„Bestuurder moet de bevolking de ruimte en vrijheid geven" Hervormde synode wacht vol spanning op resultaat AKV Minister gelast onderzoek naar pleegkind-zaak Piratenzender Nordsee begint proces tegen West-Duitsland Herkomst van schilderijen nog onbekend Opkomstplicht l'ij verkiezing nu afgeschaft Gestolen juwelen terug TIM 1 MRT. UTRECHTS BURGEMEESTER JHR. MR. C. J. A. DE RANITZ GAAT 1 MEI MET PENSIOEN KIJKEN NAAR WAT KAN EN NIET EERST NAAR WAT MAG „Balgzand niet inpolderen' Schip verlaat Nederlandse kust Gesprek over de cao kleinmetaal wordt hervat Ernstig tekort aan narcotiseurs Man mishandelt buurvrouw Dominee die vluchtte voor Gods oordeel terug uit Zuid-Afrika VERTROUWEN SAMENSPEL OVERREDING Verklaring over gemengd huwelijk Eén verdachte vrij Zwendel met graan in België GEMENGD HUWELIJK WAAR INZEGENEN ISRAËL NAAR BELB1Ë VERONICA Niet-commercieel kienen toegestaan MET HAKMESRIBBER- SLAÏSG EN TAFELPOOT TWEEWIELER RAI CARAVAN RAI70 VRIJDAG 20 FEBRUARI 1970 Jhr. mr. C. J. A. de Ranitz speelt het Tweede Pianoconcert van Rachmaninov moeiteloos. Kenners zeggen dat dit een zeer hoge virtuositeit verraadt: de bij zondere vaardigheid, die het spelen van dit stuk vereist, gaat schuil achter een soepel lopend, zeer welluidend resultaat dat ogenschijnlijk moeiteloos wordt be reikt. Wie met jhr. De Ranitz in de burgemeesterskamer van Utrecht praat, ontdekt na enige tijd eenzelfde virtuositeit op het bestuurlijke vlak: naar het schijnt wat ar geloos praat de burgemeester over de 21 jaren die hij in de Utrechtse burge meesterskamer heeft doorgebracht, maar achteraf blijkt elk woord zijn juiste plaats en zwaarte te hebben. Hij is geen regent, maar men neemt wel de indruk van een magistraat mee, die weinig behoefte heeft aan uiterlijk vertoon, maar die wel zijn werk een vaste lijn geeft. Toen jhr. De Ranitz op 15 december 1948 de ambtsketen werd omgehangen, was Nederland nog gegrondvest op vuurvaste normen. In de afgelopen 21 jaar is de Nederlandse samenleving van aanzien veranderd. Voor een man, die na zijn rech tenstudie in Leiden een ambtelijke loopbaan koos, moet het dikwijls een zware taak zijn geweest aan deze omwentelingen een vorm te geven, die naar buiten toe de indruk gaf van soepelheid en ongecompliceerde geruisloosheid. „Ik heb er weinig moeite mee gehad", zegt de burgemeester constaterend, zonder zelfvol daanheid. Jhr. De Ranitz werd op 3 april 1905 geboren: op 3 april 1970 eindigt dus zijn ambtelijke loopbaan. Hg maakt er geen drama van: „Ik had graag nog wat ge bleven". UTRECHT Met bijna driehonderdduizend inwoners behoort Utrecht tot de vier grootste steden van Nederland. Toch staat Utrecht, niet alleen door zijn ligging, wat aan de buitenkant van dit kwartet. In Utrecht gaat alles pre cies een beetje anders en vooral geruislozer dan bij de drie grote zus sen. Men zou kunnen denken dat er in Utrecht erg weinig gebeurt, maar dat klopt beslist niet. Evenals in Amsterdam zijn er in Utrecht studentenopstanden en ook in Utrecht leeft een flinke groep jonge mensen die de dag van morgen naar het heden willen verschuiven. In de burgemeesterskamer van het Utrechtse gemeentehuis zetelt al ruim 21 jaar jhr. mr. C. J. A. de Ranitz. Op 1 mei van dit jaar gaat hij met pensioen en dat spijt hem wel: „De afgelopen 21 jaren zijn bijzonder boeiend geweest. We leven in een tijd van grote en grootse veranderingen. Of ik nu nog eens aan die 21 jaar zou willen beginnen? Laat ik zeggen dat ik nog best met mijn werk zou willen doorgaan. Natuurlijk echter is de ge meenschap vooral in deze tijd gebaat met verjonging". Hebt u het als burgemeester nooit moeilijk gehad u aan te passen? Veel wat ondenkbaar was toen u begon, is in die 21 jaar normaal geworden. „Ik heb nooit aanpassingsmoeilijk-. heden gehad. Toen de opzienbarende maatschappelijke veranderingen kwa men, heb ik mé altijd- Voor ogen ge houden dat een bestuurder de bevol king zoveel als dat mogelijk is, de ruimte en de vrijheid moet geven. Vooral in deze tijd moet een bestuur der kijken naar wat kan en niet in de eerste plaats naar wat mag". Hebt u veel contact met rebelse jeugd? „Ik heb dat contact altijd gezocht en gelukkig nogal eens gevonden, in het vaste vertrouwen dat ik van deze jon ge mensen veel kon leren en met de stille hoop dat zij ook wel wat van mij zouden kunnen leren". De moeilijkheden spitsen zich voor een burgemeester dikwijls toe op za ken van openbare orde. „Men moet de mensen vertrouwen en niet te vlug „Neen" zeggen. Dan groeit er een wederzijdse band. Nu is een burgemeester juist op dit gebied vrij machteloos als er in zijn stad niet een zeer goed politiekorps is. Het poli tiekorps in Utrecht is nu eenmaal voortreffelijk. Er heersen een goede geest en sociale bewustheid en de lei ding berpst bij mensen van formaat". Voelt u daarom weinig voor de reorganisatie van de politie, zoals die landelijk wordt voorbereid: één natio naal politiekorps? „Ik ben bepaald niet tégen een na tionaal politiekorps. De schaalvergro ting eist dat ook de politiediensten een ruimer werkterrein krijgen dan de stad. Situaties als bij de zaak Hans van Z. zijn ontoelaatbaar. Ik ben het geheel met twee zeer vakbekwame politiemannen eens, als zij onlangs hebben gesteld dat de beperkte reik wijdte van plaatselijke politiekorp sen een goede misdaadbestrijding kan belemmeren". Een nationaal politiekorps zal ook een nationaal politiebeleid geven; de verantwoordelijkheid voor de openba re orde van de burgemeester zal dan minder groot worden. „Ik beschouw het als zeer positief dat de burgemeester ter bewaring van de openbare orde een eigen beleid kan voeren. Natuurlijk geldt voor iedere Nederlander dezelfde wet, maar de toepassing van het recht kan plaatse lijk variabel zijn en dat juich ik toe. Wat op het Limburgse platteland soms niet kan, moet hier in Utrecht mogelijk zijn". „Ook in de huidige organisatie ver eist dit een zeer goed samenspel tus sen de leiding van het politiekorps en de burgemeester, die wel verantwoor delijk is voor de openbare orde, maar die overigens geen bevelen aan de po litie kan geven". „Als er aan die samenwerking wat schort, krijgt men toestanden als en kele jaren geleden in Amsterdam ik doel nu niet op.de specifieke plaat selijke moeilijkheden daar, maar op de reactie van overheid, politie en burgerij. De burgemeesteren de'poli- tieleiding bleken in crisissituaties op pijnlijke wijze van elkaar ver vreemd". Dat stedelijk samenspel tussen bur gemeester en politie wilt u ook na de reorganisatie gehandhaafd zien? „Men stelt voor de politie regionaal te organiseren. Dat is een logische ontwikkeling die er ook zal moeten komen voor andere openbare diensten als brandweer, geneeskundige dienst, rampenbrigades en dergelijke organi saties. Deze diensten moeten geogra fisch gezien, zo ruim mogelijk kunnen werken. In zo'n nieuwe situatie zal de burgemeester iets van zijn autonomie kwijtraken hij zal bijvoorbeeld met collega-burgemeesters in de regio sa men het beleid moeten bepalen, als hij maar in zijn eigen gemeente de baas blijft". Na de reorganisatie zal de burge meester ook minder invloed krijgen op de samenstelling van zijn politie korps. „Dat zou ik een groot nadeel achten. In de eerste plaats voor de politieman zelf die door ongevraagde overplaat sing in zijn persoonlijke en dienstle ven geremd kan worden. Nu sollici teert een politieman bijvoorbeeld naar het Utrechtse korps omdat hij graag in deze stad wil werken. Daardoor kan er ook veel aan teamgeest worden gedaan. Aan menselijke contacten hecht ik erg veel waarde. Zo komen alle aspirant-agenten hier bij mij een kop koffie drinken. Ik maak kennis met iedere nieuwe politieman en iede re nieuwe politieman maakt kennis met mij. Ik: kan hun dan vertellen dat de Utrechtse politie haar tactiek niet zoekt in kracht en macht, maar meer in overreding en in het zich verplaat sen in de gevoelens van de mensen die zij tegenover zich ziet." (Van een onzer redacteuren) DRIEBERGEN De generale synode van de Nederlandse Hervormde Kerk is na een drukke januari-zitting tot juni uiteengegaan. In de volgende zitting zal de synode kennis kunnen nemen van de resultaten van de Algemene Kerkver gadering waarvan de slotzitting op Pinksteren in Driebergen gehouden wordt. Nu al wierp de AKV haar schaduwen ter synode vooruit; vooral in de wandel gangen werd veel over dit experiment gesproken; zowel voor- als tegenstanders zien de slotzitting van de AKV met spanning tegemoet. DEN HAAG Minister Polak (justi tie) laat een grondig onderzoek instellen In de zaak van de maatschappelijk wer ker Van der Ven uit Den Bosch. De heer Van der Ven is ontslagen als amb tenaar bij de Raad voor Kinderbe scherming, omdat hij tegen de voor schriften in mededelingen over een rapport van de raad heeft gedaan te genover ouders van een adoptiekind. Het gaat om de affaire-Christientje, het Belgische pleegkind van het echt paar Van Dinther uit Eindhoven. Minis ter Polak zegde in antwoord op vragen van het Kamerlid mejuffrouw A. Goudsmit (D'66) toe, dat de resultaten van het onderzoek aan de Kamer zullen worden meegedeeld. Minister Polak betreurde het, dat het echtpaar Van Dinther informeel van BREDA Omdat z(j juridisch niets tegen de man kan inbrengen, heeft de Bredase politie gistermiddag de 24-jari- ge Antwerpenaar J. S. op vrtfe voeten gesteld. De man werd dinsdagavond gearres teerd, toen hij samen met de 25-jarige R. L. uit Wiesbaden in Breda probeerde vier schilderijen van de hand te doen. R. L. blijft in hechtenis, vermoedelijk wegens diefstal en overtreding van de invoerwetten. Het onderzoek draait om de vraag of de schilderijen afkomstig zijn van dief stal. Hoofdinspecteur L. Verhagen in Breda gelooft niet in legale handel. „Dan behandelt men dergelijke waar devolle stukken toch wel anders". Over de herkomst van de schilde rijen kan hij niets anders zeggen dan dat er een groot aantal tussenpersonen zijn, die de schilderijen toegeschre ven aan David Teniers, de fluwelen Breughel, Abraham Jans en J. L. Is- raëls steeds voor iemand anders moeten verkopen. het standpunt van de Raad voor de kin derbescherming op de hoogte is gesteld. Herhalingen dienen voorkomen te wor den, zo zei hij. Minister Polak sloot de mogelijkheid van communicatiestoornis niet uit. Hij noemde het juist, dat een maatschappe lijk werker aan het gezin over wie hij moet rapporteren de zakelijke inhoud meedeelt, nog voordat hij zijn rapport uitbrengt. De raad voor de kinderbe scherming dient echter een advies dat afwijkt van een rapport van een maat schappelijk werker, met hem te bespre ken. Het bestuur van de Nederlandse Ver eniging van Maatschappelijk Werk heeft de minister inmiddels laten we ten het te betreuren dat aan de goede trouw van rapporteur Van der Ven twijfel is gerezen. Het bestuur stelt zich geheel achter de heer Van der Ven, „die terecht verplichtingen uit hoofde van zijn beroep hoger stelde dan het opvolgen van het verbod van zijn chef". ADVERTENTIE ANTWERPEN Gisteren is te Ant werpen het proces begonnen tegen 20 Belgen, die hebben deelgenomen aan een bijzonder uitgebreide exportfraude. Er is gewerkt met graanverschepin- gen en 500 schepen uit België, West- Duitsland en Frankrijk waren bij de zwendel, waarvan de ontmaskering twee jaar heeft geduurd betrokken. Er werden met die schepen zoge naamde reizen ondernomen, van soms maar een paar kilometer afstand van de haven van vertrek af, en zonder dat de lading van die schepen werd ge lost of op andere vaartuigen overge bracht. De schepen hadden vervalste export documenten aan boord, waarop zoge naamde ladingen en bestemming daar van stonden aangegeven, alsmede de na men van gefingeerde exportfirma's die kantoor zouden houden in Tanger of in Liechtenstein. De bedoeling van de fraude was geld te slaan uit de exportsubsidies van de EEG. Zo was er een scheepslading bij die al een „extra winst" van 45.500 in het laatje van de zwendelaars had ge bracht. In totaal zouden de beklaagden 500 miljoen franken hebben opgestreken door de douane te misleiden. Het is mo gelijk dat de boeten zesmaal zo groot als dit bedrag kunnen gaan worden. Een dergelijk proces wegens zwendel is reeds in West-Duitsland gehouden en een derde, in Frankrijk, gaat nog ko men. SCHOORL De werkgroep Wadden gebied wil er bij de regering met klem op aandringen het Balgzand, een deel van de Waddenzee, niet te laten inpol deren. Een aantal biologen, fysisch-geogra- fen en oceanografen ziet hierin een ernstig gevaar voor de tegenwoordige flora en fauna, inclusief mosselkweke rij en visserij. Inpoldering van het Balgzand (acht duizend hectaren) en de vestiging van zeehavenindustrie kan door waterver- rontreiniging over het gehele gebied van de westelijke Waddenzee van Den Helder tot Oost-Terschelling zeer ern stige gevolgen hebben. Een groot deel van de visserij kan daardoor worden verloren en zo'n ver lies kan ook de visserij in de Noordzee treffen. Het moet daarom ongeoor loofd worden geacht een centrum voor chemische en petro-chemische industrie te stichten in de ingang tot de Wadden zee, aldus de Werkgroep Waddenzee. .55 ADVERTENTIE LEVE OLIFANT! De man die op Safari gaat roept bet. De circusdirekteur en z'n gasten roepen het. De mensen in de dierentuin en de maharadja in India roepen het. Envooral... de liefhebbers van een puike oude of jonge jenever juichen het: Leve Olifant! In deze januarizitting werd met name aandacht besteed aan de voorzieningen in het tekort aan predikanten (behalve de eventuele verlenging van de dienst tijd van predikanten tot uiterlijk hun 75ste jaar werden alle voorstellen van de kerkordelijke commissie aangeno men), de visie op de staat Israël en de verklaring over het gemengde kerkelijk huwelijk. Deze verklaring was opgesteld door een gespreksgroep van theologen uit de Rooms-Katholieke Kerk, de Nederland se Hervormde Kerk, de Gereformeerde Kerken, de Evangelisch Lutherse Kerk en de Remonstrantse Broederschap. Voorzitter van de gespreksgroep waren prof. dr. J. C. Groot (RK) en prof. dr. C. van der Woude (Geref.) en secreta ris was dr. C. P. vxan Andel Azn (Herv.) Het werk van de groep was al voorbe reid in besprekingen tussen gedelegeer den van het episcopaat en in de genera le synode van de Gereformeerde Ker ken. Volgens de verklaring die met elf stemmen tégen aangenomen werd (eer der was ze al door de gereformeerde synode aanvaard) zullen de kerken zich, wanneer een rooms-katholiek en een reformatorisch christen besloten heb ben met elkaar in het huwelijk te tre den, bij de uitoefening van het pasto raat niet zozeer laten leiden door wat de kerken verdeelt als wel door wat de kerken verenigt. Als een van de partners besluit over te gaan tot de kerk van de ander zullen de kerken deze beslissing eerbiedigen. Wél is het van belang dat de motieven dit tot deze beslissing geleid hebben in de pastorale gesprekken met het bruids paar besproken zijn. Het ligt voor de hand dat het huwelijk ingezegend wordt in de kerk waartoe beiden dan behoren. Als beide huwelijkspartners lid van hun eigen kerk willen blijven zal de huwelijksinzegening, indien enigszins mogelijk, in een van de beide betrokken kerken verricht worden. De kerken vin den het, aldus de verklaring, niet juist dit huwelijk in beide kerken te laten in zegenen omdat dit tekort doet aan de be tekenis van de huwelijksinzegening. Wanneer de inzegening in een van de beide kerken plaatsvindt dienen de be trokken predikanten en priesters zich met elkaar in verbinding te stellen en zich samen met het bruidspaar te bera den op welke wijze van huwelijksinze gening. De kerk die het huwelijk inze gent zal bereid zijn de predikant of priester van de andere betrokken kerk uit te nodigen bij de dienst aanwezig te zijn en, na overleg op verantwoorde wijze hieraan deel te nemen. Bij de beslissing over de vraag of de kerkelijke inzegening in een refor matorische dan wel in een rooms-ka- tholieke kerk zal plaatsvinden zal de keuze van het bruidspaar van zeer grote betekenis zijn al hebben de ker ken zelf hierin uiteraard recht van meespreken. Orde van dienst en for mulier zullen als regel zijn van de kerk waarin het huwelijk wordt inge zegend. De vragen die gesteld worden in de inzegeningsdienst worden van tevoren door hen en hun pastores besproken. De verklaring handelt ook over de pastorale zorg aan de kerkelijk- gemengd huwenden. Onder meer wordt erin gezegd dat in dit pastoraat het ac cent dient te liggen op een bewust zoe ken naar een gemeenschappelijk belij den en beleven van het geloof. Verzet tegen de inhoud van de ver klaring kwam in de hervormde synode vooral van de leden die tot de gerefor meerde bond behoren. In het rapport over de staat Israël scharen de opstellers ervan (onder voorzitterschap van prof. dr. H. Berk hof) zich vierkant achter deze staat, al wordt o.m. ook scherpe kritiek geoe fend op het feit dat deze staat niet- Joodse bewoners ondanks officieel aan hen toegekende rechten als tweede rangs-burgers behandelt. Een van de conclusies van het rapport is: „Verzet tegen het bestaansrecht van de staat Is raël is indirect verzet tegen God zelf". DEN HAAG De Tweede Kame: heeft gisteren met 92 tegen vijftien stemmen besloten de opkomstplicht bij verkiezingen af te schaffen. Tegen het voorstel van minister Beer- nink (Binnenlandse Zaken) stemden acht leden van de fractie van de VVD (me vrouw Veder-Smit, Joekes, Portheine, Geertsema, Vonhoff, Van Dijk, Geurt- sen, en De Beer). Drie leden van de fractie van ót CHU (freule Wttewaa) van Stoetwegen, Van der Peijl en Schol ten), en de communisten. Als de Eerste Kamer zich ook tegen de opkomstplicht uitspreekt, zal bij de Statenverkiezingen van 18 maart de plicht om naar het stemlokaal te gaan, wegvallen. DEN HAAG Op 26 februari gaan de vertegenwoordigers van werkgevers en werknemers van de metaalnijver heid weer praten over de cao. Eerder kon men niet tot overeenstemming ko men, hetgeen bij Lomefa in Hoorn tot een staking leidde, die door de recht bank in Den Haag onwettig werd ver klaard. Struikelblok was het zogenaam de vakbondstientje. De „niet erkende" contactgroep van werkgevers in de metaalnijverheid, die nog nooit aan het loonoverleg heeft kunnen deelnemen, begint op 4 maart besprekingen met de vakbonden over een cao. BRUSSEL Het Belgische detache ment militairen (genie en verbingdings- troepen) dat uitgezonden was om hulp te bieden in Tunesië Nkomt vrijdag in België terug. Het detachement vertrok op 1 december vorig jaar. Het werd in gezet om na de overstromingen in Tu nesië, de spoorweg Mdilla-Gafsa-Sfaz weer bruikbaar te maken. DEN HAAG Radio Nordsee In ternational, de Zwitserse piratenzen der, die vlak bij Radio Veronica voor de Nederlandse kust 1 igt. bereidt een groot proces voor tegen de Westduitse regering, wegens overtreding van de in de grondwet vastgestelde burgerrech ten van vrije arbeidskeuze en vrijheid van handel. Een van de eigenaars van Radio Nodsee International, de Zwitser Ed win Bollier (32), vertelde gisteren dat het proces medio maart in Hamburg zal beginnen en dat een soortgelijk proces tegen de Engelse regering zal worden aangespannen. Het gaat er Radio Nordsee in eerste instantie om reclame opdrachten van grote Duitse firma's te krijgen en Duit se disc-jockey's te kunnen aanstellen zonder dat de regering in Bonn er iets tegen kan doen. Doordat West-Duitsland het verdrag van Straatsburg heeft geratificeerd, is de regering in staat tegen zowel klanten als medewerkers van piratenzenders maatregelen te nemen. De Hamburgse advocaat dr. Tiefen- bacher en de volkenrechtkundige dr. Ibsen van de Hamburgse universiteit zullen Radio Nordsee International op het proces vertegenwoordigen. Tegelijk hebben de twee Zwitsers be sloten de Nederlandse verzorgingsbasis op te geven. Het zenderschip Mebo 2 zal in maart wordt verlegd naar een plaats voor de Belgische kust. De bevoorra ding zal van Spanje uit gebeuren. Met het verleggen van het schip wil len de Zwitsers proberen tegemoet te komen aan de protesten van de Engelse en Noorse regeringen in Den Haag. Bol lier: „Wij willen het; Nederland en Ra dio Veronica niet onnodig moeilijk ma ken. Wij gaan vanzelf wel". De protesten waren gericht tegen het uitblijven van ratificatie van het anti piraten verdrag door Nederland. Als het parlement dit verslag ratificeert, kun nen maatregelen tegen Radio Veronica niet achterwege blijven. De populariteit van Veronica, doet de overheid aarzelen met de ratificatie. Overigens zal de dreiging die Radio Veronica nog steeds boven het hoofd hangt wegvallen wanneer Radio Nord see International het proces in Ham burg wint. Het precedent dat daar mis schien geschapen wordt, geeft namelijk alle piratenzenders een nieuw been om op te staan. DEN HAAG Minister Polak (Justi tie) wil het kienspel niet onder de wet op de kansspelen vandaan halen. Het gaat niet om het folkloristisch kienen, waarbij een haas of een fles wijn wordt gewonnen. Dat mag wel van de minister, maar het commerciële kie nen blijft verboden. Minister Polak zei dat gisteren in de Tweede Kamer in antwoord op vragen van de Democraat mr. dr. Imkamp. DEN HAAG Het Tweede Kamerlid Diepenhorst (AR) wil dat minister Roolvink (volksgezondheid) wat gaat doen aan het ernstige tekort aan narco tiseurs. In schriftelijke vragen zegt hij dat steeds meer narcosebroeders die geen erkende opleiding en bevoegdheden hebben, bij operaties worden gebruikt. Het Kamerlid vindt dat dit gevaren voor de patiënten kan opleveren en dat problemen kunnen ontstaan over verantwoordelijkheid en aansprakelijk heid. BREDA Bij een burenruzie heeft de 41-jar. P. v. d. B. zijn buurvrouw afge ranseld met een hakmes, een rubber slag en een houten tafelpoot. Verdacht van zware mishandeling c.q. poging tot doodslag is de man ingeslo ten. v. d. B. wachtte de vrouw op toen zij haar kinderen naar school had ge bracht. Hij kreeg daarbij hulp van zijn vrouw. De man van het slachtoffer kreeg een zwaar pak slaag. WILLEMSOORD Op een overweg in Willemsoord bij Steenwijk zijn giste ren twee paarden door een sneltrein ge grepen en gedood. De trein werd licht beschadigd. De paarden waren aan de wandel gegaan nadat kinderen de stal deuren hadden opengezet. DELFT Juwelier J. Schreuder be kijkt tevreden met T. Brekelmans hoofdinspecteur van politie te Delft, zijn juwelen, die hij nadat ze gestolen waren, nu weer in zijn bezit heeft. De juwelen bevonden zich in Duitsland. ZWOLLE Dominee Wakker is uit Zuid-Afrika terug in IJsselmuiden. Hij blijft voorlopig bij zijn dochter en schoonzoon om tot rust te komen. In de herfst van 1968 trok hij met 35 geloofsgenoten van de oud-gerefor meerde kerk uit IJsselmuiden, Olden- broek en Kampen naar Zuid-Afrika om te vluchten voor „Gods oordeel" en de dreigende werkloosheid. De dominee stichtte bij Johannesburg een nieuwe gemeente. Hij had succes, en preekte ook voor veel andere groeperingen. Hierdoor en doordat enkele van zijn geloofsgenoten weer naar Nederland dreigden te worden uitgewezen omdat hun verblijfsver gunning was afgelopen, was de domi nee overspannen geraakt. Twee weken geleden was al een lid van zijn nieuwe gemeente bij Johannes burg, de 73-jarige mejuffrouw J. van de Velde, naar IJsselmuiden terugge gaan. Zij kon niet blijven, omdat nie mand borg voor haar wilde staan, of voor haar levensonderhoud wilde zor gen. Zij moest al haar eigendommen verkopen om de thuisreis te betalen. ADVERTENTIE Vrij... dan de caravan! Internationale show van: fietsen, brommers, scooters, motoren, onderdelen en toebehoren Honderden kampeer- en vouwwagens en toebehoren uit Nederland en ver daarbuiten. open van 10-17 uur en van 19-22 uur zondagen 10-17 uur toegang f 3,50 AMSTERDAM speciaal Trein-Toegang-biljet met 3x reductie verkrijgbaar aan ca. 140 NS- stations

De Vallei | 1970 | | pagina 7