nanciele notities ESSO BESTELT TWEE MAMMOETS BIJ VEROLME Mogelijk meer opdrachten Samenwerking wolindustrie RENTE DAALT beurs overzich: PROTECTOR SPAARPLAN Extra-uitkering Twentsche kabel Waterhoogten Nu vijftig procent duurder KRACHTIGE STIJGING Toch f67,2 min winst voor KLM Kareltje Knetter en de blauwgerotte kiel 8y2 pet lening Ned. Gasunie Hoger dividend bij Texoprint Hoofdfondsen weer wat hoger PILOOT STORM TEKKO TAKS Met grote risicodekking geslaagde lening 8Vj% herstelbank Export van kleding cijfers unilever op 24 februari 15 ONDERNEMINGEN Verlies derde kwartaal mm Pagina 2 DONDERDAG 19 FEBRUARI 1970 102 „Wij krijgen ook gauw televisie." „Jawel, maar het zullen niet de Moskouse programma's zijn. De onze zullen niet veel om 't lijf hebben. Weet je, het is net iets uit een boek van H. G. Wells... iedereen om de televisie. Maar er zit nog meer aan vast. Ik heb zo'n gevoel en ik voel erg snel aan wat er in de lucht hangt dat er een complete omwenteling in onze manier van leven zal komen. Ik bedoel geen koelkasten en wasmachines de dingen zullen veel drastischer veranderen. Je ziet bijvoor beeld hier en daar hotellobbies van spiegelglas. En in de hotels zetten ze lage tafeltjes neer, heel laag zó laag net zoals de Amerikanen ze hebben. Als je ze de eerste keer ziet weet je niet wat je ermee aan moet. En dan die lampekappen van stof, zoals wij ze thuis hebben dat zijn dingen waarvoor je je nu moet schamen! Die zijn .ordinair'; ze moeten van glas zijn. En geen enkel bed heeft meer zo'n opstaand hoofdeinde; hoofdeinden heb ben afgedaan. Het zijn nu allemaal brede, lage sofa's en divanbedden. Ze geven de kamer een heel ander aanzien. Onze hele levensstijl verandert, je kunt 't je gewoon niet voorstellen. Mammie en ik hebben erover gepraat en we zijn het erover eens dat we een heleboel moeten veranderen. Je zult hier natuur lijk zulk soort dingen niet kopen; je moet ze uit Moskou meebrengen. Maar sommige modedingen zijn werkelijk schandelijk en moeten bepaald veroor deeld worden zoals die rock'n roll-dans. Die is absoluut liederlijk, ik kan je niet vertellen wat dat voor iets is. En dan die afschuwelijke slordige kapsels, met opzet een warboel, als of ze zó uit hun bed komen! ,,Dat is het Westen. Die willen ons bederven." ,,De morele maatstaven zijn natuur lijk enorm gedaald, en dat wordt in de kunst weerspiegeld. Neem bijvoorbeeld de poëzie. Daar heb je die lange, slungelachtige vent Jevtushenko, een volkomen onbekende; geen verstandig woord komt eruit. Hij hoeft maar met zijn armen te zwaaien en te schreeuwen en de meisjes raken door het dolle heen..." Aviette sprak niet langer tot haar vader alleen. Nu ze over was gegaan op een onderwerp van algemeen belang, had ze onbekommerd haar stem ver heven, zodat ieder in de zaal haar kon horen. Dyoma was echter de enige die ophield met hetgeen hij aan het doen was en die aandachtig naar haar luisterde. Voor korte tijd werd hij afgeleid van de knagende pijn, die hem dichter en dichter naar de operatietafel trok. De anderen toonden geen belang stelling, of waren niet op zaal. Alleen Vadim Zatsyrko hief af en toe zijn ogen op van het boek dat hij las om naar Aviette's rug te staren, gebogen als een machtige brug en strak omsloten door haar trui die nog te nieuw was om fcijn vorm te hebben verloren. Hij was helemaal wijnrood, behalve één schou der die, gevangen in de door een openstaand raam weerkaatste zortne- stralen, diep karmijnrood was. „Vertel me nog wat over jezelf." „Nu, Vader, ik had een uitstekende reis naar Moskou. Ze hebben beloofd dat ze mijn verzameling gedichten in hun publikatieprogramma zullen op nemen. In het programma voor het volgend jaar natuurlijk, maar dat was niet anders te verwachten. Eerder dan dat zou onvoorstelbaar vlug zijn." „Alla! Meen je dat werkelijk? Bedoel je dat we over een jaar werkelijk jouw gedichten in onze handen zullen houden...? „Och, misschien niet binnen één jaar; twee misschien..." Zijn dochter had vandaag een lawine van vreugde over hem uitgestort. Hij wist dat ze haar gedichten mee naar Moskou had genomen, maar de afstand tussen die getypte vellen en een boek met ALLA RUSANOVA op de titelpa gina had onoverkomelijk ver geleken. „Hoe heb je dat klaargespeeld? Alla glimlachte terug. Ze was bijzon der tevreden over zichzelf. „Natuur lijk," zei ze, „had ik gewoon naar een uitgever kunnen gaan en mijn gedichten laten zien, maar ik denk niet dat er dan iemand tijd aan me verdaan zou hebben. Maar Anna Yevgenyevna stelde me voor aan M. en daarna aan S. Ik heb hun twee of drie gedichten voorgelezen. Ze vonden ze allebei goed en toen, nu ja, toen telefoneerden ze met iemand en schreven een briefje voor iemand anders. Het was allemaal heel eenvou dig." „Geweldig! Pavel Nikolayevich straalde helemaal. Hij rommelde in zijn nachtkastje om zijn bril te vinden en zette die op, als om op staande voet bewonderd naar het kostbare boek te staren. Voor het eerst van zijn leven had Dyoma een echte, levende dichter gezien nee, niet zomaar een dichter, maar een dichteres. Zijn mond viel open. „En ik heb ook zo'n fijne naam voor een dichter! Een mooie, zuiver klin kende naam. Ik ga geen pseudoniem gebruiken. Bovendien: ik voel dat ik er echt als een schrijver uitzie. „Maar Alla... als het nu eens niet zou lukken? Je weet toch wel dat je alle mogelijke onbeduidende mensen moet beschrijven, en dan nog zo, dat ze door hun vrienden herkend kunnen wor den..." „Nee, ik heb een plan. Ik ga geen drukte maken over elke individuele figuur; dat is niet nodig. Wat mij voor ogen staat is iets heel niews. Ik vat regelrecht het collectieve bij de kop. Ik ga hele collectiviteiten uitbeelden, in brede lijnen. Tenslotte is je hele leven verbonden met het collectieve, niet met afzonderlijke persoonlijkheden." „Ja, dat is heel waar," moest Pavel Nikolayevich toegeven. Maar er bestond een gevaar, dat zijn dochter in haar enthousiasme misschien onderschatte. „Maar heb je wel aan het volgende gedacht? De critici kunnen je afkraken. Je weet dat de kritiek in onze wereld een soort maatschappelijk verwijt is; kritiek is gevaarlijk! Aviette gooide haar donkerbruine lokken achterover en keek, onbevreesd als een Amazone de toekomst in. „De situatie is deze," zei ze, „ze zullen nooit ernstige kritiek op me kunnen hebben, omdat er in mijn werk geen ideologische fouten zullen staan. Als ze me om artistieke redenen aanvallen ach, lieve hemel, wie vallen ze daar niet over aan? Neem nu het geval Babayevs- ki. Eerst was iedereen dol op hem, daarna haatte iedereen hem, ze lieten hem allemaal in de steek, zelfs zijn trouwste vrienden. Maar dat is maar een voorbijgaande fase. Ze zullen van gedachten veranderen, ze zullen bij hem terugkomen. Het is alleen maar een van die kwetsbare overgangsperioden, waar het leven zo vol van is. Vroeger zeiden ze bijvoorbeeld,Er moet geen conflict zijn.' Maar nu praten ze over ,de onoprechte theorie van de afwezigheid van een conflict'. Als de meningen verdeeld waren, als sommige mensen nog altijd op de oude manier praatten, terwijl anderen de nieuwe stijl gebruik ten, dan zou het duidelijk zijn dat er een verandering had plaatsgevonden. Maar als iedereen tegelijk op de nieuwe manier begint te praten merk je helemaal niet dat er een overgangsperio de is geweest. Wat ik zeg is dit: het voornaamste is dat je tact hebt en dat je reageert op de tijd. Dan krijg je geen moeilijkheden met de critici... O ja, je hebt me om boeken gevraagd, Vader. Ik heb er een paar voor je meegebracht. Je moest nu eens wat lezen; meestal heb je daar geen tijd voor. (wordt vervolgd) 4354. Piloot Storm kwam steeds meer onder de indruk van de titanische architectuur van deze tempel of dit pa leis, of wat het ooit geweest had kunnen zijn in een ver. ver verleden. In de muren aan weerszijden bleven de reliëfvormen van reusachtige gestalten hem verge zellen, tot hij ze nauwelijks meer kon onderscheiden in het schemerdonker van de eindeloze gang, die eerst diep omlaagvoerde en daarna weer geleidelijk omhoog liep. Arend schakelde nu een gering deel van zijn paral-energie over op schijnlicht en gebruikte al dus zijn wapen als zaklantaarn. Een vreemde, ondefi nieerbare lucht kwam hem met een kille luchtstroom tegemoet en plotseling hield de tunnel op om uit te monden in een tempel-achtige ruimte, zó groot, dat zelfs zijn paralbundel de andere zijde niet kon berei ken. Enorme traptreden voerden naar een verhoogd platform, waarop zoiets als een troon stond en óp die kolossale zetel onderscheidde hij een roerloze gestalte. 20. Opnieuw ging Tekko de straat op, nog steeds op zoek naar een goed en degelijk duikerspak. En toen hij eindelijk moe en moedeloos van het vruchteloos zoeken, voor de zoveelste maal die dag, een hoek omsloeg, bleef hij plotseling al« versteend staan staren naar het winkelraam van een sportwinkel. Achter de vensterruit hing namelijk, goed zichtbaar, een grote plaat van mensen onder water met rare zwemvliezen aan hun voe ten, een soort stofbril voor hun ogen en met iets als een gasslang aan hun neus. „Als dat eens mogelijk was!" mompelde onze vriend. „Maar dat is natuurlijk moge lijk, anders zouden ze daar geen reclame voor maken. Hoera! Dat is de oplossing!" Enthousiast stapte Tekko de winkel in en een gedienstige meneer haastte zich hem de nieuwe apparaten met slappe gummi voeten te tonen. De man vertelde hem dat die dingen, „Bara- cuda's heetten en dat men er plus minus 20 minuten mee onder water kon blijven. Tekko nam meteen twee uitrustingen en twee dozen met losse zuurstof patronen en stapte zielsgelukkig met het grote pak naar huis. AMSTERDAM De Nederlandse Credietbank NV, 't Hooge Huys Levens verzekeringen van 1891 NV en de NV Beleggingsmaatschappij Protector heb ben overeenstemming bereikt inzake een spaarplan, het Projectorplan, ge baseerd op belegging in aandelen Pro tector, gecombineerd met eep gegaran deerde risicodekking bij overlijden. De NV Beleggingsmaatschappij Pro tector is een ter beurze genoteerde open beleggingsmaatschappij. Het Protec torplan voorziet in een gegarandeerde risicodekking door bij overlijden on middellijk over te gaan tot uitkering naar keuze van of een gegandeerd risi cokapitaal of de tegenwaarde van het gespaarde, vermeerderd met de som van de voorgenomen doch niet verrichte be leggingen. Bij blijvende algehele invali diteit wordt stortingsvrijstelling verleend Deze risicodekkingen worden verzorgd door 't Hooge Huys Levensverzekerin gen van 1891 NV te Alkmaar. Het Pro tector-plan wordt fiscaal gelijkgesteld met een levenverzekering, hetgeen im pliceert dat alle uitkeringen van het plan volledig vrij van inkomstenbelas ting zijn. Tijdens de looptijd van het spaarplan wordt over de gevormde waarde geen vermogensbelasting gehe ven. HAAKSBERGEN He tbestuur van N.V. Twentsche Kabelfabriek te Haaks bergen deelt mede, dat in verband met het 40-jarige bestaan van de onderne ming, aan aandeelhouders een jubileum uitkering van 5% zal worden verstrekt, die zal geschieden in contanten. AMSTERDAM Op de 8 1/2 pet. achtjarige obligatielening van 50 mil joen ten laste van de Nationale Investe ringsbank (Herstelbank) is voor een zo danig bedrag ingeschreven dat bij de toewijzing een zeer belangrijke reductie moet worden toegepast. De inschrijving op de lening stond dinsdag open 100 pet. Kon sta nz 316 —2; Rheinfelden 270 onv.; Straatsburg 317 —13; Plittersdorf 476 15: Maau 539 10; Plochingen 153 7; Mannheim 426 34; Steinbach 173 +2; Mainz 403 —17; Bingen 310 —18; Kaub 357 —26: Trier 454 +10; Koblenz 386 —34; Keulen 414 41; Ruhrort 631 —50; Lobith 1289 —52; Nij megen 1091 —41; Arnhem 1040 —40; Eefde/IJssel 650 25; Deventer 530 20; Monsin 5500 30; Borgharen 4177 —39; Belfeld 1400 —38; Grave be neden de sluis 663 +(^lnw opeiwte Sambeek. ROTTERDAM Verolme krijgt van de Amerikaanse oliemaatschappij Esso opdracht voor de bouw van twee mam moettankers, die elk tussen negentig en honderd miljoen gulden kosten. Minister Nelissen (economische za ken) beperkte zich gisteren in de Twee de Kamer tot de mededeling: „Ik heb reden om aan te nemen dat binnen af zienbare tijd een Nederlands bedrijf een order voor de bouw van grote sche pen békend zal maken". Het gaat om schepen van ruim 25.000 ton, dezelfde grootte als de tankers die Esso eerder bij Verolme bestelde. De schepen worden ongeveer vijftig procent duurder dan de Esso Cambria, die inmiddels is afgeleverd, en de Esso Nederland, die in het stadium van af bouw verkeert. Verolme onderhandelt met de Noorse scheepvaartmaatschappij Bergesen over AMSTERDAM De export van de Nederlandse kledingindustrie is naar uit recent beschikbaar gekomen cijfers blijkt het afgelopen jaar krachtig gestegen en wel van 228 min in 1968 tot 321 in '69. Het grootst is deze stij ging bij de uitvoer van heren- en jon- gensbovenkleding die met 58 pet. toe nam tot een bedrag van 118 min. Van ouds wordt de Nederlandse da mesmantel in het buitenland zeer geap precieerd. Ook in het afgelopen jaar nam de export van dit artikel verder toe en wel van 67 min in het vorige jaar tot 102 min in '69. Procentueel bleef de stijging van de export in dé japonnen-, blousen- en rokken- en in de foundationsector op die in de hierboven genoemde branches ten achter. Niette min steeg ook in deze sectoren de uit voer met ruim 15 pet. De groei van de uitvoer was het sterkst bij die naar West-Duitsland en Frankrijk. De toeneming van de export naar Frankrijk wordt verheugend ge noemd omdat de import van kleding in dit land geen gemakkelijke zaak is. Verheugend was voorts de stijging in de verkoop naar België en naar de Ver. Staten. Ook de invoer van kleding ver toonde in 1969 een stijging en wel van 403 min tot 485 min. Voor het eerst sinds vele jaren bleef echter de stijging van deze invoer procentueel en abso luut en achter op de toeneming van de export ROTTERDAM Unilever zal op 24 februari direct na de sluiting van de effectenbeurs de voorlopige cijfers over 1969, alsmede het slotdividend, be kend maken- de bestelling van enkele dergelijk schepen. Bergsen behoort tot de groot ste onafhankelijke reders ter wereld. De nieuwe orders zijn een welkome aanvulling op de tien mammoettankers die Verolme/NDSM in de afgelopen paar jaar boekten. Op deze schepen zal volgens het onlangs uitgebrachte rap port Biesheuvel-Langman over de fi nanciële positie van het concern Verol me een verlies van 76 miljoen worden geleden. TILBURG Vijftien directies van wollenstoffenondernemingen die zich al bij voorbaat bereid hadden verklaard tot een nauwe en vergaandé samenwer king hebben zich dinsdag over de vor men van deze samenwerking beraden. De bijeenkomst werd voorgezeten door de voorzitter van de Federatie van Wollenstoffenfabrikanten. de heer J. P. L. van der Lande, directeur van Ha- tema in Helmond. Het gesprek werd gevoerd in het ka der van de huidige marktsituatie voor wollen weefsels en in het licht van de studies die in de laatste tijd aan de wol- lenstoffenlndustrie zijn gewijd. Met het oog daarop werd gezocht naar de meest adequate vormen van samenwer king. De directies zijn daarbij tot de conceptie gekomen waarbij een ter zake deskundige van buiten de industrie als een centrale figuur gaat optredeen. Hij moet garanderen dat de gedachte die bij de overheid en het bedrijfsleven over de vormen van samenwerking be staan optimaal tot hun recht zullen ko men. AMSTELVEEN In aansluiting op het persbericht van 29 januari deelt de KLM mee, dat de produktie in het der de kwartaal van het boekjaar 1969/70 (de maanden oktober t/m december 1996) ten opzichte van het overeenkom stige kwartaal van 1968 met 24 pet. is gestegen, hetgeen gepaard ging met een verhoging van de bedrijfskosten met 20 pet. Het vervoer in tonkilometers nam toe met 22 pet. In de loop van dit kwartaal werden 3 DC-8-63 vliegtuigen aan de vloot toege voegd. Een eerder afgeleverd vliegtuig van dat type werd in november 1969 verkocht en van de koper voor een pe riode van tien jaar gehuurd door mid del van een z.g. sale-lease-back over eenkomst. Een DC-9-32 vliegtuig, dat sinds februari 1969 van de fabrikant was gehuurd, is thans van de nieuwe eigenaar gehuurd voor tien jaar. Zoals gemeld, bedroeg het verffes van de KLM over het derde kwartaal 9,2 min (v;j. winst 6.3 min). In de eerste 3 kwartalen van de lopende boekjaar werd een winst behaald van 67,2 min. (Slotkoersen van gisteren) Fonds Vorlf* 1st* ko«rt» not. A.K.Z.O. 92.7 93.6 Alg. Bank Ned. 245.5 248 Amrobank 53.1 53.1 Amsterdam Rubber 44 45 Deli Mij cert. 46.5 46 Dordtsche Petrol. 825 835 Heineken's Bier 172 171 H.A.L. 87.5 85.5 Hoogovens nr.c.v.a. 104.7 105.8 H.V.A.-mijen ver. 52.5 53 K.LJV1. 123 121 Kon. Petroleum 130.4 132.2 Nat. Ned. cert. 103.4 103.1 Philips gem. bez. 64.9 64.6 Robeco 236.4 236.4 Rolinco 189 189 Scheepvaart Unie 71.2 70.9 Unilever c.v.a. 110 113 Ned. 7 j. •69 8 101.3 101 Ned. 25 j. '69 8 100.1 100.1 Ned. 7 j. '70 8 99.9 99.7 Ned. 25 j. '70 8 99.3 99 Ned. '69 7è 96.2 95.9 Ned. '66-1 7 91.2 90.7 Ned. '69 7 90.5 89.9 Ned. '68-1 6* 86.3 85.5 Ned. '68-2 6i 86.2 85.5 Ned. '68-3 6i 86.1 85.5 Ned. '68-4 6è 86 85.4 Ned. '66 61 87.4 87 Ned. '67 61 84.3 83.8 Ned. '67 6 82.3 81.7 Ned. '65-1 53 84.1 83.5 Ned. '64-1 5i 82.2 81.6 Ned. '64 5 78.3 77.7 138 „Het klopt niet," zei smidje Verholen en hij keek zijn makkers bezorgd aan. „We hebben nou precies de richting bepaald en als we die volgen, waar komen we dan uit? „In het w^ter van de Dodemansbaai natuurlijk, antwoordde kleine Kareltje. „Op dat water moeten we precies tweehonderd el afleggen. Zo staat het tenminste in de geheime boodschap van Simon ^uynkerck_ „En dat is het hem nou juist", zuchtte de smid. Als we tweehonderd el weg zijn, moeten we in het water duiken om het topje op te zoeken van die rotspunt, die het verzonken Suikerbrood heet „Steek de blubberd!" liet Foppe zich toen spon- taan ontvallen. „Je hebt gelijk. Verholen. Dat kan niet! Het verzonken Suikerbrood ligt niet in de Dodemansbaai, maar in de Suikerbroodbaai, waar die Ouwe Murk woont..." Even was het stil, doch toen klaarde het gezicht van de ge troffen herbergier weer op. „Gelukkig maar, dat ik de situatie hier goed ken", lachte hij. „Ik dacht eerst al: jongens, daar gèèt mijn goud!" Hij greep een dorre tak en begon een teke ning te krassen in het natte zand van het strand „De Suikerbroodbaai ligt aan de andere kant van het rif", legde hij uit. „Kijk maar. Deze steer hier is de rotspartij, waarop de resten van het ou de koerhuis gelegen zijn. Daar hebben we natuur lijk helemaal niet aan gedacht, mar als je bo venop dat oude koerhuis had gestaan, dan had je natuurlijk twéé kanten op kunnen kijken' Kijk. deze kromme lijn is de kustlijn en waar ik die D inschrijf, dat is de Dodemansbaai. De S is COPYRIGHT STUDIO A VAN de Suikerbroodbaai. Van het koerhuis af kon je dus in twee baaien kijken!" „Ach ja, natuur lijk!" riep de smid opgelucht uit. „Geef mij dat stokje eens, dan zet ik een pijl door jouw teke ning heen". Hij kraste een duidelijke pijl door het plattegrondje van Foppe Helmstock en ver volgde: „Wat stom van ons hè? Toen we de juis te lijn van de schaduw eenmaal hadden gevon den, hebben we hardnekkig de éne kant op ge zocht, want een lijn heeft immers twéé richtin gen! Je kunt langs een lijn net zo goed naar links als naar rechts!" „Ja," riep Kareltje op gewonden uit. „En als je de andere kant opgaat, dan kom je wèl in het water van de Suikerbrood baai!" Ned. '58 4i 81.6 81 Ned. '64 4i 94.8 94.8 Ned. '59 4i 80.2 79.7 Ned. '63-1 41 73.6 72.8 Ned. '61 4 77 76.3 Ned. '53 33 71.5 71.3 Ned. staffell. '47 3è 68 68 Ned. '51 34 90.1 90.3 Ned. '53 1-2 34 78.5 78.5 Ned. '50 1-2 31 66.3 65.8 Ned. '54 1-2 31 67 66.8 Ned. grootb. *46 3 78.1 78.3 Ned. dollarl. '47 3 89 89.5 BNG won.bl. '57 6 89.3 89 id. 30-jar. '58/'59 44 76.8 76.5 BNG '67-1-2 63 87.7 87.5 BNG '68-1-2 6! 87.8 87.7 BNG '67-1-2-3 64 85.3 84.9 BNG *65-1 6 84.6 BNG '58-1-2-3 43 79.1 78.8 Bk. mid. kred. '66 7 96.1 96 Nat. Inv.b. '65 53 88.1 88.2 Fr. Gron. h.b. dw. 6 83.15 83.4 Alb. Heijn '55 4 Brit. Petrol. '66 7l#/. 92.6 Bijenkorf Beheer 6 Co-op r.spaarbr. 166 Ned. Gasunie '69 74 94 94 Ned. Gasunie '66 71 93.8 93.6 Ned. Gasunie '66 64 87.8 87.6 Philips dir. '51 4 Pegem 1-2 1957 6 86.4 86.4 Pegem 1958 54 82.7 83.5 Rott. Rijn Pijpl. 5l*/« 90.8 90®/< K.L.M. 1968 7 88.8 88.2 K.L.M. 15-jarig 5 92.6 92.9 Ned. Sp.w. '57 1-2 43 83.9 83.9 A.K.Z.O. 43 79 T8.5 Bergh. Papier 44 95.5 95.5 Gelder Zonen v. 4l 86.2 86.3 Grasso 53®/o 85 86 K.L.M. 53 82.5 Meteoor beton 53°/o 99 99.5 Stokvis 43°/« 84.5 84.5 Thom/Dr.-Verbl. 44*/« 98.5 99 Ned. cred.b. aand. b. 184.5 184 Ned. Midd.bank a. 106 105.5 Slavenburg's a. 210 211.5 Albert Heijn 158.8 155 Arnh. scheepsb. cert. 100 100 Befo ,,b" 134.5 134 Bergh/Jurg. 250-1000 176 176 Blijd.st. f 1000 nr cva. 47.8 48 Bols Lucas 213 214.5 Brakke Grond. 21 21 Bredero 198.6 196.6 Bredero n.r.cert. 195.5 193 Bredero ver. bedr. 473.4 473.3 Bührm.-Tetterode f. 81.7 84 Bijenk. beh. n.r. c.v.a. 495 493 Bijenk. beh. 6*/# pref. 75.5 75.5 Calvé D. Calvé D. n.r. c.v.a. 691 692 Calvé pr. wo. r. cert Drents-Ov. houth. 118 118 D.R.U. 374 377.5 Elsevier f. 751 753 Erdal Mij wasverw. 849 Etna-Daald Hold. f. 47 47.7 Europe ('1) Hotel 269 269 Fokker Gazelle 110 113 Gelder (van) 150.5 150 Gelder (van) pref. 146 Glst-Broc. 116.5 115 Grasso 165 164.5 Hellingman 210 208 Holec 116.5 Internatio Kluwer f. 259 258 Kon. Ned. Papier 160.5 161 Kon. Ned. Text, cert. 39.6 38.2 Krasnapolsky f. 49 48.8 K.V.T. 131 131 Leidse Wol 152.8 153.5 Lips en Gispen cert. 127 Meteoor 209 215 Naarden Chem. 865 862 Naeff gebr. 235 255 Nedap. 136 140 Ned. Kabel 263 265 Nelle, wed. van 341 342 Nijma n.r. c.v.a. 16.7 16.7 Nijverdal-ten Cate 73.5 76.5 Overz. gas bez. v.a. f. 84.1 84.5 Pakhoed 71.8 74.5 Palthe 48.5 51.5 Parkhotel 355 355 Pont hout 162.5 162.5 Reesink en co a. 134 134 Schev. expl. mij. f.a. 20.3 20 Schokbeton aand. b. 157 154.5 Scholten cart./pap. a. 165 168 Schuppen sajetf. a. 121 125 Sim. de Wit aand. b. 231.2 230 Technische Unie a. 318 318 Thom./Dr.-Verbl. f.a. 98 99.9 Tw. kabelfabriek a. 321 323 Ubbink-Davo a/ 67.5 67 Unil. 1000 cert 7cpr a. Ver. Machinef. a. 75.1 74 Ver. Nd. Uitg.bedr. a. 239.9 239.9 Ver. Ned. Uitg. f. 16.8 16.8 Ver. Touw c.v.a. 119.5 118.1 Vredestein c.v.a. 138 138 Vulcaansoord 54.5 53 Wegener n.r.c. 108.5 108 Wessanen 69.5 70 Billiton 2e rubr. a. 127 126 Geld. tramw. mij. a. 58 H.B.B. bel. dep. f. 820 820 Interbonds lpb f. 611 611 Vastg.bel.f. part. f. 495 495 I.K.A. bel. mij. f. 178 180.5 Unitas f 50 a. 99.9 99.9 Can. pac. railw. cert. 65.8 63V« Int. nickel cert. 45.9 45.2 Shell oil Can. cert. 27.65 28'/< Am.tel/tel cert. 50.1 50.5 Anaconda cert. 28.5 28 Bethlehem steel cert. 27.3 27.5 Chesap. a. Ohio cert. 52','4 52 Cities ser. cert. 37V< 37.45 Dupont d. N. cert. 102 Gen. electric cert. 73s/4 72.6 Gen. motors cert. 67 66.8 Kennecott cop. cert 44.9 45»/4 Phil, petroleum cert. 20.15 Radio corp. Am. cert. 31.1 31»/4 Republic steel cert. 33.2 33.7 Shell oil cert. 37.8 38.3 Standard br 10 a cert 50.7 Un. St. steel (10) cert. 34.5 35'/4 Woolworth cert. 34 33.6 Er zit duidelijk beweging in de rente. De tarieven van Ameri kaans schatkistpapier lopen nu al een aantal weken hardnekkig te rug, traag weliswaar, maar toch pertinent. Dit wijst op een zekere ontspanning op de Amerikaanse geldmarkt. De Amerikaanse obli gatie-index daarentegen wil nog niet direct omhoog. Pogingen daar toe worden voortdurend ongedaan gemaakt. Kennelijk ligt die markt nog enigszins onder druk van de aanhoudende grote investerings- vraag. Maar in het algemeen ziet het toch uit naar een zekere ver lichting van de Amerikaanse rente- markt. Veel duidelijker ligt die situatie in Engeland. Vooral door de deze week bekend geworden uitermate gunstige ontwikkeling van de En gelse betalingsbalans over januari zijn de obligaties omhoog gescho ten. De geldmarkttarieven bevon den zich in dat land al verscheide ne weken in dalende richting, maar nu komt er toch ook bewe ging in de koersen van de obliga- tiemarkt. De speculaties over een mogelijke discontoverlaging in En geland nemen nu sterk in kracht toe. In de ook in Amsterdam geno teerde eeuwigdurende schuld 3 1/2 pet. War Loan zit de laatste tijd flinke beweging. Als basis dient hier de officiële koers van de le ning in Londen, maar de noga\ dunne markt in Amsterdam doet vaak afwijkingen ontstaan. Soms ligt de koers hier enkele procenten boven die van de originele stukken, soms daar flink beneden. Dit laat ste is thans het geval, hetgeen meestal geschiedt bij een opgaan de koersontwikkeling. Noteert de Engelse War Loan nu reeds ca. 42 pet., de Nederlandse sector komt nog niet verder dan ca. 40. Nog niet zo lang geleden lagen beide noteringen op ca. 38. De ontwikke ling is dus ook hier duidelijk. GRONINGEN De directie van NV Nederlandse Gasunie deelt mede, dat door een syndicaat onder leiding van de Amsterdam-Rotterdam Bank NV, Alge mene Bank "Nederland NV en Bank Mees en Hope NV en voorts bestaande uit Hollandsche Bank-Unie NV, Neder landse Credietbank NV, Nederlandsche Middenstandsbank NV, Pierson, Hel dring en Pierson. Coöperatieve Centrale Boerenleenbank en de Coöperatieve Centrale Raiffeisen-bak een 8è obligatielening ten laste van de NV Ne derlandse Gasunie, groot f 100.000.000, is overgenomen, welke zal worden uitge geven 100*/q. De lening zal worden afgelost in 10 gelijke jaarlijkse termijnen, aanvan gende in 1976. Vervroegde gehele of ge deeltelijke aflossing is gedurende de eerste 10 jaar van de looptijd niet toe gestaan. Daarna is zij toegestaan van 15 maart 1980 af, uitsluitend op 15 maart van elk jaar, a 101#/«. De lening is ver deeld in coupures van 1000 (k - en cf-stukken). Datum van inschrijving is donderdag 26 februari, datum van stor ting woensdag 25 maart 1970. Opneming van deze lening in de beursnotering te Amsterdam en Rotterdam zal worden aangevraagd. HELMOND Zowel de omzet als de winst van Texoprint NV heeft zich in 1969 gunstig ontwikkeld. De raad van commissarissen en de raad van bestuur hebben daarom besloten aan de alge mene vergadering van aandeelhouders voor te stellen het dividend over 1969 voor de gewone aandelen vast te stellen op 18 procent (1967 14 procent, 1968 16 procent) en voor de preferente aande len op 9 procent (onveranderd). AMSTERDAM Op de Amsterdam se effectenbeurs hebben de internatio nale aandelen bij de hervatting van de handel enige winst geboekt. Onder lei ding van Kon. Olie liepen de noteringen op. Bij de start van de handel werden aandelen Koninklijke verhandeld tegen 132 hetgeen ten opzichte van dinsdag middag een vooruitgang betekende van ruim 2,-. Gisteravond waren overi gens nog zaken gedaan tegen 129. In Wall Street stond het fonds begin beurs onder druk en als gevolg daarvan liep de notering gisteravond in Amsterdam aanvankelijk wat terug. Van de andere internationale aande len heeft AKZO een verdere stijging aan de dag gelegd. Gistermiddag na af loop van de officiële beurs was de koers reeds opgelopen tot boven de 94 en vanochtend werden de eerste trans acties afgesloten op 943. een winst van 70 cent. Hoogovens boekte nog een vooruitgang van 0.80 tot 105.50 en Philips behaalde een winst van 10 cent op precies 65. De koers van Unilever ging 1.40 naar boven tot 112.30. De staatsfondsenmarkt gaf een over wegend flauwe stemming te zien. De even voor de beurs aan gekondigde lening van de Neder landse Gasunie werd de oorzaak van de verdere teruggang genoemd. Op de scheepvaartmarkt lagen de eerste note ringen beneden de slotkoersen van dinsdagmiddag. Aandelen KNSM wer den bijna 1 lager verhandeld op 89.20. Holland-Amerika Lijn moeet 2 1/2 punt verlies incasseren op 85. De cultuuraandelen lagen licht verdeeld in de markt. De flauwe stemming gold voorts voor de aandelen Heineken. Bij de opening van de markt ging de koers van deze aandelen 3,- naar beneden tot 169.

De Vallei | 1970 | | pagina 2