Veenendaals dagblad Buiten lekker tui kt Treffer ongemoeid passeren Nederland moet opvolger zoeken voor Jonckheer Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Engeland zal medische dienst herzien Mevr. McKay vermoord Peetmoeder van kleinzoon NOG GEEN VERVOLGING TEGEN BURGEMEESTER Vrouwelijke burgemeester van grond- speeulatie besehuldigd Weinig wind TERRORISTEN GOOIEN HANDGRANATEN HOESSEÏs MET EL FATAH IN CONFLICT VERWARRING IN KEMPEN Twee doden en elf gewonden AL TE DOLLE MIN A'S GEEN INITIATIEF VAN ZIJDE DER ANTILLEN Kamerbewoner in slaap door vuur verrast ALGEMENE VERWACHTING: MÜNCHEN - Enkele Arabische terroristen hebben dinsdagmiddag op de luchthaven Riem bij München granaataanslageii gepleegd op de bemanningsleden en passagiers van een Israëlisch lijnvliegtuig. Daarbij kwam een passagier om het leven en vielen elf gewonden. Drie aanslagplegers zijn gearresteerd. Zij zijn gewond geraakt, een bij de explosie van een handgranaat, de andere twee bij een vuurgevecht met de politie. Later overleed een van de gewonde passagiers. Kniprel I olgens politic SYRIËRS HANDGEMEEN Leven iets duurder MR. DEBROT WAAKZAAMHEID PRETTIG BERICHT WERK VOOR U BIJ STENMAN HOLLAND Bur. voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28. Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red Giro 1321600. Losse nummers 0,25; Abonnement 1,03 p.w„ 4,40 p.m., f 13,10 p k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. WOENSDAG II FEBRUARI I970 - 44e JAARGANG no. 35 ARABISCHE AANSLAG OP Loonwet VLIEGHAYEN MUNCHEN Het voornaamste doelwit van de aanslagplegers was vermoedelijk de 23-jarige filmacteur Asaf Dajan, zoon van de Israëlische minister van Defensie, die zich onder de passagiers van het EI Al-toestel bevond. Hij bleef ongedeerd. Een bekende Israëlische toneelspeelster, Hanna Maren, werd gewond, evenals gezagvoerder Uriel Cohen en boordwerktuigkundige Mori. De Israëlische radio meldde later, dat de man die bij de aanslag om het leven is gekomen, de 31-jarige monteur Ari Katzenstein uit Haifa was. Zijn va der. Heinz, werd gewond maar verkeert niet in levensgevaar. Het slachtoffer is gehuwd en vader van drie kinderen. Er werden geen verdere details ver strekt over de andere overledene. Katzenstein was de derde Israëli die bij een aanslag op een El Al-toestel om het leven kwam. In december 1968 stierf een 50-jarige man uit Haifa tij dens een aanval op een El Al-vliegtuig. Een Israëlische piloot werd vorig jaar in Zürich bij een dergelijke aanslag ge dood. In de Jordaanse hoofdstad Amman eiste dinsdagavond eerst het marxis- tisch-democratisch volksfront voor de bevrijding van Palestina, dat bekend staat als de radicaalste van de Pales tijnse commando-groepen, de verant woordelijkheid voor de aanslag op. Later voegde zich daar de actiebewe ging voor de bevrijding van Palestina bij. In Israël heerste grote verontwaardi ging. De Israëlische minister van Verkeer, generaal Weizman, sprak van „een laf fe daad, bedreven door lieden die niet de moed hebben in Israël zelf of aan zijn grenzen te strijden". Het aanvallen van onschuldige passagiers van een burgervliegtuig „is typerend voor onze vijand", zei hij. De maatschappij El Al verklaarde, dat zij zich door geen aan- A Hier een foto van de ravage in de wachthal van de Münchener luchthaven Riem, na de granaataanslag door Arabische terroristen. 5 Qp onze wandelingen langs het naaldhout komen we soms voor verrassingen te staati, die de vraag 5 opwerpen: „Wie heeft dit gedaan?" J Hij. die een Pietje Precies is, wil het evenals Pluizer in de „Klei- ne Johannes" exact en aandach- tig nagaan, anderen zijn zorgeloze t Pallieiers en ik vrees, dat ik helaas vaak tot deze categorie heb be- 5 vóór het raadsel van 't afgebeten 5 knipsel onder de fijnsparren in een t 5 Veluws bos mij begrijpelijk werd, maar doordat we daar nogal vaak rondzwierven, ontdekten we de da- 5 der ten slotte als een eekhoorn. J Toen herinnehde ik mij, dat er in de oude Landbouwdierkundevan U C KJ UW C y l* v* w v*,v v t Ritzema Bos. dat we soms van de S bibliotheek der Landb. School j houtsneden (van 18791), voorstel 1 tende door eekhoorntjes afgepelde 5 dennekegels en afgebeten sparre- 5 twijgjes. Het klopte nu allemaal precies met onze vondst. Het bos- aapje knipt bij voorkeur de dunne 1 loten tan fijn- en zilversparren af i en wel vooral die, welke in de ko- j 5 mende lente uit hun knoppen de J mannelijke bloemen zullen leveren. Wie goed toekijkt, zal zien, hoe net J 1 onder deze krans van knoppen het S twijgje wordt afgebeten, vervolgens 5 door de eekhoorn naar een stevige J tak wordt meegenomen, waar het J wordt uitgevreten. Ten slotte valt 2 het lot op de grond en soms kunt ge hen daar bij tientallen oprapen. De beschadiging gaat veelal vooraf 5 J aan een jaar, waarin de bomen veel zaad leveren, want het dier interes- seert alleen de rijk met bloemknop- pen getooide twijgen. Op mooie ivinterse dagen verlaat het eek- hoorntje zijn nest en zoekt in de 5 nabije sparretoppen naar dit sur- 5 rogaatvoedsel. Ge kunt er het van 5 okt. tot nov. tot in de vroege lente t mee bezig zien en het zijn niet slechts de krans-, doch ook de eind- S knoppen, die worden aangetast. 5 11 febr. 70 A. B. WIGMAK LONDEN De Britse regering is vandaag met verstrekkende voorstellen ter modernisering van het gesociali seerde medische systeem gekomen. Richard Crossman, staatssecretaris voor Sociale Diensten, zei niet te ver wachten. dat de definitieve wetgeving het parlement voor 1971 zou bereiken. Intussen zal echter de bureaucratie worden verminderd. Het doel van het bestaande systeem, dat in 1948 door een andere Labour-re- gering werd gecreëerd, was om gratis medische verzorging te bieden „van de wieg tot het graf". Dit systeem geniet thans de steun van de drie grote politieke partijen Deze thans 22 jaar oude dienst kost de natie op het ogenblik bijna 1 mil jard per jaar. Er zijn 750.000 mensen bij tewerkgesteld. Vele duizenden doen vrijwillig dienst bij de ontelbare plaat selijke, regionale en nationale raden en commissies. Velen zeggen, dat het de beste dienst is die Groot-Brlttannië kent. LONDEN Mrs. McKay, de 56-jari- ge ontvoerde vrouw van de krantendi recteur uit Wimbledon is dood volgens de politie. Gisteravond zijn de twee Indische broers, die zaterdag al werden gearres teerd, instaat van beschuldiging gesteld wegens deze moord. Kort na zes uur kwam de climax in de dramatische en geheimzinnige zaak van Muriel McKay die op 29 december, uit haar woning in Wimbledon werd ontvoerd. A De consternatie op de Münchense luchthaven Riem. na d<handgranaat aanslagen door Arabische terroristen. De zoon van de Israëlische minister van Defensie Dajan (links in leren jack) in gesprek met de El-Al stewardesjes. slag zou laten weerhouden van voort zetting van haar vluchten. Het El Al-vliegtuig waarmee de aan gevallen passagiers naar Londen zouden vertrekken, was een hall uur voor de aanslag uit Tel Aviv op Miinchen-Riem gearriveerd. Kort daarvoor was een Sy- risch vliegtuig uit Damascus geland. Vermoed wordt dat de aanslagplegers zich daarin bevonden. Volgens de hoofdcommissaris van po litie in München, Manfred Schreiber, hadden drie of vier mannen met een „oosters of zuidelijk" uiterlijk zich on der de negentien El Al-passagiers ge mengd, toen deze de hal voor doorgaan de reizigers verlieten om met een bus van de luchthaven naar het vliegtuig te rijden. De mannen wachtten bij de deur en trokken bij de nadering van de eerste en tweede piloot pistolen. De bus chauffeur probeerde weg te rijden, maar een der Arabieren sprong zwaaiend met zijn pistool voor de bus en slingerde vervolgens een hand granaat naar binnen. Daarbij vond een der passagiers de dood en werden zeven inzittenden gewond. De Britse journalist Len Doher.y, een van de passagiers, vertelde: „Wij ver lieten de hal voor doorgaande passa giers met de bus, om terug te gaan naar het vliegtuig. Ik zat voorin, met mijn rug naar de bestuurder en naast mij al leen een meisje. Er waren een aantal mensen verderop in de bus en een paar stonden b\j de deuren. Toen de bus op het punt stond te vertrekken, ontstond een handgemeen naast de toegang tot de hal voor door gaande reizigers. Ik kon zien dat de luchthavenpolitie met twee mannen vocht. Er klonk een luide ontploffing, en ik schreeuwde dat iedereen op de vloer moest gaan liggen, doordat ik in Vietnam ben geweest, van het begin af aan wist wat er aan de hand was. In de bus ontstond grote paniek. Toen weerklonk er geschreeuw. Ik keek om de deur en zag dat iemand een pistool richtte op de bus. Toen klonken voet stappen. die zich in de rich'ing van de bus begaven, een hand verscheen om de deur en er rolde een bom naar binnen. Ik trachtte de bom naar buiten te trap pen maar ik kon er niet bij. Ik schreeuwde naar iedereen, greep het meisje en trok haar naar buiten. Net toen wij naar buiten sprongen, ontplof te de bom. Als wij nog binnen waren geweest, zouden wij ons recht voor de ontploffing hebben bevonden. Buiten klonken nog steeds schoten, en de luchthavenpolitie schoot op een weg rennende man. Ik droeg het meisje weg van het toneel, totdat mijn benen het begaven. Wij zaten beiden onder het bloed en het meisje was ernstig in de borst gewond. In de hal voor doorgaande reizigers AMERSFOORT Dc huisvrouwen, die zich een paar uur per week kunst zinnig leren uitleven aan het gemeente lijk instituut voor beeldende expressie in Amersfoort, hebben hun leraar gis teren een paar benauwde ogenblikken bezorgd. Om hun eis de lessen met een uur te verlengen kracht bij te zetten, grepen zij hun leraar, de heer Grassine, met vereende krachten vast. Vervolgens probeerden zij hem van zijn kleren te ontdoen. Voor het zo ver had kunnen komen, werd de man ontzet door de waarnemend directeur, de heer W. de Jonge. Geheel in Dolle Mina-stijl stortten de dames zich toen op de heer De Jonge, die echter dapper weerstand bood. Na dat de leerlingen opnieuw een neder laag hadden moeten incasseren, konden de lessen in beeldende expressie nor maal worden voortgezet. ADVERTENTIE lakens en slopen heerste paniek. Een meisje van een jaar of 15 liep op het schieten af en ik slaagde erin haar weg te sleuren. Er heerste zo'n paniek, dat. ik met een brandweerauto naar het ziekenhuis werd gebracht". Onder de gewonden bevinden zich Is raëli, enkele Engelsen en een Westduit- se politieman, die inmiddels uit het ziekenhuis is ontslagen. Twee van de aanslagplegers liggen onder bewaking in een ziekenhuis. Van een van hen is een hand geamputeerd. De ongedeerd gebleven passagiers zijn in een hotel ondergebracht in afwachting van een nader verhoor door de politie. De El Al-Boeing is naar Tel Aviv terugge keerd. JERUZALEM Het eigen radiosta tion van de Palestijnse guerrilla-organi satie AI Fatah te Cairo heeft vandaag de oorlog verklaard aan de Jordaanse koning Hoessein en diens regering. In de radiouitzending, die te Jeruza lem werd beluisterd, werd gezegd dat alle Palestijnse bevrijdingsorganisaties het eens zijn geworden over de vorming van een „gemeenschappelijk opperbe vel", in de strijd tegen de Jordaanse re gering. die niet-militairen het dragen of bezitten van wapens verbiedt. „Dit betekent oorlog", aldus het ra diostation, „ken geen genade". De oor- logsoproep volgt op een bevel van het Jordaanse kabinet, dat in spoedzitting heeft uitgevaardigd, dat in Amman en andere steden geen wapens door niet- militairen mogen worden gedragen. De omroeper zei dat de Jordaanse re gering maar een doel voor ogen heeft: „Zij wil ons onze wapens afnemen, dus vecht terug. Wij zijn overeengekomen een gemeenschappelijk opperbevel te vormen ter verdediging van de Pales tijnse revolutie. BRUSSEL De stemming bij de Kempense mijnwerkers over voortzet ting van de staking is verdeeld. Ruim 7000 van hen hebben dinsdag te kennen gegeven, weer aan het werk te willen, maar ruim 6000 hebben duidelijk neen laten horen op de vraag of het werk hervat moest worden. Dat blijkt uit de resultaten van het referendum, die dins, dagavond bekend werden. De Kempense mijnene hebben echter ruim 21.000 stembiljetten versuurd en daaruit blijkt dat bijna 8.000 werkne mers zich niet over de werkhervatting hebben uitgesproken. Ondanks dat staan regering (blijkens een verklaring van eerste minister Eys- kens in de Kamer van Volksvertegen woordigers) en vakbonden op het standpunt dat gebleken is, dat een meerderheid weer aan het werk wil. De situatie in het Kempense kolen bekken is momenteel verward. De mijndirecties hebben laten weten dat overal weer mijnwerkers onder de grond zijn gegaan. Ze noemen percenta ges tot 35 procent en ze spreken van een „geleidelijke maar progressieve werkhervatting". DEN HAAG De Loonwet van mi nister Roolvink (Sociale Zaken) zou vandaag zonder enige moeite in de Eerste Kamer worden aangenomen. Naar verwachting zou geen, of hoog stens een enkel lid van de regerings fracties uit de boot vallen. De vraag of de KVP in haar geheel zou voor stemmen hing af van het antwoord, dat de minister zou seven op vragen van senator Middelhuis. Professor Dc Gaaij Fortman (AR) hield gisteravond formeel nog een slac om de arm. maar uit zijn betoog werd wel duidelijk, dat de Anti- Revolutionai re fractie geen moeilijkheden zou ma ken. De belangrijkste vraag van de heer Middelhuis was: Is de minister bereid om aan het einde van dit jaar aan de Sociaal-Economische Raad (SER) en de Stichting van de Arbeid een advies te vragen over de ervaring, die met de nieuwe loonwet is opgedaan? Het was een laatste poging om de loonwet en met name artikel 8 waarin staat dat de minister mag ingrijpen in afzonderlijke cao's alsnog voor de oppositie aan vaardbaar te maken. Uit het betoog van de socialist Kloos was echter al wel duidelijk geworden, dat dit niet zou lukken. Zie verder elders in dit nummer. DEN HAAG Het prijsindexcijfer van de gezinsconsumptie, zoals het Centraal Bureau voor de Statistiek dat maandelijks samenstelt op basis 1964 100, gaf een stijging te zien van 127,8 in december tot 128,1 in januari. Binnen de sector voeding, waarvoor het indexcijfer opliep van 122,8 tot 124.3 werden stijgingen waargenomen voor aardappelen, groenten, fruit, kof fie. vlees en magarine. Voorts stegen de indices voor de me dische verzorging, alsmede voor water, cursusgelden en motorrijtuigenbelas ting. DEN HAAG De Nederlandse regering zal de kandidaat moeten zoeken, die in plaats van dr. E. Jonckheer als gouverneur naar de Nederlandse Antillen kan gaan. Dat zal in nauw overleg gebeuren met de regeringen van de Antillen en Suriname. De Antilliaanse regering zal de man over wie overeenstemming wordt bereikt formeel voor het gouverneurschap voor dragen by de ministerraad van het Ko ninkrijk, die de Koningin dan adviseert de benoeming te bekrachtigen. Het werd in politieke kringen in Den Haag gisteren een onmogelijke opgave voor de Antilliaanse regering gevonden het initiatief te nemen in de nu weer openstaande kandidatuur, omdat in Willemstad tot het laatste moment de benoeming van dr. Jonckheer is ge steund. Bovendien wordt Nederland verweten de crisis op het hoogste bestuursniveau te hebben veroorzaakt. Nederland zou daarom ook maar het initiatief moeten nemen voor de oplossing, was de rede nering. Over de opvolging is nog met geen woord gerept. De koninkrijksregering heeft mr. N. Debrot gevraagd voorlopig aan te blijven. Of mr. Debrot daarop ingaat hangt af van zijn gezondheid. De procedure van de kandidaatstel ling voor het gouverneurschap is niet in regels vastgelegd. Tot dusver gebeurde het in overleg tussen de koninkrijks partners. Dr. Jonckheer blijft voorlopig gevol machtigd minister van de Nederlandse Antillen in Den Haag. Hij wil zich de komende weken op deze functie bera den. De kwestie-Jonckheer komt volgende week in de Tweede Kamer aan de orde bij het debat over de West met vice- premier drs. Bakker. Gisteren heeft de Tweede Kamer op voorstel van drs. Den Uyl (PvdA) beslo ten premier De Jong te vragen nog deze week een stuk aan de Kamer te sturen met een verantwoording van liet beleid van het Nederlandse kabinet in dit ge val. Het Surinaams actiecomité in Ne- ALKMAAR De Alkmaarse offi cier van Justitie, mr. J. YViarda. heeft nog niet besloten of burgemeester mr. H. J. Wytema (64) van Alkmaar zal worden vervolgd wegens rijden onder invloed. „Eind deze week of begin volgende week zal ik 't proces-verbaal van de po litie ontvangen. Daarna zal ik een be slissing nemen", zo zei mr. Wiarda gis teravond. „Ik heb", aldus de officier, „de uit slag van het bloedonderzoek officieus ontvangen. Maar ik wacht op het pro ces-verbaal". De af fa ire-Wytema was gisteren in Alkmaar het gesprek van de dag. De burgemeester zelf hield zich volledig onzichtbaar. Burgemeester Wy tema twee weken gelegen bedankte hij voor de Partij van de Arbeid nadat het congres zich had uitgesproken voor de gekozen burgemeester had al en kele weken last van zijn gezondheid. Vorige week vroeg hij herkeuring aan bij het Burgerlijk Pensioenfonds. Hij zou het plan hebben gehad om bij een negatieve uitslag zijn burgemeester schap neer te leggen. De heer Wytema is suikerpatiënt. Volgens deskundigen versterkt dat de reactie op alcohol. Gedurende vrijwel de gehele plechtigheid om zijn doop, lag het twee weken oude prinsje Carlos f van Bourbon-Parma gisteren in het Franse kasteel Lignières op de f schoot van zijn grootmoeder, konin- l gin Juliana. Alleen op het eigenlij- ke moment van de doop droeg prin- ses Irene haar zoon zelf op de arm; de rest van de tijd was de dopeling. I die zich voorbeeldig gedroeg, bij zijn grootmoeder, die tevens zijn I peetmoeder is. i Bij de doop, die werd verricht door de vroegere aartsbisschop van I Bourges, kardinaal Lefèbvre, bleek 1 dat het prinsje er nog twee namen I bij heeft gekregen. Hij heet nu vol- I uit Carlos Javier Bernardo Sixto f j Marie. j Voor een volledig verslag zie men elders in dit nummer. iHMiMwmtutniinnniHBtmrtiii'WttiimtnMitittninitiiumiwtn derland veroordeelt de deelneming van Suriname aan het intern beraad over de kwestie-Jonckheer. Ook al vindt het actiecomité, dat de Antillia- nen zich gelukkig mogen prijzen, dat de benoeming van de heer Jonckheer ongedaan is gemaakt, wil het er toch op wijzen, dat de beslissing uitein delijk een Nederlands „koloniaal dic taat" is. Het Antilliaanse dagblad „Amigoc di Curacao" heeft dinsdag gemeld, dat volgens de commissaris van politic in Willemstad voorzorgsmaatregelen wa ren genomen op grond van een tip, dat in de loop van de nacht sabotage ge pleegd zou worden aan de Koningin Emmabrug (over de haveningang te Willemstad). Daarom was er een ver hoogde waakzaamheid over het gehele eiland van kracht, aldus de „Amigne di Curacao". Het blad meldde verder dat de man schappen van het Vrijwilligers Korps Curacao (VKC) vanaf maandagavond tot dinsdagochtend waren geconsig neerd onder gewapend appel. Het VKC hield een oogje in het zeil bij twee vita le bedrijven aan de westelijke zijde van de brug. bij de Ogem en het waterlei dingbedrijf, voor het geval er iets met de brug zou gebeuren. LEERSUM De burgemeester van Leersum, mevrouw C. M. s'Jacobsen Bouvrie. heeft een kort geding aange spannen tegen haar plaatsgenoot de heer W. H. van Harten, die in een in- egzonden stuk in een plaatselijk nieuwsblad zou hebben gesuggereerd, dat zij financieel voordeel heeft ge trokken uit haar ambt. De burgemeester zou zich volgens de schrijver van het ingezonden stuk heb ben begeven op het terrein van de grondspeculatie, waarbij zij 40.000 vier kante meter bosgrond voor circa twee gulden per vierkante meter zou hebben gekocht om die tegen een geschatte waarde van 60 gulden p. vierkante me ter weer van de hand te doen. De heer Van Harten suggereerde in zijn stuk dat een transactie tegen de helft van de geschatte waarde de bur gemeester een zoet winstje van 1.2 mil joen gulden zou opleveren. Het kort geding dient vrijdag voor de rechtbank in Utrecht. Mevr. s' Jacob wordt bijgestaan door mr. F. F. Hooft Graafland, haar tegenpartij door mr. F. B. Keulen. HAARLEM De 42-jarige F. Toeset Is vannacht omstreeks half drie omgeko men bij een felle brand, die in een wo ning aan de Renkoelenslraat in Haar lem heeft gewoed. Het slachtoffer, dat daar op kamers woonde, werd in zijn slaap door het vuur verrast. De vier andere bewoners konden zich op het nippertje in veilig heid stellen. Aangezien het vuur de trap had geblokkeerd, moesten twe* van hen uit een raam op de eerste ver dieping springen. De woning brandde geheel uit. De oorzaak is vermoedelijk kortsluiting. ADVERTENTIE Tussen het zo vaak sombere voor paginanieuws tenminste één Zie onze advertentie elders in dit blad Weersverwachting van het K.N.M.I.. van woensdagavond tot donderdag avond: Opklaringen met hier en daar een sneeuw- of hagelbui. Vannacht lichte, plaatselijk matige vorst. Morgenmiddag temperaturen even boven het vriespunt- Matige tot zwakke wind uit uiteenlopen de richtingen. Morgen, zon op: 08.02: onder: 17.48. Maan op: 09.59; onder 01.17. c

De Vallei | 1970 | | pagina 1