Sambre et Meuse SA is voor Demka een sterke fusiepartner Fundamentele bezwaren tegen ontwerp-Ech tscheidings wet Verdien f50000per jaar Over de grenzen DOLLE MIN A'S TEGEN DAMESBLADEN Miljoen olifanten DOCHTER VAN HOOGOVENS „HUWT' KOMENDE ZOMER BUITENLANDER ZORG OM HERPLAATSING TIENTALLEN BEAMBTEN Metro in het Ruhrgebied Vijf organisaties schrijven Kamerleden Drs. D. Roemers bedankt voor loonadvies- commissie Vroedvrouw met auto onder trein Nederlander bekent wurging Geruchten over radio-activiteit na explosie in Sovjet-Unie ...om zéker te zijfiT" Jongens pleegden 22 inbraken .v., i SERIEUS UITBREIDING HOOGOVENS ZWAAR OP DE MAAG Suikerzoete (ouwe) hoer- nalistiek Misdaad in Londen neemt toe ZATERDAG 21 FEBRUARI 1970 UTRECHT De Koninklijke Demka Staalfabrieken in Utrecht, een dochter van Hoogovens, zal per 1 mei of 1 juni fusioneren met de grootste staalgieterij op het Europese vasteland de Usine et Aciéries de Sambre et Meuse S.A. Deze in Parijs gevestigde vennootschap heeft fabrieken in Feignies en Saint- Brieuc. Ze produceert jaarlijks veertig- k vijftigduizend ton staalgietwerk, tegen Demka 6000 ton. De walserij van Demka blijft buiten de fusie. In de nieuwe naamloze vennoot schap, de N.V. Staalgieterij SMD (Sambre et Meuse et Demka) worden de af delingen staalgietwerk. de smelterij en de machinewerkplaats van Demka on dergebracht. De fusie betekent ontslag voor ongeveer 150 mensen. Van het aandelenkapitaal van de nieuwe vennootschap komt 51 procent In het bezit van Sambre et Meuse en 49 procent in dat van Demka. De commer ciële en industriële leiding van het be drijf zal door Sambre et Meuse worden gevoerd. De nieuwe nv krijgt wel een Nederlandse directeur. Voor een rendabele bedrijfsvoering in de afdelingen staalgietwerk en de smelterij (die de laatste jaren met ver liezen hebben gewerkt) is een reorgani satie nodig, die zal leiden tot een af vloeiing van ongeveer 150 van de bijna 950 personeelsleden van Demka, voor het grootste deel beambten. Voor zover voor hen geen vervangende werkgele genheid kan worden gevonden, zullen ze moeten worden ontslagen. De principebesluiten, die de komende maanden verder worden uitgewerkt, moeten nog worden goedgekeurd door de Franse autoriteiten en de Nederland- sche Bank. Bij de uitwerking van de plannen, waarbij ook de vakbonden worden ingeschakeld, zal hoge prioriteit worden gegeven aan de sociale aspecten van de fusie. Drs. W. J. van Slobbe, directeur Deel nemingen van Hoogovens, zei op een persconferentie in Utrecht, dat Demka sinds november vorig jaar fusiebespre kingen heeft gevoerd met een aantal Europese staalgieterijen. maar dat Sambre et Meuse uiteindelijk als enige serieuze kandidaat is overgebleven. Dit bedrijf heeft het uitgangspunt, het voortbestaan van Demka, onder schreven en is de fusie niet zoals de anderen wilden louter en alleen aan gegaan om een grotere greep te krijgen op de Nederlandse markt. Het ligt in de bedoeling, dat Sambre et Meuse op den duur een grotere meerderheid in het aandelenkapitaal zal verwerven. Het bestuur van de nieuwe nv wordt paritair (50-50) sa mengesteld door Hoogovens en Sambre et Meuse. Wie de Nederlandse directeur wordt, is nog niet bekend. De huidige directeur van Demka, ir. P. W. Lanzing, zal het in ieder geval niet zijn. Waarom hij niet op zijn post blijft, wilde hij niet zeggen. Op de vraag of er uit kan worden afgeleid, dat hij het niet eens is commentaar". met de fusie, antwoorde hij: „Geen Sambre et Meuse zal een gedelegeerd commissaris aanwijzen, die een- of tweemaal per week in Utrecht komt, terwijl in de staf ook Fransen zullen worden opgenomen of bij het Franse bedrijf opgeleide Nederlanders. Demka en Sambre et Meuse produceren op het ogenblik een aantal dezelfde produk- ten, maar Demka opereert voor het grootste gedeelte op een markt, die de Franse partner niet bestrijkt. De hele operatie, zo zei drs. Van Slobbe op de persconferentie, is gericht op voortzetting en later zelfs uitbrei ding van het Utrechtse bedrijf. Eerst moet het evenwel rendabel worden ge maakt door opvoering van de produkti- viteit. Men denkt daarbij niet zozeer aan grote investeringen als wel' aan een ge lijke produktie met minder mensen, een betere opleiding en eventueel een vorm van prestatiebeloning om een optimale inzet van het personeel te stimuleren. Met de vakbonden zal overleg worden gepleegd over de sociale maatregelen voor de mensen, die moeten afvloeien en over de sociale aspecten van de nieuwe vennootschap. De arbeidsvoorwaarden worden uiteraard hoofdzakelijk gere geld in de metaal c.a.o., maar op secun dair gebied past men zich misschien aan bij hetgeen in Frankrijk gebruike lijk is. Drs. Van Slobbe verklaarde, dat Hoogovens blij is met deze oplossing voor de moeilijkheden van de staalgie terij, al moet men aanvankelijk een stuk werkgelegenheid prijsgeven. Sam bre et Meuse, zo zei hij, is een betrouw bare en sterke partner. De walserij van Demka blijft als Demka-bedrijf afzonderlijk functione ren, parallel met de staaf- en draad- walserij van Hoogovens in IJmuiden. De walserij is opgenomen in het tienja renplan van Hoogovens en volgens drs. Van Slobbe, is er geen enkele aanlei ding om te veronderstellen, dat de wal serij in de eerstkomende tien jaar zou moeten worden stopgezet. Ook aan ver plaatsing wordt niet gedacht. De walse rij is niet verliesgevend. Welke werknemers moeten afvloeien is nog niet vastgesteld. Hoogovens, die dit jaar duizenden mensen zal moeten werven, biedt althans de handarbeiders vervangende werkgelegenheid, maar de meeste betrokkenen prefereren waar schijnlijk een nieuwe werkkring in Utrecht of omgeving. Ruim drie jaar geleden kondigde Demka al ingrijpende saneringsmaatre gelen aan, waaruit uiteindelijk ontslag voor ruim 1150 van de 2000 personeels leden resulteerde. Met name waren de resultaten met massastaai teleurstel lend. Er werden in deze sector forse miljoenen verliezen geïncasseerd. In de Internationale concurrentiestrijd kon Demka uiteindelijk niet meer meeko men. Van de ruim 900 mensen, die er nu nog over zijn, werkt tweederde in de staalgieterij. De walserij, het technisch bureau en het draadbedrijf in Blerick stonden los van het fusiegesprek. De draad- en draadproduktenfabriek in Blerick en het technisch bureau in Utrecht zijn begin december los ge maakt van Demka-Utrecht om het fu siegesprek te vergemakkelijken. De heer J. Meynikman. districtshoofd van de NVV-Metaalbedrijfsbond in Utrecht, zei in een reactie op de fusie, dat hij ingenomen is met de poging het voortbestaan van het Utrechtse bedrijf veilig te stellen. Dat er 150 mensen moeten afvloeien, ligt hem evenwel „zwaar op de maag": dit aantal gaat ver uit boven wat hij had verwacht. Hij neemt aan, dat het Hoogovencon cern met name de beambten - voor wie de arbeidsmarkt veel ongunstiger is dan voor de handarbeiders - nieuwe func ties zal aanbieden. Als verhuizen daar voor noodzakelijk is, zullen de betrok kenen deze consequentie moeten aan vaarden. De heer Meynikman toonde zich te vreden over het contact tussen Hoog ovens en de vakbonden. „Ze hebben het netjes gedaan", zo zei hij; „we zijn de afgelopen tijd diverse malen geïnfor meerd over de gang van zaken en nu, terwijl de zaak toch nog niet helemaal rond is, al op de hoogte gesteld".' „Ik had er wel op gerekend, dat er enkele ontslagen zouden vallen, maar het aantal, dat uit de bus is gekomen (150 werknemers), heeft mij geschokt", zo luidde de reactie van de heer Van Weizen, die namens de Unie van Beambten en Hoger Personeel bij het vakbondsoverleg met Demka is betrok ken. De heer Van Weizen vreest, dat Hoogovens juist van de beambten zeer weinig mensen in het eigen bedrijf zal kunnen plaatsen. De concept-regeling voor de afvloeiing bouwt, volgens de heer Van Weizen, voort op de vroegere regelingen, „maar er zal meer in moe ten staan". Met de fusie op zichzelf is hij blij. „Demka is erin geslaagd een krachtige fusiepartner te bemachtigen, die waar schijnlijk met zijn „know-how" en er varing de kennis bij het bedrijf goed kan aanvullen". DUISBURG De 24 steden in het Duitse Ruhrgebied worden verbonden met 360 kilometer spoorlijnen en 230 kilometer metro. Met dit revolutionaire plan, dat zeven miljard mark kost, wil de regering van Noordrijnland-Westfalen de overvolle autobanen in de industriestreek ontlas ten. AMSTERDAM Enkele tiental len Dolle Mina's hebben vrijdagoch tend in het gebouw van de Geïllus treerde Pers op de Amsterdamse Stadhouderskade hun gramschap geuit over de inhoud van de dames bladen, die, volgens een door de actiegroep verspreid pamflet, het Nederlandse „huisvrouwenproleta- riaat" bedwelmen met „suikerzoete (ouwe)hoernalistiek". De meisjes, die met spuitbussen een „ludieke" geur verspreidden, verzamelden zich in het redactielo kaal van „Margriet", waar zij in dis cussie gingen met de adjunct-hoofd redacteuren Fons te Marvelde (mid den) en Hannie van den Horst (rechts). Volgens de Mina's doet Margriet te weinig aan de emancipa tie van de vrouw. Ook wezen zij er op, dat er problemen zijn, die voor de vrouw veel belangrijker zijn dan een nieuwe jurk, de meisjes verwe ten de redactie voorts, dat zij de vrouwen lekker laten koken en lek ker laten breien, zodat zij „geen tijd hebben om aan andere dingen te denken". De heer Te Marvelde concludeerde uit de opmerkingen van de Dolle Mina's, dat ze het damesblad niet kenden. „Noemt u maar eens een onderwerp, waarover we niet heb ben geschreven", zo wierp hij de da mes tegen. „Uw knusse rubriekjes en artikel tjes, uw verrukkelijke reportages over ons geliefd vorstenhuis zijn juist wat de huisvrouw, simpele ziel, nodig heeft, nietwaar?", aldus de actiegroep in het pamflet. „Als het aan u lag, had de vrouw er geen be hoefte aan de hort op te gaan en zich te storten in „mannVibezighe- den" als politiek, loonarbeid enz". De actiegroep vraagt de damesbladen tenslotte de vrouw uit haar positie van „blanke slavin" te verlossen, „het is de hoogste tijd". Na een half uur beëindigden de meisjes de discussies en stapten zij de kamer van economisch directeur drs. C. Scheltens binnen. Hij kreeg, onder gezang van „Oranje boven, leve de Margriet" een oranje bloem opgespeld, waarmee de actie tot een einde kwam. DEN HAAG Bestuurs- en stafleden van vijf organisaties, die zich bezighouden met advisering bft huwelijksmoeilijkheden en de geestelijke volksgezondheid in het algemeen, hebben bij de bijzondere commissie van de Tweede Kamer een aan. tal fundamentele bezwaren ingebracht tegen het ontwerp Echtscheidingswet. Het gezamenlijk beraad, waarin deze bezwaren werden geformuleerd, stond onder auspiciën van de Nederlandse fe deratie van bureaus voor levens- en ge zinsmoeilijkheden, het Centrum katho lieke huwelijksbureaus, het Algemeen centraal bureau voor de geestelijke volksgezondheid, het Katholiek natio naal bureau voor de geestelijke gezond heidszorg en het Nationaal protestants centrum voor de geestelijke volksge zondheid. De bezwaren zijn als volgt samen te vatten: De voorgestelde echtscheidings grond „duurzame ontwrichting" dient te vervallen, aangezien de overheid niet kan en mag treden in de relationele achtergronden van het verzoek tot echtscheiding. De wachttijd van een jaar na het verzoek om echtscheiding dient even eens te vervallen. De eis, dat een huwelijk twee jaar moet hebben bestaan om voor scheiding in aanmerking te komen, moet even eens uit het wetsontwerp worden ver wijderd. De clausule moet vervallen, dat echtscheiding bij eenzijdig verzoek wordt afgewezen als de ontwrichting aan de eisende partij te wijten is. Deze clausule haalt namelijk het schuldbe grip toch weer binnen. De Overheid moet iedere poging tot verzoening nalaten. De opstellers van de brief uiten deze verlangens met als centrale kritiek, dat het nieuwe ontwerp onvoldoende on derscheid maakt tussen het huwelijk als sociale structuur en als een hoogst persoonlijke relatievorm van twee men sen. In de brief wordt wel de wenselijk heid uitgesproken van een wachttijd bij eenzijdig verzoek, met name om de an dere partner de gelegenheid te bieden de nieuwe situatie te verwerken, ver zoeningspogingen te ondernemen, zaken te regelen en om alsnog tot een eenpa rig verzoek tot echtscheiding te komen. Een wachttijd van een jaar achten de opstellers voldoende voor de psychische verwerking van de aanvraag. De mogelijkheid van scheiding van tafel en bed achten de opstellers van hun psycho-hygiënische gezichtspunt uit niet langer nodig. Wat betreft de positie van de kinde ren komen zij met een nieuwe gedach te, nameljjk de kinderen in te voeren als een derde partij en derhalve hun belangen in het kader van de procedure te laten behartigen door een speciale persoon of instantie. De positie van de kinderen wordt in advertentie afc IS mr per «eek hebt, xfai to i m 114.000 Drstrfctsmanagers ran het mtemauonaJe Haarmstitwit Pierre d'Orphelin kaden en stimuleren het door ons getrainde verkoopteam in hun gebied. Dankzij ons uitgebalanceerde en beproefde verkoopsysteem, behoort een opbrengst van 50.000,per jaar bepaald niet tot de uitzonderingen. Als u daar iets voor voelt, kunt u het best even een brief schrijven, die uiteraard zeer discreet behandeld wordt. Vermeldt daarin tevens uw telefoonnummer en wij bellen a op voor een afspraak, waarbij wij u graag alles uit de doeken doen. En praten kost geen geld. Het kan o op zijn ergst een uur van uw tijd kosten. En op zijn best een geweldig inkomen opleveren. het ontwerp naar de mening van de or ganisaties niet voldoende ernstig geno men, zoals ook nog blijkt uit de wijze waarop over „het bezoekrecht" van de ouders aan de kinderen wordt gespro ken. Van de kinderen uit gaat het om hun recht hun ouders te mogen bezoe ken. De opstellers achten het forceren van verzoeningspogingen geheel onjuist. Ook hebben zij er bezwaar tegen als de adviesinstanties bij huwelijksmoeilijk heden, zoals l.m.-bureaus bij een der gelijke verzoeningspoging zouden wor den ingeschakeld. Deze advisering kan slechts tot haar recht komen, wanneer men zich vrijwillig tot deze instanties wendt. UTRECHT Drs. D. Roemers, oud voorzitter van het NVV en thans burge meester van Vlissingen, heeft naar aanleiding van de aanvaarding door de Eerste Kamer van de Loonwet van mi nister Roolvink, ontslag genomen als lid van de loonpolitieke adviescommissie. Het NVV meent, dat de heer Roemers daarmee de enig juiste conclusie heeft getrokken uit het feit, dat, wat NW en NKV betreft, de vertrouwensbasis voor de commissie ontbreekt. „Ook de LAC moet verdwijnen. Dat is het logische gevolg van onze stellingneming inzake artikel 8 van de Loonwet", meent het NW. Het NVV vindt, dat ook oud-NKV- voorzitter Middelhuis zijn consequen ties had moeten trekken uit de thans ontstane situatie. „Zijn positie in de LAC is niet los te zien van zijn ver trouwensrelatie met het NKV", oordeelt het NVV. Deze vakcentrale voorspelt voorts, dat het moeilijk zou zijn voor de open gevallen plaats in de LAC iemand te vinden uit dezelfde maatschappelijke groep als waaruit de heer Roemers voortkomt. „Daarmee krijgt de LAC een basis, die een afspiegeling is van de samenstelling van het kabinet", al dus het NW. De loonpolitieke advies commissie telt, naast de heer Middelhuis, als leden prof. Van Esveld, ir. Visser (oud-secre taris van een werkgeversorganisatie) en Dr. B. Pruijt, bestuurslid van het Ne derlands Christelijk Werkgeversver bond. „De meerderheid van de werkne mers heeft zo langzamerhand lak aan de regeringsgetrouwe LAC", conclu deert het NW. DEURNE Tussen Deurne en Horst op het traject Eindhoven Venlo, heeft een goederentrein gistermorgen om kwart voor twaalf op de met knip perlichten beveiligde zgn. Griendtveen- se overweg een personenauto verplet terd. De enige inzittende, de 49-jarige vroedvrouw M. J. Hellekens- Groenen, was op slag dood. Zjj laat een man en vier kinderen achter. Door het ongeluk was bet treinverkeer in beide richtin gen drie kwartier gestagneerd. PONTALIER De 19-jarige Neder lander J. de Gras en een 21-jarige Belg hebben gisteren tegenover de Franse po litie bekend vorige week vrijdag bij Antwerpen een taxichauffeur gewurgd te hebben. De twee werden gegrepen in het Franse dorpje Cluse-et-Mijoux. Zij wor den ervan verdacht in een kerk een offerblok te hebben gelicht, terwijl zij ook van landloperij en inbraak beschul digd zijn. De politie zei, dat de twee aan Bel gië zullen worden uitgeleverd, nadat zij zich voor hun overtreding in Frankrijk hebben verantwoord. MOSKOU Reizigers, die in Moskou zijn aangekomen, hebben vrijdag ver klaard, dat zich een explosie heeft voorgedaan bij de belangrijkste Russi sche fabriek voor kernonderzeeërs. Een aantal arbeiders zou om het leven ge komen zijn, terwijl de rivier de Wolga met radio-actief afval zou zijn veront reinigd. De grote scheepswerven in Sormovo bij Gorki werden niet ernstig bescha digd, maar de radio-activiteit, die is vrijgekomen, zou groot zijn. Het was niet mogelijk deze berichten officieel bevestigd te krijgen, daar de Russische autoriteiten zelden iets losla ten over ongelukken, vooral ongelukken op militair terrein. De Russische reizigers beweren, dat functionarissen bij de fabriek de ar beiders het bevel hadden gegeven na de explosie alles op te ruimen, zonder hen te waarschuwen voor het gevaar van radio-activiteit en zonder hen van be schermende pakken te voorzien. De ontploffing zou zich ongeveer twee weken geleden hebben voorge daan. advertentie h.v. verzekerings maatschappij brand-, inbraak-, storm-en glasverzekering, wettelijke aansprakelijkheid voor particu lieren en rechtsbijstandverzekering, onge vallen-, ziekte-en ziektekostenverzekering, reisverzekering vraagt uw assurantieman of rechtstreeks: 's-gra vendijkivaI 68 r'dam-3 tel 010-251329* LONDEN Londen komt steeds meer in de greep van het geweld en de misdaad. In het afgelopen jaar is het aantal misdrijven en agressie tegen personen in de Britse hoofdstad met ongeveer 25 procent toegenomen. Het aantal moorden is daarentegen gedaald van 57 tot 52. Deze cijfers zijn donder dag door Scotland Yard bekendge maakt. ROTTERDAM De recherche van de Rotterdamse kinderpolitie heeft twee jongens van zestien jaar uit de Maasstad aangehouden, die zich de af gelopen maanden in Hoogvliet, Poortu- gaal en Spijkenisse aan 22 inbraken hebben schuldig gemaakt. De jongens pleegden de inbraken in scholen en flatgebouwen en maakten daar voor enkele honderden guldens aan geld en sieraden buit. Voorts zorgden zij voor enorme ravages. In een school die zij bezochten, werd een kraan open gedraaid, waardoor veel waterschadi ontstond. Het geld, dat de twee jongens buit- maakten, werd opgemaakt. De sieraden die zij bij een inbraak in een flatge bouw roofden, werden door de politic teruggevonden op het dak van het hui. van een van de jongéns en in een riool- put. Eedert de Geneefse conferentie van 1962 over Laos, Is het land, militair gezien, in feite overlangs in tweeën gedeeld waarbij het noorden en oos ten door de communistische Pathet Lao en het zuiden en westen door de regeringstroepen werden beheerst. De Geneefse overeenkomst beoogde on afhankelijkheid en neutraliteit van Laos en voorzag onder meer in terug trekking van buitenlandse troepen. Laos kent, evenals het buurland Viet nam, vrijwel onafgebroken in wisse lende mate strijd sedert de komst van de Japanners in 1941. Het huidige Laos vindt zijn basis in het oude Lao- tiaanse koninkrijk Lane Xang (land van een miljoen olifanten) dat in de veertiende eeuw een groot deel van Indo-China en Thailand overheerste maar dat later kromp door invasies door de Annamieten en Birmanen. Het werd in 1707 gesplitst in de ko ninkrijken Leoang Prabang, Vientia ne en Tsjampassac en in 1827 ver overd door de Thais. In diezelfde eeuw kwamen de Fransen en van 1893 tot 1949 zou Laos deel blijven uitmaken van Frans Indo-China. Tot 1941 bleef het rustig, toen stond de Vichy-regering de Japanners toe troepen door Indo-China naar het Chinese achterland te zenden. Deze stuitten al snel op verzet van onder gedoken Franse militairen en Laotia- nen. TVadat de Japanners in 1945 vertrok ken waren, vormde de Lao Issa- rak een onafhankelijkheidsbewe ging een regering. De Fransen her stelden echter (evenals in Vietnam) hun gezag en de leiders van de rege ring vluchtten. In 1949 werd Laos on afhankelijk binnen de Franse Unie en de meeste ballingen keerden terug. Enkelen echter, onder wie prins Soe»- vana Vong, die zich bij de Viet-Minh onder Ho Tsji Minh aansloot, bleven in ballingschap. ZU vormden de Pa thet Lao-troepen. soevannaphoema zoveelste maal ¥n 1953 viel de Viet-Minh gesteund door de Pathet Lao, Laos bin nen. De gevechten duurden tot 1954 toen bij de Geneefse conferentie een overeenkomst werd bereikt. Deze voorzag onder meer in militaire en politieke integratie van de Pathet Lao. Moeizame besprekingen tussen de halfbroers premier Prins Soevan- na Phoema en prins Soevana Vong leidden in 1957 tot overeenstemming en er werd een regering gevormd waarin twee leden van de Neo Lao Haksat (de politieke organisatie van de Pathet Lao) zitting hadden. Ook werd overeenstemming bereikt over inlijving van de Pathet Lao-troepen in de strijdkrachten. In mei 1958 werden verkiezingen ge houden en het succes van de Neo Lao Haksat had tot gevolg dat zich een nieuwe rechtse groep vormde, het comité voor de verdediging van na tionale belangen. Deze vormde een nieuwe regering die bij decreet re geerde. Mislukking van de integratie van de Pathet Lao en arrestaties van leiders van deze organisatie leidden in 1959 tot een nieuwe guerrilla. T"ke situatie bleef verward tot prins Soevanna Phoema in augustus 1960 na een militaire staatsgreep een neutralistische regering vormde en zich met de Pathet Lao verzoende. Maar een jaar later moest de premier na een opstand die de rechtste prins Boen Oem aan de macht bracht, het land ontvluchten. Onder druk van de grote mogendheden kwam hij in maart 1961 terug. Hij vestigde zijn regering in Xieng Khoeang en richtte met prins Soevana Vong een geza menlijk hoofdkwartier in. In april 1961 riepen Engeland en de Sov jet-Unie (als voorzitters van de Ge neefse conferentie van 1954) op tot een staking van de nog steeds voort durende vijandelijkheden TVa langdurige onderhandelingen tus sen de drie prinsen (Soevanna Phoema, Boen Oem en Soevana Vong) werd op 23 juni 1962 een regering van nationale eenheid gevormd. Precies een maand later besloot de Geneefse conferentie de neutraliteit van Laos te garanderen. Buitenlandse troepen moesten worden teruggetrokken. Nog geen jaar later ontstonden opnieuw moeilijkheden toen de (linkse) minis ter van Buitenlandse Zaken werd vermoord. De Pathet Lao-ministers trokken zich uit de regeringszetel Vientiane terug en er brak een nieuwe guerrilla uit. Een kabinetswijziging in 1964, waar bij de Pathet Lao-ministers hun pos ten behielden, baatte niet. De Pathet Lao erkende de regering niet meer. Nieuwe verkiezingen op beperkte schaal in 1965 werden door de Pathet Lao geboycot en leverde winst op voor de rechtse elementen. In januari 1967 werden de verkiezingen even eens geboycot. De troepen van de Pa thet Lao hebben de afgelopen jaren steeds aanvallen uitgevoerd om de rijstoogst buit te maken. Eind 1967 namen de aanvallen echter een grote re omvang aan en er werd opnieuw melding gemaakt van de aanwezig heid van sterke Noordvietnamese eenheden. De regeringstroepen wer den uit enige plaatsen verdreven om enkele uren later weer te heroveren. Vorig jaar werd de „Vlakte der Kruiken" voor het eerst na vijf jaar door de regeringstroepen veroverd en het ziet er naar uit dat de tegenstan ders van de regering in Vientiane de vlakte tijdens de huidige droogte- >eriode weer in hun macht willen rijgen. ►s grenst in het uiterste noorden aan 'hina en Birma. In het oosten, zuiden n westen ligt het geklemd tussen Thailand, Noord- en Zuid-Vietnam en "ambodja. De oppervlakte is bijna Ï37.000 vierkante kilometer waarop *en bevolking van ongeveer 3 miljoen ft. Het land isnnm see mensen leeft. Het land is bergachtig en dicht bebost.

De Vallei | 1970 | | pagina 5