He mui Prins Willem-Alexander gaf weer one-man-show Ernstige wateroverlast in Brabant en Limburg Hoog water in Duitsland en Frankrijk Insluiper sloeg kind met baksteen op hoofd Vader en kind na frontale botsing dood Tee-Set" nu zesde in V.S. PRINSJES CONSTANTIJN EN BERNHARD IN UTRECHT GEDOOPT Margarine twee cent duurder Prins Bernhard vertrokken LOOS ALARM OVER BOM BIJ V. EN D. Vrouw lag weken dood in huis Jongste Oranje generatie huilend kerk uit ACHTERSTRAAT LUST 6 Blinde passagier doodgevallen Tros ontslaat ook Tony Schilfer stein Belg in Moskou vrijgelaten Turk schoot op vrouw en schoonmoeder Vrouw verborg gedode baby in koffer van naaimachine Suriname niet naar uitroeping republiek Guyana Hans van Manen uit leiding Ned. Danstheater NA KABINET-DE JONG MOET ER VRIJ BAAN ZIJN VOOR EEN NIEUWE MENTALITEIT w j Goud V/ zonnebloem- margarine TIJDELIJK V) IN AMSTERDAM AUTOOTJES Theodorakis toch erger ziek Evangelische politiek- vooruitstrevende politiek A.R.P.-Evangelische Volkspartij washanden, ruwe handen.wintehhano^1 CHU-VOORZITTER PROFVAN HULST: MAANDAG 23 FEBRUARI 1970 Afschaffing dienstplicht in de V.S. WASHINGTON Een speciale commissie heelt president Nixon meegedeeld, dat de militaire dienstplicht in 1971 zal kunnen worden opgeheven en dat men dan geleidelijk een stelsel kan invoeren van vrijwillig dienstnemen tegen hogere betaling. *s Lands belangen zullen beter kunnen worden gediend als men beschikt over strijdkrachten bestaande uit vrijwilligers, eventueel aangevuld door dienstplich tigen, dan over een strijdmacht die bestaat uit een deel vrijwilligers en een deel dienstplichtigen. vimiiniuHiittiirniitiggtrfnimrim ENSCHEDE Een personenauto is gisteravond buiten de bebouwde kom van Enschede frontaal in botsing geko men met een tegemoetkomende wagen, waarna een derde auto weer op deze laatste personenauto inreed. Van de vier inzittenden van de tweede auto de familie Beertsen uit Enschede, be staande uit man, vrouw en twee kinde ren van drie jaar en 11 maanden werden de heer Beertsen en het drieja rige kind gedood. De beide andere inzit tenden werden niet levensgevaarlijk gewond. De inzittenden van de derde bij dit ongeval betrokken auto werden ernstig gewond, evenals de inzittenden van de eerste auto. DIEVER Zondagmorgen om kwart over elf kwamen een tandarts en zijn echtgenote, gewoond hebbend in Hooge- veen, om het leven toen hun auto in Diever op de Zorgvlietweg tegen een boom terecht kwam. De slachtoffers zijn de 59-jarige Klaas Oosterheert en de 49-jarige Gretha Oosterheert. DEN HAAG De margarine is van daag twee cent per pakje (250 gram) duurder geworden. Eind vorig jaar werd met een beperk te verhoging volstaan. De prijzen op de wereldmarkt zijn hoog gebleven. Daar om is nu na overleg met het ministe rie besloten de prijs op te trekken. ADVERTENTIE SOESTERBERG Prins Bernhard is gisterochtend van het vliegveld Soes- terberg naar Indonesië vertrokken. De prins gaat eerst in Ethiopië natuurre servaten bezoeken, dan in Pakistan be sprekingen voeren over het World Wild Life Fund en daarna in India nederzet tingen van Tibetaanse vluchtelingen bezoeken. Van 12 tot 27 maart is hij in Indonesië. Daarna woont hij in Osaka (Japan) de Nederlandse dag op de we reldtentoonstelling bij. 0 De Nederlandse popgroep Tee-Set is met „My Belle Amie" doorgedrongen tot de zesde plaats op de Amerikaanse top tien. „My Belle Amie" was het eni ge nummer dat zich in de top tien wist te werken. Vorige week stond het nog 14. Hiermee staan nu twee Nederlandse groepen op de Amerikaanse top tien. „Venus" van Shocking Blue is op de ranglijst gebleven en bezet nu de tiende plaats. „Venus" is inmiddels ook doorgedron gen tot de Engelse top tien. Vorige week stond „Venus" nog op de elfde plaats nu is de zevende bereikt. Volgens de maatschappij die „Venus" in Engeland uitbrengt is dit de eerste maal dat een Nederlandse groep de En gelse top tien heeft gehaald. Venus wordt een „folk rock love song" ge noemd. De commissie, die bestaat uit vijftien deskundigen en die in maart 1969 werd samengesteld, stelde voor dat de rege ring het Congres snel moet gaan vra gen om hogere soldij, alsmede om an dere emolumenten, voor jonge dienst plichtigen en luitenants en dat de hui dige Dienstplichtwet moet vervallen op 30 juni 1971. Het formeren van de nieuwe strijd krachten bestaande uit vrijwilligers zal in het eerste jaar ongeveer 3,24 miljard dollar kosten, waardoor de militaire be groting voor het fiscale jaar 1971 zal stijgen tot ruim 75 miljard dollar. De commissie stelde niet voor hoe groot de nieuwe strijdmacht zal moeten zijn, maar liet wel weten, dat als deze er eenmaal is het onder de wapens heb- den van twee tot drie miljoen man, tus sen de 1,5 en de 4,6 miljard dollar per jaar zal kosten. Militaire deskundigen hadden reeds voor het indienen van het rapport doen weten, dat volgens hen de commissie zou proberen aan te tonen dat men een vrijwilligersleger kan onderhouden te gen „onrealistische, te lage kosten". In reeds eerder gedane regeringsstu dies over het vormen van een strijd kracht bestaand uit vrijwilligers, dus beroepsmilitairen, was gezegd dat een dergelijke strijdmacht het land tot 17 miljard dollar per jaar zou kunnen kos ten. De commissie, die thans haar rapport heeft ingediend, is van mening, dat men op vrijwillige basis genoeg militai ren kan aantrekken om de kracht van de strijdmacht te handhaven op het vereiste peil. Op het ogenblik hebben de VS 3,5 miljoen man onder de wapens, maar dit aantal neemt geleidelijk af, sinds er voortdurend troepen uit Vietnam wor den teruggetrokken. Een Amerikaan die destijds sterk op het vormen van een vrijwilligersleger had aangedrongen, was oud-president generaal Eisenhower. Niet lang voor zijn dood had hij nog gezegd: „Ik ge loof niet, dat ik dit nog zal meemaken". AMSTERDAM De Amsterdamse politie heeft gisteravond in alleryi de omgeving van de gebouwen van Vroom en Dreesmann in de Kalverstraat en de Bilderdijkstraat afgegrendeld nadat een anonieme man het hoofdbureau van politie had gemeld dat er tussen zeven en half acht bommen zouden ontploffen. De melding kwam om zeven uur bin nen, zodat er geen tijd meer was in de grote gebouwen een speurtocht te be ginnen. Voetgangers, tram- en autover keer werden omgeleid en de omwonen den werd aangeraden tijdelijk hun hui zen te verlaten. Toen er om half negen nog niets was gebeurd, werd het alarm opgeheven en stelde de politie een on derzoek in de warenhuizen in, echter zonder resultaat. GRAZ In Mandling in het Oosten rijkse Stiermarken is gisteren de 62-ja- rige toeriste Maria Greven-Steiner uit Amsterdam dood aangetroffen. Zij moet zaterdagavond op weg naar haar hotel van een talud zijn gestort. Zij heeft zich nog naar een huis kunnen voortslepen, maar bleef daar liggen. Zij moet daar door de koude gestorven zijn. Dit is het historische moment in de Utrechtse Dom: twee Oranje prins jes worden tegelijk ten doop gehouden. Het is wel een gedrang op het litur gisch podium. Achter prinses Margriet met Maurits) staat koning Constan tijn, achter prinses Beatrix met Con stantijn) prins Bernhard Sr. Rechts van hem luitenant-generaal Wolff van de Koninklijke Luchtmacht. Geheel rechts ds. Kater met achter hem zijn collega Berkhoff. UTRECHT „Dat nu Uw kinderen worden binnengebracht''. Deze woorden van ds. H. J. Kater zaterdagochtend in een propvolle Utrechtse Domkerk luidden enkele onvergetelijke ogenblikken in. Het is zes minuten vóór twaalf als de prinsen Constantijn en Bernhard junior „geëscorteerd" door een kinderkoor en aangestaard door 1150 paar nieuws gierige ogen door hun verzorgster de kerk worden binnengedragen. Vier minuten later breekt het histo risch moment aan waarop voor het eerst in de geschiedenis twee prinsjes tegelijk ten doop worden gehouden Constantijn door moeder Beatrix en Bernhard door vader Pieter van Vol lenhoven. Zes maal schept ds. Kater water uit het doopvont en besprenkelt daarmee de hoofdjes van de dopelin gen eerst Constantijn, dan Bernhard, die het al lang op een huilen heeft ge zet. Zijn broertje Maurits valt even la ter keurig in. De volgende »omenten zijn voor Wil- lem-Alexanders nieuwste mini-one- man-show. Hij dribbelt op en neer, klautert het liturgisch podium op en af en wil aan iedereen zijn speelgoedauto- tootjes laten zien. Intussen probeert mr. Pieter tevergeefs zijn jongste zoon te sussen, speelt prinses Margriet met Maurits en prins Claus met Friso en laat Constantijn op de schoot van zijn moeder alles gelaten over zich heengaan. Na een paar minuten komt er een einde aan deze onbevangen tafereeltjes. De doopstoet trekt zich terug en de an dere prinsjes moeten mee. Alleen Wil- lem-Alexander probeert er tussenuit te ATHENE De Griekse componist Mikis Theodorakis, die door het huidige Griekse kolonelsbewind gevangen wordt gehouden, heeft door de vochtige zeelucht bij het gevangenkamp te Oro- pos last van zijn reumatiek en tuber culose. Dit is meegedeeld door zijn vrouw, die hem, samen met zijn vader, heeft mogen bezoeken. De componist werd verleden week in een ziekenhuis te Athene behandeld wegens een verstuikte enkel en is woensdag jl. weer naar Oropos terugge bracht. EINDHOVEN Zaterdagmorgen is in haar huis in Eindhoven het lichaam van de alleenwonende 27-jarige vrouw A. M. L. ondekt. De vrouw moet al en kele weken geleden overleden zijn. Bij sectie werd koolmonoxyde aangetrof fen. De waterkraan in huis liep wel. knijpen. Prof. Berkhof, de andere voorganger in deze dienst, „vangt" hem en levert hem over aan vader Claus. Van vóór tot achter in de kerk trekt de doopstoet een spoor van gehuil. Het lijkt of de jongste Oranjegeneratie het in koor op een brullen heeft gezet. Ie dereen heeft plezier, de koninklijke fa milie niet het minst. „Heer, dank voor dit onbevangen kinderspel" bidt ds. Ka ter. „Geef ons, volwassenen, ook iets van dat spontane natuurlijke". Even later krijgt ook hij de lachers op zijn hand. Hij geeft een verklaring van de namen van de dopelingen. Bern hard blijkt te betekenen: Zo sterk als een beer. En dat wilde er op de ko ninklijke rij wel in. Buiten de Dom is gedemonstreerd te gen koning Constantijn door de „Grie kenlandwerkgroep". •De auto van prinses Margriet en mr. Pieter van Vollenhoven werd besmeurd met oranje verf. De dader werd aange houden en bekeurd. Na de feitelijke doop hield ds Kater een korte toespraak, maar ieders aandacht was gericht op prins Alexan der die voor enkele vrolijke ogenblik ken zorgde. *000000000000000000000000 '00000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000 ROERMOND Het water in de Maas stijgt snel als gevolg van dooi en regen. In het stroomgebied van de Dommel dreigde de wateroverlast van de laat ste dagen op diverse plaatsen ernstige gevolgen te krijgen. Bij de Spoordonkse molen in Oir- schot is men er met hulp van militai ren op het nippertje zondag in ge slaagd een twintigtal woningen voor overstroming te vrijwaren. Te Boxel zijn de proefvelden van de NV Orga- ADVERTENTIE chemia onder water komen te staan en moesten in de proefkassen de ver warmingsinstallaties worden uitge schakeld. Het bedrijf heeft vandaag slechts gedeeltelijk kunnen werken, omdat de afvoer van chemische af valstoffen onmogelijk is geworden. Een bedrijfswoning moest worden ontruimd. Ook de NV Exportslachterij Boxtel van de NCB was met produktiestoring (1650 varkens per dag) bedreigd. Het waterschap de Dommel heeft alle technische mogelijkheden uitgebuit en kan nu vanwege de moeilijkheden met de Maas, waarop de Dommel loost, alleen maar afwachten of het een paar dagen droog weer wil blij ven. Ongeveer 120 ha landbouwgrond onder Wouw en Steenbergen zijn zon dag onder water komen te staan als gevolg van lozingsmoeilijkheden door de hevige regenval. Hoe groot de schade voor de getroffen boeren is, valt nog niet te zeggen. Zeer twijfel achtig is het dat zij een schadeclaim kunnen indienen, omdat het hier een geval van overmacht zal betreffen. Het Zuidlimburgse dorpje Geulle is gisteravond blank komen te staan. Sommige boerderijen zijn geïsoleerd. In talrijke huizen staat het water de cimeters hoog. De bevolking van Valkenburg is met geluidswagens gewaarschuwd voor een overstroming van de Geul. Enkele straten zijn onder water ge lopen. Daarna ging het water zakken.' Vlaamse studentenbond. SYDNEY Een jongen is doodgeval len toen hij viel uit het neuswielcom- partiment van een vliegtuig, enkele ogenblikken ha vertrek. Hij had zich verborgen in het neus- wielcompartiment van een Japanse Douglas DC 8. Ongeveer 200 mensen za gen hoe de jongen van een hoogte van 150 meter te pletter viel. De piloot van de machine, die op weg was naar Tokio, wist van niets maar keerde terug toen hij hiertoe radiogra fisch werd opgeroepen. Het staat te bezien of de jongen de tocht zou hebben overleefd ook als hij niet was gevallen. Hij zou waarschijn lijk zijn doodgevroren, of door het naar binnen komende wiel zijn vermorzeld. Zijn naam noch leeftijd zijn op dit ogenblik bekend. HILVERSUM Tony Schifferstein, televisieproducer bij de TROS, zal deze omroepvereniging binnenkort moeten verlaten. Hij had een jaarcontract. Nu heeft het bestuur besloten het niet meer te verlengen. Met Karei Prior en Jack Dixon, wier ontslagaanvraag inmiddels bij het ar beidsbureau in Hilversum is ingediend, behoorde Tony Schifferstein tot de meest ervaren televisiemakers van de Tros. BRUSSEL De jeugdige student, Vic tor van Brantegem uit Gent, die enkele dagen geleden in Moskou tot een jaar dwangarbeid was veroordeeld hij had pamfletten verspreid in een thea ter aldaar, waarin kritiek werd geleverd op de houding van het Kremlin tegen over de intellectuelen is weer in Bel gië. Hij was plotseling in Moskou uit de gevangenis gehaald en op een vliegtuig naar Kopnhagn fzet. Tot degenen die hem in Brussel op wachtten behoorde een delegatie van de 10000000000000000000000001 ADVERTENTIE Als zelfs het beste afwasmiddel uw handen niet meer voldoende beschermt, dan moet u eens San Balm handcrême proberen. Laten we u niet gaan vermoeien met de samenstelling, u een zorg, als 't maar helpt. En dat doet 't! U hebt al een tube voor f 1,70 bij uw drogist of apotheker. maakt uw handen handcrême weer 9aaf en zacht. FRANKFORT Als gevolg van onge woon hoge temperaturen, die zich bo vendien zeer plotseling manifesteerden, z\jn op verscheidene plaatsen zijri vieren van de Rijn en de Donau buiten hun oevers getreden. Hier en daar was het peil van de Do nau anderhalve meter hoger dan nor maal. Bij Schladem, waar het water van de Sieg, een zijrivier van de Rijn, zeer hoog stond raakte als gevolg van het water de locomotief van een expres- trein uit de rails en kantelde. Er werd niemand gewond. In Frankfort lag voor een hotel in de Main een groot woonschip, dat 200 gas ten herbergde, voor wie „aan de wal" geen plaats was. Die mensen waren daar in verband met een jaarbeurs. Omdat de Main zeer snel steeg moest het schip in grote haast een eind stroomafwaarts varen, omdat het an ders niet meer onder de bruggen door had gekund. Bij Frankfort stond het water van de Main drie en een halve meter boven normaal peil. De jaarbeursgasten stonden vreemd te kijken toen hun drijvende hotel ver dwenen bleek te zijn. Het lag kilome ters verder stroomafwaarts. Er werd toen inderhaast een pendeldienst per autobus georganiseerd. De scheepvaart op de Rijn kon zon dagavond nog normaal doorgaan, maar op de Moezel was geen verkeer meer mogelijk. In het noorden van Baden is zondagochtend hoogwateralarm gege ven. In het district Heidelberg zijn en kele dorpen door het water geïsoleerd. Twintig mensen zijn met rubberboten uit hun huizen gehaald. In het district Erbach wordt ook veel hinder van het water ondervonden, evenals in delen van Beieren en Noord- rijnland-Westfalen. Het slechte weer dat reeds dagen in Frankrijk heerst, veroorzaakt ook daar overstromingen. Het regent gestadig en door het betrekkelijk zachte weer smelt ook de sneeuw. In het Parijse bekken verslechtert de toestand voortdurend door was van de Seine en de warmte. Een aantal wegen staat blank. Ook de Moezel en andere rivieren zijn buiten hun oevers getreden. EINDHOVEN Een insluiper heeft op de tweede verdieping van een café- restaurant in Eindhoven een achtjarig zoontje van de eigenaar met een steen zo hard op het hoofd geslagen dat het hersenletsel opliep. Het jongetje was wakker geworden. De indringer de 29-jarige J. B. uit Eindhoven liep bij zijn vlucht zoveel verwondingen op dat hij naar een zie kenhuis moest. De eigenaar greep de indringer vast en wilde hem naar beneden brengen. Op de overloop ontsnapte de insluiper Twee kelners grepen de vluchteling vast maar deze rukte zien opnieuw lo« om dwars door een tochtdeur de straat op te vluchten. De hevig bloedende man werd door voorbijgangers opgevangen en moest meteen naar een ziekenhuis. ALMELO Een Turkse arbeider heeft zaterdagmiddag om vijf uur In Almelo, vlak bij zijn woning met een pistool schoten gelost op zijn 22-jarige echtgenote en haar 44-jarige moeder, met wie hij ruzie had. Twee schoten waren raak. Zijn vrouw werd in de arm geraakt, haar moeder in de buik. De toestand van de twee vrouwen, die in'een ziekenhuis zijn opgenomen, is bevredigend, vital»* lichaamsdelen zijn niet geraakt. De Turk, de 30-jarige M. T., is zondagmid dag aangehouden. Hij woonde sind> 1966 in Almelo. De laatste tijd leefde hjj op zeer gespannen voet met z'n echt genote. HELLEVOETSLUIS In Hellevoet- sluis is vrijdagavond een 29-jarige vrouw gearresteerd die ervan wordt verdacht haar pasgeboren baby te heb ben gedood. De vrouw woonde in Zwartewaal ei heeft enkele maanden geleden haar echtgenoot verlaten, waarna zij haar intrek nam bij kennissen te Hellevoet- sluis. Toen de man gistermiddag in zijn woning te Zwartewaal de vliering op ruimde, ontdekte hij in een naaimachi nekoffer de dode baby. Dr. J. Zelden- rust, hoofd van het gerechtelijk ge neeskundig laboratorium, constateerde na sectie dat de baby reeds in septem ber direct na de geboorte moet zijn ge dood. PARAMARIBO Suriname zal niet vertegenwoordigd zijn als het buurland Guyana maandag tot onafhankelijk»* republiek wordt uitgeroepen, vier jaar nadat het onafhankelijkheid binnen het Britse gemenebest verkreeg. Suriname heeft geen uitnodiging ont vangen de plechtigheid in Georgetown bij te wonen. Het Koninkrijk der Ne derlanden, waartoe Suriname behoort, kreeg wel een uitnodiging. De vertegenwoordiger van Guyana in Paramaribo, Rudy Kendall, heeft de regering en de staten van Suriname wel gevraagd voor een ontvangst in zijn woning, maandag. De regering en de staten hebben daar echter voor bedankt omdat zij niet naar Georgetown zijn genood en wegens de gewapende bezet ting die Guyana in het betwiste grens gebied onderhoudt. DEN HAAG Hans van Manen trekt zich terug als artistiek leider van het Nederlands Dans Theater. Hij blijft aan het gezelschap verbonden als cho reograaf. Opvolger van Hans van Ma nen wordt de Amerikaan Glen Tetley, die sinds kort deel uitmaakt van de lei ding van het Dans Theater. Tussen de zakelijke leiding en een groot aantal leden van het gezelschap bestaat sinds enige tijd een controverse over het artistieke uitgangspunt van het Nederlands Dans Theater. AMERSFOORT „Het kabinet-De Jong moet zijn program kunnen afwer ken, zodat straks de baan vrykomt voor een nieuwe politieke koers met een nieuwe mentaliteit. Daarom mag het kabinet geen inzet voor de verkie zingen worden. Wel moet voor enkele goede ministers en staatssecretarissen uit dit kabinet in een volgende regering een plaats mogelijk zijn". Aldus de voorzitter van de CHU, prof. Van Hulst, zaterdag in Amers foort. Enkele volgens hem zwakke punten van het huidige beleid: onvol doende presentatie van het beleid, ach terblijven van de ontwikkeling van het noorden van het land en het niet oplos sen van de woningnood. Hij pleitte ondermeer voor: een zo groot mogelijke spreiding van de werkgelegenheid, 9 meer vrijstellingen voor dienst plichtigen, een creatievar buitenlands beleid, een „Deltaplan" voor de jeugd.

De Vallei | 1970 | | pagina 5