o r Henk de Kleine krijgt na zwak begin plotseling de geest spcwt WK veldrijden in Apeldoorn SPORT IN T WEEKEND OP RADIO EN TV Zaalhandbalteam versloeg Frankrijk GESCHIEDENIS WERELDBEKER VOETBAL OOK VOOR EEN PERSOONLIJKE LENING World Cup Willy Gedachte werd geboren in Parijs in 1904 Geen algemene afgelasting betaald voetbal Amateurs tegen W est-Dui tsland Autocoureur verongelukt 13 X 13 goed gametuwtjjdmee-gaiwardenmb! ONZEKER TE OPTIMISTISCH Hockey afgelast Wijzigingen in voetbalprogramma INDRUK GEMAAKT PROBLEMEN OPPASSEN IN IJSKAST FALEN PELE ZATERDAG 21 FEBRUARI 1970 jvyVI:",;- rfVf .-...I.'" wrj, M 'I f- "j ti*. H w i -■ DEN HAAG De KNVB zal inzake het betaalde voetbal voor zondag niet overgaan tot algehele afgelasting. De beslissing over het doorgaan van de wedstrijden wordt overgelaten aan con- •uls en scheidsrechters. APELDOORN „Ge kunt het toch echt wel merken", verklaarde gister middag vooor de aanvang van de par tijen van de tweede dag de Belgische titelhouder in het bandstoten Raymond Ceulemans. „Ge kunt het toch echt wel merken, want in de tweede partij van de avond was ik toch in zestien beurten uit. De ballen, waarmee we nu spelen zijn veel beter dan die dingen, waarmee we het toernooi begonnen. Toen was het net of er geen pommerans op de keu zat. Die nieuwe ballen hebben het zelfde re wicht als die ellendige super- aramith, maar ge speelt er veel beter mee". En zijn jonge landgenoot Ludo Dielis beaamde die woorden volledig, „'t Zat me aanvankelijk nog wat in de armen", lachte hij, „maar tegen het ein de van mijn tweede partij ging het aan zienlijk beter". En in één adem ver klaarde hij daarna spontaan, dat de or ganisatie van dit toernooi, de omgeving APELDOORN Wanneer het hoofdbestuur van de UCI zijn goedkeuring ver leent, en dat is slechts een formaliteit, dan worden volgend jaar de wereldkam pioenschappen veldrijden in Apeldoorn gehouden. Dit houdt dan tevens in, dat ook de nationale titelstrijd in deze plaats wordt gehouden. Gisteren heeft de technische commissie can de UCI met de sportcommissie van de KNWU het parcours in Berg en Bos bekeken en goedgekeurd. In de vergadering, die de KNWU donderdag met de gemeente had, werd de zaak financieel rondgepraat. De gemeente en de Dienst Landelijke Eigendommen hebben veel medewerking verleend om dit grote wielerfestijn in Apeldoorn te realiseren. De technische ver zorging berust bij de wielervereniging De Adelaar. In het televisieprogramma „Studio Sport" dat de NOS morgen van 19.30 tot 20.15 uur en van 21.05 tot 21.30 uur via Nederland 2 uitzendt, wordt aandacht besteed aan de volgende sportgebeurte nissen: Europese kampioenschappen biljar ten in Apeldoorn; Nederlandse kampioenschappen ta feltennis in Utrecht; de basketballwedstrijd Nederland - Frankrijk voor heren te Heerlen; de strandloop van de Amsterdamse Atletiek Club van IJmuiden naar Bloe- mendaal; de schaatswedstrijden Nederland B - Rusland B in Deventer; de wereldkampioenschappen veldrij den in Zolder; de wereldkampioenschappen 90 me ter schansspringen (skiën) in Preso, Tsjecho-Slowakije. Het sportprogramma „Langs de Lijn" dat de NOS-radio morgen van 14.30 tot 17.00 uur 'en van 18.10 tot 18.30 uur via Hilversum I uitzendt, bevat onder meer de volgende onderwerpen: Nederlandse kampioenschappen ta feltennis in Utrecht; de wereldkampioenschappen veldrij den in Zolder; Europees kampioenschap biljarten in Apeldoorn; de schaatsontmoeting Nederland B - Rusland B in Deventer; de strijd om de nationale turntitels voor keurgroepen in Assen; paardenkoersen in Hilversum; uitslagen micro-korfbal en zaal handbal. In de sportrubriek Van het NOS-tele- visieprogramma „Scala" dat vandaag van 19.04 tot 19.30 uur via Nederland 2 wordt uitgezonden, zal aandacht wor den besteed aan het Europese kam pioenschap biljarten. In het programma „Passepartout" dat de NOS-televisie morgen van 16.15 tot 16.55 uur via Nederland 1 uitzendt, kan men kijken naar een reportage van het wereldkampioenschap veldrijden voor profs en amateurs in Zolder. waarin wordt gespeeld en het materiaal werkelijk fantastisch zijn. Een pleister op de wonde voor de or ganisatoren, die nogal gepikeerd waren over het feit, dat van verschillende kanten de indruk is gewekt, dat het aar hen lag, dat er met zulke beroerde bal len moest worden gespeeld. Districts voorzitter J. Lageweg was daarover wal men noemt witheet, „want", zo zei hij. „wij hebben niet voorgeschreven, dat er super-aramifh-ballen moeten worde- gebruikt. We hebben alleen maar d-? opdracht van de CEB uitgevoerd. Bo vendien, toen alle spelers verklaarden liever met andere ballen te willen spe len hebben wij daarin onmiddellijk toe gestemd. We hebben het aan henzelf overgelaten, zodat het organisatiecomité geen enkele blaam treft". Intussen hoorde men in de loop van de middag alweer mompelen, dat het toch misschien maar beter was de super- aramith-ballen maar weer te gebruiken. Uiteraard was dat een vorm van cynis me, ingegeven door het feit, dat het spelniveau in bijna alle partijen even matig was als op de eerste dag. Henk de Kleine had tegen de zwak spelende Portugees Ribeiro precies der tig beurten nodig om zegevierend te fi- caramboles te scoren. Ex-prof Dufetelle der bijzonder onzeker en steeds weer valt het op, hoeveel moeite hij ermee heeft een goede positie te handhaven. Te vaak moest hij ruim spelen om zijn caraboles te scoren. Ex-prof Dufetelle hield vrij gemakkelijk de Oostenrijker Hitzinger aan de verkeerde kant van de score. De Fransman heeft over het al gemeen bijzonder weinig tijd nodig om een probleem te beoordelen, maar zijn spel mist te vaak zuiverheid, waardoor hij meer beurten gebruikt dan nodig is. Hitzinger reikte na 29 beurten niet ver der dan 113 caramboles. Opmerkelijk is het vaak sublieme spel van de Span jaard Munoz, een jongen met onmisken baar veel talent, maar met een enorm gebrek aan routine en daardoor aan zelfvertrouwen. De in Bilbao wonende Spanjaard heeft al enkele malen ge traind onder leiding van de nog altijd bekende René Vingerhoedt. Het leek erop, of Dielis toch wat te optimistisch was geweest met betrek king tot de ballen. Hij scoorde welis waar in het begin van de partij een knappe serie van 33, maar Munoz kwam langzaam maar zeker dichterbij. Zes nullen noteerde Dielis alleen al in de eerste tien beurten en vanaf dat moment ontwikkelde zich een nek- aan-nek-race, waarin dan weer Munoz, dan weer Dielis voor stond. Na de 27e beurt was de stand 122-123. Toen kwam er een explosie van de Belg, die zestig caramboles op rij scoorde en dat bete kende voor Munoz de nekslag. Dielis had nog twee beurten nodig om de 200 vol te maken. Op de andere tafel had intussen Ceulemans de strijd aangebon den met de Westduitser Siebert, die volkomen, van slag bleek te zijn en na achttien beurten het povere totaal van 51 caramboles telde. Ceulemans stond toen op 181. Dank zij het feit, dat de Belg daarna enorm begon te blunderen, hij had voor de resterende 19 punten liefst zeven beurten nodig, kreeg Sie bert gelegenheid zijn moyenne nog enigszins op te vijzelen, onder meer met een serie van 30. Derhalve waren aan het eind van de middag de beide Belgen alsmede de Fransman Dufetelle nog Ludo Dielis: nog ongeslagen. ongeslagen. Was 't door de komst van zijn vrouw dat Henk de Kleine in zijn partij tegen Hitzinger 's avonds plotseling de geest kreeg? Hij startte opnieuw wat onzeker en keek na twaalf slechte beurten al tegen een achterstand van dertig ca ramboles aan. Maar toen hij enkele beurten later zijn achterstand, onder meer door een serie van 25, in een rui me voorsprong (93-60) had omgezet kon hij plotseling alles en daarmee groeide snel de marge. Er volgden series van 24, 55 en 23, zodat de arme Kitzinger op het schamele totaal van 81 achterbleef. De Fransman Dufetelle bleef ook 's avonds ongeslagen. Ribeiso de Portugees past echt nog niet in een Eu ropees titeltoernooi ging kansloos ten onder, hoewel Dufetelle toch nog 30 beurten nodig had en. hem voldoende mogelijkheden bood voor een redelijk moyenne. Ceulemans bleef ongeslagen door een zege in zestien beurten over Munoz, die eenzaam achter bleef op 62 caramboles. DEN HAAG Het Nederlands ama teur-voetbalelftal, dat aanstaande woensdagavond in het Hindenburg-sta dion te Meppen tegen de Westduitse amateurs speelt, is als volgt samenge steld: doel: Wever (SC Assen); achter Delmotte (Middeburg), Mei (DCG-Am- sterdam), Van Londen (de Graaf- schap-Doetinchem) en Van Kesteren (Noordwijk); midden: Hoek (ZVV- Zaandam) en Leget (UVS-Leiden); voor: W. van de Kerkhof (Mulo-Helmond), Kiel (Go Ahead-Kampen); Camoen (RCH-Heemstede) en R. van de Kefk- hof (Mulo-Helmond). Wisselspelers zijn: Sóeterboek (DESK-Kaatsheuvel), Schouten (Rijs- oord), Smits (Sparta '25-Beek en Donk), Leijsen (SC Enschede), Tip (SC Enschede), Van de Avoird (TSC-Ooster- hout) en Kok (IJsselmeervogels-Spa- kenburg). Scheidsrechter is de heer Christof- fersen (Den.). Grensrechters zijn de he ren Budko en Reitzer (WDL). Dielis en Siebert gaven elkaar vrijwel niets toe niet in punten, maar ook niet in missers. Het werd de partij met het sterkste gemiddelde in dit toernooi, tot nu toe. Dielis bleef tenslotte zonder puntenverlies: 200173 in 46 beurten. Stand: R. Ceulemans 8 R. Dufetelle 8 L. Dielis 8 H. de Kleine 6 G. Siebert 2 A. Munoz 0 O. Hitzinger 0 M. Ribeiro 0 800 87 9.19 46 800 140 5.71 39 800 146 5.47 71 755 126 5.99 55 652 145 4.49 36 559 124 4.50 31 442 112 3.94 41 371 118 3.15 16 DAYTON A BEACH De Ameri kaanse autocoureur Talmadge Prince is vrijdag om het leven gekomen bij een ongeluk tijdens een race op het circuit van Daytona Beach in Florida. Zijn wa gen vatte vlam nadat de motor bij een botsing was geëxplodeerd. Een van de 2 coureurs, die met de wagen van Prince in aanraking kwamen, moest met ern stige verwondingen in een ziekenhuis worden opgenomen. DEN HAAG De cijfers van sporttoto nummer 28 van de afgelo pen week zijn: deelnemers: 723.342; inleg: f 1.537.540,20; prijzenbedrag: f 691.893,09. Eerste prijs: f 207.567,93, 13 mel dingen, uitkering bruto f 15.966,60. Tweede prijs: f 138.378,92, 297 mel dingen, uitkering f 465,90. Derde prijs: f 207.567,93, 3680 mel dingen, uitkering f 56,40. Extra prijs: f 138.378,62, T19 mel dingen, uitkering f 192,50. DEN HAAG In verband met de gesteldheid van de terreinen heeft de Koninklijke Nederlandse Hockey Bond alle wedstrijden, die voor zaterdag en zondag waren vastgesteld in de distric ten Noord-, Oost- en Zuid-Nederland afgelast. In west, bestaande uit Noord- en Zuid-Holland en Gooi-Utrecht, wordt de beslissing overgelaten aan de tear- reincommissarissen. VITRY Het Nederlandse zaalhand balteam (heren) heeft donderdagavond in de sporthal van Vitry bij Parijs een verrassende overwinning behaald' op de Franse herenploeg. De Fransen, die het toernooi om het wereldkampioenschap, dat volgende week begint, organiseren, hadden hun ploeg wekenlang voorbe reid en beschouwden de twee wedstrij den tegen Nederland als een laatste krachtmeting voor het toernooi om de wereldtitel. ADVERTENTIE leder mens staat wel eens voor onverwachte uitgaven. Oplossing? Een persoonlijke lening bij de NMB. Dat gaat zonder veel pape- rassen of plichtplegingen. U leent bijvoorbeeld f 3000,-. U lost af 18 x 186,28. Rente en kos ten zijn daar al bij in begrepen. Stap even naar de NMB. Binnen enkele dagen is alles voor elkaar. mmm nederlandsche middenstandsbank tf de bank waar óók u zich thuis voelt! Het trainingskamp in Front Rorneu, hoog in de Pyreneeën, had wel de con ditie en de defensieve kracht van d« Franse ploeg vergroot, maar Nederland was aan de cirkel, vooral door de Niloe- spelers Keijzer (zes treffers) en Hiensch (drie doelpunten) veel gevaar lijker. De Fransen, die wat gemakkelijker speelden en vaker en langer in het bezit van de bal waren, namen een voor sprong van 2-0, die echter werd wegge werkt door Keijzer en Hiensch. In de gehele eerste helft slaagde Nederland er in te voorkomen dat de Fransen ver der uitliepen dan twee doelpunten en na 26 minuten was er, na 4-2 voor Frankrijk, weer evenwicht. In de laat ste minuten van de eerste helft namen de Fransen opnieuw een voorsprong, 7-6. Drie minuten voor tijd nam Frank rijk voor het laatst een voorsprong 13- 12. De slotfase was echter voor Neder land. Cantelberg maakte gelijk en Cee» Keijzer zette de Nederlandse ploeg vlak voor tijd voor het eerst op winst 14-13. Het was de beslissende treffer. De Nederlandse doelpunten werden gemaakt door Cees Keijzer 6; Ed Hiensch 3; Guus Cantelberg 2; Bob Janssen 1; Harry Schrik 1 en Hein Gijsbers 1. DEN HAAG De KNVB heeft in het programma voor het betaalde voet bal van aanstaande zondag enkele wij zigingen aangebracht. De ontmoetingen NEC-GVAV en Haarlem-MW zijn uit gesteld, terwijl de wedstrijd Haarlem- GVAV is ingelast. De Koninklijke Nederlandse Voetbal Bond heeft tot deze maatregel besloten omdat het zeer twijfelachtig was of de ontmoeting in het Goffertstadion tus sen NEC en GVAV doorgang zou kun nen vinden, vanwege de toestand van het veld. Om GVAV niet nog verder op het competitieprogramma te laten ach ter geraken spelen de Groningers in Haarlem. LONDEN De gedachte voor de wereldlandentitel voetbal is eigenlijk geboren in Parijs in 1904. Toen werd daar de internationale federatie van voetbalbonden (FIFA) opgericht. België, Denemarken. Frankrijk, Nederland, Spanje en Zwitserland waren de stichters. Duitsland, Zweden en Engeland dit laatste land schoorvoetend waren ook geïnteresseerd. Dat waren de dagen, dat voetbal zijn vleugels begon uit te slaan. Nu heeft de FIFA leden in bijna alle hoeken van de wereld. Zy, die in 1904 begonnen om voetbal overal ter wereld te bevorderen hadden geen idee, wat ze begonnen waren. Voetbal kan nu leiden tot het verbreken van diplomatieke betrekkingen, zelfs landen in oorlog brengen, zoals in het geval van EI Salvador en Honduras. Engeland en Argentinië hadden het diplomatiek moeilijk na de wereldbeker wedstrijden van 1966 in Engeland. Italië en Chili waren in 1962 na de wereld- strijd in Chili ook na toe aan het verbreken van de betrekkingen. Zo is de droom van de mannen van 1904 gegroeid. Vanuit Parijs is de wereldbeker zoals we die kennen een realiteit geworden en niet alleen maar een droom. Het wereldkampioenschap is genoemd naar Jules Rimet, zo heet de wereldbe ker. Rimet was een Fransman, die een World Cup Willy, het figuur tje dat bij de wereldkam pioenschappen in Engeland, vier jaar geleden, zo enorm populair werd. groot deel van zijn leven heeft gewijd aan de verspreiding van het voetbal evangelie in de wereld. Het was dus lo gisch, dat de eerste beker, waarom in 1930 in Uruguay werd gespeeld, zijn naam zou dragen. Die naam draagt de troffee hog. Over enkele maanden gaan Roemenië, Tsjecho-Slowakije, Italië, Rusland, Zweden, België, West-Duitsland, Bulga rije, Engeland, Peru, Brazilië, Uruguay, El Salvador, Mexico, Israël en Marokko om de beker strijden. Rimet werd in 1920 president van de FIFA en was dat nog steeds in 1954 toen hij zich na de wereldkampioen schappen in Zwitserland terugtrok. Hij is voor het voetbal geweest, wat de 82- jarige Amerikaan Avery Brundage nog is voor de Olympische beweging. Rimet maakte lange reizen voor het voetbal, praatte over voetbal, verkocht voetbal en daarom is de wereldbeker voetbal de magneet, die hij tegenwoordig in de wereld van de sport is. Het was in 1924, dat de Europeanen beseften dat voetbal Zuid-Amerika had veroverd. Daar waren landen met flair voor het spel, die van Europa konden winnen. In dat jaar won Uruguay in Frankrijk de Olympische titel. Spelers als José Andrade, Hectore Scarone en Pedro Petrone verbaasden de Fransen door hun balcontrole. Vier jaar later won Uruguay in Amster dam de titel opnieuw. In de finale werd Argentinië verslagen. Zuid-Amerika had indruk gemaakt op het Europese voetbal en is dat sinds dien blijven doen. Het was op de spelen van 1928 in Amsterdam, dat de Ver. Staten, Argentinië, Chili, Mexico en Uruguay tegen Europese ploegen speel den. Oostenrijk, Hongarije, Zweden en Engeland waren niet van de partij. Ne derland, Duitsland en Italië sneuvelden tegen Uruguay. Dit was het ogenblik voor de FIFA om het land aan te wijzen dat de eerste wereldkampioenschappen met beroeps spelers zou organiseren. Vele andere landen hadden dit gewild, o.a. Italië, rechters hebben andere gedachten over de toepassing van de spelregels. Zulke Nederland, Spanje en Zweden. Maar 1930 was tevens het jaar van de 100-ja rige onafhankelijkheid van Uruguay. Dit land was bereid een nieuw stadion te bouwen. Om deze reden en om zijn Olympisch succes werd de Zuidameri- kaanse republiek aangewezen. De ge dachte van 1904 werd werkelijkheid, maar onder Zuidamerikaanse protesten, omdat het ene Europese land na het an dere zich terugtrok. Frankrijk, Mexico, Argentinië, Chili, Joegoslavië, Bolivia, Brazilië, Roemenië, Peru, De Ver. Staten, Paraguay en Bel gië waren de landen die tenslotte mee dongen naar de eerste beker, gewonnen door Uruguay. Engeland was er niet bij. Dit land had het te druk met de test- crioketimatch tegen Australië. Op de eerste wereldkampioenschap pen bleek het scheidsrechteren een pro bleem. De regels werden niet overal op dezelfde wijze geïnterpreteerd, en zo is het feitelijk nog. Dat kan weer blijken in het a.s. toernooi (31 mei - 21 juni) in Patriotisme en nationalisme hadden het wereldvoetbal in hun greep. Brazilië, twee keer wereldkampioen en Engeland, thans titelhouder, zijn de favorieten voor Mexico, maar daarmee moet men oppassen. Kijk naar 1934 in Italië. Oostenrijk en Italië waren toen de reusen, het eerste land onder Hugo Meisl, het tweede onder Vittorio Pozzo. Het was de tijd, dat Mussolini de baas was. Hij wilde door middel van de sport indruk maken op de wereld. Italië kreeg de kampioenschappen toegewezen en het organiseerde de zaak prachtig. Pozzo, evenals Meisl, waren een zeer on derricht man, die het voetbal nauwge zet bestudeerde. Engeland miste een Pozzo of Meisl. Het verscheen zelfs niet wegens zijn conflict met de FIFA. Pozzo koos zijn ploeg zorgvuldig, Orsi, Giuseppte (Peppino) Meazza, doel man Giampiero Combi waren zijn ster ren. Monti en Ferrari deden weinig voor hen onder. Oostenrijk stond be kend als de wonderploeg en Meisl leef de voor het voetbal. Hij was even bege rig naar de beker voor Oostenrijk als Italië zou in de finale Tsjecho-Slo wakije ontmoeten dat met 3-1 van Duitsland had gewonnen. Oostenrijk was uitgeschakeld. Monti was de man die sterk in de aanval op ging. Op de vleugels speelden Orsi en Guaita. Zij zorgden voor afgemeten voorzetten waar Ferrari en Meazza klaar stonden voor de afwerking. De Tsjechen namen de leiding door Puc, een speler die eni ge tijd wegens kramp buiten de lijnen was gebracht. Acht minuten voor tijd maakte Orsi de gelijkmaker. Het was 1-1 na 90 minuten. De verlenging ging in, en toen wist Schiavio de winnende goal te scoren. De favoriet had het ge haald maar op het nippertje. In de finale van 1938, gespeeld in Frankrijk won Italië met 4-2 van Hon garije, een jaar voordat de wereld door oorlog werd verscheurd. Het was de tweede achtereenvolgende overwinning voor Italië. Opnieuw was er geharre war. Spanje was in een burgeroorlog verwikkeld en Duitsland had bezit ge nomen van Oostenrijk. Nationalistische bewegingen roerden zich. Wegens hun problemen speelden Oostenrijk en Spanje niet mee, en Engeland weer niet. Dr. Ivo Schricker, toen secretaris van Mexico. De Zuidamerikaanse scheids- verschillen kunnen plotseling oorzaak woyden van uitbarstingen op en rond het veld. Een wedstrijd tussen Argentinië en Frankrijk in 1930 eindigde in een op roer. De Braziliaanse scheidsrechter Al meida Rege floot het einde. Sommigen meenden, dat hij te vroeg had gefloten. De Argentijnen omhelzen elkaar voor de overwinning. De Fran sen protesteerden. Tenslotte gaf de scheidsrechter zijn fout toe. Het duurde lang voordat de match kon worden her vat. Tenslotte ging de bal weer rollen, maar nu waren de Fransen er volledig uit en wisten zich niet te herstellen. Later .raakten Chili en Argentinië met elkaar slaags. De politie moest in grijpen. De finale tussen Uruguay en Argentinië was elektrisch gela den. De ruzie begon al voor de aftrap en bleef aanhouden. Uruguay won (4-2) de eerste beker. Daarna beklaagden de spelers van Uruguay en Argentinië zich over elkaar. Uruguay bleef weg in 1934 en 1938 alvorens in 1950 in Brazilië op nieuw te winnen, Pozzo voor Italië. Titelhouder Uruguay deed niet mee wegens diplomatieke moeilijkheden met Argentinië na de wedstrijden van 1930. Deelnemende landen: Italië, Ver. Sta ten, Tsjecho-Slowakije, Duitsland, Bel gië, Oostenrijk, Frankrijk, Spanje, Bra zilië, Zwitserland, Nederland, Zweden, Argentinië, Hongarije en Egypte. De uitslagen van de eerste ronde: Italië - Ver. Staten 7-1; Tsjecho-Slowakije - Roemenië 2-1; Duitsland - België 5-2; Zwitserland - Nederland 3-2; Zweden - Argentinië 3-2 en Hongarije - Egypte 4-2. De winnaars gingen naar de tweede ronde, een heel ander systeem dan thans. Nu zijn er 16 finalisten, die in vier groepen spelen. Tweede ronde: Duitsland - Zweden 2-1; Tsjecho-Slowakije - Zwitserland 3-2; Oostenrijk - Hongarije 2-1; Italië - Spanje 1-0 in een beslissingswedstrijd nadat eerst 1-1 was gespeeld. De favorieten Italië en Oostenrijk waren dus nog in de halve finales. De twee reuzen speelden tegen el kaar. Italië won met 1-0 door een goal van Guaita. Die goal kwam in de 20ste minuut. Daar bleef het bij. de FIFA, noemde de Britse weigering hun „splendid isolation". Engeland kreeg de kans om op het laatste ogen blik plaats van Oostenrijk in te nemen. Maar het weigerde. Verder ontbraken ook Uruguay en Argentinië. Weer werd gespeeld volgens het k.o. systeem, het land, dat verloor kon naar huis gaan. Deze kampioenschappen gin gen de geschiedenis in als de „Slag van Bordeaux". In de kwartfinalewedstrijd te Bor deaux tussen Tsjecho-Slowakije en Brazilië werden drie spelers het veld uitgestuurd. Twee Tsjechen eindigden in het ziekenhuis. Het was een felle match, die onbeslist bleef. De beslis singswedstrijd was in elk opzicht cor rect. Brazilië won met 2-1. In de kwart finales kwamen Zweden, Hongarije, Italië en Brazilië. In de kwartfinales had Zweden met 8-0 van Cuba gewon nen, Hongarije met 2-0 van Zwitserland en Italië met 3-1 van Frankrijk. In de halve finales won Italië met 2-1 van Brazilië en Hongarije met 5-1 van Zweden. Finale: Italië 4, Hongarije 2, En toen ging de wereldbeker in de ijskast tijdens de tweede wereldoorlog. Daarna kwam Engeland terug in de in ternationale schoot om te ondervinden dat het wereldvoetbal de „splendid iso lation" had ingehaald en zelfs gepas seerd was. Engeland ging naar de kampioen schappen van 1950 in Brazzilië, de eerste keer dat een Britse ploeg deelnam en tevens kon constateren dat er in andere landen betere spelers waren dan op de Britse eilanden. Groot-Brittannië had vrede gesloten met de FIFA en de kam pioen van de Britse eilanden en de run ner up konden naar Brazilië. Engeland won de nationale titel, maar runner up Schotland ging niet. Het had alleen wil len gaan als het Brits kampioen was ge worden. Dit keer werden de landen in vier groepen verdeeld, de Engelsen haalden niet eens de eindstrijd. Zij verloren met 0-1 van de Verenigde Staten, een zwak voetballand. Een Engelse sportjourna list schreef: „Hoe zijn de machtigen gevallen". Uruguay, Spanje, Zweden en Brazilië kwamen in de eindstrijd Uruguay won de titel met vijf punten, gevolgd door Brazilië met vier, Zweden twee en Spanje één. De Braziliaan Ademir was in de finalepool de topscorer met zeven goals. Ademir? Denk ook aan Schiaffi- no van Uruguay en Basora van Spanje. Elk maakte vijf goals. De voetbalfans van nu denken alleen aan de tegen woordige sterren als Pele van Brazilië, Bobby Charlton van Engeland, Schnel- linger van West-Duitsland, Rivera van Italië, Eusebio van Portugal, en nog vele anderen. Maar herinneren we ons nog een speler als Schiaffino? In de beginronde versloeg Uruguay met 8-0 Bolivia, en Schiaffino maakte vier goals. En het was weer Schiaffino, die een belangrijke goal voor Uruguay scoorde tegen Brazilië. De magische Magyaren gingen als favorieten naar Zwitserland in 1954. Namen? Hidgegkuti, Czibor, Toth, Gro- sics, Lantos, Boszik, Puskas, Kocsis. Ze hadden Engeland zijn eerste nederlaag in de geschiedenis thuis bezorgd met 6-3 en verpletterden de Engelsen in Boedapest met 7-1. In vier jaren waren de Hongaren niet verslagen. In 1952 hadden ze de Olympische titel gewon nen. Het leek een wandeling te worden voor Hongarije. Maar dat is het fasci nerende van voetbal, dat zelfs de grootste favoriet kan falen. Over de kampioenschappen kwam weer een wolk te hangen, „de slag van Bern". Het gebeurde in de kwartfinale Hongarije versus Brazilië. De Hon garen maakten twee goals in de eerste tien minuten, twee penalties werden uitgedeeld, twee spelers van het terrein gestuurd van elke ploeg één en de gemoederen waren zo verhit, dat de match op een vechtpartij uitliep en nog meer spelers van het veld werden ge stuurd. Aan het einde werd opnieuw gevochten. De voetbalwereld had weer een schandaal beleefd. Tenslotte zorgde West-Duitsland voor de grote verrassing door met 3-2 in de finale van Hongarije te winnen. Voor Hongarije scoorden Puskas en Czibor en voor West-Duitsland Morloch en Rahn (twee maal). In 1958 ging het kampioenschap naar Zweden, en hier zette Pele zijn stempel op de voetbalwereld. Hij was toen nog maar een jongen van even 18, maar had de bedrevenheid, schietkracht en tech niek waartegen de Europeanen niet wa ren opgewassen. Het was Pele, die Bra zilië opstuwde naar de eindoverwinning op Zweden. De Brazilianen verdedigden hun titel in 1962. Dit keer werd Pele al in het be gin van het toernooi geblesseerd. Maar Amarildo was er om het van hem over te nemen en te bewijzen hoe groot hij was. Brazilië won van Tsjecho-Slowa kije in de finale. 1966 Engeland, het ligt nog vrij vers in de herinnering. Engeland won onder veel kritiek wegens het grote voordeel, dat het al zijn wedstrijden in het Lon- dense Wembley speelde. Het werd 2-2 in de finale tegen West-Duitsland. In de verlenging ontstond een controverse. Hurst schoot, de bal raakte de lat en kaatste terug bij de doellijn. De scheidsrechter kende geen goal toe, om dat de bal niet over de lijn geweest zou zijn. Zelfs de film die later werd ver toond leverde geen bewijs van ja of neen. Maar met het laatste schot van de wedstijd maakte Hurst er 4-2 van voor Engeland. En zo reist thans Engeland het land dat de wereldbeker jarenlang heeft geboycot naar Mexico als titel houder.

De Vallei | 1970 | | pagina 7