Loonwet voor Kabinet toch geen al te zware hobbel Oeteldonk stond weer op zijn kop j Grieks koninklijk paar bij doop van prinsjes „Miljoenennota belooft meer ontwikkelings geld dan wordt besteed" Nog verzet van twee vakcentrales Eind dit jaar „moderne" volkstelling HIER VIEL DE ACHTSTE NED. STARFIGHTER „Uw houding is bijzonder onterend voor u en uw ambt" Vervalsing bewijsmateriaal krijgt nog een nasleep ALS VOORTEKENEN NIET BEDRIEGEN, ZAL OOK DE SENAAT ER WEL MEE AKKOORD GAAN VUURGEVECHT TUSSEN ECHTPAAR Weduwe kreeg ldap met eigen geldkistje Felle kritiek van Novib: WAT GEBEURT ER MET AL DAT GELD? D '66 uit PAK te Almelo NOG EVFN TERUG DRIE ARTIKELEN PONSKAARTEN CONTROLE .ONAANVAARDBAAR' WIJS VERZOEK Oude man ernstig mishandeld 9 DINSDAG 10 FEBRUARI 1970 DEN HAAG „Degenen, die deze week in de Eerste Kamer de Loonwet van Bouke Roolvink steunen, kunnen rekenen op een hard oordeel van het NKV". Dit laatste schot voor de boeg gaf de voorzitter van het Rooms-Katholiek Vakverbond, de heer Mertens, zaterdag De bedoeling van de wet op de loon vorming zoals ze in officiële taal heet is, om de regels van onze loon politiek eindelijk eens een wettelijk jasje te geven. Sinds 1945 hebben we verscheidene systemen van loonvor ming gekend: de geleide loonpolitiek toen algemene loonrondes werden gege ven, het vrijere loonbeleid en, sinds en kele jaren de geheel vrije loonpolitiek. Dit laatste is meer schijn dan werke lijkheid, want enerzijds worden op cen traal niveau geen aanwijzingen voor een toelaatbaar percentage voor loons verhoging meer gegeven, maar ander zijds heeft de regering de macht om in te grijpen als het de spuigaten uitloopt en onze economie in gevaar komt. Tegen deze macht van de minister van Sociale Zaken richt zich het be zwaar van de vakvereniging. Eerst nog even terug. Al die verschei dene systemen van loonvorming vonden hun wettelijke rechtvaardigheid in het Buitengewoon Besluit Arbeidsverhou dingen (BBA). Door aan de teksten van dit besluit te sleutelen, kon zonder veel ongerief worden overgeschakeld van een volstrekt geleide naar een bijna volstrekt vrije loonvorming. Het is geen wonder, dat het een elas tieken formule werd, waarmee men alle kanten uitkon. Bovendien ontstond in de loop van de tijd de behoefte om dit Bijzonder Besluit, geboren In een noodsituatie, eindelijk eens te vervan gen door een volwassen wettelijke re geling. Oud-minister Veldkamp, de man die zich bezighoudt met de vereenvoudiging van de sociale wetgeving, wilde een nieuwe wet systematisch inpassen in een opzet voor het gehele sociale recht. Zijn opvolger, Roolvink, meende dat het beter was om de spelregels voor de loonvorming in een afzonderlijke wet vast te leggen en om zich voorlopig niet druk te maken over een regeling voor andere arbeidsvoorwaarden. Vandaar dat in september 1968 het wetsontwerp op de loonvorming aan de Tweede Kamer werd aangeboden. In dit wetsontwerp had de minister zich gebaseerd op een uit eind 1967 da terende brief van de Stichting van de Arbeid. Het wetsontwerp bevatte drie artikelen waarover veel te doen is ge weest: Art. 8: Het beruchte artikel waarin staat dat de minister van Sociale Zaken in afzonderlijke cao's kan ingrijpen; Art. 10: Waarin de minister de moge lijkheid krijgt om de lonen voor ten hoogste een jaar te bevriezen; Art. 11: Waarin de minister in uit zonderlijke omstandigheden de be voegdheid krijgt terug te keren naar de geleide loonpolitiek. In september 1969, precies een jaar na de indiening van het wetsontwerp, boog de Tweede Kamer zich hierover met als gevolg: Een aangenomen amendement van de heer C. v.d. Ploeg (KVP) schrijft De veertiende algemene volkstelling zal eind dit jaar worden gehouden. De uitvoering zal, zoals gebruikelijk, aan de gemeentebesturen worden opge dragen. De vorige telling, in 1960, was nog ge baseerd op de oude volkstellingenwet van 1879, die zal worden vervangen door een nieuwe. Het nieuwe ontwerp dat nog bij de Tweede Kamer in behandeling is, behelst een uit voerige regeling van de verantwoorde lijkheden en de bevoegdheden van de bevolking en de bij de telling ingescha kelde instanties. De telling van dit jaar is sterk gemo derniseerd. Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft nieuwe soorten vra genlijsten ontwikkeld. De vragen zijn verwerkt in boekjes, die zijn samenge steld uit ponskaarten en kunnen wor den beantwoord door het aanstrepen van hokjes. De boekjes worden zö snel mogelijk na telling uit elkaar gehaald, zodat los se ponskaarten ontstaan, die door snelle kaartlezers worden gevoerd. Daarna kunnen de gegevens door een computer worden verwerkt. Ook nu zal de volkstelling worden gebruikt voor de controle en de correc tie van de gemeentelijke bevolkingsre gisters. Maar ook dienen de volkstellin gen om regelmatig op een voor alle ge meenten uniforme manier een groot aantal gegevens samen te brengen, die van belang zijn voor wetenschap, over heid en bedrijfsleven. Zo zal de komende telling onder an dere gegevens moeten geven over de verouderde bevolking, de vruchtbaar heid van de achtereenvolgende huwe lijksgeneraties, de kerkelijke gezindte, de scholing, het beroep, de werkkring, het woon-werkverkeer, het autobezit en de huisvestingssituatie. SENATOR KLOOS vinnige uitlatingen voor, dat de minister, alvorens in een cao te kunnen ingrijpen, moet bekijken of het „ontoelaatbare" deel van een loonsverhoging kan worden gegeven in de vorm van spaarloon of pensioenver betering; Art. 10 werd zonder wezenlijke aantasting aangenomen; De Tweede Kamer schrapte art. 11. Premier De Jong moest er overigens in hoogst eigen persoon aan te pas ko men om via een „onaanvaardbaar" van verwerping van art. 8, enkele nukkige KVP'ers in het gareel te houden. Het wetsontwerp werd aangenomen met vier leden van deze fractie en ui teraard de hele oppositie tegen. op een bijeenkomst in Hoorn. Zijn collega Kloos, de voorzitter van het NVV, heeft zijn mond gehouden. Dit is begrijpelijk, want hij zal vandaag tijdens de behandeling van die Loonwet in de Senaat on getwijfeld een vinnig woordje meespreken. Het NW en het NKV voerden hierna hun dreigement niet meer deelnemen aan het loonoverleg onmiddellijk uit. Beide vakcentrales weigeren nog steeds in de Sociaal-Economische Raad (SER) of in de Stichting van de Arbeid mee te praten als het gaat over zaken, die met de loonpolitiek samenhangen. Het CNV deed niet met hen mee, en het heeft daar, zoals voorzitter Lanser op 19 ja nuari zei, nog steeds geen spijt van. Waarom pruttelen NW en NKV, die toch ook de brief van de Stichting over een nieuw systeem voor de loonvorming hebben ondertekend, nu zo tegen? De heer Kloos zegt nogal vaag dat er de laatste twee jaar veel is ver anderd. Het komt erop neer, dat deze vakcentrales hun bezwaren tegen het optreden van minister Roolvink niet geheel ten onrechte: hij heeft in het voorjaar vrij veel cao's zonder duidelij ke noodzaak een tijdje „in de ijskast" gestopt hebben omgevormd in be zwaren tegen een wettelijke regeling. De afkeer van de uit vakbondskrin gen stammende minister moet worden ontladen op, wat ze noemen, „de kne- velwet". De eerste kamer heeft nog gepro beerd om in het voorlopig verslag een beroep op minister en bedrijfsleven te doen. Tracht de handen weer ineen te slaan, was het w(jze verzoek van de Se naat, Het hielp niet. De heer Roolvink stuurde een beleefd briefje naar de Stichting van de Arbeid, maar hij zei, dat hij gebonden was aan de Tweede Kamer, die art. 8 had aangenomen. De door de weigering van NVV en NKV machteloze Stichting schreef een kort briefje terug met „onmogelijk". Vandaag of morgen wordt in de Eer ste Kamer over de wet beslist. De kaar ten zijn wel geschud; zelfs het socialis tische Tweede-Kamerlid mr. Van Lier durfde onlangs, tijdens de behandeling van de begroting voor Sociale Zaken, MINISTER ROOLVINK over de hobbel niet meer hopen op een „neen" van de Senaat. De minister heeft, daartoe dui delijk in de Tweede Kamer uitgelokt, nog eens gezegd dat hij slechts in uiter ste noodzaak in afzonderlijke cao's zal ingrijpen. Het passeren van het contract voor de grootmetaal ten koste van minis ter De Block maakt zijn positie niet zwakker. Als de voortekenen niet be driegen, schuift de heer Roolvink, en dus het kabinet, vrij gemakkelijk over deze hobbel, die de oppositie de laatste maanden als een bijna onneembare hel ling heeft willen afschilderen. VENLO Een echtpaar uit een woonwagenkamp bij Venlo heeft een ruzie gisternacht met een pistool uitge vochten. De 41-jarige Anna B. -D vuurde ten minste vijf keer op haar man, de 39-jarige W. B. Beiden zijn in het politiebureau in Venlo opgesloten. DEN HAAG Prins Constantijn, jongste zoon van prinses Beatrix en prins Claus, krijgt zaterdag 21 februari bij zijn doop in de Domkerk te Utrecht als peten: koning Constantijn van Griekenland, prins Bernhards broer prins Aschwin, Axel baron von dem Bussche-Streithorst, mevrouw drs. C. J. L. M. de Beaujort-Sickinghe en dr. M. Kohnstamm. De peten voor prins Bernhard, de jongste zoon van prinses Margriet en mr. Pieter van Vollenhoven, die in dezelfde dienst wordt gedoopt, zijn: zijn grootvader prins Bernhard, lui tenant-generaal A. B. Wolff, me vrouw C. C. V. Evelein-baronesse Bentinck, mejuffrouw J. Fleisch- mann en mr. J. O. L. Baron van Boetzelaer. Koning Constantijn zal worden vergezeld door koningin Anne-Ma- rie. Axel baron von dem Bussche- Streithorst is een verre verwant van prins Claus. Hij werkt bij de We reldraad van Kerken in Genève. Mevrouw de Beaufort-Sickinghe is een studievriendin van prinses Beatrix uit Leiden. Dr. M. Kohnstamm is algemeen directeur van het instituut voor de Europese gemeenschappen voor de universitaire studie in Brussel en vi ce-president van het actie-comité voor de VS van Europa. Hij is oud secretaris van koningin Wilhelmina (van juni 1945 tot november 1948). Luitenant-generaal Wolff is chef-staf van de Kon. Luchtmacht, het wapen waartoe mr. Van Vollen hoven behoort. Hij was getuige bij de aangifte van prins Maurits. Mevrouw Evelein en mej. Fleisch- mann zijn goede vriendinnen van prinses Margriet. Baron van Boetzelaer is een goede vriend van prinses Margriet en de heer Van Vollenhoven uit hun stu dietijd in Leiden. ■0tnitiMi0n0rin0timi00ttn0iirtii0rt000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000mm000mm, 00000000000000004 MALDEN Twee jeugdige overval lers van ongeveer twintig jaar hebben in de nacht van zaterdag op zondag de 40-jarige alleenwonende weduwe Kloos terman uit Malden neergeslagen en be roofd. De vrouw liep hierbij een ernstige hoofdwond op en moest in een zieken huis worden behandeld. Zij was wakker geworden doordat ze gestommel in huis hoorde. Toen ze op onderzoek uitging ontdek te ze twee inbrekers. Eén sloeg haar hierop met haar eigen geldkistje neer, waarop het tweetal er vandoor ging In het geldkistje zaten alleen verze keringspapieren en een bankboekje. De weduwe wist de buren te alarmeren, die de politie waarschuwden. SCHIEDAM Het onderzoek van de Schiedamse politie naar de oorzaak van de brand in kantoor en opslagplaatsen van de NV ..Winespirit" en A. Daal- meijer distilleerderij „De Graauwe Hengst" aan de Raam, die voor onge veer een miljoen gulden schade heeft aangericht, heeft er toe geleid, dat vrij wel vaststaat dat er brandstichting in het spel is geweest. y>^ y Az.'.. wm- - DEN HAAG De Nederlandse regering besteedt ongeveer 30 procent minder geld aan ontwikkelingshulp dan de miljoenennota belooft. Over de afgelopen negen jaar is het niet opgenomen bedrag opgelopen tot zevenhonderd miljoen gul den iets minder dan de totale begroting voor ontwikkelingshulp voor 1970. Wat er met al dat ongebruikte geld gebeurt, is volstrekt onduidelijk. Dat verklaarde gisteren de Novib, de Nederlandse Organisatie voor Interna tionale Bijstand, aan de vooravond van de parlementaire behandeling van de begroting van minister Udink (Ontwik kelingshulp). Het is volgens prof. dr. H. H. Linne- nann van de Novib onzeker of het niet gebruikte geld later weer wordt opge roerd of eenvoudig in het niet verdwijnt. Uit de definitieve afrekening over 1968 blijkt bijvoorbeeld dat van de be grote 540 min. slechts 450 min. werke lijk is gebruikt. De Kamer bekommert ziéh veel te weinig om deze zaak, aldus de Novib. De Novib vindt verder dat in plaats van in 1972, zoals minister Udink giste ren aankondigde al in 1971 één pro cent van het bruto nationaal inkomen (circa één miljard gulden) beschikbaar moet komen voor ontwikkelingslanden. In 1973 kan dan de twee procent wor den gehaald, zonder kwalijke gevolgen voor de Nederlandse economie. Verder wil Novib, dat een aantal za ken die niets met ontwikkelingshulp te maken hebben van de begroting ver dwijnen zoals de restauratie van het Koninklijk Instituut voor de Tropen in Amsterdam. Tenslotte verzet de Novib zich tegen de klakkeloze hulp aan Suriname en de Antillen. Volgens een Novib-berekening is slechts 125 miljoen van de voor die Rijksdelen begrote 175 miljoen werke lijk als steun te beschouwen. De rest bestaat uit zaken als subsidie aan de koninkrijksspelen, pensioen van oud gezagdragers en dergelijke. Tweede luitenant J. A. van der Valk (26) uit Veghel, is gisteren in Noord-Duitsland met een starfigh- ter verongelukt. Hij was van de vliegbasis Volkel opgestegen voor het maken van een vlucht op lage hoogte en is waar schijnlijk plotseling in moeilijkhe den geraakt, wellicht door inver- wacht slecht weer. Het toestel stortte neer bij Stade, ten zuidoosten van Cuxhaven. Het was de achtste keer dat de Nederlandse luchtmacht een star- fighter verloor sinds zij er eind 1962 de beschikking over kreeg. Ons land schafte 138 van deze toestellen aan. De plaats waar het verongeluk te toestel neerkwam werd door het Duitse leger afgezet. De foto toont een Duitse soldaat bij een onder deel van het vluiegtuig, terwijl op de achtergrond een helikopter ver schijnt. AMSTERDAM De politie heeft twee Marokkanen aangehouden, die er van worden verdacht zondagnacht in de Zwanenburgerstraat in Amsterdam de 72-jarige heer G. M. Visser ernstig te hebben mishandeld. De verdachten, M. A. (25) en M. M. (27), zouden hun slachtoffer zonder enige aanleiding zo hebben geschopt en geslagen, dat hij met bloedende wonden in het gezicht en een gebroken heup in het Binnengasthuis moest worden opge nomen. Vermoed wordt, dat het pas een week in ons land verblijvende tweetal van plan was de bejaarde man te bero ven. Maandag is de jaarlijkse carna valsoptocht weer door de straten van Oeteldonk getrokken. Morgen heet de Brabantse hoofdstaat weer gewoon Den Bosch. ADVERTENTIE ALMELO De Almelose afdeling van D '66 wil terugkomen van haar be sluit aan het Progressief Akkoord deel te nemen. In het PAK werken samen PvdA, PSP, PPR en D '66. Het ziet er naar uit, dat D '66 nu alleen aan de ge meenteraadsverkiezingen zal meedoen. Nadat kortgeleden een lid van D '66 op een verkiesbare tweede plaats op de PAK-lijst kwam, ontstond een scheu ring in de plaatselijke afdeling. Het be stuur trad vervolgens in zijn geheel af. TEGEN MR. R. HOGERE EIS IN ZEER HARD REQUISITOIR DEN HAAG Met een requisitoir zo fel, dat het zelfs het hof te grijs werd, heeft gisteren de procureur-generaal bij het Haagse gerechtshof niet alleen de Haarlemse rechter mr. H. G. R. (61), maar ook de Haagse rechtbank aange vallen. De rechtbank had mr. R. alleen schuldig geacht aan het op 21 februari 1968 in gevaar brengen Van de verkeersveiligheid op de Zuiderhoutlaan in Haarlem en daarvoor duizend gulden boete en een jaar ontzegging van de rijbevoegdheid opgelegd. De rechtbank sprak de rechter vrij van het onder invloed van alcohol veroorzaken van de dood van een achttienjarige bromfietser, waarvoor de offi cier van justitie drie maanden gevangenisstraf plus twee jaar ontzegging had gevraagd. De procureur-generaal, mr. F. J. B, baron van Voorst tot Voorst, verhoogde deze eis gisteren nog met een maand voorwaardelijk. Hij vorderde vier maanden waarvan één voorwaardelijk plus twee jaar ontzegging. Het vonnis van de rechtbank noemde mr. baron van Voorst tot Voorst „een schijnvon- nis, een pleitnota, waarin aan de objec tiviteit zeer ernstig te kort wordt ge daan. Ik heb trouwens wel objectieve re pleitnota's gelezen", voegde hij er aan toe. Nadat het hof deze kritiek in de mid dagpauze nog eens had herlezen, noem de de president, mr. A. Slotemaker, haar 's middags „laakbaar". „Het hof betreurt, dat de procureur-generaal het nodig heeft gevonden deze woorden te kiezen", aldus mr. Slotemaker. Mr. baron van Voorst tot Voorst bleek bereid het woord „pleitnota" te laten vervallen en in plaats van „schijnvonnis" „schijnbaar een vonnis" te zeggen. Het ging het hof vooral om het in twijfel trekken van de objectivi teit van de rechtbank. „Maar," zei de procureur-generaal: „die woorden hand haaf ik vanuit mijn verantwoordelijk heid als lid van het openbaar ministerie ten volle". Ook mr, R. zelf werd door het requi- sitoir in hoge mate geprikkeld. Mr. ba ron van Voorst tot Voorst noemde zijn houding „vertroebelend en chicaneus". Het bezwaarschrift dat de rechter te gen de dagvaarding had ingediend, was volgens de procureur-generaal alleen maar een vertragingsactie geweest: „U, mr. R. kon en moest weten, ja wist uit hoofde van uw functie dat dit be zwaarschrift slechts vertraging tot ge volg zou hebben. Geen rechter in Ne derland zou tot een buitenvervolging- stelling hebben kunnen komen". Hetzelfde gold, volgens het requisi toir voor de aangifte van vervalsing van bewijsmateriaal (verwisseling van de banden), die mr. R. had ingediend. „Die zal nog een voor u ernstige na sleep hebben", aldus kondigde mr. baron van Voorst tot Voorst een vervolging hiervoor aan. „Het openbaar ministerie laat de politie niet zeker niet door een rechter willens en wetens be schuldigen." Bij de bepaling van de eis had hij geen rekening gehouden met dit „leed over goede eerlijke Nederlandse politiemannen, zo opzettelijk, zo grove lijk, zo laag uitgestort. Dit leed zal het openbaar ministerie verdachte in de volgende strafzaak nog wel weten in te peperen". „Uw houding is voor u en het door u beklede ambt bijzonder onte rend", verweet de procureur-generaal mr. R. Hij besefte wel dat ook hem alle wettelijke bevoegdheden van een ver dachte toekwamen, maar mr. R. had gelet op zijn ambt van die bevoegd heden misbruik gemaakt". Met opgestoken vinger hield mr. Ba ron van Voorst tot Voorst hem voor: „U en u alleen hebt de gedachte aan klas- sejustitie doen ontstaan, u en u alleen heeft de rechterlijke macht in opspraak gebracht". De procureur-generaal had van andere leden van de rechterlijke macht ook kwalificaties gehoord als „onbegrijpelijk, dwaas, ergerlijk, ont stellend, afschuwelijk, onduldbaar, als ook saboterend". Mr. dr. B. Stokvis, een van de twee raadslieden stelde daartegenover een zeer lovende beschrijving van het ka rakter van mr. R. van de hand van prof. Langemeyer, de tegenwoordige procureur-generaal bij de Hoge Raad. Mr. baron Van Voorst tot Voorst haast te zich echter te onthullen dat die ver klaring uit 1935 stamde. Volgens mr. Stokvis, wilde zijn cliënt niets liever dan de zaak zo snel moge lijk afhandelen, maar waren er steeds nieuwe onderzoeken nodig geweest door nalatigheden van de Haarlemse politie. „Als een eerzaam classificeerder zegt: Die man rekt de zaak maar, intussen steeds zijn salaris opstrijkend, dan zeg ik: Je bent helemal mis maar je weet niet beter. De procureur-generaal be hoort echter beter te weten", aldus mr. Stokvis. Mr. baron Van Voorst tot Voorst zag in de houding van mr. R. juist een be wijs van zijn schuld. Hij had zich immers zonder protest een nacht en een dag la ten vasthouden, (wederrechtelijk, zoals zijn raadsman mr. A. C. van Empel gis teren zei) „Hij voelde zich toen kenne lijk wel schuldig aan doodrijden onder invloed, want alleen daarvoor, niet voor het doodrijden alleen, is preventieve hechtenis toegelaten, dat wist hij drom mels goed". De weduwe, bij wie mr. R. voor het ongeluk op bezoek was geweest, had, net als hij ten slotte op het politiebu reau had toegegeven, gezegd dat hij maar één wodka met tomatensap had gedronken. „Is dat niet een erg karig blijk van gastvrijheid", vroeg mr. Ba ron van Voorst tot Voorst. „Zeker ten opzichte van een huisvriend die laat ik het maar verzacht uitdrukken een gewenning voor alcohol vertoont, een gewenning waarvan mijn eigen waar neming ter zitting mij eens te meer heeft overtuigd". Dat de rechter aanvankelijk had ge zegd helemaal geen drank te hebben gedronken, noemde de procureur-gene raal: „Vreselijk laf en laag". Bij die woorden stond mr. R. getergd op en sprak: „President, ik maak tegen bele digende kwalificaties toch wel be zwaar". De president verwierp dat zonder aarzeling: „Het requisitoir is hard, maar overschrijdt tot nu toe niet de grens van het toelaatbare", vond mr. Slotemaker. Mr. Stokvis, die evenals mr. Van Em pel op alle punten vrijspraak bepleitte, noemde het uniek dat de procureur- generaal mr. R. had aangevallen in zijn persoon, „op een manier die ik in dui zenden strafzaken nog niet heb meege maakt". Volgens hem, was mr. R. een „sieraad voor de rechterlijke macht". In zijn laatste woord zei het sieraad de uitspraak van het hof „met de grootst mogelijke gerustheid" tegemoet te zien. Of dat terecht is zal 23 februa ri blijken.

De Vallei | 1970 | | pagina 7