Ds. S. C. van Wijngaarden in Bennekom overleden Raad bijt door zure appel HEARING IN DORPSHUIS VOOR UITBREIDINGSPLAN Inwoners Amerongen krijgen ook inspraak OpzetAmerongen-Hoog' volgens nieuw systeem Sonneheerdt"-uitvoering „Samenwerking burgerij -politie eerste vereiste Rhenense fokkers gaan jubileren Betere weg naar Utr. Heuvelrug in streekplan V allei-Eemland Kandidaten van Rhenense SGP bekend „Opper" M. S. van Lenteren, postcommandant Leersum: In augustus grote U trecht-Gelderland-show 11 NIEUW SYSTEEM Commissie nam Veenendaalse suggestie over KONIJNEN DINSDAG 10 FEBRUARI 1970 VEENENDAAL Om de leden volgend jaar een maximum aan hengelsportgenoegens te laten be leven heeft het bestuur van „de Rietvoorn" gisteren op twee plaat sen duizend kilo pootvis uitgezet. VEENENDAAL/LEERSUM Ds. S. C. van Wijngaarden uit Leersum, eme ritus predikant van de Nederlandse Hervormde Kerk, is maandagmorgen 9 februari na een ziekte van slechts een paar dagen zeer onverwachts op ruim tachtigjarige leeftijd in het streekzie kenhuis te Bennekom overleden. De be grafenis zal plaats vinden donderdag middag 10 februari om één uur op de nieuwe algemene begraafplaats aan de Burgemeester Van den Bosstraat te Leersum, nadat vooraf om twaalf uur in de hervormde kerk te Leersum een rouwdienst zal zijn gehouden, waarin zal voorgaan ds. B. Koole, predikant van de hervormde gemeente van Leer sum. Sijbrand Comelis van Wijngaarden werd op 11 december 1889 te Zevenhui zen in de provincie Zuid-Holland gebo ren. Hij bezocht eerst het stedelijk RHENEN De Staatkundig Gere formeerde Partij in Rhenen heeft gis teren de kandidatenlijst voor de ge meenteraadsverkiezingen vastgesteld. Daaruit blijkt dat de heer G. J. Ver- wocrt geen lijstaanvoerder meer is. De heer Verwoert, die jarenlang de SGP in de raad vertegenwoordigde, wil nu jon geren de kans geven zijn plaats in te nemen. Lijstaanvoerder is nu de heer H. J. van Wijk, die momenteel samen met de heer Verwoert de SGP-fractie vormt. I. H. J. v Wijk-Achterberg, 2. W. E. v. Laar-Eist, 3. L. v. Dijk-Rhenen, 4. E. Langelaar-Elst, 5. G. J. v. d. Brink-Eist, 6. C. Randwijk-Eist, 7. J. v. Appeldoorn- Achterberg, 8. A. P. v. Roekel-Rhenen en 9. B. Vink-Elst. De heer W. E. van Laar .algemeen se cretaris zei gisteren desgevraagd dat de SGP geen aansluiting zal zoeken bij an dere christelijke partijen zoals CGH en ARP, omdat de SGP een beginselpartij is. „Om die reden wijlen wij zelfstan dig blijven", verklaarde hij. De kiesver eniging rekent, evenals in het verleden, op twee zetels in de raad. Coornhertgymnasium te Gouda en stu deerde vervolgens aan de Rijksuniver siteit te Utrecht, waar hij zijn kandi daatsexamen theologie en ook zijn ker kelijk voorbereidend examen aflegde. Nadat de heer Van Wijngaarden in no vember 1915 door het provinciaal kerk bestuur van Drente was toegelaten tot de evangeliebediening in de Nederlandse Hervormde Kerk werd hij op 6 februa ri van het daaropvolgend jaar (1916) bevestigd als predikant van de her vormde gemeente in de classis Gorin- chem. Daarna stond de thans overlede ne verder nog te Den Ham in de classis Zwolle (1918 tot 1920); te Mastenbroek in de classis Kampen (1920 tot 1923) en te Linschoten in de classis Utrecht (1923 tot 1926). Op 27 juni 1926 werd hij door nu wijlen ds. M. Jongebreur, toen nog predikant van de hervormde gemeente van Veenendaal, bevestigd als predi kant van de hervormde gemeente van Veenendaal. Deze, zijn vijfde en laatste, gemeente diende ds. Van Wijngaarden tot 1 mei 1955, toen hem op ruim vijf enzestig-jarige leeftijd emeritaat werd. Na zijn emeritaat bleef ds. Van Wijngaarden eerst nog ongeveer drie jaar te Veenendaal wonen als „ambte loos burger". In april 1958 vestigde hij zich metterwoon te Overlangbroek in de classis Doorn, waar hij nog ongeveer twee jaar bijstand in het pastoraat heeft verleend. Naderhand verhuisde ds. Van Wijngaarden van Overlang broek naar Leersum. Tijdens zijn bijna negenen twintigja rige ambtsbediening als predikant van de hervormde gemeente van Veenen daal heeft ds. Van Wijngaarden onge veer vijfentwintig jaar godsdienston derwijs gedoceerd aan de tuchtschool voor meisjes te Montfoort. Verder was hij te Veenendaal vele jaren quaestor van het breed ministerie van de ring Rhenen; eerste lid van het classicaal bestuur van Wijk en na de invoering van de nieuwe kerkorde van de Neder landse Hervormde Kerk op 1 mei 1951 ook nog enige jaren scriba-quaestor van het breed moderamen van de clas- sicale vergadering van de toen nieuw gevormde classis Doorn. Ook werd hij enige tijd door de classicale vergade ring van Doorn afgevaardigd naar de generale synode van de Nederlandse Hervormde Kerk en verder was hij ook nog kerkvisitator in de kerkprovincie Utrecht. Dat gebeurde in het Spinnemeer te Ederveen en in het stadspark aan de Tinneweide. De duizend kilo vis, die een waarde vertegenwoordigt van om en nabij de dertienhonderd gulden, bestond uit voorn, brasem en blei: vissoorten waarop henge laars het liefst hun hengel uitgooi en. Om de vis met goed gevolg te water te kunnen laten moest zowel in Ederveen als in het stadspark een aantal wakken in het ijs worden geslagen. De voorzitter van „de Rietvoorn", de heer J. Visser, die gelaarsd een deel van de tewater lating voor zijn rekening nam. toon de zich enthousiast over de kwali teit van de uit de Biesbosch afkom stige vis, die gemiddeld per stuk één en een kwart ons bedroeg. VEENENDAAL Honderd achtenzes tig premie-woningen met een huur van f 250,— per maand die Patrimoniums Bouwvereniging in het complex Dra gonder-zuid gaat bouwen hebben de raad zwaar op de maag gelegen en doen dat waarschijnlijk nog, al is dan om dat men moeilijk anders kon besloten de grond die hiervoor bestemd is aan de bouwvereniging te verkopen en een dubbele garantie te verlenen in die zin dat naast de normale garandering van rente en aflossing door de gemeente ook nog wordt deelgenomen in het risi co als door het leegstaan van woningen huurverlies wordt geleden. De opmerkingen van de raad varieer den van „onverteerbaar en schande" tot „zure appels waar doorheen geheten moest worden", maar hoe zwaar het al lemaal ook klonk, een alternatief was er niet en mevrouw Buddingh (VVD) was van mening dat men de zaak ook een beetje commercieel moest bekijken. Nauw verbonden aan de bouw van deze xwoningen was namelijk de moge lijkheid van het verkrijgen van een contingent woningwetwoningen en het stond wel vast dat als deze woningen niet werden gebouwd, ook het contin gent woningwetwoningen de Veenen daalse neus voorbij zou gaan en dat wilde tenslotte geen enkele raadslid ris keren. Wel had mevrouw Buddingh er wat moeite mee dat de woningen precies eender waren als de woningen in de Molenbrug, terwijl die woningen goed koper zijn. Verander er iets aan, advi seerde zij het college maar ook dit bleek op onoverkomenlijke bezwaren te stuiten omdat dit vermoedelijk tot ge volg zou hebben dat de woningen nog duurder zouden worden. De heer Van den Berg (SGP) vond de woningbouw op deze manier een onver teerbare zaak en pleitte opnieuw voor de bouw van keuze-woningen maar daarbij bleek men gebonden te zijn aan een bepaald aantal woonlagen. Met het contingent woningwetwonin gen in het verschiet accepteerde de raad tenslotte met moeite dit voorstel van het college. AMERONGEN Voor het eerst in de geschiedenis *an Amerongen krijgt de bevolking gelegenheid tot inspraak tijdens een openbare hearing. Hoofdschotel is het actuele plaatselijk uitbreidingsplan Amerongen-Hoog. dat wordt gereali seerd in de driehoek tussen Holleweg, Burgemeester Martenslaan en Boslaan. I)e hearing wordt donderdagavond 19 februari in het Dorpshuis gehouden. Vragen vanuit de bevolking kunnen worden afgevuurd op een forum, dat o.a. bestaat uit het voltallige gemeentebestuur, de stedebouwkundige, baron van Asbeck en de landschapsarchitect dr. Eaunsbach. „Wij willen de bevolking in de gelegen- teid om eventueel wijzigingen aan te uitbreidingsplan voor het officieel wordt vastgesteld. Er is nu nog gelegen heid ome ventueel wijzigingen aan te brengen als suggesties vanuit de burge rij daar aanleiding toe mochten zijn", vertelt burgemeester van Amerongen, jhr. mr. O. R. van den Bosch. De wens om een hearing te houden is van de be volking zelf afkomstig. ..Daarom ver wachten we een grote belangstelling, die hopelijk zal uitmonden in een con structieve dialoog tussen overheid en burgerij". Burgemeester Van den Bosch vindt dat de inwoners van zijn gemeente er recht op hebben te weten wat hun in de toekomst boven 't hoofd hangt. Hij wil hen in de gelegenheid stellen om mee te denken en te beslis sen over de toekomst van Amerongen. De hearing die het gemeentebestuur volgende week organiseert, heeft ei- VEENENDAAL Vier koren en twee organisten werken zaterdagavond 13 februari mee aan een uitvoering met een propagandistisch karakter van het chr. blindentehuis „Sonneheerdt", die in de chr. geref. Bethelkerk aan de Bea- trixstraat wordt gegeven. De uitvoering vindt plaats in het kader van het vijf tig-jarig jubileum van de Ermelose in richting, dat volgend jaar wordt her dacht. Meer van deze uitvoeringen wor den elders in het land georganiseerd ten bate van het jubileumfonds waaruit de noodzakelijke uitbreidingen van het blindentehuis zullen worden bekostigd. „Sonneheerdt" groeide in de afgelo pen vijftig jaar uit tot een inrichting waarin 60 alleenstaande blinde bewo ners en veertig inwonende bejaarde blinden zijn gehuisvest. Het merendeel van de blinden werkt in een textielwe- verij, een borstelmakerij, een kartonna- gebedrijf en een brailledrukkerij. Het tehuis en het bejaardenpaviljoen ontvangen op geen enkele wijze over- heidsiibsidie en juist daar liggen - nu het gouden jubileum in zicht is geko men - enkele knelpunten. Het uit 1926 daterende tehuis vraagt namelijk drin gend om enkele ingrijpende modernise ringen. De inrichting (sanitair, elektrische installatie, e.d.) is niet aangepast aan de eisen, die daar in de tegenwoordige tijd aan moeten worden gesteld. Ook is uit breiding van het aantal beschikbare ka mers noodzakelijk. Bovendien bestaat er behoefte aan een kerk/recreatiezaal. Momenteel beschikt het tehuis over geen enkele afzonderlijke ruimte voor gezamenlijke activiteiten. Het tehuis is verder zodanig uit zijn jasje gegroeid, dat administratie en directie uit het hoofdgebouw zijn verdreven en hun toevlucht hebben moeten zoeken in een aangebouwde barak. Aan de uitvoering in de Bethelkerk wordt medegewerkt door de chr. geref. zangvereniging uit Veenendaal onder leiding van mej. A. Valkenburg, het Harderwijks Mannenkoor „De Veluwe Zangers" en het chr. gemengd koor en jeugdkoor uit Woudenberg onder lei ding van de heer G. Gringhuis. Het or gel zal worden bespeeld door de heren B. van Stempvoort en J. Zwanepol uit IJsselmuiden. Verder werken mee de predikanten ds. Th. Ferwerda en ds. C. LEERSUM ..Ik houd van gemoedelijkheid en hopelijk kan ik die ook in Leersum vinden. Op die manier is 'n goede samenwerking tussen bevolking en politie ongetwijfeld gewaarborgd". Woorden uit de mond van de nieuwe postcommandant van politie in Leersum, opperwachtmeester M. S. van Lenteren. De „opper" ruilde 1 februari standplaats Dalfsen voor Leersum en hoopt daar tot zijn pensionering over tien jaar zijn taak bij de politie in goede harmonie met de bevolking te kunnen uitoefenen. „Samenwerking tussen bevolking en politie is een eerste vereiste bij het handhaven van de openbare orde. Daarbij hebben we tenslotte elkaar nodig. Ik vind dat de politie of zo men wil, het gezag het vertrouwen van de bevolking moet genieten, maar andersom ook. We moeten zo min mogelijk geheimen voor elkaar trachten te hebben. De burgerij heeft er recht op te weten wat de politie doet. Natuurlijk zijn er af en toe zaken, die niet geschikt zijn voor openbaarheid, maar daar zal voldoende begrip voor zijn". Postcommandant Van Lenteren heeft zijn krachten ruim 18 jaar ge geven aan de rijkspolitie in Dalfsen. Ook de plaatselijke bevolking droeg hij een warm hart toe. Zijn talloze functies in verenigingen en commis sies dwongen de burgerij telkens weer waardering af. Met name de jeugd genoot van „opper" Van Len teren veel aandacht. Zo werd door de politieman het inmiddels traditio nele paasvoetbaltoernooi in Dalfsen op touw gezét. Ook maakte de heer Van Lenteren zich verdienstelijk als voorzitter van de plaatselijke com missie „kinderspelen". „Ik had in Dalfsen veel contact met de burgerij. Dat kon ook want er werd en daar was ik van over tuigd geen misbruik van gemaakt. Mijn vrouw en ik hebben er dan ook een heel fijne tijd gehad. We zullen daar ongetwijfeld nog vaak aan te rugdenken", aldus de nieuwe Leer- sumse postcommandant. Concrete plannen voor Leersum heeft opper-wachtmeester Van Len teren nog niet. „We moeten eerst wat inburgeren. Misschien dat ik me in de nabije toekomst verdienstelijk kan gaan maken op het gebied van verkeerscursussen en plaatselijke acties voor een veiliger verkeer. De eerste tijd zal ik evenwel hard nodig hebben om Leersum en zyn bevol king te leren kennen. Andere plan nen komen dan vanzelf, daar ben ik helemaal niet bank voor Langbroek. De toegangsprijs komt ten goede aan het jubileumfonds. In de week van 15-21 februari wordt verder een groots opgezette ledenwerfactie ge houden. genlijk een tweeledig doel. „We kunnen de bevolking tegelijkertijd informeren over de problematiek waarvoor het ge meentebestuur zich ziet geplaatst. Mo gelijk dat daardoor wat meer begrip ontstaat voor de positie van de plaatse lijke overheid. Het is nu eenmaal een verschrikkelijke formele toestand, waar veel kritiek op is. Van de oorza ken is de bevolking echter niet vol doende op de hoogte. Wij willen die tij dens de hearing zo duidelijk mogelijk trachten te etaleren en er met de be langstellenden over discussiëren". De burgemeester van Amerongen legt uit, dat het uitbreidingsplan „Amerongen-Hoog" 348 woningen omvat alsmede een winkelcentrum. Van de 348 woningen zijn er in een eerste fase al 127 gerealiseerd. Wat betreft het winkelcentrum: dat wordt pas actueel als de woningen zijn gerealiseerd. Overigens is bij het samenstellen van het uitbrei dingsplan een nieuw systeem ge hanteerd. Verkeer en woningen worden zoveel mogelijk gescheiden gehouden. Een en ander wordt be reikt door de huizen rond kleine pleintjes (hofjes) te bouwen, zodat doorgaand verkeer de nieuwe woonwijken mijdt. „Eind van dit jaar hopen we een be gin te kunnen maken met de realisering van het uitbreidingsplan. Wanneer het in zijn geheel zal zijn verwezenlijkt, kan ik moeilijk voorspellen. Tenslotte is de toewijzing van woningcontingenten tempo-bepalend", aldus jhr. mr. Van den Bosch. De burgemeester is er ech ter van overtuigd, dat de uitbreiding van zijn gemeente „krachtig" moet worden gecontinueerd. „De woningnood in Amerongen is beslist nog niet opge heven. Het aantal woningzoekenden be- Jhr. mr. O. R. van den Bosch inspraak draagt nog 105 op een totaal aantal in woners van 5800. Dat is beslist geen re den tot optimisme". Het initiatief van minister Schut om de eis van economische binding voor vestiging in een gemeente te laten val len, is voor de gemeente Amerongen aanleiding geweest daartegen scherp protest aan te tekenen. „Dat zou een ramp betekenen. Voor onze eigen inwo ners hebben we al niet genoeg huizen, laat staan voor al diegenen, die zo graag in Amerongen willen wonen om dat de omgeving zo mooi is. Nee, die eis van economische binding moet voor onze gemeente in ieder geval gehand haafd blijven, anders zie ik sociale moeilijkheden. De oorspronkelijke be volking zou namelijk het slachtoffer van een eventuele opheffing worden", aldus burgemeester Van de Bosch. Uitbreiding van de plaatselijke indus trie zit er, volgens Amerongens eerste burger, voorlopig niet ln. „Het indus trieterrein is volledig volgebouwd en ik verwacht niet dat men ons binnen afzienbare tijd een uitbreiding zal toe staan. Amerongen heeft trouwens al geruime tijd het karakter van een fo rensendorp. Veel mensen blijven of ko men hier wonen ondanks hun werk zaamheden elders. Het woonklimaat is daarvoor bepalend. Het aanbod van ge gadigden, die graag in Amerongen wil len wonen, neemt de laatste tijd sterk toe", besluit jhr. mr. Van den Bosch. RHENEN Onder de talrijke vereni gingen die Rhenen rijk is, is er één met een bijzonder lange naam. Dat is de VEENENDAAL Als een van de weinige reclamanten op het ontwerp streek plan Utrechtse Vallei en Eemland heeft de gemeente Veenendaal by de samen stellers van dit plan een willig oor gevonden voor een suggestie. Naar aanleiding van een door het bestuur van de winkeliersvereniging Handel en Nijverheid ge uite wens om een betere verbinding met Amerongen en Leersum is een nieuwe verbinding met dit voor de middenstand belangrijke achterland opgenomen in het ontwerpplan. Deze nieuwe weg zal, al of niet gebruik makend van een bestaand tracé, via Overberg aansluiten op de weg Amerongen-Scherpenzeel. Bij monde van de voorzitter van de winkeliersvereniging, de heer J. H. van Schuppen, werd tijdens een in het na jaar van 1969 gehouden hoorzitting ge pleit voor een betere verbinding met Amerongen en Leersum. B. en W. heb ben deze suggestie overgenomen en we zen in hun rekest op de slechte verbin ding tussen Veenendaal enerzijds en Eist. Amerongen en Leersum ander zijds. Mede gelet op de gebrekkige overstapmogelijkheid kan de verbin ding via het openbaar vervoer niet an ders dan zeer slecht worden genoemd, aldus het Veenendaalse gemeentebe stuur Volgens het schrijven staat de slechte verbinding de ontwikkeling van Vee nendaal als koopcentrum in de weg ter wijl ook de functie van kerngemeente op het gebied van het onderwijs hier door in de wielen wordt gereden. De klachten werden gegrond verklaard zo dat mettertijd tot aanleg van een betere verbinding zal worden overgegaan. De bezwaren die door de gemeentebe sturen van Woudenberg en Renswoude zijn geuit met betrekking tot een kunst matige afremming van de bevolkings groei van beide plaatsen werden onge grond verklaard. Wat Renswoude be treft wordt gesteld, dat van deze ge meente niet gesproken kan worden van een geïsoleerde ligging, gezien de gerin ge afstand van deze kern tot Veenen daal en Scherpenzeel. In het bestem mingsplan noord is nog ruimte voor de bouw van circa driehonderd woningen en de samenstellers van het streekplan achtten dat genoeg tot 1985. Dit aantal moet voldoende zijn om tot die tijd de lokale behoefte op te vangen. Verwacht wordt dat Renswoude tegen 1985 circa 3500 inwoners zal tellen. Ook niet ontvankelijk werd ver klaard een reclame van de heer C. Th. H. Kroes, directeur van de chr. techni- onder meer had verzocht om de aanleg ondermeer had verzocht om de aanleg van een waterweg van Veenendaal naar de Rijn. De heer Kroes had hiervoor gepleit in verband met de vestiging van metaalindustrie. Dit kanaal zou kunnen lopen, volgens de suggestie van reclamant van achter de Grebbeberg tot aan het Industrieter rein II te Veenendaal en zou tevens een functie kunnen hebben voor de recrea tie (watersport) en voor de omschakeling van veeteelt naar akkerbouw. De streekplancimmissie wijst bij haar afwijzing op de hoge kosten die ge moeid zijn met de aanleg van een wa terweg vooral omdat de economische noodzaak niet is aan te tonen. Eerste Rhenense Kippen-, Konijgen en Cavia's-Fokkers vereniging", opge richt op 26 juli 1945 en koninklijk goedgekeurd op 19 februari 1946. Ko mende zomer bestaat deze organisatie 25 jaar. Dit zilveren jubileum wordt gevierd op 15 augustus in het vereni gingsgebouw Irene. „We houden dan een groots opgezette tentoonstelling van uitsluitend konijnen in de ieeftyd van vjjf a zes maanden," vertelde gisteravond de heer P. J. Bos man, die blijkens de vergeelde statuten oprichtingsvoorzitter is geweest. „Het wordt de zogenaamde „Utrecht-Gelder- land"-show, waaraan een tafelkcuring zal zijn verbonden. Voor die keuring heeft het bestuur zeven keurmeesters aangetrokken. Ze zijn afkomstig uit Ermelo, Ooster beek, Eindhoven, Harderwijk, Barne- veld en Zutphen. Vier keurmeesters zijn er voor de A-klasse, twee voor de B-klasse en één voor de C-klasse. Een bijzonderheid is nog, dat de keurmees ter hoofd- en ereprijzen, de heer A. van Velen, bij onze vereniging voor de vijftiende maal komt keuren. Ook voor hem wordt het dus een jubileum." De jubilea zijn bij de eerste Rhenense kippen-, konijnen- en cavia's fokkers vereniging overigens niet van de lucht. Vier leden van de vereniging hebben eveneens een 25-jarig feest. De heren C. Koppius, de huidige voorzitter, M. van Baaren, G. Haagsman en J. H. van Zanten zijn vanaf de oprichting de vereniging trouw gebleven. Ook zij zul len dus in het zilver worden gezet. De jubileumtentoonstelling in „Irene" wordt op de bewuste vijftiende augus tus in de middaguren gehouden. „Uit eigen kring hebben we al meer dan 120 inzendingen," vertelde de heer Bosman, „we verwachten dat er in totaal ruim vijfhonderd jonge dieren zullen worden binnengebracht, ditmaal uitsluitend ko nijnen, van héél klein tot enorme Vlaamse reuzen toe. Er komen minstens vijfentwintig rassen." Een trotse heer Bosman zei verder al ruim dertig bekers te hebben gekregen, die als prijzen worden bestemd verbon den aan de keuring. „Die bekers wor den vanaf eind deze week tentoonge steld in de showroom van garage De Rhoter aan de Herenstraat. Er zullen nog wel de nodige medailles, lauwer takken en -kransen bijkomen, denk ik." De jubilaris heeft veertien jaar gele den eveneens een grote tentoonstelling gehouden bij gelegenheid van de ope ning van de Rijnbrug. Dat was een show van Hollandse hoenders. „We hadden toen enorm pech," zegt dc heer Bosman. „Er was te veel te doen in Rhenen. Je had niet alleen de brug feesten, maar ook nog een lunapark en zo kwam er bij ons bijna geen publiek binnen. We hadden een strop van onge veer zeshonderd gulden. Ik hoop toch werkelijk dat het nu anders zal gaan."

De Vallei | 1970 | | pagina 3