Veenendaals dagblad Benoeming tot gouverneur ongedaan gemaakt Samenwerking zal moeilijker worden Buiten versierde bal gehakt Madras Burgemeester zou onder invloed hebben gereden Patiënten voor verder herstel naar hotels BEDAÜrS- M mantel Meisje in Aalten belaagd Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Hoog water verraste automobilisten 5 TM 15 FEBRUARI Koningin uren later op reis Dwarsgebakken lekker! Auto bleef net lang genoeg in de Lek drijven Nieuw geval van pokken Tweemaal twee doden door inrijden op carnavalgan<!;ers TIJDELIJK GESCHORST Doe-het-zelf- SNEEUWBUIEN DEN HAAG De ministerraad van het Koninkrijk heeft de Koningin gisteravond geadviseerd de benoeming van dr. E. Jonckheer tot gouverneur van de Nederlandse Antillen ongedaan te maken. Daarmee is een ernstige breuk ontstaan in de verhou ding tussen Nederland, Suriname en de Antillen. De breuk kan alleen worden geheeld na een afkoelingsperiode van enkele maanden. KONINK RIJKSBELANG ONHAALBAAR Weerspiegeld dorp „NIET FAIR" „OPEN BOEK" Directeur ILO, weg lekker eten tips een goed stuk vlees hoort erbij SUGGESTIE OM ALTIJD VOLLE ZIEKENHUIZEN TE ONTLASTEN 55 55 Kruiers zijn een succes OP AVOND VAN DE DOETINCHEMSE MOORD Bvf, voor rodactto an administratie? Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 an 10955 (rad.), Giro 1321600 Losse nummers f 0,25; Abonnement t 1,03 p.w., 4,40 p.m., 13,10 p.k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. y Advertentietarieven op aanvraag. DINSDAG 10 FEBRUARI I970 - 44e JAARGANG no. 34 NA ZAAK - JONCKHEER BREUK IN RELATIE MET ANTILLEN Deze hoop bestond gisteravond in Den Haag. omdat de Antilliaanse vice-pre mier Rozendal en dr. Jonckheer met geen woord repten over represailles in de vorm van een absolute herziening van het Statuut. Naar hun opvatting, voldeed hij daar om niet aan de fundamentele eisen die aan een gouverneur moeten worden ge steld, namelijk dat deze boven de poli tieke partijen en buiten de partij-poli tiek staat. Tijdens het intern appèl hadden de partijen wel begrip voor eikaars stand punten. Zij konden elkaar echter niet vinden. Allen waren het over het resul taat van het intern appèl eens: samen werking tussen Nederland, Suriname en de Antillen wordt er in de toekomst moeilijk door. Premier I»e Jong stelde na afloop van het overleg, dat er bij de besluit vorming geen sprake van is geweest, dat Nederland en Suriname de Antillen hun wil oplegden. Het ging uitsluitend om het belang van het Koninkrijk. Nederland en Suriname voorzien ge volgen van het besluit in de Antillen. Deze kunnen ernstig zijn. Beide rijks partners zijn er echter van overtuigd dat de gevolgen ernstiger zouden zijn indien dr. Jonckheer toch als gouver neur naar de Antillen zou zijn gegaan. Nederland en Suriname uitten wel hun waardering voor de persoon van dr. Jonckheer. Over een vervanger van dr. Jonckheer is gisteren niet gespro ken. Dr. Jonckheer heeft later op de avond in aanwezigheid van de vice-premier van de Nederlandse Antillen, S. G. M. Rozendal, tijdens een in het Antillen- huis te Den Haag belegde persconfe rentie gezegd, dat de Nederlandse vi ce-minister-president, drs. J. A. Bakker (belast met de Koninkrijkszaken) in ok tober van het vorig jaar aan „Papa" Godet en Stanley Brown zou hebben verklaard, dat hij niet tot gouverneur zou worden benoemd. Koningin Juliana stelde voor de af ronding van deze nare zaak haar reis naar Frankrijk uit. Zij vertrok gister avond nadat zij telefonisch op de hoogte was gesteld van de uitkomst van het intern appèl in plaats van gister middag naar Lignières om daar van daag de doop bij te wonen van haar jongste kleinzoon, de zoon van prinses Irene en prins Carel Hugo. Het intern appèl, dat de Antilliaanse regering aantekende tegen de intrek king van dr. Jonckheers benoeming, veranderde niets aan het eerder geno men besluit van de koninkrijksregering. Er bleek slechts uit, dat er over de kwestie een onoverbrugbare kloof be stond tussen Nederland en Suriname enerzijds en de Antillen anderzijds. Be compromisoplossing, waarnaar de- heren Rozendal en Jonckheer tot het laatste zochten, bleek een onhaalbare kaart te zijn. De kwestie leende zich niet voor een compromis. Nederland en Suriname handhaafden tijdens het intern appèl hun standpunt, dat dr. Jonckheer op het ogenblik in de Antillen het onderwerp is van politieke tegenstellingen. J Xtet het hoek van wijlen dr. J R. F. P. de Beaufort en de joumalist'L. 11. Jansen over „Ge- schiedenis en Volksle - wen van Woudenberg" is de historie van de Gelderse tl Vallei op bijzondere wijze verrijkt. Het verscheen in de reeks ,,Stad en l Dorp" bij Kruseman's Uitg. Mij, J Den Haag onder auspiciën van de Stichting .Oud-Woudenberg" en werd zowel in tekst en illustraties (plm. 60) als technisch met zorg uitgebracht. Een paar dozijn hoofd- 5 stukken laten ons kennismaken met 5 allerhande onderwerpen, welke te- zamen een boeiende omschrijving J geven van kastelen en buitenplaat- sen, oude huizen en straten, hof- steden, gerechtszaken, verdedi- k gingswerken, kerk, volksleven, enz., alles steunende op het funda- ment van betrouwbare geschied- kundige studies. In het voorwoord van de burgemeester staat o.m. k betreffende de beide auteurs: ,,Des- k kundigheid, een rappe pen, grote k belezenheid en taalgevoel gaan hier J samen" en daar kan ik wel mee instemmen. We zien het dorp Wou- denberg vaardig weerspiegeld in k het grote bos Westerwoud, dat J reeds Anno 1131 wordt vermeld en J later het Woud heette. De hoeve Henschoten was het middelpunt dezer z.g. bosmark; zij maakt nog k altoos deel uit van het landgoed k Den Treek en vormde in de 18de 5 eeuw het vierde part der gemeente J Woudenberg. Henschoten lag met 40 hoeven in een gesloten complex en mogelijk was heel Woudenberg k eens bisschoppelijk bezit. Reeds in k 1299 wordt ridder Johan van Wou- l denberg genoemd; hij bezat er een 5 slof. Er waren meer adellijke hui- 5 zen, doch slechts Geerestein bleef bewaard. Zeer interessant en ro- mantisch wordt ons het Schouten- k huis geschilderd, maar ook zal men k met genoegen lezen over de oude k boerderijen en dorpshuizen, de be- 5 langrijke rol, die de fam. Lager- weij in deze gemeenschap speelde, het maatschappelijk leven en het k relaas over de laatste eeuwen. k En bijna aan het slot vinden we 5 de ouderwetse boerenbegrafenis, J getekend door Jan w. Essen in 1914, met de klaagvrouwen zittende op de kist. Deze kunstschilder mij k niet onbekend van jachttaferelen k woonde in Scherpenzeel, waar de originele plaat aanwezig is. Zo'n rouwstoet zal overigens niet anders 5 zijn geweest dan een Woudenberg- se. J 10 febr. 1970 A. B. WIGMAN ,1 Verder merkte de heer Jonckheer op, dat er tijdens het overleg van gisteren een telegram aan de vice-minister-pre sident was bezorgd, waarin de dank voor het nakomen van de belofte werd uitgesproken. Desgevraagd zei hij ver der, dat dat de indruk geeft, dat minis ter Bakker de zaak niet fair heeft ge speeld. De heer Jonckheer verklaarde verder dit aan minister Bakker te heb ben meegedeeld, doch daarop weinig commentaar ontvangen te hebben. Zowel de gevolmachtigde minister als minister Rozendal sprak zijn teleur stelling uit over het door Suriname in genomen standpunt. Op een vraag wat hij nu zou gaan doen, antwoordde dr. Jonckheer, dat hij nu eerst een kort verlof zal nemen om tot rust te komen. Dan zal hij een beslissing nemen wat hij in de toekomst gaat doen. De bezwaren van de Nederlandse re gering richtten zich tegen zijn persoon, omdat men dacht dat hij sinds 1 mei in de politiek betrokken was geraakt, het geen de heer Jonckheer ontkende. Mijn politieke loopbaan is een open boek en ik heb nooit iets gedaan waarvoor ik me zou behoeven te schamen, zo sprak hij. Zijn politieke achtergrond was ook bij zijn benoeming bekend, meende hij. Ook wees dr. Jonckheer erop, dat slechts door bepaalde personen, van wie dat kon worden verwacht, tegen zijn benoeming was geageerd, maar dat er verder door geen enkele groepering, be halve de „Frente Obrero" bezwaren te gen zijn benoeming waren geuit. Oppo sitie van een kleine groep is geen reden om een gouverneur niet te benoemen, meende dr. Jonckheer, anders zou er nooit meer een gouverneur kunnen worden benoemd. Veel voeten, heeft het intern ap- pel over het gouverneurschap van de Nederlandse Antillen gisteren nog in de aarde gehad. De deelnemers aan het appel I rechts van de tafel, van voren af: dr. Jonckheer, (gevolmachtigd mi- nister van de Nederlandse Antil- len), minister Bakker (voor de l west), dr. Polanen (gevolmachtigd minister van Suriname) en minister Polak (justitie). Aan de overkant van de tafel, premier De Jong, die het appel voorzat met aan zijn rechterhand de Antilliaanse vice- premier Rozendal, die een advise- f rende stem had. CHAAM Maandagavond omstreeks half negen is in Chaam een personen auto ingereden op een groep carnaval- vierende kinderen, die plotseling hos sende de rijweg opliepen. De 13-jarige H. van Beek uit Baarle-Nassau kwam terstond om het leven en drie kinderen werden zwaar gewond. Een van hen, de 14-jarige Els. Aerts uit Chaam, overleed in de loop van de avond. LOBITH-TOLKAMER De carna valsvreugde in Lobith-Tolkamer is wreed verstoord door een ernstig onge val, dat in de nacht van zondag op maandag is gebeurd. Een dronken auto mobilist, de 33-jarige J. R„ reed toen in op een groepje van tien carnavalvier- ders. De 45-jarige mevr. Chr. Steen- man-Aernds uit Tolkamer werd op slag gedood. Vanmorgen is de 58-jarige heer L. Jansen uit Arnhem, die bij het onge luk zwaar gewond raakte, in een zie kenhuis te Nijmegen overleden. De dader, J. R. uit Lobith, is enige tijd vastgehouden op het politiebureau. De automobilist kwam, evenals het groepje van tien voetgangers, terug van het carnaval. De voetgangers liepen over de ongeveer zeven meter brede weg van Lobith naar het ongeveer twee kilome ter verder gelegen Tolkamer. R. reed van achteren op hen in. De 32-jarige J. Beykirch uit Tolkamer ligt nog ernstig gewond in het ziekenhuis 1e Zevenaar. Enkele anderen werden licht gewond en konden na te zijn behandeld naar huis terugkeren. GENèVE David A Morse, direc teur-generaal van het internationale arbeidsbureau (de ILO) in Genève, heeft maandag medegedeeld dat hij 31 mei zal aftreden. De ILO heeft bekendgemaakt, dat de opvolger van Morse door het bestuurs lichaam van de ILO zal worden geko zen. ADVERTENTIE Voeg peper en zout toe, kneed fijn gesnipperd uitje door de gehakt. Theelepel kerrie per baL Dicht schroeien en even laten sudderen. Opdienen in jus met wat peterselie. Aardappelen of rijst PubflceUe ven de Stichting Vöortichtingsbvrean Vlees. Vleeswaren en Vieesconsefven ALKMAAR Burgemeester mr. H. J. Wytenia van Alkmaar is tijdelijk uit zijn functie ontheven_>Oe commissaris van de koningin in N.*%-(!-Holland, mr. F. J. Kranenburg, h«*wft een verzoek daartoe van de burgefneestcr ingewil ligd. De politie van Alkmaar stelt inmid dels een onderzoek inf naar de vraag of mr. Wytema met zijn auto onder in vloed heeft gereden. Volgens berichten, zou dc burgemeester in de nacht van zaterdag op zondag slingerend over de Kennemerstraatweg hebben gereden. Enkele burgers zouden hem achter het stuur hebben aangetroffen, terwijl hij niet in staat was te rijden. Ze zouden hem naar het politiebureau hebben ge bracht. Burgemeester Wytema, die ook voor zitter van de Vereniging van Neder landse gemeenten is, heeft hierop geen commentaar. Loco-burgemeester G. H. A. de Zeeuw heeft in antwoord op vragen ADVERTENTIE meegedeeld, dat burgemeester Wytema de bewuste avond aangezeten had aan een diner in hotel Victory in Alkmaar. Toen hij na afloop in de üranjelaan, waar hij woont, was aangekomen en was uitgestapt, stonden daar een man pn een vrouw, die hem verzochten mee te gaan naar het politiebureau. De bur gemeester gaf gewillig gehoor aan dit verzoek en onderwierp zich op het poli tiebureau aan een bloedproef en andere tests, aldus de loco-burgemeester. c5 o CULEMBORG Toen vertegenwoor diger Leonard Lesen uit Culcmborg gis termiddag tie veerpont naderde voor een overtocht met een stationcar over de Lek, weigerden plotseling de rem men. De wagen gleed de rivier in. Ondanks sterke stroom en hoge wa terstand bleef de auto drijven. Toen toegeschoten mensen de heer Lesen ad viseerden uit te stappen, riep hij dat hij niet kon zwemmen. Schippers die het ongeluk zagen, gingen met hun boten de wagen achterna, die inmiddels de spoor brug bij Culemborg was gepasseerd. Nét op het moment, dat de auto dreigde te zinken, kon de bestuurder uit zijn be narde positie worden bevrijd. (Van onze financieel-economische redactie) APELDOORN Drs. A. Merk. secretaris van 't bedrijfschap Horeca, heeft initiatief genomen om, in navolging van West-Duitsland, te onderzoeken of het ook in Nederland mogelijk is om herstellende patiënten onder te brengen in hotels en pensions aan de kust en in bosrijke streken. Hierdoor zou de opname capaciteit van de ziekenhuizen ten aanzien van werkelijk zieke patiënten wor den vergroot, terwijl de daarvoor in aanmerking komende hotels en pension» hun bezettingsgraad aanmerkelijk zouden kunnen opvoeren. De plannen van drs. A. Merk zijn nog niet besproken in het bestuur van het bedrijfschap Horeca. Drs. Merk deelde ons mede, dat hij op dit idee is geko men, omdat een dergelijke gang van za ken in West-Duitsland, waar de opne mingscapaciteit van dc ziekenhuizen ook een probleem vormt, reeds burgerrecht heeft gekregen. Dit probleem is de laatste jaren trou wens verschillende malen op trieste wijze in de publiciteit gekomen. Het is duidelijk, dat vele herstellende patiën ten, die om velerlei redenen niet naar huis gezonden kunnen worden, zeer goed voor verder herstel naar hotels en pensions in een rustige omgeving kun nen gaan. Drs. Merk onderschreef onze suggestie, dat vooral ook hotels en pen sions op de Veluwe hiervoor in aanmer king komen. Om dit plan aanvaard te krijgen, zul len uiteraard vele voorbereidende be sprekingen gevoerd dienen te worden met de daarvoor in aanmerking komen de instanties als het ministerie van So ciale Zaken en Volksgezondheid, dc Ziekenfondsraad, particuliere ziektever zekeraars en mogelijk andere instellin gen. „Wanneer d'it in Wrest-Duitsland mogelijk is, moet dit na een goede voorbereiding ook in Nederland moge lijk zijn", zegt drs. Merk. En hij voegt hier aan toe: „Het plan heeft eigenlijk alleen maar goede en positieve kanten". De bedragen, die nu door ziekteverze keraars voor herstellende patiënten aan de ziekenhuizen moeten worden betaald, zullen belangrijk lager zijn indien deze patiënten verder herstel van gezondheid in hotels en pensions kunnen vinden. De ziekenhuiskosten per dag variëren van 70,- tot 110,- en voor hotels en pensions van 17,- tot 50,r per dag. Het komt ten goede aar. «de nijpende nemingscapaciteit van de meeste zie- MESCHEDE Het achttiende slacht offer van de pokkenepidemie is maan dagavond in een ziekenhuis in Wimbern (Rijnland-Westfalen) opgenomen. Het is een arbeider werkzaam in het zie kenhuis in Meschede, waar de epidemie is uitgebroken. De man, die geen deel van het medische personeel uitmaakt, is niet in quarantaine geweest. Volgens het ministerie van deze Duit se deelstaat maakt dit nieuwe pokken- geval het nodig een geheel nieuwe groep inwoners van Meschede te isole ren. Er bevinden zich al 245 mensen in quarantaine. De ziekte, die is overge bracht door een jongeman die uit het Midden-Oosten terugkeerde, heeft reeds twee doden gekost. De gezond heidstoestand van de vijftien andere slachtoffers gaat vooruit. LONDEN Drie gewapende bandie ten hebben maandagochtend een bank in Ilford (Essex) overvallen en 1,7 miljoen buitgemaakt. De mannen dron gen de bank binnen op het ogenblik, waarop het geld in zakken werd ver voerd naar de kluis en gingen er met het geld vandoor in een grijze bestel wagen. MMMaiHlltmaMimiIHMaMIMMMMMIMMItfMMinimilMIIIIMMMmtmHMMIHMIH» iiMaataaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaataaanaMiai •••miiimimmmhh A In Frankrijk is door regen en sneeuw het water in de rivieren sterk gestegen. Een aantal automobilisten, die hun wagen in Parijs op de laagste kades geparkeerd hadden, werd door het water danig verrast. De Parijse politie moest hen te hulp schieten met sleepwagens. kenhuizen in ons land, waardoor voor patiënten met ernstiger ziekteverschijn selen snellere opneming mogelijk is, en de bedrijfzekerheid van de daarvoor in aanmerking komende hotels en pen sions wordt belangrijk opgevoerd. Zelfs In het hoogseizoen zijn lang niet alle hotels en pensions volledig be zet. En afgezien van dat tijdvak (hoog stens een periode van twee maanden) is er verder 't gehele seizoen door veelal volop plaats. Ik hoop van harte dat het plan, dat nog nader dient te worden uitgewerkt, door belanghebbenden se rieus zal worden bekeken, en dat het te zijner tijd met ieders medewerking gerealiseerd zal kunnen worden", aldu» drs. A. Merk. UTRECHT De proef met bagage- wagentjes op de stations Den Haag Staatsspoor en Hoek van Holland blijkt een succes te zijn. De reiziger kan met die wagentjes sinds enige weken zelf z\jn bagage vervoeren. Vooral de wintersportreizigers maken van de karretjes een dankbaar gebruik. Er is echter één bezwaar men laat de wagentjes op het perron bij het rijtuig staan, in plaats van ze weer op de oude plaats terug te zetten. NS zal de wagentjes, als de proef suc cesvol blijft, ook aanschaffen voor Gro ningen, Enschede, Leeuwarden, Nijme gen, Maastricht, Heerlen en Vlissingen. ADVERTENTIE uirs ooAs—J dagelijks geopend van 10-17uur en 19-22 uur zaterdag en zondag 10-17 uur toegang 13.» «1 AMSTERDAM speciaal T tein-Toegang - biljet met 3x reductie verkrijgbaar aan ca 140 NS - stations AALTEN Drie kwartier voordat donderdagavond in de Slangenburg bjj Doetinchem de 12-jarige Rinie Wielbee- sen op gruwelijke wijze van het leven werd beroofd heeft in Aalten een voorval plaatsgehad dat verband zou kunnen houden met de moord in Doe tinchem. Om circa 19.15 uur werd na melijk op de Vosseveldsestraatweg ter hoogte van de Gendringseweg te Aalten een elfjarig meisje lastig gevallen door een automobilist, de haar in eerste in stantie de weg naar Aalten had ge vraagd. Op het naderen van een wielrijder verdween de automobilist. De wielrijder heeft het meisje een eind begeleid op weg naar haar ouderlijke woning, Weersverwachting van het KNMI van dinsdagavond tot woensdagavond: Wisselende bewolking met nu en dan sneeuwbuien. Zwakke tot matige wind in hoofdzaak tussen west en noord. In de nacht en ochtend plaatselijk lichte vorst. Morgenmiddag in het algemeen temperaturen even boven het vriespunt. Morgen, zon op: 08.04 - Maan op: 09.43 onder: 17.46 onder:

De Vallei | 1970 | | pagina 1