Veenendaals dagblad WAARSCHIJNLIJK AAN SLAG DOOR ARABIEREN Buiten scheepsrampen in Waddengebied Weer Arabieren die niet bona-fide zijn Man stak vriendin met zakmes dood Twee maanden voor mr. R. Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Carlisten zagen baby van prinses Irene SWLSSAIR-TOESTEL GEEN SPOOR VAN BEMANNING ONTPLOFT: 47 DODEN KATWIJKSE KOTTER „WIM" NOORSE COASTER OVERVAREN Abba Eban werd zwaar bewaakt GEEN VRACHT MEER NAAR TEL AVIV Baby verkocht Aanhoudend onstandvastig Tijdelijk regen LONDEN/TEL AVIV - Verscheidene luchtvaartmaat schappijen hebben in verband niet de explosies, die zich zaterdag in een Zwitsers en een Oostenrijks passagiers vliegtuig voordeden, veiligheidsmaatregelen getroffen. Zo staakten „Air France", British Overseas Airways Corporation (BOAC) en de British European Airways (BEA) hun vrachtvervoer naar en van Israël. De passa giersdiensten gaan normaal door. Plukresteii j STOM BRAND NOODLANDING HOOFD POLITIE OP SCHIPHOL: VRAGEN Bur. voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.). Giro 1321600. Losse nummers 0,25; Abonnement. J 1,03 p.w., 4,40 p.m., 13,10 p.k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opgericht in 1926. Uitg.Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. MAANDAG 23 FEBRUARI I970 - 44e JAARGANG no. 45 Maatregelen na luchtramp Tien doden biJ2 treffen Israël zwaar De maatregel van BOAC en Air France zal 48 uur van kracht zijn. D eScan- dinavische SAS gelastte zondag een vlucht naar Tel Aviv af. Volgens berichten uit Beiroet heeft Swissair het vracht- en postvervoer van en naar de Libanese hoofdstad stopgezet. In Tel Aviv arriveerde zondagochtend wel een toestel van de Zwitserse maatschappij. Het had echter geen vracht of passagiers aan boord. Op het vliegveld waren strenge veiligheidsmaatregelen getroffen. De politie legde een kordon om het Zwitserse vliegtuig dat naar Tel Aviv was gekomen om de passagiers op te halen, die naar Zürich zouden vliegen met de zaterdag verongelukte Corona- do. Bij dit ongeluk, dat werd veroor zaakt door een explosie, kwamen alle 47 inzittenden om. De namen van de passagiers, dertien Israëliërs, tien Duit sers, vijf Amerikanen, twee Canadezen, twee Zwitsers, twee Mexicanen, een Belg, een Brit, een Senegalees en een Thailander, zijn zondag bekendge maakt. Er bevinden zich geen namen \an bekende politieke of militaire fi guren onder. De bekendste is de Is raëlische hartchirurg professor Hanosh Milwidsky. De Duitse televisie verliest een van haar verslaggevers, Rudolf Crisolli, die in Tel Aviv een collega zou aflossen. Hoewel algemeen wordt aangenomen, dat de explosies het gevolg zijn van aanslagen van een Palestijnse guerril la-organisatie, heeft een woordvoerder van de Zwitserse commissie van onder zoek naar de vliegtuigramp met de Co- ronado verklaard, dat nog niet is vast gesteld, dat het ongeluk aan een bom explosie te wijten zou zijn. De com missie heeft haar zaterdag aangevan gen onderzoek zondagochtend voortge zet. Overal uit de wereld komen reacties op het gebeurde, waarvoor het volks front voor de bevrijding van Palestina (algemeen commando) aanvankelijk de verantwoordelijkheid op zich nam. De organisatie, die onder leiding staat van Achmed Gobril en die haar hoofdkwar tier in Beiroet heeft, is een van de kleinere fanatieke Palestijnse guerril labewegingen en niet dezelfde als het 1Vm de roofvogels zo sterk in aan tal zijn gedaald, vinden wij de tekenen hunner aanwezigheid in de verenkransen en plukresten van de slachtoffers lang zoveel niet als vroeger. Wat de oplettende wande laar of de wildschut nog aantreft, zal afkomstig wezen van buiten landse gasten, struiners en enkele exemplaren van eigen bodem. Ik heb er altoos veel van gehouden, zulke sporen in het veld na te gaan en toen we destijds middenin de eenzaamheid van het Veluws ge west zaten, met een sperwernest vlak voor de deur, ging ik vrijwel iedere morgen langs de lanen van het museumplantsoen, om de prooi restanten te verzamelen. Daaruit kan vrij nauwkeurig worden afge- leid, welke vogelsoorten in de om geving broedden, terwijl de steek proeven ook materiaal leverden voor de onderlinge percentages, welke we ten overvloede konden vergelijken met het gevederd be- zoek aan een drink- en baadgele- genheid in de buurt. Meestal ver- 1 toont zich het verenkleed van een slachtoffer nog zó compleet, dat de identiteit zonder veel moeite vast- gesteld kan worden. Zelden viel het ons moeilijk uit te maken, of een j viervoetige rover (b.v. vos, marter, hermelijn) de dader was, want zijn knippen van een vogelprooi slechts de grote veren als met een schaar af, terwijl de gepluimde vrijbuiters hun vangst inderdaad plukken en zo te zeggen panklaar maken. Inge wikkelder is het evenwel met ze kerheid de grijpvogelsoort als be drijver te noemen: soms ligt er een verraderlijk veertje bij of een uil gewei, terwijl voorts de grootte van de geslagen buit aanwijzingen kan I geven. Toch blijft dit veelal proble- matiek en moeten we noodgedwon- gen een slag naar de samenstelling I van het menu slaan. I 23 febr. '70 A. B. WIGMAN grotere volksfront voor de bevrijding van Palestina. Een woordvoerder van eerstgenoemde organisatie verklaarde echter later in Beiroet, dat zijn groep niet voor de explosies verantwoordelijk is en dat de aanvankelijke verklaring door een onbevoegde was verstrekt. (Deze gang van zaken deed zich ook bij enkele vorige aanslagen met ernstige gevolgen voor). „Wij hebben alleen maar gezegd, dat onze beweging elke actie goedkeurt, Niettemin sprak het in Beiroet ver schijnende blad „Daily Star" zondag in een commentaar van „de stomste en onverantwoordelijkste daad, die Arabi sche guerrilla's ooit hebben begaan". De Arabische volkeren en hun rege ringen hadden al direct na de eerste aanslag op een passagiersvliegtuig de moed moeten hebben de bevoegde guer rillaleiders aan het verstand te brengen, dat dit niet de juiste weg is om Palesti na terug te krijgen. Met de aanslagen is niets bereikt. Eerder staat de wereld-, opinie wederom volledig achter Israël", aldus het blad. Het ongeval met de viermotorige1 Co- ronado van „Swissair" deed zich zater dagmiddag om ongeveer 13.30 uur voor. Het toestel stortte neer in de nabijheid van Würenlingen bij Baden. Aan boord van het toestel bevonden zich 38 passa giers en negen bemanningsleden die al len omkwamen. Een twaalftal van de passagiers was Israëliër. „Swissair" deelde later mee dat aan boord van het verongelukte toestel brand was uitge broken. De piloot had dit nog via de ra dio aan Zürich gemeld en had toen de opdracht gekregen onmiddellijk terug te keren. Voordat hij echter van koers kon veranderen, stortte het toestel neer. Een woordvoerder van de maatschappij zei dat een sabotagedaad tot de inoge- lijkheden behoort. Onder de resten van het toestel werd een ongeladen 5-mim-pistool gevonden. De Coronado was met 38 passagiers slechts matig bezet. Het toestel biedt in totaal plaats aan 116 passagiers. Op een hoogte van 4500 meter draai de het toestel voor de terugtocht naar Zürich. Tot aan de tweede noodlottige explosie hield de gezagvoerder contact met de controletoren. „De rook wordt steeds dikker", berichtte hij koel en za kelijk. Daarna volgde enige technische vlieg- details en tenslotte de laatste woorden van de gezagvoerder: „Ik kan niets meer zien. Vaarwel aan iedereen". De Caravelle „Steiermark" van de .^Austrian Airlines" met 33 passagiers en vijf bemanningsleden aan boord moest wegens een explosie in het baga geruim een noodlanding in Frankfort maken. Er werd niemand gewond. Na een ingesteld onderzoek deelde een woordvoerder van de Frankforter justitie mede, dat de inhoud van een postzak tot ontploffing was gekomen. Men zou in de resten van de zak „ont stekingsmiddelen" hebben gevonden. Andere bronnen spraken in dit verband van een elektrische bom. De Caravelle had een grote hoeveel heid post voor Israël aan boord, die door een Boeing-707 van dezelfde maatschappij vanuit wenen naar Tel Aviv zou worden gebracht Het Israëlische kabinet is zondagoch tend bijeengekomen om over het ge beurde te beraadslagen. De Zwitserse regering houdt maandag een buitenge wone zitting. De „New York Times" eiste zondag een luchtverkeersboycot tegen de Ara bische landen. „Het antwoord moet van de hele wereld komen en niet alleen van Israël, aldus het blad, dat er niet aan twijfelt, dat zeker voor de ramp met het Zwitserse vliegtuig een fana tieke Palestijnse groepering verant woordelijk is. Intussen gaat El Al zelf onverstoord door met haar vluchten. Welke maatre gelen de Israëlische maatschappij ter beveiliging van toestellen en inzitten den precies neemt, is een geheim, dat net zo efficiënt bewaakt wordt als de machines zelf. Dinsdag komt het eerst volgende El Al-toestel op Schiphol aan. In tegenstelling tot de drie KLM-ma- chines van deze week zal het El Al-toe stel wel vracht en post aan boord ne men. De El Al voert wekelijks 5 tot 8 vluchten, inclusief enkele vrachtvluch ten, op Schiphol uit. SCHIPHOL Majoor E. E. Gerritsen, commandant van de dienst luchtvaart van het korps rijkspolitie op Schiphol, en in die functie de hoogst verantwoor delijke voor de veiligheid op dc luchthaven, heeft zich reeds vorige week tot de procureur-generaal in Amsterdam gewend met het verzoek de regering te bewegen tot het aanleggen van verscherpte maatstaven bij dc uitreiking van visa aan Arabieren, die ons land willen bezoeken. Na de bomaanslagen van zaterdag op de vliegtuigen van Swissair en Austrian Airlines, acht hij drastische maatregelen op regeringsniveau en dan liefst in uitgebreid Europees verband meer dan ooit noodzakelijk. „De Rijkspolitie doet van haar kant alles om de veiligheid der vliegtuigen en passagiers op Schip hol te waarborgen", aldus de majoor in een gesprek met de ANP-corres- pondent op Schiphol, „maar het is zonneklaar, dat de nietsontziende terreur der Palestijnse verzetsorga nisaties, onmogelijk kan worden be dwongen met uitsluitend politie maatregelen". Volgens de majoor, is de beste preventieve maatregel die van hoger hand eensgezind kan worden geno men thans de grenzen van Europa te sluiten voor die Arabieren, van wie mag worden betwijfeld of zij wel bona fide beweegredenen hebben om Europa te bezoeken.Men heeft dat in de hand dankzij de regeling, dat Arabieren eerst een visum moe ten aanvragen. De meeste Palestijn se terroristen, die in het afgelopen jaar konden worden gearresteerd, beschikten over een Arabisch pas poort met een door de een of andere Europese regering verstrekt visum, doch het is opgevallen, dat sommige paspoorten, officieel door een Ara bisch land uitgereikt, niettemin op een valse naam waren afgegeven al dus majoor Gerritsen. Volgens majoor Gerritsen moet het mogelijk zijn bona fide zaken lieden uit de Arabische staten te schiften van minder gewenste Ara bische gasten. Zondagochtend moesten de 31 pas sagiers van het lijntoestel der KLM, dat via München naar Tel Aviv moest vliegen, eerst in de vertrekhal de koffers openen en uitpakken, die voor het bagageruim bestemd waren. Dit uitpakken geschiedde onder con trole van rechercheurs der Rijkspo litie. Vervolgens moesten de reizi gers in de pier by de controle van de instapkaarten hun handbagage openen en laten nazien. Van de Aviobrug werd ditmaal geen gebruik gemaakt. De reizigers moesten de trap in de pier af, werden in de quarantaine ruimte, die zich daar bevindt, voor zover men dat nodig achtte, aan den lijve op wapens of explosieven on derzocht, en moesten tenslotte buiten op het platform een voor een hun eigen in de vertrekhal reeds geopen de en uitgepakte koffers nog eens aanwijzen en van de ene platform - kar naar de andere dragen. Eerst daarna werden deze koffers in het vrachtruim geladen en konden de passagiers via een platformtrap in stappen. De laatste controle is er op gericht eventuele koffers die over blijven die dus na de controle in de vertrekhal op de verlaadkarretjes mochten zijn gezet, uit te zuiveren. Zondagochtend bleef er niet een over. Een zeer ingrijpende tweede maat regel ter beveiliging van de vliegtui gen was het besluit deze week met geen der drie KLM-vliegtuigen met bestemming Israël gewone vracht of post mee te nemen. Alle postzakken en alle ingeleverde vracht voor Is raël is zondagochtend dus op schip hol achter gebleven. Minister Luns (Buitenl. Zaken) heeft gistermiddag voor zijn vertrek naar Tanzania zijn afschuw uitge sproken over de aanslagen. Hij ver kondigde daarmee zo zei hij, tevens het standpunt van de Nederlandse regering. Het Tweede-Kamerlid Berkhou wer (VVD) wil dat de Nederlandse regering in samenwerking met ande re landen maatregelen neemt om aanslagen tegen te gaan. Hij heeft schriftelijke vragen gesteld aan pre mier De Jong en aan minister Luns. Politiemannen dragen een lijkkist weg in het bos bij Würenlingen (Zw.), waar het toestel van de Swiss air, hoogstwaarschijnlijk door een Arabische aanslag, neerstortte. BONN Abba Eban. de Israëlische minister van buitenlandse zaken is gis teren voor een bezoek van vier dagen aangekomen in West-Duitsland. Het is de. eerste maal, dat een lid van de Israëlische regering een officieel bezoek brengt aan de bondsrepubliek. De Westduitse politie had ongekende veiligheidsmaatregelen getroffen. Ze bracht vijftienhonderd agenten op de been. Eban werd per helikopter naar de Münchense binnenstad gebracht. Hij zal verder steeds in een kogelvrije auto rij den. TILBURG De 25-jarige A. de k. heeft zaterdagnacht de 22-jarige Cor- ry Wagener gedood. Hij heeft haar met een zakmes in de hartstreek ge troffen. Operatief ingrijpen baatte niet meer. De K. heeft een gedeeltelijke beken tenis afgelegd. Hij beweert echter niet van plan te zijn geweest Corry te ra ken. De politie zegt echter te kunnen bewijzen, dat hij moedwillig op haar heeft ingestoken. Corry Wagener is ruim een jaar gele den gescheiden. Sindsdien heeft zij maandenlang buitenlandse arbeiders in de kost gehad. Sinds enkele maanden had zij een verhouding met verdachte A. de K. Hij woonde bij haar in. Zater dagavond ging zij met hem en met haar zuster en verloofde naar een Tilburgse bar. Daar vertelde zij De K. dat zij de verhouding met hem wilde verbreken en geen omgang met hem meer wilde ROTTER DAM Tien zeelieden zijn verdronken bij de Waddeneilanden, waar in het afgelopen weekeinde twee schepen zijn vergaan. De Katwijkse kotter Wim (KW 103) verging met man en muis in de buurt van het lichtschip Texel. Aan boord waren schipper T. van Welie (28), stuurman W. Ouwehand (28), machinist J. van der Boom (20) en de matrozen C. Krijgs man en J. Schaap (beiden 17). Allen woonden in Katwijk. De Wim was in de nacht van vrijdag op zaterdag bijgedraaid wegens het slechte weer. Enkele van de twintig zoekende vissersboten vonden zondag ochtend twee nog niet opgeblazen rub ber boten van de kotter, evenals twee gasflessen. Van de opvarenden troffen zij geen sporen aan. Tijdens hevige regen- en sneeuwbui en heeft het Liberiaanse vrachtschip Aragon van tienduizend ton in de nacht van zaterdag op zondag bij het licht schip Terschelling de Noorse kustvaar der Ansi (500 ton) overvaren. Vijf van de zes opvarenden van de A.nsi kwamen om. Alleen kapitein Per Harum (29) uit Farsund (Noorwegen) overleefde de ramp. Hij werd gister avond bij de Shell-raffinnaderij in Pernis aan land gezet door de West duitse kustvaarttanker Hummel, die hem uit zee had opgevist. De kapitein die bij de aanvaring zijn broer (machinist op de Anis) verloor, telde dat vier van de zes opvarenden sliepen toen het schip werd geramd. „Ik stuurde de roerganger naar bene den om de mensen te waarschuwen", vertelde dat vier van de zes opvarenden vlot gereed maken. „Toen niemand naar boven kwam. wilde ik zelf naar bene den gaan. Het water stroomde zo sterk dat ik de deuren niet open kon krij gen". Kapitein Herbert Jacobs (40) van de Hummel vond zijn collega binnen een half uur. „De Liberiaan ging er met ge doofde lichten vandoor", zei hij veront waardigd. De elf opvarenden van de Ierse kust vaarder Oranmare zijn zaterdagnacht door een reddinboot aan boord genomen toen het schip bij Kerry Head aan de Ierse westkust in moeilijkheden was geraakt. De zeesleepboot Friesland van Wijs- müller in IJmuiden heeft op spectacu laire wijze het Zweedse kustvaartuig Nordanhav van de ondergang gered. Nadat een reddingboot bij de Scilly- eilanden alle tien opvarenden had over genomen, zette een helikopter van de Britse luchtmacht drie bemanningsle den van de Friesland op de coaster om een sleepverbinding te maken. De heli kopter bracht de mannen later weer te rug ook. Zondagochtend brak de tros waarna weer drie zeelieden naar de Zweed gin gen. nu op een reddingvlot aan een lijn. De Friesland leverde het schip behou den in Penzance af. In de Maas bij Borgharen zonk na een aanvaring het Franse motorschip Fram. De brandweer van Maastricht kon op het nippertje het schippersecht- paar met tien kinderen alle onder zestien jaar redden. DEN HAAG hcgoenTHanstsccmfw Den Haag heeft vanmorgen de 61-jari- ge Haarlemse rechter mr. H. G. R. ver oordeeld tot een gevangenisstraf van twee maanden en tot ontzegging van de rijbevoegdheid voor de tijd van twee jaar. Het hof achtte ntr. R. schuldig aan het veroorzaken van een dodelijk ongeluk op 21 februari 1968. Het slachtoffer was de 18-jarige Henk Lammers uit Hillegom. Deze werd op de middag van de 21ste fe bruari met zijn bromfiets op de tZui- derhoutlaan in Haarlem geschept door de hem tegemoetkomende wagen van mr. R.. welke in een slip was geraakt. Henk Lammers overleed aan de gevol gen van de botsing. Het hof achtte niet bewezen dat mr. R. op het tijdstip van het ongeluk zoda nig onder invloed van alcohol was, dat hij niet geacht kon worden zijn auto naar behoren te besturen. De procureur-generaal bi; het hof had veertien dagen geleden tegen mr. R. een gevangenisstraf van vier maan den geëist, waarvan één voorwaarde lijk. en twee iaar ontzegging van de rij bevoegdheid. De procureur-generaal had- de Haarlemse rechter schuldig geacht aan het veroorzaken' van een do delijk verkeersongeval onder invloed van alcohol. De rechtbank in Den Haag had' mr. R. op 14 november wegens een verkeers overtreding het in gevaar brengen van de veiligheid op de weg veroor deeld tot een boete van 1.000,- of dertig dagen hechtenis, en ontzegging de rijbevoegdheid voor een jaar. De officier van justitie had drie maanden gevangenisstraf en twee jaar ontzeg ging geëist en was van het vonnis in hoger beroep gegaan. hebben. De K. liep toen kwaad de bar uit. De rest van de avond bracht de vrouw door met de 33-jarige Tilburger H. N. Hij had Corry te kennen gegeven dat hij met haar wilde gaan samenle ven. Toen de bar dicht ging reed het tweetal per taxi naar het huis van de vrouw en haar nieuwe vriend de achter- er op de brommer naar toe. Toen de vrouw en haar nieuwe vrien de achter deur opendeden stond A. de K. daar op hen te wachten. Met een getrokken mes ging hij op het tweetal in. Hij raakte H. N. een keer of tien in de rug en in de arm. De verwondingen waren niet ern stig. Hij trof zijn ex-vriendin echter in de borst. De vrouw zakte in de huiska mer in elkaar. De verloofde van haar zuster nam De K. het mes af en waarschuwde de poli tie die de verdachte arresteerde. De K. beweert dat Corry geraakt werd toen zij tijdens het gevecht met H. N. tus senbeiden kwam. ROME Voor 200.000 lire (f 1.200) heeft de werkloze bouwvakarbeider Perri zijn elf maanden oude zoon Marino verkocht aan zijn voormalige werkgever. Hij was niet langer in staat zijn gezin met drie kinderen te voeden. De bouwondernemer waarbij hij ge werkt had, was dol op het kind. Om zijn zoon een beter bestaan te geven „deed hij hem maar over" voor het genoemde bedrag. De ouders moeten nu terechtstaan omdat zij hun plich ten hebben verwaarloosd. LIGNIERES Prinses Irene en prins Carlos hebben zondag op het bordes van het kasteel hun zoontje Carlos getoond aan de Carlisten. Ook j baby had men de overige leden van de familie De baret" opgezet. Bourbon waren hierbi/ aanwezig. De Carlisten- (Van onze weerkundige medewerker Het weer is, tijdens^ het weekeind bijzonder nat geweest. Apeldoorn tapte zondagmorgen met 33 mm de meeste regen in ons land af. (Nun- speet 27 mm). Over twee etmalen was het totaal 45 mm. tot nu toe in deze maand 121 mm. Deze toestand hjng samen met depressies, die over de Noordzee naar Duitsland trokken. De temperatuur kwam zondag voor hét eerst in drie maanden weer op een niveau van ruim 9 gra den C. De luchtdrukvérdeling wijst op aanhouden van het periodieke on standvastige weer met enkele bui en in een krachtige westelijke stro ming aan de noordzijde van het Azoren hogedrukgebied. De invloed van een zeer krachtig maximum boven Rusland (1040 millibaar) reikt niet verder dan tot over Slees- wijk Holstein. Weersverwachting van het KNMI van maandagavond tot dinsdagavond: Zwaar bewolkt met regen, maar mor gen overdag van het westen uit enkele opklaringen. Matige tot krachtige wind tussen zuidwest en west. Weinig veran dering in temperatuur. Morgen: Zon op: 07.38, onder: 18.10 uur. Maan op: 22.01, onder 08.23 uur.

De Vallei | 1970 | | pagina 1