West Allis is test voor organisatie winterspel Barcelona blijft bij Ajax aandringen over Johan Cruyff neme Men Men neme Men neme Men neme Men neme albert heijn (wie anders?!) AMERIKANEN WETEN ER WEINIG VAN, MAAR Schaatselite kreeg kille ontvangst Ottenbros bleef aan de leiding Men neme Zilvervloot Q reuzezak zoo gram FRAKSE Malse Andijvie Rondo's JMT Tripcake Ch Ontbijt- worst Ch Gebraden gehakt pakje 100 gram Sinaas appelsap dl Watten- bollen Smeerkaas Bram Appel bij Eindhoven Post/ Janssen in zesdaagse van Groningen FINANCIEEL SUCCES kilo Eyssen DOhückDA. MILWAUKEE De Amerikaanse schaatsbond heeft veel geld en weinig schaatsers. Ziedaar de reden, waarom de elite van het Europese hardrijden met wereldkampioen Ard Schenk en de Europese titelhouder Nlna Statkevitsch aan het hoofd momenteel verblijf houdt in het aan het Michiganmeer ge legen Milwaukee. Op de kunstijsbaan van West AIUs. 15 km landinwaarts, or- ganiseien de Amerikanen dit weekeinde de eerste ISU-sprintkampioenschappen •u een week later het wereldkampioen schap dames. Een door de internationa le organisatie verplicht gesteld „exa men", aangezien de ambities van de Amerikanen uitgaan naar de organisa tie van de Olympische Winterspelen van 1976 en zelfs naar het wereldkam pioenschap hardrijden voor heren. Het maakt niet uit, dat schaatsen over lange afstanden in de Verenigde Staten net zo populair is als bobsleewedstrijden in Nederland. Bij de Olympische Spelen Is er goud mee te verdienen. Daar gaat het de Amerikanen om. Het Amerikaans Olympisch Comité stelt jaarlijks 15.000 a 25.000 dollar ter beschikking van het handjevol leden van de USSA, een ongeveer drie jaar oude afsplitsing van de grote Ameri kaanse schaatsbond, die het meer popu laire packstyleskating alle deelne mers aan een afstand tegelijk aan de start onder zijn beheer heeft. Ter gelegenheid van de komende kampioen schappen is daar nog eens 15.000 dollar bijgekomen. Aanzienlijke bedragen voor een sport, die slechts op twee plaatsen in Amerika beoefend kan worden: op de kunstijsbaan van West Allis en op de natuurijsbaan van Min neapolis. En zelfs daar hebben de el kaar uit de bochten duwende packsty- lers de overhand. De USSA beschikt dan ook niet over een coach of een trainer. Elke rijder wondt individueel begeleid of in het geheel niet. Het is onder die omstandigheden verbazing wekkend, dat er in het verleden Ameri kaanse successen zijn geweest: Cathy Klein werd in 1936 de eerste wereld kampioene bij de dames, Johnny Wer- ket eindigde bij de heren als tweede in 1948, Diane Holum werd derde bij de dames in 1967 en bij de Olympische Spelen behaalden Bill Disney en Terry Mc Dermott medailles op de sprint. Ook ditmaal heeft men met Neil Blatchford zowaar een kanshebber voor de titel. Het ISU-sprintkamploenschap is een geesteskind van de Nederlander Henny Roos. Hij bracht het voorstel om de MILWAUKEE Een enkele anjer vormde op het primitieve vliegveld van Milwaukee de weinig uitbundige wel komstgroet voor Europees- en Wereld kampioen Ard Schenk. Het comité van ontvangst bestond uit argwanende douanebeambten, die in een hangar tus sen enkele olievaten en enige tafelten nistafels alle koffers grondig door zochten. Daarbij werd geen enkele considera tie getoond voor de schaatsers uit Ne derland, Zweden, Noorwegen en Japan, die in tien uur vliegen (vanuit Kopen hagen en Oslo) zeven uur tijdsverschil hadden overbrugd. De snuffelende ambtenaren in Milwaukee slechts zeiden gecontro- teerd met vliegtuigpassagiers uit Euro pa werden steeds zenuwachtiger. Uiteindelijk vonden zij uit de bagae van teamarts dr. D. de Waard een broodje met. vlees, dat. zij met een triomfantelijk gevaar in beslag namen. Ard Schenk was onopgemerkt in het toestel blijven zitten toen de nerveuze douanebezigheden een aanvang namen. De enige onderbreking van de vlucht was een half uur durend oponthoud op het vliegveld van Montreal. Daar mocht men uiteraard op vertoon van het pokkenbriefje verpozing zoeken in een lange gang van het complex. On derweg had de secreatis van de United States Skating Association (USSA), Ja mes Mawkins, het gemengde gezelschap reeds duidelijk trachten te maken, dat men in de Verenigde Staten slechts oog heeft voor Football en Baseball. De schaatssport is er volkomen onbekend en het moet dan ook aan de goedgeefs heid van het Amerikaanse Olympische Comité worden toegeschreven, dat zo wel de ISU-sprintkampioenschappen (komende weekeinde) als de wedstrij den voor het wereldkampioenschap da mes (28 februari en 1 maart) in het na bij Milwaukee gesitueerde West Allis worden gehouden. Rijders en rijdsters als Ard Schenk, Göran Claeson, Dag Fornaess, Stien Kaiser en Ans Schut, die in een groot gedeelte van Europa een zekere faam genieten, werden op het vliegveldje van Milwaukee nauwe lijks bekeken. De meeste aandacht kreeg nog de 82-jarige voorzitter van de Internatio nale schaatsfederatie, Sven Laftman, wegens zijn martiale uiterlijk. CADIZ De Belg Jean Pierre Mon- sere heeft woensdag de vierde etappe van de Ronde van Andalusië gewon nen. Harm Ottenboe behoudt de lei derstrui. Uitslag: 1. Monsere (Bel), 150 km in 3 uur 30 minuten en 35 seconden (met tijdsvergoeding 3.30,05); 2. Serpenti (Ned) 3.30,35 (met tijdsvergoeding 3.30,20); 3. Echeverria (Spa); 4. Bella- guez (Spa); 5. Cifuentes (Spa); 6. Van der Vleuten (Ned); 13. Zoetemelk, allen dezelfde tijd als Monsere; 21. Ottenbros 3.32,12; 23. van Katwijk; 30. Dolman; 43. Pijnen zelfde tijd als Ottenbros. Het algemeen klassement na vier rit ten is: 1. Ottenbros 15.20,30; 2. Leman (Bel); 3. Linares (Spa); 4. Marine (Spa); 5. Lucas (Spa) allen op 15 seconden; 6. Monsere; 11. Van der Vleuten; 12. Zoe temelk, allen op 20 seconden; 20. Van Katwijk op 18 minuten en 37 seconden; 26. Dolman; 28 Pijnen op 19.07; 44. Ser penti op 24,22. sprinters een eigen kampioenschap te geven ter tafel tijdens de ISU-vergade- ring in Londen, tezamen met het voor stel om over te gaan tot de instelling van het Europees dameskampioenschap en het Europees juniorenkampioen schap. Ondanks heftig Noors verzet werd zowel het sprint- als het dames kampioenschap op de agenda gezet. De 66-jarige Henny Roos is bij deze evene menten tot scheidsrechter benoemd, zoals hij dat ook was bij de landenwed- strijd Nederland-Noorwegen, en zal dat ook zijn bij het wereldkampioenschap dames. Het Europese dameskampioenschap in Heerenveen is inmiddels een finan cieel succes geworden. Van de 100.000 gulden aan inkomsten zijn 5.500 gulden opzij gelegd voor de internationale fe deratie. De afdracht van de Amerika nen zal het gestelde minimum van 250 Zwitserse francs waarschijnlijk niet te boven gaan. Inmiddels zijn de perspec tieven voor het voortbestaan van de ISU-sprintkampioenschappen niet be paald groot. De mogelijkheid bestaat, dat volgend jaar in Inzeil een einde zal komen aan het experiment. Het was namelijk de bedoeling voor de sprinters een specifiek kampioenschap te organi seren. Mannen als Suzuki en Keiler re den echter vrolijk mee bij het wereld kampioenschap in Oslo en verknoeiden daarmee de ritten van de 5000 meter. Daarentegen zijn in West Allis, naar men mag aannemen, de klassementsrij ders in het voordeel en zullen de typi sche sprinters er dit weekeinde nauwe lijks aan te pas gekomen. „Dat komt misschien, doordat we de afstanden niet helemaal goed gekozen hebben", aldus de heer Roos. „Want de duizend meter is inderdaad te lang. Voor een werke lijk sprintkampioenschap zou je wed strijden moeten organiseren over 300 meter. Met voor iedereen twee starts: een keer in de binnen- en eenmaal in de buitenbocht. De moeilijkheid is ech ter, dat je daarmee geen programma kunt vullen. Leen Pfrommer is er voorstander van de afstanden nog ver der in te korten. Met fotografische metingen is in de atletiek komen vast te staan, dat de topsnelheid 'van een atleet op de 100 meter ligt tussen de 25 meter en de 60 meter. Laat dat nu eens bij schaatsen het dubbele bedragen, dan kom je uit op een totale afstand van ongeveer 200 meter. Op een rechte baan wel te ver staan. Dan heb je ongeveer het Friese kortebaanwerk. In Heerenveen zou je zo'n kampioen schap zonder veel bezwaren kunnen or ganiseren". EINDHOVEN De tweede divisieclub Eindhoven heeft voorlopig tot het einde van dit seizoen Bram Appel als mana ger gecontracteerd. Appel zal samen met de oefenmeester van Eindhoven, Brandes, trachten de promotie naar de eerste divisie te bewerkstelligen. Bram Appel kwam in de gelegenheid om bij Eindhoven in dienst te treden, omdat hij na een ruzie bij zijn vorige werkgever, het Belgische Beeringen tussentijds mocht vertrekken. GRONINGEN Het veld voor de zesdaagse van Groningen, die woensdag begint, is compleet. Voor het eerst zul len Jan Janssen en Peter Post in Ne derland een zesdaagse-koppel vormen. Het veld ziet er als volgt uit: Post-Janssen; Bugdahl-Kemper (W.Dld); Fritz Pfenninger-Spahn (Zwits); Theo Verschueren-Seeuws (Belg); Lawrie-Simes (Austr); Renz- Gilmore (Dld-Aust.)Deloof-Loevesijn (Belg-Ned)Hill-Van der Lans (Eng- Ned) en Koel-De Wit (Ned). AMSTERDAM Vic Buckingham, oud-trainer van Ajax en op dit moment in dienst bij FC Barcelona, blijft aan dringen op een transfer van Johan Cruijff naar zijn huidige vereniging. Dezer dagen heeft de leiding van Barcelona Ajax een brief gestuurd, waarin een bod wordt gedaan om Cruijff. Naast de transfersom, die Barcelona schrijft te willen betalen en die ligt beneden het gedrag dat Ajax en Cruijff zijn overeengekomen als uit gangspunt voor eventuele transferon derhandelingen te zullen nemen biedt de Spaanse club Ajax aan een wedstrijd te spelen, waarvoor een be drag van 100.000 gulden zou worden betaalt. Voorzitter Van Praag van Ajax ver telde woensdagavond: „De brief van Barcelona heb ik ontvangen en Ajax heeft hem al beantwoord ook. Wij heb ben terug geschreven dat wij op dit moment niet willen praten over een mogelijke transfer van Cruijff en ook niet over het bedrag dat daar mee zou zijn gemoeid. Een bedrag overigen, dat wij, in overleg met Cruijff niet openbaar zullen maken. Wij hebben ge steld, dat Ajax, Barcelona en Cruijff pas dan rond de tafel gaan zitten voor het voeren van besprekingen als de grenzen van Spanje werkelijk open zijn voor buitenlandse voetballers. Dus pas als er zekerheid is. Ajax stelt zich op het standpunt dat praten, onderhan delen en marchanderen geen zin heeft zo lang die zekerheid nog ontbreekt. Ajax heeft Cruijff beloofd en Johan heeft daarmee ingestemd, dat pas als de kans werkelijk bestaat dat hij in Spanje kan voetballen, onderhandelin gen zullen worden geopend. Wij houden ons aan die afspraak, maar wij zullen niet op vooruit lopen. Wij weten dat Cruijff graag naar Barcelona wil gaan en wij wallen hem niet op een onrede lijke wijze tegenhouden. Barcelona heeft dus, wat ons betreft, een zekere priori teit wanneer er transferbesprekinge* met Spaanse clubs zouden komen**. Hoe maakt men 't huishouden goedkoper? Oneen Tltee Oh Margarine oh chips OU Engelse Drop Doperwten t?». Kwaliteitsklasse I fles 0.94 liter pak 6 stuks advocaat per stuk «jg? 325 gram AT. (gekleurd) zakje 68 stuks 98 lf5 89 tt* 55399855 dikke of dunne plakken 100 gram HU blik 4 ballen 10? (200 gram) cup 100 gram Jèf Aanbiedingen gelden t/m woensdag 25 februari

De Vallei | 1970 | | pagina 9