Voorjaar brengt weer volop leven in Betuwse vogelrijkdom Toppers voor Panters VAN EKERIS Technical Mlompeniiurii Altijd een ronde voor NIEUWE VOORJAARSMODELLEN look Voor winterse kleed komt lentetooi nu in de plaats Aan het personeel van STENMAN HOLLAND afscheidsreceptie nieuwe woning tapijten HUiiminiiiii KINDERWAGENS Fa. L. Heij HEREN TEGEN LEIDER SOS 3; DAMES ONTMOETEN EA VV Wijziging van bouwverordening VVD denkt aan verkiezingen Vitrages Gordijnstoffen Meubels WONINGINRICHTING UITKIJKEN HOUTSNIPPEN VOORSPELLING UILTJE DOOR ADRIAAN P. DE KLEUVER MARKTEN BURGERLIJKE STAND EDE ELEKTRONISCHE ORGELS VRIJDAG 20 FEBRUARI 1970 Bij de wielen langs de dijken be merk je nu al een verandering. De lente komt er aan. Eenden glibberen nog uit op het natte ijs, maar er waart ook iets in ze rond dat hen kwajongensachtig maakt. De woer den paraderen hoffelijk voor de bruingetinte vrouwtjes. En wat is zo'n woerd dén mooi. De verandering van winterkleed naar bruidstooi voltrok zich ongemerkt. Met die koude merk te je dat niet. Het eendemoedertje zal gauw van het eerste ei in verwachting zijn. Soms al eind februari en dan kan er nog sneeuw en koude komen. Speurend gingen wij langs de oever- wal, want wéér voor de drommel was de eend het nest aan het maken?! Als bij geluk ontdekte ik een donzig hoopje veren op een voor ons onbe reikbare, hoge zeggepol. Ondanks de koude had de eend al deze voorbe reidingen getroffen. „Véél te vroeg", meende mijn vriend, „daar komt ze nog wel achter". Ik vond evenwel al eens een wilde-eendenest in het mid den van februari en nadat er zelfs nog sneeuw viel werd dit niet verlaten. In ons Betuwse land heb ben die vogels het doorgaans niet zo moeilijk als in de Gelderse Vallei waar de broedgebieden palen aan de woongrens. Broedgebieden die gren zen aan de dijken en rivieren (wie- leh en passen) worden welhaast nooit door de op avontuur uitzijnde jeugd bezocht. Wij namen ons voor dat vroege broedgeval maar eens goed in de gaten te houden. Nu is het goed uitkijken- .geblazen. De trékvogels korrien van hun vakan tie terug en daar willen wij bij zijn. Maar ook de bloemen .Wagen het er op. Terwijl wij aan het sjouwen wa ren om het eendenest te vinden liepen wij over een richel ven zandige klei bij een steenfabriek onder Maurik. En waarempel staken al de ronde bol letjes van wat straks de bloemhoofd- jes van het klein hoefblad zullen zijn boven de grond. Ze konden blijkbaar niet wachten. Straks, als de vorst he lemaal uit de grond is zullen die plek ken geel worden van de prachtige Boven de akkers zwalken al spoedig de teruggekeerde kieften en zie eens wat voor capriolen zo'n in het liefdes spel verdiepte kievitshaan maakt. Dan zie je zijn witte borst op blinken en snel daarop de donkere rug. 't Is één en al buitelen om eigen as. Geen won der dat deze mooie weidevogel zo al gemeen bekend is. En heus niet alléén om de eieren. Hij hoort bij het groene Betuwse land. In de Betuwe verandert buiten de komgronden landschappe lijk niet zo veel. A propos, met die komgronden zit het voor onze weide vogels toch wel fout. Grutto's en tu reluurs houden van natte weiden. Waar de komêronden verbeterd en verkaveld werden constateerde ik di rect achteruitgang. Alléén de kieften acclimatiseerden er spoedig. En waar nog kleiputten als bij Buren lagen was nog een goede weidevogelstand. Over twee zéér welkome ontmoetin gen die ik daar had wil ik wat meer vertellen. Het was al weer een paar jaartjes Broedende houtsnip. stralende bloempjes. DafvHitfndtaWas»"' geje(jen aan (je rand van de dan huilen en gieren, ze geven geen krimp. Wondermooie bloempjes toch en u vindt dat vanzelf ook. Alleen in de zomer kan het lastig onkruid wor den. Weet u waar ik die eens veel vond? Bij Echteld, toen ze de nieuwe rijksweg daar aan het maken waren. Dat was dus zéér tijdelijk. Het pluis- zaad was er naar toe gewaaid. Dat is het eigenlijke klein hoefblad millieu. Ze zijn. helemaal niet veeleisend. Ech te pioniertjes dus die gedoemd zijn weer te verdwijnen. Maar de vroeg bloeiende bloempjes zijn mooi. Op de opgespoten terreinen bij IJzendoorn vond ik ze ook bij massa's. Wij liepen er in een gouden tuin. En er joelden grutto's en tureluurs boven ons. Eén kleine vogel trok onze bijzondere aan dacht, eèn kleine plevier, die op de, overigens kale, vlakte haar nest kon hebben. Maar waar? Dat moest ze zelf aan ons verraden! Her en der lo pen is niets. „Kijk, daar zit ze het meest", merkte ik op en jawel, daar lagen in het merkwaardigste nestje dat ik in jaren vond, drie zandkleuri ge eieren. Je zou die gewoon over het hoofd gezien hebben. Van een nest kon je eigenlijk niet spreken. Slechts «en paar takjes en rond het nestkuil tje allemaal kiezelsteentjes. De vogel had die overal gezocht en in dé bek naar de bróedplek gebracht. Dit was zo natuurlijk mogelijk gecamoufleerd. Ja, moeder natuur geeft haar kinde ren soms wondere gaven mee. Wij hadden onze voorspelling niet tevergeefs gedaan. Drie weken waren verstreken nadat de wegen beijzeld waren en ook weer als bij toverslag begaanbaar werden. Het werd al mil der en milder. En daar hingen ze dan eind februari tegen de wolkenhemel. Leeuwerikken-zang waaide uit over de groene velden. Er was no geven wat natte sneeuw geweest die de bin nenwegen in een kleffe toestand ge bracht had. Maar onze hemelbestor mers lieten zich horen. Ik vind die leeuwerikkën bijzondere vogels. Als in de voor-lente 's morgens nog een dun vliesje ijs de sloten bedekt, dan hoor je ze al en als in de nazomer de ande re vogèls hun harpen aan de wilgen gehangen hebben dan zingen zij nog het hoogste lied. Helplas bij Veenendaal houtsnippen broedend aantrof. Dat je er zó maar tegenaan kunt lopen ervoer ik bij Buren. Midden-zomer ga ik daar al tijd orchideetjes kijken, maar ik wilde wel eens weten of er ook voorj aars- bloeiers voorkomen. We strompelden er maar wat rond en plotseling stoof een bruingetinte vogel met lange sna vel voor ons op. Een houtsnip! Wat een geweldige ontmoeting! Wij waren daar niet in het minst op bedacht! Laat staan dat we dié vogel daar zelfs maar verwacht hadden. Maar de om geving is er nog al „bebost". Goed, je hebt daar een kerkhof en een paar verwaarloosde passen, niet te vergeten het kasteelpark en op die plaatsen ligt veel dor blad. Het broederf voor de houtsnip bij uitstek. Toch is dit alles bij elkaar een vrij geïsoleerde plek. Het zal de rust die daar vooral in het bij ons altijd nog vrij kille voorjaar geweest zijn die de houtsnip aantrok. Je ziet door de voortreffelijke ca mouflage de vogel dan ook haast niet. Bovendien houden ze zich overdag goed schuil. Eerst als ze op de wieken gaan als het helemaal te grijs wordt gaan ze er vandoor. Eigenlijk zou je voorzichtig 's avonds moeten komen om ze te zien ronddribbelen. Mijn metgezel dacht eerst met een uiltje te doen te hebben maar kwam daar snel van terug. De lange snavel sloot vergissen uit. En een watersnip was het helemaal niet. De vogel was groot en zwaar bij het vliegen. Een oom van piij in de Betuwe noemde de watersnip altijd „geitenblèr". Wat was dat karakteristiek gezegd! Die „blèrt" echt als een geitje. Dat broedgeval in die Burense afgetiggelde put met veel loofhout in de omgeving was niet eens zo bijzonder. Wij vonden ook het nest. Een beetje bijeengeveegd dor blad rond een vrij diep kuiltje en eie ren die mooi okerbruin waren met donkerder groenbruine vlekken. Oók al prachtig gecamoufleerd. En een fijne ontmoeting bovendien die ik niet licht zal vergeten. Echt om over naar het gemeentebstuur van Buren te schrijven. Let u daar toch vooral op eventuele vernieling van onvervang bare natuurreservaten binnen uw ter ritorium. U bent schatrijk! Gedurende welhaast het hele jaar tref je op de akkers nog een paar „jachtvogels". Vooral de patrijs is er een die de beoefenaars van het „edel ste vermaak" graag in hun weitas thuis brengen. Dr. Jac. P. Thijsse schreef eens dat zo'n stoere jager maar laatdunkend neerkijkt op ons, „pietenkijkers", maar dat was in een héél andere tijd. Toen werd de vogel stand nog niet zo belaagd door doden de spuitmiddelen als nu het geval is. Ja, die worden wel eens wat te veel te pas én te onpas aangewend. Men be hoeft een weidelijk jager nu niet di rect voor bruut en moordenaar uit te maken. Het gaat er maar om of men orde op zaken weet te stellen. Er zijn dus twee kampen ontstaan onder de natuurvrienden. De „gewone" met hun kijker en fototoestel en (wat ik zou willen noemen) de „buitengewone", de jager dus. 't Is maar uit welke hoek je dat bekijkt. Met opzet schrijf ik „bui tengewoon", want als zo'n jachtlustig heerschap de kunst van het in stand houden van een jachtveld niet of nauwelijks verstaat en alleen uit is op zich lekker dik eten aan wild al moe ten daarbij de hagelkorrels voor de laag weg uit de pan gewist worden, RHENEN Burgemeester en wet houders van Rhenen brengen ter open bare kennis, dat de door de raad der ge meente Rhenen in zijn vergadering van 30 september 1969, nr. 9 vastgestelde 4e wijziging van de bouwverordening der gemeente Rhenen, bij besluit van gede puteerde staten van Utrecht van 6 fe bruari 1970, afdeling 5, nr. 2736 '69 RO/332 is goedgekeurd en gedurende 3 maanden na dagtekening van deze be kendmaking voor een ieder ter gemeen tesecretarie. afdeling algemene zaken, ter lezing is neergelegd. De afgekondigde verordening is in druk tegen betaling der kosten alge meen verkrijgbaar gesteld. Rhenen, 19 februari 1970. B. en W. voornoemd, De secretaris W. C. Pieters. De burgemeester L. Bosch v. Rosenthal. SCHERPENZEEL De Volkspartij voor Vrijheid en Democratie afdeling Scherpenzeel houdt een vergadering in Hotel „Boszicht". De fractievoorzitter van de VVD van de Provinciale Staten van Gelderland, Mr. H. P. de Jager uit Ede, spreekt over de aanstaande verkiezingen. Na de pau ze volgt er in een besloten kring een le denvergadering waarin de kandidaat stelling voor de aanstaande gemeente raadsverkiezingen wordt besproken. dan is het streven van de regering om te komen tot het instellen van een jacht-examen nog zo gek niet. Dan spreek je toch niet langer van een buitengewoon genoegen maar van een buitenissige bezigheid. Maar goed, de belaagden dan. Ik hou van die patrijsjes of zoals mijn Betuwse moeder ze noemde: veld hoenders. En dat zijn het! Echte hoen ders van het veld. Je ziet ze welhaast overal waar bouwland is en vooral in en om de korenvelden. In herfst en winter wel koppels van vijftien bij elkaar. Worden de koppels door afja gen uit elkaar gedreven en gedund, dan zoeken de overgeblevenen het ge zelschap van een ander even geteis- VEENENDAAL Morgen slaan er voor de dames en de heren van Panters belangrijke matches op het programma. De heren ontmoeten om drie uur in de zaal aan de Tuinstraat de huidige leider in de eerste klas SOS 3 uit Utrecht. De Veenendalers zijn bijzonder gebrand om de in Utrecht wat onnodige nederlaag leniet te doen. Alleen een overwinning houdt Panters in de kopgroep. De dames reizen naar Arnhem om EAVV te gaan bestrijden. Thuis werd het destijds eveneens een wat teleurstellende nederlaag, waardoor Panters eveneens op re vanche belust is. De dames ontmoetten EAVV een paar maanden geleden in eigen huis en leden een onverdiende 2-3 nederlaag. EAVV was toen nog ongeslagen, maar is in middels afgezakt naar de middenmoot. Een reden te meer om Panters een zeer goede kans te geven op de overwinning. De dames hebben de laatste vier wed strijden heel fraai in overwinningen om weten te zetten en door een zege op EAW rukt het wederom een plaats omhoog in de hoofdklasse. De heren speelden in Utrecht geen slechte wedstrijd tegen SOS, maar had den de wind volkomen tegen op alle ge bied. SOS 3 speelt een eigenaardig spel letje, waarbij een flinke dosis intimida tie te pas komt. Panters dient zich hier van totaal niets aan te trekken en zijn eigen spel te spelen. Qua kwaliteit is Panters wat beter, waardoor de ver wachting op een overwinning zeker niet ongegrond is. Vóór de heren speelt om twee uur he ren 3 tegen DVS, om vier uur heren 2 tegen CGSI 2 en om vijf uur de meis- jes-adspiranten tegen Hercules. Dames 2 gaat naar Woerden om Valbovol 3 te bekampen. Maandagavond speelt heren wederom, maar dan in Utrecht tegen de studenten van USS 6. Coöp. Veluwse eierveiling Barneveld Aanvoer 1.718.400 stuks, stemming kalm. Prijzen in guldens per 100 stuks. Eieren van 53-54 gram 9,65-9,66; 56-57 gram 9,87-10,50; 60-61 gram 10,41-10,65; 64-65 gram 10,91-11,08. Eierveiling Barneveld. Aanvoer 449.790 stuks, stemming kalm. Prijzen in gul dens per 100 stuks. Eieren van: 51-52 gram 9,40-9,80; 56-57 gram 10,38-10,73; 61-62 gram 11,02-11,29; 66-67 gram 11,45- 11,66. Eiermarkt Barneveld. Aanvoer ca. 2.200.000 stuks, handel kalm. Eieren van 50-58 gram 9,65-10,75 per 100 kg-prijs 1,93-1,85; eieren van 59-65 gram 10,95- 12,00 per 100, kg-prijs 1,86-1,85. Witte eieren 0,25 tot 0,50 lager. Varkensmarkt Barneveld. Aanvoer 33 stuks, handel kalm. Prijzen in f per st.: biggen 92-106. Geboren: René, z. van B. A. Jansen en O. W. L. M. Rijntjes; Johan W., z. van G. Vos en M. W. van Beek; Rudolph S. z. van E. J. van de Weg en D. Weij; David R., z. van R. N. Henskens en M.M. Spaargaren; José, d. van J. G. Schut en L. H. van Holland; Cornelia J„ d. van N. F. K. Tempelman en J. C. van de Pol; Martha W., d. van C. Daamen en J. Pauw; Gert-Jan, z. van E. J. Dik en G. Timmer; Ingrid, d. van G. Meijer en D. R. van Moarik; Hendrika C. d. van E. van Grootheest en E. J. van Donkelaar; Brandelina B., d. van O. Versteeg en S. H. M. van de Fliert; Angela S., d. van J. W. Wittendorp en A. G. van Groningen; Evertje, d. van W. Dekker en R. C. El- senaar; Irma C., d. van P. J. Leenen en J. C. van Dodewaerd; Dennis A., z. van A. L. H. Boudewijns en G. Panjer; Ca- rolus B., z. van C. B. Slemmer en T. C. Hardeman; René, z. van C. Roseboom en H. van de Vliert; Gertine M., d. van G. J. van de Weerd n T. Zandsteeg; Aart, z. van C. van de Pol en A. Kleij- er; Joost, z. van M. J. Kettmann en J. A. Gast; Johanna E. G., d. van B. Zeg- gelaar en O. G. B. Fintelman; Jolanda L., d. van J. A. Peters en L. Rietkerk; Aline, d. van T. Teunissen en M. H. Harwijne; Dirk F. H., z. van F. van Be- veren en E. van Veldhuizen; Aartje H., d. van A. van Koesveld en H. Bakker; Patricia, d. van L. Potdevin en B. van Hal; Johannes Th., z. van M. Th. H. M. van Emmerik en E. A. van Grootheest; Ingrid, d. van H. P. Lieftink en J. van den Pol; Marie L., d. van A. M. H. Brunsting en J. E. Ziedses des Plantes; Arjen, z. van M. Muylaert en H. C. Wolve; Hendrik D., z. van W. Snijders en D. Smits; Everinus, z. van E. Maas- sen en E. C. Hazeleger; Dina, d. van B. Vink en M. van Essen; Arend J., z. van J. Cuperus en H .Huttinga; Petrus F. A., z. van A. J. M. Leeuwenberg en W. C. M. Baltussen; Jantje, d. van T. Klok en G. W. van Geresteijn; Antonius A. J., z. van A. A. J. van Dijk en H. P. M. Versteeg. Ondertrouwd: J. van der Kraan en E. Y. Leijder; J. van Harselaar en C. S. van Rhee; E. van Beek en W. Wevers; G. Vogelezang en M. Hendriksen; M .M. Lengkeek en Y. D. van Beek; G. J. A. M. Derksen en J. Hendriks. Getrouwd: M. Hooijer en J. van de Hoef; H. H. S. Rothuis en E. M. Moul- ton; P. H. van der Laan en L. F. O. Wieringa; J. J. Hij wegen en M. M. de Rooij. Overleden: L. Bos; G. Beekhuizen, e/v D. van Grol; J. W. Verheijen; A. Leen- ders, geh. gew. met B. Borren; H. Zwa nenburg; F. M. Hofland, geh. gew. met J. Henrichs; E. Mulder, geh. gew. met A. Bakkenes; A. D. Broeckman; A. L. H. Leenarts; R. Prummel; J. A. Baar; J. van Engelenhoven, e/v P. L. Bos; G. Meurs. terd koppel en 7.0 lijkt het of er niets gebeurd is. Maar pas op! De troepjes minderen! En het zijn toch zulke mooie zwartbruine vogels met op ie dere veer een licht middenstreepje en verder een mooi vosbruin, afgerond staartje. Je ziet uit de verte niet eens goed wat voor of achter is. Met de kijker bemerk je dat de kop meer lichtbruin heeft en zie je de blauwge- tinte hals en óók dat ze aan de onder zijde véél lichter van kleur zijn. Merkwaardig is de hoefijzervormige tekening op de buik. Een jager be weerde dat dat oudere „hanen" waren, maar ik ben het daar helemaal niet mee eens. In een poelierszaak zag ik patrijshennetjes die óók zo'n borstvlek hadden. Alléén jonge vogels van bei derlei kunne missen die. Wat is er nu mooier dan zo'n als aan een draad geregen troepje patrij zen de een na de ander te zien weg stuiven. Dat verandert als het gedon der begint en ze naar alle kanten noeten vluchten. Dan zitten ze afge bekt overal in het veld weggedoken. Geen vogel zit zo vast op het nesi Het zal dan ook geen verwondering wekken dat er in de maaitijd noga' eens sneuvelen. Toen nog met de hand gemaaid werd letten de maaiers we) op, want je had er zó een de kop af gemaaid. Nu, met die geweldige ratel- dingen wil de vogel wel eens op tijd wegvluchten, maar menig patrijsnest wordt én passant verpletterd. Het ge- Koppel patrijzen met op wacht staande haan. vaar is voorbij als de kuikentjes uit de eieren zijn. Wat is zo'n patrijsmoe dertje dan een toonbeeld van zorg zaamheid. Aandoenlijk gewoon. Op het minste waarschuwingskreetje ver spreiden de fraai gestreepte kuiken tjes zich, drukken zich tegen de grond en zitten daar dan doodstil te wachten tot moeder met lokkende klokgeluid- jes komt vertellen dat gevaar twee been „de benen genomen heeft". Pla gen hoeft nu ook weer niet. De na tuur is geen kijkspelletje. Hartelijk dank voor de filmcamera en het bloem stuk je, die ik van U in ontvangst mocht nemen i.v.m. het beëindigen van mijn functie als al gemeen directeur en van mijn overige functies bij het STENMAN-CONCERN. Het zal mij een genoegen zifln U op een in Hotel-restaurant DE KORENBEURS op VRIJDAG 6 MAART (niet op 26 februari a.s.) persoonlijk te bedan ken voor de prettige samenwerking gedurende de afgelopen jaren. Uw aanwezigheid zal door m(j op hoge prijs wor den gesteld. Ir. G. Gulink Wij willen u gaarne van dienst zijn bij de inrichtino Voor de a.s. schoon maak vindt u aan enorme sortering in en andere vloer bedekking. zoals eethoeken, bankstellen, bijzettafels enz. Ook bezoeken wij met u de grote fabriekstoonzalen, waardoor u keuza krijgt uit bijv. meer dan 200 bankstellen. Komt u eens vrijblijvend bij ons kijken I PATRIMONIUMLAAN 38 VEENENDAAL alle bekende merken oceasions en nieuw vanaf 895.— INRUIL FINANCIERING SHOWROOMS: Pr BERNMRRDLflflN 2 KERKEWÜK 31-V'DflflL TEL.O 8385 11083 11322 NA E UUR TEL. 10733 11203 „VAN ÜKJLFT- en „KOELSTRA" Groot assortiment U kunt b(j ons de wagen van uw keuze reserveren, geheel vrijblijvend, en levering op afroep. VEENENDAAL. Hoofdstraat 43-45 Frans Halslaan 26 VOORKLASSIEKE EN MOD.VERLICHTING ELEKTR0 TECHN. BUREAU Pr BERNHARDLAflN 107 TFL3717 - VEENENDAAL UnUHIHIUIlUHHIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIUIHHUUIIIIIIUIlUHIUHUUUUIIIHIIinilllUHIIIIIIHHIIIUUIHIIinillUIIHIUimiUIMIMUIHIIIIêllllHUIUUl zijn wij met onze Onze vakken zijn nu gevuld, met modellen, waarin zich de mode voor het komende seizoen weerspiegelt. Ook U zult verrukt zijn over onze vele variaties op hef geliefde POLO-model, uitgevoerd in prachtige TREVIRA-stoffen. Kijken, passen en kopen bij mm ui nam Hoogstraat 14 - WAG..NINGEN - Tel. 08370- 5970 Hoofdstraat 68 - VEENENDAAL - Tel. 08385 11323 Ing. v. Muylwijckstr. 35 - ARNHEM - Tel. 085 -432177 nwminmiiimmiMw nu ininniiiiimiiiiiniinimiimiiiHi iiiiHiiiiiiiiMtiiiiinimir

De Vallei | 1970 | | pagina 4