J. A. Koot wil een federatie van de wijk- gemeenten Raad Renswoude meent: Vuilverwerking zaak van rijksoverheid Vernielingen bij bouw kleuterschool Hartstichting ook in Rhenen in vaste vorm SGP zoekt geen aansluiting bij andere partijen V oorwaar delij ke straf voor man die kolen stal Bezwaarschriften tegen uitbreiding van dierenpark VVV weigert medewerking „OUWEHAND MOET VAN DE BOSSEN AFBLIJVEN!" „Het is niet alleen Rhenens belang Plan voor nieuwe gesprekspartner van overheid en bouwvereniging: Bestuurslid AVlasblom: Corrigerend optreden tussen de verkiezingen 10550 vr,,o'u°; 11079 Jongen (10) aangereden VALLEI? Belt u dan even a.u.b. Veiling Keslercn Vijf maanden voor man die op politie schoot GEMAKKELIJK Introductie door burgemeester: RONDVRAAG RHENEN Een groot aantal personen en organisaties gaat zich in bezwaarschriften verzetten tegen de uitbreiding van Ouwehands Dierenpark in Rhenen. De uitbreiding van het park ontmoet uitsluitend bezwaren, omdat daarvoor twaalf hectare bosgrond moet worden opgegeven. Onder de indieners van de bezwaarschriften bevinden zich o.a. Staatsbosbeheer, de stich ting „Utrechts Landschap", Wageningse hoogleraren, studenten en een groot aantal inwoners van Rhenen. RESULTAAT GEVAREN WOENSDAG II FEBRUARI '970 VEENENDAAL Als het plan van de heer J. A. Koot werkelijkheid wordt krijgt het gemeentebestuur van Veenendaal een nieuwe gesprekspartner, evenals o.a. Patrimoniums Bouwvereniging en. als het aan de voorzitter van de wijkge- meenschap De Engelenburg ligt, ook de provinciale overheid. Het plan bestaat uit de corming van een federatie van wijkgemeenschappen. zoals er nu vijf in Veenendaal bestaan. Het moet een lichaam worden met nauwkeurig omschreven bevoegdhe den. met de respectieve besturen als leden. Zo zou een extra vertegenwoordi ging van de bevolking ontstaan, die volgens de heer Koot grote waarde zal heb ben. „Gemeenteraadsleden kies je eens in de vier jaar. en het is moeilijk tussen tijds zelf corrigerend op te treden", vindt hij. „De gezamenlijke wijkgemeen schappen zouden die leemte kunnen opvullen". Het eerste doel van de federatie, aldus de heer Koot, moet gelijk zijn aan dat van de bestaande wijkgemeenschappen, die in principe in het leven zijn geroe pen om de leefbaarheid zo hoog moge lijk op te vijzelen. „Daarom is het zo belangrijk dat ook in de oudere stads gedeelten wijkgemeenschappen ko men". zegt hij. „Ik beschouw een wijk- gemeenschap als voorloper van wijkra den. die een betere bestuurbaarheid van de gemeente kunnen bevorderen, ronder zelf politiek te bedrijven". De grondgedachte van de federatie behelst een gezamenlijk adviserend op- treden van de wijkgemeenschappen. „Er ligt nog een enorm terrein braak, waarop we samen kunnen werken. Als de federatie door de overheid en an dere instanties als volwaardige ge sprekspartner- wordt geaccepteerd, dan kan die overheid gebruik maken van de kermis en ervaring van de bevolking ■elf, die in dat bepaalde deel van de gemeente leeft. Men krijgt zo gegevens uit de eerste hand over bijvoorbeeld de woonsituatie in verschillende typen huizen. Veenendaals gemeentebestuur voor Veenendaal Tot 17.30 uur i Zaterd. v. 16.30-17.30 u. Voor Rbenen 3328 Nwe Veenendaalseweg 159 kan er zijn voordeel mee doen, als het maar begint met te luisteren". Vooral de relatie tot de bouwvereni ging kan volgens de heer Koot met een federatie in gunstige zin worden uitge bouwd. „Er zou een dialoog kunnen ontstaan, tussen twee gelijkwaardige partners". Veel waarde hecht de Engelenburg voorzitter ook aan het gesprek dat met B. en W. onvermijdelijk op gang zou moeten komen en blijven. „Voor het college is het bovendien veel gemakke lijker om te praten met een delegatie die vijf of liefst meer volledige wijkgemeenschappen vertegenwoordigt, dan dat het vijf maal achtereen ver schillende deputaties zou moeten aan horen". De heer Koot stelt zich de federatie voor als een overkoepelend orgaan, dat jaarlijks verantwoording aflegt aan de wijkgemeenschappen, die erbij zijn aangesloten. Consequente redenatie leert dan dat het plan van Koot tot op ideaal niveau gerealiseerd zou zijn, wanneer, door middel van de federatie, de gehele Vee- nendaalse bevolking zou zijn vertegen woordigd. Toch ziet hij niet op tegen dit denkbeeld, dat in feite een pseudo-ge- meenteraad behelst, als een soort scha- duw-college dat het beleid controleert. RENSWOUDE Het gemeentebestuur van Renswoude gaat Gedeputeerde Staten van Utrecht in overweging geven het vraagstuk van de vuilverwerking in handen te spelen van de rijksoverheid. Achter deze suggestie schaarde zich gisteravond de gehele gemeenteraad, nadat de heer 11. Stoer (CHU), met als achtergrond de gewestelijke indeling, voor een bovengemeentelijke coördinatie voor deze materie had gepleit. Aanleiding was het vorig jaar verschenen rapport van een studiecommissie die zich op provinciaal niveau heeft beziggehouden met het verwerken van afval stoffen in de toekomst. In dit rapport wordt het oprichten en in exploitatie nemen van een centrale verbrandingsinstallatie aanbevolen, volgens een gemeenschappe lijke regeling. „Het is zeker niet de bedoeling poli tiek te gaan bedrijven", zegt hij, „hoe wel de federatie wel, door middel van adviezen, een corrigerend effect zou kunnen hebben. Er zijn genoeg belan- RHENEN Gisteravond leidde Rhenens burgemeester, jhr. mr. L. H. N. F. M. Bosch ridder van Rosenthal, in de raadzaal de afdeling Rhenen in van de Ne derlandse Hartstichting, waarvoor al een voorlopig bestuur is gevormd onder voorzitterschap van mr. J. D. Koster. Vele afgevaardigden van plaatselijke verenigingen hadden gehoor gegeven aan de oproep van de burgemeester een deputatie van hun bestuur af te vaardigen. In zijn inleidend woord zette de bur gemeester uiteen, dat momenteel hart en vaatziekten volksvijand nummer één zijn. „Daarom moeten we het initiatief nemen samen wat te gaan doen. Het verheugt me dat nu ook in onze ge meente daartoe de eerste stappen wor den gedaan". Namens het hoofdbestuur van de Ne derlandse Hartstichting sprak de heer Kloosterman, die memoreerde, dat per jaar 47.000 Nederlanders tussen de 40 en 50 jaar overlijden aan hart- en vaat ziekten. Hart- en vaatziekten zijn geen ouderdomsverschijnselen. In de leef tijdsgroep van 29 tot 45 jaar neemt bij mannen het aantal sterfgevallen aan deze ziekten hoe langer hoe meer toe. Daarom wordt een toenemend beroep gedaan op iedereen om steun te geven aan al diegenen die deze geconcentreer de aanval op de voornaamste doodsoor zaak in onze samenleving hebben inge zet. VEENENDAAL De heer A. Vlasblom, lid van Provinciale Staten en hoofdbe stuurslid van de SGP, heeft gisteravond op de ledenvergadering van de Veenen- daalse kiesvereniging onderstreept, dat het niet voor de hand ligt dat de SGP bij de komende verkiezingen aansluiting bij andere partijen zal zoeken. De heer Vlasblom memoreerde wel een poging in die richting, die in Fries land is gedaan. Er is daar een voorbe spreking gevoerd met het Gerefor meerd Politiek Verbond en de groep Verontruste Gereformeerden. In princi pe werd afgesproken dat de eerste zetel voor het GPV zou zijn, de tweede voor de SGP en de derde voor de Verontrus ten. Drie zetels achtte men gemakkelijk haalbaar. De SGP stelde echter als voorwaarde dat bij de volgende verkie zingen, de eerste zetel aan haar ten deel zou vallen. „Helaas ging het hoofdbe stuur van het GPV daar niet meer ak koord", aldus de heer Vlasblom. Later in zijn betoog belichtte de heer Vlasblom o.a. het cultuurbeleid in Ne derland, en met name de subsidiëring in dat verband. Volgens hem wordt er veel gesubsidieerd dat in strijd is met de bijbel en de goede zeden. „Dit wijzen wij af", zei hij, „maar als we dan nee zeggen, moeten we ook verklaren waar om we dat doen. en naar verantwoorde alternatieven zoeken". De ledenvergadering werd druk be zocht. Tijdens het huishoudelijke ge deelte werd een contributieverhoging zonder discussie aanvaard. Als kandi daat voor het hoofdbestuur werd voorts de Ve^nendaler drs. P. H. D. van Ree geïntroduceerd. De andere kandidaat (i.v.m. uitbreiding van het bestuur) is F. Dieleman (bestuurslid prov. kiesvereni ging Zeeland en voorzitter van de kies vereniging Terneuzenk Dat moet gebeuren door middel van groepsonderzoek bij de bedrijven en de bevolking, er moeten naarstig naspeu ringen nnar hartziekten worden gedaan. Dit om de hartziekten vroegtijdig te herkennen, zodat maatregelen genomen kunnen worden en tevens om ons in zicht in deze ziekten te verdiepen. De doelstellingen van de Hartstich ting zijn verder het geven van voorlich ting aan artsen en patiënten, respectie velijk de bevolking in haar geheel, en het geven van deskundige adviezen op het gebied van revalidatie, omscholing en tewerkstelling, alsmede het bevol kingsonderzoek in beperkte omvang. Nadat de film „Coronare Heart Dis eases" was vertoont gaf burgemeester Bosch de leiding van de vergadering over aan de heer mr. J. D. Koster, die als voorlopig voorzitter van het voorlo pig gevormde bestuur mededeelde, dat het in de bedoeling ligt op 17 maart in gebouw ..Irene" een groots opgezette propaganda-avond te houden. Daar zal de afdeling zoveel mogelijk leden moe ten kunnen boeken om vruchtbaar werkzaam te kunnen zijn. „Wanneer we allen overtuigd zijn van de ernst van het probleem", aldus de heer Koster, „dan zal dat zeker gelukken". Hij wekte de verenigingsdeputaties op in eigen kring nu al aan het werk te gaan om propagandisten te werven, die straks in Rhenen, Eist en Achterberg aan het werk kunnen gaan. Wanneer er voldoende leden zijn, komt er een le denvergadering, waarin een definitief bestuur zal worden gekozen. Namens de plaatselijke artsen werd de installatievergadering bijgewoond door dokter P. Rienstra. Er werd druk gebruik gemaakt van de gelegenheid vragen te stellen. Het ziet er na de ver gadering van gisteravond naar uit dat Rhenen een bloeiende afdeling van de Nederlandse Hartstichting zal kunnen gaan formeren. KESTEREN De prijzen van de aan gevoerde produkter. bij de veiling te Kesteren waren als volgt: Cox's Or. Pippin: I 60-65:24-27; I 65-70:40-43; I 70-75:54-61; I 75-85:64-73. Goudreinette: I 75-85:37-43; I 65-75: 30-34; I 85-95:40-45. Golden Delicious: I 65-70:35, II 65-75: 26-30; I 70-75:48, II 75-85:34-39; I 75-80: 51; I 80-90:53. Ingrid Marie: I 70-80:39; I 80-90:45. St. Remy: II 55-65:86; II 65-75:96. Doordraai, blanke doordraai: f 10,00 per 100 kg; Jonathan: f 8,00 per 100 kg. Prijzen genoteerd in centen per kg, ten zij anders vermeld. J. A. KOOT leemte opvullen gen, die in een gemeenteraad nauwe lijks aan bod komen, maar die de inwo ners van een stad wel degelijk ter harte gaan. Het voornaamste punt blijft ech ter, dat het voor de gesprekspartner een stuk gemakkelijker wordt, als de bevol king door één orgaan is vertegenwoor digd". Of de diverse wijkgemeenschappen zich tot het plan voelen' .aangetrokken if nog niet bekend. I" he?:r Koot zegt ter geruststelling: „Natuurlijk blijven de wijkgemeenschappen volkomen zelf standig. Alleen de overeenkomende be langen zullen door de federatie worden behartigd". Volgens de studiecommissie verdient het aanbeveling op een centrale plaats in dit verband werd Zeist genoemd een vuilverbrandingsinstallatie te bouwen voor alle Utrechtse gemeenten. De voorlopige investeringskosten wor den op 45 miljoen gulden geraamd. De voorzitter bereidde de raad er nu al op voor, dat dit grotere financiële offers zal vragen maar stelde aan de andere kant dat „de toename van mensen en afval", zoals hij het noemde, problemen scheppen, die om een oplossing vragen. Bij het voorstel om enkele stukken grond te kopen voor de reconstructie van de aansluiting van Barneveldse- straat op Dorpsstraat vroeg de heer Stoer aandacht voor de situatie waarin de heer Overeem komt te verkeren. „Zoals het er nu uitziet wordt deze man brodeloos", aldus de heer Stoer. De voorzitter zag dit niet zo zwart gallig, maar hield het CH-raadslid voor, dat de onderhandelingen nog niet zijn afgesloten. Overigens achtte hij het niet ondenkbaar dat nog dit jaar met recon structie zal worden begonnen. Ook een krediet van 75.000,voor de uitbreiding van de rioolwaterzuive ringsinstallatie werd vlot verleend. De installatie heeft haar eindcapaciteit be reikt en zal niet toereikend meer zijn als de verdere uitbouw van de gemeente is gerealiseerd. Met het oog op een even tuele nieuwe profilering van de Lun- terse Beek werd door het college van B. en W. aan de heer Soer beloofd, dat het Waterschap een opgave zal ontvangen omtrent de te verwachten toename van de hoeveelheid water als gevolg van de grotere capaciteit. Heel wat minder gelukkig was de raad met het extra krediet van 47.238,25 dal moest worden verleend als aanvulling op een reeds eerder be schikbaar gesteld bedrag van ruim 250.000,voor de bouw van een chr. kleuterschool. Uit de raad werd hierbij gepleit voor meer toezicht op de bouw omdat er nog wel eens vernielingen worden aangericht. Personeelsgebrek bij de politie laat dit bijna niet toe, al dus een mededeling van de voorzitter. Veel aandacht besteedde de raad ten slotte aan de vaststelling van de nieuwe algemene politieverordening. De oude dateerde van 1922. Hoewel een verorde ning van de afdeling Noord-Holland van de Vereniging van Nederlandse ge meente model gestaan had bij het op stellen van de nieuwe regels, bevatte deze nog wel zo veel voetangels en klemmen dat een uitvoerige doorlich ting door de raad noodzakelijk werd geacht. Daarbij liep de discussie ver schillende keren uit op een genoeglijke kout tussen de raadsleden onderling. Heel wat vlotter verliep de subsidie verlening aan de kerkvoogdij van de Ned. Hervormde gemeente als bijdrage in de restauratiekosten van de kerk. De restauratie moet in hoofdzaak worden uitgevoerd om het optreden van vocht in de muren te bestrijden. Besloten werd voor twee achtereenvolgende ja ren een bedrag van 22.822,50 beschik baar te stellen. Tijdens de rondvraag bepleitte de heer E. Zweers terwille van de ver keersveiligheid het mes te zetten in de begroeiing van de hoek Eikenlaan Barneveldsestraat. De heer Stoer brak tenslotte een lans om iedereen inzage te verschaffen in de documenten die bij de raadsstukken ter inzage liggen. Het CH-raadslid kon de voorzitter hiervoor niet warm laten lopen, omdat met openbaarheid van bepaalde zaken het gemeentelijk belang niet is gediend. ARNHEM „Als sociale zaken me maar had geholpen, dan had ik dit nooit gedaan. Maar ik kan mijn kinder tjes toch niet in de kou laten zitten". Dat zei de 28-jarige Tielse chauffeur D. van L. toen hij zich gisteren voor de politierechter in Arnhem moest verant woorden omdat hij onder meer op het stationsemplacement in Veenendaal twee zakken kolen stal. „Pas toen ik hiervoor vastzat werd alle huur voor me betaald en kreeg ik ineens behoor lijke steun", 'aldus de Tielenaar. „Op het eerste gezicht maakt dit verhaal wel indruk", zei de officier van justi tie, mr. J. Pieters. „Maar hij heeft een paar maal werk aangeboden gekregen en het geweigerd. En het is ook wel merkwaardig dat hij voor zijn kinder tjes kolen ging stelen in zijn eigen auto; als hij nou met een zak op zijn rug door Veenendaal had gelopen was het nog wat". De officier eiste vier weken voorwaardelijk en honderd gulden boe te. De politierechter, die zich enigszins in Van L.'s nood kon indenken veroor deelde hem tot vier weken voorwaarde lijk. Hij zei erop te rekenen, nu de chauffeur weer goed werk heeft, dat hij op eigen kracht al zijn schulden af betaalt. ARNHEM De Arnhemse rechtbank heeft gisteren de 30-jarige chauffeur G. N. uit Amsterdam, die samen met zijn broer na een rooftocht tijdens hun vlucht op de Wageningse politie schoot, wegens medeplegen van verschillende diefstallen tot vijf maanden gevange nisstraf, waarvan twee voorwaardelijk, veroordeeld. N. hielp o.m. bij kraken in Lunteren en Wageningen. De schietende broer, dezelfde die on langs een klerenhanger insliktetoen uit het gevangenisziekenhuis vluchtte, kreeg in Amsterdam drie jaar. De officier verdacht het tweetal er van overal op de Veluwe vele inbraken te hebben gezet door steeds de spon ningslatjes van ramen los te schroeven. ..Het is een onverteerbare zaak om twaalf hectare bos te laten wijken vooi de uitbreiding van een pretpark. Dat betekent overigens niet. dit ik het zou toejuichen wanneer Ouwehands Die renpark uit Rhenen zou vertrekken. Wel wil ik voor het behoud van het bos strijden, zeker in het natuurbescher mingsjaar 1970. Het is niet uitsluitend een Rhenens belang, dat ik met mijn bezwaarschrift probeer tc verdedigen. Ook een groot aantal bewoners van de Randstad en andere delen van ons land geniet jaarlijks van het natuurschoon in Rhenen. Voor deze mensen is het vrije recreatiegebied in en rond Rhenen van het allergrootste belang". Deze woorden komen uit de mond van de heer H. L. Veenstra. een van de velen, die een bezwaarschrift tegen de uitbreiding gaan indienen In de houding van de Rhenense VVV is de heer Veenstra teleurgesteld. „Het was aanvankelijk mijn bedoeling om de gehele Rhenense bevolking in de gele genheid te stellen een bezwaarschrift te ondertekenen. Een verzoek of een be zwaarschrift op het VVV-kantoor ter ondertekening mocht worden gelegd, werd helaas door de secretaris gewei gerd". De houding van het VVV-bestuur is overigens niet helemaal onbegrijpelijk. De vereniging leidt namelijk zelf een actie tot behoud van het dierenpark en ook daarvoor liggen de lijsten ter onder tekening op het VVV-kantoor. Verder mag niet onvermeld blijven, dat één van de directeuren van Ouwehands Dierenpark zitting heeft in het VVV- bestuur. De heer Veenstra heeft goede hoop, dat de bezwaarschriften, die bij de ge meenteraad zullen worden ingediend het gewenste resultaat hebben. „Mocht de raad er aan voorbij willen gaan dan zullen wij dezelfde bezwaren bij Gede puteerde Staten indienen of misschien zelfs wel bij de kroon. Hopelijk is dat niet nodig en kan men begrip opbren gen voor onze argumenten. Behoud van de natuur vind ik nu eenmaal belang rijker dan de uitbreiding van een die renpark". „Iedereen moet maar blindelings aan nemen, dat het dierenpark op dit mo ment niet meer rendabel is. Wie verze kert, dat het park, ondanks de uitbrei ding, over 10 jaar wel rendabel is", ver volgt de heer Veenstra. „De uitbrei ding die men nu voorstaat, maakt dat Ouwehands Dierenpark groter wordt dan Artis en Blijdorp, terwijl beide laatste parken tenminste nog enige we tenschappelijke waarde hebben. Het is dan gelukkig ook een landelijke ten dens, dat men steeds meer gaat inzien, dat natuurschoon niet mag wijken voor alleen maar economische belangen. Overigens betreur ik in dit verband de koppeling van de uitbreiding van het sportcomplex „Candia" aan die van Ou wehands Dierenpark. Dat heeft volgens mij een politiek luchtje..." Nog even komt de heer Veenstra te rug op de Rhenense VVV. „Het heeft mij bevreemd, dat de VVV zich ook niet inzet voor het behoud van de bossen. Twaalf hectare is tenslotte geen klei nigheid. Ik vraag me af of het bestuur van de vereniging wel beseft, dat het voor een VVV gevaren inhoudt wanneer men zich teveel bindt aan één bedrijf. Een VVV moet ook de vrije recreatie voorstaan. De toeristen die Rhenen be zoeken gaan tenslotte wel iedere dag wandelen, maar niet naar 't Dierenpark. En dan nog: wanneer een belangrijk deel van het bos verdwijnt, komen er ook minder toeristen. Dat heeft weer als gevolg, dat voor pensions, hotels en andere horecabedrijven minder emplooi onstaat". Commentaar van de WV: „Wij voe ren een actie tot behoud van Ouwe hands Dierenpark, omdat we het jam mer vinden wanneer het park gaat ver dwijnen. Behoud van het voor de uit breiding noodzakelijke bos komt daar om ook op de laatste plaats. Trouwens, hoeveel bos hebben we in Rhenen wel niet..." Wat betreft het neerleggen van de bezwaarschriften tegen de uitbreiding in het VVV-kantoor: „Daarover zijn wij door iemand benadert. Wij zullen H. L. VEENSTRA bos dit verzoek in de eerstvolgende be stuursvergadering (vermoedelijk 27 fe bruari) bespreken." VEENENDAAL De 10-jarige Rinie v. V. is maandagavond bij het rol schaatsen in de Groen van Prinsterer- straat aangereden door een auto. Hij moest in verband met rugklachten naar het Julianaziekenhuis worden overge bracht. Het jongetje, dat in gezelschap was van een aantal vriendjes, stak op z'n rolschaatsen plotseling de straal over, toen A. M. met zijn auto naderde De automobilist kon het kind niet meer ontwijken.

De Vallei | 1970 | | pagina 3