Trein bij Dordrecht niet matige snelheid op voorganger ingereden: 20 gewonden BOTSING NA TREINS TORING JAVAANSE JONGENS NA ZINKEN VAN ZUIGER 27 MAN OPGEPIKT Psychiaters stellen zich anders op tegenover abortus Degrelle misschien D 1 naar Belgie Rechtervleugel van CIIU begint af te brokkelen Vele verkeersdoden in carnavalsweekeinde Ook in kleine n wil V.V.D. meer democratisering AKKOORD IN BRUSSEL NIEUWE BISSCHOP OP BESTELLING BESTUURDER RENDE VOOR ZIJN LEVEN VJiegtuigkaper doodgeschoten Snelle redding bij Wales Oostduits schip in nood In Nijmegen massale vechtpartij Partijraad over rapport ondernemingsrecht VERDER DAN DE S.E.R. Sleutel zoek: brandweer machteloos GRIEKSE PERS IN HET NAUW Da's geen geld voor zo'n goeie shag. Prima kwaliteit en lekker pittig. 50 gr. 1.10 JAVAANSE JONGENS DOLLE MINA'S GESLIPT GEVLUCHT LAATSTE HAND RESOLUTIES Stierenvechter zeer ernstig gewond OVERGANGSFASE WASHANDEN, RUWE HANDEN.WINTEffHANOEHl MAANDAG 9 FEBRUARI 1970 DORDRECHT Een seinstoring is vermoedelijk de oorzaak geweest van van de treinbotsing, zaterdagavond in Dordrecht. Bij de botsing ontstond een grote ravage en werden twintig mensen ge wond. Zestien van hen konden na be handeling in een ziekenhuis naar huis. Van de overige vier is een vrouw er met een beenbreuk het ergst aan toe. Omstreeks tien over half acht ovonds boorde de sneltrein Roosen daalA'dam rich met matige snelheid in het achterste deel van de D-trein Pa rijsAmsterdam. De D-trein had tussen het station Dordrecht en de Moerdijkbrug staan wachten voor een sein, dat door een storing op het baanvak onverlicht was. De machinist had juist via de tele foon naast de rails gevraagd of hij door kon rijden. Dat kon. Toen hij net was opgetrokken reed de sneltrein er van achteren op. Ook deze trein had vanwege de seinstoring een matige snelheid van naar schatting veertig tot vijftig kilometer per uur. Van de D-trein ontspoorden gedeelte lijk drie rijtuigen. Van de sneltrein kwam het voorste rijtuig met een wiel- stel naast de rail te staan. De machinist van de sneltrein redde lijn leven door hard naar achteren te lopen toen hij zag dat een botsing on vermijdelijk was. Hij liet zodoende de „dodemansknop" los waardoor de stroom uitschakelt en automatisch het ADVERTENTIE Na twee uur kon een van de slachtoffers bij Dordrecht uit een hoop verwrongen staal bevrijd wor den. Zij bleek niet ernstig gewond te zijn. maximale remvermogen in werking treedt: De machinist werd slechts licht gewond. Hij ligt met de drie andere ge wonden in een ziekenhuis in Dordrecht. Twee mensen konden pas na twee uur door de brandweer worden uitgezaagd. De overige reizigers werden kort na het ongeluk de reddingsacties van politie, brandweer en Spoorwegen kwa men vlot op gang door een trein uit de andere richting opgehaald en naar Lage Zwaluwe gebracht. Vandaar kon den zij hun reis voortzetten. De rest van de avond is treinverkeer met vertragingen van dertig minuten tot een uur mogelijk geweest over het andere spoor, DordrechtLage Zwalu we. Gistermorgen om kwart voor acht was alle treinverkeer weer normaal. SANTIAGO Een twintigjarige stu dent is zaterdag door een politieman neergeschoten op de luchthaven van de Chileense hoofdstand Santiago. Met een negentienjarige vriend wilde hij de be manning van een vliegtuig dwingen naar Cuba te vliegen. De student overleed korte tijd later. Bij het incident raakten nog drie an dere mensen gewond, onder wie een stewardess. Dezelfde dag legden onge veer 150 stewardessen, stewards en le den van het grondpersoneel gedurende twaalf uur het werk neer uit protest tegen de aanslag op de stewardess. ROTTERDAM Alle 27 opvarenden van de Nederlandse hopperzuiger Geopotes VIII brachten het er levend af, toen zondagochtend vroeg binnen een uur hun schip tijdens slecht weer op de Atlantische Oceaan verging. BRIXHAM De kapitein van een Engelse loodsboot schrok zondag da nig, toen hij hulp wilde bieden aan een Oostduitse kustvaarder die vuurpeilen afschoot. Want toen hij langszij kwam, begon de bemanning van de coaster nog meer projectielen af te schieten recht op hem af. „Ik moest wegduiken om niet ge raakt te worden", vertelde kapitein Curnow later. •De Oostduitsers lieten weten dat zij niet in moeilijkheden verkeerden. Het scheen dat ze iemands verjaar dag vierden. „Ze hadden er niet zo zeer behoefte aan gered te worden, als wel van een kater te worden verlost", aldus Curnow. Ook de reddingsboot van Brixham voer nog uit, voor alle zekerheid met twee politiemannen aan boord. De kustvaarder was bij de nadering van de boot echter weggevaren, en de achtervolging was spoedig gestaakt. De kustwacht van Brixham heeft Lloyds scheepvaartbureau van het incident op de hoogte gesteld. UTRECHT De ledenvergadering van de Nederlandse Vereniging voor Psychiatrie heeft zaterdagmorgen met grote meerderheid besloten zich totaal anders op te stellen jegens de abortus. Als een vrouw in Nederland abortus wenst, moet zij een commissie van me dici, psychiaters en andere deskundigen ervan overtuigen, dat de abortus me disch, psychisch of sociaal noodzakelijk is. De psychiaters menen, dat in de toe komst elk verzoek om abortus moet worden ingewilligd, tenzij er zeer klem mende medische of psychische redenen tegen de abortus zijn. Juist toen de ledenvergadering met 119 tegen vijf stemmen dit nieuwe uit gangspunt hadden aanvaard, drongen ongeveer twintig. Dolle Mina's de zaal binnen. Zij deelden pamfletten uit, waarop stond, dat deze typische vrou welijke aangelegenheid door vrouwen geregeld moest worden. Nog geen half uur nadat kapitein B. J. Rijkers en zijn 26 bemanningsleden in de boten waren gegaan, pikte kapi tein Stef Schuiling van de Groninger kustvaarder Cornelia B II allen op. De schipbreukelingen werden 's middags omstreeks twee uur aan wal gebracht in Milford Haven in Wales, waarheen de zuiger onderweg was. De Geopotes VIII was vrijdag uit Rotterdam vertrokken. Het bijna 110 meter lange schip, met een laadvermo gen van achtduizend ton en verzekerd voor twaalf miljoen gulden, was ver trokken van het scheepsreparatiebe- drijf Niehuis en Van den Berg, waar het de jaarlijkse onderhoudsbeurt had ondergaan. Kapitein Rijkers deelde zijn directie mee, dat de ramp zich „razend snel" had voltrokken. 's Ochtends om drie uur constateerde •men dat met grote snelheid water in de machinekamer binnenkwam. Tien mi nuten later al vielen alle machines en de elektriciteit uit. De gezagvoerder gaf toen het bevel het schip te verlaten. De zuiger verdween om twee minuten voor vier onder water. Omtrent de oorzaak bestaat het ver moeden, dat tijdens de storm het deksel is opengeslagen van de zogenaamde zee-inlaat waardoor het koelwater wordt ingelaten. DEN HAAG De Centrumgespreks- van de ChristelRk-Historivche IJnie, van de Christelijke Historische Unie, heeft zaterdag opnieuw geklaagd over het haars inziens te linkse beleid van het dagelijks bestuur van de CHU. Eén van de leden van de Centrumge spreksgroep, H. L. van Kampenhout, deurwaarder in Middelharnis, zag er verder geen brood in en bedankte, staande de vergadering, voor de CHU. MIERLO By twee ongelukken zyn dit weekeinde in Mierlo vier mensen om het leven gekomen. By een frontale botsing op de Geldropseweg te Mierlo zyn in de nacht van zaterdag op zondag drie doden gevallen. Gerard van Ncerven (26) uit Mierlo was in Eindhoven met zyn meisje carnaval gaan vieren. Nadat hy haar naar huis had gebracht, reed hy frontaal op een auto, waarin zaten Gerry Brugman (33), haar pleegzusje Janny Vaswani (18) en haar halfzusje Olga Oost hoek (19). De drie meisjes hadden in Helmond carnaval gevierd. De enige over levende, Olga Oosthoek, werd met een zware schedelbasisfractuur naar het zie kenhuis vervoerd. Zondagavond tegen middernacht is op dezelfde provinciale weg, maar nu on der Helmond, opnieuw een ongeluk met dodelijke afloop gebeurd. Een door de heer Van Doorne (leeftijd en voorlet ters nog niet bekend) bestuurde perso nenauto reed hier tegen een boom en sloeg over de kop. De auto werd geheel vernield. De heer Van Doorne moet op slag dood zijn geweest. Op een onbewaakte overweg in Mierlo werd een personenauto gegrepen door een trein uit Helmond. Een der in zittenden, mevrouw Aben-van de Burgt (30) uit Mierlohout kwam om het leven. Op de Nijkerkerstraat in de ge meente Putten werden zaterdagavond bij een autobotsing de 21-jarige me vrouw A. Buitink-van Dasselaar uit Nijkerkerveen en haar vier maanden oude baby gedood.. Bij het ongeval wer den vier mensen gewond. Op de rijksweg tussen Dieren en Doesburg, nabij de Karpenterbrug, is gisternacht een auto met twee inzitten den geslipt. Beiden verloren het leven. Het waren de 19-jarige mej. J. Rasing uit Steenderen, die de wagen bestuurde, en de 22-jarige mej. M. Stapelbroek uit Zevenaar. De auto, waarin zij reden, raakte na enkele andere wagens gepas seerd te zijn in een slip op de, volgens de politie, gladde weg en kwam rechts van de weg tegen een boom tot stil stand. De bestuurster overleed ter plaatste: haar passagier enkele uren la ter in een ziekenhuis in Arnhem. Zondagnacht om kwart voor drie is op de Hilvarenbeekseweg nabij Tilburg een auto, bestuurd door de 29-jarige mevrouw A. C. M. van de Put uit Voe- rendaal, door de gladheid geslipt. Zij kwam op de linker weghelft terecht en is daar in botsing gekomen met een te gemoetkomende auto. Het drie-jarig dochtertje van mevr. Van de Put over leed ter plaatse. Mevr. Van de Put en haar zusters werden ernstig gewond naar een ziekenhuis in Tilburg ver voerd. Omstreeks een uur in de nacht van zaterdag op zondag is op de Poppelse- weg in Goirle een auto door de gladheid tegen een boom gereden. De bestuurder, de 42-jarige J. W. van Pelt uit Tilburg, overleed onderweg naar een ziekenhuis. Drie passagiers werden zeer ernstig ge wond. Vlak voor de brug over het Wilhel- minakanaal, ter hoogte van de Oude Lind, in Tilburg zijn zaterdagavond een klein personenbusje en een personenau to met elkaar in botsing gekomen. Het busje kwam in het kanaal terecht. Een van de inzittenden, de 31-jarige J. C. Verlaan uit Tilburg, verdronk. Hij zal zich aansluiten bij de VVD. Hij zei desgevraagd: „Als het hoofd bestuur van de Unie geen acht blijft slaan op wat er in de groep die een behoorlijke aanhang heeft leeft, dan zijn de laatste jaren voor de CHU aan gebroken. Dan lopen er nog veel meer uit." De heer Van Kampenhout was op richter van het Eilandenverband Goe- ree-Overflakkee, voorzitter van de kiesvereniging Middelharnis-Sommels- dijk en lid van de Kamerkring Ridder kerk. Een aantal anderen wilde nog de ko mende twee vergaderingen van de CHU afwachten: de bijzondere algemene le denvergadering op 7 maart en de jaar vergadering op 23 mei. Als die beide bijeenkomsten voor de Centrumge spreksgroep ook teleurstellend verlo pen, zullen ook zij hun partij verlaten. Verscheidene schepen waren in de buurt toen de Geopotes VIII veertig mijl ten noorden van Land's End haar noodsein uitzond. Ook kapitein Stef Schuiling (die deze week 42 jaar wordt) uit Bolnes koerste erheen met de coas ter Cornelia B II van de reder O. Bós- ma in Groningen, voor wie de Oost-At- lantic Lijn in Rotterdam als agent op treedt. Als zovele malen waarin hij bar slecht weer meemaakte, beoordeelde hij ook nu bij windkracht zeven tot acht rustig zijn kansen. Hij manoeuvreerde zo zorgvuldig dat hij vlot de 27 schip breukelingen van de hopperzuiger uit de reddingboten kon overnemen. Voor Job Staalduinen uit Oldenzaal viel deze scheepsramp in het praktisch jaar dat hij als twintigjarige student van de Hogere Technische School door maakt. Daartoe werd hij voor drie maanden volontair weg- en waterbouw bij Adriaan Volker. Het was zijn eerste zeereis. MADRID Een Madrileense krant heeft te kennen gegeven dat de Spaan se regering de in België bij verstek ter dood veroordeelde fascistaenleider De grelle zijn politiek asiel enige tijd gele den had opgezegd. Zij zou hem als politieke balling niet langer hebben kunnen handhaven na dat in Spaanse bladen zijn memoires waren verschenen. Daarmee had hij de beperkingen overtreden die de Spaanse regering hem had opgelegd toen hg zich na de oorlog onder een Spaanse naam in Spanje vestigde. Volgens diezelfde krant zou de Spaanse regering Degrelle, die nu 63 jaar oud is, een „paspoort voor statenlo- zen" hebben verstrekt, een document waarmee men doorgaans niet ver komt. Met die pas zou hij Spanje tijdig heb ben verlaten onder de aangenomen naam van Leon José Ramirez Reina. Niettemin laat de Spaanse politie elke dag weten dat zij nog steeds naar De grelle zoekt, tegen wie een arrestatiebe vel is uitgevaardigd. Belgische vrienden van Degrelle heb ben intussen laten weten dat hij naar Egypte is gevlucht en nu overweegt naar België terug te keren. Hij zou la ten onderzoeken welk lot hem daar wacht wanneer hij zich vrijwillig ter beschikking van de Belgische justitie stelt. De politie in Venlo heeft vier man nen gearresteerd, die een handel in ver dovende middelen dreven. Een partij van vier kilo hasjiesj en een hoeveel heid marihuana, ter waarde van onge veer 16.000 gulden werd in beslag geno men. Hoewel hij ter dood is veroordeeld wegens landverraad, staat wel vast dat hij niet ter dood zal worden gebracht wanneer hij naar België terugkeert. Doodstraffen worden, daar al sinds ja ren niet meer voltrokken. Zijn misdrijven zijn echter nog niet verjaard. De verjaringstermijn voor oorlogsmisdaden is enige tijd geleden verlengd, in het bijzonder met het oog op het geval Degrelle. NIJMEGEN In de carnavalsnacht van zaterdag op zondag is omstreeks drie uur bij de Lolabar in Nijmegen een massale vechtpartij geleverd. Zeker veertig mensen waren hierbij betrok ken. Een 35-jarige barkeeper werd door de politie gearresteerd wegens poging tot doodslag. Een 24-jarige agent werd met een hersenschudding naar een zieken huis gebracht. De vechtpartij was door nog onbe kende oorzaak ontstaan tussen de eige naar van de bar en zijn stiefzoon, de barkeeper. Deze laatste zou de eigenaar en zijn zoon op straat hebben geschopt. Toen vervolgens zes agenten bij de bar arriveerden, sneuvelde een ruit. De barkeeper stoof wild zwaaiend met een bijl de straat op. Een massale vechtpar tij was het gevolg. De 24-jarige agent lukt het de man de bijl af te nemen. Het publiek wilde de barkeeper aan vallen. De agent liep forse klappen op, die voor de dader bedoeld waren. UTRECHT De VVD wil de in het advies van de Sociaal-Economische Raad (SER) gemaakte afspraken over het nieuwe vennootschapsrecht hier en daar bijgevijld in principe voor alle naamloze vennootschappen laten gelden. De liberale partij gaat dus verder dan de SER, die de spelregels voor de de mocratisering van de onderneming al leen wil laten gelden voor nv's met een kapitaal van honderd miljoen gulden en tenminste honderd werknemers. De WD wil wel een uitzondering maken voor kleinere „persopnlijke" nv's. Voor deze moeten een nieuwe rechtsvorm, de Personen Vennotschap met Beperkte Aansprakelijkheid (PVBA) komen. Op de liberale partijraad, zaterdag in Utrecht, is de laatste hand gelegd aan de behandeling van het rapport „Her ziening van het ondernemingsrecht". Een jaar geleden werd het grootste deel van dit rapport op een bijzondere ver gadering besproken. Het laatste hoofd stuk, over de structuur van de NV, kwam toen niet aan bod. De hiermee samenhangende resolu ties zijn door de sociaal-economische commissie van de VVD nog eens beke ken tegen de achtergrond van het in middels verschenen SER-advies en van het wetsontwerp op de ondernemings raden. In de resoluties, die zaterdag werden aangenomen, komen enkele afwijkin gen voor van het SER-advies. De raad van commissarissen moet zich voor een beroep tegen een veto van aandeelhouders of ondernemingsraad tegen een benoeming van een bepaalde commissaris niet wenden tot een com missie van de SER, maar tot de onder nemingskamer. De algemeen secretaris van de VVD, mr. Korthals Altes, pleitte, gesteund door o.m. fractievoorzitter Geertsema, tevergeefs voor de SER- commissie. Aandeelhouders worden gehoord over benoeming en ontslag van de di rectie en niet, zoals de SER wil, alleen in geval van ontslag. De verdeling van de winst blijft het recht van aandeelhouders. Aandeelhouders moeten het recht krijgen een commissie uit hun midden te kiezen, die bepaalde taken krijgt. Oligarische clausules, die bepaalde voorrechten aan een kleine groep aan deelhouders geven, moeten zo veel mo gelijk worden aggeschaft. Bepaalde beleidszaken dienen aan aandeelhouders, bepaalde andere beslis singen aan commissarissen te worden voorbehouden. Tegen de resoluties, waarin deze en andere voorstellen waren opgenomen bestond geen enkel principieel bezwaar. Wel discussieerde de partijraad ove rigens zeer kort over enkele nuance ringen of over praktische bezwaren te gen formuleringen. Dit weekeinde hebben de room- katholieken van het bisdom Rot terdam hun meningen en wensen voor een opvolger van bisschop mgr. Jansen door middel van een enquête kenbaar kunnen maken. Op de foto: het invullen van de formu lieren, links pastoor Apeldoorn van de Steigerse kerk. BOGOTA De bekende Spaanse stierenvechter Manuel Benitez „El Cor- dobes" is zondag bij een gevecht in Bo gota (Columbia) ernstig gewond. In de tot de laatste plaats bezette arena maakte de toreador zich gereed om de stier de dodelijke stoot toe te brengen toen het dier plotseling zijn kop ophief en een hoorn in de halsslagader van Benitez stootte. Tientallen toeschouwers sprongen in de arena om de aandacht van de stier van de ter aarde gevelde toreador af te leiden. Deze is in ernsti ge toestand in een ziekenhuis opgeno men. De Dolle Mina's werden met applaus begroet. Toen de welwillendheid te groot dreigde te worden, pakte één van de Dolle Mina's evenwel de microfoon om duidelijk te maken dat de actie geen grapje was, maar voortkwam uit bittere ernst. Daarop ging de commissie van psy chiaters, die in een rapport de leden vergadering de koerswending had voor gesteld, met de Dolle Mina's in gesprek. De commissieleden zeiden dat het stre ven is om zo snel mogelijk in alle stre ken van Nederland abortusteams op te richten. Deze teams, zo zeiden de psychiaters, voldoen slechts in een overgangsfase. Op den duur moet een verwijsbriefje van de huisarts voldoende zijn voor een medische abortus, psychiatrische hulp daarbij moet uitzondering worden. Tijdens het gesprek werd ook duide lijk, dat de psychiaters de abortus slechts als een noodoplossing aanvaar den: „Wij zijn er pas als elk kind sek sueel zo wordt opgevoed, dat ongewen ste zwangerschap tot de hoge uitzonde ring gaat behoren." De conclusies van de psychiaters zul len worden verwerkt in een rapport dat op ruime schaal zal worden verspreid. Het. zal ook ter kennis van de regering worden gebracht. VLAARDINGEN De brandweer van Vlaardingen kon zaterdag niet tot blussen overgaan van een brand op de gemeentelijke vuilstortplaats omdat het hek ervan was gesloten. De sleutel van het hek was onvindbaar. Na een kwartier voor het gesloten hek te hebben gestaan, is de brandweer teruggekeerd. Voor een totaal andere situatie kwam de nacht tevoren de Vlaardingse politie te staan toen zij de industriewijk De Vergulde Hand uitvoerig controleerde Bij twaalf bedrijven bleek dat inbre kers zonder enige moeite binnen kon den komen omdat ramen en deuren niet waren afgesloten. Bij één garage brandden zelfs nog alle lichten en stond een geldkistje open en bloot op tafel. In de wijk is de laatste tijd veel ingebroken. ZURICH De Griekse onafhankelij ke pers verkeert in levensgevaar. Dit ls de conclusie van Armand Gaspard, me dewerker van het Internationale Insti tuut voor de Pers, die onlangs een on derzoek in Griekenland heeft verricht. Ondanks de afschaffing van de cen suur, is de toestand voor de onaf hankelijke bladen kritiek, meent Gas pard. Hij bevestigt, dat de regering sindsdien druk uitoefent op het econo mische vlak door minder te adverteren en de verspreiding in de provincie te belemmeren. Sommige kranten hebben hun ver koop in de provincie aanzienlijk zien teruglopen, daar de politie een beroep doet op de „kritische instelling" van de verkopers en hun verzoekt geen kran ten meer te verkopen die „het nationale belang- niet dienen". Bovendien, aldus Gaspard, is de verkoop in bepaalde Griekse gebieden sinds oktober volledig verboden, in het bijzonder in de hoofd plaats van Thessalië, Larissa. BRUSSEL De Europese minister raad in Brussel heeft in de nacht van vrijdag op zaterdag een voorlopig ak koord beieikt over de budgettaire be voegdheden van het Europees parle»- inent, volgens welk het na 1 januari 1975 over een klein deel van de Europe se begroting zelfstandig mag beslissen. De bereikte overeenkomst is voorlo pig, omdat een aantal lidstaten een voorbehoud gemaakt heeft. Zo heeft minister Luns verklaard eerst nog overleg te zullen plegen met de Neder landse regering en het parlement. De Belgische fungerend voorzitter van de raad, Harmei, zal eerst contact gaan op nemen met de politieke commissie van het Europees parlement. Als de ministerraad bij de behande ling van de administratieve begroting op een eindcijfer uitkomt, waarin het groeipercentage niet volledig is ver werkt, heeft het Europese parlement dc bevoegdheid het totaal van de uitgaven te verhogen tot dit percentage, en in beaalde gevallen nog iets er boven. Overigens kan elk van de gemeen schapsinstellingen, los van het groeiper centage, een verhoging van de begro ting voorstellen, als dat nodig wordt geacht b.v. voor nieuwe gebouwen of het opzetten van een technologiebeleid. Daarover moet dan echter door minis terraad, Europese Commissie en parle ment gezamenlijk een akkoord worden bereikt. Minister Luns meende dat*1 dit ak koord reële bevoegdheden aan het Eu ropese parlement geeft. Bij de onder handelingen hebben de Fransen meer toegegeven dan de vijf, zo zei ROTTERDAM De Nederlandse kustvaart vloot heeft in 1969 een flinke aderlating ondergaan door de verkoop van 65 schepen, circa tien procent van het totaal. ADVERTENTIE Als zelfs het beste afwasmlddel uw handen niet meer voldoende beschermt, dan moet u eens San Balm handcrême proberen. Laten we u niet gaan vermoeien met de samenstelling, u een zorg, als 't maar helpt. En dèt doet 'tl U hebt al een tube voor f 1,70 bij uw drogist of apotheker. *an maakt uw handan Hflv Handcrême gaaf en zacht

De Vallei | 1970 | | pagina 5