Officier - geen twijfel mogelijk - eiste f150.- Vermoord kind ten grave gedragen Verdachte tijdens rechtzitting in hechtenis genomen Betuwse gezinnen hebben laagste inkomens van heel Nederland Jans je (58) uit Veenendaal schoof mensen huwelijksontrouw op nek Agressieve chauffeur dreigde met pistool Onderzoek naar brandveiligheid Openlucht museum Kilo opium gestolen Libische leider AANGEHOUDEN Burgemeester Zij was de oorzaak van een gemengd krantebericht: 'Kind speelde met lucifers. Kapitale villa in de as gelegd. Geen slachtoffers.' Het was één van onze grootste uitkeringen voor brandschade (inboedel èn gebouwen) in de particuliere sfeer. Slechte klant voor Interpolis? Alle klanten zijn ons even lief! Gratis: kleurige Autopet (maar niet voor niks) WOENSDAG II FEBRUARI 1970 ARNHEM „Lieve Dik. Hoe gaat het nu met jou? Met mij wel goed. Eerst dacht ik dat ik in verwachting was, maar dat viel gelukkig mee. Laatst heb ik je vrouw ook gezien. Wat een le lijk klein dik stompje is dat. En wat een rare kromme benen heeft ze. Het is net zoals je me vertelde. Wanneer zien we elkaar weer? Je weet waar je me kan vinden, hé? Veel liefs van je vriendin uit Ede". Deze fraaie brief, vol nauwelijks weer te geven taal- en stijlfouten in een ongeschoold hand schrift, ontving een gelukkig Veenen- daals echtpaar op een dag, nu drie jaar geleden. Het zal duidelijk zijn dat ze er niet erg blij mee waren ineens een stuk hu welijksontrouw op hun mek geschoven te krijgen. Ze gingen naar de politie, maar die kan er geen touw aan vast knopen. Pas twee jaar later kwam er enig licht in de zaak. Hoewel het nau welijks valt aan te nemen dat de brief schrijfster een doorslagje van haar eer ste epistel had gemaakt ontving het echtpaar een tweede brief van vrijwel letterlijk de zelfde strekking, alleen was de anonieme vriendin ditmaal niet bijna in verwachting geraakt. Tezelfdertijd ontvingen de Veenen- dalers een ansicht van hun naaste buur, Jansje H. (58), helemaal uit Tirol. Het viel de echtelieden onmiddellijk op hoe zeer het handschrift op dat van de bei de brieven leek. Een grafoloog van het gerechtelijk laboratorium kwam tot dezelfde slot som, ook nadat mewouw H. schrijf proeven had gedaan. „Met aan zeker heid grenzende waarschijnlijkheid heeft zij de brieven geschreven", stond er in zijn rapport. Merkwaardig was ook dat Jansje H. tijdens de eerste schrijfproef bij de politie ineens steil- rechtop schreef in plaats van schuin zoals ze altijd doet. De Veenendaalse ARNHEM De Rijksdienst voor de Monumentenzorg stelt een rapport op over de brandveiligheid van het open luchtmuseum in Arnhem. Aanleiding hiertoe is de recente brand in de Zaan- se buurt, waardoor een geschatte scha de ontstond van een miljoen gulden en die veel stof deed opwaaien. Bij het onderzoek worden alle gebou wen van het museumcomplex nauwge zet op dé brandveiligheid onderzocht. Hoofdrapporteur is de heer Fehres, hoofd van de afdeling bescherming monumenten tegen rampen en oorlogs gevaar van monumentenzorg. Binnen een maand zal het rapport worden uit gebracht. ARNHEM De Arnhemse politie rechter mr. J. de Zoete heeft gisteren de 22-jarige chauffeur John L. uit Lunteren, die op een nacht in septem ber van het afgelopen jaar een auto mobilist onder bedreiging met een pi stool verhinderde hem te passeren, ver oordeeld tot vier weken voorwaardelij ke gevangenisstraf, tweehonderd gul den boete en inbeslagneming van twee alarmpistolen en een luchtdrukpistool. L. ontkende met een pistool te hebben gemanipuleerd. Alle getuigen, onder wie zijn ex-verloofde die toen bij hem in de auto zat, hadden evenwel gezien dat hij het pistool op de andere autobe stuurder richtte. L. bleek, doordat hij van verschillende kanten werd tegenge werkt in zijn verhouding tot het meisje, tot allerlei bokkesprongen te zijn over gegaan. Hij organiseerde onder meer met enkele vrienden een wraakexpedi- tie tegen een man die de vader van het meisje tegen hem zou hebben opgezet. Toen hun opzet mislukte sloegen ze de auto van de man kapot met een cric. De vreemde gedragingen van de chauffeur op de Barneveldseweg in Lunteren hielden ook verband met die zaak. Hij dacht, na een bezoek aan De Blokhut, door enkele lieden met wie hij daar ruzie had, te worden gevolgd. L. bracht eerst de vrachtauto waarmee hij reed naar huis en ging toen in een per sonenwagen op jacht naar de twee au to's, waarvan hij dacht dat de inzitten den hem kwaad gezind waren. De Volkswagen die hij tenslotte na een snijmanoeuvre op de korrel nam, bleek van een volkomen onschuldige passant te zijn. „De agressie druipt er af", zo ken schetste officier van justitie mr. J. Pie- ters de situatie. „Het is nu wel gebleken dat het meisje terecht niet langer met hem wilde omgaan". De officier be sloot toch tot een voorwaardelijke eis (waarnaar de politierechter zich richtte) omdat hij de hele reeks bedreigingen, mishandelingen en vernielingen als in cidenteel zag. Nadien maakte L. zich niet verder aan strafbare feiten schul dig. DEN HAAG Staatssecretaris Krui- singa (Volksgezondheid) ziet geen mo gelijkheden het roken te verbieden. Dr. Kruisinga vindt dat er veel voor lichting wordt gegeven over de schade lijkheid van het roken. Iedereen kan weten dat roken schadelijk is, aldus de staatssecretaris in antwoord op vragen van de Tweede-Kamerleden Lamberts en Van den Doel (beiden PvdA), zij hadden gevraagd waarom wel de cycla- maten zijn verboden en niet de tabaks artikelen. ontkende bij hoog en laag. „Ik zal nooit een ander huwelijk kapot maken. Ik zeg altijd tegen mijn kinderen: wees eerlijk en netjes", zei ze. „En ik schrijf trouwens nooit brieven. Zelfs geen verjaardagskaart", zo zette ze gis teren uiteen toen ze voor de Arnhemse politierechter mr. J. de Zoete verscheen. De officier van justitie achtte haar schuld bewezen. „Dit is wel zo gemeen dat het haar flink moet worden ingepe perd", zei hij. Er rolde een eis van 150 gulden uit de bus. Op verzoek van raadsman mr. J. Spermon werd de zaak aangehouden voor een nieuw hand- schriftkundig onderzoek. DOETINCHEM Onder zeer grote belangstelling, zowel in de Ned. herv. kerk te Gaanderen, waar de rouwdienst werd gehouden, als op de begraafplaats in de Slangenburg, werd dinsdagmiddag het stoffelijk overschot van het vermoorde 12-jarige meisje, Rinie Wielheesen, ten grave gedragen. Tijdens de begrafenis was er veel politie op de been, die veel fotografeerde en scherp observeerde, in verband met het feit, dat de dader nog steeds niet ge vonden is. In de overvolle kerk waren onder de aanwezigen de burgemeester van Doetin- chem, mr. J. M. J. Cornelissen, vergezeld van zijn echtgenote. In een korte toe spraak uitte de burgemeester zijn afschuw over de gepleegde daad. Over de hoofden van de aanwezigen heen deed hij een hartstochtelijk beroep op de moor denaar om zijn geweten te ontlasten en zich bij de politie te melden. GRONINGEN Onbekenden hebben in een farmaceutisch laboratorium in Groningen drie brokken opium, samen een kilo, gestolen. De opium, die als demonstratiemate riaal werd gebruikt, lag in een vitrine. De dieven hebben zich door een ruit in de verwarmingskelder te vernielen, toe gang verschaft tot het laboratorium. De totale buit vertegenwoordigt een waarde van tienduizend gulden. CAIRO De leider van de revolutio naire raad in Libië, kolonel Gaddafi, is dinsdagavond in Cairo aangekomen voor besprekingen met president Nasser van Egypte en president El Nimeiry van Soedan over een uitbreiding van de onderlinge samenwerking. Libië was niet vertegenwoordigd op het dezer dagen gehouden kleine top- overleg tussen de z.g. frontlijnlanden Egypte, Syrië, Jordanië en Irak. Dit was waarschijnlijk om Frankrijk niet in verlegenheid te brengen, dat juist een akkoord met Libië heeft gesloten voor grootscheepse wapenleveranties. ARNHEM „Dit is een bijzonder ge vaarlijk man", zei gisteren de Arnhem se officier van justitie over de 49-jari- ge Jacob v. E. uit Heel weg in de Ach terhoek, die had gepoogd het huis van zijn vriendin en haar vader in brand te steken. Op verzoek van de officier werd E. op die grond ter zitting in hechtenis ge steld en naar het huis van bewaring overgebracht in afwachting van een nader psychiatrisch onderzoek. Als al ternatief had de officier twee en een half jaar gevangenisstraf geëst. E. had zichzelf ingedrongen bij de be jaarde G. W. (76) en zijn 38-jarige dochter Dina. Van lieverlee was er een verhouding met de vrouw ontstaan. De liefde is wat haar betreft nu voorbij. Op 22 februari van het vorig jaar hadden ze gedrieën Dina's verjaardag gevierd toen plotseling het huis in brand stond. Bij onderzoek bleken er verschillende brandhaarden te zijn. E. bekende. Gisteren op de zitting loochende hij zijn daad in alle toonaarden. „Waarom? Ik heb zelf nog geholpen het eerste brandje te blussen". President mr. B. W. van Houten deed hem twee motie ven aan de hand: E. zou hebben gepro beerd de oude man de schuld te geven om van hem af te kunnen komen, en de verzekering had flink wat moeten uitbetalen na de brand. Een huwelijk had dan in het verschiet gelegen. Een politieman uit Doetinchem ver klaarde dat hij en de brandweer na de komst van Jacob E. plotseling om de haverklap bij de familie moesten komen terwijl hij er voordien nimmer geweest was. Dina bevestigde dat. „De branden begonnen nadat Jacob bij ons in huis kwam". De vader had gezien dat E. pe troleum langs de keukenmuur gooide. Hij had het thuis zo gevaarlijk gevon den dat hij ergens anders ging wonen,. Uitspraak volgt over veertien dagen. IJZENDOORN „Bij de komende provinciale en gemeenteraadsverkiezin gen zullen in Gelderland de PvdA en de PPR met een gemeenschappelijk pro gramma uitkomen. Het gaat in deze tijd voor de christelijke partijen niet meer op, dat zij zich rechts opstellen, alléén maar om het feit dat ze christelijk zijn. Immers, veel van hun verlangens van vermeende achterstellingen zijn gereali seerd. Het gaat er nu om of men zich inspant voor het „kapitaal" of voor de factor „arbeid". Daarom zijn we er blij om, dat zich bij de rechtse partijen een groep, zoals de PPR, heeft aangediend". Dat zei de heer Jans uit Gendt op de maandagavond in „Ons Tehuis" gehou den algemene vergadering van de P.v.d.A. afdeling Ochten-Echteld. Te gen de aanwezige raadsleden zei de heer Jans, dat de P.v.d.A. meer naar voren moest treden. „Men moet er voor ijveren, dat er in uw gemeente een gemeentegids wordt uitgegeven. Dat er geregeld hearings worden gehouden. De bevolking krijgt op deze wijze meer inspraak. Raads commissies moeten b.v. in-het openbaar vergaderen, desnoods met de hulp van deskundigen. Bij een raadsvergadering moeten de raadsstukken op de publieke tribune voor een ieder ter inzage liggen. Het publiek kan dan de discussies beter volgen. De fractie moet op gezette tij den spreekuur houden". Deze en nog vele andere aanbevelin gen somde de heer Jans op. Dan pas bestaat volgens hem de kans, dat de Betuwse bevolking zich zelfbewuster maakt. „Het is nu nog. zo, dat landelijk ge zien de inkomens per hoofd van 'n ge zin in de provincie Gelderland het laagst zijn. Maar Van de provincie Gel derland staat de Betuwe onderaan. Ook met het onderwijs staat de Betuwe laag genoteerd". „Door middel van huis aan huis ver spreiding moet men de inwoners voor lichting geve* over b.v. de algemene bijstandswet. Helaas zijn er nog zoveel mensen, die niet weten dat zij recht op bijstand hebben. De gemeente moet niet wach ten, totdat deze mensen vanzelf wel ëens een keertje komen. Laat ze een formulier invullen, waaruit je kunt zien of ze wel of geen recht op bij stand hebben." Over een benoemde of een gekozen burgemeester zei de inleider, dat een benoemde een monarchistische tik in een democratische borrel is. Hij was voor een gekozen burgemeester. Bij de discussie, die daarop volgde, kwam de wens naar voren, dat er in de gehele P.v.d.A. een verjonging moest komen. Over een benoemde dan wel gekozen burgemeester zei men te prefereren dat de gemeenteraad deze benoemde uit een voordracht van drie. Bij een gekozen burgemeester bestond de kans, dat de populairste jongen uit het dorp burge meester werd, zonder dat deze de kunde hiervoor had. Voor gemeenten boven de 20.000 inwoners was de vergadering voor een gekozen burgemeester. Dat er voor de toekomstige gemeente raadsfracties van de P.v.d.A. in de di verse Betuwse gemeenten veel werk aan de winkel zal komen, staat na dez* discussie-avond wel vast. J o> A. i Slechte klant voor Interpolis j.t schitterend gedrukte affiche. Techni _mveI0 een wondermo pen Haag in de auto of ^1^ afdeling publiciteit, post vo^naad strekt. Scbrij£ aan:In<*qgu krijgt het thtns. ZoUng met vermeldmS AP be,emaal voor eventjes en geheel En gratis' Maat Gns aan de deur. immers zgn dat INTERPOLIS Nieuwe, duidelijke naam van een krachtige samenbundeling: ABTB, BTL, LTB, LVM en NCB zijn de 5 gezonde (maar niet gigantische) maatschappijen die nu I sterke, grote Interpolis vormen. In uw belang!

De Vallei | 1970 | | pagina 4