Veenendaals dagblad Voor Midden-Oosten Buiten Amerikaans bedrijf koopt T. en D.-Verblifa Raad van Apeldoorn wil dat festival doorgaat Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Aan wij zingen in moord ob Doetinchems meisje Twintig mille zoek uit gemeentekas Transfusie aap-mens Automobiliste achtervolgd en ernstig mishandeld Censuur op personeels blad NOS Werk komt niet in MINIGEBAK MAIS0N KRAMER Onderzoek naar verdwijning van weduwe Prins Charles bij Marine Hert doelwit van satelliet Hannah Maron moet been missen Weer dode door pokken „Elektronische vliegtuigen voor Israël" I NIEUWE DEPRESSIES COLPORTEUR IN ARREST Percussie I NEW YORK Rusland heeft vandaag tijdens de 27ste bijeenkomst van de grote vier in New York, een voorstel van de Amerikanen verworpen, om gezamenlijk op tie strijdende partijen in het Midden-Oosten een beroep te doen het vuren te staken. HOESSEIN Rhodesië wijst Nederlander uil AL ACHRAM Onbestendig weer Bur. voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, [Telef. 08385-10550 (adm), 10757 en (10955 (red.). Giro 1321600. Losse nummers 0,25; Abonnement 1,03 p.w., 4,40 p.m., 13,10 p k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. y Advertentietarieven op aanvraag. VRIJDAG 20 FEBRUARI I970 - 44e JAARGANG n. 43 Russen weigeren medewerking tot wapenstilstand HAARLEM De Haarlemse recher che stelt een uitgebreid onderzoek in naar de raadselachtige verdwijning van de 68-jarige weduwe Tina Heinrich Ko ning uit haar woning aan de Bakenes- sergracht in Haarlem. De vrouw werd het laatst gezien, toen zij vorige week zaterdag ('s morgens om vijf uur) on dersteund door een onbekende man, naar een auto strompelde. Het politieonderzoek leidde gister avond tot de arrestatie van de 25-jarige Haarlemse colporteur P. R. de R., die het huis van de uit het Noordduitse plaatsje Westeraccum afkomstige vrouw wilde kopen. Hij is ingesloten op verdenking van vermoedelijke poging tot oplichting. Het onderzoek kwam op gang, toen een vrouwelijke kennis van de vermiste weduwe tijdens haar wekelijks bezoek op dinsdag voor een gesloten deur kwam te staan. Zij waarschuwde de po litie. Een dag later troffen agenten de colporteur in het huis aan. Hij bleek in het bezit te zijn van de sleutel van de voordeur. Tijdens een verhoor werd al spoedig duidelijk dat de R. in onder handeling met de weduwe was over de ■an koop van het pand. Hoewel er in de voorlopige koopakte bepaalde dingen niet klopten, beschikte de politie over geen enkele aanwijzing om de R. vast te houden. Bij het uitkammen van de buurt kwam de politie echter in aanraking met een bejaarde vrouw, die tegenover de weduwe woont. Zij vertelde dat zij zaterdagochtend had gezien, hoe de vrouw naar de auto werd gebracht. Ook werd er toen een bak achter in de wa gen gelegd. De koop blijkt te zijn afge sprongen, omdat de vrouw de zaak een beetje vreemd had gevonden. MNMnmntmuntm VTele aanwijzingen van dieren-ac- tiviteit worden door menigeen I niet gezien of begrepen en daarom is het goed, dat er de laatste jaren meer en meer lectuur verschijnt, die uitsluitsel geeft op tekens in de bodem, aan boom en plant, vegen en schuren, knippen, vraat en knabbelen, achtergelaten prent, spoor en excrement om maar eens het een en ander te noemen. Soms is zulk werk subtiel, vaak ook grof en opvallend, maar 't voornaamste dunkt mij wel, dat men er enig oog voor dient te heb ben. Oude doorgewinterde boslo- pers en wildschuts ontgaat in dit opzicht niets, dat heb ik vaak in de praktijk geconstateerd. Het staat natuurlijk ver van schoolse kennis. Wanneer gazon of boswei uit de verte mottige plekken vertoont, we ten we, dat daar de groene specht gedolven heeft naar de nesten van bruine of zwarte weidemiertjes; de witte uitwerpselen van de graver liggen erbij. We kennen van deze vogel voorts de spechtesmidse of -molen, doch als zulke uitgeplozen dennekegels onder de eiken lig gen, zitten we even met de handen in het haar, want hier moet mis schien aan kruisbekken worden ge dacht. Over 'n paar maanden dient voorts op splinters en haksel onder de bomen worden gelet; de spech ten worden bij hun nestbouw tot timmerlui, ethte doe-het-zelvers. We blijven nog even bij hen voor een zelden opgemerkt aanwensel. Het gaat hierbij uitsluitend om de grote bonte specht, die soms op 1 heel bijzondere wijze in het voor- jaar stammen en takken kan be- 1 schadigen, nl. door hen min of meer regelmatig van in ringen aan- gebrachte perforatie te voorzien. Jaar en dag geleden zag ik zulk een percussie van de bodem tot in de top van een Amerikaanse linde op Oranje Nassau's Oord" bij Wa peningen. Het schijnt, dat de vo gels deze hebbelijkheid botvieren op snelgroeiende bomen met zacht hout. De bonte specht is een lief hebber van zoet en harsachtig vocht en daarom prefereert hij sparren, dennen, linden, peppels en berken, die horizontaal of van be- neden naar boven worden aangesla- gen, tot in de dunne takken toe. Volgende keer nog wat nadere bij- i zonderheden. 1 20 febr. '70 A. B. WIGMAN Na afloop van de meer dan drie uur durende bijeenkomst, die ten huize van de Britse vertegenwoordiger Lord Caradon plaatshad, werd geen communiqué uitgegeven. De volgende bijeenkomst heeft plaats op vrijdag 27 februari in de woning van de Amerikaanse vertegenwoordiger Charles Yost. Volgens genoemde kringen zou de Russische afgevaardigde Jakob Malik hebben verklaard, dat alleen Israël ver antwoordelijk is voor de ernstige inci denten die zich de laatste tijd in het Midden-Oosten voordoen. Met het oog op het Israëlisch bombardement op een Egyptische fabriek, waarbij vorige week 80 personen werden gedood, zou Malik hebben gezegd, dat zijn land van mening is dat Israël het staakt-het-vu- ren. neergelegd in de resolutie van de Veiligheidsraad van juni 1967. moet eerbiedigen. De Arabische landen, wier standpunt in dezen door Rusland wordt verwoord, maken ook bezwaar tegen elke actie die erop gericht is de huidi ge bestandslinie tot een permanente grens te maken. Diplomatieke kringen in New York sloten vandaag de mogelijkheid niet uit, dat de vier nu verder zullen zoeken naar een nieuwe vorm om de situatie in het Midden-Oosten onder controle te krijgen. Algemeen wordt verwacht, dat de onderhandelaars nu weer terug zul len keren tot hun taak om een oplossing op langere termijn te bewerkstelligen. Het Amerikaanse voorstel zou wel de steun hebben gekregen van de Franse en de Britse vertegenwoordiger. De kans op een wapenstilstand werd ook nog kleiner, doordat secretaris-ge neraal van de Verenigde Naties, Oe Thant verklaarde, dat de vroegere be middelaar in het Midden-Oosten, de Zweedse gezant in Moskou Gunnar Jar ring, zijn taak niet zal hervatten. Thant is dit overeengekomen met Jarring in een onderhoud dat hij heeft gehad tijdens een verblijf van 24 uur in Genève. Thant houdt volgens zijn zeggen contact met Jarring, en zal deze zijn vredesmissie laten hervatten, zodra daar voldoende reden voor is. Thant zei, dat er nu onvoldoende grond is voor een nieuw optreden van dr. Jarring. Hij had de diplomaat uit Moskou ontboden. In oktober jl. had de bemiddelaar zijn werk in het Midden- Oosten opgeschort. Nasser moge dan in zoverre tevreden zijn, omdat er uit blijkt dat de Russen hun steun tenminste niet weigeren, al laat men het actieve deel van de zaak maar aan Egypte over koning Hoessein heeft nog allerminst reden zich opgelucht te voelen. Het conflict van de Jordaanse regering met de verschillende guerrilla-organisaties, die de vorst van zijn troon pogen te stoten, is nog lang niet bijgelegd. Donderdagmiddag bevond zich nog steeds een ring van pantservoertuigen om de Jordaanse hoofdstad Amman. Op kruispunten van naar het centrum van de stad leidende wegen, stonden tanks opgesteld. In Amman was het overigens rustig. „Koning Hoessein heeft nimmer ook maar een seconde aan aftreden ge dacht", zo zei donderdag de chef van zijn kabinet tegenover journalisten. „Alle hierover door de vijand versprei de berichten zijn van alle grond ont bloot. Zij hebben uitsluitend tot doel schade toe te brengen aan de troon van Jordanië en zijn koning". Intussen heeft het verenigd opper bevel van de Palestijnse commando-or ganisaties, de tien aangesloten groepen opdracht gegeven, onmiddellijk e di scipline te versterken en een einde te maken aan inbreuken op de Jordaanse wet. De order sluit voor een groot deel aan bij de vorige week door koning Hoessein uitgevaardigde maar later op geschorte veiligheidsmaatregelen. Het opperbevel verbiedt het dragen van wapens op openbare plaatsen, en verbiedt verder de commandostrijders mensen onder bedreiging met wapens geld af te dwingen, burgers te arreste ren of huizen te doorzoeken. De opslag van explosieven of de uitgifte van pu- blikaties zonder speciale vergunning Is echter niet verboden, en handhaving van de interne wet en orde blijft een zaak van de eigen militaire politie, en niet van de Jordaanse autoriteiten. Het Palestijnse oppperbevel heeft met deze order twee oogmerken, zo zeg gen waarnemers. In de eerste plaats willen de guerrillastrijders een eind maken aan misbruiken die hun aanhan gers onder de bevolking van hen ver vreemdden, en verder moeten de nieu we bepalingen als uitgangspunt dienen voor de onderhandelingen van het ko mend weekeinde met koning Hoessein over een permanente overeenkomst. UITGEEST Accountants van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten stellen een onderzoek in naar de admi nistratie van de gemeente Uitgeest. In totaal zou er ongeveer twintigdui zend gulden onvindbaar zijn. De ge meenteontvanger van Uitgeest, de heer D. de R., is inmiddels opgenomen in een ziekenhuis. Het is niet duidelijk in hoe verre hij verantwoordelijk is voor het tekort. De man was de laatste tijd vaak ziek. DOETINCHEM De speurtocht naar de moordenaar-aanrander van het 12- jarige meisje Rinie Wiclhecsen heeft thans, twee weken na het misdrijf en kele aanwijzingen opgeleverd. De poli tie wil hierover echter in verband met het onderzoek nog geen nadere medede lingen doen. Wel is het signalement vrijgegeven van de wielrijder, die even na het vermoedelijke tijdstip van de moord op zeer korte afstand van de plaats van het misdrijf door enkele jongens is gezien. Na de herhaalde op roep heeft de gezochte wielrijder zich nog steeds niet gemeld. Vast staat, dat deze fietser van de Kloosterlaan, waar de moord plaats had, is afgeslagen en doorgereden is in de richting Doetinchem. Het signalement gebaseerd op diverse tips luidt: Een man tussen 22 en 27 jaar, maar in ieder geval niet ouder dan 30; plm. 1.80m lang, ovaal en vol gezicht, vermoedelijk forse lippen, blootshoofds, lichtblond haar van gewone lengte. Hij droeg een korte jas of een jack en reed op een ietwat rammelende fiets zonder licht. Het totale aantal tips, dat de poli tie heeft bereikt loopt tegen de drie honderd. Ongeveer 25 leden van rijks- en gemeentepolitie zijn de hele dag voor deze zaak in touw. A De Britse troonopvolger prins Charles zal getrouw aan de fami lietraditie dienst nemen bij de konink lijke zeemacht, aldus een mededeling van Buckingham Palace. Hij volgt daarmee het voorbeeld van zijn vader, de hertog van Edinburgh, zijn groot vader George VI en zijn overgrootva der George V. DEVENTER Nederlands grootste bilk-eniballagefabriek. Thomassen Drijver-Verblifa, staat op het punt te worden overgenomen door liet Ameri kaanse verpakkingsconcern Continental Can. voor tweehonderd miljoen gul den. Door een samenvoeging van een aantal Europese blik- en verpak kingsbedrijven onder een overkoepe lend orgaan. Europemballage, zal een van 's werelds grootste verpakkings concerns ontstaan. De werkgelegenheid van het onge veer zevenduizend man tellende per soneel van Thomassen Drijver-Ver blifa zal door de fusie niet in gevaar komen, aldus de directie. Met deze fusie ontstaat een Europe se verpakkingsgroep, die een omzet van ver boven de miljard gulden zal krijgen. Thomassen Drijver-Verbli fa neemt hiervan vierhonderd miljoen gulden voor haar rekening. De fusie zal tot stand komen door een bod op het kapitaal van Thomas sen Drijver-Verblifa, dat Continen tal Can zal uitbrengen. Hiermee wordt een reeks van on derhandelingen afgesloten. Deze wa ren opgezet om tot reorganisatie van de Nederlandse en Europese blik-in- dustrie te komen. Al eerder was gestreefd naar een bundeling van krachten, temeer om dat al uitgebreide internationale fi nanciële contacten aanwezig waren. Europemballage zal in verscheidene landen werkmaatschappijen hebben als de fusie eenmaal tot stand is ge komen. In deze enorme groep krijgt nu een groot Amerikaans concern het voor het zeggen. A Nog een beetje versuft krabbelt dit hert overeind, met een radiozendertje van ongeveer 10 kilo om haar nek. Het betreft hier een proefneming van het Amerikaanse bureau voor de ruimtevaart in Jackson in de staat Wyoming. Een Nimbus-3 satelliet, die op een hoogte van ongeveer 1000 km om de aarde draait, zal de bewegingen van het dier nu precies kunnen volgen en aan het grondstation doorgeven. SALISBURY De 25-jarige Neder lander A. F. Schmitz heeft in Salisbury gezegd, dat de Rhodesische autoriteiten hem bevolen hebben het land binnen een week te verlaten. Schmitz, redac teur van een rooms-katholiek dagblad in Salisbury, zei dat hem niet verteld was, waarom hij tot ongewenst immi grant verklaard was. Schmitz, is geboren in Den Haag maar heeft het grootste deel van zijn leven in Afrika gewoond. In 1967 werd hij door het ministerie van onderwijs te Rhodesië ontslagen nadat hij was veroordeeld wegens het leiden van een demonstratie tegen het uitsluiten van een blanke student van de school. Met deze student, Michael Coleman, had Schmitz een satirisch maandblad uitgegeven „Zwart en blank". A Dit is de Russische arts Dimichof, die als eerste bloed van een aap ver ving door bloed van een mens. Het dier leefde nog een week na de trans fusie. Het is een belangrijke stap in de bloedtransfusie aap-mens. OSSENDRECHT De 23-jarige se cretaresse Caroline de Wit uit Ossen- drecht is gistermorgen in haar woon plaats door een nog onbekende man overvallen en ernstig mishandeld met een ijzeren staaf. Zij is met vrij ernstige hoofdwonden in een ziekenhuis opgenomen. De secretaresse werd gistermorgen na het middernachtelijk uur achtervolgd door een man in een witte sportwagen. De man reed haar opzettelijk aan en kwam bij haar in de auto zitten om de schade te regelen. Terwijl Caroline de Wit aantekenin gen maakte greep hij haar bij de keel. Bij de worsteling rukte zij zich los. Zij sprong de wagen uit. Da man greep daarop een ijzeren staaf en sloeg haar daarmee acht maal op het hoofd. Het meisje wist zich echter te ver stoppen waarop de man met zijn auto in de richting België verdween. Uit het onderzoek is gebleken dat de auto in Maastricht gestolen was. Het motief van de overval is volgens de politie waarschijnlijk roof. MÜNCHEN In een ziekenhuis te München is donderdag het linkerbeen geamputeerd van de 46-jarige Israëli sche actrice Hannah Marron, die vori ge week gewond was geraakt bij de ac tie van Arabische commandostrijders op het vliegveld van München. Het been werd onder de knie geamputeerd. Het ziekenhuis noemde haar toestand ernstig, maar niet kritiek. Voor de bescherming van de Israëli sche minister van Buitenlandse Zaken, Abba Eban, die zondag een bezoek aan München en Dachau brengt, heeft het Beierse ministerie van Binnenlandse Zaken de „scherpste veiligheidsmaatre gelen sinds vele jaren" genomen. „Naar menselijke berekening kan er niets ge beuren". zei een woordvoerder van het ministerie donderdag m München. HILVERSUM De personeels- i commissaris van de NOS. de heer K. de Wilde (tevens lid van de raad van beheer) heeft de redactie van het personeelsorgaan van de NOS, „De j j spreekbuis" verboden, een brief van de groepsraad aan de raad van be- heer af te drukken. In deze brief j l heeft de groepsraad een aantal be- 1 j zwaren geuit tegen de gang van za- j I ken rond de instelling van een com- j missie, die de in de toekomst wense- j lijke structuur en positie van het NOS-journaal moet gaan bestuderen. ..De spreekbuis" verschijnt van- j daag niet ecfi witte kolom. Hoewel de 1 redactie vaiuhet blad, (dat verschijnt j in een oplag'? van enkele duizenden l exemplaren) zich bij het besluit van l de heer Dr. Wilde heeft moeten j l neerleggen, heeft de redactieraad j f zich in een verontschuldigende brief aan de groepsraad gedistantieerd j van de door de heer De Wilde uit- j geoefende censuur. Ook de personeelsraad, de over- I 1 koepelende groepsraad over de gehe- j I le omroep heeft zich over deze gang j l van zaken verbaasd en daarom een 1 onderhoud met de heer De Wilde aangevraagd. i Men meent, dat de leden van de commissie ondeskundig zijn op het gebied van de televisiejoumalistiek, betreurt dan men uit de krant heeft I moeten vernemen, wie tot leden van j de commissie zijn benoemd, en vindt f het een vreemde zaak, dat één van I de partijen in de controverse om- i trent de supervisie van het journaal tussen de heren K. Enkelaar en J. i W. Rengelink, in de commissie zit- ting heeft. MESCHEDE Het aantal personen dat in Noordrijnland-Westfalen aan de pokken is gestorven, bedraagt thans vier. Het laatste slachtoffer is een vrouw van 81 jaar oud. Zij werd ver pleegd in de centrale pokkenkliniek te Wimbern, en er hadden zich bij haar complicaties voorgedaan. Er zijn th* is in de staat nog 16 pok- kenpatiënten. Enigen hunner mogen ver moedelijk deze maand al naar huis. Van de 260 personen die na het con stateren van het eerste geval in qua- rantie werden geplaats, mochten al 198 naar huis terugkeren. CAIRO „Amerika heeft Israël au tomatisch bestuurde hoog vliegende elektronische verkenningsvliegtuigen geleverd". Dit zegt Ilassanein Heikal, hoofdredacteur van het dagblad Al Achram, die hieraan toevoegt dat deze vliegtuigen nog nooit eerder aan een bondgenoot van de Verenigde Staten zijn geleverd. Heikal deed deze onthulling in een van zijn felste aanvallen op de Ver enigde Staten sinds Egypte in juni 1967 de diplomatieke betrekkingen met Wash ington verbrak, omdat de Verenigde Staten militair zouden hebben deelge nomen aan de zesdaagse oorlog. In zijn wekelijkse hoofdartikel schrijft Heikal, dat het in feite Ameri ka en nniet Israël is, dat achter de be standslijnen tegen de Arabieren strijd. ADVERTENTIE •••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••«•••••••••a Look-in doosje met 9 minigebakjes 3.50 APELDOORN De Apeldoornse ge meenteraad heeft B. en W. gevraagd terug te komen op het besluit om de Amerikaanse manager Sid Bernstein toestemming te weigeren om een „World Peace and music festival" te organiseren. Een motie van die strek king is met 20 tegen veertien stemmen aangenomen. Voor stemden de fracties van de PvdA, KVP, VVD. onafhanke- lijken en drie leden van de CHU. Burgemeester mr. A. L. des Tombe zette tijdens de gisteravond gehouden raadsvergadering uiteen, waarom het college de toestemming aan Sid Bern stein had geweigerd. Het aanvankelijk voor het festival uitgezochte natuur park „Berg en Bosch" leek te klein te zijn, een terrein in het Kootwijkerduin werd door Staatsbosbeheer niet be schikbaar gesteld en een terrein aan de Arnhemseweg, dat particulier eigendom is, mag niet worden gebruikt, omdat dan tijdens het festival het zeer drukke verkeer op deze belangrijke weg moet worden stilgelegd, waarvoor Rijkswa terstaat geen toestemming verleent. Na de mededeling dat Bernstein plan nen heeft om het festival te verdelen over een aantal in de omgeving van Apeldoorn gelegen plaatsen, dienden enkele raadsleden de bovenvermelde motie in. Toen de zaak in de college van B. en W. enige dagen geleden aan de or de kwam, staakten de stemmen. Daarbij was de stem van de burgemeester door slaggevend. In de motie wordt het college van B. en W. niet alleen verzocht op zijn be slissing terug te komen, doch tevens de besprekingen met Bernstein te hervat ten en de raad zo spoedig mogelijk in te lichten omtrent het verloop van de nieuwe besprekingen. APELDOORN Het gemeentebe stuur van Apeldoorn heeft vanmorgen zijn beslissing om bet „World l'nnt and Music"-festivain de eerste 'Week van augustus van dit jaar niet te laten door gaan, opgeschort. Er is een commissie van deskundigen samengesteld di^ de verkeersproblema tiek in de omgev/ng van een terrein aan de Arnhemseweg nabij het Deelerwoud zal bestuderen. Het werkcomité „Popfestival" zal de geschiktheid nagaan van het betreffende terrein dat 80 hectare groot is en eigen dom van douarière M. Repelaar van Spij- kenisse te Hoenderloo. Festival-manager Sid Bernstein (45) te New York is door B. en W. op de hoogte gesteld van de nieuwe maatrege len. Als de twee commissies een gunstig advies uitbrengen zal het WPMF wei- licht tussen 4 en 7 augustus toch wor den gehouden. (Van onze weerkundige J medewerker) Veel mensen zullen tijdens de laatste lastige winterperiode ge- wenst hebben dat het warm water J ging regenen. Zover is het nog niet, maar toch pakken de depressiere- j gens, in combinatie met een harde zuidwestenwind, de sneeuw krach- tig aan. Van de oceaan volgt een j hele serie nieuwe depressies. Deze J verplaatsen zich met een zeer krachtige straalstroming in de ho- S gere niveaus snel in de richting van i West-Europa. Dit betekent voor het 5 weekeinde een aanhouden van het J zeer veranderlijke weertype met j van tijd tot tijd regen van beteke- i nis, veel wind uit het zuidwesten 5 en een nog wat verder oplopende j temperatuur, in Gelderland tot een j niveau van op zijn minst 8 graden j Celsius. Door het tempo van de 5 elkaar snel opvolgende depressies J krijgt de polaire lucht niet de kans J in onze omgeving door te zetten. *4 5 Weersverwachting van het KNMI van vrijdagavond tot zaterdagavond: O Aanvankelijk opklaringen, maar later meer bewolking en tljdclyk regen. Tot krachtig toenemende wind tussen zuid oost en zuidwest. Vannacht in het bin nenland temperaturen om het vriespunt, morgen ongeveer dezelfde temperatu ren als vandaag. Morgen: zon op: 07.44 maan op: 18.22 onder: 18.04 onder: 07.51 5 Y

De Vallei | 1970 | | pagina 1