Veenendaals dagblad Advies tot verhoging van kiesdrempel tot 2 pet. Zaak-Irene in West- Duitsland nog open Buiten Tandarts rekent in weekeind f 10,- extra Xieng Khoeang in handen van Noor d-V ietnam Medisch team naar Biafra ZWARE STRAFFEN BIJ PROCES IN CHICAGO Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei AOW-premie 1 juli 0,8% omhoog Ondertekening verdrag centrifuge project in Almelo In januari 2000 huizen minder gebouwd Steeds feller strijd in Laos Kernexplosie in Sovjet-stad? Nu bloemen van Schenk-tulpen afgeknipt Weigering tot medewerking aan Veringa's „universitaire raden" „Politiek" in de kazerne mag Verongelukt op huwelijksreis DEPRESSIE- WEEKEINDE DEN HAAG De meerderheid van de Kiesraad wil de kiesdrempel voor de Tweede-Kamerverkiezingen drie maal zo hoog makenvan tweederde naar 2 procent. Percussie II Economie in '71 iets somberder PLEIDOOI VOOR VERRUIMING SOLLICITATIE- VÈRLOF VAN MILITAIREN bij doop VERTROUWEN IN BOERENPARTIJ OPGEZEGD Bur. voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.). Giro 1321600. Losse nummers 0,25; Abonnement 1,03 p.w., 4,40 p.m., 13,10 p.k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei" opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. ZATERDAG 21 FEBRUARI I970 - 44e JAARGANG no. 44 SEIN OP ROOD VOOR 6 KLEINE PARTIJEN MAMBURG De advocaat van de Dusseldorpse uitgeverij „Welt am Sonn- abond" zal het schriftelijke vonnis van het Hamburgse „Oberlandesgericht" af wachten alvorens te besluiten tot het aantekenen van beroep tegen de ver oordeling van het weekblad „Neue Welt", dat respectievelijk 50.000 mark smartegeld moet betalen aan prins Bern- hard en prinses Irene. Dit heeft het advocatenkantoor vrijdag meegedeeld nadathet hooggerechtshof van Hamburg donderdag een uitspraak in eerste instantie van het „Landesge- richt" van 17 januari vorig jaar had be vestigd. Daarin werd „Neue Wela" ver oordeeld omdat ht had geschreven dat prinses Irene met medeweten van haar ouders een zwangerschap voor haar hu- wlijk met prins Carel Hugo had doen beëindigen. Naar de juridische persafdeling in Hamburg vrijdag meedeelde is het von nis van het hooggerechtshof in wezen gelijk aan dat van de lagere rechtbank. Het gemotiveerde schriftelijke vonnis wordt pas over enige weken verwacht. Het Landesgericht" had vastgesteld dat het irrelevant was of de bewering van „Neue Welt" al dan niet waar was. Waar het om ging was aantasting van de eer van het koninklijk gezin. Het blad zou een verklaring moeten afdruk ken waarin het toegeeft zich daaraan te hebben schuldig gemaakt. Als het parlement en regering het advies volgen, betekent dat de nekslag voor ten minste zes Tweede-Kamerfracties. Zij zullen volgens de nieuwe drempel te weinig stemmen halen om een zetel te veroveren. jprof. dr. J. Ritzema Bos, die boom op Oranje Nas sau's Oord ook kende, vond Ameri kaanse eiken en linden méér aan getast dan de Europese soorten. Soms vonden de spechten Amerik. linden geënt op Hollandse geschikt; daarbij bleken de stamoppervlak- ten onder de ent geheel gaaf, maar spoedig vingen de ringen aan, wel ke zich tot hoog in de takken voort zetten. Ongetwijfeld percuteert de vogel met de snavel en wel 's voor- jaars voornamelijk in de vroegte, wanneer de sapstroming in de bui- tense lagen van de stam het kracht tigst vloeit. Het is dus de bedoeling, dat de spechten de gaatjes slaan om het sap te bereiken en niet, om uit het geluid van het kloppen af te leiden, of er insektenlarven ver scholen zitten, want het zijn steeds volkomen gave, gezonde bomen, die worden bezocht. Ook de grote regelmaat van de spiralig verlo pende perforatie verzet zich tegen voedseljacht. Stellig ringelen de vogels voor sap-opneming In verband met het bovenstaan de mag herinnerd worden aan de Amerikaanse spechtachtige ,,sap- suckers", waarvan ik lees in ,,The Book of Birds" (T. Gilbert Pear son): ,,ring favorite trees with my riad tiny holes, to drain the life- giving sap", doch ze consumeren ook het zachte cambium-laagje on der de bast en worden misprijzend zelfs de black sheep of the three- boring tribesgeheten. Berken gaan er in de noordelijke wouden van dood, door verdere aantasting van zwammen, schimmels, insek- ten en bacteriën. In ons land c.q. zelfs in Europa, neemt het kwaad nooit zulke afmetingen aan. Ik heb veel in de bossen verkeerd, doch zag deze merkwaardige perforatie slechts zelden, maar wijlen Thijsse bericht in „Het Vogeljaar" van een hele laan van lindebomen in het Gooi en Overveen die geringeld wa ren. Echter kon de houtvester-orni tholoog E. von Homeyer in zijn bos van 400 ha (Pommeren) ondanks jarenlang zoeken nooit een door de spechten behandelde boom vinden. Mogelijk stonden in zijn gebied geen vreemde houtsoorten, die hen animeerden. Men dient in zulke ge vallen alle omstandigheden te we ten. G.P.V., S.G.P.. P.P.R. en afgeschei den Boerenpartijfracties kunnen dan niet meer in het parlement doordrin gen. Voor de P.S.P. kan het bij een lichte terugval in de verkiezingsresul taten een dubbeltje op zijn kant wor den. Mr. Van Ommen Kloeke, secretaris van de Kiesraad, gelooft echter niet dat het zover zal komen. „Door afschaffing van de opkomstplicht zullen de kleine partijen vanzelf verdwijnen. De verho ging van de kiesdrempel tot twee pro cent van het aantal uitgebrachte stem men is daar helemaal niet voor nodig", zei hij gisteravond. Minister Beernink (Binnenlandse Za ken) zal het meerderheidsadvies dat hij vorige week heeft ontvangen en zelf heeft gevraagd, in het kabinet bespre ken en vervolgens doorpraten met de bijzondere Tweede-Kamercommissie voor grondwets- en kieswetsherziening. De minister geldt als een voorstander van de verhoging van de kiesdrempel. Als fractievoorzitter van de CHU heeft hij indertijd voor verhoging in de Kamer gepleit en een motie van deze strekking aangenomen gekregen. De Kiesraad (een orgaan dat de rege ring adviseert over de uitvoering van de Kieswet) heeft in- zijn advies afge zien van een overbangsregeling. Dc meerderheid van de raad wil geen on derscheid maken tussen in het parle ment vertegenwoordigde partijen en eventuele nieuwe partijen. De Kiesraad is van mening dat het grote aantal fracties in de Tweede Ka mer een goede werking van de Kamer belemmert. De verhoging van de kies drempel tot twee procent betekent dat het aantal stemmen waar nu drie zetels mee worden verkregen, slechts goed is voor één zetel. UTRECHT Tandartshulp tijdens de weekeinden gaat een tientje extra kosten. De patiënt zal tussen acht uur zater dagochtend y twaalf uur zondagavond een vast bedrag van 18,50 moeten betalen: een „entreebedrag" van tien gulden plus de prijs van een gemiddel de behandeling (ƒ8,50). Het tientje wordt niet terugbetaald door de ziekenfondsen. Op vertoon van een kwitantie van de tandarts krijgt men het bedrag voor de behandeling wel terug. 21 febr. '70 A. B. WIGMAN DEN HAAG Over een dag of tien zullen de inleiding en de conclusies van het „Centraal economisch plan" worden gepubliceerd, aldus heeft premier De Jong gisteravond na het kabinetsberaad meegedeeld. De algemene indruk is dat de econo mische ontwikkeling dit jaar wel zal meevallen, maar dat de toestand in 1971 iets somberder zal zijn. Het kabinet heeft voorts besloten, dat in verband met de structurele verhoging van de AOW- en AWW-uitkeringen drie procent met terugwerkende kracht tot 1 januari en een vakantie-toeslag in september de premie per 1 juli met 0,8 procent zal worden verhoogd. Tevens is in het kabinet gesproken over de kwestie van de wedde van dienst plichtigen waarover minister Den Toom volgende week in de Tweede-Ka mercommissie voor defensie medede lingen zal doen de woningbouw waarover minister Schut volgende week in de Tweede Kamer zal worden ge ïnterpelleerd de kwestie van de mili taire oefenterreinen en het conflict in het Midden-Oosten. DEN HAAG De Tweede-Kamer leden Wieldraaijer en Laban (beiden P.v.d.A.) hebben de minister van De fensie gevraagd of het waar is dat in de krijgsmacht aan dienstplichtige mili tairen volgens de bestaande orders in totaal ten hoogste 4 dagen sollicitatie verlof mag worden toegestaan. „Weet de minister", zo vragen deze Kamer leden, „dat sommige bedrijven selectie procedures hanteren die 2 a 3 dagen duren, waardoor een sollicitant die afge wezen wordt bijkans geen kans meer heeft om elders te solliciteren." De socialistische afgevaardigden ver zoeken de minister de maximale duur van het sollicitatieverlof te verruimen of indien hij daartoe niet bereid zou zijn een zodanig soepel beleid bij het toe staan van dat verlof te bevorderen, dat de dienstplichtige volop de mogelijkheid heeft een nieuwe betrekking te vinden. DEN HAAG In januari zyn ruim tweeduizend woningen minder gereed gekomen dan in januari 1969. Het aan tal in aanbouw genomen woningen bleef vorige maand achter vergeleken bij januari 1969. Dat blijkt uit cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek. Gereed kwa men 6.039 woningen (6.163 in januari 1969) en in aanbouw werden genomen 7.707 (in januari 1969: 11.202) wonin gen. Het socialistische Tweede Kamerlid Van der Doel heeft over deze cijfers onmid dellijk schriftelijke vragen gesteld aan minister Schut. „Is de minister nog al tijd niet bereid het contingent woning wetwoningen voor 1970 drastisch te ver hogen?" zo vraagt hij. De minister zal deze week in de Tweede Kamer ook mondelinge vragen van de heer An- driessen (k.v.p.) moeten beantwoorden. VIENTIANE Noordvietnamese troepen hebben vanochtend vroeg het vliegveld van Xieng Khoeang, de hoofdplaats van de Vlakte der Kruiken in Laos, veroverd. Dit hebben Amerikaanse kringen in Vientiane meegedeeld. Eenheden van drie Noordvietnamese divisies die zich in de vlakte bevinden, de 312e, 316e en 320e, liepen de twee bataljons koninklijke Laotiaanse militairen onder de voet. De aanval begon om vrijdag 19.45 uur en duurde een uur. De radioverbindingen vielen uit maar later meldde zich toch een telegrafist die om bombardementen op de munitie-opslagplaats en het kantoor operaties vroeg. Aan het verzoek is voldaan. SCHIPHOL. Het Griekse konink lijk paar is giste ren in ons land aangekomen om vandaag de doop van de prinsjes Constantijn en Bernhard bij te wonen. De foto toont de Griekse konin gin Anne-Marie samen met prin ses Beatrix bij de aankomst op Schiphol. De stellingen van de regeringstroe pen te Ban Thang bij het vliegveld zijn ook in handen van de Noordvietna- mezen gevallen. Na de val van het vliegveld is de stad Xieng Khoeang, ongeveer op een afstand van 20 km, de enige belangrijke positie in de Vlakte der Kruiken die nu nog in re geringshanden is. Het vliegveld van Xieng Khoeang was de sleutelstelling van de regereingstroe- pen in de vallei. Zij zullen zich nu waarschijnlijk terugtrekken in de wes telijke heuvels. De communistische aanval van van morgen was de vierde in een reeks die ten doel had dit strategisch belangrijke punt op de regeringstroepen te verove ren. Het vliegveld, „Lima-Lima-2" ge noemd, werd verdedigd door ongeveer 1200 manschappen van het Laotische leger. Over eventuele slachtoffers en over de omvang van de aanvallende eenheden zijn geen nadere gegevens be kendgemaakt. De Amerikaanse senator Stuart Sy mington heeft vrijdag zijn ongerust heid uitgesproken over berichten vol gens welke de B-52-bommenwerpers van de strategische luchtmacht, bom bardementen uitgevoeren in Noord-Laos Als de berichten juist zijn „bombarde ren onze B-52's nu op slechts enkele ki lometers en nog minder minuten vlie gen van de Chinese grens", zei hij. De senator, voorzitter van een sub commissie uit de commissie voor Bui tenlandse Zaken, welke vorig jaar okto ber hoorzittingen hield over de Ameri kaanse bemoeienis met Laos, zei eerder deze week op een vraag aan de regering of de grote bommenwerpers inderdaad in Noord-Laos bombarderen, als ant woord „neen" te hebben gekregen. Voorzitter van de commissie voor de buitenlandse betrekkingen senator Wil liam Fulbright zei geen reden te hebben om aan te nemen, dat de persberichten onwaar zijn. Prins Norodom Sihanoek, het staats hoofd van Cambodja, vindt dat China een kleiner gevaar voor zijn land bete kent dan de Thailanders en Vietname- zen. Als het ergste gebeurt in Zuid- oost-Azië, zei hij, zal mijn land waar schijnlijk als kleinste kwaad het liefst een Chinees protectoraat worden. De prins sprak op een lunch met de pers in het Franse Grasse, waar hij zes weken lang in een kliniek is behandeld. Hij is ervan overtuigd dat Noord- Vietnam zal strijden tót de Amerikanen verslagen zijn, „al zou het 30 jaar moe ten duren". BONN In Bonn is vrjjdag verno men dat het verdrag tussen de West- duitse Bondsrepubliek, Nederland en Groot-Brittannië inzake samenwerking en gebruik van het gascentrifugeproces ter verrijking van uranium in de eerste week van maart in Almelo zal worden ondertekend. Van Duitse zijde zal dat ge beuren door de minister van buitenlandse zaken, Walter Scheel en de minister voor wetenschappen Hans Leussink. De Europese Commissie in Brussel heeft haar toestemming voor het gemeen schappelijk centrifugeproces gegeven na dat de regeringen van Nederland en West-Duitsland hadden uiteengezet hoa de samenwerking met Engeland zal zijn. De twee voor het beginprogramma be stemde verrijkingsfabrieken zullen in Almelo en het Britse Capenhurst wor den gevestigd. De ondertekening van het verdrag is de eerste stap op weg naar Europese verrijking van uranium, nodig om de toekomstige behoeften van de elektrische atoomcentrales in Europa aan kernbrand stof te dekken. MOSKOU In de Russische stad Gorki heeft zich op een scheepswerf een explosie voorgedaan waarbij radio actieve neerslag is vrijgekomen. Gorki, 400 km van Moskou, zou door opruimen van de ruïnes en storten van puin in de Wolga geheel besmet zijn. Het Sovjet-ministerie van Buiten landse Zaken heeft deze berichten, mee gebracht door reizigers, ontwijkend be antwoord. ALKMAAR Opnieuw zyn de Ard Schenk-tulpen op de Westfriese Flora in Bovenkarspel vernield. De duizenden bezoekers onder wie de vader van Ard Schenk die gister middag in de bloemenhal kwamen, zagen alleen drie tulpestelen. De bloemen zijn op vakkundige wijze „gekopt". Kweker G. Roos heeft geen exemplaar van deze Darwin-variëteit over. Begin deze week werden al vijf Ard Schenk-tulpen ver woest. LONDEN De British Leyland Motor Corporation heeft bekendgemaakt, dat de door deze maatschappij gemaakte Jaguars, Rovers en Triumphs, 2,5 tot 0 percent in prijs zullen worden verhoogd. BREDA De Bredase politie heeft gistermiddag de 25-jarige R. L. uit Wiesbaden vrijgelaten. De man was op gesloten op verdenking van o.m. ver moedelijke diefstal van schilderijen. SCHIPHOL Een medisch team bestaande uit vijftien personen is gisteren van Schiphol naar Nigeria vertrokken. Het team zal gaan helpen bij het op gang brengen van de gezondheidszorg in het zuidoostelijk deel van het land. eertijds Biafra. Op de foto een aantal leden van het team in het vliegtuig. In het midden (met baard) de leider dr. Vervore, DEN HAAG Het bestuur van de Ned. Studentenraad (NSR) en vertegen woordigers van de grondraden zijn op een vergadering overeengekomen dat geen van de grondraden, op welke wij ze dan ook, medewerking zal verlenen aan de totstandkoming van de raden, waarover gesproken wordt in het voor ontwerp van wet universitaire be- stuurshervorming. Wel meewerken ach ten zij nutteloos en schadelijk. „Aan de invoering van de raden is de invoering gekoppeld van democratise ring van de technocratische herstructu rering: een vergaande centralisatie van het beheer, van het onderzoekbeleid en van de onderwijs- en examenprogram mering, een scheiding van de beroeps opleiding en de wetenschappelijke op leiding en een landelijk geregelde taak verdeling", aldus het NSR-bestuur na de vergadering met de grondraadverte- genwoordigers. „De feitelijke beslis singsmacht over die herstructurering en na die herstructurering valt volledig buiten het bereik van de raden, hoe dan ook samengesteld". De meeste grondraden zullen binnen twee maanden plaatselijke congressen houden. „De studenten zullen dan hun autonome gedragslijn vaststellen, ge richt op het zelf ontwikkelen en in praktijk brengen van alternatieve kwa lificaties". De NSR wil op korte termijn een brochure uitgeven „waarin een nadere bewijsvoering is neergelegd omtrent de samenhang tussen de voorstellen van Veringa en de achterliggende en daarin verscholen ontwikkelingen en belan gen". DEN HAAG Minister Den Toom (Defensie) is bereid toe te laten, dat op publikatieborden in kazernes e.d. bij eenkomsten van politieke partijen wor den aangekondigd. Meer dan datum, plaats, sprekers, onderwerp mag niet worden vermeld. CHICAGO Rechter Julius Hoff man heeft vijf van de zeven beklaagd- den in het monsterproces van Chicago veroordeeld tot elk vijf jaar gevange nisstraf en een boete van ongeveer 18000 gulden. Bovendien zullen alle be klaagden de kosten van het proces moeten betalen. De vijf waren allen beschuldigd van „het overschrijden van staatsgrenzen met de opzet rellen te schoppen". Twee andere beklaagden werden van alle be schuldigingen vrijgesproken. De daad was gepleegd tijdens de democratische conventie in 1968. Eerder deze week had de jury de be klaagden vrijgesproken van het eerste punt van de beschuldiging: het bera men van een samenzwering tot het aan zetten van rellen tijdens de conventie van de democratische partij in 1968. Zoals bekend zijn alle beklaagden wel door rechter Hoffman veroordeeld wegens het beledigen van de rechtbank tot straffen oplopend tot 2 1/2 jaar. Om dezelfde reden werden toen ook de bei de advocaten tot fikse straffen veroor deeld. De kosten van het proces worden ge schat op ongeveer 200.000 gulden. Elk van de beklaagden zal naast de gevan genisstraf dus nog een bedrag aan geld moeten betalen van f 18.000 plus f 40.000 is f 58.000. Na de uitslag werd door enkele be schuldigden het woord gevoerd en waarschijnlijk het langst tijdens het hele lange en boze en lawaaierige pro ces van allemaal. De 31-jarige Jerry Rubin besloot de OUD-GASTEL De 24-jarige Peter van Sprundel en de 24-jarige Joke Ha genaars, die dinsdag in Oud-Gastel in het huwelijk zijn getreden, zijn gister middag in de omgeving van Malmédy (België) met hun auto geslipt. De pas gehuwde vrouw kwam om het leven en de man werd zwaar gewond. toespraak met de woorden: „Julius Hoffman, u hebt meer gadaan om het rechtsstelsel in Amerika te vernietigen dan een van ons ooit zou hebben ge kund. U hebt meer jonge mensen in Amerika radicaal gemaakt dan wij konden. U bent de grootste hippie van allemaal. Dit is het gelukkigste ogen blik van mijn leven." WAGENBERG Het provinciaal be stuur van de Boerenpartij in Noord- Brabant heeft het vertrouwen in het hoofdbestuur van de BP opgezegd. Dit is gebeurd omdat partijleider Koekoek zich voor alle provincies lijsttrekker had gemaakt voor de komende Staten verkiezingen. Het provinciaal bestuur vindt dit „bedrog". (Van onze weerkundige medewerker) l Van de oceaan nadert een nieuwe actieve depressie, die vandaag in vrijwel het hele land regen zal i brengen en een opnieuw in kracht toenemende wind, ditmaal uit zuid oost tot zuid. Na een frontpassage ruimt de wind naar het zuidwesten en wordt opnieuw tijdelijk wat zachtere lucht aangevoerd, waarin temperatuurmaxima van 5 tot 7 graden Celsius mogelijk zijn. Zondag kan iets koudere en dro gere lucht tot onze omgeving door dringen, vergezeld van enkele bui en. In de nacht van zondag op maandag is de kans op wat iichte vorst weer iets groter, maar dit be- I tekent niet, dat er op slag al een nieuwe vorstperiode voor de deur staat. Morgen: Zon op: 07.42, onder 18.06. Maan op: 19.43, onder: 08.04. niiiiiiMiiiuHiiiiuiiiMiiiiiiiiiNiiiiiiMimiiniiiiiiimNiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiifiiiuiiHiiiiüii

De Vallei | 1970 | | pagina 1