Ede heeft plannen voor kunstijsbaan Belgen stelden al kandidatuur op eerste dag titelstrijd bandstoten Onzekere De Kleine leed al nederlaag Weer verlies ijshockeyteam Sportfonds Leo van der Kar: Dit jaar steun aan 22 jonge sportmensen Kans op voetbal is minimaal Verenigingen in geldnood Ottenbros moest leiding afstaan DE BALLEN HADDEN HET WEER GEDAAN AMVJ in derde ronde Geen amateur voetbal Nederlaag voor Tom Okker Vorwarts won TELEURSTELLEND Rijvers tekende bij VRIJDAG 20 FEBRUARI 1970 S/j sport APELDOORN De Stichting Gel derse Kunstijsbaan i.o. heeft plannen om te komen tot de bouw van een kunst ijsbaan in Ede. In een door een voor lopig werkcomité samengesteld rapport wordt Ede qua ligging en bereikbaar heid de meest gunstige plaats gevonden voor het situeren van een 400 meter baan en open ijshockeybaan in de pro vincie Gelderland. De kosten van de kunstijsbaan wor den geschat op ongeveer anderhalf mil joen gulden. Zou de ijsbaan gecombi neerd kunnen worden met een open xwembad dan is de verwachting, dat de exploitatie sluitend zal zijn. De stichting hoopt samen met de gemeentebesturen van Ede, Wageningen, Renkum, Barne- veld, Veenendaal en Rhenen de bouw van de ijsbaan te realiseren. Het voorlopig werkcomité en het be- ■tuur van het gewest Gelderland van de KNSB sommen in het rapport een groot •antal redenen op waarom het de voor keur verdient de kunstijsbaan in Ede te «itueren. Ede is, geografisch gezien, voor de provincie Gelderland de meest centraal gelegen plaats. Het werkcomité .is van mening dat een kunstijsbaan in Ede in het kader van de aanwezige en geprojecteerde kunstijsbanen in Deven ter en Utrecht in een behoefte zal voorzien en de lancune prachtig zal kunnen opvullen. Zonder combinatie met een open bad, zal, aldus hebben de rapporteurs bere kend, het jaarlijkse exploitatietekort ongeveer 120.000 gulden zijn. Daarbij is men uitgegaan van een bezoekersaantal van gemiddeld 200.000 per jaar. Die verwachting is niet al te optimistisch volgens het rapport, circa 65 pet. van de bezoekers komt uit eigen gemeente of onmiddellijke omgeving. Gecombineerd met een open bad zou het exploitatietekort circa 50.000 gulden bedragen, hetgeen opgevangen zou wor den als een eenmalig bedrag van 500.000 door overheid, Nederlandse Sport Federatie en particulieren bijeen gebracht zou kunnen worden. DEN HAAG De KNVB en alle af delingen van de KNVB hebben, zowel voor zaterdag als voor zondag, alle wedstrijden, die in het amateurvoetbal op het programma stonden, afgelast in verband met de tostand van de terrei nen. De KNVB besloot tevens de wed strijden van de B-elftallen betaald voetbal van zaterdag van het program ma af te voeren. Er zal vandaag nog geen beslissing worden genomen over het betaalde voetbal van zondag. APELDOORN De ballen hadden het opnieuw gedaan. Na afloop van de eerste ronde van het Europees biljartkampioenschap bandstoten in de Apel- doornse schouwburg „Orpheus" was de rel onmiddellijk compleet toen titelver dediger Raymond Ceulemans verklaarde, dat er met die ballen niet te spelen was en de overige spelers hem zonder uitzondering bijvielen. Er werd zelfs ge dreigd niet verder te zullen spelen, wanneer er geen andere ballen zouden ko men. Naarstig overleg natuurlijk tussen de vice-voorzitter van de Europese Bil jart Federatie, de Westduitser Berend, en de voorzitter van de Koninklijke Ne derlandse Biljart Bond, de heer P. van Engelen. In een dergelijk kort tijdsbe stek was overleg met andere officials Van de Europese Biljart Federatie natuur lijk niet mogelijk, zodat tenslotte een noodoplossing werd gevonden. Besloten werd. dat zou worden gespeeld met ballen, die Cees van Oosterhout had meege bracht en die momenteel worden onderzocht bij het T.N.O. Op dit moment dus geen officiële wedstrijdballen, zoals de eerst gebruikte super-aramith-ballen, die door de C.E.B. waren voorgeschreven. Medegedeeld werd, dat eventueel te vestigen records alleen dan zouden kunnen worden erkend, wanneer de nieuwe ballen door het T.N.O. worden goedgekeurd en vervolgens door de C.E.B. ge accepteerd. En daarmee verklaarden alle deelnemers zich akkoord. Er werd inderdaad in de eerste ronde slecht gespeeld. De spelers misten, Ceu lemans niet uitgezonderd, alle gevoel voor de super-aramith-ballen, die nu en dan over het biljart heen huppelden. In bijna alle partijen werd moeizaam ge streden, maar tenslotte vormde de ver wisseling van ballen misschien voor onze landgenoot Henk de Kleine het grootste nadeel. Hij had weliswaar al verklaard, dat je de super-aramith het beste kunt vergelijken met stenen, die je over tien jaar nog niet kent, maar hij was van het gehele gezelschap deelne mers de enige, die er toch vijf weken mee had getraind. Het ging De Kleine op de eerste dag helemaal niet bijster naar de zin. Hij startte het toernooi tegen de Spanjaard Munoz en had alle moeite om winnend over de finish te gaaih De Spanjaard behoort niet tot de kanshebbers, maar demonstreert toch vaak een goed spel inzicht en spelgevoel. De Kleine stond aanvankelijk ver achter bij de vijf de beurt al zeventien caramboles maar slaagde er tenslotte toch in als eerste te finishen, waarbij een serie van 32 in de vierendertigste beurt wel enig zelfvertrouwen terugbracht. Mu noz bleef op 162 staan. Aantrekkelijk was deze partij bepaald niet. Ceule mans tenminste viel ondertussen op de tribune in slaap.... Op de andere tafel vochten de Franse ex-prof Dufetelle en de Duitser Sie- bert een duel uit, dat na 42 beurten, drie mèèr nog dan De Kleine had nodig gehad, in het voordeel van de Frans man werd beslist. Ceulemans hield vervolgens de Oos tenrijker Hitzinger op afstand, maar had toch ook nog 31 beurten nodig, ter wijl zijn langenoot en leerling Dielis op de andere tafel de Portugees Ribeiro, waarschijnlijk veruit de zwakste van het gezelschap, ver voor bleef. Teleurstellend voor het Nederlandse publiek was ongetwijfeld de nederlaag, GALATI Donderdagavond leed het Nederlandse Ushockeyteam tegen Italië *ijn derde nederlaag in vijf wedstrij den. De Italianen zegevierden met 6-1. De tussenstanden waren: 3-0, 2-0 en 1-1. Door het zwakke optreden van de Roemeense scheidsrechter Gubernu, die vaak de meest vreemde beslissingen nam, dreigde het duel tussen Italië en Nederland herhaaldelijk te ontaarden. De Belgische arbiter de Paepe slaagde er echter in de gemoederen telkens weer tot bedaren te brengen. Nederland kreeg zevenenveertig strafminuten, de Italianen twintig. Hans Christiaan, de beste Nederlandse speler tot nu toe, was de grote boosdoener in de ogen van Gu bernu. De Nederlander kreeg eerst een misconduct penalty en daarna zelfs een game misconduct penalty omdat Guber nu zich bedreigd voelde. Het was overigens een verdiende overwinning voor de technisch betere en snellere Italianen. De Nederlandse doelman De Wit kreeg zesendertig schoten te verwerken, waarop hij slechts een fout maakte. Nederland ■peelde zonder Jo Simons, die door de coach uit het team was gelaten omdat hij in de voorgaande wedstrijd niet vol doende was teruggekomen om zijn te genstander te dekken. Het enige Ne derlandse doelpunt kwam van de stick van Gentis na een pass van Manuel. Nederland bezet momenteel de zesde plaast. De ranglijst wordt aangevoerd door Oostenrijk, dat in vier wedstrijden nog niet verslagen is. De stand is nu: Oostenrijk 4 4 0 0 8 25- 7 Italië 5 4 0 1 8 24-11 Hongarije 4 2 0 2 4 17-11 Frankrijk 4 2 0 2 4 16-15 Denemarken 4 112 3 18-14 Nederland 5 113 3 14-26 België 4 0 0 4 0 7-37 ENSCHEDE Kees Rijvers zal dezer dagen een contract tekenen dat hem na dit voetbalseizoen nog drie jaar als trainer aan FC Twente verbindt. Rijvers is thans aan zijn vierde sei zoen als trainer bij de Enschedese ere divisieclub werkzaam. In de vijfde nacht van de zesdaagse van Milaan kreeg Peter Post na een inhaalmanoeuvre ruzie met de Belgi sche wereldkampioen Eddy Merckx. Post viel van zijn fiets en verwonde zijn elleboog. Merckx maakte later door de microfoon zijn excuses. Als teken, dat de vrede weer was gesloten, reed hij een ronde met Post's koppelgenoot Motta. Bij de neutralisatie vanmorgen was de stand: 1. Motta (Ita)/Post (Ned) 429 pnt; 2. Merckx/Stevens (Bel) 379; 3. Rancati (Ita)'Altig (WD1) 315; 4. Bugdahl/Renz (WD1) 97. Op een ronde: 5. Basso (Ita)/Oldenburg (WD1) 299; 6. Schultze/Fritz (WD1) 297; 7. Kemper (WD1)/Seeuws (Bel) 268; 8. Fritz Pfen- ninger (Zwi)/De Loof (Bel) 88; 9. Rog- gendorf (WD1)/Severeyns (Bel) 86. Op acht ronden: 10. De Lillo (Ita)/Louis Pfenninger (Zwi) 138; 11. De Wit (Ned)/Mogens Frey (Den) 98. TIRANA De Amsterdamse volley balclub AMVJ heeft zich donderdag in de Albanese hoofdstad Tirana geplaatst voor de derde ronde van het Europese bekertoernooi voor landskampioenen. Weliswaar versloeg Dinamo Tirana de Amsterdammers met 31, maar AMVJ had de eerste wedstrijd met 30 gewon nen. die De Kleine in zijn avondpartij moest incasseren van Siebert. De Kleine start te opnieuw heel moeizaam en keek na tien beurten al tegen een achterstand van 61 caramboles aan: 9-70. Na de achttiende beurt, bij een stand van 44- 98 in het voordeel van Siebert, kwam plotseling de ommekeer. Er volgde een serie van 38 caramboles en na de 22e beurt leidde De Kleine met 133 tegen 117. Het leek, of hij zijn ritme had ge vonden. Op dat moment echter vroeg Siebert een korte pauze. Of hij het op dat moment opzettelijk deed zal altijd een vraag blijven. Maar het was duide lijk een psychologisch moment. Want De Kleine, die juist de cadans te pak ken had, bleek na de hervatting op nieuw van slag te zijn en moest toezien, hoe Siebert de 200 caramboles vol maakte, terwijl hij zelf niet verder dan 155 was gekomen. Een bijna dramatisch einde had de partij op de andere tafel tussen Dufe telle en Munoz. De Spanjaard leidde vanaf het begin en had na 37 beurten een comfortabel lijkende voorsprong van 32 caramboles: 163-195. „En nog vijf" kondigde de arbiter aan, maar die vijf bleven uit. Dufetelle legde in de volgende beurt 21 caramboles op tafel en Munoz miste in zijn beurt op frac ties van milimeters. De Fransman liet zich de hem daardoor geboden kans niet ontglippen en maakte beheerst de 200 vol. In de nastoot strandde Munoz op 198 toen een prachtige rondspeelbal op het laatste moment volkomen uit zijn baan draaide. Daarna demonstreerden Ceulemans en Dielis tegen resp. Ribeiro en Hitzin ger, dat zij toch wel de grote favorieten voor de titel zijn. Vooral Ceulemans na tuurlijk. De Belg maakte zijn partij te gen Ribeiro in 16 beurten uit en scoorde een hoogste serie van 42 caramboles. Dielis deed de kenners watertanden met een waarlijk schitterende serie van 71 caramboles en liet Hitzinger tenslotte op 124 staan. De uitslagen waren: Dufetelle 2 200 42 4.76 39 Siebert 0 175 42 4.16 22 De Kleine 2 200 39 5.12 32 Munoz 0 162 39 4.15 26 Ribeiro 0 109 42 2.59 10 Dielis 2 200 42 4.76 26 Hitzinger 0 124 31 4.00 34 Ceulemans 2 200 31 6.45 40 De Kleine 0 155 33 4.69 38 Siebert 2 200 33 6.06 36 Dufetelle 2 200 39 5.12 26 Munoz 0 198 39 5.07 31 Dielis 2 200 28 7.14 71 Hitzinger 0 124 28 4.42 41 Ribeiro 0 65 16 4.06 14 Ceulemans 2 100 16 12.50 42 Stand: Ceulemans (Belg) 4 400 47 8.51 42 Dielis (Belg) 4 400 70 5.71 71 Dufetelle (Fr.) 4 400 81 4.93 39 Siebert (W.-Dld.) 2 375 75 5.00 36 De Kleine (Ned) 2 355 71 4.93 38 Munoz (Sp.) 0 360 78 4.61 31 Hitzinger (Oost.) 0 248 59 4.20 41 Ribeiro (Port.) 0 174 58 3.00 14 AMSTERDAM Sportfonds Leo van der Kar zal in 1970 22 jonge sport mensen een (financiële) helpende hand reiken bij hun training. Zij zullen een stage in het buitenland doormaken en zonder uitzondering gaan allen naar die plaatsen in Europa, de honkballer John van Westrenen zelfs in de Verenigde Staten, waar de hulp van coaches en trainers het meest in het belang van de loopbaan van de jonge Nederlander is. Nieuw in de geschiedenis van het sportfonds is, dat bij de 22 geselecteer den ook twee jonge coaches zullen zijn. Dit tweetal, voorgedragen door de Ne derlandse roeibond, zal aan het eind van het jaar naar Ratzeburg in West- Duitsland gaan om een curcus te vol gen. De roeibond zal zijn kandidaten pas aan het eind van het jaar, of na het komende seizoen aanwijzen. Het sportfonds, dat selecteert op ba sis van aanmeldingen van Nederlandse sportbonden, is zijn steun aan de Ne derlandse sportwereld tien jaar geleden begonnen. De schoonspringsters Thea en Judith du Pont, de honkballer Her man Beidschat, en de atleet Jan van Uden waren in 1961 de eerste vier van de rij die nu tot 118 is uitgegroeid. „In die tien jaar", vertelde dr. A. C. Swol, voorzitter van het sportfonds, „is de be langstelling van de bonden voor ons werk enorm toegenomen. De KNLTB was in 1964, toen wij Tom Okker uit stuurden bijvoorbeeld nogal huiverig en meende dat 't niet helemaal in overeen stemming zou zijn met de regels van het amateurisme. Sinds die tijd is het ledenaantal van de KNLTB echter ver dubbeld en misschien hebben wij hier toe ook wel iets bijgedragen". Het sportfonds, dat ter gelegenheid van zijn tweede lustrum 1000 gulden van het NOC kreeg aangeboden, heeft in tien jaar ongeveer 150.000 gulden be steed voor het geven van trainingsmo gelijkheden. ROTTERDAM Opnieuw dreigt het totaliteit te worden afgelast. Voor de (K.N.V.B.) betekent dat een vergroting schema. Maar wat betekent het voor de clubs? Een groot verlies, of zelfs een finan cieel debacle? Of is zoals bijvoor beeld het Bredase NAC vindt een al gehele afgelasting een uitkomst. „Omdat straks wellicht meer publiek komt". De meeste clubs spreken nog niet over noodsituatie. Hieronder de visie van bestuursleden van clubs uit alle re- gonen van het betaalde voetbal. FC Twente, administrateur Lub bers: „Wij moeten afwachten of deze langdurige winter een verlies voor ons gaat oplveren. Pas na een heel voet- baljaar kunnen we dat bekijken. Ten slotte is het mogelijk dat de wedstrij den die nu zijn afgelast, straks meer publiek gaan trekken. Bij sneeuw en kou gaan de mensen immers niet zo ge makkelijk de deur uit". FC Den Bosch, manager Van der Klink: „Wij komen in liquiditeitsmoei lijkheden. Het is niet noodzakelijk om moord en brand te schreeuwen, maar de situatie is nu al zorgelijk. Onze vaste kosten lopen door, er komt geen geld in de kas. Bovendien krijgen we nog acht thuiswedstrijden. Daarover hebben wij al bij de KNVB geprotesteerd. In de betaalde voetbal dit weekeinde in zijn Koninklijke Nederlandse Voetbalbond van de achterstand op het competitie- cember en in januari had men ons één thuiswedstrijd toebedeeld. En als de competitie verder is, dan kunnen onze thuiswedstrijden wel volkomen onbe langrijk geworden zijn". AZ'67, secretaris Van der Hoef: „Wij hebben geld moeten lenen. Van de gemeente, 125.000 gulden. Omdat al die afkeuringen onze financiële toestand hadden aangetast. Hoe groot de schade aan het einde van dit seizoen zal zijn, valt nog niet te bekijken. In ieder geval krijgen wij nog een aantal thuiswed strijden". NOAD, secretaris Bolsius: „Dat deze gang van zaken ons geld gaat kos ten is duidelijk. Maar wij kunnen dat wel aan. Financieel redden wij ons wel. Het is dus nog niet alarmerend maar wel zorgwekkend". INHALEN NAC, secretaris Speekenbrink: „Wij spelen liever onder deze omstan digheden niet. Er komt toch geen kip kijken. Voetbal is een wintersport, maar deze winter houdt iedereen bin nenshuis. En dat is weinig rendabel. La ten wij straks maar inhalen, dan krij gen wij in ieder geval méér bezoekers". De geselecteerden voor 1970 zijn: Atletiek: Frank Nusse (geboren 23 maart 1953), veertiendaagse training in de zomervaakntie voor junior-tienkam per in West-Duitsland. Basketball: Carla de Liefde (25 maart 1950) en Walter Ombre (23 april 1951). In juli of augustus tien dagen training met het Zuidslavische dames/heren bas ketballteam in Korcula te Zuidslavië. Cricket: Thijs Vermeulen (27 maart 1949) in voorjaar veertien dagen trai ning op de Alf Gover Cricket School in Londen. Handboogschieten: Theo Vermeulen (10 november 1951), Peter Huvenaars (5 januari 1951) en Dirk Meindert Warde naar (15 oktober 1953) in juli of augus tus trainingsweek te Leamington Spa (Engeland). Paardesport: Rita Meulendijks (24 september 1950) en Erik Schoemaker (2 juli 1950) in de loop van het seizoen vier weken training op het centrum Wahrendorf (West-Duitsland). Honkbal: John van Westrenen (8 ja nuari 1949) training van twee weken in Vero Beach (Verenigde Staten), te be ginnen op 15 maart, en daarop volgend stage van vier weken in Los Angeles (VS) bij de „Dodgers" onder leiding van Bill Arce. Tennis: Paul van Min (17 september 1951) ongeveer een maand training in oktober of november in het tenniskamp van Lew Hoad in Fuengirola (Spanje). Van Min zal les krijgen van Lew Hoad persoonlijk. Roeien: De Nederlandse Roeibond zal tegen het eind van het seizoen twee jonge coaches aanwijzen voor een cur sus van acht dagen onder leiding van A Dr. Van Swol, voorzitter van het Sportfonds Leo van der Kar, feli citeert de jonge tennisspeler Paul van Min, die bij Lew Hoad in Spanje gaat trainen. Karl Adam in de sportacademie te Rat zeburg (West-Duitsland). Schaatsenrijden: John Olof (22 au gustus 1951), Jan Derksen (4 maart 1951) en Annie van Dalsen (6 juli 1951) hebben reeds hun trainingskamp in In zeil onder leiding van Egbert van 't Oe ver achter de rug. Ze waren van 19 ja nuari tot 16 februari in de Zuidduitse plaats. Schermen: Ed Ham (14 mei 1950) drie weken, vermoedelijk in augustus, sabel training in Parijs onder leiding van maitre Donadieu en/of Cottard. Ski: Zeno Lampe (28 december 1949) training in november en december plaats en juiste tijdstip nog niet be kend. Tafeltennis: Hans van de Broek (16 mei 1953) en Anton Wil van Zoelen (23 februari 1953) training in Falkenberg (Zweden) vermoedelijk in juli. Zwemmen: Addy Nijhuis (16 decem ber 1951) en Francois van Kruisdijk (25 mei 1952) training, voornamelijk voor de schoolslag, in Leipzig (Oost-Duits- land). Vermoedelijk in mei of juni. SALISBURY Tom Okker heeft te Salisbury in de derde ronde van de open Amerikaanse tenniskampioen schappen op overdekte banen verloren van de Roemeen Ion Tiriac: 36, 57. Okker, die niet boven de middelmaat uitkwam, kon de sterk serverende Roe meen geen ogenblik bedreigen. Met Okker verdwenen ook de ge plaatste Amerikanen Stan Smith en Clark Graebner uit het toernooi. Smith werd verslagen door de Engelsman Ro ger Taylor (86, 26, 63), terwijl de Egyptenaar El Shafei de baas bleef over Graebner: 1210, 63. BEIROET Vorwarts Berlin, tegen stander van Feijenoord in de kwartfi nales van het toernooi om de Europese Cup voor landskampioenen, heeft in een oefenwedstrijd de Libanese club Homenmen met 30 verslagen. RONDA Wereldkampioen Harm Ottenbros heeft donderdag zgn leiders positie in de ronde van Andalusië moeien afstaan aan de Spanjaard Lu cas. Ottenbros is nu derde met een ach terstand van ruim drie minuten. De Spanjaard Joaquin Galera eindig de als eerste in de vijfde en voorlaatste etappe van Cadiz naar Ronda over 214 kilometer. Galera had een voorsprong van 48 seconden op de nieuwe leider Lucas. Ottenbros legde beslag op de zesde plaats op 3.49. De vijfde etappe is voor de renners een zeer zware geworden. In plaats van de oorspronkelijk af te leggen 177 kilo meter moesten de coureurs 214 kilome ter rijden, omdat een politieman de ka ravaan de verkeerde weg had inge stuurd. Door deze foutieve aanwijzing werd een berg van de eerste categorie in het parcours betrokken, de „Las Pa- lombas". Deze wijziging in het parcours is vooral in het voordeel van de op „eigen terrein" rijdende Spanjaarden geweest. De Belg Dierickx was de grote man van de vijfde dag. Ondanks tal van lekke banden, slaagde de Belg er steeds op nieuw in aansluiting te krijgen met de kopgroep. Op minder dan anderhalve kilometer van de eindstreep moest Die rickx echter afhaken. Ook de Neder landse renners moesten de tol betalen. Enkelen eindigden op een achterstand van meer dan een uur. Uitslagen: 1. J. Galera (Spa) 5.55,012. Lucas (Spa) 5.55,49; 3. Manzaneque (Spa) 5.56,01; 4. •Dierickx (Belg) z.t.; 5. Linares (Spa) 5.57,38; 6. Ottenbros 5.58,50. 8. Zoete melk z.t.; 10. Pijnen 6.00,16; 24. Van der Vleuten 6.34,23; 41. Van Katwijk z.t.; 44 Serpenti z.t.; 46. Peeters z.t. Algemeen klassement na vijf etap pes: Lucas 21.16,19; 2. Linares op 2.04 3. Ottenbros op 3.01; 4. Marine (Spa) op 3.16; 5. Dierickx op 16.32; 7. Zoetemelk op 19.15; 10. Pijnen op 23.38; 23. Var der Vleuten op 44.54; 41. Van Katwijk op 45.12; 43. Dolman zt; 44. Serpenti z.t 46. Peeters z.t.

De Vallei | 1970 | | pagina 17