Dopeling kreeg nog twee namen er bij Kabinet zoekt definitie voor „leden van het Koninklijk Huis" Bolletje Daadwerkelijke ontwikkelings hulp gevraagd Kloos: geen sprake van dat NKV en NVVweer in gareel gaan lopen C.N.V. verwijt huisartsen tariefsverhogingen Groei van Gelderse bevolking zette zich in '69 voort LIJN Politie Venlo kon opgepakte feestvierders niet bergen Water uit twee Spaanse rivieren over hooid van prins Carlos uitgegoten Snuif en wrijf 1 -1 moéfijepïoeim// Kandidatenlijst Binding Rechts in Ridderkerk ongeldig Eis van Kamer meerderheid: Voor duikvlucht boven nu disten kamp boete van f 1500,- geëist E*10 Goede vangst bij routinecontrole Gemiddeld jaarinkomen minstens een ton Alleen ledental NVV stijgt Man overleeft poging tot vergiftiging Mankement aan stuw in sterk gezwollen Maas WITTE LELIES PEETMOEDER Twee Nederlanders in arrest voor handel in dope Dit is het recept Kaasfondue van Nederlandse kaas. TWIJFEL INGENOMEN MACHT TEGEN MACHT SINAS VOORDE SLANKE ONEENS ANDER DAGLICHT VOORAL O.-VELUWE, VALLEI EN LIEMERS VELUWE GROOTST EN KLEINST WObNSüAG II FEBRUARI 1970 LTGN1ÊRES Don Carlos Xavier Bernardo Sixtus Maria, de zoon van prinses Irene en prins Carel Hugo, is gistermiddag in Lignières gedoopt met water uit de twee grootste rivieren van Spanje, de Ebro en de Guadalquivir. Het prinsje werd ten doop gehouden door de prinses, maar was gedurende de gehele plechtigheid bij koningin Ju liana op schoot. Koningin Juliana en prins Bernhard waren maandagavond naar het kasteel van de familie De Bourbon Parma in Lignières gereisd, evenals prinses Irene en prins Carel Hugo met hun soon, als mede mr. Piter van Vollenhoven en prins Bernhard broer Aschwin en zijn echt genote. De doopplechtigheid, die aan vankelijk om kwart over tien zou be ginnen, werd tweemaal uitgesteld tot half twaalf mede in verband met de aankomst van prinses Beatrix en prins Claus, in de loop van de ochtend. De doopplechtigheid werd niet gehou den in de kapel, maar in een zaaltje in een der vleugels van het kasteel, dat uitzag op de slotgracht. Bij de doop was, behalve de familie De Bourbon Parma, een ongeveer dertig man sterke delegatie van Spaanse car- listen aanwezig. Zij bestond uit de ze ven leden van de opperste Carlistische raad, de koninklijke raad onder voor zitterschap van Don Raimundo de Mi guel, vertegenwoordigers van de „gran- des" van Spanje, en de vertegenwoordi ger van het koninkrijk Navarra, Don Miguel San Cristobal uit Pamplona. Don Miguel San Cristobal, de regio nale carlistenleider, is tevens voorzitter van de carlistische oudstrijdersbond en van het „Turcio de Requestes de Na varra", dat tijdens de Spaanse burger oorlog aan de zijde van generaal Fran co vocht. Vrijwel alle carlisten waren vergezeld van hun zwarte mantilla's dragende dames. Het zilveren Maria beeld in het zaaltje was geplaatst op de vlag van de Requestes: twee rode, ge kruiste vlammende pijlen op een wit fond. Witte lelies, het symbool van de Bourbons, stonden in een grote vaas bij de doopvont en vormden als muurschil dering de achtergrond voor de vlag van de Bourbon Parma's (rood-geel-rood met wapenschild) en de vlag van het Turcio van Navarra. Overigens was het zaaltje, waar kardinaal Lefebvre, oud aartsbisschop van Bourges de doop ver richtte, zeer sober. De kardinaal, wiens toespraak nau welijks verstaanbaar was door het ge klik en geratel van de camera's, ging niet in op de aanspraken van de fami lie De Bourbon Parma op de Spaanse troon. Hij werd bij de doop geassisteerd door de vicaris-generaal van het aarts bisdom, mgr. Girard, en de dorpspas toor. De plechtigheid was enerzijds duide lijk een huiselijke aangelegenheid door de woorden van kardinaal Lefebvre klonken af en toe de kreten van een kind, wie het kennelijk te lang duurde maar droeg anderzijds, door de aanwezigheid van een kleine hon- ADVERTENTIE derd journalisten en fotografen, een zeer mondain karakter. Koningin Julia na was door het grote aantal fotogra fen kennelijk verrast. Voordat de plechtigheid werd beslo ten met het tekenen van het doopfor mulier door koningin Juliana, als peet moeder, hield een Spaanse Benedictijn, Anselmo Alvarez, een preek, waarin hij onder andere de banden tussen beide koninklijke families, tussen Nederland en Spanje en het lot van Europa aan roerde. Don Alvarez,, zo werd van car listische zijde uitdrukkelijk verklaard, is afkomstig uit „El Escorial". Het Es- coriaal, op circa dertig kilometer van Madrid, is, zoals bekend, de zetel van de Spaanse koningen. De preek van Don Anselmo, die in het Spaans werd uitgesproken, werd kennelijk door prins Carel Hugo ten behoeve van koningin Juliana vertaald. De Koningin, gekleed in een licht blauwe japon, droeg het kind het zaal tje binnen, begeleid door prins Xavier, de vader van prins Carel Hugo. Ze hield het vrijwel gedurende de gehele plechtigheid op schoot, speelde er mee en gaf het slechts tijdens de eigenlijke doop en zegen over aan prinses Irene. Bij het beantwoorden van de gebrui kelijke doopvragen zoals: „Zult gij het kind opvoeden in het rooms-katholieke geloof", stond de Koningin, tussen prinses Irene en prins Xavier, iets ach teraf. Ze bad wel, evenals prins Bern hard, het Onze Vader. De jonge prins Carlos huilde niet, toen kardinaal Lefebvre het zilveren schaaltje rivierwater over zijn hoofd leeggoot. Uw verkoudheid van neus. Keel ol borst weg met 1 B PARIJS Twee Nederlandse jon gens, Peter L. (22) uit Rotterdam en Frans van G. (23) uit Leidschendam, zijn in een voorstad van Rijssel gear resteerd. beschuldigd van handel in verdovende middelen. Zij hadden injec tiespuiten en een hoeveelheid hasjiesj bij zich. DEN HAAG De regering-De Jong wil nog in deze kabinetsperiode defini tief vaststellen wie lid zijn van het Ko ninklijk Huis. Het kabinet streeft naar een eenvoudig hanteerbare definitie, die tot zo min mogelijk discussie aan leiding kan geven. Professor Simons heeft over deze kwestie al een vooradvies uitgebracht aan de staatscommissie Herziening Grondwet-kieswet (de zogeheten com- missie-Cals-Donner). Die commissie zal omstreeks de jaarwisseling haar eind rapport inleveren. Daarna zal de rege ring de definitie van het Koninklijk Huis officieel onder woorden brengen De socialist professor Troostwijk had aangevoerd nergens in de wet te kun nen lezen wie lid van 't Koninklijk Huis zijn. Enig houvast had hij aan artikel 24 van de Grondwet waarin staat dan een aantal leden van het Koninklijk Huis vrij is van alle personele belas ting. Professor- Trooswijk zou het betreu ren als rechters incidenteel zouden moe ten beoordelen datgene waarin de wet gever te kort is geschotten. Hij doelde daarbij met name op bele digingen aan het adres van het Konink lijk Huis. Ook de CH-afgevaardigde dr. Beere- kamp verlangde een grensafbakening. Hij dacht aan twee groepen leden van het Koninklijk Huis: het staatshoofd en de troonopvolgers, en degenen van wie onder ministriële verantwoordelijkheid ♦,te eniger tijd wordt verklaard dat zij tot het Koninklijk Huis worden ge rekend". Over het intrekken van het Konink lijk besluit over de benoeming van de heer Jonckheer tot gouverneur van de Nederlandse Antillen, zei de heer De Jong, dat het intrekken van een derge lijk benoemingsbesluit tot de uitzonde ringen moet behoren. ADVERTENTIE Koningin Juliana, prinses Irene met haar zoontje op de arm en prins Carel Hugo tijdens de doop plechtigheid in het kasteel te Lig nières. •De leden van de Nederlandse Ko ninklijke familie zijn 's middags na een mis in de kapel van het kasteel, die duidelijk het karakter van een familie bijeenkomst har, en de lunch van het vliegveld Avord naar Nederland terug gekeerd. Zij arriveerden om kwart over zes op Soesterberg. Naar verluidt zijn prinses Irene, prins Carel Hugo en hun zoon reeds gister avond naar Arbonne vertrokken, een plaatsje dichtbij de Spaanse grens. Over enkele dagen wil de carlistische beweging daar een grote manifestatie organiseren. De Spaanse pers was in Lignières slechts door enkele journalisten en fo tografen vertegenwoordigd. RIDDERKERK „Binding Rechts" mag in de kieskring Ridderkerk niet meedoen aan de statenverkiezingen. Het hoofdstembureau heeft gisteren de kandidatenlijst van die partij ongeldig verklaard. Tot vandaag heeft „Binding Rechts" de tijd om bij GS in Den Haag in be roep te gaan tegen de beslissing van het hoofdstembureau in Ridderkerk. De kandidatenlijst van „Binding Rechts" voldeed niet aan de in de Kies wet gestelde voorwaarde. Van de 25 handtekeningen van de leden van die partij, die de lijst moeten ondersteunen, ontbraken er dertien. Tot maandag heeft men de tijd gehad om de kandi datenlijst èan te vullen. Men heeft dit niet gedaan, zodat „Binding Rechts" op 18 maart mogelijk niet op de stembil jetten in de kieskring Ridderkerk zal voorkomen. ADVERTENTIE Caquelon inwrijven met knoflook. Dan 4 dl halfdroge witte wijn in de pon verwarmen tot de wijn. gaat bruisen. Vervolgens 500 gr fijngesneden jong belegen Goudse toevoegen, goed roeren en weer aan de kook brengen. Binden met maïzena, op smaak afmaken met (-*■ zout, peper, nootmuskaat en wat kirsch. DEN HAAG De financiële steun aan het bedrijfsleven om In ontwikke lingslanden te gaan werken moet wer kelijke ontwikkelingshulp zijn. Dit was een van de belangrijkste eisen, die de Tweedè-Kamermeerderheid gisteren stelde aan de op te richten Financie ringsmaatschappij voor Ontwikkelings landen (FMO). De maatschappij kan in de komende vier jaar in totaal 180 mil joen ter beschikking stellen van het be drijfsleven voor commerciële ontwik kelingsprojecten. De eis, die mede namens de drie grote confessionele fracties (KVP, ARP en CHU) door de KVP-er mr. Mommer- steeg werd gesteld, vond bij de minis ters dr. Witteveen en drs. Udink een bijna dankbaar onthaal. De oppositie bleef echter wantrouwig tegenover de FMO. De socialist Dankert keurde het hele voorstel af. omdat hij vond dat de uitwerking door middel van een afzonderlijke ontwikkelings bank niet deugde. Minister Witteveen legde uit dat met deze steun meer particulier kapitaal naar de ontwikkelingslanden zal kun nen vloeien, maar ook dat betwijfelde de oppositie. Volgens drs. Udink zal in jaren 70 tweehonderd miljard dollar aan kapi taal naar die gebieden over de hele we reld moeten stromen. -De helft ervan zou particulier kapitaal dienen te zijn en dit betekent, dat. de bestaande stroom moet verdrievoudigen, anders is het niet haalbaar. Het zou volgens de afgevaardigde Dankert niets uithalen. Hij was niet te gen particuliere investeringen in de ontwikkelingsgebieden, maar het be drijfsleven had er toch geen belang stelling voor en deze zou met de FMO niet worden aangewakkerd. De D'66-er drs. Imkamp vreesde, dat grote ondernemingen misbruik zouden maken van hun macht en hij eiste dat de contracten zouden worden overge legd. Dr. Witteveen beloofde het parle ment regelmatig te zullen inlichten over de resultaten. Drs. Udink toonde zich ingenomen met een motie van drs. Mommersteeg om een grondige studie te laten maken van de resultaten en de uitwerking van deze particuliere investeringen. Hij meende ook dat er voldoende waarbor gen tegen misbruik in de regeling wa ren ingebouwd UTRECHT Vijftienhonderd gulden boete werd gisteren geëist tegen de 47- jarige autohandelaar C. W. uit Drieber gen. Hij zou als bestuurder van een sport- vliegtuig te laag hebben gevlogen over het nudistenkamp Gravingen van de stichting Zon en Levfin aan de West- broeksebinnenweg in Maarssen „waar zich op dat moment een menscnverza- mcling bevond", volgens de dagvaar- diging. Mr. A. C. Bosch wilde als officier bij de rechtbank in Utrecht de helft van de boete voorwaardelijk opgelegd zien met een proeftijd van twee jaar. Volgens de politie had de vlieger on der andere boven het terrein een duik vlucht gemaakt, waarbij het toestel nog maar een hoogte had van honderd me ter. Op het tweeëneenhalve hectaren grote terrein waren circa 150 nudisten. De raadsman van verdachte, mr. J. W. A. Eijkelenborg was niet onder de indruk van de mensenverzameling. Hij adviseerde de leden van de rechtbank: ..De hele zaak kan beter worden beoor deeld als u zelf ook eens meevliegt". DEN HAAG „Mijn fractie heeft onoverkomelijke bezwaren tegen het ontwerp-Loonwet. Als deze Kamer het wetsontwerp aanvaardt, zet ze 't loon- overleg in de relikwieënkast. Wanneer ze het verwerpt, is er een kabinetscri sis. Er zijn wel kabinetten over zaken van minder gewicht gevallen". Aldus gisteren in de Eerste Kamer de PvdA-senator Kloos. in het dagelijks leven voorzitter van het NVV. Vandaar dat hfj ook kon zeggen: „Misschien is er nog een enkele wereldvreemde burger, die denkt dat het NVV en het NKV straks toch weer in het gareel gaan lo pen." De heer Kloos wees erop, dat de re gering met artikel 10 waarin staat dat de minister de lonen voor ten hoog ste een jaar kan bevriezen ruim uit de voeten kan. De vakbeweging aan vaardt dit artikel, en daarmee plaatst ze zich al in een uitzonderingspositie. In andere landen van de EEG bestaat geen enkele mogelijkheid voor de rege ring om in het loonbeleid in te grijpen. De loonwet is, zo zei de heer Kloos, een barrière voor Europese c.a.o.'s. Het tijdperk van een centrale leiding in de loonpolitiek is afgelopen; een wetsont werp degradeert de vakbeweging tot een instituut van de staat, zijn enkele andere uitspraken van de socialistische senator. Hij wees er nog op dat een sternge loonwet geen gevolg Is van een streng prijsbeleid. Dc ondernemer stelt zijn prijzen zelf vast en daarom kan een ingrijpen door de overheid nodig zijn. Loonsverhogin gen worden daarentegen vastgesteld door onderhandelingen tussen werkge vers en werknemers. Hier staat, aldus de heer Kloos. macht tegenover macht. De heer Middelhuis heeft niet de il lusie, dat de nieuwe loonwet de eind oplossing is. Ze biedt volgens de KVP'er echter wel een behoorlijke kans voor een vrije loonpolitiek. We willen, zo zei de heer Middelhuis, de minister de be voegdheid niet onthouden om in afzon derlijke c.a.o.'s in te grijpen. Profesor De Gaay Fortman (a.r.) sprak over een beperkte bevoegdheid, die de regering krijgt. Het feit, dat ADVERTENTIE Ob AMSTERDAM Bij een routinecon trole op autopapieren in Staphorst heeft dc politie de 31-jarige manager E. J. B. uit Amsterdam aangehouden. Hij wordt ervan verdacht ongedekte che ques ter waarde van ruim vierduizend gulden te hebben uitgegeven in Am sterdam, Zierikzee. Goes, Amersfoort en Hilversum. De man was naar Spanje uiteweken en voor een kort bezoek in Nederland teruggekomen. In Meppel leende hij van een huisarts de auto, waarin hij werd aangehouden. Hij heeft nog een gevangenisstraf van vijf maanden te goed. 11 UTRECHT Het Christelijk Nationaal Vakverbond (CNV) heeft een felle aan\a) gedaan op de Landelijke Huisartsen Vereniging (LHV). ..Ondanks de prijsstop. heeft de LHV haar leden de weg gewezen tariefsverho gingen toe te passen en deze zo te versluieren, dat zij oncontroleerbaar zijn", aldus het CNV. Het CNV meent, dat moet worden voorkomen, dat de huisartsen in navol ging van de specialisten en tandartsen hun machtspositie gaan misbruiken. Volgens CNV worden de Nederlandse huisartsen niet onderbetaald. ..Met een gemiddelde ziekenfondspraktijk en 850 particuliere patiënten heeft een huis arts een bruto-inkomen van minstens 100.000 gulden per jaar." De LHV heeft zich bij monde van dokter C. Z. Salomé hiertegen ge keerd. Zij vraagt zich af waar het CNV het recht vandaan haalt zich op deze wijze met de artsentarieven te be moeien. „Het CNV wringt zich in allerlei bochten om aan te tonen dat de huis artsen prijsopdrijvers zijn. Het werk van de huisarts wordt ondergewaar deerd. Volgens het CNV zijn honoraria van negen gulden en dertien gulden vijftig per consult blijkbaar alleen za ligmakend." Het LHV voelt er niets voor haar le den bindende adviezen omtrènt de ta rieven te geven, waardoor zij als poli- tie-agent zou moeten optreden. Haar taak is toezicht te houden op de kwali teit van het werk van de artsen. UTRECHT Het ledental van het NVV is eind december gestegen tot ruim 560.000, tegen 558.000 een jaar te voren. De vakcentrale denkt, mede door de aansluiting van de Algemene Bond van Onderwijzend personeel, dit jaar de 600.000 te bereiken. Het ledental van de beide andere vakcentrales CNV en NKV vertoont sinds enkele jaren een daling. HEEMSTEDE Dr 45-jarige me vrouw Van der P. uit Heemstede is gis teren gearresteerd. Zij wordt er van verdacht te hebben geprobeerd haar man te vergiftigen. De man is ernstig ziek geweest, maar overleefde de aanslag. De heer Van der P. een 51-jarige tuinder, werd enige weken geleden met vergiftigingsverschijnselen opgenomen De verdenking viel op zijn vrouw, die al geruime rijd een verhouding bleek te hebben met een jongere graficus, die bij het echtpaar in huis woonde. De vrouw heeft bekend. Tijdens het onderzoek kwam ook een misdrijf van de man aan het licht. Na dat hij uit het ziekenhuis was ontsla gen, is ook hij in verzekerde bewaring gesteld. te werken aan het loonoverleg, se waarschuwde de grijze oud-voorzitter van het NKV. De mogelijkheid daartoe is volgens hem nog steeds aanwezig. De heer Mertens, voorzitter van het N.K.V., zat gisteren als aan dachtige toehoorder op de publieke tribune tijdens de behandeling van de Loonwet in de Eerste Kamer. het wetsontwerp ligt, zei de heer Mid delhuis. Een goede behartiging van de belan gen van de werknemers kan echter al leen worden verkregen door weer mee overleg willen deelnemen, zou wel eens een oorzaak kunnen hebben die buiten NW 'en NKV niet meer aan het loon- De heer Heij (CHU) was het. evenals de liberaal Louwes. ook niet eens met de weigering van de beide vakcentrales om aan het loonoverleg deel te nemen. „Ik kan me de bezwaren tegen artikel acht wel indenken, maar ik deel ze niet", zo zei de heer Heij. Deze senator wil over een jaar een schriftelijk rap port van de minister over de werking van de nieuwe wet. Ir. Louwes noemde artikel 8 niet mis plaatst. Hij vond het opzeggen van het loonoverleg een wat onbegrijpelijke stap van oudere, ervaren organisaties. Minister Rooi vink kreeg wel kritiek op de manier waarop hij zich ingevolge de in het voorlopig verslag van de Se naat geuite wens tot de Stichting van de Arbeid heeft gewend om het loon overleg weer op gang te brengen. De heer Middelhuis zei dat de inhoud van de ministeriële brief wat soepeler had kunnen zijn, maar uit het na Kerstmis opgestelde antwoord van de Stichting bleek evenmin iets van mildheid en vertedering. Prof. De Gaay Fortman meende dat de loonwet eigenlijk een eenzijdig on derdeel zou moeten worden van een in komenspolitiek. Het artikel 8 zou dan in een ander daglicht komen te staan, om dat niet meer eenzijdig in de lonen maar ook in andere inkomens zou kun nen worden ingegrepen. Er zat nog een motie in het vat, die misschien vandaag zou worden inge diend. Hierin zou, zo zei professor De Gaay Fortman, de regering worden ge vraagd om snel een advies over zo'n in komenspolitiek te vragen en daarna binnen niet te lange tijd inhoud te ge ven aan een inkomensbeleid. ARNHEM Volgen.> zeer onlangs opgestelde voorlopige - cijfers, is het aantal inwoners van de provincie Gelderland in 1969 met ca. 26.000 toegeno men tot in totaal 1.505.610. De bevolkingsaanwas beliep 3000 personen méér dan in 1968, zodat de in 1968 opgetreden toeneming van de jaarlijkse groei van de bevolking van Gelderland gecontinueerd werd. De in 1964 begonnen afneming van het geboorte-overschot is vorig jaar in een toeneming omgeslagen, maar de be volkingsgroei is méér een gevolg van het verder oplopen van het vestigings overschot, dat in 1969 8.200 bedroeg (1968: 6.300). Alle drie delen van de pro vincie hebben aan deze vergroting van het vestigingsoverschot deelgenomen; de Veluwe gaat daarbij voorop, waar mee in dit deel van de provincie aan de geleidelijke daling van het vestigings overschot een eind gekomen is. In oos telijk Gelderland is sprake van een kleine stijging van het vestigingsover schot; ook in het Rivierengebied is dat het geval. Wat het vestigingsoverschot betreft, treden op de Veluwe de Oost-Veluwe- zoom en de Gelderse Vallei het meest naar voren; de Zuid-Veluwezoom geeft echter een sterk toegenomen vertrek- saldo te zien. Het ziet ernaar uit, dat VENLO Het aantal carnavalsvier ders, dat in Venlo de nacht van zondag op maandag door de politie werd opge pakt. was zo groot dat dc cellen van het bureau ontoereikend bleken. Verscheidene arrestanten vonden daarom onderdak bij de Koninklijke Marechaussee en b" de gemeentepoli tie van Tegelen. De carnavalsviering is dit jaar in Venlo onrustiger verlopen dan voor gaande jaren, aldus het hoofd van de surveillancedienst van de Venlose poil- tie. inspecteur H. Nijhuis. Vooral in de nacht van zondag op maandag werd de politie door kaste leins te hulp geroepen om een einde te maken aan vechtpartijen. In een enkel geval keerden de vechtersbazen zich te gen de agenten. De regelmatig terugkerende mishan delingen in de straatjes van de Venlose binnenstad weerhielden talrijke carna valsvierders van een bezoek aan het uitgaanscentrum. De kasteleins klaag den dat het cafébezoek met twintig procent was teruggelopen. Maandag en dinsdag was het weer rustig in d# binnenstad. De politie hoefde niet in actie te komen. deze afvloeiing vooral op de Liemers gericht is geweest, die door Zevenaar een spectaculaire groei vertoonde (ves tigingsoverschot 2.476 tegen ca. 1.200 in 1968, w'aarvan 1.923 resp. 881 in Zeve naar). In Zutphen en omgeving was het ves tigingsoverschot zeer gering (113 tegen ruim 900 in 1968) en in de Oost-Achter hoek. met name in Winterswijk, nam het vertreksaldo een zorgwekkende om vang aan; daar daalde zelfs het bevól- kingsaantal. In het Rivierengebied komt de ver groting van het vestigingsoverschot uit sluitend voor rekening van het oostelijk deel; de Oost-Betuwe en het Rijk van Nijmegen. In 1969 waren er twaalf Gelderse gemeenten waarvan het inwo nertal daalde, waarvan één op de Velu we (Arnhem: daling 1.730), zes in het Rivierengebied en vijf in Oost-Gelder land. Afgezien van Arnhem, gaat het hier waarschijnlijk om incidentele da lingen. Over meer dan één jaar gerekend ko men opvallend hoge vestigingsover schotten (absoluut en/of relatief) voor in de gemeenten Rheden, Apeldoorn, Brummen, Epe, Harderwijk, Hoevela ken, Scherpenzeel, Kesteren, Culem- borg, Geldermalsen. Tiel, Heumen, Ub- bergen, Duiven, Zevenaar, Lochem, Vorden en Warnsveld. De qua inwonertal grootste gemeen ten van Gelderland zijn nu: Nijmegen: 148.779; Arnhem: 132.520; Apeldoorn: 123.676: Ede 71.929; Rheden 48.714; Er- melo 37.139; Renkum 33.619; Doetin- chem 31.096; Barneveld 30.035; Zutphen 27.603; Epe 27.511; Wageningen 26.572; Winterswijk 26.228; Harderwijk 24.890 Tiel 21.792. De geringste inwonertallen hebben de gemeenten Heerewaarden (1.089). Est en Opijnen (1.118), Varik (1.168), Hors- sen (1.271) en Rozendaal (1.426). De Veluwe telt nu 699.578 inwoners, het Rivierengebied 440.925 en Oost-Gel derland 365.107. VENLO Door een technisch man kemen4 kunnen de stuwen in Belfeld niet gestreken worden. De scheepvaart op de Maas ten zuiden van Venlo Is daardoor gestremd. Het water in de Maas, dat vier tot vijf meter boven normaal peil staat, stroomt nu over de gesloten deuren. Door de sterke stroom kunnen duikers niet te water gaan om de deuren te in specteren. In de zomer van 1969 is de Maas nog veertien dagen lang drooggelegd om re paraties aan de stuwen in Belfeld te verrichten. Ook op de Rijn in West-Duitsland ondervindt de scheepvaart vertraging door de hoge waterstanden. De schepen worden door de waterpolitie bij Lahn- stein en Bendorf aangehouden. Zij moeten daar voor anker gaan. De Nederlandse vrachtvaarder „Waddenzee" is dinsdag, toen hij In Singapore voor anker lag gezonken. Alle zeventien opvarenden konden vei- lig de wal b» ken. Over de oorzaak is niets meegedeeld

De Vallei | 1970 | | pagina 7