Noord-Vietnam rukt verder op in Laos Nog hon in Biafra ger POKKEN IN FRANKRIJK Prins van Wales op toneel ouaecpreqt DEEL VAN RIJN GESLOTEN VOOR DE SCHEEPVAART Plan voor munteenheid in g ehele E.E.G Geheim wapen van Hitier was: Coloradokever Hernia Gromyko naar Oost-Berlijn Fanatici Over de grenzen SPRINGER ZOU VERKOCHT WORDEN LAOTIANEN MAKEN ZICH OM NIETS DRUK Guyana werd eigen staat populaii WACHTEN RUSTIG Palestijnen in Athene 21 maart voor Openbare executies in China WATEROVERLAST IN HEEL W.-EVROPA ttx Goud SV zonnebloem- margarine TIJDELIJK LAWINES Nixon minder DINSDAG 24 FEBRUARI 1970 HAMBURG Het Westduitse week- tfad „Der Stern" heeft maandag be weerd, dat de persmagnaat Axel Sprin ger voor een kwart miljard mark, 33 procent van de aandelen in zijn concern heeft verkocht aan de Westduitse uit geverij Bertelsmann. Bovendien zou Springer met een Westduits bankconsortium in onder handeling zijn over de verkoop van 40 procent van de aandelen in zijn rijk. „Der Stern" wil over deze transacties in zijn volgende nummer een artikel pu bliceren. Een woordvoerder voor Springer noemde de beweringen van „Der Stern" ..een afschuwelijke en onverantwoorde lijke schending van de plicht de waar heid te vertellen". Springer heeft vol gens hem een kort geding tegen het weekblad aangespannen om de publika- tie van het gewraakte artikel te verhin deren. Springer heeft op 1 januari van dit jaar al zijn belangen in een onderne ming ondergebracht. Hij geeft onder andere het sensationele boulevardblad Bildzeitung met een oplage van 3,5 mil joen. het gerenommeerde dagblad „Die Welt", de grootste Westduitse zondags bladen en het grootste televisieweek- blad uit. Na bekendwording van de ontken ning, zei een woordvoerder van „Der Stern", dat men niet van plan is af te zien van publikatie van het artikel over Springer. WASHINGTON Meer dan een maand na de val van Biafra. is de hulpverlening uiteindelijk goed op gang gekomen. Volgens Amerikaanse func tionarissen verloopt alles nu soepeler en sneller. Volgens woordvoerders van het Ame rikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken, toont de Nigeriaanse regering het oprechte verlangen de hulp zo snel mogelijk uit te breiden tot allen die er behoefte aan hebben, ondanks het feit dat men eist dat slechts Nigeriaanse au toriteiten bij de hulpverlening zijn be trokken. Toch zou het voedsel dat het vroegere Biafra bereikt niet voldoende zijn. Waarnemers, die na de capitulatie van de afgescheiden provincie in het land hebben rondgereisd, hadden geschat dat er 38.000 ton voedsel per maand nodig zou zijn. Tot nu toe is men er slechts in ge slaagd 12.000 ton per maand te vervoe ren, aldus de woordvoerders voor het ministerie. VIENTIANE (Laos) De Noordvietnamese troepen, die de „Vlakte der krui ken" hebben veroverd, schijnen zfch nu gereed te maken voor een aanval op het 40 km naar het westen gelegen vliegveld Moeong Soei. Welingelichte zegslieden zeiden dat Noordvietnamese geregelde troepen gister avond reeds een verkenningsaanval gedaan hebben op een buitenpost van de regeringstroepen op de weg naar Moeong Soei. Verovering van het vliegveld zou voor de Noordvietnamese troepen de weg kunnen effenen voor een reeks militaire en politieke overwinningen welke nog belangrijker zijn dan de val van de Vlakte der kruiken, zaterdag jl. De B-52-bommenwerpers van de Amerikaanse strategische luchtmacht hebben de afgelopen 36 uur massale bombardementen uitgevoerd op de Noordvietna- mezen in Laos, zo is in de Zuidvietnamese hoofdstad Saigon vernomen. „Laos is geen land, het is een geestes gesteldheid", aldus luidt 'n oud spreek woord dat in Vientiane graag geci teerd wordt. Terwijl buitenlandse corresponden ten, Amerikaanse en Westerse diploma ten en militaire attachés van een half dozijn landen vergeefs probeerden de ontwikkelingen in de Vlakte der Krui ken bij te houden, ging het leven in Vientiane, 160 km zuidelijker, zijn da gelijkse gang alsof er niets aan de hand was. Nooit is het gemakkelijke karakter van de Laotianen duidelijker tot uit drukking gekomen. Toen zaterdagmorgen het bericht de hoofdstad bereikte dat de Vlakte der Kruiken na een offensief van tien da gen door de Noordvietnamezen was veroverd, reageerde Vientiane uiterst rustig. De dagbladen zouden pas maan dag weer uitkomen en het radionieuws bulletin meldde de val van de Vlakte niet eens. Waarschijnlijk weet het grootste deel van het volk dan ook nog niet dat de Vlakte door de communisten is ver overd, en als men het al weet blijft men er volmaakt onverschillig onder. De oorlog boezemt de meeste Laotia nen weinig belangstelling in. Premier Prins Soevanna Phoema bleef zaterdag rustig bridgen in zijn woning bij de ri vier. Het ministerie van Defensie was gesloten en ging ook niet open. Op de tennisvelden achter net minis terie was het druk. In een boom zat een schildwacht ongewapend te sla pen. Op zij van het ministerie was een soldaat zich aan het wassen. Verder was er niemand te bekennen. De enige militair die zaterdag in Vientiane op pad was, bleek generaal Oeane Rathikoene, opperbevelhebber van het leger te zijn. In burgertenue kwam hij met een paar vrienden de bar van het Lane Xang (een miljoen olifan ten) hotel binnen. Desgevraagd beves tigde hij dat de Vlakte der Kruiken die morgen was gevallen en dat dertig pro cent van de troepen die de Vlakte ver dedigden, werd vermist. In haastig opgetrokken bamboehutten aan de rand van Vientiane wachten 15.000 cvacuées uit de Vlakte der Krui ken gelaten op wat de toekomst hun brengen zal. Het zijn voor het meren deel leden van de Meo- en de Lao- Sung-stammen. Na 22 jaar van ononderbroken oorlog, waarbij zij achtereenvolgens onder de Fransen, de Japannezen, de Laotiaanse neutralen, de Noordvietnamezen, de Pa- thet Lao en sinds september van het m£I?wez®n" ADVERTENTIE vorig jaar het koninklijke Laotiaanse leger hebben geleefd, moet hun de si tuatie waarin zij nu verkeren wel nor maal voorkomen, ja zelfs gunstiger dan die in de Vlakte, waar dagelijks gebom bardeerd en geschoten werd. De Meo's zijn uit de vlakte geëva cueerd met Amerikaanse vliegtuigen toen de Noordvietnamezen oprukten. Bij de evacuées waren 145 jongens in de dienstplichtige leeftijdsgroep. Zij hadden zich als meisjes verkleed. Op het vliegveld van Vientiane werd het bedrog ontdekt. Maar zij zijn niet te ruggestuurd. Zo gaat dat in Laos. Ook op de missie van de Pathet Lao en de Noordvietnamese ambassade in Vientiane was het zaterdag rustig. Soth Pethrasy, de beminnelijke vertegen woordiger van de Pathet Lao, vertoonde zich niet in het openbaar. Maar velen herinnerden zich wat hij vorig jaar tij dens een receptie op de Chinese ambas sade had gezegd, kort nadat de Vlakte der Kruiken door de regeringstroepen was veroverd. „Dat was verkeerd", zei Pethrasy boos, „Vang Pao's troepen in de Vlakte der Kruiken is de kat op het spek binden. Wij zullen de Vlakte her overen en dan trakteer ik op champag ne". Vorige week is de Vlakte heroverd. Maar champagne is er nog niet ge schonken in Vientiane. GEORGETOWN Brits Guyana Is vandaag tot onafhankelijke republiek uitgeroepen. Het land wordt daarmee de elfde republiek van Zuid-Amerika. Tot president van Guyana zal worden benoemd de huidige gouverneur-gene raal Edward Luckhoo. De eerste minis ter is de 47-jarige advocaat Forbes Burnham, die in 1966 reeds de onder handelingen met Londen leidde over de onafhankelijkheid. Onder de eresten die Burnham kwamen feliciteren be vonden zich vertegenwoordigers van Frankrijk, Engeland, de Verenigde Sta ten, India, Japan, West-Dultsland, Ca nada en Israël. Van het buurland Suriname waren er geen vertegenwoordigers omdat het land geen uitnodiging had ontvangen. Het koninkrijk der Nederlanden overi gens wel. Guyana, een vroegere Britse kolonie had in 1966 al onafhankelijk heid binnen het Britse gemenebest ver worven. Het land telt 700.000 inwoners van wie het merendeel van Indische of Afrikaanse oorsprong. Het land blijft deel uitmaken van het Britse gemene best en is daarvan het 27ste lid FORBACH (Frankrijk) In de Oost franse stad Forbach is een ziekenhuis maandag voor een maand gesloten, om dat er een geval van pokken was ge constateerd. Een 70 jaar oude vrouw lijdt aan de besmettelijke ziekte. De artsen, verpleegsters en andere stafleden zullen het ziekenhuis min stens twee dagen niet mogen verlaten. Verleden week zijn in Trier, 100 km van Forbach twee gevallen van pokken geconstateerd. ATHENE Het proces tegen twee Palestijnese commando's die 26 decem ber 1968 op het Atheense vliegveld een aanslag pleegden op een vliegtuig van de Israëlische luchtvaartmaatschappij „El Al" zal 21 maart worden voortgezet. Het proces werd vorige week verdaagd omdat een tiental belangrijke getuigen niet was komen opdagen. De twee commando's losten 83 scho ten op en wierpen zes handgranaten naar het toestel en de passagiers. A De prins van Wales worstelt met een doedelzak tijdens een scène uit de sketch Going far a Quick One" op de universiteit van Cambridge. Prins Charles speelt vier sketches in de stu dentenrevue Quiet flows the Don", MOSKOU Het Sowjetrussische persbureau Tass meldt dat er in China voormalige rode gardisten in het open baar zijn terechtgesteld. De executies zouden in verscheidene Chinese steden, o.m. in Peking, zijn uitgevoerd. Volgens Tass gaat het hier om voor malige rode gardisten, die vijandig staan tegenover het bewind in Peking en die zich aaneengesloten hebben in clandestiene organisaties. Deze rode gardisten zouden de machthebbers in Peking ervan beschuldigen, dat zij „de jeugd van China hebben bedrogen en verraden" tijdens de culturele revolutie. De clandestiene organisaties zouden in Peking en andere grote steden ge vormd zijn, na de terugkeer naar de steden van de jongeren die zonder machtiging het platteland hadden ver laten. Het zou gaan om tienduizenden jongeren Zij leven in de steden zonder papieren en zonder levensmiddelen kaarten. In verschillende provincies zouden groepen jongeren gepoogd heb ben banken te plunderen en zich van wapens meester te maken. waarvan de première vandaag zal plaatshebben in het Londense Trinity theater. ADVERTENTIE Bij elke Boldoot deodorant nu een aantrekkelijke oude prent (25 x 35 cm) uit de twintiger jaren. Helemaal gratis! Er zijn 5 ver schillende prenten. Stuur het gou den zegel (op elke deodorant) met uw naam en adres op een briefkaart aan Boldoot, Postbus 8068, Amsterdam. U ontvangt de prent van uw keuze per omgaan de thuis. BOl_DOOT Vraag inlichtingen bij drogist of parfumerie. BONN De overstromingen in de Duitse Bondsrepubliek hebben tot op heden zes mensenlevens geëist, waar van vijf in Frankenland. In Beieren blijft de toestand kritiek. In het zuiden van deze deelstaat zijn tal van dorpen geïsoleerd. De bewoners van verschei dene boerderijen moesten in veiligheid worden gebracht. In Baden-Würtem- berg begint het water te dalen. In Karlsruhe had de Rijn maandagavond een peil van 7.57 meter bereikt. Het scheepvaartverkeer op de Rijn is maandag in Straatsburg en Koblenz stopgezet wegens de hoge waterstand. Men verwacht dat ook in Dusseldorp en Keulen heden of woensdag tot deze maatregel zal moeten worden overge gaan. Langs de Moezel, de Saar, de Main en de Neckar zijn grote gebieden over stroomd. De Neckar. die vier meter bo ven zijn normale peil staat, heeft de PARIJS Volgens goed ingelichte kringen heeft de Europese Commissie op de eerste dag van de driemaande lijkse informele bijeenkomst van de ministers van Financiën en Economi sche Zaken in Parijs, die twee dagen duurt, een uit drie fasen bestaand plan van in totaal acht jaar voor de verwe zenlijking van de economische en mo netaire unie van de Gemeenschap ter bespreking ingediend. Het plan is nog niet geheel klaar, maar de ministers kunnen op deze wijze al van gedachten wisselen over het ontwerp. In de eerste fase van twee jaar zou de coördinatie moeten worden voltooid van de monetaire bijstand op middel lange termijn en van de economische politiek van de zes lid-staten. In deze fase zou tevens het kapitaalverkeer moeten worden geliberaliseerd, zouden de kapitaalmarkten moeten worden ge harmoniseerd en zou het systeem van de belastingheffing op de toegevoegde waarde in de hele gemeenschap moeten worden aangenomen. In de tweede fase, die zich uitstrekt over een periode van vier jaar. zou er een systeem moeten worden ontworpen, waardoor de schommelingen van de wisselkoersen in de landen van de ge meenschap binnen de door het IMF be paalde marge van 1 procent naar boven of naar beneden blijven. In de laatste twee jaar zouden de zes landen een gezamenlijk beheer van hun speciale trekkingsrechten van het IMF moeten instellen. Aan de ministers zal, naar verder werd vernomen, ook een plan voor een sociale en economische unie worden voorgelegd, dat is opgesteld door de Belgische premier, Eyskens. In de eer ste fase van dit plan, zou de coördina tie van de economische politiek in de lidstaten moeten worden geïntensiveerd en zou de marge voor de wisselkoers schommelingen moeten worden ver laagd van 0.75 tot 0,50 procent. Er zou voorts een systeem moeten komen voor automatisch kortlopend krediet aan lid-staten die met betalingsbalansmoei lijkheden kampen. Voor pariteitswijzi gingen zou toestemming van alle andere lid-staten nodig moeten zijn. In de tweede fase zou de resterende marge van 0,50 procent moeten worden afgeschaft. In de derde fase zullen volgens het Belgische plan, de centrale banken van de lid-staten moeten wor den opgenomen in een centraal banken- systeem. Op de bijeenkomst zullen de minis ters ook nagaan op welke wijze de in ternationale rentetarieven kunnen wor den verlaagd. Besproken zal voorts worden de mogelijkheid van het schep pen van een instantie voor het geza menlijk beheer van de speciale trek kingsrechten. Tenslotte zal op de bij eenkomst, die wordt voorgezeten door de Franse minister van Financiën, Va- léry Giscard d'Estaing, worden onder zocht hoe de fiscale politiek van de lid-staten kan worden geharmoniseerd. YARMOUTH Volger i de voor- Ford, heeft Hitier-Duitsland in de malige museumfunctionaris Richard oorlog getracht de Britse aardappel oogst te vernietigen, door bommen met coloradokevers af te gooien. De eerste coloradobom werd vol gens Ford in 1943 op het eiland Wight geworpen. Met hulp van geëvacueerde kinderen uit Londen en Portsmouth moest hij de kevers verzamelen en vernietigen. De bom men waren niet veel meer dan kar tonnen dozen, elk een 50 tot 100 van de geelzwart gestreepte kevers be vattend. De vernietigingscampagne werd door de grootste geheimhouding om- door de grootste geheimhouding om geven, omdat de regering niet wilde dat het publiek in paniek zou raken, aldus Ford. Hij wist niet hoeveel „coloradobommen" boven Engeland waren afgeworpen. Wel had hij zelf nog zo'n bom in het graafschap Sus sex moeten opruimen. De coloradokever werd voor het eerst in de jaren 20 van de vorige eeuw in de Amerikaanse bergen ont- ADVERTENTIb dekt. In 1877 werd hij in Europa ge signaleerd, maar de kever hield zich koest tot na de eerste wereldoorlog, toen enkele met Amerikaanse be voorradingsschepen naar Europa reisden en daar binnen enkele jaren de aardappelvelden van Frankrijk, Duitsland, Zwitserland, Nederland, België en Luxemburg te hebben uit- geland ontsnapte toen aan de plaag. In september 1940 betichtte het Duitse ministerie van propaganda de Engelse luchtmacht ervan, zakken vol coloradokevers boven Duitsland, Belgi ëen Luxemburg te hebben uit geworpen. Tegelijkertijd betitelde men de in de bezette landen uitge worpen foto's van vorsten en leiders als „brandplaatjes", dingen die door inwerking van licht bos- en heide branden zouden veroorzaken. Van daar het grapje, dat in 1941 de Kal- verstraat een dag was afgezet, om dat er een coloradokever in liep met een brandplaatje op zijn rug. oude stad van Heidelberg overstroomd. Ook de Roer is buiten zijn oevers getre den. Politie en reddingsploegen zijn maan dagavond in staat van paraatheid ge bracht, in verband met de overstromin gen die grote delen van het oosten van Frankrijk hebben getroffen. Door de zware regenval zijn tal van rivieren buiten hun oevers getreden. Het trein verkeer op de trajecten Parijs-Milaan en Parijs-Florence moest over Genève worden omgelegd, na een grondverzak king bij Montbarrey en wegstremmin- gen bij Dijon, Besancon en Nancy. In Parijs staat de Seine bijna vijf meter hoger dan normaal. Bij Le Havre is een eeuwenoude toren door de zware regens ingestort. Er werd ernstige schade aan gericht aan een nabijgelegen drukkerij. Het scheepvaartverkeer op de Maas in België is nog niet onmogelijk, maar wordt wel moeilijk. In het dal van de Ourthe wordt de si tuatie vrij ernstig genoemd. In Esneux staat een fabriek onder water en het atheneum moest er gesloten worden. Hier en daar zijn woningen geïsoleerd. Op de weg van Luik naar Hamois staat hier en daar 60 tm water. In Tilff moest een reeks winkels in de hoofd straat ontruimd worden. Hoewel het peil van de Amblève daalt, blijft de weg Aywail-Remouchamps voor het verkeer gesloten. Lawines in West-Oostenrijk en over stromingen langs de Donau en zijn zij rivieren hebben het verkeer in grote delen van Oostenrijk ernstig ontwricht. Meer dan 2000 vakantiegangers, voor het merendeel Westduitsers, konden Tirol en Vorarlberg niet verlaten omdat de Arlberg-pas tussen beide provincies wegens lawinegevaar was gesloten. In dit gebied waren veel wegen afgesloten of door sneeuwmassa's geblokkeerd. In de afgelopen twee dagen zijn vijf personen door lawines om het leven ge komen. De dooi en de zware regenval van de laatste dagen hebben de Donau en zijn zijrivieren op een gevaarlijk hoog peil gebracht. Veel veren zijn uit de vaart genomen. In Linz steeg het water in de Donau binnen 24 uur meer dan vier meter. Door de plotseling ingetreden dooi, zal het water, naar men verwacht nog eni ge tijd blijven stijgen. YORK President Nixons populari teit onder zijn landgenoten is sinds december met vier procent gedaald, van 62 tot 58 procent. Dit wijst een opiniepeiling van het bureau Harris uit. Volgens Harris is deze daling in de eer ste plaats te wijten aan het ongenoe gen van het publiek over de economi sche toestand en de maatregelen van de regering om de inflatie te beteu gelen. BERLIJN De Russische minister van Buitenlandse Zaken, Andrei Gro myko, zal vandaag voor een officieel bezoek naar Oost-Duitsland vertrekken. Hoewel in de officiële aankondiging geen bizonderheden worden gegeven over de aard van de besprekingen, zijn waarnemers in Oost-Berlijn van me ning dat Gromyko de Oostduitse leiders zal inlichten over de voorbereidende besprekingen tussen Moskou en Bonn over een niet-aanvalsverdrag en over de voorgestelde topconferentie tussen Oost- en West-Duitsland. Ook zullen waarschijnlijk ter sprake komen de viermogendhedenbesprekingen over Berlijn, waarmee de Sovjet-Unie al ak koord is gegaan, maar waarop de Wes telijke landen nog niet hebben geant woord. The aanslag op een Zwitsers verkeers vliegtuig, waarbij 47 mensen het leven verloren, is een van de volgen de stappen geweest, die de oorlog in het Midden-Oosten naar een tragisch hoogtepunt voeren. Het doet er daarbij niet veel toe. dat de Arabische verzetsorganisaties hun aanvankelijk met triomfgeschal uit gebazuind daderschap, na het bekend worden van de reactie van de gehele wereld, hebben ingetrokken. Er is weinig reden om aan te nemen, dat dit niet om Arabische redenen ge beurde. Er bestaat een verenigd op perbevel van de Palestijnse verzets organisaties, maar dit kwam wel zeer laat met de aarzelende ontken ning. Bovendien heeft men van Arabische zij de misschien wel ontkend, maar geen enkel teken van afkeuring officieel laten horen. Dit alles maakt de ontkenning wel zeer dubieus. V7an sommige zijden is de misdaad van zaterdag vergeleken met de vergissing van de Israëlicshe lucht macht, die op een staalfabriek bij Cairo bommen wierp. De vergelijking gaat wel zeer mank. Ten eerste betrof het hier, hoezeer be treurd. een aanval op vijandelijk ge bied. Als men van de zijde der Ara bieren de wapenstilstand van 1967 schendt en als gevolg daarvan bom aanvallen als represaille van de Is raëli's uitlokt, dan moet men er reke ning mee houden, dat er vergissingen mogelijk zijn. Geen mens is vol maakt. Ook de Israëlische oorlogs vlieger niet. Bovendien heeft men van Israëlische zijde toen nog via het Rode Kruis, de Arabieren voor gevolgen gewaar schuwd. In het geval van bet Swissairtocstel, van een neutrale Europese mogend heid, heeft nien van Arabische zijde niets gedaan om onschuldige levens te sparen. Bovendien had het Oosten rijkse toestel, waarbij de aanslag mislukte, ook geen enkel direct ver band met Israël. Er werd hier zinloos gedood. T}e kans is groot dat de aanslag in zoverre nog doeltreffend was dat de vracht en post voor Israël niet meer door de lucht zullen kunnen worden vervoerd. Dat zou dan juist zijn wat de terroristen wilden berei ken. Het legt nog eens tragisch de interna tionale onmacht bloot, die ook in het OVERSTE NASSER niet meer in de hand geval van de herhaalde kapingen van vliegtuigen bleek. In VN-verband nioet en kan het moge lijk zijn aan dit soort terrorisme een eind te maken. De verscherpte maat regelen van Zwitserland bij het afge ven van visa aan Arabieren, zijn daarbij een eerste stap. Er moei toch samenwerkend iets te be reiken zijn. De kans is nu groot, dat de oorlog een tragisch hoogtepunt nadert. Rusland dat achter al de daden van de Arabieren staat kan ook na deze laat ste aanslag, niet meer terug. De Ara bische leiders hebben met hun oor- logsgebral hun volgelingen in een soort trance gebracht. Die leiders heb ben bovendien de zaak niet meer in de hand. Die is overgegaan aan hoofden van de onderling verwarde en vijandige or ganisaties van de Palestijnen. En waartoe blinde fanatici in staat zijn weet geen mens. Nu ook Oe Thant geen betere oplossing ziet dan opnieuw VN-troepen te zen den, iets wat men toch wel na de de bacle van de juni-oorlog als onvol doende mag beschouwen, is de toe stand ernstiger dan ooit. Misschien dat minister Eban's tocht langs de Europese hoofdsteden tot enig initiatief leidt. Maar dan zullen de fanatici en heet hoofden toch allereerst moeten ver dwijnen. En dat is het laatste wat Moskou wenst. ADVERTENTIE Naast de voortreffelijke ARKS beschuit van 43 ct per rol nu ook ARKS roomboterbeschuit van 46 ct per rot

De Vallei | 1970 | | pagina 6