Theologen geven aan Ned. episcopaat steun Israël roept deel reserves op Egyptisch vliegtuig bij start verongelukt Mijnen in België blijven nog dicht JAAR ARBEIDSKAMP VOOR NOORSE STUDENT Met f 5,- premie en tot 7% rente bij de ABN! 4V2% Algemene Bank Nederland HERHALING VAN CELIBAATSGELOFTE GEËIST Ongeval op Münchener luchthaven Minister Schut wil Ooypolder niet laten bebouwen Brandt steunt Ahlers Residentie van onze man in Wenendoor tankexplosie gehavend Uit OostenrijkZwitserland en Duitsland Julien Schoenaerts in arrest leder, die een tientje opzij kan leggen - en wie kan dat niet - krijgt bij de ABN een premie van f 5.-. Voorwaarde? U moet hier tenminste 10 gulden storten als eerste inleg op een spaar rekening. Profiteer nu van de hoge rente Jeugdsparen met de Zilvervloot: 5% 10% premie over inleg en rente MONTEUR DOOD ONAANTASTBAAR HERHALEN FRANKRIJK BETOGING IN LENINGRAD spaarboekje/spaarrekening spaardeposito, rente afhankelijk van de opzegtermijn 5, 56 of 7% U bent welkom bij de voor een spaarrekening DINSDAG 10 FEBRUARI 1970 WENEN De residentie van de Ne derlandse ambassadeur in Wenen is gis teren danig gehavend door het ontplof fen van een olietank in de kelder. Een Oostenrijkse monteur werd gedood door de explosie, zijn collega raakte gewond. Een steekvlam sloeg van de kelder tot aan de tweede verdieping, waar de am bassadeur, mr. C. W. baron van Boetze- laer van Asperen, juist aan de lunch zat. Niemand van de Nederlanders werd gewond. Het gebouw eenmaal de villa van Richard Strauss was opgeknapt als residentie voor de ambassadeur. Een Oostenrijkse monteur, die een buis moest verlengen, werkte ondanks waar schuwingen van de concierge met een lasapparaat b(j de tank, waarin zich een explosief mengsel van oliedamp en lucht moet hebben bevonden. Een daverende ontploffing rukte de tank uiteen. In de erboven gelegen personeelsvertrekken stortten enkele binnenmuurtjes in. Een huizenhoge steekvlam sloeg naar buiten en beroette de gevel. Ambassadeur Van Boetzelaer woonde pas sinds september in het gehouw. STUTTGART Vierentachtig r.-k. hoogleraren in de theologie uit Oostenrijk, Zwitserland en West-Duitsland hebben een beroep op hun bisschoppen gedaan, de Nederlandse bisschoppen in de kwestie van het celibaat „niet alleen te laten staan". In een maandag in Tübingen Baden-Wiirttemberg) gepubliceerde brief aan de bisschoppen en bisschoppenconferenties van Oostenrijk, Zwitserland en Duits land uiten deze theologen de wens, dat „het sinds lang noodzakelijk gebleken gesprek over het celibaat waarop diverse malen Is aangedrongen", nu eindelijk tot stand komt. De theologen waarschuwen voor een mogelijke scheuring in de rk kerk over de kwestie van het verplichte celibaat en leggen er de nadruk op, dat zelfs zij, die de celibaatswet niet a priori afwij zen, de eenheid van de kerk een groter goed achten dan het verplichte celibaat, dat noch altijd gegolden heeft, noch nu overal van kracht is. De theologen wij zen er tenslotte op, dat de toestand ook buiten Nederland veel explosiever is dan men op het eerste gezicht zou ver- AMMAN, (Jordanië) Israël heeft in de afgelopen dagen een deel van zijn reservisten onder de wapenen geroepen. Dit is in de Jordaanse hoofdstad Am man vernomen van reizigers uit het door Israël bezette deel van Jordanië op de westelijke oever van de Jordaan. Onder de opgeroepen zijn volgens zegslieden winkelbedienden, arbeiders en ambtenaren. Gelijktijdig is de Ara bische bezitters van vrachtauto's, tank auto's en autobussen de opdracht ver strekt, hun voertuigen in goede conditie te brengen of te houden. Ook moesten dezen de autoriteiten meedelen waar hun voertuigen meestal te vinden zijn, als zij zich niet op de weg bevinden. Een Israëlische straaljagers is boven Egypte in een luchtgevecht neergescho ten. De piloot heeft men uit het toestel zien springen en is gevangengenomen. Dit is meegedeeld door het Israëlische militair opperbevel. Het toestel werd neergeschoten bij een luchtaanval op Egyptische doelen aan het Suez-Kanaal, ook een Egypti sche MIG-21 werd neergeschoten. Kort tevoren had het opperbevel meegedeeld dat eerder op de dag bij een Egyptische luchtaanval op Israëli sche posten langs het kanaal vier Israë lische soldaten waren omgekomen en vijf waren gewond. Ook werden twee Israëlische burgers gewond. Egyptische straaljagers vielen op nieuw aan, ter hoogte van El Kantara in het noorden van de Suez-Kanaalzo- ne. Hierbij werden geen persoonlijke of materiële verliezen geleden, aldus een woordvoerder. De Israëlische verliezen behoren tot de zwaarste sinds Egyptische en Israëli sche vliegtuigen bijna dagelijks aan- valsvluchten over het kanaal zijn gaan uitvoeren. De woordvoerder deelde ook mee dat de Israëli's zondag bij een comman doactie van Egyptenaren drie militai ren, onder wie een officier gevangen hebben genomen. Een vierde militair werd gedood. De vijf Arabische leiders op de top conferentie in Cairo hebben de Ver enigde Staten veroordeeld wegens hun hulp aan Israël. Verder drong men aan op liquidatie ven de Amerikaanse olie- belangen in het Midden-Oosten. De vijf leiders, koning Hoessein van Jordanië, president Nasser van Egypte, president Atassi van Syrië, generaal- majoor Nimeiri, de leider van de Soe dan en vice-premier Ammasj van Irak, zwoeren door te zullen vechten totdat de door Israël bezette landen zijn her overd. Alle Arabische landen werden aangespoord „het potentieel voor de slag van het lot" te mobiliseren. De Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken William Rogers heeft kort voor het begin van zijn Afrikaan se toernee een tot nog toe onbekende voorwaarde onthuld van de Ameri kaanse voorstellen om tot vrede tussen Egypte en Israël te komen. In een door zijn ministerie vrijgege ven vraaggesprek, dat de minister ge had heeft met het Amerikaanse Hearst krantenconcern, staat dat de „contrac tuele" overeenkomst, die een eind moet maken aan de oorlog tussen Egypte en Israël, door beide landen „in eikaars aanwezigheid" moet worden getekend. MADRID Het nationale gerechts hof voor de openbare orde heeft 14 mensen, onder wie drie meisjes, veroor deeld tot gevangenisstraffen variërend van zes maanden tot 16 jaar wegens het lidmaatschap van illegale verenigingen en/of het voeren van illegale propagan da. moeden, vooral nu de kwestie zo wordt toegespitst. Inmiddels heeft een groot aantal Zwitserse priesters de door hun kerke lijke leiders kardinaal Journet, bis schop Carrière en hulpbisschop Mamie in hun naam uitgegeven verklaring over het celibaat van de hand gewezen. In deze verklaring zgegen de kerklei ders dat verreweg de meeste Zwitserse priesters het celibaat willen handhaven. De 140 priesters die nu tegen deze ver klaring protesteren, zeggen op hun beurt dat de bisschoppen niet de me ning van de priesters hebben gevraagd over deze kwestie. Daarom, aldus de priesters, kunnen de kerkelijke leiders ook niet spreken in naam van de mees te Zwitserse priesters. Vele jongeman nen, zo zeggen zij, zouden priester wor den als hun niet de keus wordt gelaten tussen huwelijk en celibaat. Paus Paulus heeft maandag opnieuw verklaard dat het principe van het priesterlijke celibaat onaantastbaar is. Hij zei in een toespraak tot Romeinse pastoors en vastenpredikanten dat het celibaat nog steeds de beste aansporing voor een jongeman is om voor het priesterschap te kiezen, ook nu het te kort aan roepingen zo pijnlijk aan de dag treedt. Het ongehuwd zijn van de priester, aldus Paus Paulus „vormt de epiloog van de trouw aan en de liefde voor het rijk Gods, van de historische ervaring en de ascetische en mystieke strijd van de Latijnse kerk". Het Vaticaan heeft alle katholieke priesters opgeroepen om hun belofte ten aanzien van het niet-trouwen en de gehoorzaamheid aan de wetten der kerk elk jaar te herhalen, en wel op witte donderdag, de donderdag voor Pasen. Deze gelofte, aldus wordt in het des betreffende document gezegd zouden de geestelijken privé kunnen doen „in de intimiteit van het eigen geweten" ,maar ook op een speciale mis door de plaat selijke bisschop te celebreren. Een groep Franse priesters heeft zich maandagavond geschaard achter het verzoek van de Nederlandse bisschop pen aan paus Paulus VI inzake ophef fing van het celibaat. De Franse pries ters, aangesloten bij de progressieve be weging „échanges et dialogue" zeggen in een verklaring, dat zij zich geheel solidair voelen met de rk kerk in Ne derland en danken de Nederlandse bis schoppen voor de realistische stelling- MüNCHEN Een Comet lijnvlieg- tuig van de Egyptische maatschappij „United Arab Airlines" is maandag avond bU het vertrek van de luchthaven München-Riem aan het eind van de startbaan doorgeschoten. De Cornet kwam tot stilstand in een weide, 150 m voor de huizen van de wijk Kirchtrude- ring. Van de 14 passagiers en 9 beman ningsleden zijn er vier met verwondin gen naar het ziekenhuis gebracht. De andere inzittenden bleven min of meer ongedeerd. Het straalvliegtuig zou van München naar Athene vliegen. Er was bij de start sprake van matige sneeuwval bij een windsnelheid van ca 10 km/u. Bijna op de dag af twaalf jaar gele den, op 6 februari 1958, verongelukte een chartervliegtuig van de BEA ook bij het opstijgen in München. Daarbij kwamen 23 inzittenden om het leven, onder wie acht spelers van de Engelse voetbalkampioen „Manchester United". Naast de vier naar het ziekenhuis overgebrachte inzittenden werden vier mensen lichtgewond, en liepen er enkele een zenuwshock op. Na de mislukte start was de linkervleugel van het vliegtuig in brand geraakt, maar het vuur sloeg niet over naar de passagiers ruimte. De directeur van de luchthaven, heeft tegenover de pers verklaard, dat de mislukte start vermoedelijk aan een technische storing is te wijten. Sabotage wordt voorlopig uitgesloten. Het straal vliegtuig is slechts korte tijd van de grond los geweest. Na de landing schoot het toestel ongeveer 500 meter over de startbaan door. De Egyptische piloot heeft verklaard, dat zijn toestel kort na de start schokbewegingen vertoonde. De luchthavendirecteur deelde nog mee, dat in verband met de vele aan slagen van de laatste tijd alle Arabische en Israëlische vliegtuigen tot aan het moment van de start in de gaten wor den gehouden. In München was maan dag niets verdachts geconstateerd. Volgens een woordvoerder van Uni ted Arab Airlines bevonden zich vier Nederlanders, vijf Duitsers, drie Egyp tenaren, een Indiër en een Koeweiti aan boord. name in de celibaatskwestie. De verkla ring, die was ondertekend door de se cretaris van de beweging pater Jean- Marie Trillard, beschuldigt de kerkelij ke hiërarchie van onverzoenlijkheid ten aanzien van een opheffing van het ce libaat. DEN HAAG De minister van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Orde ning, ir. W. F. Schut, is van oordeel dat de Ooypolder, gelegen ten noordoosten van Nijmegen, niet bebouwd dient te worden. Bebouwing van de Ooypolder is voor Nijmegen geen noodzaak en daarom ongewenst. Studies hebben uit gewezen, aldus minister Schut, dat al ternatieven voor bebouwing van de Ooypolder aanwezig zijn. De aankno pingspunten daarvoor liggen met name naar het westen en zuiden. De minister acht een herziening van het streekplan „Rijk van Nijmegen", waarin de bebouwing van de Ooypolder is voorzien, op dit punt noodzakelijk. In een brief van het college van Ge deputeerde Staten van Gelderland heeft hij een gesprek op korte termijn over de te volgen procedure voorge steld. Daarbij zal bezien kunnen wor den of en in hoeverre de minister van zijn bevoegdheid om een aanwijzing tot herziening van het bestaande streek plan te geven, gebruik dient te makén. De brief van de minister vormt de afronding van langdurig overleg met het provinciaal bestuur van Gelderland en het gemeentebestuur van Nijmegen. In die brief heeft de minister de meest wezenlijke gronden van zijn zienswijze nog eens beknopt uiteengezet. BONN Het politieke hoofd van staatssecretaris Ahlers, de Westduitse regeringswoordvoerder, zal niet rollen. Bondskanselier Brandt zei gisteren in Bonn dat hij Ahlers niet zal ontslaan na diens uitval tegen het krantencon cern van Springer. Ettelijke politici van de regerings partijen hebben zich intussen van Ah lers gedistantieerd zonder hun staatsse cretaris al te zeer af te vallen. Brandt zelf onderstreepte dat de regering de persvrijheid van fundamenteel belang acht. In Bremen leidde de zaak-Ahlers tot een demonstratie van jongelui tegen het Springerconcern. De betogers protes teerden voor het gebouw van Bild-Zei- tung en verbrandden voor het raadhuis exemplaren van het boulevardblad. Binnenkort zal de christen-democrati sche oppositie in de Bondsdag vragen stellen over de omstreden uitlatingen van Ahlers. BRUSSEL De moeilijkheden rondom de wilde staking van 23.000 Belgisch* mijnwerkers zijn maandag weer toegenomen. Stakende arbeiders bekogelden bussen, waarin mijnwerkers die wel wilden wer ken, onder politiebegeleiding naar de mijn in Waterschei werden gebracht, met stenen. De politie nam een aantal mensen in hechtenis. In de nacht van zondag op maandag had de politie een inval gedaan in het hoofdkwartier van de staking De Lin- LENINGRAD De Noorse student Gunner Gjengset (23) is tot een jaar in een arbeidskamp veroordeeld, omdat hij de vorige maand hier betoogd heeft ten gunste van de vrije meningsuiting in de Sovjet-Unie. De presidente van het hof zei dat tij dens het proces, dat een dag heeft ge duurd, gebleken was dat de Noor „de waardigheid van de Sovjet-onderdanen had beledigd en de openbare orde had verstoord". De officier van justitie, ook een vrouw, had een veroordeling van twee jaar geëist, maar de presidente had dit gehalveerd. Op de aanklacht tegen Gjengset kwaadaardige straatschenderij staat een maximumstraf van vijf jaar. Het proces was toegankelijk voor buitenlandse studenten, iets wat tame lijk ongebruikelijk is bij processen van deze soort. Gjengset heeft in zijn openingsver- klaring gezegd, dat hij 22 januari naar Leningrad gekomen was voor een vreedzame betoging ten gunste van de burgerrechten. Hij had een 300 vlug schriften uitgereikt waarin aangedron gen werd op recht voor een aantal ge vangen genomen intellectuelen die, vol gens hem, ten onrechte waren veroor deeld. Tot degenen die in de pamflet ten werden genoemd, behoorden de vroegere generaal Pjotr Grigorienko, die in een inrichting voor zwakzinnigen is opgesloten en Joeri Galanskof, die twee jaar geleden werd veroordeeld wegens propaganda tegen de Sovjet- Unie. Gjengset zei dat hij overtuigd was dat de vlugschriften „geen belediging voor de Sovjet-bevolking waren en juiste inlichtingen bevatten. Ik heb de openbare orde niet verstoord en ik ben niet schuldig aan straatschenderij", zo betoogde hij. Naar mededeling van het Russische ministerie van Buitenlandse Zaken zal woensdag in Moskou het proces begin nen tegen twee Italianen en een Belg, die ook bij verschillende betogingen voor vrijheid van meningsuiting zijn gegrepen. Zij worden ook beschuldigd van „kwaadwillige straatschenderij". De twee Italianen, mej. Teresa Mari- nuzzi en Valtenio Tacchio werden op 17 januari bij een protestbetoging in het warenhuis Goem aangehouden. De Belg, Victor van Brategem, ketende zich een dag later vast in het operettetheater. denhof in Zwartberg. Een aantal stu denten en leden van een socialistisch* jeugdbeweging werd in hechtenis geno men, onder wie een Zwitserse en Ne derlandse sympathisant. De studenten spelen voor het eerst in België een ac tieve rol bij de stakingen. Ook de Ant werpse acteur Julien Schoenaerts, in Nederland zeer bekend werd in hechte nis genomen. Schoenaerts is onlangs vervangen in de titelrol van het stuk „koning Jan", van Dürrenmatt, dat op de rol staat van de Antwerpse Koninklijke Vlaamse Schouwburg, wegens vreemd gedrag met een Amsterdams fluitspeler. Meer incidenten werden gemeld maandagavond in Waterschei, vijfhon derd stakers vielen de politiewacht bij de mijn aan. De politie voerde een charge uit met de wapenstok en traan gasgranaten. Zaterdag waren de regering, de werkgevers en de vakbonden akkoord gegaan met kleine loonsverhogingen, maar de stakers laten hun eerste els voor een verhoging van 15 procent niet vallen. De werkgevers hebben maandag een referendum onder de stakende mijn werkers gehouden om uit te zoeken wie voor en wie tegen de staking is. Volgens de werkgevers hebben maandag reeds een aantal mijnwerkers het werk her vat. Vanavond verwacht men in de mijn streek de officiële uitslag van het re ferendum waarbij de mijnwerkers zich moeten uitspreken voor of tegen werk hervatting. Stakingsleider Siegers heeft geadviseerd een duidelijk afwijzend antwoord te geven maar de Belgische vakbonden hebben de georganiseerden opgeroepen zich ernstig over de jongste regeringsbesluiten te bezinnen. Spaarpotje maken?

De Vallei | 1970 | | pagina 4