Kessler had Mexico als ideaal gesteld STAAT VAN DIENST op de arbeidsmarkt We hebben bepaald niet aan hem lopen Bondscoach Kessler: Aanbod van Sparta was zo aantrekkelijk Financiële kant op de tweede plaats Voor mij kwam ontslagaanvrage als een verrassing I j In Randstad Holland groeiende spanning telegram aan de KWB Sten Stensen in Noorse ploeg Lubbers maakt debuut als prol SPARTA-VOORZITTER DRS. VAN RIJN: Meyer Sluyzer middelpunt in Pvd A-conflict COVS stuurde Benfica breekt met Gloria KORTSLUITING 1966 1967 1968 1969 1970 ERVARING UITGANGSPUNT WELLICHT EERDER INFORMATIES LAATSTE IMPULS SPORT IN 'T KORT LEERZAAM TELEURSTELLING OVERGANG Gelukkig Schaap met vijf poten DINSDAG 10 FEBRUARI 1970 DEN HAAG Het hoofdbestuur van de Centrale Organisatie van Voetbal scheidsrechters (COVS) heeft maandag avond een telegram aan het hoofdbe stuur van de KNVB gezonden met de volgende inhoud: „Opnieuw ernstig verontrust over de moeilijkheden, die een aantal collega-scheidsrechters af gelopen zondag heeft ondervonden, verzoeken wij u met klem op de kortst mogelijke termijn die maatregelen te treffen die de veiligheid van de scheidsrechters onvoorwaardelijk ga randeren". Zaterdag a.s. is er in Lunteren een vergadering van het hoofdbestuur van de COVS, waarbij deze kwestie nader wordt besproken. Waarschijnlijk zal men dan nog een brief aan de KNVB richten. OSLO De Noorse schaatsbond heeft Sten Stensen in de ploeg voor het wereldkampioenschap schaatsen zater dag en zondag in Oslo gekozen. Per Willy Guttormsen raakte zijn plaats kwijt. In de Noorse ploeg zitten verder Dag Fornaess, Magne Thomassen, Roar Grönvold en Björn Tveter. Reserve is Bard Henriksen. Toen Georg Kessler op 1 december 1965 in een crisis-sfeer rondom het Neder landse voetbalelftal de joviale Brit Denis Neville als coach was opgevolgd oor deelde hij„Mijn werkplan is hoofdzakelijk gebaseerd op 1970 het jaar waarin het toernooi om de wereldtitei in Mexico wordt gehouden". Vol idealisme, hunkerend naar per fectie, is deze jongste bondscoach toen 33 jaar in de geschiedenis van de KNVB, aan het werk gegaan. Later zou blijken dat zijn plannen veelvuldig zouden worden doorkruist door de da gelijkse praktijk van het betaalde voet bal. Georg Kessler heeft daaronder ge leden, hoewel hij dat naar buiten zel den of nooit liet blijkèn. Daarvoor liet hij zich te veel kennen als gezagstrouw functionaris. Een bondscoach ook, wiens organisa torische kwaliteiten naast zijn technisch vakmanschap het meest op de voor grond traden. Het persoonlijk contact met zijn internationals daarentegen wilde weieens tot kortsluiting leiden. Gevoegd bij het verre van ideale werk klimaat binnen de KNVB heeft dèt zonder twijfel geleid tot zijn besluit zich terug te trekken. Directe aanlei ding vormde uiteraard het missen van de reis naar Mexico, die Kessler zich als ideaal had gesteld. ROTTERDAM Het Nederlandse voetbalelftal speelde onder verantwoordelijk heid van Georg Kessler 27 officiële interlandwedstrijden. Tien duels werden ge wonnen, zes eindigden gelijk en elf gingen verloren. De lijst ziet er als volgt uit 23 maart 17 april 11 mei 7 september 18 september 6 november 80 november 5 april 15 april 13 september 4 oktober 1 november 29 november 7 april 1 mei 30 mei 5 juni 4 september 27 oktober 26 maart 16 april 7 september 7 mei 22 oktober 5 november 14 januari 28 januari Rotterdam Rotterdam Glasgow Rotterdam Wenen Amsterdam Rotterdam Leipzig Antwerpen Amsterdam Kopenhagen Rotterdam Rotterdam Amsterdam Warschau Amsterdam Boekarest Rotterdam Sofia Rotterdam Rotterdam Kattowice Rotterdam Rotterdam Amsterdam Londen Tel Aviv NederlandWest-Duitsland24 NederlandBelgië31 SchotlandNederland03 NederlandHongarije 22 OostenrijkNederland21 NederlandTsjecho-Slowakye12 NederlandDenemarken20 Oost-DuitslandNederland BelgiëNederland NederlandOost-Duitsland DenemarkenNederland NederlandZuid-Slavië NederlandRusland 4—3 1—0 1—0 3—2 1—2 3—1 NederlandBelgië12 Polen—Nederland o0 Nederland—Schotland00 RoemeniëNederland00 Luxemburg—Nederland02 BulgarijeNederland20 NederlandLuxemburg40 NederlandTsjecho-Slowakije20 PolenNederland 21 Nederland—Polen 10 NederlandBulgarije11 NederlandEngeland01 EngelandNederland00 IsraëlNederland 01 De in Sankt Ingbert bij Saarbrücken op 23 september 1932 geboren Westduit ser Georg Kessler zijn vader was een Westduitser, zijn moeder een Limburg se studeerde aan de Sporthochschule in Keulen, waar hij in 1960 het diploma haalde. Een half jaar werkte hij als hulptrainer. In Hennef werd hij vervol gens een van de assistenten van de toenmalige Westduitse bondscoach Sepp Herberger. Daarna kwam hij, in de zo mer van 1964, naar Nederland waar hij zich aanvankelijk bezig hield met oplei ding van geselecteerde jeugdspelers. In ons land had hij reeds ervaring opgedaan als voetballer. Als zeventien jarige debuteerde hij in het eerste elf tal van Sittardse Boys, waar hij onder anderen samenspeelde met Frans de Munck. Twee jaar later ging hij naar Maurits. Als bondscoach trachtte Georg Kess ler zijn idealen te verwezenlijken. Ge steld op systematische aanpak van alle problemen eiste hij van zijn internatio- Hij ging er van uit dat een sterk na mende discipline. „Ik wil", zo luidde zijn gedragslijn, „dicteren zonder dicta tor te zijn". Hij ging er van uit dat een strk na tionaal elftal pas te formeren valt als ROTTERDAM Rudi Lubbers zal op 24 februari in de Rotterdamse Ri- vièrahal zijn debuut maken als prof. Hij bokst dan tegen de Franse half- zwaargewicht José Guillois. Hoofdpar tij wordt die avond Van Duivenbode te gen de Westduitse zwaargewicht Arno Prick. Jan Lubbers komt in de ring tegen de Franse zwaargewicht Henry Frejules en misschien maakt Jan van Ispelen zijn debuut als prof tegen de Franse mid dengewicht Serge Frambach. Van Ispe len wordt deze week gekeurd. de jeugdopleiding reeds begint bij spe lers vanaf veertien jaar. In die richting heeft Georg Kessler veel bereikt. In 1965, kort na zijn benoeming, zei hij met het oog gericht op Mexico: „Wat de alleenzeggenschap voor de bondscoach betreft? Nou, dat vind ik iets vanzelfsprekends". Later moest Georg Kessler echter er varen dat er tussen theorie en praktijk een brede kloof gaapt. UTRECHT De spanning op de arbeidsmarkt in de Randstad Holland neemt sterk toe. In Utrecht is het vooral de metaalsector, die daarmee heeft te kampen. Mensen die by Werkspoor, Demka, Indola of Thomassen en Drijver zijn ontslagen, gaan niet naar andere metaalbedryven, maar zoeken vooral werk in de diensten sector. Hoe sterk de spanning op de arbeids markt ook buiten de Randstad wordt, blijkt uit de advertenties om personeel van bedrijven uit vooral Brabant, en de Flevo-polder, waarbij woningen worden aangeboden. Het tekort aan werkkrachten is met name in Zuid-Holland in de land- en tuinbouw groot. Dit geldt met name voor het Westland en het bollengebied bij Lisse. Er zijn hier al illegale buiten landse werknemers aan het werk. Om aan de grote vraag tegemoet te komen zullen nog dit jaar buitenlanders wor den geworven voor het werk in deze streken. Bij het Gewestelijk Arbeidsbureau in Den Haag worden ook aanvragen ver wacht van enkele hotels om Marok kaanse kamermeisjes. Het is bijzonder moeilijk om voor dit werk Nederlandse meisjes te vinden. In Amsterdam nemen de activiteiten van koppelbazen sterk toe. Dezen weten vooral jongeren menigmaal aan werk te helpen met lonen van 200 tot 250 schoon per week. Nadien willen ze dan niet voor minder werken. Dit betreft enige honderden jonge mannen, die een belangrijk deel vor men van 2110 „minder geschikten" van de mannelijke arbeidsreserve van totaal 4644 in Amsterdam. De grootste spanning op de Amster damse arbeidsmarkt heerst in de me taalnijverheid en bij het hotel- en kan toorpersoneel. In de hotelsector zal de spanning nog toenemen als in april het Caransahotel en in juni het Howard Johnsonhotel worden geopend. De spanning op de arbeidsmarkt is het grootst in de provincie Utrecht. Daar is het werkloosheidspercentage het laagst van ons land met 1,1 pet., ge volgd door Zuid-Holland met 1,4 pet. en Noord-Holland met 1,5 pet. Het lande lijk percentage van.de werklozen onder de afhankelijke beroepsbevolking be draagt 2,4. ROTTERDAM „Het is bepaald niet zo, dat wij aan hem hebben lopen trek ken". Aan het woord is Sparta's voorzitter, drs. Van Rijn, die een eventuele komst van trainer Georg Kessler naar zijn club verder toelicht met de mededeling, dat het contact tussen de bondscoach en Sparta in de loop der jaren is gegroeid. „Toen de moeilijkheden ontstonden met trainer Wiel Coerver", aldus drs. v. Rijn, „hebben wij een hele lijst van mensen opgesteld, van wie wij dachten, dat zij voor ons geschikt zouden zijn. Daar was de heer Kessler beslist één van. Er werd namelijk gezegd, dat hij waarschijnlijk wel eens vrij zou ko men". „In eerste instantie konden we weinig doen omdat we niet wisten of hij wel of niet beschikbaar zou zijn. Anders hadden wij wellicht al eerder toen de zaak met Coerver vastliep een de finitieve oplossing gezocht". „We hebben ons afgevraagd, wie dit werk bij Sparta zou kunnen doen. Er werden ons verschillende Nederlandse trainers aangeboden van wie we direct hebben gezegd: dat kunnen we niet doen anders krijgen we moeilijkheden met die clubs. We wilden niet achter de rug van de clubs om een bepaalde man aantrekken". „Nu kan men wel zeggen: dat heeft u bij Kessler wél gedaan, want die was nog verbonden aan de Koninklijke Ne derlandse Voetbalbond. Maar daarover is de laatste tijd zoveel gezegd. Hij zou vrij komen, hij zou zijn contract niet willen verlengen of de bond zou geen nieuwe verbintenis aangaan. Daarom hebben wij contact met hem opgeno men. Bovendien is het nog altijd zo, dat als de bond er niet mee instemt, Kessler niet komt. Daarmee uit". Aldus drs. Van Rijn. De heer A. Aarse, gedelegeerde bij het betaalde voetbal van Sparta en de heer J. Sonneveld, voorzitter van het bestuur van de management-stichting. hebben de onderhandelingen met Kess ler gevoerd. De heer Sonneveld: „Vorig jaar heb ben wij reeds onze informaties betref fende Kessler ingewonnen. Na de zaak-Coerver hebben we vele sollicita ties gehad, maar daar was geen sollici tatie van Kessler bij. Wij hadden inder daad een lijst van trainers samenge steld, waarop ook namen van buiten landers voorkwamen. Onze keus viel op Kessler al zal de heer Coler, voorzitter van de sectie betaald voetbal, dat niet zo leuk hebben gevonden. De heer Co ler had Kessler graag willen houden". Hans Eykenbroek, dertigjarige aan voerder van Sparta en het Nederlandse elftal: „Ik had dit niet verwacht. Ik heb altijd gedacht dat Kessler tot 1974 bondscoach zou blijven. Bovendien had ik als opvolger van Coerver namen als Cor Brom en Barry Hughes horen noe men. Maar Kessler is een goede keus. Hij heeft een uitstekend organisatie vermogen. En organisatie is ook in het veld onmisbaar". Ook Oranje-doelman Jan van Beve- ren begroet de komst van Kessler met optimisme: „Dat is de man die bij Spar ta de laatste impuls kan geven. Trainer Pim Visser doet het nu ook goed, maar hij heeft geen A-diploma. Ik heb altijd met Kessler goed kunnen samenwerken. Dat zal straks ook wel zo zijn. Dan kan het beter met Sparta gaan." En tenslotte oefenmeester Pim Vis ser, die als tijdelijke opvolger van de weggestuurde Wiel Coerver de Sparta- kerngroep onderhanden neemt: „De toekomst zal leren wat het wordt. Eerst moet ik met Kessler praten. De normale consequentie is dat ik weer het B-elftal ga trainen". De bekerwedstrijd GVAV-Feijen- oord (tweede ronde), die aanvankelijk voor vrijdag 27 februari te Groningen op het programma stond, zal nu op donderdag 12 februari 's avonds om 20.15 uur in het Fijenoordstadion te Rotterdam worden gespeeld. Inmiddels is komen vast te staan, dat de competitiewedstrijd tussen beide clubs woensdag niet door kan gaan in verband met de nog altijd miserabele toestand van het GVAV-terrein. Deze ontmoeting is nu verschoven naar vrij dag 27 februari. Beveren: Kessler is de man die Sparta de laatste impuls kan geven". De Westduitse schaatsbond heeft de ploeg samengesteld voor de ISU- sprintkampioenschappen in West Allis (21 en 22 februari) en het wereldkam pioenschap dames, in dezelfde Ameri kaanse plaats (28 februari en 1 maart). Erhard Keiler en Hans Lichtenstern doen aan de sprintwedstrijden mee en Paula Dufter komt in beide toernooien uit. BUSSUM Tussen de raadsfractie en het afdelingsbestuur van de Partij van de Arbeid in Bussum is een con flict ontstaan. Tijdens de begrotingsvergadering van de gemeente veroorzaakte de vroegere radio-commentator Meyer Sluyzer de tweespalt door diverse jongerenacties scherp te veroordelen. Het partijbestuur distantieerde zich in een verklaring van de uitlatingen van de heer Sluyzer. De raadsfractie stelde zich hierop, hoewel niet eenstem mig, achter de heer Sluyzer, omdat naar de mening van de fractie het af delingsbestuur voorbarig zijn verkla ring had uitgegeven. De moeilijkheden binnen de PvdA in Zeist zijn nog niet opgelost, ondanks di bemiddelingspogingen van partijleidei dr. A. Vondeling. Wethouder J. H Scheps en de twee raadsleden A. E. vai Sprakelaar en J. L. Stikker hebben la ten weten dat zij zich niet kandidaa zullen stellen voor de komende gemeen teraadsverkiezingen. Deze beslissing is het gevolg van ht besluit van de Zeister PvdA met et gemeenschapelijke lijst te komen m de PSP en de PPR. ZEIST Allereerst ben ik tot dit verzoek gekomen omdat het aanbod van Sparta zo aantrekkelijk was. Pas in de tweede plaats heeft het te maken met mijn ervaringen, die ik de afgelopen zes jaar heb opgedaan, aldus Kesslers ver klaring over zijn ontslagaanvrage, die hij bij de secretaris-penningmeester van de KNVB, de heer H. A. Burgwal, heeft ingediend. A Georg Kessler: Gunstig persoonlijke ontioikkeling". Het contract tussen Georg Kessler en de KNVB loopt tot 31 juli van het vol gend jaar. Het bestuur van de KNVB zal zich morgenavond reeds beraden of op het verzoek van Georg Kessler kan worden ingegaan. Het lijkt echter zeer waarschijnlijk dat het bondsbestuur de ontslagaanvra ge zal inwilligen. En daarmee komt een einde aan het tijdperk-Kessler dat op 1 september 1964 een aanvang nam. Kessler terugblikkend: „Voor mijzelf zijn die zes hondsjaren zeer leerzaam geweest. Voor mijn hele ontwikkeling was het gunstig. Daarom wil ik nu stel len dat ik met het bondsbestuur van de KNVB en mijn naaste medewerkers al tijd goed heb kunnen samenwerken. Ik denk daarbij in alfabetische volgor de aan de heer Burgwal, de heer Co ler, de heer Martens en aan de trainers Groenewoud, Plooyer en De Vroet." Kessler gaat daarbij bijna achteloos voorbij aan de moeilijkheden die de af gelopen jaren doorlopend zijn gerezen. In eerste instantie weigerde hij zelfs het verband tussen die problemen en zijn ontslagaanvrage te erkennen: „Het aanbod van Sparta was voor mij bij zonder aantrekkelijk. Vooral op organi satorisch gebied. Pas in tweede instan tie is daarbij de financiële kant belang rijk en doorslaggevend geweest." Maar later zij het schuchter toch: „Natuurlijk zijn er teleurstellin gen geweest. Maar die komen in elk be roep voor. Iedereen kent goede en slechte dagen. Ook die ervaringen, de I situaties rondom het Nederlands elftal, voor mijn hebben tot mijn besluit geleid. Maar I het is niet zo, dat mijn ideeën over een verlenging van het contract met de KNVB zeker niet zouden kunnen wor den gerealiseerd". „Ik had vooral met de heer Burgwal bijna dagelijks contact over mijn werk. Wij hebben natuurlijk ook over mijn positie gepraat. Maar geen defini tief afrondend gesprek". Vooral het niet-halen van „Mexico" moet voor Georg Kessler een bijzondere teleurstelling zijn geweest. „Daarom heb ik nu beslist. Als ik wilde wisselen dan moest het nu gebeuren. Ik doe er beter aan nu te zeggen dat ik mijn con tract niet wil verlengen, dan over twee jaar. Een bondscoach wordt niet voor één, twee of drie jaar aangesteld. Het is een vierjaren-cyclus. Van wereld kampioenschap tot wereldkampioen schap." Na het Nederlandse elftal, geacht de top te zijn, komt thans voor Georg Kessler een clubteam. „Er is geen spra ke van een achteruitgang. Sparta is een club met een goede naam, met ook in het buitenland een geweldige klank. Vanwege mijn bondswerkzaamheden ken ik Sparta goed. Het is altijd een club geweest die mij aanspreekt." „Voor mij moet het geen moeilijke overgang zijn. Ik heb in Duitsland al clubteams getraind. Amateurclubs, ja. Maar mijn ervaringen die ik in de af gelopen jaren heb opgedaan zullen zeer bruikbaar zijn. Bovendien: ik ben be reid hard te werken. Heel hard". „Als ik in dienst treed bij Sparta is ook dat voor mij een nieuwe ervaring. Een onmisbare zelfs. Het is zeer ge wichtig voor mijn persoonlijke ontwik keling. Ik geloof dat ik mijzelf bij Sparta vooral op organisatorisch gebied zal kunnen uitleven". Voor Georg Kessler is het einde van zijn KNVB-periode een feit. Of hij zijn (toekomstige) opvolger nog richtlijnen wil meegeven? Of hij ten overvloede even wil aanduiden wat er precies aan de begeleiding rond het Nederlands elftal moet veranderen? Kessler: „Daar ga ik verder niet op in. Dat is genoeg zaam bekend". Waarmee hij ongetwij feld doelt op de gebrekkige medewer king die hij van de Nederlands elftal leveranciers, de topclubs, heeft gekre gen. LISSABON De Portugese eerstedi- visieclub Benfica heeft maandagavond Het contract met trainer Otto Gloria verbroken. In een communiqué stond, dat beide partijen op vriendschappelij ke wijze uiteen gaan. Er waren al enige tijd geruchten dat Benfica naar een nieuwe trainer op zoek zou gaan na de recente teleurstel lende resultaten. Afgelopen zondag verloor de roemruchte Portugese club zelfs met 0-1 van het laaggeklasseerde CUF. De kansen van Benfica om het leidende Sporting nog te achterhalen moeten dan ook laag worden aangesla gen. Benfica, tweemaal winnaar van de Europese beker voor landskampioenen, is vastbesloten om de eens zo hoge po sitie te heroveren. Het is de tweede toonaangevende Portugese club, die het contract met een trainer voortijdig beëindigd. FC Porto verbrak onlangs de banden met de oud-bondscoach van het Nederlands elftal Elek Schwarz en trok de Brit Tommy Docherty aan. DEN HAAG Pas zaterdagmor gen deponeerde bondscoach George Kessler zijn ontslagaanvrage bij de Koninklijke Nederlandse Voetbal bond. Secretaris-penningmeester Henk Brugwal: „Voor mij kwam het als een verrassing. Wij hadden al voorbereidende bespreking gevoerd over het eventueel verlengen van het contract met Kessler. Maar meer niet. Zo'n snel besluit had ik niet verwacht." Tot eind juli van het volgend jaar duurt het contract van George Kess ler. Zal de KNVB een vroeger ver trek van de bondscoach inwilligen? Bondsvoorzitter W. A. G. M. Meule- man: „Dit is een kwetsbaar beroep. Als het een boekhouder zou betref fen was het eenvoudiger. Die kan overal ineens beginnen. Maar een voetbaltrainer niet. Als je iemand een kans wil geven, dan moet je hem ook echt de ruimte gunnen." Zes jaar Kessler. Is het veeleisen de KNVB-bestuur gelukkig met de bereikte resultaten. Burgwal: „Zon der meer: ja. Maar wij kijken niet alleen naar de wedstrijdresultaten. Wij kijken ook naar de niveauverbe tering. Naar de prestaties van de overige vertegenwoordigende elftal len. Naar de opbouw van het jeugd- plan Nederland. En vooral naar de trainingscursussen, die nog nooit zo goed georganiseerd zijn geweest. Trouwens, ik ken geen land dat be ter doet dan wij." „Waarom deze ontslagaanvrage? Voor Kessler is het niet-halen van Mexico een bittere teleurstelling ge weest. Maar ook voor de KNVB. Verder zijn er allerlei mogelijkhe den. Het is misschien een positiever betering voor Kessler. Of misschien kan hij veel meer gaan verdienen. Daar verdiep ik mij niet in". Zes jaar Kessler. Was die periode niet te lang, was een trainerswisse ling niet al eerder gewenst geweest? Burgwal: „zes jaar is lang. Maar de KNVB sluit bij voorkeur lang lopen de contracten. Dat is beter. Een coach moet de gelegenheid krijgen om te slagen. En over wat Kessler heeft bereikt zijn wij tevreden. Hij is geslaagd, hij heeft zijn werk naar behoremverricht." „George Kessler was een man met ontegenzeglijk veel kwalititen. Maar wij zijn veeleisend. Wij wen sen een man die alles kan. Kessler's opvolger moet dan ook een schaap met vijf poten zijn. En die bestaat niet en daarom zoeken wij naar de best mogelijke oplossing." Burgwal over de problemen rond het Nederlandse elftal: „Mijn per soonlijke mening is dat er wat moet veranderen. Wat? Dat kan ik nog niet zeggen. Dat hangt af van de nieuwe bondscoach. Wat zijn speci fieke kwaliteiten zijn. Kessler had bijvoorbeeld veel organisatietalent. Hij heeft veel opgebouwd. Een an der heeft wéér andere capaciteiten. Maar dat er iets veranderen moet, is naar mijn persoonlijke me ning duidelijk." i i i i i i l i i I

De Vallei | 1970 | | pagina 9