Caravan in de kou vraagt wél extra voorzieningen Waar wonen de miljonairs? VVV haalt agrariërs via Arnhem naar Europa m Ouwehand fanatiek op de rattenjacht Dan:ook meteen maar tot 30graden onder nul 't Moet meer zijn dan „een paar weken overleven" M m M E Zware proef Minstens 40 mm Dakventilator Centrale verwarming Oplooprem Sneeuwkettingen De SCHAKEN door H. KRAMER DAMMEN H i 1 P B 1 i JL i i P a i Él H i B H I B m i i E Oplossing BRIDGE door G. J. R. FÖRCH door J. M. BOM CRYPTOGRAM 5: OPLOSSING rk te Caravan-RAI in Am sterdam, die vandaag be- Cint, is het weer te zien: de caravantoerist is niet meer aan het zomerseizoen gebon den, hij kan er in het holst van de winter ook tussenuit. Maar tussen kunnen en doen li^t nog een groot verschil. Veel ervaren caravanners achrikken nog terug voor een wintervakantie en als ze het al doen, gebeurt het vaak in clubverband. Toch neemt de vraag naar all-weathercara- ▼ans steeds toe, waarbij ken nelijk niet alleen aan gebruik 1n de winter, maar ook aan het vroege voorjaar wordt ge dacht. Een winterreis met de cara van moet grondig worden voorbereid. De combinatie moet voldoen aan de natuur lijke eisen. We zullen het nu niet hebben over de verhou ding tussen de trekkracht van de auto en het kaliber van de kampeerwagen en vuistregels, die in 't algemeen gelden. Het gaat hier om wagens, die 't gehele jaar door kunnen wor den gebruikt. "Tie verzekering firma's dat van vele hun (zo- mer)modellen in een handom draai voor de winter kunnen worden ingericht moeten we met een korreltje zout nemen. Natuurlijk,de mens is taai en hij kan in een gebrekkig aan gepaste zomercaravan een paar winterweken overleven, maar het gezinsleven wordt dan wel zwaar op de proef gesteld. De lol is er dan gauw af. Er moet rekening worden gehouden met temperaturen van 10 tot 20, desnoods tot 30 graden onder nul. Speciale voorzieningen en extra uitrus ting zijn noodzakelijk om een caravan bestand te maken te gen de aanslagen van kou en vocht. Met een vloerkachel en dubbele ramen, die zelfs in de zomer geen overbodige luxe zijn, heeft men nog geen bruikbare wintercaravan. Van de ramen, de vloer en onder de slaapplaatsen straalt ijs koude lucht uit. De dekens zijn klam en onder het bed vriest 't. Dergelijke toestanden voorkomen we liever, maar 't moet dan wel geld kosten. Het is een kwestie van goede iso latie, juiste verwarming en doelmatige ventilatie waar voor de consument dieper in de beurs moet tasten. T)e gulden stelregel luidt: een goed geïsoleerde ca ravan is koel in de zomer en warm in de winter. De isolatie is niet te zien. Men merkt het later wel. In de folders wordt over de isolatiestof zelden in formatie gegeven. Men mag hieruit soms opmaken dat het toegepaste materiaal niet het allerbeste is en dat de dikte van de laag minimaal is. Voor een wintercaravan is een vol waardige isolatie van groot belang, want dè beste kachel kan een isolatie, die te kort schiet, niet vervangen. De iso latie moet minstens 40 mm dik rijn. Lang niet alle caravans rijn goed geïsoleerd. Vele mo dellen houden zich nog bij kunst- of glaswol, dat goed koop is. Effectiever en mo derner is polystyreen of nog beter urethaanschuim, die in toenemende mate worden ge bruikt. De isolatiestoffen zijn onder verschillende namen in de handel. Vraag deskundig advies en koop niet op 't eer ste gezicht een wintercaravan. Dit geldt trouwens ook voor •«n zomerwagen. l^risse lucht moeten we hebben, ook in de cara van. In de zomer zetten we de boel open om te ventileren en condensvorming te vermijden. In de winter zullen we dit wel laten. Het dakluik wordt op een kier gezet en de ventila- tieroosters, die vele caravans in de wand hebben zitten, moeten voor de rest zorgen. De dubbele ramen (graag van plexiglas) moeten hermetisch «luiten, want anders wordt het vochtig tussen de ruiten. Met JM: Een Joegoslavische inzending op de RAI, met speciale voor zieningen voor de wintersport. kachels en lampen die zuur stof gebruiken sluiten de ge zinnen zich dan op in de min of meer beperkte ruimte. Maar dan, op regenachtige koude dagen en in de winter, beginnen pas de werkelijke ventilatieproblemen. Een goe de ventilatie moet doelmatig zijn zonder dat men het merkt. Het blijkt o.a. dat de ventilatieroosters niet voldoen. Als ze niet zijn dichtgevroren, veroorzaken ze tocht en con densvorming. Een of meer dak luiken zijn nuttiger, maar er moet op de juiste manier ge bruik van worden gemaakt. Veel beter is een ventilator in het dak, die de verbruikte lucht, onafhankelijk van de windrichting, wegzuigt. Dit is het juiste antwoord op de vraag: hoe kan ik een be grensde ruimte het best venti leren? Waarom installeert de caravanbouwer niet zo'n een voudig apparaat in het dak? Er bestaan enkele aangepaste constructies, waarmee de con sument van het gezeur met de ventilatie af is. V7oor de verwarming heb ben we liever een olie- dan een gaskachel, maar ideaal voor de wintercaravan is centrale verwarming met een systeem van koperen lei dingen en radiatortjes, waar door warm water met glycol toevoeging stroomt. Ook hier over moet de aanstaande win- terkampeerder zich deskundig laten voorlichten, want niet alle installaties zijn voor elke caravan geschikt. De leidingen en radiatoren moeten strate gisch worden aangelegd en ge plaatst. Waar zitten ze in uw woning? Langs de wand en onder de ramen. De warme lucht moet vrij kunnen circu leren en ook onder de slaap plaatsen door worden gediri geerd. Tussen de rugleuningen van de banken en de wand is een smalle sleuf gewenst, waardoor de warmte omhoog kan stijgen. Een goed functio nerend verwarmings-(en ven tilatie-) systeem zorgt voor een behaaglijk en gelijkmatig verwarmde caravan. Er zijn ook andere systemen, waarbij de warme lucht door een inge bouwde ventilator wordt op gevangen en via flexibele lei dingen naar verscheidene re gelbare roosters in de vloer wordt gedreven. In een cen traal verwarmde caravan, met thermostatische regeling, is het comfortabel en gezellig wonen. Voor de verlichting geen zuurstofverslindende gaslampen maar TL-buizen. Op vele wintercampings zijn stroomaansluitingen, maar het kan geen kwaad een reserve accu mee te nemen. I^en wintercombinatie moet zich zo veilig mogelijk op besneeuwde en vaak gladde wegen kunnen bewegen. Aan de rijstabiliteit en de remmen moeten hogere eisen worden gesteld dan onder zomerse omstandigheden. De meeste caravans zijn uitgerust met een oplooprem. Het is moeilijk te begrijpen dat in deze tijd van scherpe veiligheidsvoor zieningen een dergelijk primi tief remsysteem nog schering en inslag is. De constructie is eenvoudig, goedkoop en in de zomer nog acceptabel, maar voor caravans, die in de be sneeuwde bergwereld moeten opereren, is de oplooprem een onding. Bij afdalingen kan hij levensgevaarlijk reageren. Om veiligheidsredenen moet de caravan een elektrisch of va- cuümbekrachtigd remsysteem hebben. Steeds meer wagens worden intussen voorzien van een onafhankelijk, recht streeks van de auto uit be diend remsysteem. De oploop rem is ook irriterend bij ach teruit rijden. Men moet dan telkens er uit om het geval buiten werking te stellen. Er is wel iets op gevonden, de achteruitrij-automaat, die voor de blokkering zorgt, maar hiermee hebben we nog geen remsysteem, dat in over eenstemming met de moderne eisen is. Y/oor gerieflijk winterkam- peren moet er nog een lijst worden afgewerkt, waar op allerlei dingen staan, die beslist niet moeten worden ver geten. De inventaris laten we buiten beschouwing. Sneeuw kettingen zijn op verscheidene toegangswegen naar hoog in de bergen liggende winter sportcentra verplicht. Met speciaal geprepareerde win terhanden komt men echter een heel eind. Wie veilig en stabiel wil rijden, kan de auto en de caravan beter op bespij kerde banden zetten. Een lui fel- of sneeuwtent is haast onontbeerlijk voor de ski-uit rusting en het gereedschap. Het algemeen wooncomfort is natuurlijk afhankelijk van de interieurruimte en de inrich ting van de caravan, Hier ko men we weer terecht bij de financiële kant van de zaak en de vraag in hoeverre we afstand willen doen van ons dagelijks gerief. TVodh aan rijn huis, noch aan zijn auto, noch aan zijn gezicht en zelfs niet aan zijn vrouw kan nieuwsgierig Nederland een echte miljonair herkennen. Sommige miljo nairs zullen dat misschien jammer vinden, andere juist niet. Maar om toch eens iets te doen op dit tot de verbeelding sprekende gebied, heeft het Centraal Bureau voor de Sta tistiek ten minste een lijstje geproduceerd met gegevens over plaatsen in Nederland waar een aantal miljonairs bij elkaar zit. Om te beginnen komt het CBS tot de voor velen onver wachte conclusie, dat het aan tal miljonairs alleen al in 1965 is gedaald met een aantal van zestig; dit ondanks rentewin sten en geldontwaarding. Een van de redenen: hoe meer men bezit, des te groter is het deel dat belegd wordt in aandelen en als de koersen van die aan delen dalen komen de klappen ook veel harder aan. Niet he lemaal van waarheid gespeend is dan ook het oude gezegde, dat zelfs in de heel grote be dragen de zorgen toenemen met het geld. /~kp 1 januari 1965 telde Ne- derland 5820 miljonairs, van wie ruim 1300 vrouwen waren. Samen hadden rij een vermogen van ruim 13 miljard gulden. De grootste concentra tie werd gevonden in de rand stad, maar wie dan de cijfers van bijvoorbeeld Den Haag (583) vergelijkt met die van Bloemendaal (202) vindt al een indicatie in deze richting: veel miljonairs trekken naar de buitengebieden, waar het goed wonen is. Apeldoorn komt dan met een aantal van 43 voor de dag bij een gemiddeld vermo gen per inwoner van 4538. Het is wel aardig die twee cij fers aan elkaar gekoppeld ook eens te bekijken in een plaats als Haren, waar 38 mil jonairs bleken te wonen bij een gemiddeld vermogen per inwoner van 19.410. Zo komt een plaats als Apeldoorn met zijn aantal miljonairs aardig mee, maar het gemiddelde vermogen per inwoner is toch niet zo hoog. Uet vermogen per inwoner blijkt het hoogst te zijn in Bloemendaal 50.852) met zijn 202 miljonairs, waarna Wassenaar volgt met 285 mil jonairs en een gemiddeld ver mogen van 47.690 per inwo ner. Nummer drie is Blaricum in het Gooi, waar het gemid delde vermogen per inwoner 35.160 beloopt en waar 45 miljonairs zich onder het volk bewegen, gevolgd door het na bijgelegen Laren met 90 miljo nairs en een gemiddeld ver mogen van 33.079 alles nog steeds naar gegegevens van 1965. Boven de middelmaat van gemiddelde vermogens steekt vervolgens Zeeuws-Vlaande- ren uit: het westelijke gebied 10.193, in de kanaalzone van oostelijk Zeeuws-Vlaanderen 5040 en in het overige ge bied van oostelijk Zeeuws- Vlaanderen 5387. Oijks" gebieden treft men ■*- naast het Gooi langs de Utrechtse heuvelrug Zeist (gemiddeld vermogen per In woner 15.354), De Bilt 17.610), Baarn 11.109), Maarn 15.418), Renkum 10.931). De minst bedeelden zitten in de Limburgse gemeenten Nieuwenhagen, Elsloo, Borg haren en Schinveld. In 1965 is het aantal Neder landers met een vermogen van een ton of meer toegenomen met 23 pet. tot 191.000. De grootste toeneming laat het aantal in de klasse van 200.000 tot 300.000 zien, namelijk 28 pet. mmtm Concentraties van de rijkste" gemeenten in ons land gemeenten met het hoogste vermogen per inwoner zijn ver verspreid. Opvallend in dit kaartje, waarin deze gemeenten met zwart zijn aangeduid, is het kennel ijk gefortuneerde Zeeuws- Vlaanderen. A ls eerste VVV in en buiten Nederland brengt WV Arnhem programma's uit, waarbij een heel werelddeel is betrokken: van Groot-Brittan- nië tot Oostenrijk, van Zwe den tot Italië. Aanleiding tot deze formidabele schaalver groting is het uitbreiden van de vorig jaar met veel succes op de Europese markt uitge bracht agrarische tours tot een wereldomvattende activiteit. De actie past geheel in het promotionele beleid, dat de VVV-Arnhem gedurende de laatste tien jaren heeft ont wikkeld. Zij zag in. dat Arn hem en de Zuid-Veluwe op het lijstje van vakantiebe stemmingen lang niet zo hoog genoteerd stonden als Italië, Spanje, Parijs enz. Door ech ter aan de traditionele toeris tische attracties geheel nieuwe elementen toe te voegen, ont stonden nieuwe kansen. Deze elementen werden namelijk zo gekozen, dat zij sterk spraken tot de fantasie of belangstel ling van bepaalde groepen buitenlanders. Zo ontstonden gespecialiseerde arrangemen ten, gericht op speciale be langstellingen of hobby's en hiervan was het agrarische ar rangement Nederland er één. Ons land heeft de meest geïn tensiveerde landbouw van Eu ropa; Wageningen is op een na het grootste landbouwcentrum van de wereld. De agrarische wereld, wei nig geneigd om aan de tradi tionele vormen van toerisme deel te nemen, bleek sterk geïnteresseerd in speciaal op landbouwbelangstelling ge richte reizen. Zo kwamen in 1969 tientallen groepen boeren, landbouwexperts, studenten van landbouwscholen uit ge heel Europa naar Arnhem en de Zuid-Veluwe om van daar uit kennis te nemen van de Nederlandse landbouwmetho- diek, van de Deltawerken, de nieuwe polders, ons stamboek vee, onze wetenschappelijke instituten e.d. VVV-Arnhem kreeg steun van het Neder lands Nationaal Bureau voor Toerisme en van de KLM voor een uitbouw van haar agra risch programma naar de Ver enigde Staten en Canada, Ja pan, Afrika en enkele ontwik kelingslanden in Azië. - Realistisch genoeg om te be seffen, dat bezoekers van zover weg gelegen oorden de lange reis naar een ander we relddeel niet alleen zouden maken voor een kennismaking met het kleine Nederland, nam zij contact op met daar voor in aanmerking komende agrarische organisaties in an dere Europese landen, ten ein de te komen tot een rijk geva rieerde offerte, waaraan ons land een belangrijk aandeel levert en bovendien als aan- vlieghaven fungeert. Met en kele der grootste agrarische reisbureaus, waaronder STITA Farm Tours in Engeland, werden de overeenkomsten voor deze tours gesloten. Het Nationaal Bureau voor Toeris me heeft zijn buitenlandse kantoren voor de promotion van deze tours ingezet. De heer J. C. van Dalsen, ad junct-directeur van VVV-Arn hem, zal in maart een maand lang de Verenigde Staten en Canada bereizen om tezamen met de kantoren van het Na tionaal Bureau voor Toerisme en de KLM de wervingscam pagnes op te zetten. Uiteraard trekt de grootmeester- groep in het jaarlijkse Hoogoven- schaaktoernooi te Wijk aan "Let de meeste aandacht. Aan de ene kant is dat jammer, omdat daardoor een wed strijd als de meestergroep op de ach tergrond geraakt. Toch is elk jaar deze meestergroep zo sterk bezet dat een dergelijk evenement in ieder land als een schaakgebeurtenis van de eerste orde kan worden aangediend. Van de Nederlanders heeft Robbie Hartoch een zeer goede prestatie gele verd. Jammer genoeg bleef hij precies een punt beneden het meesterresul- taat. In het ieder jaar nog beter wor dende bulletin van het toernooi, onder de bezielende leiding van Berry Withuis, kan dit alles van uur tot uur gevolgd worden. Hieronder een ver- üespartij van onze landgenoot; indien hij deze partij gewonnen had, had Ne derland er een internationale meester bij gekregen. Wit: G. Antunac. Zwart: R. G. Har toch. (Wijk aan Zee 1970.) Joegoslavi sche verdediging. 1. e2—e4, d7-d6 2. d2-d4, Pg8-f6 3. Pbl—c3, g7—g6 4. Lel—g5, c7-c6 5. Ddl—d2, h7-h6 6. Lg5-h4 (Boleslavsky geeft alleen 6. Le3 aan, omdat de nu volgende ruil van de wit te loper de verdediging voor zwart be duidend verlicht. De witspeler is het met deze opvatting niet eens.) 6b7—b5 7. a2-a3, g6-g5 8. Lh4-g3, Pf6-h5 9. Lfl-e2, Ph5xg3 10. h2xg3, Lf8-g7 11. Pgl—f3, a7-a6 12. 0-0-0 (De kaarten liggen op tafel: wit Vonge keer gaf ik u een probleem dat sterk gericht was op het spelen voor overslagen zoals dat in parenwed strijden vaak van groot belang is. De N-Z handen waren: B 8 52 o A 8 4 3 o A V6 A B heeft een aanzienlijke voorsprong in de mobilisatie der strijdkrachten, maar de stelling heeft een gesloten karakter en zwart behoeft daarom niet te wan hopen.) 12.-Pb8-d7 13. e4—e5!, d6xe5? (Een bijna elementaire fout: zwart moet de stelling gesloten houden. Daartoe kwam alleen 13d5! in aanmerking.) 14. d4xe5, g5-g4 15. e5-e6!, g4xf3 16. Le2xf3! (Met dit prachtige stukoffer opent de witspeler een vernietigende aanval. Zwart nad alleen rekening gehoudeh met 16. exd7f, Dxd7 17. Lxf3, Dxd2f 18. Txd2, Lxd7 19. Thdl, O-O-O waarna het loperpaar betekenis krijgt.) HARTOCH W/< 'M A jL 'V ANTUNAC 16f7xe6 17. Lf3-h5f, Ke8—f8 hoofdmotief der partij: openen en slui- 18. Dd2-d3 (Dreigt de partij met 19. ten van tor^nlijnen.) Dg6 onmiddellijk te beslissen.) 18. Kf8-g8 19. Dd3-e4! (Dreigt 20. Dxe6t, Kh7 21. Lg6 mat.) 19Th8-h7 20. Lh5-g6, Kg8-h8, 21. Lg6xh7, Dd8-b6, 22. Lh7-g6, Pd7-f6 23. De4-f4, e6-e5 24. Df4-d2! (Rechtlijnig. Liever dan zich op mis schien twijfelachtige verwikkelingen in te laten houdt wit de druk op h6 vast.) 24Lc8-e6 25. Thlxh6t!, Kh8-g8 28b4-b3 29. Pe4xf6t, Lg7xf6 30. Tdl-hl! (Want na 30Lxh4 31. Txh4 is er geen parade tegen de dreiging 32. Dh6.) 30Ta8-d8 De opgave van de week: wit speelt en geeft in zes zetten. De oplossing komt in de volgende rubriek. Wit: (Westerinen) Kh2, Dc5, Lb3 en d2, Pg3, pionnen a2, b2, c3, g2 en h3. Zwart: (Kurajica) K.h7, De6, Ld3, (Na 25Lxh6 26. Dxh6f, Kg8 Pe5 en f2, pionnen a6, b7, c7, d5, g7, h6. Er volgde: 38Pe5-f3f!! en wit gaf op want na 39. gxf3, Dxh3f wordt hij matgezet. wint 27. Thl.) 26. Th6-h4, a6-a5 27. Pc3-e4, b5-b4 28. a3—a4 (Een kleine herhaling van het De Haarlemmer Wim de Jong, in de jaren '60 verschillende malen ach tereen nationaal kampioen, heeft ook ditmaal zijn onmiskenbare kwaliteiten .liet in tastbare resultaten kunnen om- :etten. Wat hem eigenlijk mankeert, is onduidelijk. Misschien is het zijn on gebreidelde fantasie, die hem in de harde zakelijke wedstrijdsport van he den ten dage parten speelt, misschien is het ook wel een gebrek aan wed strijdmentaliteit, mist hij de vaste wil, om na een terugval, die elke speler meemaakt in de loop van zijn carrière, weer "terug" te komen. Hier onder een duidelijk voorbeeld, hoe zijn fan tasie met hem op de loop gaat en waarin hij de winst slechts bereikt door een volkomen "black out" van zijn tegenstander: Arnhem, 10-1-70; Wit: W. de Jong; Zwart: R. Palmer. 1. 33-28 17-21; 2. 38-33 21-26; 3. 13—38 11-17; 4. 49-43 6-11; 5. 31-27 19-23; 6. 28x19 14x23; 7. 34-30 10-14: 8 30-25 14-19; 9. 25X14 19X10; 10. 34-30 15-20; 11. 40—35 9-14; Een opening, die Palmer met voorkeur toepast; ook in zijn par tij met Bakker in de zelfde wedstrijd speelde hij volkomen identiek, en ook daar met succes. 12. 30-25 20-24; 13. 33-29 Een .-reemde voortzetting in dit "half-klas- siek"genre. Overgang tot het gesloten klassiek door 33—28 lijkt aangewezen. 1323X34; 14. 39xl9 14x23; Duidelijk stuurt wit aan op een uitput ting van zwarts linkervleugel. Dit kan hier echter geen succes hebben, daar wit onvoldoende druk op deze vleugel kan uitoefenen. 15. 43-39 13-19; 16. 35-30 8-13; 17. 44-40 2-8: 18. 38-33 10-14; 19. 40-35 4-9; 20. 45-40 14-20; 21. 25X14 9x20; 22. 50-45 20-24; 23. 36-31?? Volkomen ongemotiveerd; Wit speculeert op onoverzichtelijke verwikkelingen, die echter alleen maar in zijn nadeel kunnen zijn, door het gebrek aan beweeglijkheid van zijn rechter vleugel. Veel beter is gewoon 40-34. Daarmee kon hij op een be kende, maar altijd verrassende finesse spelen: (5-10) 30-25 (10-14) 34-30 (24-29?) 33X24 (23-28) 32x23 (18X20) en nu: 30-24! (20X29 eedw.) 27-22 (17x28) 25-20 (14x25) 37-31 (26x37) 41x14! met winnende doorbraak. Speelt zwart anders, dan is een bijzonder interessant middenspel ontstaan, waarin de kansen gelijk zijn. 2317—22; (zie diagram) Wit speculeerde blijkbaar op de mo gelijkheid, het nu ontstane "brede cen trum" van zwart onder vuur te kunnen nemen, maar daaraan komt hij hele maal niet toe: 24. 42-38 11-17; 25. 48-43 3-9; 26. 40-34 9-14: 27. 41-36 17-21; 28. 47-41 12-17; 29. 30-25 7-12; Op het eerste gezicht lijkt (24-30) sterker, maar wit krijgt dan door 38-33 aller lei tactische tegenkansen. Desniettemin is ook de gespeelde zet niet de sterkste. Aan de lezer voor deze week de moei lijke opgave: Hoe had zwart hier moeten voort zetten? 30. 34-29 23x34; 31. 39x30 5-10; Alsnog is direct (1—7) gevolgd door (7-11) beter. 32. 45-40 10-15; 33. 40-34 15-20; 34. 34-29 22-28? Deze afwikkeling heeft zwart fout berekend. Sterker is (1-6) dat dwingt tot 29-23 hetgeen zwart alle kansen laat. 35 33X11 24X42; 36. 37x48 26x28; 37. 11—7 21X32; 38. 7—2. Merkwaardig is nu, dat zwart de witte dam, hoewel hij practisch geen bewegingsvrijheid heeft niet kan afnemen. 3812-17; 39. 48-42 17-22; 40. "Uet bestrijden van ratten is beslist geen moeilijke ■aak, maar er moet constant aandacht aan worden besteed" Dat is de mening van de heer Wildekamp, tuinchef van Ou wehands Dierenpark. Hij heeft naast zijn uitgebreide taak als tuin- en parkaanleg- verzorger óók de leiding bij het verdelgen van ratten. Waar zou de rat weliger kunnen tieren dan in een die rentuin? Daar ligt bij de lie ren altijd wel voer voor het oppeuzelen. Maar Ouwehands Dierenpark is ratvrij! „Het is eenvoudiger dan u denkt om de rat een halt toe te roepen", aldus de heer Wildekamp. „Ik weet wel, het is op vele plaat sen een probleem, maar je moet er constant het oog op houden. Vroeger was het de heer Lubout die in het park op de Grebbeberg de rat „te lijf" ging, óók al met zeer veel succes. Ik pas zijn zelfde me thode toe. Wekelijks ga ik op controle en merk ik een „overloper" dan is zijn lot al bij voorbaat bezegeld. Je maakt eerst een studie, dat wil ■eggen nagaan waar de dieren hun vaste loop hebben en er achter zien te komen wat ze bij voorkeur eten. Soms heb ben ze een periode dat ze gek zijn op appels. Dan stop je daar het gif in en in een om mezien van tijd zijn ze een pijnloze dood gestorven, omdat het gif de rode bloedli chaampjes afbreekt. Je moet het gif dus in het voedsel stoppen dat de ratten bij voor keur eten, dan heb je het meeste succes bij de bestrij ding". H4 9 10 9 6 o H B 10 97 2 4 H 5 en u was als zuid in 3 SA beland na het volgende biedverloop zuid pas 3 SA west 1 4 pas De heer Wildekamp nog een andere raad. geeft ,Zorg dat er nooit rommel rond je huis ligt. Daar kruipen ze bij voorkeur onder. Hoe groter rommel hoe meer kans op rat ten. Dat er geen voedsel resten mogen liggen is voor mij en dat zal iedereen wel met mij eens zijn een uitgemaakte zaak. In zo'n geval nodig je de ratten uit." En tóch zijn er ook in Ou wehands Dierenpark ratten. Maar die worden bewust ge houden, want er zijn sommige soorten slangen die de rat een lekkernij vinden! noord oost doublet 1 pas pas West kwam uit met harten heer en dc vraag was, hoe u dit spel dacht te spe len. Het maken van dit 3 Sa contract oiedt geen enkel probleem, want u hebt 9 slagen voor het grijpen via 6 ruitenslagen, klaver aas en heer en harten aas. Het draait dus om de over- slagmogelijkhedcn Welke strategie komt als poging tot het maken van een overslag in aanmerking? U zoudt kunnen hopen dat oost zijn schoppenbod mede gebaseerd heeft óp schoppen aas, en zo gauw mogelijk een keer naar schoppenheer toe kun nen spelen. Mocht schoppen aas ech ter toch verkeerd zitten, dan is de beer los en loopt u zelfs een groot risico om in dit potdichte contract down te gaan. Gezien de opening van west is de kans dat schoppen aas verkeerd zit, lang niet gering, dus deze weg naar de overslag verwerpen we zo gauw moge lijk, want het streven naar de overslag moet ons contract niet in zulk groot gevaar brengen. De enige kleur die dan uitzicht op een extra slag geeft, is de hartenkleur en voor die extra slag hoeven de hartens nog niet eens rond te zitten. U weet immers door de uit komst dat west tenminste harten heer vrouw heeft en waarschijnlijk zelfs harten heer vrouw boer. Uw speelplan is verder dus gericht op het uitbuiten van de uitkomst en het halen van de overslag uit de hartenkleur. Zodra u de beslissing hebt genomen dat u de hartenkleur zult gaan exploiteren, doet het er nauwelijks meer toe hoe u dat gaat doen. U kunt harten heer meteen nemen en harten naspelen, maar u kunt ook harten heer laten houden en afwachten wat er verder gaat gebeu ren. Het enige dat u beslist niet moet doen is harten heer nemen en eerst uw ruitens afdraaien, want daardoor zoudt u op tafel in afgooimoeilijkheden ko men met alle nadelen vandien. U zoudt dan schoppen boer sec moeten zetten en zodra u iets in die trant hebt gedaan, wordt het levensgevaarlijk om het risico te nemen dat oost aan slag komt om door uw schoppen heer heen te spelen. De meest voor de hand lig gende manier om dit spel te spelen is dus harten heer met het aas nemen en harten naspelen. Als u hiervoor kiest, maakt u inderdaad de gewenste over slag, want het gehele spel zag er als volgt uit: B852 o A 843 o A V 6 4 A B u neemt geen enkel risico door zo te spelen: Stel eens dat zich het onver wachte geval voordoet dat oost bij voorbeeld harten boer heeft. Hij komt dan aan slag en speelt meteen schop pen door. U legt dan in de hand een kleine schoppen en hoe de schoppens ook zitten, de tegenpartij slaagt er nooit in meer dan 2 slagen in die kleur te maken, zodat uw totaal verlies neer komt op 2 hartenslagen en 2 schop- pcnslagen, hetgeen weer inhoudt dat u altijd nog uw contract binnenhaalt. Door op de overslag te spelen loopt u dus geen enkel downrjsico en in dat geval loont het ook in een viertallen- wedstrijd nog wel de moeite om een hengel naar de overslag uit te gooien, want in een viertallenwedstrijd verte genwoordigen de 30 punten voor de overslag toch altijd nog één matchpun tje en. vele kleintjes maken op den duur één grote. Het probleem dat ik u nu ga voor leggen, ontleen ik aan de finale van het tournooi om het gemengde paren- kampioenschap van Nederland, waar in Carol van Oppen en mevrouw De Reus zich de sterksten betoonden, een prestatie die ze in 1967 ook al hadden geleverd. Ditmaal zet ik u op de noordplaats met B 9 3 o A965 A H 8 7 3 2 West is gever en niemand is kwets baar. Het volgende biedverloop ont spint zich: noord oost zuid 42-38 gedwongen wegens de dreiglm (1-7) 4022-27; Beter is (20-24 38X27 (22x31) 36x27 (28-32: 27x38 (1-7) 2X 11 (16x7) en zwan behoudt voordeel. 41. 41-37 32x41; 42. 46x37 18—22? Beide spelers verkeerden in bittere tijdnood en laten hier nogal wat steken vallen: waarom niet (28-32) en (1-7)? 43. 37-32 19-23; en hier verloor zwart jammerlijk doo' tijdsoverschrijding! OPLOSSING De stand was: Wit (Bronstring) 24, 26, 27, 31, 34, 35, 36, 39, 43 (9 st.) Zwart (De Jong) 9 11. 12, 13, 15, 17, 18, 22, 23 (9 st.) Wit won als volgt: 34-29! (23x34) 39x30 (9-14) 43-39! en zwart moest een schijf geven. Het afspel is nog in teressant: (22-28) 27-22 (18x27) 31X33 (12-18) 36-31 (17-22) 31-27 (22X31) 26x37 (11-17) 39-34 (17-21) 34-29 (18-22) 30-25 (22-27) 24-20 (15x24) 29x18 (21-26) 18-13 (27-31) 37-32 (31-36) 13-9 (36-41) 9-4 (41-46) 33—28 (46—41) 25—20! en zwart gaf te recht op! H 4 9 10 9 6 o H B 109 7 2 H5 Overigens is de geschetste speelwijze niet alleen aangewezen in een paren wedstrijd, maar ook in een viertallen- wedstrijd of in een partijtje thuis, want oost 1 doublet 1 3 3 o 4 7 De vragen die ik u wil stellen zijn. "Bent u het tot nog toe met noords bieden eens en wat zoudt u nu doen met dit spel?" west 4 o lORIZONTAAL: l.Zo eentje wil niet beslist het on derste uit de kan hebben (9) 6. De Vlamingen trappen er op (5) 9. Deze groente voedt niet (7) 10. Echt Hollandse animo (7) 11. Dit verblijf valt erg in de smaak (6) 12. Zij scheppen wel veel op, maar de borden blijven leeg (8) 4. Hoofdtooi der negers (9) 15. Inval in de schedel (4) 18. Derhalve is dit dus vreemd (8) '0. Deze vogels scheppen op (9) :4. Vallende spelden maken hierbij ge ruis (8) 25. Handkanon (6) 27. Ondeugdelijke goudstaaf (7) 28. Hoge beloningen voor uitvoerende kunstenaars (7) 29. Deze jongen is tot plichtsbetrach ting geneigd (5) 30. Zij hebben het niet gedaan (9) VERTICAAL: 1.Nict te koop (6). 2. De kunstenaar staat voor de klas (7) 3. De inhoud van de prijzenkast (8) 4. Praten kan het niet, maar het heeft dikwijls veel te zeggen (4) 5. Daardoor onderscheiden wij ons van de anderen (10) 6. Middel om wijs te worden (6) 7. Zo rust men uit (7) 8. Zij heeft een advertentie geplaatst (8) 13. Zij worden door huisvrouwen ge leed (10) 16. Hij is wel veranderd (8) 17. Zulk naar behoeft niet naar te zijn (8) 19. Pakken vol behendigheid (7) 21. De neiging van de predikant (7) 22. Hierbij worden de wapens gekruist (6) 23. Mooie woorden die dikwijls niets betekenen (6) 26. Dit is waarnaar wii streven (4) Horizontaal: 1. mol; 4. rendier; 9. kip; 12. Samos; 14. eiber; 17. o.k.; 19. kaste; 20. kreet; 21. zo.; 22. keten; 25. kerel; 27. men; 28. bereden; 31. ram; 32. neg; 34. rijmer; 36. keg; 38. alevel; 40. Nel; 41. degene; 42. Eem; 44. dar; 45. es; 46. runen; 47. somma; 48. S.E.; 50. wei; 52. mei; 54. erwten; 56. Ued.; 58. strofe: 60. nee; 61. Arlon; 6X ver; 64. den; 66. omkijken; 67. ree; 68. re kel; 70. eerst; 72. in; 73. garen; 75. avond; 77. te; 78. meter; 80. enkel; 82. Pan; 83. nergens; 84. nap. Verticaal: 2. os; 3. laken; 4. ros; 5 Esther; 6. do; 7. eerder; 8. Rie; 9. ke ker; 10. ir.; 11. bok; 13. man; 15. bek; 16. dol; 18. kemel; 21. zemen; 23. te gen; 24. Demer; 26. raken; 29. Rijn; 30. del; 32. naderen; 33. leeuwen; 35 vermits; 37. genever; 39. lenen; 41.'da mes; 43. mei; 44. dom; 49. kweek; 51 gelijk; 53. Dover; 55. reden; 56. Urk 57. dok; 59. feest; 6L ampère; 62. ner ven; 65. negen; 67. reden; 68. rit; 69 lat; 70. enk; 71. tel; 74. ren; 76. ons 78. ma; 79. eg; 81. la.

De Vallei | 1970 | | pagina 15