„Vrouw achter het stuur" is nu vrijwel geaccepteerd Schurft steekt in ons land de kop weer op TWEEDE AUTO SOMS MEER NOODZAAK DAN LUXE Een nieuw hoofddeksel uit Parijs Gevolg van taak verdeling Insmeerkuur Aboe Simbel-tempel uit sneeuw nagebouwd OPMERKELIJK VERSCHIJNSEL HOEWEL WE ONS TOCH REGELMATIG WASSEN: Isolement SPELEN IN BAD SEGEBERG MUSEUM IN BAMBERG Ook club van „zondag indianen" opgericht Rotspartij Indiaan T riomfen Club Ongrijpbaar BESMETTELIJK HOE KOMT HET? WOONSITUATIE Hoge ogen als tweede auto in het gezin gooien de Citroen Deux Chevaux derde van links), de Renault 4L (tweede van links), de Volkswagen 1200 (derde van rechts) en de Mini (Austin Seven/Mor ris 850, tweede van rechts). De Fiat 850 Coupé (uiterst rechts) is extra verwennerij voor mevrouw. De Opel GT (uiterst links) als tweede auto bewijst dat meneer ook aan zichzelf denkt. DE A UTO- VOOR-ME VROUW BEGINT IN TE BURGEREN PARIJS Weer iets nieuws uit de Lichtstad: Paulette ontwierp daar deze hoed of kunnen we beter spreken van hoofddeksel? bestaande uit een zwarte dop, versierd met gouden tres sen. Deze creatie voor de komende lente en zomer noemde hij „De konin- fin der gekken". Nog maar een jaar of wat terug was de vrouw met een eigen auto een hoge uitzondering en bestond er bij mannen onder elkaar niet de minste twijfel over de herkomst van die auto. Tegenwoordig is de vrouw met de eigen auto gewoon een braaf moedertje uit een buitenwijk, dat een wagentje van haar man kreeg om er de kinderen mee naar school te brengen en boodschappen te doen. Ook de reputatie van mevrouw als chauffeuse veranderde in enkele jaren aanmerkelijk. Vroeger stond het voor mannen als een paal boven water dat vrouwen niet konden autorijden en el ke vrouw achter het stuur was automa tisch een „stom wijf'. Zo langzamer hand begint de tijd te komen dat de vrouw achter het stuur eenvoudigweg wordt geaccepteerd als mede-wegge- bruikster. De auto voor mevrouw beter ge zegd: de tweede auto in het gezin be gint in te burgeren. Dat afdoen met de kreet „welvaartsverschijnsel" is al te simpel. Natuurlijk is een toenemende welvaart van invloed, maar er is meer. Er is een trek van veelal jonge ge zinnen naar de dorpen rond de steden, waar het openbare vervoer meestal maar matig is. Een eigen auto is de eni ge oplossing om de vrouw daar uit een isolement te halen, terwijl die tweede auto ook hard nodig is voor het op en neer brengen van de kinderen, voor het in huis halen van de boodschappen, voor het naar de reparateur brengen van kapotte huishoudmachines, voor het naar de dierenarts brengen van de hond, enzovoorts. Precies hetzelfde geldt voor de ge zinnen die wel in de steden blijven wo nen maar zioh in steeds verder van de centra af liggende buitenwijken vesti gen. Veel vrouwen blijven ook na hun trouwen werken, hetzij enkele dagen per week, hetzij halve dagen. Dat blij ven werken is vaak alleen maar mogelijk als het vervoer snel en goed is geregeld en dat betekent heel vaak dat er eigen vervoer nodig is. Er is dan meteen sprake van een wisselwerking. De tweede auto is er nodig voor het baantje, maar dank zij het baantje kan die tweede auto worden gehouden. Me vrouw betaalt haar eigen auto zelf. De prijzen van de tweedehands au to's dalen hard. Daarmee gaan natuur lijk de inruilprijzen naar beneden, die de heren des huizes voor hun enkele ja ren oude auto's krijgen als ze een nieu we willen kopen. Heel vaak is het dan aantrekkelijk om de auto die moet wor den vervangen, niet in te ruilen maar zelf te houden. De lage inruilprijs weegt lang niet op tegen het gemak van de tweede auto in het gezin. Mevrouw komt dan wel in een oudere auto te rij den, maar is er precies bekend wat er allemaal met de auto is gebeurd en hoe het met hem staat. In Nederland tiert de markt van de zeer oude auto's welig. Al voor enkele honderden guldens zijn er brikjes te koop, waarmee inderdaad nog te rijden valt. Een tweede auto kan dus heel goedkoop worden bemachtigd, door de- geen die het risico aandurft. Dat risico is niet gering, want er deugt natuurlijk niet veel meer aan zo'n bakje. Alleen daarom is de ophanden zijnde verplich te periodieke technische keuring een goede zaak, die sanerend zal werden op het wagenpark. Daarmee komt dan een einde aan deze laatste mogelijkheid voor een tweede auto. Er zijn dus vele wegen die tot de tweede auto voeren. Veelal komt er eerst nog een tussenoplossing. Meneer laat zich dan door zijn vrouw met de auto naar station of bushalte brengen, waarna mevrouw de auto de rest van de dag kan gebruiken. In de praktijk gaat dat meneer meestal al gauw ver velen, zodat de aanschaf van de tweede auto door dit gemengde gebruik dat eerst een oplossing bleek te bieden, al leen maar wordt bespoedigd. Op een gegeven moment is die twee- Karl May-cultus in Duitsland BONN Engeland is trots op z'n Sherlock Holmes mu seum en op Sherlock Hol mes-kenners die in moei zaam speurwerk uitvissen welke pijptabak de grote de tective rookte en waar hij zijn slobkousen kocht. Wel nu, Duitsland hoeft voor de Britten geen duimbreed opzij te gaan: Duitsland heeft zijn Karl May. Ouderwets? Verre van dat: Karl May is nog steeds modern en springle vend. In de Beierse stad Bam berg staat het pelgrimsoord voor alle vereerders van de Meester; het Karl May Mu seum. Daar kan men de au thentieke werkkamer en bi bliotheek van de Indianen- auteur bekijken. Met zijn ro mantische, echt negentiende- eeuwse vertrekken met wan den vol boeken en veel exo tische zaken zoals krissen, assagaaien en Oosters koper werk. De geweren aan de muur lijken zojuist te zijn opge hangen door Old Shatter- hand en de waterpijp smeult nog van Kara Ben Nemsi. Eigenlijk heeft Bamberg niets met Karl Ma yte ma ken. De schepper van Win- netoe schreef zijn ontzag wekkend oeuvre in het te genwoordige Oostduitse plaatsje Radeheul bij Dres den. Daar was oorspronkelijk een bloeiend Karl May Mu seum gevestigd. De commu nistische ideologen echter beschouwen Old Shatterhand als een knecht van het vroe ger kapitalisme. De weduwe van May's uit gever is er toen in geslaagd om de hele collectie in vei ligheid te brengen naar West-Duitsland. Het stille heiligdom in Bamberg is niet het enige bedevaartsoord voor Karl May vereerders. Zeker even beroemd is Bad Segeberg, een kuurplaatsje in Slees- wijk-Holstein, niet ver van Lübeck. Bad Segeborg heeft zo mogelijk nog minder met Karl May te maken dan Bamberg, maar het bezit een imposante rotspartij, die zo uit de Karl Mayboeken lijkt weggelopen. Wie kijkt naar deze grillige rotswand vol kruip- en sluipgaten, meent onwillekeurig hoofdtooien zien bewegen of boernoezen van Bedoeïnen en stiekem om een hoekje schuivende geweerlopen. Voor dit grandioze decor zijn bijna vanzelf de Karl May Spelen ontstaan die elke zomer in Bad Segeberg worden gehouden. Dan herleven de kleurige romans met gestamp van paardehoeven, met kruit damp, heldenmoed en een wir-war van bont uitgedoste figuren. De Spelen, als ama teurtoneel begonnen, zijn zo meeslepend, dat beroepsac teurs van naam hun vakan tie eraan geven om belange loos mee te doen. Een centrale figuur in de Karl May-cultus is een echte indiaan, een Cherokee. Hij heet Buffelzoon Lange Lans. Ingewijden mogen hem Nicky noemen. Nicky (nu 46) is geboren in een eenvoudige wigwam in Denver (Colora do). Twintig jaar lang heeft hij als sergeant gediend in het Amerikaanse leger. Daarna keerde hjj de armee der bleekgezichten met ver vroegd pensieon de rug toe. Sindsdien wijdt hij zich ge heel aan het indiaan-zijn. In Bamberg is hij de gids en schatbewaarder van het Karl May Museum. Als Nic ky, met zijn koper-rode huid en adelaarsneus, Winnetoe's Zilverbuks eerbiedig van de wand neemt, vervalt ook de luidruchtigste bezoeker in een bedremmeld zwijgen. Soms reist Nicky in op dracht van het museum naar Amerika. Daat koopt hij dan in bevriende wigwams verse strijdbijlen, vredespijpen en beretanden voor de collec tie. Onnodig te zeggen dat d< oersterke twee meter langf Nicky ook steevast helden rollen vervult bij de Spelen in Bad Segeberg. De reis van Beieren naar Sleeswijk-Hol- stein maakt de Buffelzoon in zijn grote Mercedes, die 'hij toepasselijk met bison- vellen heeft bekleed. Kortom: Karl May is ac tueler dan ooit. Duizenden le zen, herlezen en bestuderen zijn werken. Eén van hen, de Münchense ambtenaar Gerd Frank (25), vierde onlangs triomfen in de televisiequiz. „Alles of niets". Frank heeft elk van de 73 Karl May boe ken minstens twaalfmaal gelezen en hij kan elk avon tuur vrijwel dromen. (Zijn vrouw droomt er ook van). In Bad Segeberg is, in het kielzog van de Spelen, een complete huisindustrie ver rezen. In nijvere thuisarbeid vervaardigen de Segeberges Indiaanse souvenirs, zoals moccasins, tomahawks en geborduurde hoofdbandjes voor squaws. Weer andere inwoners zijn zo gegrepen door de Spelen, dat zij van geen ophouden weten en een „Club van Zondagindianen" hebben op gericht. Deze vereniging komt elk weekeinde bijeen in een ei gen tentenkampje om zich daar te bekwamen in lasso- werpen en het geven van rooksignalen. Dan snorren de gevederde pijlen, roffelen de paardehoeven. Waar bljjft, vergeleken b(j dit alles, Engeland, met zijn bleke Sherlock Homes? Pre cies: nergens. Ughl De Nederlander neemt gemakke lijk aan dat de tweede auto in een gezin slechts is voorbehouden aan de rijken. Eigenaren van tweede auto's generen zich bijna voor hun bezit. S Tweede auto's zijn zelf verdiend en meestal harde noodzaak. Echt voor plezier hoeft niemand meer te genwoordig een auto te hebben. Toch wordt de tweede auto ais luxe gezien. De KNAC echter meent: „De tweede auto is een logisch gevolg van de taakverdeling in het gezin. De man heeft een auto nodig om zijn werk te kunnen doen. De vrouw heeft een auto nodig om haar huis houden te kunnen combineren met i een werkkring. Voor buiten de centra wonende j vrouwen is de tweede auto boven- dien een bijna onmisbaar gereed- j schap én de enige mogelijkheid om een zeker isolement te ontgaan. De tweede auto is zo geen luxe, maar j een sociaal goed". de auto er dan. Hoeveel het er zijn weet niemand. De schattingen lopen uiteen van 100.000 tot 200.000 stuks. Het cijfer verifiëren wordt onmogelijk gemaakt doordat de auto van mevrouw dan of ficieel als enige auto van het gezin staat geboekt. zouden er dus in 1969 een dertiendui zend zijn geweest. Als de eigenlijk voor inruil bestemde auto wordt aangehouden, valt er uiter aard niet te kiezen. Als er speciaal een auto wordt gekocht voor mevrouw, ge nieten de goedkope vierpersoons auto's de grote voorkeur: auto's als de Lelijke Eend, de Renault 4, de Fiat 850, de Aus tin/Morris Mini, de goedkoopste Volks wagenkever. Een enkele man verwent zijn vrouw bijzonder en zet haar in een vlot coupeetje, of in een kleine sport wagen. Vooral in dat laatste geval wordt de auto voor mevrouw echt tweede auto in het gezin, want dan gaat manlief er zelf ook graag in rijden. De tweedehands gekoohte auto's voor mevrouw en de auto's die niet worden ingeruild, zodat ze als tweede auto in het gezin blijven, zijn helmaal ongrijp baar. Slechts de auto's die nieuw spe ciaal als tweede auto worden aange schaft, zijn te achterhalen. De impor teurs praten, op grond van contacten met dealers over plm. vier procent van het totaal aantal verkochte auto's. Dat Wlat is schurft, of „scabies", zoals de medische term luidt? De ziekte wordt veroorzaakt door een mijt (een microscopisch klein spinachtig beestje), dat op plaatsen van het lichaam waar de huid dun is (tussen de vingers, in de oksels, binnenzijde pols, buikwand) gange tjes graaft. In die gangetjes wor den eieren gelegd. Na korte tijd is het aantal mijten in de huid ver tienvoudigd. De gangetjes, die de mijten gra ven, zijn te herkennen aan ragdun ne grijsachtige streepjes. Doordat de meeste mensen allergisch zijn voor de gifstoffen van de scabies- mijt, merkt men aanvankelijk niet dat men schurft heeft. Pas na enige tijd krijgt men hin derlijke jeuk, vooral als de huid warm wordt, zoals 's avonds in bed. Met een door de arts voorge schreven insmeerkuur wordt de ziekte vaak binnen enkele dagen onderdrukt. Weliswaar zal de jeuk dan nog enkele dagen te voelen zijn, maar ook die zal na korte tijd verdwijnen. Niet dat wij een vies volkje zijn. Maar je staat wel even gek te kijken, wan neer je deskundigen hoort beweren, dat de schurft weer in het land is. En laten wij eerlijk zijnals je schurft zegt scabies noemen de artsen het dan denk je onwillekeurig aan mensen, bij wie het onder hun hemmetje niet al te fris is. Toch blijkt dat anno 1970 een formidabele gedachtenfout te zijn. De meesten van ons wassen zich regelmatig. In veel huizen worden douches aangelegd en er wordt volop zeep verkocht. Maar toch: de schurft is weer in het land en de artsen staan voor een raadsel. Ook het buitenland meldt een groter aantal schurftgevallen. Vlak na de Tweede Wereldoorlog was schurft een beruchte ziekte. De mensen konden zich toen niet naar behoren wassen, onder meer omdat er bijna geen zeep te krijgen was. Het gevolg was, dat de polikliniek huidziekten in Leiden in 1947 driehonderdvijftig schurftlijders onder haar patiënten tel de. In 1952 hadden de Nederlandse artsen de ziekte in bedwang. Tien jaar lang werd er in deze Leidse polikliniek geen enkel geval van schurft meer gesigna leerd. Maar in 1963 begon het weer. Er wer den toen alleen al in de Leidse poli kliniek acht gevallen behandeld. In 1964 zes gevallen, 1965 bracht zeven ge vallen. In 1966 plotseling een forse stij ging: 27 gevallen, het jaar daarop twin tig gevallen en in 1968 maar liefst veertig schurftpatiënten. Schurft is een besmettelijke ziekte. Ongevaarlijk, maar erg lastig. Niemand is verplicht om, als hij schurft heeft, dit te melden bij een of andere over heidsinstantie. Voor het merendeel van SAPPORA In Sappora, de Noordjapanse stad waar in 1972 de Olym- S pische Winterspelen worden gehouden heeft weer het jaarlijkse sneeuwfes- S tival plaatsgehad. Onder de 187 sneeuw bouwwerken trok een kopie van de A boe Simbel tempel van de Egyptische farao Ramses wel de meeste aan- dacht. de andere besmettelijke ziekten is dat wel het geval. Géén meldingsplicht dus. Het gevolg is, dat er ook geen landelijke cijfers bestaan van het aantal mensen, dat vo rig jaar en op het ogenblik aan deze jeukerige ziekte hebben geleden of nog lijden. Maar uit contacten van de mi nisteriële afdeling besmettelijke ziek ten met huidartsen in ons land, is dui delijk gebleken, dat de schurft de laat ste vier jaar weer toeslaat. „Maar", zegt dr. H. Bijkerk, hoofd van de afdeling besmettelijke ziekten van het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid, „er is geen enkele reden tot ongerustheid. Wij vinden het nu nog niet nodig handelend op te tre den, hoewel wij de situatie nauwkeurig in de gaten houden". Wij wassen ons redelijk. Wij wroeten niet dagelijks in de modder. Hoe komt het dan, dat het aantal schurftgevallen sinds pak-weg vier jaar weer groter is geworden? Dr. Bijkerk: „Vroeger werd scabies door de mensen ook door de huisart sen eerder herkend en dus ook eer der behandeld. Doordat de mensen zich redelijk wassen zijn de scabies-wondjes minder opvallend. Bovendien reken je er niet zo vlug meer op, dat je aan schurft lijdt. Iets wat een tijd lang zeldzaam is geweest, wordt minder ge makkelijk herkend. Bovendien zijn de mensen kennelijk toch wat meer immuum geworden voor het gif, dat de scabies-mijt onder onze huid achterlaat. Met andere woorden: de scabies kan nu wat langer doorwroe ten, voordat de mensen jeuk krijgen. In die tussentijd kun je heel wat mensen in je omgeving ook degenen die hun lichaam iedere dag goed verzorgen besmetten". De Rotterdamse huisarts dr. E. H. Hermans heeft nog een andere verkla ring: „Je hoeft tegenwoordig heus niet onhygiënisch te leven om scabies te krijgen. Het menselijke contact en daardoor de infectiemogelijkheid is groter ge worden. Jongens en meisjes gaan vlug ger met elkaar naar bed, er worden communes gevormd, enzovoorts. Overal waar mensen in nauw contact met el kaar leven 'n gezin, een groep gast arbeiders, zeelieden aan boord van een schip is de kans op scabies aanwezig. Wanneer één man of vrouw in zo'n ge meenschap scabies oploopt, dan wordt onherroepelijk de hele gemeenschap besmet". Dr. Bijkerk: „Het behandelen van een schurft-patiënt is zonder meer zinloos, wanneer je niet meteen in de woonsi tuatie van zo'n patiënt duikt. Wanneer je niet onmiddellijk ook bijvoorbeeld de andere gezinsleden behandelt, dan wordt je patiënt binnen de kortste ke ren opnieuw besmet". De ziekte blijkt voor te komen in alle lagen van de bevolking. Speelt het mis schien een rol, dat veel jongelui tegen woordig hun haren lang dragen en mis schien te weinig verzorgen? Dr. Hermans: „Scabies komt nóóit boven de rand van je boordje uit. Lang haar heeft er dus weinig mee te ma ken. Toch heb ik vorig jaar zomer een aantal Damslapers moeten behandelen, die scabies hadden opgelopen". Maar dr. Bijkerk gelooft niet, dat schurft een hippie-ziekte is. „De meeste gevallen", zegt hij, „doen zich voor bij kinderen tot veertien jaar. De groep van twintig tot 29 jaar, waartoe dus de meeste hippies behoren, komt op 6» tweede plaats".

De Vallei | 1970 | | pagina 15