KANKER PAVILJOEN nanciele notities Scholten Carton N.Y. lijdt klein verlies Vraag beweegt zich in een stijgende lijn Overkoepelend orgaan vakopleiding bepleit Zorgen om Amerikaanse begroting m Resultaten Leidsche Wol veel lager Succes voor AMRO-dochter 1 AMRO-BANK GEEFT HOGER DIVIDEND Waterhoogten TERUGGANG IN HOOGEVEEN EN VEENDAM Fusie Kwatta en Cavenham een fabeltje Grote order voor Thomassen Opgaande lijn zet zich voort RAYMAKERS TEXTIEL GOED VOORZIEN VAN ORDERS Kareltje Knetter en de blauwgeruite kiel Maatregelen ENKA voor toppositie Technische Unie koopt wederom een ijzerhandel Ballast-Nedam 20 dividend Pakhoed samen met Australisch overslagbedrijf PILOOT STORM TEKKO TAKS SAMEiWERKINGSCOMMISSIE DETAILHANDEL BELANGEN EEG/EFTA en thuismarkt Bod gestand op De Vries VOORKEUR Pagina 2 MAANDAG 9 FEBRUARI 1970 'Mm Wei ïsssaj, - hiwPlRNMHI r 'MS in i li .«I 03 staan en dan hamerde hij het hun met opeengeklemde tanden in: „We zitten met z'n allen in een hopeloze rottoe- stand," zei hij dan. Maar ze hadden Yefrem's laatste ogenblikken niet gezien. Hij had de Vanuit de vestibule kon je de scherpe kliniek verlaten en bleef dus in hun stem van Nelly, de ziekenverzorgster, herinnering levend. Ze moesten zich horen. Er was in de hele kliniek maar iemand voorstellen die eergisteren over één stem als deze. Daar was ze en vroeg dezelfde vloerplanken had gelopen als iemand op twintig meter afstand, zij, en ditinu in het lijkenhuisje lag, in hït' ^duid^lijke'woorden' wcrTuitge" erom hnaFWa rn hnf vmiH/Iam rtr» rile Aan ais een drukt. Hij realiseerde zich echter dat de veelbetekenende bericht te zoeken. „Wat? Wat?" Pavel Nikolayevich kon zich niet beheersen, hoewel er op zaal niemand was tegen wie hij zich kon richten en het was niet erg stijlvol, zoveel verbazing over een krantebericht te tonen of er een vraagteken achter te zetten. In de eerste kolom werd in grote letters aangekondigd, dat de Voorzitter van de Ministerraad, G. M. Malenkov, de wens te kennen had gegeven van zijn verplichtingen te worden ontslagen en dat de Opperste Sovjet dit verzoek unaniem had ingewil ligd. Dit was dus het einde van de zitting waarvan Rusanov had verwacht, dat hij alleen maar een budget zou opleveren Hij voelde zich heel zwak. Zijn handen vielen omlaag, terwijl ze nog steeds de krant vasthielden. Hij kon niet verder lezen. Hij begreep er de reden niet van. Hij kon het nieuws niet langer volgen, nu zonder dat ze zelfs haar stem hoefde te het midden opengespleten verheffen: „Hé, luister eens, hoeveel gebarsten worstje, kosten die lakschoenen? „Ik zal jullie es wat vertellen waar je Je kon het antwoord niet horen. In om kan lachen. Je lacht je kapot. Het is plaats daarvan klonk nogmaals de stem alleen wel een beetje onsmakelijk..." van Nelly. „Zeg, als ik een paar van „Goed, vertel maar op," verzocht zulke schoenen had, zou ik net zoveel Ahmadjan. „Vertel maar op." vrijers kunnen krijgen als ik wilde." „O ja Het andere meisje was het er niet mee anders. dingen een scherpe keer aan 't maken waren, een al te scherpe keer. Het was alsof ergens in de diepste diepten geologische aardlagen begonnen te rommelen, zachtjes te bewegen en als een huivering door de stad, het Nelly herinnerde zich Iets liekenhui, en pave, Nikolayevich'. bed ,Jij daar, mooie jongen, ze eens en Nelly gaf gedeeltelijk toe. Toen willen je hebben voor de bestraling. Ja, Met zachte gelijkmatige stePt niets zei ze: „O ja zeg, dat was de eerste keer jouZe wees naar Vadim. merkend van het sidderen van de kamer dat ik nylons droeg. Ik vond ze echt en de vloer, kwam dokter Gangart de geweldig. Maar Serge gooide met een Vadim legde zijn boek neer op de deur binnen, in een pas gestreken witte lucifer en brandde er een gat in, de vensterbank. Voorzichtig liet hij met fc. met een bemoedigend lachje op rotzak" behulp van zijn handen zijn slechte haar gezicht en een injectiespuit in haar Ze kwam met een bezem de zaal been omlaag op de vloer neer, gevolgd hand. binnen. „Daar gaat-ie, jongens," zei ze. door het andere. Afgezien van zijn „ziezo, tijd voor onze injectie," „Ze hebben me verteld dat de zaak hier beschadigde been dat hij voorzichtig nodigde ze hem vriendelijk uit. gisteren geboend en geschrobd is, dus koesterde zag hij er, terwijl hij naar de vandaag geven we er alleen maar een aai deur liep, als een balletdanser uit. over, goed? Hij had over Podduyev gehoord, maar Ineens herinnerde ze zich iets. „Zeg, hij voelde geen sympathie voor hem. Ik heb een nieuwtje voor jullie." Podduyev was geen waardevol lid van Ze wees naar Federau en kondigde de gemeenschap geweest, evenmin als w vrolijk aan: „De jongen die daar lag, die die slonzige verpleeghulp. De waarde van het nieuws niet. Maar als heeft zich uit de zaken teruggetrokken; van het menselijk ras lag tenslotte niet eergisteren het hele Opperste Gerechts- die is de pijp uit, hoor. in zijn overtreffende kwantiteit, maar hof hadden gewijzigd, en vandaag de Federau was van nature bijzonder in zijn rijpende kwaliteit. Eerste Minister hadden vervangen, bete- beheerst, maar bij deze woorden trok Het laboratoriummeisje kwam met kende het dat de geschiedenis in hij even met zijn schouders, slecht op een krant binnen. beweging was. zijn gemak. Kostoglotov kwam achter haar aan. Ze begrepen niet waar Nelly het over Die loerde altijd op de krant, had, daarom legde ze uit: „Ach je weet „MijGeef hem aan mij! zei Pavel wel, die vent met dat pokdalige gezicht, Nikolayevich zwakjes, terwijl hij zijn die met al dat verband. Het gebeurde hand uitstrekte. gisteren op het station, vlak bij het Hij slaagde erin hem te pakken te plaatskaartenkantoor. Ze hebben hem krijgen. net hier binnengebracht voor een Zelfs zonder bril kon hij zien dat de lijkschouwing." hele voorpagina bedekt was met grote „Grote goden! zei Rusanov. „Hoe foto's en opvallende krantekoppen. kun je zo tactloos zijn, kameraad Langzaam ging hij overeind in de ziekenhulp? Waarom moet je zulk kussens zitten, langzaam zette hij zijn reusachtige versterker, afschuwelijk nieuws rondbazuinen? bril op en zag, zoals hij verwacht had, De patiënten lagen rustig in hun bed. Kun je ons niet iets vrolijkers vertel- dat de zitting van de Opperste Sovjet Zij hoorden niets. Vera Gangart liet ïen? beëindigd was. Er stond een foto in van rustig de embiquine in Rusanov's ader Ieder in de zaal verzonk in gedachten, het presidium en van de vergaderzaal, Het was waar, Yefrem had veel over de en de belangrijke laatste besluiten dood gesproken en er had een waas van stonden groot gedrukt zo groot dat gedoemdheid om hem heen gehangen, het niet nodig was de krant door te Daar in dat tussenpad bleef hij altijd bladeren om naar het kleine Kostoglotov pakte de krant van Rusanov's voeten. Meteen had hij het grote nieuws in de gaten en las het. Toen stond hij op. Hij kon niet blijven zitten. Ook hij begreep de volle betekenis nieuws niet. Maar als ze De geschiedenis was in beweging. Was het denkbaar dat de veranderingen ten kwade zouden zijn? Eergisteren had hij zijn kloppend hart met zijn handen in bedwang gehouden en daarna had hij zichzelf gedwongen niet te hopen en te geloven. Maar er waren twee dagen voorbijgegaan en nu als om hem eraan te herinneren daverden dezelfde vier akkoorden van Beethoven door de lucht als door een maar glijden. Oleg schoot de zaal uit. Hij moest eruit, naar buiten. De vrije, open lucht in! (wordt vervolgd) 4345. Om de draad van het verhaal niet te verliezen, zullen wij even recapituleren: Flivver nummer 1 met Ferdydik en Seth Besh aan boord is dus in de vang- draden van een reuzenspin gevlogen en defect geraakt, zodat het tweetal moet trachten te voet naar Shastar terug te keren. Zoekend naar deze verloren schapen, bevindt Fliwer nummer 2, met Rosul en Varun aan boord, zich toevallig op de begane grond, als de wer velstorm voorbijraast. Later zetten zij hun speurtocht voort in de richting van het rendez-vous-punt aan de andere zijde van het gebergte met Arend en Marc in Fliwer nummer 3, die echter door het volle geweld van de storm is getroffen en machteloos terneer ligt tussen de woudreuzen. Om te weten hoe het met dit laatste duo gesteld is, werpen wij een bezorgde blik door de cabineruit van hun zwaar gehavende machine en moeten constateren, dat zij er allebei uiterst onge zond bij liggen. Zij verroeren zich niet.. 11. Tekko voelde echter niets voor een nieuw avon tuur en mompelde iets van een stuntelig getekende landkaart en van een heel erg oud kruidenboek. Maar Terry Fox juichte: „Oud of niet oud! We zijn met één klap uit de penarie!" en hij gaf Tekko zo'n enthou siaste dreun op de schouder dat de bank er van kraak te. „Kom op! Goud roest niet!" Met een glimlach on derteken ik mijn belastingpapier. Hoezee! Lang Leve Tekko Taks, de leider van de expeditie!" „Ik denk er niet aan!" overschreeuwde Tkko zijn nieuwe kennis. „Die schat is misschien allang weggehaald of geheel verzonken. Ik ga niet op reis zonder een geldige reden! Jij mag die kaart hebben als je wilt, maar ik ga niet mee!" „Nee nee, dan ga ik ook niet!" weerde meneer Fox teleurgesteld af. „Het is mij ook om avonturen te doen en die beleef jij per slot altijd vanzelf. Ik dacht alleen maar dat het wel een leuk verzetje zou zijn met aardige kans op een behoorlijke troostprijs!" „Nee hoor, ik heb geen zin in zoiets!" zei Tekko en stak de ander de hand toe. „Ik stap weer eens op. Kom me maar eens opzoeken als je zin hebt!" LEIDEN Blijkens de geconsoli deerde cijfers over de eerste negen maanden van het boekjaar 1969/70 van de Leidsche Wolspinnerij NV zijn de resultaten belangrijk lager dan in het zelfde tijdvak 1968/69. Toch meent het bestuur dat de behaalde winst onder de in het boekjaar vigerende omstandighe den nog alleszins bevredigend is. De omzetten bleven beneden de aan vankelijke verwachtingen, deels onder invloed van de weersomstandigheden. Kostenstijgingen, die niet door op brengstverbeteringen konden worden gecompenseerd, verminderden de winst marges. De waardering der voorraden geschiedde op het lage prijsniveau van 31 december 1969. De verwachtingen voor de toekomsti ge ontwikkeling zijn evenwel niet on gunstig. Op het gebied van de tricotage (bovenkleding) heeft de NV een rende rende Belgische importgroothandel in tricotages en handbreiwol kunnen over nemen, terwijl zij verwacht, dat haar overige voorbereidingen op dit terrein binnen niet al te lange tijd ook resulta ten zullen gaan afwerpen. In overleg met de raad van commis sarissen is beloten over te gaan tot be taalbaarstelling van een interimdivi dend van 6%. AMSTERDAM Aan de jaarverga dering van de Amsterdam-Rotterdam Bank 4 maart wordt voorgesteld het di vidend over 1969 te verhogen van 3 tot 3,20 per aandeel van nominaal 20. Er is al 1,50 vooruitbetaald. Van het dividend over 1968 kon 1 in agio-aan- delen worden opgenomen. Konstanz 315+2; Rheinfelden 333+ 28; Straatsburg 3946; Plittersdorf 565— 27; Maxau 64440; Plochingen 260+40; Mannheim 62126; Steinbach 24533; Mainz 55022; Bingen 45710; Kaub 564—15; Trier 659—45; Koblenz 622—43; Keulen 67124; Ruhrort 880+10; Lo- bith 1457+39; Nijmegen 1206+34; Rrn- hem 1155 30; Eefde IJssel 658+36; Deventer 515+40; Monsin 5580+50; Borgharen 4273+73; Belfeld 1365—2; Grave beneden de sluis 620+1. GRONINGEN Scholten Carton en Papier NV te Groningen heeft over het boekjaar 1968/1969 een verlies geleden van f 292.000,- (vorig jaar werd een winst behaald van f 350.000,-). Het bruto-exploitatiesaldo bedraagt f 1,4 min. (vorig jaar f 2 min.). Dit blijkt uit het heden verschenen verslag over het boekjaar 1968/1969. Voorgesteld wordt een dividend van 12 pet. uit te keren tegen vorig jaar 14 pet. en het verliessaldo in mindering te brengen van de algemene reserve. De directie verwacht, dat de resultaten in het lopende boekjaar gunstiger zullen zijn. De vraag naar karton en papier be woog zich in het verstreken boekjaar in stijgende lijn. Als gevolg daarvan was de orderpositie ruim en alle bij het ver koopkantoor strokarton aangesloten be drijven werkten op volle capaciteit. Het aangekondigde voorlopig rapport, be treffende het structuuronderzoek in de massief-kartonindustrie werd uitge bracht. Het eindrapport, waarvoor door de overheid financiële steun is toege zegd, zal in de loop van 1971 gereed ko men. De karton- en papierfabriek heb ben bevredigend gewerkt, enerzijds als resultaat van de in het verleden gedane investeringen. Bij de verwerkingsbe drijven, zowel de golfkarton - als de kartonnagefabriek, werden de be drijfsresultaten nadelig beïnvloed door de uitgevoerde verbouwingen en reor ganisaties. De prijsstop heeft het resultaat on gunstig beïnvloed. Deze prijsstop trof des te meer, daar de verwerkende be drijven circa 1/3 deel van de gebruikte grondstoffen uit het buitenland be trekken en de prijzen hiervan op 1 april beduidend werden verhoogd. Eerst na 15 augustus was enige aanpassing van de verkoopprijzen mogelijk. Het gevoerde beleid van verdere inte gratie van de bedrijven werd in het AMSTERDAM Berichten, als zou Kwatta onderhandelingen voeren met de Engelse firma Cavenham Foods, die kort geleden de chocoladefabriek Rin gers overgenomen heeft, worden door de directie van Kwatta naar het rijk der fabelen verwezen. „Wij zijn natuurlijk te allen tijde be reid, over samenwerking met andere bedrijven te spreken, doch de vraag of er thans besprekingen gaande zijn tus sen Kwata en het genoemde Engelse le vensmiddelenconcern, moet met een ca tegorisch „neen" worden beantwoordt", aldus heeft mr. J. M. Misteli, van de raad van bestuur van Kwatta, heden meegedeeld. verslagjaar voortgezet. Van het investe ringsplan is de eerste fase uitgevoerd. De laatste twee jaar is in totaal voor ca 8 miljoen geïnvesteerd, waarvan de resultaten zich geleidelijk beginnen af te tekenen. De tweede fase dit be treft in het bijzonder de karton- en pa pierfabriek zal gereed komen in de loop van het boekjaar 1970/1971. Onder invloed van de bijzonder moei lijke omstandigheden waaronder de be drijven in Hoogeveen en in Veendam in het verstreken boekjaar moesten wer ken, heeft de totale omzet van het con cern t.o.v. het voorafgaande boekjaar een kleine teruggang te zien gegeven. De produktie en de afzet van golfkar- tonprodukten hebben zich echter in de laatste maanden van het boekjaar kun nen herstellen en bewegen zich thans op een bevredigend niveau. In de sector massiefkartonnage evenwel zijn de moeilijkheden nog niet geheel overwon nen. Resumerende meent de directie te mogen verwachten dat in het lopende •boekjaar de resultaten van de vennoot schap gunstiger zuilen zijn, ofschoon rekening wordt gehouden met ook dit jaar nog voortdurende aanpassings moeilijkheden. Aan het eind van het boekjaar waren in de gezamenlijke be drijven in totaal 661 personen werk zaam. DEN HAAG De NV Motorenfa- briek Thomassen, De Steeg (lid Rijn- Schelde groep) heeft van de NV Ko ninklijke Nederlandse Zoutindustrie (KNZ), deel uitmakend van de zout che mie divisie van de NV Koninklijke 2iout Organon, de opdracht ontvangen een gasturbine generatorset (packaged po wer plant), type General Electric te le veren, met een vermogen van 15 mw. De door Thomassen gebouwde gas turbine zal via een afgassenketel die aan de gasturbine gekoppeld is, stoom (energie) leveren aan een in aanbouw zijnde vinyl-chloride fabriek met een capaciteit van 300.000 ton per jaar. De door de generator opgewekte elektrici teit dient, behalve voor het chloor-elec- trolysebedrijf van de NV ZCB, tevens voor de bovengenoemde vinyl-chloride fabriek. De engineering van het gehe le project wordt door NV Centrale En gineering KZO in samenwerking met Comprimo NV Amsterdam uitgevoerd. In de tweede helft van 1970 zal de pac kaged powerplant in bedijf worden ge nomen. HELMOND De opgaande lijn welke de textielfabrieken behorend tot de Raymakersgroep in 1968 te zien gaven, heeft zich in 1969 voortgezet. De order portefeuilles zowel voor de Koninklijke Textielfabrieken J. A. Raymakers Co. N.V., fabrikanten van poolweefsels, platweefsels, handgeweven tafelkleden en gordijnstoffen, alsmede van Prinzen Van Glabbeek, fabrikanten van geweven en gebreide damesjaponstoffen, zijn voor het jaar 1970 goed gevuld. In het jaaroverzicht dat de directie geeft aan het personeel, werd geconsta teerd, dat de terlenka-produktie in 1969 werd verplaatst naar Leiden. Door het verwerven van een minder heidsbelang in de wollenstoffenfabriek J. J. Krantz en Zn. NV werd een schaalvergroting in de sector kamga- ren-weefindustrie bereikt. Het stopzet ten van de terlenka-produktie in Hel mond opende de weg om de bontweve rij van Raymakers geheel te concentre ren in Helmond en de in Gemert vrij gekomen ruimte te benutten voor ver groting van de pool toe ver ij, waarvoor UTRECHT Alle onderwerpen, die voor de hele detailhandel van belang zijn, maken een coördinatie tussen de verschillende detailhandelsopleidingen zeer nuttig zo niet noodzakelijk. Daarom dient te worden overwogen een overkoepe lend orgaan voor de vakopleiding in de detailhandel met een hoofdinstituut voor de algemene opleiding en gerichte instituten voor de vakkennis ten behoeve van de verschillende branchegroepen in het leven te roepen. Deze suggestie doet de samenwer- kingscommissie van Werknemersorga nisaties in de Detailhandel (Decom) in een rapport, dat handelt over de vakop leiding en vorming van jonge werkne mers in de detailhandel. De totstandko ming van dit rapport is het gevolg van de schaalvergroting in de detailhandel en de ontwikkelingen, die zich de laat ste tijd op het gebied van de vestigings wetgeving hebben voltrokken. De com missie heeft zich diepgaand bezonnen op de aard van de opleiding en de di versiteit van de functies of groepen van functies, waarop de opleiding kan worden betrokken. De Decom stelt in het rapport dat de schaalvergroting en samenhangende ontwikkeling van de functies het nodige maken, dat de opleiding in eerste aan leg wordt afgestemd op de inhoud van die functies. De Decom is van oordeel, dat bij de keuze van een stelsel, dat geacht moet worden te voldoen aan de eisen die de bedrijfssituatie in de detailhandel stelt, de belangen van de op te leiden perso nen op de voorgrond moeten staan. Daarbij dienen onder meer de volgende 129. Iedereen heeft het natuurlijk al begrepen: het was de kermiswagen van Lot.har de helder ziende die daar naderde. Lothar zelf zat op de bok en hij mende zijn knol regelrecht op de bouwvallige hut aan... En wat er nu de oorzaak van was, weten we niet, maar een feit is, dat de helderziendheid hem op dit moment danig in de steek liet. Andershad hij immers vast wel doorgekregen, dat de eigenaar van dit verwaar loosde buitenverblijfje niet thuis was. Die eige naar, de bekende kunstschilder Govert Klodder, bevond zich op het moment namelijk in de stad Gravendrecht. Daar zat hij temidden van een dichte menigte broeders en zusters in de kunst aan de stamtafel van het koffiehuisje „De Pos- tillbn". Met zijn ongekamde haren en woeste baard zag Govert er verreweg het artistiekste uit van allemaal en het was duidelijk, dat de be zoekers van „Postillon" artiesten waren die lak aan alles hadden. „Ah, die Goof!" riep een van hen en hij klopte Goof Klodder vriendelijk op de schouder. „Hoe gaat het met je werk, jonge? Heb je de laatste dagen nog een mooi onderwerpje te gen het linnen gesmeten?" „En of!" glunder- derde Govert. „Ik heb de minister van geldzaken op het doek gekwakt. In een paar uur stond-ie erop, breedgeborsteld en ruig in gloeiend vermil joen. 'n Fijn gevoelig werkstukje is het gewor den. Bijzonder expressief, mag ik wel zeggen. Maar ja, het zal wel weer niet begrepen worden door de domme burgers om ons heen. Deson danks, kom lui! Néém er nog eentje op mijn re kening want het kan er best af. Daar gaan jul lie!' En terwijl de kunstenaar G. Klodder met zijn vrienden slempte in „De Postillon klopte Lothar de helderziende op de deur van de oude hut. „Er brandt een mild en warm licht achter de eenvoudige vensters," mompelde hij. „Misschien willen de gastvrije bewoners wel zo vriendelijk zijn mij onderdak te verschaffen voor de nacht..." uitgangspunten in acht te worden geno men: verwezenlijking van het beginsel „gelijke kansen in het onderwijs", de jonge werknemer moet in zijn bedrijfs tijd zijn theoretische en praktische op leiding kunnen ontvangen, bij verande ring van werkkring moet aansluiting kunnen worden verkregen op opleidin gen in die bedrijfstak en het stelsel moet ook voorzien in een democratische vorm van onderwijs. Het opstellen van bepaalde leerpro gramma's, aldus de Decom in het rap port, kan echter alleen betekenis heb ben, wanneer eerst overeenstemming bestaat over de structuur van de oplei ding in de detailhandel. WUPPERTAL AKU en Glanzstoff hebben tijdig maatregelen genomen voor de toekomst om hun leidende posi tie op het gebied van chemische vezels ook onder de veranderde Europese marktomstandigheden te handhaven. Door hun nauwere samenwerking in Enka Glanzstoff hebben zij een der grootste ondernemingen ter wereld voor chemische vezels geschapen met een veelomvattend produktieprogram. Tevens is Enka Glanzstoff onderdeel geworden van een multinationale che mische combinatie: de AKZO, ontstaan uit de fusie tussen AKU en de KZO. De als een zelfstandige onderneming gelei de Enka Glanzstoff heeft 2 afzetge bieden: I) de landen van de EEG en van de Efta; 2) de exportmarkten bui ten deze 2 landengroepen. Frankrijk is het meest interessante afzetgebied, waar men een zeer sterke markt heeft weten op te bouwen. Enka Glanzstoff zal tot een zeer slagvaardige combinatie kunnen uitgroeien. ROTTERDAM De Technische Unie, waarin de Overzeese Gas- en Electriciteitsmaatschappij het voor het zeggen heeft, voert onderhandelingen om J. van den Toorn en Co's Ijzerhan del over te nemen. Nederland moge zijn begrotings- zorgen hebben, Amerika heeft die niet minder. Niet vaak zal een be groting met zoveel spanning tege moet zijn gezien als dit keer in Amerika. Nu de belastingherzie ning uit de hand is gelopen en uit gedraaid op nieuw voedsel voor de inflatie, was alle hoop op de finan ciële regeringsplannen gericht. Eigenlijk is de nieuwe begroting, die 1 juli in werking moet treden, voor Amerika op een teleurstelling uitgelopen. Op een uitgavenniveau van ruim 200 miljard is onder de huidige omstandigheden een over schot van 1 1/2 miljard bitter klein. Maar wat wil men? Nog altijd moet Amerika een peper duur avontuur in Vietnam financie ren. Nimmer zijn juiste begrotings posten voor deze oorlog openbaar gemaakt, maar ruwe schattingen stellen de financiële aderlating s voor dit doel op zijn minst op 25 I miljard per jaar. In het licht van de bestrijding J van Amerika's interne vijand num- mer één, de inflatie, is het tegen- wicht, dat van de nieuwe begroting s uitgaat maar uiterst gering. Daar- j bij komt nog, dat bij enige afzwak- king van de conjunctuur en daar- door daling van de belastingop- brengst het overschot snel in een te kort kan omslaan. Misschien is dat ook wel de bedoeling, want de Ame rikaanse regering zit lelijk in de tang van inflatie en recessie. Ook deze begroting geeft weer voedsel aan het vermoeden, dat de huidige recessie in Amerika wel eens van vrij lange duur kan zijn. En de rente? Als het aan de fi nanciële autoriteiten ligt, wordt deze in Amerika flink verlaagd. De realiteit is echter geheel anders. Begin januari liet dr. Burns, de nieuwe president van het nationale bankwezen, zich hoopvol uit en f prompt stegen de koersen op de obligatiemarkten. In de tweede helft van de afgelopen maand ech ter wees de realiteit op een verdere geldverkrapping, zodat de obliga ties weer in koers daalden. Door de ingediende begroting en nieuwe hoopvolle uitlatingen van minister van financiën Kennedy zijn de obli- gatiekoersen andermaal gaan stij gen, hetgeen dus op een dalen van de rente wijst. Er zal in elk geval moeten wor den gewacht op Engeland. De ont wikkeling van de betalingsbalans in januari van dat land zal waar schijnlijk de doorslag kunnen ge ven. Is een discontoverlaging in Engeland mogelijk, dan kan Ame rika volgen. Zonder Engelands steun wrdt het gevaar van kapir taalvlucht en daardoor een verdere verslechtering van Amerika's beta- 5 lingsbalans te groot. de markt zich nog steeds uitbreidt. De ververij werd in het afgelopen jaar vernieuwd evenals de garenvoor bereiding terwijl de plannen voor de vernieuwing van de finish-afdelingen thans gereed zijn. Deze zullen in de loop van 1970 en het daarop volgende jaar worden gerealiseerd. De afdeling tricotage van Prinzen en Van Glabbeek had, aldus de directie, een gunstig verloop. De voorkeur van de markt tendeert op het ogenblik sterk in de richting van gebreide stoffen. Gezien de vraag en de ontwikkeling is dan ook besloten tot verdere uitbrei ding. Het personeelsbestand baart de direc tie nog steeds zorgen. Ter ontlasting van de druk op de gespannen arbeids markt heeft men 50 Joegoslavische werknemers aangeworven. Joegoslavië biedt de mogelijkheid om geschoolde arbeidskrachten te vinden. Bij het be drijf werken thans ook Spanjaarden en Marokkanen, die goed zijn ingeburgerd. AMSTERDAM Commissarissen en directie van de Ballast-Nedam-groep NV zullen aan de algemene vergadering van aandeelhouders, te houden op 13 mei 1970, voorstellen het dividend over het boekjaar 1969 te bepalen op 20 pet. ofwel naar keuze 6 pet. in aandelen ten laste van de agio-reserve. De omzet in 1969 heeft ruim 325 min. bedragen. De orderportefeuille is zeer bevredigend. De winst in 1969 is ruim 15 pet. hoger uitgevallen dan in 1968. Over 1968 werd eveneens 20 pet. uit gekeerd met daarnaast 20 pet. in aan delen ten laste van de agio-reserve. AMSTERDAM Blijkens het jaar verslag 1969 van de European-American Banking Corporation en de European- American Bank and Trust Company hebben deze Amerikaanse dochters van de Amsterdam-Rotterdam Bank zich ook in het tweede jaar van hun bestaan zeer gunstig ontwikkeld. De groei van het aantal cliënten onder wie vele Ne derlandse, dat van de diensten van deze instelling in New York gebruik maakt, weerspiegelt ook volgens de Amro-bank. de toename van de handelsbetrekkingen tussen de V.S. en Europa. De stijging van bedrijfsomvang en resultaten over treft de gunstige verwachtingen, die de Amro-bank ten tijde van de oprichting in mei 1968 heeft gekoesterd. Uit de cijfers blijkt dat de belang stelling van de European-American Ban king Corporation is toegenomen van 258,7 min. dollar tot 329,8 min. dollar, en die van de European-American Bank and Trust Cy is gestegen van 90,7 min. dollar tot 110,0 min. dollar. ROTTERDAM Pakhoed NV, Rot terdam en Brambles International, Syd ney, zijn overeengekomen samen te wer ken in het vervoer, opslag en distribu tie van goederen tussen Australië en Europa. Het is de bedoeling een volledig geïntegreerd vervoer tot stand te bren gen, en aan afschepers en ontvangers alle faciliteiten en diensten aan te bie den bij de distributie van hun produk- ten. Brambles is een Australische organi satie met vestigingen in alle belangrijke Australische havens. De voornaamste activiteiten zijn transport, opslag, mate- riaalverhuur en internationale expeditie.

De Vallei | 1970 | | pagina 2