nanciele notities Sterke concurrentie van ,Jage-loonr landen Nieuwe vestiging van Olland in Emmeloord Standaardisatie in automobielindustrie Winst f 38,7 bij Heineken? sr Hoger dividend bij Prins N.Y. Bod gestand op Gelderinan Samenwerking op het gebied van research ACF 23 PCT. Kareltje Knetter en de blauwgeruite kiel Droogdok in Harliiigen Belastingf r au de is in Frankrijk nationale sport AMSTERDAM DICHTER BIJ DAN OOIT Uitvoer Land- en Tuinbouw 1969 5500 ZAKEN SLOTEN IN 1969 DEUR PILOOT STORM TEKKO TAKS 4357 Waterhoogten VERCHROOMDE „DINGSIGHEIDJES" TABOE Samenwerking met ADM Jaarbeurs Brussel CONTINENTAL BANK OOK IN ROTTERDAM MODEBEWUST DIVIDEND VIBA 30% Sixpence blijft in Engeland UIT DE KERKEN Pagina 2 MAANDAG 23 FEBRUARI 1970 105 Ik vind het veel moeilijker, hard te rijn tegen de dokter die me behandelt. Weten jullie waarom? Ze is zo zacht en vriendelijk. (Je bent eens begon nen, me de oorsprong van de uitdruk king „zachte woorden kunnen de bot ten breken" duidelijk maken, Nikolai Ivanovich. Herinner je je dat? Niet alleen verheft ze haar stem nooit, ze kan ook niet eens behoorlijk haar wenkbrauwen fronsen. Al zez me iets voorschrijft dat ik niet wil, slaat ze haar ogen neer en om de een of ande re reden 'geef ik dan maar toe. Ze is nog jong, jonger dan ik en soms pro beert ze bepaalde dingen niet bij hun •wone naam te noemen en dan voel onder bewaking, toen met pijn, en nu wil ik alleen maar een poosje bestaan krijgt het maar één keer." Dat bete kent: we moeten ons er ten koste van alles aan vastklampen. Maar de kam pen hebben velen onder ons wel be wezen, dat het verraden of kapot ma ken van brave, hulpeloze mensen een te hoge prijs is, dat ons leven die niet waard is. Wat hielenlikken en flik flooien betreft, daarover waren de meningen in het kamp verdeeld. Som migen vonden het een betaalbare prijs, en misschien hadden ze wel ge lijk. Maar deze prijs dan? Moet je uit zucht tot zelfbehoud alles offeren wat je bestaan kleur, geur en prikkel zónder bewakers en zónder pijn, zon- pPPm prim»» enhereen- me te verlegen om haar een ant woord af te dwingen. Ze is overigens een knappe, vriendelijke vrouw. Ik weet nog goed, dat ze zich als ge trouwd aan me voorstelde, maar toen bleek ze plotseling helemaal geen man te hebben. Ze schijnt haar ongehuwde staat als vernederend te beschouwen en daarom loog ze. Verder heeft ze blijkbaar nog een schoolmeisjesachtig geloof in boekengeleerdheid. Net als de anderen gelooft ze onvoorwaarde lijk in al hun gevestigde methodes en behandelingswijzen ik kan nog niet het geringste spoortje twijfel zaaien in haar geest. Niet, dat ze zich door gaans verwaardigen, hun methodes met mij te bespreken. Geen van hen peinst erover, me als een aanvaard baar partner te beschouwen. Ik moet hun gesprekken afluisteren, ernaar ra den, hiaten opvullen, medische boeken achteroverdrukken en op die manier maar zien vast te stellen, hoe mijn si tuatie is. Toch valt het me zwaar tot een be sluit te komen. Wat moet ik doen? Welke gedragswijze is de verstandig ste? Ze onderzoeken me bijvoorbeeld vaak onder mijn sleutelbeenderen maar in hoeverre is het waar wat ze zeggen, dat daar dikwijls uitzaaiingen zitten? Waarom bombarderen ze me met die duizenden en nog eens dui zenden röntgen-eenheden? Heus al léén om te voorkomen, dat de tumor weer gaat groeien? Of gebeurt het voor alle zekerheid, om een vijf- of niet. Ik vraag niet om Leningrad of Rio de Janeiro, al wat ik wil is ons plekje in de wildernis, ons nederige Ush-Te- rek. Binnenkort wordt het zomer en in die zomer wil ik op een veldbed onder de sterren slapen; ik wil 's nachts wakker worden en aan de stand van de Cygnus en de Pegasus aflezen, hoe laat het is. Alleen maar die ene zomer leven en de sterren zien, zonder dat de zoeklichten van het kamp ze onzichtbaar maken daarna zou ik wat mij betreft nooit meer wakker hoeven te worden. O ja, nog één ding, Nikolai Ivano vich: ik wil met je wandelen (en met Tor en Tobik natuurlijk), als de hitte voorbij is, langs het steppepad naar de Chu. Dan wil ik, waar de rivier op kan ik een stokje voor steken, zolang z'n diepst is, waar het water tot je knieën komt, op de zandbedding zitten en m'n benen op de stroom laten drij ven, urenlang en net zo stil als de rei ger op de oever aan de overkant. Onze Chu mondt niet uit in een zee, of een meer, of een ander groot wa ter. Het is een rivier die zijn leven eindigt in het zand, die nergens heen rekken en daar krijg jè zo schoon genoeg van op de duur. (Tussen haak jes: te veel sluwheid is ook weer niet goed, je wordt er moe van en loopt de kans, fouten te gaan maken. Ik had je immers gevraagd, de brief van de labo ratorium-assistent in Omsk te willen doorsturen. Die heb ik intussen inge leverd en nu zit ik erin: ze hebben hem in beslag genomen en in mijn stroomt en zijn beste water en krach ten lukraak langs zijn loop vergiet. Vrienden, is dat geen prachtig beeld van ons leven als gevangenen? We hoeven niets te volbrengen, zijn ge doemd in smaad te verstikken; het beste wat ons werd gelaten is één en kele, nog niet opgedroogd rak water, en de enige herinnering aan ons zul- - *-ii LX X XX1XJXJ ten de paar handen vol water zijn, die ziekterapport verwerkt; pas toen het we elkaar toereiken, zoals we elkaar te laat was. besefte ik. hoe de chef- menselijk contact gaven, gesprekken arts me erin had laten lopen. Nu kan en hulp. ze me rustig die hormoonbehandeling Een rivier, die uitvloeit in het zand! geven, anders had ze misschien nog Nu willen de doktoren me zelfs dat gewetensbezwaar gehad), laatste restje water afnemen. Volgens Als ik terug ben in Ush-Terek zal een of ander recht (het komt niet bij ik mijn tumor weer eens op z'n huid hen op aan dat recht te twijfelen), zitten met die alruinwortel uit Issyk- hebben ze zónder mijn toestemming, Kul, alleen uit voorzorg, dat hij zich maar vóór mijn hiel tot een ver- niet gaat uitzaaien. Er zit iets indruk- schrikkelijk soort behandeling beslo- wekkends in, jezelf een sterk vergif ten: hormoontherapie. Dat is als een toe te dienen. Vergif doet niet net als- tienvoudige krachtreserve op te bou- staaf roodgloeiend ijzer, waarmee ze of het een onschuldig medicijntje is: i j Lü t-_A i je één keer brandmerken en je voor het zegt ronduit: „Ik ben' vergiftig! het leven verminken. Maar dat is in Pas op, of anders...!" Dan weet je ten- hun kliniek een doodgewone gebeur- minste waar je aan toe bent. te"is; Jullie laatste brief maakte me hele- Zelfs voor dit alles dacht ik al veel maal opgewonden (hij kwam tamelijk na over de uiterste prijs van het leven vlug over vijf dagen, de andere al en de laatste tijd denk ik er nog veel lemaal acht), meer aan. Hoeveel kun je voor je le ven betalen en hoeveel is te veel? Op school leren ze je tegenwoordig: Het leven is je kostbaarste bezit, je wen, zoals ze doen bij het aanleggen van een brug? Of... voeren ze alleen zinloze, ongemotiveerde instructies uit, die ze niet mogen negeren, omdat ze anders hun baantje verliezen? Als ze me de waarheid vertelden, kon fk die vicieuze cirkel doorbreken. Maar dat doen ze niet. Ik vraag ten slotte niet om een lang leven. Waarom zou ik ver in de toe komst willen kijken? Eerst leefde ik (wordt vervolgd) 4357. Hoewel de eerste schok over deze onverwachte ontmoeting al voorbij was, verkeerde Piloot Storm nog steeds in een toestand van verbijstering. Automatisch besteeg hij de laatste treden naar het platform en stond toen op gelijke hoogte met de geheimzinnige vrouw. Eerst op dat moment besefte hij hoe gróót zij was. Buiten alle normale proporties, torende zij zeker nog twee drie voet boven hem uit. Niettemin hadden haar bewegingen een vloeiende souplesse, die moeilijk leek 23. Na een vers gezet kopje thee met veel suiker was Polly weer zo ver op haar verhaal, dat zij hem kon zeggen waarvoor zij gekomen was. „Ziet u!'\ vertelde zij. „De professor heeft iets voor u gemaakt om mee op reis te nemen. En of u nou vanavond even langs kon komen om het op te halen en om afscheid te nemen. De professor is namelijk een beetje grieperig en kon daar om zelf niet komen!" Tekko beloofde het en loodste de oude trouwe gedien stige de deur weer uit. „Vooruit!" riep Terry, zodra Tekko de deur weer gegrendeld had. „De snorkappara- ten! Te water!" activiteiten en meer niet accepteren? Een wandelende blauwdruk worden? Is dat geen exorbitante prijs, geen be-, spotting? Moet je die ervoor over heb ben? Zeven jaar in het leger, zeven jaar in een kamp; tweemaal zeven jaar, tweemaal die mythische of bij belse termijn en dan beroofd worden van het vermogen te zeggen wat een man is en wat een vrouw is die prijs niet buitensporig? Ik zou geen minuut hebben geaar zeld ik zou allang ruzie met ze hebben gemaakt en zijn weggelopen, als ik daarmee niet Hun attest zou hebben verspeeld, de machtige godin Attest! De komendant of veiligheidschef moet het maar in zijn hoofd halen, me morgen driehonderd kilometer verder de woestijn in te sturen! Daar ik m'n attest heb. Alstublieft, meneer, ik moet onder voortdurende medische controle en behandeling blijven, me neer! Dank u wel, meneer! Een oud gevangene die afstand doet van zijn attest? Onvoorstelbaar! Dus moet ik nog weer eens slim zijn, doen alsof, bedriegen, de dingen te verenigen met iemand, die zojuist uit een eeuwen lange slaap ontwaakt was. In het licht van de paralbun del keek zij de bezoeker met zacht glanzende ogen aan en Arend besefte maar al te goed, dat hij op dat moment „gewogen" werd. Haar oordeel over hem scheen niet ongunstig te zijn, want zij bleef vriende lijk glimlachen en strekte zelfs haar hand naar hem uit.... Tekko draaide de kraan open en klaterend begon de badkuip vol te lopen. Onze vriend mocht het eerst en deed daarom alvast de zwemvliezen aan. Dat was eigen lijk niet nodig, maar och, dat hoorde er nu eenmaal bij. Zodra er voldoende water in de kuip was, gespte Tek ko zich omzichtig het zuurstofapparaat om en stapte in liet koele nat. Terry keek op zijn horloge om te zien hoelang Tekko kon onderblijven en riep: „Ja!" Op dit sein liet Tekko zich handig onder water glijden en begon diep en lang zaam te ademen. AMSTERDAM Volgens de Finan cial Times maakt Heineken's bierbrou werij melding van een geconsolideerde netto winst over het afgelopen boek jaar (per 30/9/69) van 38,7 min, het geen een stijging van 45 pet zou beteke nen. De omzetten namen toe met 67 pet. tot 464 min. De winst zou voorname lijk te danken zijn aan de consolidatie van de cijfers van Amstel(bier) en Vru- mona(frisdranken). Behalve het reeds gedeclareerde dividend van 14 procent in contanten, wordt een belastingvrije bonus van vijf pet voorgesteld, aldus de Fin. Times. Het volledige verslag van Heineken is bestemd voor publikatie op dinsdag 24 februari. DOKKUM Directie en commissa rissen van Prins N.V. te Dokkum heb ben besloten op de in maart a.s. te hou den algemene vergadering van aandeel houders over het boekjaar 1968/1969 een dividend van acht pet voor te stellen (v.j. zeven pet). ALMELO Onder, verwijzing naar het op 3 februari jl. verkrijgbaar ge stelde fusiebericht deelt het bestuur van de Koninklijke Textielfabrieken Nijverdal-Ten Cate mede, dat een zo danig aantal aandelen H.P. Gelderman en Zonen NV is aangeboden, dat beslo ten is het aanbod gestand te doen. Een officiële publicatie volgt. Op 16 april zal aan aandeelhouders van Nijverdal-Ten Cate NV worden voorgesteld over het boekjaar 1969 een dividend uit te keren van 5 pet. Over 1968 werd 4 pet. uitgekeerd. De waterhoogten van hedenmorgen zijnKonstanz 329 +2; Rheinfelden 456 +53; Straatsburg 516 +142; Plit- tersdorf 630 +84; Maxau 694 -f94; Plochingen 400 +33; Mannheim 692 +203; Steinbach 399 +161; Mainz 567 145; Bingen 455 +126; Kaub 550 170; Trier 850 +153; Koblenz 644 185; Keulen 665 +195; Ruhrort 802 177; Lobith 1391 96; Nijmegen 1082 +67; Arnhem iJSO +63; Eefde IJssel 680 +33; Deventer 546 +20; Monsin 5750 +80; Borgharen 4522 +94; Bel- feld 1627 +154; Grave beneden de sluis 747 +58. SCHOENINDUSTRIE IN NOODSITUATIE DEN HAAG In het gebouw van de nü'verheidsorganisatie TNO in Den Haag is een driehoeksovercenkomst getekend over gezamenlijke aanpak van research tus sen de Britse Shoe and Allied Trades Research Association, de nijverheidsorgani satie TNO en de Vereniging voor Research en Informatie ten behoeve van de Schoenindustrie (Veris). De heer H. van Sambeek, voorzitter van Veris, heeft op een persconferentie naar aanleiding van de ondertekening van deze overeenkomst meegedeeld dat de Ne derlandse schoenindustrie en de toeleveringsbedrijven deze samenwerking hard nodig hebben. Evenals de textielindustrie heeft de schoenindustrie te kampen met grote concurrentie van zgn. lage loon-landen. Naar de mening van de heer Van Sambeek zal de Nederlandse schoenin dustrie er, door middel van de samen werking op het gebied van de research, binnen vijf jaar in moeten slagen de loonkosten met de helft terug te bren gen. Die loonkosten bedragen dertig tot vijfendertig procent van de produktie- kosten van een paar schoenen. Slaagt die poging niet, dan is er voor de Nederlandse en voor de Westeurope- se schoenindustrie geen reden van be staan meer, volgens de heer Van Sam beek. Met gebruikmaking van syntheti sche produkten en verdergaande me chanisering en automatisering kan men z.i. de loonkosten terugdringen en de concurrentie het hoofd bieden. Die concurrentie kwam tot dusverre voornamelijk van Italië, maar Spanje komt zeer sterk opzetten, evenals Grie kenland, Tunesië, Algerije en andere landen in Noord-Afrika. Als het gebruik maken van syntheti sche produkten slaagt, dan zal dat, naar de heer J. J. M. van Dooremalen, secre- AMSTERDAM Het bestuur van ACF, Amsterdam Chemie Farma cie N.V. deelt mee, dat het in de eerst komende algemene vergadering van aandeelhouders in mei a.s. zal voorstel len het dividend over het boekjaar 1969 te verhogen en te bepalen op 23 pet. Overeenkomende met 5,75 per aan deel van 25 neminaal (over het boek jaar 1968 werd uitgekeerd 20 pet. of 5,- per aandeel). UTRECHT Olland Industrie- en Handelsmaatschappij N.V. te De Bilt heeft besloten om naast haar vestigingen in De Bilt en Soest een produktiebedrjjf voor automaten- en snelwegeronderdelen te vestigen in Emmeloord. De vestiging in het hart van de Noordoostpolder zal in eerste instantie werk bieden aan 30 a 40 werknemers. Groeimogelijkheden tot 150 werknemers zijn niet uitgesloten, aldus de directie van Olland. De plannen zijn erop gericht omstreeks 1 juli met de pro- duktie in Emmeloord te beginnen. Olland N.V. heeft thans 175 werknemers. De directie heeft geruime tijd getracht in het centrum van het land de noodzakelijke expansie te realiseren. Emmeloord is als vestigingsplaats gekozen in verband met het werknemerspotentieel in de Noordoostpolder en het aangrenzende gebied van het „oude land". Olland N.V. is in 1853 opgericht in Utrecht en sinds 1926 gevestigd in De Bilt. Het bedrijf richtte zich aanvankelijk uitsluitend op de produktie van wis- en natuur kundige preeisie-instrumenten. In 1907 introduceerde Olland de eerste automati sche weegschalen (snelwegers) voor winkelgebruik in Europa. De produktie werd later uitgebreid met vleessnijmachines en koffiemolens. Ook maakt het bedrijf muntbalansen en onderdelen voor computers In 1946 werd de N.V. uitgebréid met een handelsmaatschappij, die de exclusivi- teitsrechten verwierf voor import, verkoop en service van Zweedse kasregisters en plaatskaartenautomaten. In 1959 werd gestart met de produktie van de eerste automaten voor afgifte van warme dranken. Binnenkort komen ook automaten voor koude dranken in produktie. De produktie van het bedrijf (omzet tien miljoen gulden per jaar) richt zich niet alleen op Nederland, maar ook op andere Europese landen, Amerika, Australië, Zuid-Afrika en Zuidoost-Azië. GENÈVE Door de internationale organisatie voor standaardisatie (ISO) is kritiek geleverd op de internationale automobielindustrie, die de pogingen van het ISO om tot meer eenheid te ko men nu en dan volkomen aan de laars lapt. Bumpers, bijvoorbeeld, hebben als opvangers van aanrijdingen vrijwel geen nut meer, het zijn alleen nog maar fraaie verchroomde dingsigheidjes ge worden waarvan het enige doel schijnt te zijn, dat zij er mooi uitzien. Vier jaar geleden had het erop gele ken, dat men de bumpers uniform zou plaatsen op een hoogte van 405 milli ter van de grond, maar toen kwamen de Amerikanen met een afstand van 450 millimeter om al gauw te worden gevolgd door veel Europese fabrikan ten, die probeerden hun afzet in de Verenigde Staten te vergroten. Op het gebied van koplampen is de chaos volkomen, met uitzondering van Amerika. Daar heeft men, in slechts twee standaarduitvoeringen, de na de oorlog ontwikkelde „sealed beam"-lam- pen in gebruik die, volgens de ISO in Amerika bij de miljoenen worden ge maakt en dus erg goedkoop, en die men aan elk service-station in hooguit een paar minuten kan laten verwisselen. En dan is daar het probleem van de kleuren van de richtingwijzers- of lampjes, hier rood, daar oranje en daar wit of een combinatie van die drie. Frankrijk blijft als enige land ter 141 Lothar krómp hoe langer hoe verder ineen en hij werd al maar, al maar kleiner. Eindelijk was hij bijna zo dun als de draad garen, die hij uit de voering van zijn pandjesjas had getrokken en nu van de zoldering naar beneden hing als een dikke harige kabel. De brokken steenkool, die een deel vormden van Goverts wintervoorraad, zagen er uit als machtige bijna onbeklimbare rotsblok ken. Intussen was ook een vette vlieg komen aan lopen. Het dier kriebelkraste onderzoekend nader bij en keek de gekrompen helderziende met zijn bolle fletse ogen vraatzuchtig aan. Blijkbaar vroeg het zich af of dat onbekende insekt met wereld maar voortgaan met het ver plicht stellen van gele lichten die, zegt de ISO hebben bewezen geen enkel voordeel te hebben boven „witte". Voortgang wat de standaardisatie be treft is er wel gemaakt in de afgelopen jaren, maar dan op gebied van onder delen die met de „mooiheid" van een auto niets te maken hebben, zoals bij de elektrische installaties en de bougies, om maar een voorbeeld te geven. De NV Scheepswerf en machinefa briek „Welgelegen" wil in Harlingen een droogdok gaan exploiteren. Ver wacht wordt, dat het droogdok werkge legenheid zal bieden aan 40 tot 50 ar beidskrachten. Het droogdok zal aan het zuideinde van de kade in de Nieuwe Willemshaven worden gebouwd, indien de gemeenteraad zich voor deze locatie mocht uitspreken. Men wil rekening houden met het feit, dat er een samen werking to tstand gekomen is tussen de NV „Welgelegen" en de Amsterdamse Droogdok Mij. PARIJS AFP Het oplichten van de fiscus is een van de meest beproefde en oudste Franse gewoonten en heeft een enorme omvang aangenomen. Dit schrijft het weekblad l'Express in een artikel over de belastingfraude irt Frankrijk. „Volgens zeer voorzichtige schattingen bedraagt de fraude tien tot 15 pet. van de totale jaarlijkse belasting ontvangsten. Dit is niet zoveel als de begroting van onderwijs. Met dit geld zou ieder jaar 5.000 km autoweg kun nen worden aangelegd", aldus het Franse weekblad. AMSTERDAM De heer P. J. van de Rons, schepen van Brussel en vice- voorzitter van de raad van beheer van de Internationale Jaarbeurs van Brus sel, vertelde in Amsterdam ten aanhore van p.a. zijn Amsterdamse collega, de heer Hamnt. vele journalisten en pro minenten uit het bedrijfsleven, wat de 43e Brusselse Jaarbeurs dit jaar te bie den zal hebben. Het zijn niet minder dan 15 beurzen, voornamelijk vakbeurzen, dus niet voor het publiek toegankelijk, die van begin maart tot eind september in de Belgi sche hoofdstad worden gehouden met als onderwerpen kristal, porselein en dergelijke zaken, bouw en decoratieve kunsten, verwarming, lucht verzorging en isolóttie, speelgoed, huiselijk com fort, industriële uitrusting, burgerlijke bouwkunde, baby-artikelen, verf, meu belen, houtbewerking, automatisering, verpakking, en ten slotte wordt nog een vakbeurs gehouden voor gemeentelijke uitrusting, dus zaken die voor ge meentebesturen belangrijk zijn. De eerste Brusselse Jaarbeurs werd in 1920 gehouden, zodat dit jaar de 50e verjaardag van de beurs zal worden ge vierd. De directeur van de beurs, de heer R. Evers, zei dat hei verdwijnen van de tolgrenzen Brussel dichter dan ooit bij Amsterdam heeft gebracht. Dit bete kent dat wij onze ogen niet meer kun nen sluiten voor alles wat in onze buur landen gebeurt. De dagelijkse ervaring leert ons, dat de economische en sociale interdepen dentie zo sterk is geworden dat een lou ter nationaal gericht beleid niet meer verantwoord zou zijn. AMSTERDAM Continental Illinois National Bank and Trust Company heeft bekend gemaakt, dat zij in 1970 kantoren zal openen in Rotterdam, München en Zürich. De nieuwe vesti gingen betekenen een afsluiting van de tegenwoordige fase van expansie van de bank in Europa. dat hoge hoedje op een lekker hapje zou wezen of niet... Lothar was natuurlijk bang voor dat vreselijke monster en mompelde: „Als dat nare dier honger heeft, ben ik er geweest. Daarom maar met de grootste spoed langs de reddinglijn omhoog!" Onmiddellijk begon hij het dikke touw te beklimmen en na een kwartier van moei zame inspanning kon hij naar beneden kijken in een eindeloze afgrond. Héél diep geneden hem eindigde de draad en daar was oo: nog iets te zien van de berg kolen. „Nog even..., steunde hij. „Dan kan ik door een kier in de ka ner van die kladschilder kruipen... En dan gauw weer groei en..." Nu duurde het niet lang meei of de hel derziende bevond zich in 't woon- en slaapvertrek van de kunstenaar G. Klodder, alhoewel hij zich daarbij nogal vreemd ophield tussen de planken vloer en het versleten kleed. Daar begon hij weer te groeien en weldra was hij zo groot als een muis. De kunstschilder lag nog steeds met een daverende hoofdpijn in bed en had de ogen wijd open. Met starende blikken lag hij naar het vloerkleed te kijken en steunde: „Wat heb ik ge zegd? Er zijn muizen in huis." DEN HAAG Volgens mededeling van het Centraal Bureau voor de Statistiek bedroeg de waarde van de uitvoer van land- en tuinbouwprodukten in het vierde kwartaal van 1969 f 2635 miljoen. Dit betekent een stijging t.o.v. het overeenkom stige kwartaal in 1968 met f 286 miljoen of 12 procent. De uitvoer van land- en tuinbouwprodukten over het jaar 1969 bedroeg f 9679 miljoen. Ten opzichte van het jaar 1968 is dit een stijging van f 1340 miljoen of 16 procent. De uitvoer van land- en tuinbouwprodukten van Nederlandse herkomst nam toe met f 1015 miljoen, de produkten van niet-Nederlandse herkomst met f 325 miljoen. Het aandeel van de land- en tuinbouwprodukten in de totale Nederlandse uitvoer over het jaar 1969 bedroeg 26,8 procent, in 1968 bedroeg dit percentage 27,6. taris van Veris, verwacht weinig gevol gen hebben voor jiet totaal van de on geveer twaalfduizend werknemers In de Nederlandse schoenindustrie. Men kan door minder, of niet opvangen van de gevolgen van natuurlijke afvloeiing de werkgelegenheid veilig stellen. De schoenindustrie kampt op het ogenblik met een gebrek aan vakbekwame ar beidskrachten. De produktiewaarde van de Neder landse schoenindustrie is thans onge veer vierhonderdmiljoen gulden per jaar. De schoenproduktie, met inbegrip van die van rubberschoeisel en van schoeisel met textiel, bedraagt circa tweeëndertigmiljoen paar per jaar. Daarvan wordt ongeveer twintig pro procent van 'ordt voorzien cent geëxporteerd. Zestig de Nederlandse markt van Nederlands schoeisel. Als de researchsamenwerking slaagt - en in de Britse „Shoe and Allied Trades Research Association" is men al 'n heel eind gevorderd in 't fabriekma tig produceren van schoeisel uit synthe tische produkten - dan zal er, naar de heer Van Sambeek verwacht, ook een mentaliteitsverandering bij de consu ment gaan optreden. Dan zal het, naar het zich nu laat aanzien, relatief goed koper zijn nieuw schoeisel aan te schaffen dan het oude te laten herstel len. De toekomst voor de schoenherstel lers ziet er daarom z.i. niet zo best uit. Hij is overigens van mening dat de mannen wat het schoeisel aangaat meer modebewust zullen worden. Ook dat zal ér z.i. toe bijdragen dat er meer schoe nen zullen worden gekocht. Daar komt nog bij dat men met synthetische pro dukten de levensduur min of meer kan berekenen en daarop de produktie kan afstemmen. ROTTERDAM Het aantal detail- handelszaken is in 1969 in ons land mei ongeveer drie procent of ruim 5500 ge daald. De teruggang was in de provin cies Groningen en Friesland met vijf procent iets groter. Opmerkelijk is de grote daling in het aantal levensmidde lenzaken met bijna 3000. Sinds 1950 is het aantal verkooppunten in deze bran che met liefst 30.000 afgenomen tot 50.870 nu. Het aantal detailzaken met één vesti ging nam met 5.700 af en de markt- en straathandel met 500. Het aantal ver koopplaatsen van filiaalbedrijven nam met ongeveer 700 toe. DEN HAAG In de be stuursvergadering van de Vereenigde Ingenieursbureaux Viba N.V. is beslo ten op de op 11 mei a.s. te houden alge mene vergadering van aandeelhouders voor te stellen over het boekjaar 1969 een dividend uit te keren van 30 pet (v.j. 25), waardoor het slotdividend zal bedragen 24 pet. (v.j. 19 pet), aldus een communiqué. LONDEN Het meest gebruikte geldstuk van de Britten, de sixpence, (kwartje) zal ook na de invoering van het tientallig systeem in Groot-Brit- tannië in omloop blijyen. Het Britse Lagerhuis heeft hier donderdag met 284 voor en 240 tegen zijn goedkeuring aan gehecht. De omschakeling is op 15 februari '71 Vanaf die datum zal het pond sterling verdeeld zijn in honderd nieuwe pence met als nieuwe geldstukken vijf, tien er vijftig nieuwe pence. Daar komt dus ni ook het geldstuk van zes pence bij. Ned. Hen-. Kerk Beroepen: te Dieren J. Haanstra te Sua meer; te Eemnes-Binnen: J. Hovius te Dordrecht; te Rouveen Th. Lekker - kerker te Oosterwolde; te Amsterdam Amstelkerkgemeente)C. Balk te Sluia. Beroepen: te Tholen C. J. van der Plas, kandidaat te Katwijk aan Zee; te Nes en Wierum J. Haanstra te Suameer; te Wilnis J. de Vreugd, kandidaat te Katwijk aan Zee. Aangenomen: naar BergschenhoekG J. Wisgerhof te Daarle. Aangenomen: naar Kollumerzwaag: G F. A. Carstens te Zaandam; naar Win terswijk G. J. Th. van Dijk te Spijke- nisse. Bedankt: voor Lunteren en voor Stol wijk: J. H. Vlijm te Krimpen a.d IJssel; voor Ermelo (toez.): W. I Doude van Troostwijk te Door- werth; voor Ede: J. Smit te Putten. Bedankt: voor Austerlitz H. G. van Duyl te Oisterwyk-Helvoirt. Geref. Kerken Beroepen: te Leerdam D. J. Ras te En schede. Beroepen: te Groningen-Noordoost E. J, Duursema te Maassluis; te Zwolle: P. C. Koster te Monster Aangenomen: naar Londen J. W. Bats te Marknesse: naar Scheveningen G Brouwer Szn. te Zaandam. Bedankt: voor Nieuw-Vennep P. Popma te Zutphen. Ger. Kerken Vrijgemaakt Beroepen: te Goes K. Folkertsma, kan didaat te Bedum; te Baflo en Warf- fum H. J. Begemann te Drogeham Beroepen: te Hoogkerk J. M. Goedhart te Drachten; te Pretoria (scriba H. J. Nauta) J. G. Metjer te Zwijndrecht Chr. Geref. Kerken Bedankt: voor Rotterdam-West M Vlietstra te Werkendam. Geref. Gemeenten Beroepen te Rassen: D. Hakkenberg te Dordrecht; te Stolwijk: A. Hoogerland te Werkendam. Beroepen: te Middelharnis G. J. van der Noort te Capelle a.d. IJssel; te Waar denburg: P. Blok te Dirksland; te Goudswaard: A. Hoogerland te Wer kendam. Aangenomen: naar Ophcusden J. Ka rens te Nieuwerkerk (Zld.).

De Vallei | 1970 | | pagina 2