Remia m Voertuig voor de ijstijd Bolletje Voor trekkingen Staatsloterij nu elektronische machine Kamer tegen opkomstplicht hij verkiesing SCHILDER MAAKT NAAM DANK ZIJ VERVALSING... Voor een miljoen in autokoffer Nieuw type sleutel is niet na te maken Utrechtse dolle Mina 's improviseren crèche Overweg elk uur drie kwartier dicht LEGER KAN OEFENEN IN FRANKRIJK „Gingen we •"j verhoor v. Z. te ver Bouwvakkers niet in dienst Hoefsmid toch weer naar inrichting "Er is nu Cassis van SiSi" "Cassis van wie?" "Cassis van SiSi!" MOTIES OVER DE WEST VERWORPEN Officier eist drie maanden TELEFONISCHE TIPS BLEKEN JUIST Tarwi-rog roggebrood Busdienst Emmeloord- Amsterdam op komst Prins Bernhard op wereldreis JONGE HONDJES ERNSTIG MISHANDELD IN UITGEEST Toxopeus voorzitter Staatscommissie „Om r oepzendt ij d niet wijzigen zonder commissieberaad" ct grootpak ct.enkelpak ■fnortjefimm/ Commissarissen stellen vraag: Kopieerapparaten in postkantoren DONDERDAG 19 FEBRUARI 1970 Politie Breda vindt 4 gestolen schilderijen Ï'T-w'" DORDRECHT Barre tijden zijn aangebroken voor de inbrekers en insluipers. De nieuwste tegenslag voor dit duistere gilde in het Lips- Keso deurslot. Het heeft bijna vijfhonderd mil joen variatiemogelijkheden. (489.985.200 om precies te zijn). Dat wil zeggen dat nergens ter wereld eenzelfde slot gevonden kan worden waarop de sleutel past van uw deurslot. De sleutel van dit nieuwe slot is ook al iets bijzonders. Het is een dun plat staafje zonder inkepingen, sleu ven, tandjes, kartelingen of wat voor scherpe kantjes dan ook die zo vaak broekzakken en sleutelétuis vernielden. In de platte gladde sleu tel van zilver, zijn rondom ondiepe putjes aangebracht. Daarmee wordt het microscopisch fijn werkend me chanisme bestuurd. Namaken van deze sleutels is ook al niet mogelijk. Dit kan uitsluitend met een elektronisch bestuurde ma chine worden verricht, Lips houdt dit werk dus helemaal in eigen hand. ADVERTENTIE zonnebloem- margarine TIJDELIJK •MN I BREDA Twee anonieme telefonische tips hebben de Bredase recherche vier vermoedelijk gestolen schilderijen in handen gespeeld. De politie vond de buit hi de koffer van een Citroen. De wagen had een Duits kenteken en is eigendom van een 25-jarige inwoner van Frankfort, R. L. Hij werd aangehouden en opgesloten. Een 25-jarige Antwerpenaar werd na verhoor vrijgelaten. De mannen beweren dat zij niet we ten waar de doeken vandaan komen, omdat zij van onbekenden waren ge kocht. Zij wilden in ons land uitvissen hoe groot de marktwaarde van de doe ken is. Indien de schilderijen echt zijn, zijn zij zeker een miljoen gulden waard. Een onderzoek bij het Haagse Rijks bureau voor Kunsthistorische documen tatie heeft al aangetoond, dat een doek van David de Nier echt is. Het stond in 1967 geboekt als eigendom van een in woner van Frankfort. De andere doeken, die evenmin zijn gesigneerd, zouden van Brueghel, Al- braham Jansen en J. L. Israël zijn. De Bredase politie heeft na de twee de tip gisteravond een inval gedaan in een pand, in Breda, waar sinds enige tijd een Antwerpenaar woont. Voor de deur van de woning stond een wagen uit Frankfurt. Hij blijkt eigendom te zijn van de 25-jarige R. L. uit Frankfurt, die bij de inval in de woning werd aan getroffen. Daar vond de recherche ook de 24-jarige Antwerpenaar J. S. Beiden zijn ingesloten. De bewoner van het pand vertelde de politie, dat beide man nen de schilderijen hadden aangeboden voor 1 V» ton. EMMELOORD De NV Flevodienst, een dochteronderneming van de Neder landse Spoorwegen, zal zodra de brug bij Zwolschehoek voor verkeer is opengesteld vanuit Emmeloord een uurdienst per bus gaan onderhouden naar Amsterdam vice versa. Men hoopt hiermee in juli te kunnen starten. Bo vendien wordt er dan een verbinding tussen Emeloord en Lelystad gereali seerd. Ook Urk krijgt hiermee een uur verbinding naar Amsterdam en terug. Busdiensten uit Noord-Nederland zullen in Emmeloord aansluiten op die van de NV Flevodienst. DEN HAAG De Tweede Kamer heeft gistermiddag de dinsdag inge diende vier moties met betrekking tot de West verworpen. Minister drs. J. A. Bakker had reeds dinsdagavond laat aanvaarding van deze moties ontraden. De motie-De Goede (D'66) om een ini tiatief te nemen tot vervanging van het statuut door nieuwe staatkundige ver houdingen verkreeg slechts de steun van de fracties van de PvdA, D'66, PSP, Boerenpartij en de groep-Aarden. De motie-De Goede om te komen tot de opstelling van een sanerings- en wo ningbouwplan werd gesteund door de fracties van de PvdA, PSP, de Groep- Aarden en D'66. Het oordeel van drs. Den Uyl (PvdA) dat een wijziging van de staatkundige verhouding tussen de drie koninkrijks- delen geen invloed mag hebben op de omvang van de hulpverlening van Ne derland aan Suriname en de Neder landse Antillen verkreeg evenmin een meerderheid in de Kamer. Voor zijn motie, waarin dit oordeel was neerge legd, stemden de fracties van de PvdA, de groep-Aarden, de PSP en D'66. De motie-Van der Spek (PSP) tenslotte, waarin de regering gevraagd wordt het initiatief te nemen om te geraken tot beëindiging van het statuut, werd ge steund door de fracties van de PSP en de CPN. UTRECHT Een actie van Utrechtse „dolle Mina's" is gistermiddag bijna in het water gevallen. Toen de vrouwen met hun kleuters demonstratief de en treehal van een flatgebouw aan de Korfoedreef in Utrecht-Overvecht tot crèche wilden inrichten troffen zij daar zeven overigens uiterst vriendelij ke politieagenten die hen resoluut ver boden „zich in de hal te bevinden". Het bleek dat de exploitant van het flatgebouw, de Utrechtse makelaarsfir ma Hol en Molenbeek Waltmann, de politie had verzocht en en ander te ver hinderen. De firma was niet van tevo ren om toestemming verzocht en men vreesde wanorde en vernielingen. Een der bewoonsters van het flatge bouw, mevr J. Legrand, bood daarop spontaan haar woning aan die al spoe dig was gevuld met minstens dertig kinderen en een overeenkomstig aantal „dolle Mina's" plus sympathiserende moeders.^ Terwijl de volwassenen zich bezig hielden met ideologische proble men aangaande de positie van de vrouw, vermaakten de meeste kinderen zich, alsof er niets aan de hand was, met kleurkrijt en bladen uit behangselboe- DEN HAAG Prins Bernhard ver trekt 22 februari per regerings- Friendship uit Nederland op een reis die hem via Ethopië, Pakistan en Indo nesië naar Japan zal voeren. De Prins blijft een week in Ethiopië om er enkele wildreservaten te bezoe ken. In Islamabad spreekt hij met de president van Pakistan over het Wereld Natuurfonds. ken. Ondertussen bekeken vier heren van het makelaarskantoor vanuit hun auto, die zij weigerden te verlaten, het geheel op de eerste verdieping van het flatge bouw. Zij bleken het geen stijl te vin den dat niet tevoren toestemming voor de actie gevraagd. De actie hangt samen met een voor stel van B en W in Utrecht, de subsidië ring voor kinderdagverblijven te verho gen en te gaan bestuderen of een ge meentelijke crèche gewenst is. Er wordt tevens een andere vorm van bijdragen door de ouders voorgesteld. DEN HAAG De Haagse politie probeert te achterhalen hoe vier jonge hondjes van een Haags gezin zijn mis handeld en gedood. Een van de hondjes zou met werp- pijltjes zijn doorboord en op een hete kachel zijn gezet; de andere drie zijn verdronken, of in een sloot, of in de wasmachine. Verder is een vijfde hondje in een draaiende centrifuge gestopt. De die renbescherming heeft zich over het beestje, dat een gekneusde poot en een breuk opliep, ontfermd. Ook de moederhond en het enig onge deerd gebleven jonge hondje van het nest van zes zijn ondergebracht bij de Haagse dierenbescherming. UITGEEST De spoorbomen in Uit geest zijn 46 minuten per uur gesloten sinds de Spoorwegen meeer sneltreinen van Alkmaar naar Amsterdam en Haarlem laten lopen. Zowel bewoners als gemeente nemen dit niet langer. 439 inwoners die door de spoorwegovergang van het dorp zijn afgesneden, hebben een actiegroep ge vormd. In een brief aan de gemeente raad hebben ze gewezen op de moeilijk heden die ze ondervinden. De raad heeft besloten een motie te zenden naar de Spoorwegen, het ministerie van Verkeer en Waterstaat en Gedeputeerde Staten waarin wordt vezocht om maat regelen. De Naco-busdienst heeft de halte plaats al verlegd van het station naar de andere kant van de overweg. De treinreizigers moeten nu vijf minuten lopen van trein naar bus. Besprekingen tussen burgemeester Aalders en N.S. hebben nog geen re sultaat opgeleverd. Snelle halve auto matische afsluitbomen zijn volgens de Spoorwegen te duur. DEN HAAG Mr. E. H. Toxopeus is benoemd tot voorzitter van een staats commissie, die staatssecretaris Van Veen (Binnenlandse Zaken) moet advi seren over de rechtspositie van de amb tenaren en in samenhang hiermee over het stakingsrecht van overheidsperso neel. AMSTERDAM De stilte van het Amsterdamse Bos werd woens- dag verbroken door het geraas vati een 350 cc motor: de aandrijving van een motorslee, die door Yama-1 ha gedemonstreerd werd. Deze sneeuwscooter, die plaats biedt aan twee personen wordt voortbewogen door een dubbele rupsband achter en gestuurd door j twee korte ski's. De snelheid vanS het apparaat is 60 km ju. Men kan het ook op grasvlakten gebruiken, s dan worden de ski's door wielen vervangen. DEN HAAG Het Tweede-Kamerlid J. J. Voogd heeft minister Klompé ge vraagd de omroepzendtijd niet ingrij pend te wijzigen alvorens de kamer commissie voor cultuur, recreatie en maatschappelijk werk over haar plan nen te hebben ingelicht. In een toelichting op zijn vraag ver wijst drs. Voogd naar het verzoek van de AVRO om langer zendtijd. Het in lichten van de kamercommissie voor een beslissing lijkt hem in overeen stemming met de geest van het kamer debat bij de invoering van de omroep wet. DEN HAAG Het katholieke Twee de-kamerlid drs. T. E. Westerterp, te vens lid van het Europese Parlement in Straatsburg, wil binnenkort bij de Tweede Kamer een initiatief-wetsont werp indienen dat rechtstreekse verkie zing van de Nederlandse leden van het Europese Parlement mogelijk moet ma ken. ADVERTENTI fc. DEN HAAG Bij de trekking van de 596ste Staatsloterij op 17 maart, wordt een nieuwe trekkingsmachine in gebruik genomen. Het betekent een omwenteling in het bestaande trek kingssysteem. Het gaat om een elektronisch aj nraat, ontworpen door prof. dr. ir. R. M. Oberman en in drie jaar tijds ontwik keld door de technische hogeschool te Delft. Alleen het uitschakelen van de stroomkringen waardoor de getallen worden gevormd, moet met de hand worden gedaan. Teneinde dit zo objectief mogelijk te doen wordt overwogen deze hande ling telkens door iemand anders uit het publiek te laten verrichten. Kans op beïnvloeding van de te vormen ge tallen is uitgesloten. In het nieuwe apparaat draaien geen schijven met cijfers, zoals bij het oude systeem. In het toestel laten stroomkringen de cijfers per omwen teling tienmaal van positie verwisse len. Per seconde zijn er 10.000 om wentelingen zodat de cijfers ten op zichte van elkaar elke seconde hon- derdduizendmaal van positie verwis selen. Bovendien voltrekt dit proces zich in wendig en onzichtbaar. Zodra de stroom wordt uitgeschakeld staat het mechanisme stil op de cijfercombina tie die in die fractie van een seconde is gevormd. Dat nummer verschijnt achter vijf verlichte venstertjes, Daarboven is een venster waarin de serieletter van het winnende nummer oplicht. Het streven naar meer openheid bij de trekkingen van de staatsloterij krijgt binnenkort waarschijnlijk zijn bekro ning in het plan de trekkingen per te levisie uit te zenden. Hierover zijn besprekingen aan de gang tussen het ministerie van Financiën en de NOS DEN HAAG Een grote meerder heid van de Tweede Kamer vindt dat de opkomstplicht bij verkiezingen moet verdwijnen. Minister Beernink (Binnenlandse Za ken) verzekerde de Kamer, dat het wetsontwerp daarover een zaak apart is en niet moet worden gezien als een aanloop en argument om het kiesstelsel te veranderen. Mej. Goudsmit van D'66 had het een eerste stap genoemd naar nieuwe staatsrechtelijke venieuwingen. 400.000 Minister Beernink vond dat het insti tuut van de opkomstplicht is uitge werkt. Bij de laatste statenverkiezingen zijn 400.000 kiezers niet opgekomen. Van hen zijn er 577 voor de kanton rechter verschenen, maar lang niet al len zijn veroordeeld. De socialist drs. Van Thijn hield de minister voor dat enkele gemeentebesturen al oproepings- kaarten hadden verstuurd waarop niet meer aan de opkomstplicht wordt her innerd. Dat hebben die gemeentebestu ren dan lichtvaardig en op eigen risico gedaan, antwoordde de minister. DEN HAAG De Koninklijke Land macht kan weer in Frankrijk oefenin gen houden op grote schaal. Nederland se en Franse deskundigen zullen de mo gelijkheden en de daaraan verbonden kosten nader bestuderen. De Franse minister van Defensie M. Debré heeft zijn Nederlandse ambtge noot W. den Toom gisteren op diens 20 november 1969 gedaan verzoek laten weten, dat hij in principe geen bezwaar heeft om weer oefenterreinen in Frankrijk in gebruik te geven van de landmacht. Nederlandse militairen oefenden be gin 1960 voor het laatst op Frans gebied (La Courtine). UTRECHT Twee Utrechtse com missarissen van politie, die het onder zoek hebben geleid tegen de veelvoudi ge moordenaar Hans van Zon, hebben in het tijdschrift voor de politie de vraag gesteld: Zijn wij naar uw mening te ver gegaan? Openhartig schrijven zij, Hans van Zon dagen achtereen veertien uur aan één stuk te hebben laten verhoren; de rechercheurs losten elkaar daarbij af. Bij die verhoren bleek Van Zon een veel groter uithoudingsvermogen te hebben dan de rechercheurs. Doch, schrijven de twee commissaris sen, wij hebben de „zachte" verhoorme thode toegepast. Dat hield een gemoede lijk gesprek in, dat wel heel lang kon duren, maar waarbij de verdachte geen enkele maal hard werd aangepakt of toegesproken. Hans van Zon bleek 's avonds en 's nachts het meest spraakzaam. Bij de verhoren werd een bandrecorder ge bruikt, aanvankelijk met een verborgen microfoon. Later bleek Van Zon een bandrecorder zelfs wel interessant te vinden. Hij sprak nog meer toen de mi crofoon zichtbaar was opgesteld. In hun beschouwing vragen de twee commissarissen het oordeel van hun vakgenoten. De wet laat de politie in de steek over de vraag wat nu wel of niet mag. Ook over de tijdsduur van het verhoor en het tijdstip daarvan is niets voorgeschreven. DEN HAAG Dienstplichtigen van de lichting 1970 die in de woningbouw werken, worden vrijgesteld van dienst. Voorwaarde voor vrijstelling is onder meer dat men in het bezit moet zijn van een diploma of getuigschrift; Goedgekeurd moet zijn voor de mili taire dienst; Werkzaam moet zijn als bouwvakar beider in de nieuwbouw van woningen, waaronder mede begrepen de woning- fabrieken, in Nederland ten tijde van het indienen van de aanvraag om vrij stelling. Onder „bouwvakarbeider" wordt in dit verband verstaan: tarief calculator, arbeidsanalist, opzichter, adjunct-opzichter, tekenaar, uitvoerder, adjunct-uitvoerder, metselaar, voeger, steengaaswerker, tegelzetter, terraze- werker, timmerman, schilder, loodgie ter, elektricien, dakdekker en centrale verwarmingsmonteur Een verklaring van de werkgever moet kunnen overleggen, waaruit blijkt, dat deze hem bij voortduring in de nieuwbouw van woningen in Nederland werkzaam zal laten; De vrijstelling moet door tussenkomst van de burgemeester worden aange vraagd als bekend is, dat de betrokkene is goedgekeurd voor de militaire dienst. Met het doen van de aanvraag moet dus niet gewacht worden tot het tijdstip van ontvangst van de oproeping ter in lijving (waarschuwingsoproeping) TJALLEBERD Voor de tweede keer is er in Tjalleberd bij Heerenveen opschudding over ontstaan dat de hoefsmid Sipke Faber (60) ter observa tie in een psychiatrische inrichting is opgenomen. Tijdens een sneeuwbui werd de man door twee politiemannen in burger op gehaald. Buiten het dorp wachtte een ambulance. Hij is naar Beileroord in Drenthe gebracht. Het weghalen van de hoefsmid zou zijn gebeurd met instemming van bur gemeester Hellinga van Heerenveen, die anderhalve week geleden Sipke Faber persoonlijk uit de inrichting in Frane- ker teruggebracht naar Tjalleberd. Vol gens de sociaal-psychiatrische dienst in Leeuwarden gaat het om een voorlopige oberservatie. Eventueel zal worden ge tracht een particulier kosthuis voor Fa ber te vinden. ADVERTENTIE ARNHEM Binnenkort zullen in de hallen van vijf postkantoren kopieer apparaten worden geplaatst, waarvan het publiek gebruik kan maken om zelf fotokopieën te vervaardigen van brie ven, drukwerken, getuigschriften, blad zijden uit boeken en tijdschriften enzo voorts. De PTT heeft tot deze nieuwe servi ce, die voorlopig als proef geldt, beslo ten omdat bij velen behoefte bestaat aan een gemakkelijke manier om van allerlei documenten zelf afschriften te maken. De proef wordt genomen in twee districtspostkantoren, namelijk te Arn hem (Janskerkhof) en Maastricht (Vrijthof) en verder in de universiteits steden Eindhoven, Tilburg en Nijme gen, AMSTERDAM Willem K., 24 jaar oud, zat er gisteren voor de Amster damse rechtbank maar stuurs bij. Maar eigenlijk moest hij dankbaar zijn dat hij wegens vervalsing van een schilderij in de verdachten bank was terechtge komen. Door de vervalsing immers had hij zoveel bekendheid gekregen dat er al lerlei opdrachten voor het maken van portretten en andere schilderijen wa ren binnengekomen. Die schilderijen kon hij eindelijk met zijn eigen naam ondertekenen, en hij kreeg er meer voor dan voor de schilderijen in oude stijl die hij vroe ger zonder naam erop naar kleine vei lingen bracht. Hij vertelde die ongesigneerdt schilderijen later weieens te hebben teruggezien met de naam van een lang geleden overleden schilder erop. Dat had hem op het idee gebracht, toen hij eens zonder geld en zonder op drachten voor restauraties zat, een schilderij van een fruitguirlande met een oude lijst te maken. Hij tekende met J. van Son, een niet zo erg beken de, Oudhollandse schilder, plu» het jaartal 1661. Zijn vriend Pierre J.S., een 26-jari- ge barkeeper, probeerde het voor hem te verkopen. Willem moest driedui zend gulden hebben en alles wat Pier re er meer voor maakte zou voor hem zijn. Vijfduizend gulden vroeg Pierre bij een Amsterdamse kunsthandel, maar die was uitgerekend een van de beste kenners van zeventiende-eeuwse schilderijen. De vlieger ging dus niet op, en bij een tweede kunsthandel lukte het evenmin. Verdere pogingen werden door de politie verijdeld, en zo kwam het schilderij gisteren met het tweetal voor de rechtbank. De officier van justitie eiste daar tegen Willem drie maanden gevangenisstraf, waarvan twee voorwaardelijk, en tegen Pierre twee, waarvan een voorwaardelijk. Het schilderij moest naar zijn me ning verbeurd worden verklaard. cassis

De Vallei | 1970 | | pagina 15