Veenendaals dagblad Nog geen definitieve regeling van wedden voor alle dienstplichtigen ZWITSERS WILLEN OVER LLCHTVEILIGHEID INT. CONFERENTIE Buiten Valsemunters met half miljoen mark bij Lobith gepakt Betogingen bij komst Pompidou Geen extra- politie voor festival malse blinde vinken Vrouw verzon overval en bedreiging van babv Lawine bedelft dertig mensen tfimÊk Dwarsgebakken Gewonden bij brand in chemische industrie Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei lekker! Rivierpolitie enterde jacht DORPJES GEÏSOLEERD Jongens staken bij Burgers zeehond dood (beneden 24 jaar) ARABIEREN GAVEN PAKJE IN FRANKFORT DEN HAAG - Ongetrouwde dienstplichtige soldaten beneden 24 jaar gaan I juli meer verdienen. COMMISSIE GEEN STANDPUNT Congres gevuld met boodschappen jongens Test lekker eten tips een goed stuk vlees hoort erbij IXa opklaringen en ine reuen Cj O DOORZOCHT CONTROLE In Zwitserland .Bur. voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red Giro 1321600. Losse nummers f 0,25; Abonnement 1,03 p.w., 4,40 p.m., 13,10 p.k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei" opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. DINSDAG 24 FEBRUARI I970 - 44e JAARGANG no. 46 Ongehuwde soldaat krijgt f 205.- „schoon ZURICH De Zwitserse regering heeft gisteravond aangedrongen op een inter nationale conferentie ter verbetering van de veiligheid in de luchtvaart. Zwitserland is bereid op te treden als gastheer voor een dergelijke bijeenkomst, die op korte termijn gehouden zou moeten worden. Alle personen van Arabische nationa liteit zullen in het vervolg een geldig inreisvisum voor Zwitserland moeten hebben. Het kabinet heeft besloten tot de strengst mogelijke controle op de visa, opdat Arabische commando's geen kans meer zullen zien het land binnen te komen. Soortgelijke maatregelen werden gis teren genomen' in tal van andere lan- Hun netto-inkomen zal dan stijgen van 174 tot 205 gulden per maand een verhoging van ongeveer achttien procent. Met deze maatregel wordt een ver schil in wedde tussen de nog niet 24-jarigen en de al 24-jarigen voor de helft ingelopen. stukken als een alternatieve dienst plicht en belastingfaciliteiten. Daarom kan de regering ook niets zeggen over het aantal en de omvang van de etap pes. Ook wil zij niet.de handen binden van een toekomstig kabinet. De wedde-verhoging van 1 juli kost de schatkist 27 miljoen gulden per jaar (dit jaar 13,5 miljoen). Daarvoor zal nog compensatie moeten worden gezocht. De verhoging zal niet op de begroting van defensie drukken. Aan een definitieve regeling van de wedden van alle dienstplichtigen, in samenhang met de wedderegeling voor beroepsmilitairen, is de regering nog niet toegekomen. De dienstplichtigen kunnen na 1 juli ook rekenen op een vakantietoeslag per jaar van zes procent van de wedde. Die toeslag komt in de plaats van de uitke ring bij vertrek met groot of klein ver lof van vijftien gulden per maand over de hele diensttijd voor eerste oefening. De extra toelage van twintig gulden per maand voor hen die langer dan zes tien maanden dienen blijft bestaan. De plannen moeten nog nader worden uit gewerkt en zullen een punt van overleg uitmaken met de verenigingen van mi litairen. Minister Den Toom (defensie) deelde gisteren ih de openbare vergadering van de vaste commissie uit de Tweede Kamer mee, dat met een beslissing over de wedde moest worden gewacht op de commissie dienstplichtbeleid (de zoge heten commissie-Peijnenburg). Deze commissie stelde voor om de wedden van dienstplichtigen na verloop van tijd •P 85 procent van de wedden vferi be roepsmilitairen van gelijke rang te brengen. Onjuist zou zijn om iemand die- op zijn eigen verzoek en in zijn eigen be lang uitstel kreeg na opkomst meer te betalen dan de dienstplichtigen die op de normale tijd opkwamen. (20 tot 21 jaar). Daarom wilde de commissie het eind doel stellen op 85 procent van de ge middelde- wedde van 20- en 21-jarige beroepsmilitairen. Zij gaf niet aan wanneer dat doel zou moeten worden bereikt, maar beschouwde dat als een punt van regeringsbeleid. Wel meende zij dat het verhogen van wedden in een aantal etappes moet geschieden. Over het einddoel heeft de regering nog geen standpunt, zei minister Den Toom. Dat houdt verband met vraag- De socialist Wieldraayer vond dat de berg een muis had gebaard. De KVP'er Maenen stelde zich gematigd positief op. Hij betreurde het evenals de li beraal Vonhoff dat de verhoging niet met terugwerkende kracht op 1 ja nuari ingaat. De heer Maenen diende een motie in waarin de regering wordt gevraagd een definitieve wedderegeling uiterlijk op 1 januari 1972 te bereiken. Minister Den Toom zei dat de motie voor hem moei lijk uitvoerbaar zou zijn. A Ongeveer 5000 Amerikaanse Joden hebben in het Lafayette park. tegenover het tV it te Huis, gedemonstreerd tegen het bezoek en de politiek van de Franse president Pompidou. '0SttêÊ*Êë»ëêêM0éêÊÊ*tt**ëë0êtMMêëM0êMëtM00Ê0ê*0M00Ê0t0M»000ê I In Duitsland verrichtte een zeer j gepassioneerd predikant-ornitho- j;00g zulke zijn er méér dan ge misschien zoudt onderstellen de dominee bij de Hernhutters dr. h. c. O. Uttendörfer, in zijn lange leven (hij werd ver over de tachtig) een j onderzoek naar vele tienduizenden verenkransen en braakproppen, aj- komstig van roofvogels, welke alle nauwkeurig naar soort en samen- stelling werden geregistreerd. Bij j dit veel-omvattende serieuze werk j deed hij veel herderlijke arbeid; o.a. schreef hij dertien boeken over J genoemde Evaqg. Broedergemeen- te. Hij was een onvermoeibare veelzijdige geest en een merkwaar- S dige, boeiende persoonlijkheid. Met J de studie over de grijpvogels en S hun achterblijvende sporen in het veld begon hij al omtrent 1897, toen j nog vrijwel niemander aan dacht de- ze dieren aldus te testen. Zijn beste ook voor de geïnteresseerde leek zeer leesbare boek is: ,,Die Ernah- rung der Deutschen Raubvögel und J 1 Eulen", dat op meer dan 400 blad- l i zijden een volledig overzicht der materie brengt; later verschenen nog zijn aanvullende „Neue Ergeb- nisse". Ge ziet uit dit alles, hoe één j enkel, klein onderdeel der veldbio- l logie een gehèel mensenleven kan J vullen en wanneer ge op een trip S eens op de pluimage-overblijfselen - van een vogel stuit, zult ge mis- schien even aan deze opmerkelijke S figuur denken. Een ander teken der aanwezig- heid van dag- en nachtgrijpers S vormt het z.g. gewei" of .,uit- j werp", zijnde de onverteerbare resten van haar, chitine, beentjes en schedels, die als viltige, rolron- Z de proppen worden uitgebraakt. Z Men vindt ze vrij zelden, want het Z bos is groot en zo'n worgbal klein: Z overigens verregent hij snel en valt Z uiteen. Eerst dient men de slaap- of roestbomen te weten, c.q. in het j broedseizoen het horst, om enige kans te krijgen, doch zolang de Z S roofvogelpopulatie niet is hersteld. voorspel ik u weinig succes. I 24 febr. 1970 A. B. WIGMAN i Het Duitse jacht Esperanza direct na aankomst in de haven in Emmerik WASHINGTON De Franse president, Georges Pompidou, is in de VS aange komen. Hy werd door de chef-protocol ontvangen. Vice-president Spiro Agnew, die de laatste tijd over de tong is gegaan in verband met de burgerlijke vrijheden, kwam nog op het nippertje op het vliegveld. Bij de aankomst van Pompidou demonstreerden 5000 jongeren tegen dc Franse wapenleveranties aan de Arabieren. EMMERIK Met de wapens in de aanslag heeft de rivierpolitie te Em merik maandagmiddag even boven- strooms bij Lobith kort voor vier uur het zeewaardige jacht Espa- ranza uit Diisseldorf bestormd en in beslag genomen. De uit twee koppen bestaande bemanning werd gearres teerd. Voor de Emmerikse politie be tekende dit een zeer sensationele vangst die voor de Duitse en Neder landse onderwereld wel eens zeer on aangename gevolgen kan hebben. Het is niet uitgesloten dat ook gangsters uit andere Europese landen dit zullen ervaren. Een minutieus onderzoek, waarbij Interpol werd ingeschakeld, zal t.z.t. zulks moeten uitwijzen. Met het zeewaardig jacht poogden de beide bemanningsleden niet minder dan een half miljoen aan vals geld naar Nederland uit te voeren. Dat het schip ongeveer een kilometer voor de Nederlandse grens kon worden geën terd, dankt de politie aan een tip die zij van een Duits-Nederlands gang stersyndicaat kreeg. Onmiddellijk kaarna werden van Duitse zijde de nodige maatregelen genomen. Politie- helikopters, boten van de rivierpolitie, de grenswacht en de douane werden gealarmeerd en volgden de „Esperan za" op haar weg over de Rijn naar Nederland. Toen het jacht Emmerik naderde werd het door boten van de rivierpolitie geëscorteerd en vlak voor de grens werden de beide beman ningsleden gedwongen te stoppen. Met de geweren in de aanslag werd het jacht benaderd en nadat men langszij was gekomen sprongen zwaar gewa pende leden van de politie op het jacht over. Zonder weerstand te bie den gaven de beiden ongeveer 25 jaar oude bemanningsleden zich over. Het schip kon zonder slag of stoot worden geënterd. De beide mannen werden direct gearresteerd. Direct werd naar het valse geld een onderzoek inge steld. Na ongeveer veertig minuten vond men in een aktentas eenenvijftig pakjes, die elk tweehonderd bundeltjes van vijftig D.M. bevatten. Inderdaad bleek het geld vals te zijn. Het was voor een adres in Amsterdam bestemd waar het omstreeks middernacht zou worden afgeleverd. Het jacht, dat in beslag werd genomen en naar de ha ven in Emmerik werd gebracht had een inhoud van 11,7 ton en had circa 120.000 D.M. gekost. De Rijn blijkt vlak voor de Nederlandse grens door poli- tieboteia met gewapende bemanning geblokkeerd te zijn geweest om een evèntueel doorbreken van de „Espe ranza" te verhinderen. De Duitse politie, die terstond Inter pol heeft ingeschakeld, weigerde ook maar een enkele bijzonderheid over de twee mannen mede te delen. Op het jacht werd ook nog een geladen trommelrevolver gevonden. Om een opvallend wegblijven van Congresleden te voorkomen, tracht het Amerikaanse ministerie het Huis van Afgevaardigden met nict-Ieden „op te vullen", als de Franse president Geor ges Pompidou daar morgen een toe spraak zal houden. Dit is maandag beweerd door het De mocratische Congreslid van New York, Bertram Podell. Hij is leider van de ac tie onder Congresleden, om Pompidou's verschijnen in het Congres te boycotten uit protest tegen de Franse politiek in het Midden-Oosten. Podell beweert dat zeker een derde van de 435 Congresle den aan de boycot-oproep gevolg zul len geven. Het ministerie van Buitenlandse Za ken wil echter de congreszaal vol doen schijnen door de opengevallen plaatsen door boodschappenjongens en leden van de administratieve staf te laten bezet ten, zo beweerde Podell tegenover ver slaggevers. APELDOORN Er bestaan by de commissaris van de Koningin in dc pro vincie Gelderland overwegende bezwa ren om ter gelegenheid van het „World Peace- and Music Festival" de daarvoor noodzakelijke politiebijstand te verlenen. Dit is aan de burgemeester van Apel doorn, mr. A. L. des Tombe, meegedeeld. De commissaris van de Koningin is van oordeel dat in de vakantieperiode waar in het WPMF wordt gehouden, reeds een zodanig beroep op de politie wordt gedaan, dat wanneer een evenement van dit formaat doorgang zou vinden, dit tot onaanvaardbare consequenties zou lei den. ADVERTENTIE Panklaar bestellen bij de slager. 10 11 minuten braden onder geregeld omkeren en bedruipen. Serveren op een verwarmde schaal met aardappelpuree en groente naar keuze. Smakelijk eten! Publicatie van de Stichting Voorlichtingsbureau Vlees. Vleeswaren en Vleesconsen/en n o EINDHOVEN De Eindhovense mevr. K. die zes februari j.l. in haar woning door eon pseudo-belastingamb- tenaar van 2500 gulden zou zijn be roofd, heeft het hele verhaal zelf ver zonnen. De overvaller die eerst slechts vijftig gulden gevonden had, dreigde na de vrouw te hebben vastgebonden haar baby iets te doen als hij niet meer geld zou krijgen. Aldus het verhaal van de vrouw aan de politie. In de buurt zijn na de „roof' enkele geslaagde inzamelingsacties gehouden. De vrouw heeft het hele verhaal aan de politie opgebiecht. Zij had schulden. DEN HAAG Het Noordlimburgse kerkdorp Bergen verkeert momenteel door de enorm grote stijging van de Maas in een noodsituatie. Werd maan dag het naburige plaatsje Ayen van dc buitenwereld afgesloten, in dc loop van de nacht is het water zo erg gestegen dat ook Bergen geheel geïsoleerd zal worden. Het ziet er naar uil dat de plaatsen Bergen, Ayen en Elsteren-on- der-Well in zo'n watersnood komen te verkeren als jaren niet meer het geval is gewqest. Het water op de Maas in Limburg is ook maandag zo sterk gestegen, dat op vele plaatsen in de provincie de weilan den en akkers onder water zijn komen te staan. In Roermond stroomt het wa ter over de haven. In Linne is de stuw- wachter geïsoleerd geraakt van de bui tenwereld. Drie kinderen uit dit gezin konden maandagavond van hun werk en school hun huis niet meer bereiken en zijn bij kennissen ondergebracht. Weersverwachting van het KNMI van dinsdagavond tot woensdagavond: Aanvankelijk opklaringen maar van het westen uit geleidelijk meer bewol king gevolgd door enige regen. Tot matig of krachtig en aan de kust af en toe tot hard toenemende wind krimpend naar zuidwest tot zuid. Vannacht in het binnenland temperaturen om het vries punt, morgen overdag ongeveer dezelf de temperaturen als vandaag. Morgen: zon op 07.3G, onder 18.12; maan op 23.17, onder 08.33 uur. den. De controle op vliegvelden werd tot het maximum opgevoerd. Veel luchtvaartmaatschappijen ver voeren tot nader order geen post en vracht naar Israël. De politie in Frankfort zoekt twee Arabieren Mousa Jawher en Sufian Kaddumi die worden verdacht van de aanslag op de Caravelle (zaterdag) van de Oostenrijkse luchtvaartmaat schappij. Ze hadden vrijdag op het postkantoor in Frankfort een pakje af gegeven voor een adres in Jeruzalem. De Zwitserse politie heeft gisteren in Genève een vliegtuig doorzocht van de Israëlische luchtvaartmaatschappij El Al, nadat een anoniem telefoontje was ontvangen met de mededeling dat er een bom aan boord was. Er werd niets gevonden. In Parijs werd een steen gegooid door een ruit van het kantoor van de United Arab Airlines. De posterijen in Noorwegen en Zwe den weigeren voorlopig luchtvracht voor Israël die meer weegt dan een ons. Tal van regeringen en organisaties hebben intussen hun afschuw uitge sproken over de vernietiging van de Zwitserse Coronado, waarbij zaterdag 47 mensen om het leven kwamen. Het Russische persbureau Tass bestempelde de berichten, als zouden hiervoor Ara bische commando's verantwoordelijk zijn. als lasterlijke Amerikaanse en Is raëlische propaganda. El Fatah keurde openlijk aanslagen op vliegtuigen af. Het vervoer van vracht en post van Schiphol naar Israël wordt vandaag reeds hervat. De goederen zullen aan een zeer scherpe controle worden on derworpen. Op welke manier dit ge beurt, wordt niet bekend gemaakt. De hoofdbesturen van de Nederland se Zionistenbond en van het genoot schap Nederland - Israël hadden in een telegram aan premier De Jong gepro testeerd tegen het besluit het vervoer van vracht. zij het tijdelijk te sta ken. Bij de reisbureaus in ons land zijn tot nu toe geen annuleringen binnengeko men voor reizen naar Israël. Vandaag vertrekt een groep van 57 Nederlandse toeristen met dc El Al naar Tel Aviv. De DC-8 van de KLM vertrok giste ren zelfs met 41 passagiers, hoewel slechts 38 mensen hadden geboekt. De passagiers moesten zich aan een drie dubbele controle onderwerpen en de meesten werden gefouilleerd. Niemand protesteerde. „Ik reis juist nu", zei een passagier tegen een rechercheur. „Nu inspecteren jullie alles grondig. Over een week of twee zal dit wel verslappen". RECK1NGEN (Zwitserland) Een 30-tal mensen is door een lawine be dolven, die zich hedenmorgen neer stortte op de Gonisvallei in hef Zwit serse kanton Wallis. De lawine kwam neer op een kazerne en enkele chalets. De meeste slachtof fers waren Zwitserse soldaten. Nadere bijzonderheden ontbreken nog. Men is met helikopters, speciaal ge trainde honden en lange stokken on middellijk naar de plaats van'het onge luk gesneld. Het gebeurde toen allé slachtoffers aan het slapen waren van ochtend vroeg. Het dorp ligt langs de rivier de Rho ne, ongeveer 32 kilometer ten noordoos ten van de stad Brig. Het Zwitserse lawine-instituut in Da- vos heeft een week lang dagelijks waarschuwingen uitgegeven, na 'n zwa re sneeuwval en een stijging van de temperatuur. ADVERTENTIE ALPHEN A ID RIJN Vanochtend om streeks kwart voor negen is brand uit gebroken in de chemische industrie „Mavon" aan de Europasingel in Al phen a/d Rijn. De brand gaat met een enorme rookontwikkeling gepaard. De hulp is ingeroepen van dc brandweer korpsen uit de omliggende plaatsen. Volgens eerste berichten van de politie zijn tenminste enkele personen in het bedrijf gewond geraakt. Het ziekenambulancevervoer is in verband hiermee eveneens gealarmeerd. ARNHEM De enige zeehond van Burgers Dierenpark in Arnhem, de zesjarige Bolletje, is dood. Hij is met een mestvork doodgestoken door en kele jongens. Een parkwachter nam de knapen giste ren onder handen omdat zij zich on behoorlijk gedroegen. Kort daarop zag een oppasser ze in de buurt van het zeehondenverblijf in paniek over de afrastering klimmen Toen hij ging kijken zag hij het dode dier liggen. Bolletje spoelde als drie weken oude baby-zeehond op de Groningse kust aan. Hij werd in Burgers Dierenpark met de fles groot gebracht. Op de foto is niets van de herhaalde steken te zien. De speklaag trekt met een dicht nadat een verwonding wordt toegebracht. Door inwendige bloedingen is 't dier om 't leven geko men. Met zijn laatste krachten klom het uit zijn basin de kant op. Op de foto directeur Antoon van Hooff met het dode dier.

De Vallei | 1970 | | pagina 1