KANKER PAVILJOEN nanciele notities N.V. Rinco vraagt de regering om steun beurs overzicht mm Eurocentrum van Philips in Oostenrijk A. Honig legt functie neer Liquiditeitsmoeilijkheden door snelle groei PRODUKTIE WINSTGEVEND 50 pet. hogere winst Unikap Onderwij sgroep Kluwer samen Winst Gramco verdrievoudigd DOOR FORD AAN KOPERS OGEM NEEMT BAMMENS OVER Bi VERDEELDE STEMMING OP BEURSPLEIN WIJZIGINGEN BIJ ELSEVIER Waterhoogten PILOOT STORM TEKKO TAKS TE SNEL Nu eigen financiering UITBREIDING VAN INDUSTRIËLE BELANGEN Kareltje Knetter en de blauwgeraite kiel Obligatielening verwacht wisselmarkt Pagina 2 DINSDAG 10 FEBRUARI 1970 J+,k 94 20 Terugdenkend aan het schone... Nee, hij had zichzelf al lang geleden verboden vertrouwen te hebben. Hij durfde zich niet te veroorloven moed te vatten. Alleen een gevangene in het eerste jaar van zijn straftijd gelooft bij elke keer dat hij uit zijn cel wordt geroepen en hem gezegd wordt zijn bezittingen bij elkaar te zoeken, dat hij zal worden vrijgelaten. Elk gefluisterd woord over amnestie klinkt hem als de bazuin van een aartsengel in de oren. Maar ze halen hem uit zijn cel, lezen hem een paar walgelijke documenten voor en stoppen hem dan in een andere cel op een lager gelegen verdieping, nog donkerder dan de vorige, maar met dezelfde muffe, verbruikte lucht gevuld. De amnestie wordt altijd uitgesteld van de verjaardag van de Overwinning tot de verjaardag van de Revolutie, van de verjaardag van de Revolutie tot de zitting van de Opperste Sovjet. Daarna spat hij als een zeepbel uit elkaar, of wordt aan dieven, oplichters en deser teurs verleend, in plaats van aan degenen die in de oorlog gevochten en geleden hebben. De cellen van het hart, die de natuur geschapen heeft voor vreugde, sterven af als ze niet gebruikt worden. Dat kleine plekje in de borst, die enge ruimte waar het geloof zetelt, blijft jarenlang leeg en verkommert. Hij had zijn bekomst van hopen. Hij had zijn bekomst van zich zijn invrij heidstelling en zijn terugkeer naar huis voor te stellen. Alles wat hij wilde was teruggaan naar zijn prachtige verban ningsoord, naar zijn heerlijke Ush- Terek. Ja, heerlijk! Het was vreemd, maar zo zag hij nu zijn afgelegen verbanningsplekje, vanuit dit ziekenhuis in de grote stadvanuit deze wereld met zijn ingewikkelde voorschriften, voor schriften waaraan Oleg zich niet kon of wilde aanpassen. ,Ush-Terek' betekent ,Drie populie ren' en is genoemd naar drie oude populieren, die over de steppe al op een afstand van tien of meer kilometers te zien zijn. De bomen staan dicht bij elkaar, niet slank en rechtop als de meeste populieren, maar enigszins kromgetrokken. Ze moesten nu zo ongeveer vierhonderd jaar oud zijn. Toen ze eenmaal hun tegenwoordige hoogte hadden bereikt, probeerden ze niet verder te groeien maar strekten hun takken in de breedte uit, zodat ze een dichte schaduw weefden over het voornaamste bevloeiingskanaal. Er werd gezegd dat er vroeger meer populieren waren geweest in de ,aul', maar dat ze in 1931 omgehakt waren. Dergelijke bomen schoten tegenwoordig geen wortel meer. Hoewel Jonge Pioniers (Noot van de vertaler: Een jeugdver eniging voor Sovjet-kinderen tot veer tien jaar) er ook aanplantten, zodra ze uitliepen knabbelden de geiten ze kapot. Alleen de Amerikaanse esdoorn deed het goed in de hoofdstrat tegenover het gebouw van het regionale Partijbestuur. Van welk oord ter wereld zou je meer kunnen houden? Van de plaats waar je uit de moederschoot bent gekropen, als een brullende baby, zonder iets te begrijpen, zelfs niet dat wat je ogen en oren zagen? Of de plaats waar ze voor het eerst tegen je gezegd hebben: „Goed, je mag nu uitgaan zonder bewaker; je mag alleen rondlopen? Op je eigen twee benen. „Neem je bed op en wandel! O, die eerste nacht van halve vrijheidAangezien de komendatura ze nog altijd in het oog hield mochten ze niet het dorp in. Maar ze hadden toestemming op eigen gelegenheid te slapen in een hooischuur op de binnenplaats van het gebouw van de veiligheidspolitie. Ze deelden hun ver blijf met paarden die de nacht bewe gingloos, rustig hooi kauwend, door brachten. Je kon je onmogelijk een vriendelijker geluid voorstellen! De halve nacht lang kon Oleg niet in slaap komen. De harde grond van de binnenplaats lag blinkend wit in het maanlicht. Hij liep over de binnenplaats heen en weer als een bezeten man. Er waren geen wachttorens; niemand kon hem verrukt over de hobbelige grond zien klossen, met zijn hoofd achterover en zijn gezicht naar de witte hemel gewend. Hij liep maar steeds door, zonder het te beseffen of zonder dat het hem iets kon schelen, alsof hij bang was ergens te laat aan te komen; alsof hij morgen niet in een armzalige, afgelegen ,aul' terecht zou komen, maar in de wijde, triomfantelijke wereld. De warme, vroege lentenacht in deze zuidelijke streken was allesbehalve stil. Hij was als een groot, lawaaiig station waar de locomotieven elkaar de hele nacht roepen en antwoord geven. Ezels en kamelen balkten van de avond schemer tot het ochtendgloren op de binnenplaatsen en in de stallen die door het hele dorp verspreid lagen plechtige, trompetachtige geluiden, tril lend van verlangen, sprekend van paringsdrift en van vertrouwen in het voortbestaan van alle leven. En dit hartstochtelijke lawaai smolt samen met de kreet in Oleg's borst. Kan er één oord dierbaarder zijn dan dat waar je een dergelijke nacht hebt doorgebracht? Dat was de nacht waarin hij weer begon te hopen en te geloven, ondanks zijn vaste voornemens, dat nooit meer te doen. Na de kampen kon de wereld van de verbanning niet echt wreed worden genoemd, hoewel ook hier mensen met emmers vochten om tijdens het irriga tie-seizoen water te krijgen en sommi gen van hen striemen over hun benen opliepen. De verbanningswereld was veel ruimer en gemakkelijker om in te leven. Hij had meer dimensies. Toch had hij ook zijn wrede kanten. Het viel niet mee, een plant wortel te laten schieten en hem te voeden. Oleg moest zien te vermijden dat hij door de komendant honderdvijftig kilometer of meer de woestijn werd ingestuuurd. Hij moest boven zijn hoofd een dak van stro en klei vinden en geld betalen aan een verhuurster, hoewel hij niets had om mee te betalen. Hij moest zijn dagelijks brood en wat hij verder at in de kantine kopen. Hij moest werk vinden, maar hij had er genoeg van om zoals de laatste zeven jaar een houweel te hanteren en hij voelde er niet veel voor een emmer te pakken en de gewassen te gaan besproeien. Hoewel er in het dorp vrouwen waren met lemen hutjes, een moestuintje en zelfs koeien, die bereid waren een ongetrouwde banneling in huis te nemen, leek het hem toch te vroeg om zichzelf als echtgenoot te verkopen. Hij had niet het gevoel dat zijn leven bijna voorbij was; integendeel, het begon pas. In de kampen probeerden de gevange nen altijd het aantal mannen te schatten dat daar buiten te kort was. Van het ogenblik af dat je niet meer wordt bewaakt, dachten ze, is de eerste vrouw die je ziet van jou. Ze stelden zich voor, dat alle vrouwen buiten het kamp in hun eenzaamheid hartstochte lijk zaten te snikken en aan niets anders dachten dan aan mannen. Maar er waren in zijn dorp ontelbare kinderen en de vrouwen leken helemaal in beslag genomen door het leven dat ze leidden. Geen enkele alleen levende vrouw of jong meisje zou zo-maar' met een man meegaan. Ze wilden eerst fatsoenlijk trouwen en een huisje bouwen, dat het dorp zou mogen zien. De moraal en de gewoonten in Ush-Terek stamden nog uit de vorige eeuw... (wordt vervolgd) 4346. Er was een lange tijd verstreken, voordat Piloot Storm de oogleden kon openen en niet begrijpend om zich heen staren. Hij kreunde zachtjes, toen hij ver geefs probeerde armen en benen te bewegen. Vage, donkere vormen zweefden voor hem langs en hij werd zich bewust, dat vreemde ogen hem gadesloegen vanuit die kronkelende massa. Het waren kleine schichtige ogen, overschaduwd door borstelige wenkbrauwen, maar zover was Arend nog niet met zijn onderschei dingsvermogen. Hij verkeerde nog in een soort droom toestand. Maar zelfs als hij bij z'n volle positieven was geweest, dan zou hij toch moeite gehad hebben om die bewegende vormen te herkennen voor wat zij waren. Wie zou daar immers zulke onwaarschijnlijke wezens verwacht hebben, als de legendarische Venus-goril- la's?! Want dat waren het!! Een aantal harige gigan ten zoals men welhaast nergens in het planetenstelsel kan aantreffen, had zich om de neergestorte indringer geschaard. 12. Met het kruidenboek en de kaart onder de arm wandelde Tekko hoofdschuddend huiswaarts. Nee, die meneer Fox was wel een beetje heel erg onbesuisd, vond hij. Tot deze slotsom gekomen opende Tkko zijn huisdeur en haalde de post uit de brievenbus. Met een nonchalant gebaar wierp hij de brieven op tafel en liet zich toen lui in een gemakkelijke leunstoel vallen om eindelijk eens rustig en ongestoord in zijn kruiden boek te kunnen snuffelen. Juist toen hij er over na dacht waarmede hij als nieuweling het best zou kun nen beginnen, met thijm of met de lavendel, viel zijn oog op één van de brieven op tafel. Een groot formaat envelop die hem vaag bekend voorkwam. Nieuwsgie rig scheurde hij het officiële stuk open. Hé, van de be lasting. Maar hij had alles toch stipt betaald? Hij keek, keek nog eens en werd toen bleek van schrik. Duizen den guldens belastingschuld. Vermogensaanwas- en in komstenbelasting voor het bedrag dat hij als zijn aan deel voor de vliegende schotel had ontvangen, en dat hij met „Het grote Plan" van Starreveld had verspeeld. LAXENBURG Gouverneur An dreas Maurer van Beneden-Oostenrijk heeft vandaag het sein gegeven voor het grondwerk van het Philips Euro centrum, het toekomstige veem- en dis tributiecentrum van het Nederlandse concern in Oostenrijk. Het gebied van 150.000 m2 is in ge reedheid gebracht door de plaats Laxenburg welke aan de rand van We nen ligt. Het eerste deel van het plan zal 110 miljoen schilling vergen en voorziet in de bouw van een adminis tratiegebouw, acht veemgebouwen, een spoorwegraccordement met gebouw, een ketelhuis, een transformatorstation en een aantal werkplaatsen. Over het Eurocentrum zal de invoer van grondstoffen en halfprodukten voor de Philips fabrieken in Oostenrijk lopen en verder de uitvoer en het ver voer binnen Oostenrijk. Verder zal het het service- en onderhoudscentrum voor Philipsprodukten in Oostenrijk wor den. AMSTERDAM De raad van be stuur van Koninklijke Scholten-Honig NV deelt mede dat de heer A. Honig voornemens is zijn functie als lid van de raad van bestuur van haar vennoot schap neer te leggen, als gevolg van diepgaande meningsverschillen met de president-directeur over het te voeren beleid. In verband hiermede zal de heer Ho nig per 31 maart 1970 zijn functie als manager van de merkartikelendivisie overdragen aan de president-directeur, prof. dr. E. C. Kooyman, die als waar nemend divisie manager zal optreden totdat de opvolger is benoemd. DEN HAAG Waterhoogten van he denmorgen: Konstanz 320 +5; Rhein- felden 359 +26; Straatsburg 452 +58; Plittersdorf 611 +46; Maxau 667 +23; Plochingen 386 +126; Mannheim 652 31; Steinbach 274 +29; Mainz 560 +10; Bingen 471 +14; Kaub 568 +4; Trier 751 +92; Koblenz 648 26; Keulen 664 —7; Ruhrort 861 —19; Lobith 1459 +2; Nijmegen 1208 +2; Arnhem 1160 +5; Eefde IJssel 690 +32; Deventer 552 +37. Monsin 5615 +35; Borgharen 4379 106; Belfeld 1452 +87; Grave bene den de sluis 648 +28. De stuwen zijn geopend te Borgha ren en Roermond. De doorvaarthoog- te aan de verkeersbrug te Venlo be draagt 8.10. De stand van de Rijn te Lobith zal vandaag en morgen weinig veranderen. Daarr^ zal stijging volgen tot enige decimeter*; boven NAP +15 m. aai. Vandaag worden on het ministerie van Economische Zaken be- heer H. Oliive. telt 600 vaste OLDENZAAL Vandaag worden op het ministerie van Economische Zaken be sprekingen gevoerd tussen enerzijds directie, crediteuren en adviseurs van de NV Rinco Camping Sport Fabrieken in Oldenzaal en anderzijds met vertegenwoordi gers van het ministerie van Economische Zaken en de Nationale Investeringsbank, om te zien welke mogelijkheden er zyn om de liquiditeitsmoeilijkheden van deze onderneming te overbruggen. Het gaat hier, naar wij vernemen, om een overbrug gingskrediet van ruim twee miljoen gulden voor een periode van zes weken. De NV „Rinco Camping Sport Fabrie ken", die het vorige jaar van Enschede naar Oldenzaal verhuisde, waar een gloednieuwe fabriek van ruim 20.000 vierkante meter oppervlakte werd ge bouwd, heeft in het recente verleden een bijzonder expansieve groei doorge maakt, als gevolg waarvan de financie ring ten achter is gebleven. In de afge lopen weken hebben de liquiditeits moeilijkheden zich in volle scherpte ge openbaard. Na een week van intensieve besprekingen werd dit weekeinde een gesprek aangevraagd met het ministerie van Economische Zaken teneinde te trachten de problemen van dit bedrijf terug te dringen, het in elk geval daar heen te sturen, dat Rinco tijdens de moeilijke periode zal kunnen worden geholpen. Het bedrijf heeft een dikke order portefeuille en maakt een winstgeven de produktie. Het is echter te snel ge groeid. Verwacht wordt, dat vandaag of ui- DEN HULST De directie van de samenwerkende rijwiel- en motorindus trie Unikap NV deelt in aansluiting op de eind dec. in 1969 verstrekte medede lingen inzake de gang van zaken bij de vennootschap in het afgelopen boekjaar mede, dat de winst voor aftrek van be lastingen ca. 50 pet. hoger is geweest dan in het boekjaar 1967-1968. Door de inmiddels voltooide integratie van de in deze vennootschap samenwerkende werkmaatschappij Union en Kaptein is het uitbrengen van het jaarverslag ver traagd. CULEMBORG De onderwij suitge- verijen van Kluwer zijn samengebracht in één groep, die is gevestigd in de ge bouwen van Uitgeverij Stam te Culem- borg. Tot de onderwijsgroep behoren de schoolboekenfondsen Kluwer Kemper man, Noorduyn, Robijns, Stam en Tjeenk Willink. Verkoop en produktie van alle fondsen zijn gecoördineerd in de nieuwe maatschappij Educaboek NV, die nu meef dan 2500 titels kan leveren. terlijk morgen een beslissing zal vallen in deze zaak. Rinco zal begin maart een begin maken met de uitvoering van de orders, die thans reeds grotendeels klaar zijn. In de loop van de maand maart verwacht men dat de betalingen van de opdrachtgevers zullen binnenko men. Het bedrijf, dat gesticht is door de AMSTERDAM Gramco Manage ment Ltd., die het beleggingsfonds in onroerend goed USIF Real Estate op de markt brengt, heeft over 1969 een net towinst geboekt van 14,25 miljoen te gen vorig jaar 5,30 miljoen. De winst per aandeel steeg van 0,53 tot 1,42. USIF bezat eind 1969 190 onroerend goedprojecten met een gezamenlijke waarde van ruim 685 miljoen. De net to activa bedroegen ruim 201 miljoen. De aandelen Gramco Management wor den op de Luxemburgse effectenbeurs genoteerd. heer H. Olijve, telt 600 vaste perso neelsleden, terwijl er 800 900 thuis werkers zijn en bovendien enkele hon derden mensen, die te werk gesteld zijn in sociale werkplaatsen in Enschede, Oldenzaal en Heerlen, voor het bedrijf arbeidzaam zijn. AMSTERDAM In de vrijdag ge houden buitengewone algemene verga dering van aandeelhouders van de NV Nederlandsche Ford Automobiel Fa briek te Amsterdam werd het besluit tot wijziging van artikel 2 van de statu ten, teneinde het financieren van goe deren, het zich op enigerlei wijze inte resseren bij, samen te werken met, het bestuur te voeren over, controle uit te oefenen op, dan wel geldleningen te verstrekken aan ondernemingen in Ne derland of elders mogelijk te maken, goedgekeurd. Naar aanleiding hiervan zal binnen kort voor de afnemers van nieuwe en gebruikte automobielen de mogelijkheid worden geschapen om deze, via de Ford dealers, door de NV Nederlandsche Ford Automobiel Fabriek te doen fi nancieren. Een dergelijke mogelijkheid bestond reeds in andere Europese landen en in Amerika. De NV Nederlandsche Ford Automobiel Fabriek acht het ter ver dere stimulering van de verkopen door haar dealers gewenst, deze faciliteit ook in Nederland aan te bieden. ROTTERDAM Zoals op 5 jan. aan gekondigd, hebben de besturen van NV Plaatwerkerij en Verzinkerij v/h P. Bammens en Zonen te Maarssen en de Ogem NV te Rotterdam overeenstem ming bereikt omtrent een volledige sa menwerking. Donderdag 26 febr. is de laatste dag van aanmelding. Uiterlijk maandag 2 maart zal worden bekend gemaakt, of het aanbod gestand wordt gedaan. Ogem ziet de beoogde samenwerking met Bammens als een belangrijke stap voor de verdere realisatie van het be leid, dat in belangrijke mate tegemoet komt aan de doelstelling inzake de om vang van de industriële belangen der NV. Bammens werd als vennootschap op gericht in 1917 ter voortzetting van de door P. Bammens in 1850 in Geertrui- denberg gestichte smederij. Uit de ge gevens over de eerste 3 kwartalen van 1969 blijkt dat de gang van zaken be vredigend is geweest. Wat de vooruit zichten voor 1970 betreft valt thans Fonds Vorige koers late not. A.K.Z.O. 91.9 92 Alg. Bank Ned. 253 249 Amrobank 55.1 54.3 Amsterdam Rubber 43.2 44 Deli Mij cert. 46.8 47 Dordtsche Petrol. 818.8 815 Heineken's Bier 171.5 173 H.A.L. 82 82.5 Hoogovens nr.c.v.a. 99.1 99.7 H.V.A.-mijen ver. 53 52 K.L.M. 126 122.5 Kon. Petroleum 133.8 133.1 Nat. Ned. cert. 103.40 103.2 Philips gem. bez. 61 61.6 Robeco 234.6 235 Rolinco 189.3 190 Scheepvaart Unie 69.8 70 Unilever c.v.a. 113.8 112.1 Ned. 7 j. '69 8 100.2 100.6 Ned. 25 j. '69 8 99.3 99.5 Ned. 7 j. '70 8 99.6 Ned. 25 j. '70 8 98.5 Ned. '69 7i 96 96 Ned. '66-1 7 90.9 91.2 Ned. '69 7 90.3 90.4 Ned. '68-1 6i 85.3 85.6 Ned. '68-2 6$ 85.2 85.5 Ned. '68-3 6è 85 85.4 Ned. '68-4 6è 85 85.4 Ned. '66 61 86.6 86.8 Ned. '67 61 83.8 84 Ned. *67 6 82.5 82.5 Ned. '65-1 51 83.4 83.7 Ned. '64-1 51 81.3 81.7 Ned. '64 5 78.2 78.5 (Slotkocrscn van gisteren) '58 4è '64 4è '59 41 '63-1 4* '61 4 130. Het kloppen van Lothar werd binnen de hut natuurlijk gehoord en het was professor Nos» co, die de woorden siste: „Ge-woon opendoen. Asmar. Gewoon opendoen. Het zal de eigenaai van dit krot wel niet wezen, want die had na tuurlijk niet geklopt. En buren zijn het ook niet, want dit huis ligt zo afgelegen: kilometers in de omtrek zijn geen buren te vinden." „Het kan dus alleen maar een vreemdeling zijn," veronder stelde Asmar. „Mooi dan kan ik zonder bezwaar even gaan kijken wie het is." Het akelige ventje opende de deur en onmiddellijk legde de vreem de bezoeker een milde hand op Asmars strooien hoedje. „Dag kleine vent," zei hij met vriende lijke stem. „Is je goede vader misschien aanwe zig in deze fraaie woning? Zo ja, zou hij mij dan een ogenblik te woord kunnen staan en mij het oor lenen?" Lothar kreeg kennelijk nog steeds geen beelden door en daarom voegde hij goedig maar de schelm Asmar kreeg alles zoveel te be ter door... Als een felle lichtflits vonkte de naam Lothar door zijn brein en onmiddellijk smeet hij de deur met een dreun dicht, vlak voor de neus van de verbaasde helderziende. „Een zeer gastvrije ontvangst, dat moet ik zeg gen," mompelde deze. Lothar kreeg nog steeds geen beeden oor en daarom voegde hij goedig aan zijn woorden toe: „Het lieve manneke is blijkbaar erg geschrokken. Wellicht was het mijn uiterlijke verschijning, die hem afschuw en angst inboezemde. Waarom ben ik dan toch ook zo lang, zo mager en zo bleek?" Edoch, de klei ne Asmar was helemaal niet geschrokken. Met een wilde sprong was hij op zijn meester afge vlogen en hij fluisterde hem triomfantelijk in het oor: „We hebben hem, baas! De lange bleke ver- ra jer staat buiten voor de deur!" Ned. Ned. Ned. Ned. Ned. '53 33 Ned. staffell. '47 3è Ned. '51 3i Ned. '53 1-2 3* Ned. '50 1-2 31 Ned. '54 1-2 3i Ned. grootb. '46 3 Ned. dollarl. '47 3 BNG won.bl. *57 6 id. 30-jar. '58/'59 4è BNG '67-1-2 63 BNG '68-1-2 63 BNG '67-1-2-3 6è BNG '65-1 6 BNG '58-1-2-3 43 Bk. mid. kred. '66 7 Nat. Inv.b. '65 53 Fr. Gron. h.b. dw. 6 Alb. Heijn '55 4 Brit. Petrol. '66 7i% Bijenkorf Beheer 6 Co-op r.spaarbr. Ned. Gasunie '69 7è Ned. Gasunie '66 71 Ned. Gasunie '66 6è Philips dir. '51 4 Pegem 1-2 1957 6 Pegem 1958 5è Rott. Rijn Pijpl. 5l°/o K.L.M. 1968 7 K.L.M. 15-jarig 5 Ned. Sp.w. '57 1-2 43 A.K.Z.O. 43 Bergh. Papier 4è Gelder Zonen v. 43 Grasso 53% K.L.M. 53 Meteoor beton 53% Stokvis 43% Thom/Dr.-Verbl. 4è% Ned. cred.b. aand. b. Ned. Midd.bank a. Slavenburg's a. Albert Heijn Arnh. scheepsb. cert. Befo ,,b" Bergh/Jurg. 250-1000 Blijd.st. f 1000 nr cva. Bols Lucas Brakke Grond. Bredero Bredero n.r.cert Bredero ver. bedr. Bührm.-Tetterode f. Bijenk. beh. n.r. c.v.a. Bijenk. beh. 6% pref. Calvé D. Calvé D. n.r. c.v.a. Calvé pr. wo. r. cert Drents-Ov. houth. D.R.U. Elsevier f. Erdal Mij wasverw. Etna-Daald. Hold. f. Europe ('1) Hotel Fokker 81.4 94.8 79.8 74.3 76.5 71.3 68.1 89.3 78.1 65.4 67 78.2 88.7 76.5 87.5 86.8 85.1 84.5 78.7 96 88.5 83 92.8 165.5 93.6 87.7 88.6 93.4 82.3 85.5 82 88.5 92.6 83.5 78 95.3 86% 81 184 104.1 212.5 159 97 135.5 66 50 209 21 194 490.2 83 499 74.7 725 118 374 780 840 46.1 265 75 81.6 94.9 80.1 74.4 76.9 71.3 68 89.5 78.2 65.4 66.8 78.3 87.4 88.9 76.7 87.7 86.6 85.2 84.6 78.8 95.9 88.5 83 91.1 88.5 101 96.5 93.8 94.6 87.7 80.5 86.1 82.4 90.7 88 93 83.8 79 95.3 86.3 80.5 95 100 184 104.5 213 155 96 135 176 207 21 196.5 194 485 82.5 490 74.7 728 115 379 821 848 46.4 74.8 Gazelle 122 100 Gelder (van) 155 153 Gelder (van) pref. 150.5 149.5 Gist-Broc. 114.8 114.5 Grasso 160 161 Hellingman 215 212 Holec 119 Internatio 247 Kluwer f. 253.5 255 Kon. Ned. Papier 159.5 163 Kon. Ned. Text. cert. 38 39.8 Krasnapolsky f. 50 49.7 K.V.T. 133 133 Leidse Wol 160 152.5 Lips en Gispen eert. 127 125 Meteoor 203 204.5 Naarden Chem. 840 845 Naeff gebr. 241 238 Nedap. 134 134 Ned. Kabel 253 252.5 Nelle, wed. van 345 Nijma n.r. c.v.a. 16.9 17 Nijverdal-ten Cate 74 73.5 Overz. gas bez. v.a. f. Pakhoed 77.1 77 Palthe 47.5 49 Parkhotel 360 360 Pont hout 165 162.5 Reesink en co a. 127 130 Schev. expl. mij. f.a. 20.5 20.1 Schokbeton aand. b. 157 156 Scholten cart./pap. a. 167 172 Schuppen sajetf. a. 115.5 Sim. de Wit aand. b. 240 250 Technische Unie a. 318 320 Thom./Dr.-Verbl. f.a. 95 99 Tw. kabelfabriek a. 316 319 Ubbink-Davo a. 65 Unil. 1000 cert 7cpr a. Ver. Machinef. a. 78.5 Ver. Nd. Uitg.bedr. a. 238.2 235.5 Ver. Ned. Uitg. f. 16.5 16.5 Ver. Touw c.v.a. 121 120.2 Vredestein c.v.a. 135 135 Vulcaansoord 57.5 55.5 Wegener n.r.c. 106.5 111 Wessanen 63 65.2 Billiton 2e rubr. a. 135.5 135.2 Geld. tramw. mij. a. 58 58.5 H.B.B. bel. dep. f. 830 825 Interbonds lpb f. 610 610 Vastg.bel.f. part. f. 494 493 I.K.A. bel. mij. f. 185.5 184 Unitas f 50 a. 96.8 96 Can. pac. railw. eert. 66.6 66.7 Int. nickel cert. 44 43% Shell oil Can. cert. 28.55 28.45 Am.tel/tel cert. 48.7 48.85 Anaconda cert. 28 27.4 Bethlehem steel cert. 26.6 26.6 Chesap. a. Ohio cert. Cities ser. cert. 36.8 37 Dupont d. N. cert. 103.5 102.5 Gen. electric cert. 73.5 74.5 Gen. motors cert. 66 65.45 Kennecott cop. cert. 45.1 45.25 Phil, petroleum cert. 23.5 Radio corp. Am. cert. 31.5 30.5 Republic steel cert. 33.4 33.15 Shell oil cert. 38.7 39.1 Standard br 10 a cert. 49.5 Un. St. steel (10) cert. 33.15 33.6 Woolworth cert. 35 34.5 moeilijk een voorspelling te doen, zegt het heden gelanceerde fusiebericht. Het bestuur adviseert aandeelhouders „het vaarden en tot omwisseling van aande- vaarden en tot omqisseling van aande len en converteerbare obligaties over te gaan. Ogem heeft over jan/sept. 1969 een netto resultaat behaald van 12,4 min. tegen 15,7 min. over geheel 1968. Naar verwachting zal het geconsolideerd net to resultaat van Ogem over 1969 17,3 min. bedragen, in aanmerking nemende dat Ogem een meerderheidsbelang in Technische Unie Beheer N.V. heeft verworven. Als dividend zal worden voorgesteld vijf gld. tegen vo rig jaar 4,48. Wat de vooruitzichten voor 1970 betreft wordt verwacht, dat de groei zich zal voortzetten zodanig, dat met een per aandeel tenminste ge lijkblijvende winst en cash flow reke ning mag worden gehouden. AMSTERDAM Bij opening van de Amsterdamse effectenbeurs gaven de internationale fondsen vandaag een verdeelde stemming te zien. AKZO, vo rige week de grote verliezer, kon thans bijna een gulden herstellen op 93.20 en Philips was 40 cent beter op 61.70. Kon. Olie daarentegen zag 1 gulden verloren gaan op 132.90. Hoogovens gaf 60 cent prijs op 99.80 en Unilever 30 cent op 113.50. Later nam het aanbod in AKZO toe waardoor dit fonds de gehele winst weer moest afstaan op circa 92.20. Kon. Olie kon iets aantrekken tot 133.20. In de obligatiesector vertoonden de staats fondsen een opmerkelijk herstel met voor de nieuwe kortlopende 8 pets-le ning een stijging van 0,40 tot 99.50. De andere staatsfondsen stegen eveneens met circa 0,40. Heineken was vast met een avance van 1,30 op 173. De groot banken waren zwak waarbij ABN f 3,30 moest afstaan op 250, Amro- bank ging 80 cent terug tot 54.50. In de scheepvaartsector zette Kon. Boot de dalende beweging verder voort tot 90 of 2,50 lager. De mededelingen van de directie over een ophanden zijnde herstructurering hebben het ver trouwen in de vennootschap klaarblij kelijk niet kunnen herstellen. De ande re fondsen in deze rubriek stonden licht onder druk met dalingen tot circa een punt. Cultures waren verdeeld: Amsterdam Rubber een tikkeltje beter op 44 en HVA een fractie hoger op 52.1. KLM deed 122.50 wat een verlies bete kent van 2.80. AMSTERDAM Commissarissen en directie van de N.V. Uitgeversmaat schappij Elsevier achten het wenselijk ter bevordering van de verhandelbaar heid van de aandelen de kapitaalstruc tuur der vennootschap te wijzigen, zo wordt in een communiqué meegedeeld. Zij hebben daarom besloten tot een herkapitalisatie over te gaan, in het ka der waarvan allereerst het nominale geplaatste aandelenkapitaal zal worden vergroot tot nominaal 6.828.300 door een uitkering in aandelen van 50 pet van het uitstaande aandelenkapitaal ad nominaal 4.552.200. Deze uitkering zal ten laste van de agioreserve kunnen ge schieden, zodat terzake geen inkom stenbelasting verschuldigd zal zijn. AMSTERDAM 9/2 (ANP) Amster damse wisselmarkt, contante prijzen: Londen 8.74%8.74%; New York 3.63 3.64 Montreal 3.38 T'a— 3.39 Parijs 65.65'/*—£5.70%; Brussel 7.32%—7.33'/4; Frankfort 98.65%98.70%; Stockholm 70.36'/*—'70.41 Zürich 84.62%—84.67 Milaan 57.80%57.85'/*; Kopenhaget 48.53—48.58; Oslo 50.87'/2—50.92%Wf nen 14.05%14.06%; Lissabon 12.70' 12.80%.

De Vallei | 1970 | | pagina 2