Veenendaals dagblad Pantservoertuigen rondom Jordanies hoofdstad Amman D.D.R.: „Brandt wil klippen omzeilen" POLITIE ONTRUIMDE JONGEREN CENTRUM Buiten Dit geen nog huurbelasting Tumult bij rede van Brown over Israël en Egypte union morgen lekkere biefstuk tartaar Popfestival Apeldoorn ^aat niet dooi' Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Nieuwe spanningen met guerrilla s Hartelijk welkom voor mr. Toxopeus Dooi zet door PROTESTMARS WERKENDE MOEDERS IN HOOFDSTAD Jaar w w Weer 2 gevallen van pokken in Duitsland LICHTE DOOI oningzoekende sticht brand bij huisvesting" JALOERSE BEZOEKERS VERTRAPTEN ARD SCHENK- TULPEN BEIROET De crisis tussen de Palestijnse commando's en de Jordaanse regering dreigt opnieuw te verscherpen. Sinds woensdagavond heeft het Jordaanse leger wederom pantservoertuigen om de hoofdstad samengetrokken, het geen de commando's in staat van alarm heeft gebracht. Tót dusver hebben zich evenwel nog geen incidenten voor gedaan, zo wordt uit Beiroet gemeld. EL FATAH LIT DE WEG Samenkomst Duitse premiers Wapen U tegen vocht en kou met een verwarm i n g s - m a t r a s Volgens een recent vergelijkingsonderzoek: ERKEND DE BESTE Een goed stuk vlees hoort erbij sperzieboontjes of doperwten met gebakken aardappelen of friten! Bur. voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.). Giro 1321600. Losse nummers f 0,25; Abonnement 1,03 p.w., 4,40 p.m., 13,10 p.k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei'' opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. DONDERDAG 19 FEBRUARI I970 - 44e JAARGANG no. 42 IIMmtMIMIItflHIlHlltMNMIMMrttllllllllimtHlltttllll Bij de Jordaanse strijdkrachten doen zich hevige spanningen voor. Een aantal officieren is sinds de regering niet de commando's tot overeenstemming kwam op non-actief gesteld. in de streek van Marka, aan de noordelijke toegangsweg van Amman, heeft zich woensdag een incident voor gedaan tussen Jordaanse en Iraakse militairen. De Jordaniërs weigerden 'n konvooi van zes vrachtwagens van het Traakse leger door te laten, dat met wapens en ravitaillering op weg was naar in het noorden van Jordanië ge stationeerde Iraakse eenheden. Het konvooi mocht niet de weg volgen die door het centrum van de hoofdstad leidt en moest een omweg maken. Het was het eerste incident met Iraakse mi litairen sinds hun komst naar Jordanië in juni 1967, na de zesdaagse oorlog. De Palestijnse commando's zijn mo menteel vastbesloten het onderste uit de kan te halen bij de besprekingen die met de Jordaanse regering in Amman zullen worden gehouden. Was het vor men van een oppercommando voor de gezamenlijke verzetsorganisaties aan het begin van deze week daartoe al een goede basis, nu heeft de steeds machti ger wordende leider van het „volks front voor de bevrijding van Palesti na" George Habash een sleutelpost verworven in dit oppercommando. En men moet daarbij dan bedenken dat het juist Habash is, op wiens initiatief de kapingen van en de aanslagen op Israël lische vliegtuigen tot stand kwamen en dat het juist zijn organisatie is die de algehele politieke revolutie voorstaat. Welingelicht kringen in Beiroet die menen te weten, dat Habash nu voor zitter is geworden van het politieke co mité van het oppercommando konden niet met zekerheid zeggen of hij ook persoonlijk deel zal nemen aan de ko mende besprekingen in Amman. Waarnemers zien echter in zijn be noeming en in de steeds groter worden de macht die het Volksfront in het op percommando gaat krijgen een duidelij ke aanwijzing dat de verzetsorganisa ties maximale concessies van koning Hoessein zullen trachten te verkrijgen. El Fatah, de grootste verzetsorganisa tie. is een duidelijk tegenstander van de radicale oproepen om de Jordaanse mo narchie omver te werpen. Het ligt daar om voor de hand, dat de organisaties willen praten 'over een wettige oplos sing, echter alleen indien Hoessein verregaande concessies wil doen. Zij zullen ongetwijfeld vragen de in ternationale veiligheidsmaatregelen op te heffen in ruil voor de belofte dat ze hun radicaalste mensen zullen intomen. Men verwacht ook dat de guerrila-on- derhandelaars zullen vragen om het ontslag van machtige conservatieve ad viseurs van Hoessein zoals zijn oom ge- neraal-majoor Sheriff Nasser Bin Ja mil, de bevelhebber van de strijdkrach ten. President Nasser heeft in een inter view in het Franse dagblad „Le Monde" onthuld, dat hij de Egyptische piloten opdracht heeft gegeven gevechten uit de weg te gaan met Israëlische vliegtui gen, die diep in Egypte bombardemen ten uitvoeren. Egypte mocht zijn krach ten niet verspillen. Israëls luchtmacht was driemaal zo sterk als die van Egypte, „maar de tijd werkte volgens Nasser ten gunste van zijn land". lllimilIHMIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIttlMIIIIIMIIIIIIIIt AMSTERDAM Tientallen pro testerende moeders met kinderen trokken gistermiddag op initiatief van de „Actiegroep crèches" in een demonstratieve optocht van de Dam naar het stadhuis met het plan daar een onderhoud te hebben met wet houder Bootsma van Sociale Zaken. De hoofdstedelijke werkende moeders die hun kroost in kinder dagverblijven plegen onder te bren gen zijn in opstand gekomen tegen de verhoging van de crèchekosten tot de volle kostprijs van 65 per week. De vrouwen ontvingen eind vorig jaar onder de Bijstandswet een van hun inkomen afhankelijke bij drage die voor velen 40 bedroeg. Sinds' 1 januari wordt de wet strikt toegepast, waardoor ouders die een normaal loon verdienen en geen spe ciaal medisch of sociaal attest heb ben de volle kostprijs moeten beta len. Toen de actiegroep bij het stad huis arriveerden bleken de toegan gen hermetisch afgesloten. Voor het hek naar de binnenplaats waren eni ge politiemannen geposteerd, die kennelijk de opdracht hadden niemand toe te laten. Na veel gehar rewar werd ten slotte een delegatie van vrouwen in de kantine van het raadhuis toegelaten. Hier uitten zij hun grieven tegenover enkele raads leden. De wethouder liet weten, dat hij en zijn collega Verheij (Jeugdza ken) bereid waren volgende week woensdag een afvaardiging te ont vangen. BERLIJN Oost-Duitsland heeft door middel van een verklaring van het staats- persbureau A.D.N., Bondskanselier Brandt ervan beschuldigd dat hjj bjj z\jn voor stel, om op de uitnodiging van een gesprek met minister Stoph in te gaan, het progleem van de erkenning van Oost-Duitsland heeft omzeild. UTRECHT Vannacht om één uur heeft de politie het Utrechtse jongeren centrum „Kasieno" aan het Paardcn- veld ontruimd. In dit centrum werd al enige tijd door enkele jongeren oVer- nacht. Dit werd bekend toen één der stafle den, Bunk Bessels, begin februari aan kondigde dat het Kasieno bezet zou worden door dakloze jongeren. Volgens het bestuur heeft deze openbaarmaking mede geleid tot het ingrijpen van de politie. Een andere aanleiding: een en kele maal hebben in et gebouw min derjarige meisjes geslanen. De ontruiming is rustig verlopen. Na dat even na half één, de officiële slui tingstijd, enkele rechercheurs de jonge ren verzochten het gebouw te verlaten, verscheen na een half uur een flink aantal agenten, die alle aanwezigen een vijftiental, van wie acht zonder slaapplaats in Utrecht het gebouw uitduwden. De groep trok daarop naar het nabij gelegen hoofdbureau van politie, waar zij door de dienstdoende adjudant weer werd weggestuurd met de opmerking: „Het is hier geen hotel". Op dc keper T>ehalve de mol is er ook een veel kleiner, doch aanzienlijk talrij ker dier, dat in tuinen en weiden soms lastig kan worden door het opwerpen van aardhopen. Ik bedoel de weidemier, door wier werk de planten met de wortels boven de grond raken, wat op grasland en gazon lastig kan worden bij het maaien. Vroeger trachtte men de j ondergrondse nesten te vernietigen met kokend water en loog, doch veel aardiger dan zulke gruwzame middelen is de groene spechf, die er ijverig achterheen zit. Zulke vo- j gel-werkplaats en zijn duidelijk her- j kenbaar en lijken soms op dje van het ree. Wilde zwijnen laten op de boswei veel groter afplagging zien. Kan onze groene specht zich hier dan van de nuttige kant doen ken nen, anderzijds mogen we hem niet als een bijzondere verdienste toe rekenen, dat hij soms grote gaten Iin de kolonies van de rode bosmier hakt en duizenden inwoners mét de poppen verslindt. Dit insekt toch is terecht zeer gezien bij de houtteelt. Niet alleen veel schadelijke rupsen, die de bodem hebben opgezocht om te verpoppen worden door deze ro de bosmieren verdelgd, maar ze vervolgen ook de gevaarlijke vij anden in boom en struik. Daarente gen kunen we niet zeggen, dat de spechten nut aanbrengen door het 's winters weghalen van insekten en pissebedden onder de schors van oude bomen. Want onder deze huizen zowel nuttige als schadelij ke, terwijl de meeste ervan voor bos en landbouw slechts bijkom stige betekenis hebben. Vroeger roemde men deze vogels als zeer nuttig voor de houtteelt, doch gelei delijk komt men ervan terug. Ken der beste kenners, Forstmeister dr. Otto Henze, die een bijzonder lezenswaardig en geheel op de groene praktijk steunend werk schreef over „Vogelschutz"zegt van de groene specht: ,,Stellt kei- nem forstlióhen Schad-insekt be- sonders nach; seinNutzen fallt j ebenso wenig ins Gewicht wie sein Schaden an den Haufen der Roten 1 Waldameise". Desondanks willen we hem om frisse kleur en schal lende lach niet uit het bos missen. 19 febr. '70 A. B. WIGMAN DEN HAAG Dit jaar zal geen huurbelasting worden ingevoerd. Minis ter Schut (Volkshuisvesting) ziet voor lopig van zijn plannen af. Dit verklaar de gisteravond drs. H. van den Doel, woningbouwexpert van de PvdA-frac- tie in de Tweede Kamer. De rijksbijdrageregeling voor mensen die relatief te duur wonen (individuele huursubsidie) gaat desondanks op 1 juli is. Oorspronkelijk zouden deze subsi dies worden betaald uit de opbrengst van de huurbelasting. Waar de minister het geld nu vandaan haalt, is nog onze ker. Het ministerie, van Volkshuisvesting ontkent dat de minister het idee van de huurbelasting heeft laten vallen. De huurbelastisg zou gaan gelden voor alle oudere goedkope woningen van na de oorlog. Ze zou moeten worden betaald door bewoners die op grond van hun inkomsten best een duurder huis zou den kunnen bewonen. LONDEN Tumult is woensdag avond in het Britse parlement ontstaan toen George Brown, oud-minister van Buitenlandse Zaken van Groot-Brittan- nië, in het Lagerhuis een Labourgroep „vrienden van Israël" toesprak. Terwijl geroepen werd „dat is een belediging", „schande" en tussen zijn eigen verzoeken door om de mond te houden, sprak Brown over zijn recente privé-bezoek aan het Midden-Oosten. Brown beledigde sommige toehoor ders, toen hij beweerde, dat de redevoe ringen bloeddorstiger werden, naarmate men verder van de plaats van de mis daad verwijderd was. Hij verklaarde: „iedere Engelsman vecht tot de laatste Fransman, iedere inwoner van Koeweit vecht tot de laat ste Egyptenaar en iedere Jood in het Westen vecht tot de laatste Israëli". Deze laatste opmerking werd gesmoord in de kreet „dat is een belediging". In zijn gebruikelijke bloemrijke stijl reageerde Brown met de opmerking, dat hij niemand beledigde. Hij zei altijd de waarheid te spreken, waar hij ook was. „Niet iedereen vindt dat echter even prettig", zei hij. De manier waarop Brown het woord Israël uitsprak, ontlokte een jonge toe hoorder de opmerking, dat hij dat op Arabische wijze deed. Brown lachte. „Ik spreek het woord uit zoals mijn Joodse schoonvader dat doet", zei hij. Op een gegeven ogenblik zei hij: „ik kan geen Jood van een Arabier onder scheiden. Het zijn beide Semitische vol keren. Zij hebben beide even grote neu zen als ik". Brown zei grote waardering en be wondering te hebben voor premier me vrouw Golda Meir van Israël en voor president Nasser. „Indien je vrede wil, DUSSELDORP In het Westduitse pokkengebied bij Meschede (Noordrijn- land-Westfalen) is het aantal zieken woensdag tot 17 gestegen. Naar van bevoegde zijde werd mee gedeeld, zijn in het quarantainecentrum van Meschede twee nieuwe gevallen geconstateerd. De toestand van de 15 andere zieken blijft bevredigend. moet je van beide volkeren houden. Het is verkeerd, dat de Joden, Nasser aan vallen. Ik geloof, dat hij een oprecht man is. Ik geloof, dat de Israëli weten, dat zij Nasser nodig hebben. En ik ge loof, dat Nasser weet dat hij Hoessein nodig heeft". Kreten van verrassing en gesis weer klonken in de zaal toen Brown zei, <te stichting van de staat Israël in 1948 nooit goedgekeurd te hebben. Hij voeg de hieraan echter toe, dat zelfs de Ara bieren het feit van het bestaan van Is raël thans hebben te aanvaarden. Brown maakte van de gelegenheid ge bruik op de Britse Joden een beroep te doen Israël te zeggen, dat het de bom bardementen dient te staken. DEN HAAG De orderpositie voor de grote en kleinere Nederlandse wer ven is niet zo goed. Er zijn na het verhogen van de ren te-overbrugging nog niet zoveel nieuwe orders afgesloten, dat reeds nu kan worden gesproken over een redelijke orderportefeuille. Dit deede minister Nelissen (Ecosomische Zakes) gisteren mee tijdens de openbare vergadering van de vaste commissie voor Economi sche Zaken uit de tweede Kamer. De redactie van de ADN kwam negen uur nadat het antwoord van Brandt op de brief van de Oostduitse minister van Buitenlandse Zaken was ontvangen. Dit antwoord was verzonden per telex.. Brandt, aldus ADN, had verklaard niet in februari naar Oost-Berlijn te kunnen komen en aan Stoph voorge steld om in de tweede of derde week van maart te gaan praten. Maar de bondskanselier had geen woord gerept over het ontwerp-verdrag (tussen de twee Duitslanden) dat indertijd door Walter Ulbricht was opgesteld en dat ook. in de brief van Stoph ter sprake was gebracht. Het antwoord van Bondskanselier Willy Brandt op de uitnodiging van de Oostduitse premier Willy Stoph naar Oost-Berlijn te komen, luidt als volgt: „Ik heb dankbaar kennis genomen van uw brief van 11 februari 1970, en van de daarin gedane uitnodiging be sprekingen te voeren. Het lijkt mij weinig zin te hebben de details van die brief op dit ogenblik uitgebreid te be handelen, en daarmee een briefwisse ling voort te zetten die zou worden be perkt tot het herhaalde weergeven van de eigen standpunten." „Voorwaarden vooraf kan ik niet ac cepteren. Het begin van normalisatie van de betrekkingen tussen de twee Duitse staten zou een wederzijdse bij drage betekenen tot de vermindering van de spanning en de verhoging van de veiligheid in Europa. Het lijkt mij dat de tijd gekomen is om te trachten datgene waardoor wij worden verdeeld opzij te schuiven, en te zoeken naar datgene waardoor wij worden verbonden. Als dit mogelijk zal zijn, dan moet het ook mogelijk zijn over te gaan op schriftelijke overéén komsten. Opdat met dergelijke onderhandelin gen kan worden begonnen, ben ik be reid u te ontmoeten, vergezeld door mi nister Franke en andere Adviseurs.. De data die u hebt voorgesteld zijn helaas niet in overeenstemming met an dere verplichtingen die ik heb ten aan zien van begrotingsdebatten in het par lement die ik niet uit kan stellen. Ik geloof dat het nuttig zou zijn als ADVERTENTIE l[ thermostatisch behaaglijk veilig gezond elektra ADVERTENTIE Pubttcafle van de Stichling Voorlichtingsbureau eswaren en Vteeseonserven de GRONINGEN Gisteren heeft nieuwe commissaris der koningin in Groningen, mr. Toxopeus, zijn eerste statenvergadering voorgezeten. Ook het communistische statenlid Fré Meis heet te hem hartelijk welkom. Weersverwachting van het KNMI opge maakt te 11.15 uur: Vrij veel bevolking met tydeljjk enige regen. Zwakke tot matige wind tussen zuid en zuidoost. Morgen overwegend matige westelijke wind. Vannacht slechts in het noorden hier en daar lichte vorst. Morgen over het algemeen lichte dooi. Morgen: Zon op: 07.46; Maan op: 17.10; onder: 18.02. onder: 07.42. 5V LEIDEN Een 23-jarige Leidenaar heelt, omdat hij nog steeds geen woon ruimte had gevonden, ten einde raad brand gesticht in het bureau van de dienst huisvesting. Hij had een bus benzine voor de deur aangestoken. Toen de brandweer kwam woedde het vuur al in brievenbus en vestibule. De man bleef staan kijken toen de brandweer bezig was met het blussings- werk. Toen hij later door de politie werd meegenomen, schreeuwde hij: „Als ik de volgende week nog geen huis heb gaat het stadhuis er aan". functionarissen vAn beide partijen ge durende de week van 23 tot 27 februari elkaar zouden ontmoeten om de nood zakelijke technische voorbereidingen te treffen. Tijdens deze ontmoetingen zou de uiteindelijke datum voor onze besprekingen kunnen worden vastge steld". Aldus Brandt. miiNNmimHHiiiiiii ItlllltflMllllllltllllllttltlltlllltllllllllillllHIIMIMHHNHfNNI MtlHlItlttfMttNIMNI BOVENKARSPEL De Ard Schenktulpen op de Westfriese Flora in Bovenkarspel zijn vernield. Een groepje bezoekers uit het bloembollcngebied Julianadorp heeft de vijf bijzondere exemplaren die erg veel belangstel ling trokken afgebroken en vertrapt. „Het is voor mij geen grote schade post, maar ik ben wel erg teleurge steld", zegt de kweker van de Ard Schenktulp G. P. Rood (54) De vernielzuchtige bezoekers vertrap ten de paarsrode rulpen een variëteit van de Darwin terwijl ze riepen: „Jullie in de Streek moeten van Ard Schenk afblijven, die is van ons". In de kop van Noord-Holland zijn twee bloembollen gebieden: De Streek in oostelijk West-Friesland en de Anna Paulownapolder. De wereldkampioen schaatsen komt uit Anna Paulowna. Het „World Peace and Music Festi val" in Apeldoorn is van de baan. Naar men weet zou het popfestival door manager Sid Bernstein in de eer ste week van augustus dit jaar in de omgeving van Apeldoorn worden geor ganiseerd. Vanmorgen hebben B W de knoop definitief doorgehakt. Het „wereld vre- des en muziek festival" dat het groot ste ter wereld had moeten worden gaat niet door. De voorzitter van de PvdA-fractie in de Apeldoornse gemeenteraad, de heer H. Staneke, heeft bij B. en W. van deze gemeente hierover vijf vragen inge diend. De heer Staneke vraagt of deze beslis sing is genomen op financiële overwe gingen. Zo dit het geval is, aldus de fractievoorzitter, zijn de problemen on oplosbaar. Indien het besluit echter mede is gebaseerd op andere overwe gingen, zoals verkeersproblemen en orde en veiligheid, dan betwijfelt hij of deze eveneens onoverkomelijke moeilijkheden betekenen. Voorts wil de heer Staneke weten of wellicht van rijkswege druk is uitgeoefend om het popfestival niet te laten doorgaan. Hij wil tenslotte geïnformeerd worden over het feit of de „knoopdoorhakkerij" bij meerderheid van stemmen in het colle ge is genomen of bij een unaniem be sluit. j (Van onze weerkundige medewerker) Gisteravond heeft de winter nog S J één keer raakgeschoten. In Apeldoorn 5 J en Doetinchem daalde het kwik tot 5 5-10 graden C.; de vliegvelden Twente 5 5 en Eelde registreerden —14 graden. j Dit gebeurde onder een snel tot j opbouw gekomen rug van hogedruk. 5 5 Vandaag trekt er een depressiefront 5 5 uit Engeland, begeleid door sneeuw, 5 5 ijzel en regen over ons land. De j weersomslag, die een eind maakt aan J j een bijzonder lastige winterperiode, 5 5 komt tot stand door het samenspel 5 j van een Azoren-hogedrukgebied en een diepe IJslanddepressie. 5 De komende dagen, het weekeinde 5 5 inbegrepen, moet Gelderland rekenen 5 5 op een regenachtig weertype met j gaandeweg hogere temperaturen 5 2 (maxima van vijf graden of meer). J Ook in Scandinavië is nu een af- 5 neming van de vorst waarschijnlijk. 5 5 Een station in Noord-Zweden meldde 5 5 vanmorgen nog -31 graden C. UuwmmvvwvvwvvwvwuwwwwvMwJ

De Vallei | 1970 | | pagina 1