Aan sociale voorzieningen moet heel wat gesleuteld worden Oud-minister dr. G. M. J. Veldkamp: w eer vracht en post naar Israël Boete geëist tegen hoofdredacteur van Panorama Nota oefenterreinen kon niet worden uitgesteld Wachten hij dokter kost vele miljoenen Geld voor een grote uitgave? Geld voor een auto? Geld voor nieuwe meubelen? Geld voor hoge rekeningen? Geld voor u: AMRO-Lening AMRO-Lening AMRO-Lening AMRO-Lening AMRO-Lening D *66 streeft naar stabiel bevolkingsaantal Mr. R. <jaat in cassatie MAN DIE HUIS VERDWENEN WEDUWE ZOU KOPEN BLIJFT IN HECHTENIS Afspraakspreekunr hiedt urote voordelen (voorbeeld: f 6000.- lost u af in 18x f 367.81 of 24x f285.71) (voorbeeld: f4500.- lost u af in 18x f 279.32 of 24 x f218.02) (voorbeeld: f3000.- lost u af in 18x f 186.22 of 24xf 145.35) (voorbeeld: f 3500.- lost u af in 18x f 217.26 of 24xf 169.57) Elk bedrag tussen f700.- en f 10.000.- Een folder met alle inlichtingen ligt voor u klaar bij elk kantoor van de AMSTERDAM-ROTTERDAM BANK. PAK etaleerde gedachten over verdergaande democratisering DEIN' HAAG - Dr. Veldkamp zegt in „Broodnodig" dat het wenselijk is om de uitkeringen krachtens de a.o.w. en de a.w.w. tot ongeveer het minimumloon op te trekken. ONDERZOEK NEVENFUNCTIES BEJAARDEN INSPRAAK MEER WAARDE Treinongeluk in Tsjecho-Slowakije Oen ToomMededeling Kamerlid deed afbreuk aan onze onderhandelingspositie99 „7rt kazerne geen politieke discussies N.-FRANKRIJK HEEFT VOORKEUR BOVEN LA COURTINE Pusongeluk in Canada OPINIEPEILING ADVIES SER: V oorwaardelijk tijdelijk arbeidsverbod li jftien jarigen DINSDAG 24 FEBRUARI 1970 „Broodnodig'' heet het laatste, bij N.V.N. Samsom te Alphen aan den Rijn verschenen boekje van dr. G. M. J. Veldkamp. Deze oud-minister van So ciale Zaken en Volksgezondheid, die zich nu bezighoudt met de vereenvoudi ging van het sociale recht, doet in z(jn uit een serie sociaal-politieke verken ningen bestaande boekje een aantal op vallende uitspraken. Over enkele hier van hadden wy een gesprek met hem. Ook inspraak Oud-minister Veldkamp: „We zijn met onze opvattingen over de vrouw op het verkeerde pad doorge zetst." voor bejaarden is wenselijk Dat zal een verhoging van premie niet ongeveer 2,4 procent betekenen. Op onze vraag welke sociale voorzieningen nog dringend noodzakelijk zijn en wat dat voor de portemonnee gaat betekenen, zegt hij „Het hele pensioenvraagstuk is de laatste jaren erg in de belangstelling komen te staan. Een onderdeel hiervan is optrekking van de a.o.w. en de a.w.w. tot het besteedbaar minimum loon. Daarnaast zou een algemene pensioen verzeke ring voor werknemers moeten worden ingesteld, zoals ik ook in het boekje heb geschreven". „Bovendien zou er een volksverzeke ring tegen arbeidsongeschiktheid moe ten komen, zodat ook de zelfstandigen tegen de gevolgen van invaliditeit zijn gedekt. Ten slotte zijn er nog enkele voorzieningen op het terrein van de volksgezondheid nodig. Dit alles zal een premieverhoging van 10 tot 15 procent vragen". En wie moet dat betalen? ..De vraag is: in welk temp» moet dit alles worden verwerkelijkt, hoe finan cieren we het, en welke bestaande voorzieningen zouden we kunnen af schaffen? Wat dit laatste betreft: Het is bekend dat ik denk aan een beperkt eigen risico voor het ziekenfonds. Ook wordt wel gepraat over een gedeeltelij ke afbraak van de kinderbijslag, met name voor het eerste kind". Dr. Veldkamp filosofeert verder: „Het tempo. Een goede pensioenvoor ziening kost zeker nog vijf tot tien jaar. Bovendien: moet deze eerst komen of is de arbeidsongeschiktheidsverzeke ring voor zelfstandigen belangrijker? Wij zouden er eigenlijk eens een onder zoek bij de mensen zelf naar moeten instellen. Wat wil men en wat heeft men ervoor over?" Hiermee zitten we bij de financiële aspecten: „Als wij de premies niet of weinig verhogen zullen meer bestaande HAARLEM De Haarlemse recher che heeft het vermoeden van een nieuw strafbaar feit, gepleegd door de 25-jarige colporteur F. de R., die wordt vastgehouden in verband met de myste rieuze verdwijning van de 68-jarige weduwe Akersloot-König. De inverzekeringstelling van de col porteur, die ontkent iets met de affaire te maken te hebben, zou dinsdagmiddag half een aflopen. Nu bij het onderzoek nieuwe feiten aan het licht zijn geko men die overigens los staan van de verdwijningszaak heeft de officier van Justitie, mr. J. van der Oever, op nieuw inverzekeringstelling gelast. Van de weduwe Akersloot-König, die nu al elf dagen zoek is, is nog geen spoor gevonden. De recherche houdt er rekening mee, dat de vrouw is ver moord. Zij werd elf dagen geleden voor het laatst gezien, toen zij 's morgens om kwart over vijf, ondersteund door een man. in een rode auto stapte. Volgens de verklaringen van een vrouw aan de overkant van de straat, die de weduwe op de bewuste ochtend zag wegvoeren, zou zij de auto van de colporteur herkend hebben als die, waarin de weduwe wegreed. In de auto van de aangehouden col porteur werd een schop gevonden. Ook trof de recherche er bloedvlekken aan. Dit leverde echter geen voldoende aan wijzingen op om de colporteur van moord te verdenken. SCHIPHOL Vanaf vandaag kan weer als vanouds vracht en post van Schiphol per vliegtuig naar Israël worden getransporteerd, zij het nadat deze vracht en post aan een zeer scher pe veiligheidscontróle zijn onderwor pen. Op welke wijze de controle wordt uitgevoerd wordt niet bekend gemaakt. voorzieningen moeten worden afge schaft. Of de schatkist draait ervoor op, en dat betekent, omdat de minister van fi nanciën geen geld heeft, dat de belas tingen omhoog moeten. Dan betalen de mensen, die overigens weinig voor be lastingverhoging voelen, het toch weer zelf". De oud-minister zou nog wel een an dere oplossing weten: opvoering van de produktiviteit. Dit zou bijvoorbeeld kunnen als meer getrouwde vrouwen zouden gaan werken. Dit laatste gaat hem zeer ter harte. „De vrouw wordt in onze mannenmaat schappij op alle mogelijke wijzen dwarsgezeten", schrijft hij in „Brood nodig". „Zij is in verschillend opzicht het slachtoffer van discriminatie". Tegenover ons, tussen twee slokjes sherry: „Ik heb het vroeger ook niet zo gezien, maar een kromgegroeide situatie moet nu toch wel worden rechtgetrok ken. De plaats van de vrouw is een van die vele problemen, waarover wij ons eens opnieuw en ernstig moeten bezin nen. Wij zijn met onze opvattingen over de vrouw op het verkeerde pad doorge- fietst. Kinderen tijdens werktijd in een crèche? Er wordt gezegd dat zo'n insti tuut de rechten van de ouders zou aan tasten, maar in tal van gevallen zullen de kinderen een betere opvoeding krij sen". En de belastingheffing voor wer kende gehuwde vrouwen? „Ik ben er een voorstander van om dat werken fiscaal aantrekkelijk te maken. De nota van staatssecretaris Grapperhaus (financiën) over de belas tingheffing voor de werkende gehuwde vrouw, heb ik nog niet gelezen, maar ik geloof dat hij het bestaande systeem wil handhaven en alleen onbillijkheden wil wegnemen". „Trouwens", zo gaat hij verder, „ik zou nevenfuncties ook fiscaal aantrek kelijker willen maken. Neem nu het schrijven van dit boekje. Ik heb er lol van, dat het is gekomen, maar voor het geld hoef je het niet te doen mede omdat het percentage belasting zo hoog is. Ik zou in het algemeen er voor wil len pleiten: maak een snabbeltje voor de gewone man wat aantrekkelijker". In „Broodnodig" pleit dr. Veldkamp ervoor om geld voor de sociale zorg in ontwikkelingslanden te halen uit de so ciale fondsen van de rijke landen. Om dat een deel van de premie dan voor ontwikkelingshulp wordt besteed, wor den de mensen meer direct hierbij be trokken, aldus dr. Veldkamp. 1 Kan dat nu wel? Onze premies zijn toch al zo hoog; w\j kunnen zelf noodzakelijke voorzieningen niet of nauwelijks betalen. „Kijk, het gaat erom dat de rijke lan den, via het fonds van bijvoorbeeld de Internationale Arbeids Organisatie (IAO) zouden meehelpen aan de op bouw van organisaties ten dienste van de sociale zekerheid en de volksgezond heid. Het gaat niet om enorme bedra gen. Laten wij nu eens gemiddeld jaar lijks twintig miljoen gulden hiervoor uittrekken, dat is een fractie van de 14 miljard gulden die onze sociale zorg elk jaar kost". Een andere opmerking uit „Broodno dig": „Waar vinden wij de bestuursvor men die het bejaarden mogelijk maken over hun eigen zaken mee te spreken en mee te beslissen?" „Als wij praten over inspraak", zegt dr. Veldkamp, „denken wij altijd alleen aan langharige jongeren. De bejaarden vormen een hele belangrijke groep. Wij bedisselen hen. Hoe denken ze eigenlijk zelf over bijvoorbeeld hun huisvesting? Zijn we met ons bejaardenbeleid wel op de goede weg? Ik heb nog niet nage dacht over een vorm voor inspraak, maar er zou in een gemeente bijvoor beeld een raad van bejaarden kunnen komen. Ik voel trouwens in het alge meen voor raden, waarin bepaalde be langengroeperingen kunnen discussi eren en adviseren. Die raden zouden dan de tegenstander van wijkraden in grotere gemeenten kunnen zijn". „Overigens: ik vind het zot dat poli tieke partijen bejaarden uit het parle ment weren. Een parlement moet toch het hele volk vertegenwoordigen. Het zou aan waarde winnen als er een aan tal mensen tussen de 60 en 70 jaar of nog ouder in zou zitten". AMSTERDAM Tegen de hoofdre dacteur van het weekblad Panorama, G.J.V. uit Bloemendaal, heeft de procu reur-generaal bij het Amsterdamse ge rechtshof gistermiddag wegens eenvou dige belediging, via een foto in het weekblad van 'n Rotterdamse ex-pros- tituée, een boete geëist van 300. De zelfde straf die de Haarlemse politie rechter in juni vorig jaar had opgelegd. Bij het artikel „Het oudste beroep telt vele klanten" in het nummer van 9 december 1967 stond een foto van de voor een bar op Katendrecht staande vrouw. Toen deze zonder haar toestem ming genomen en gepubliceerde foto in Panorama stond was zijn 2 1/2 jaar uit het leven, zo had zij tegenover de poli tie verklaard. Het artikel was een an derhalf jaar tevoren geschreven en ge publiceerd toen in Amsterdam een paar moorden op prostituées waren ge pleegd. De vrouw had om herkenning te voorkomen haai haar geblondeerd doch na de publikatie wilde een aantal nieuwe kennissen geen omgang meer met haar hebben. De procureur-generaal merkte op dat men over het gezicht van de vrouw een streep had kunnen trekken en zij zag niet in dat daardoor de authenticiteit van de foto verloren zou gaan. Hij kon zich de grote bezwaren van de vrouw, die zich „gereclasseerd heeft tot een normale huisvrouw" voorstellen. De straf is een ernstige aanmerking op de verregaande onzorgvuldigheid van de hoofdredacteur. Er was meer zorgvul digheid vereist omdat het een oude foto PRAAG Elf mensen zijn om het leven gekomen en vijftien gewond, van wie negen ernstig, bij een treinongeluk, dat zich vanmorgen in het westen van Slowakije heeft voorgedaan. Dit meldt het Tsjechoslowaakse persbureau CTK. Een locomotief boorde zich in een rijdende passagierstrein. DEN HAAG Waarom heeft de re gering met het indienen van de nota Schut-Haex over de uitbreiding van militaire oefenterreinen niet gewacht totdat het standpunt van de Franse re gering bekend zou zijn? Deze vraag stelde de KVP-afgevaar digde Kleisterlee gisteren in de Tweede Kamer aan minister Den Toom (Defen sie) naar aanleiding van de bereidheid van de Franse minister Dcbreé om het Nederlandse leger in zijn land oefenge- legenheid te geven. „Wij konden bij het indienen van de nota niet weten wat de reactie van de heer Debré op ons verzoek zou zijn. Ik blijf er bij dat wij er juist aan deden om de nota in te dienen", antwoordde minister Den Toom. Hij vond het jam mer dat voortijdige mededelingen naar buiten de onderhandelingspositie tegen over Frankrijk hebben geschaad. Daarbij doelde hij op de Informatie van het Tweede-kamerlid J. H. Jansen (KVP). De minister zou toch wel bereid zijn geweest om de Kamer in te lichten. Woensdagmiddag om 12 uur had hij het MINISTER DEN TOOM DEN HAAG Als een Nederlandse vrouw gemiddeld 2,1 kind krijgt, zal onze bevolkingsgroei te zjjner tjjd stabiel worden. Naar dit doel wil D'66 streven, zo blijkt uit het hoofdstuk „Democratische be volkingspolitiek" dat op het congres van deze partij in april ter sorake komt. De mentaliteit van ons volk moet wor den veranderd in die zin, dat de so ciale druk vermindert om te trouwen en kinderen te krijgen, aldus D'66. Er1 antwoord van de Franse ambassadeur pas gekregen. Minister Den Toom zei dat de nota Schut-Haex hem niet belette om in het buitenland verder te zoeken. „Het lijkt mij een goede zaak om Frankrijk lang zamerhand weer in de Navo te krijgen", zei hij. Het liefst zou de heer Den Toom in het noorden van Frankrijk oe fenen en niet in La Courtine, dat in midden Frankrijk ligt. Het vervoer daarheen zou veel kostbaarder zijn. Toch zijn Nederlandse officieren op weg naar La Courtine om opnieuw poolsho««r+^ t» nemen. WATERVILLE (Quebec) Een bus net 30 a 40 inzittenden is maandag in fj'*46 .u'. "nt dat een stabi! satie van onze, de rivier de Coaticook, in de buurt van Waterville gestort. Minstens vijf men sen hebben het leven verloren. De bus was in botsing gekomen met een vracht- *»nfo voordat hij in de rivier terecht- 1 1. Uili* moet een goede voorlichting komen ook aan artsen die de pil vaak r niet-raedische redenen weigeren. Hoewel deze partij tegen dwang is om het kf»*te berrti-ffi, «A»d<*n dwingende maatregelen te'eniger tijd wel eens onontkoombaar kunnen zijn pic vrijwillige methoden falen. bevolking «p 17 tot 18 miljoen men sen niet bij vooruaa* it'voerbaar is. Als dit doel wil worden moet echter onmiddellijk worden begu met een actieve bevolkingspolitiek. DEN HAAG Minister I»en Toom (Defensie) blijft weigeren politieke dis cussies, georganiseerd door derden, in de kazerne toe te staan. Hij is ook niet bereid een proef te nemen, zoals de Nationale Raad Welzijn Militairen heeft geadviseerd. Daarom ontried hij gisteren in de Tweede Kamer „ten sterkste" de motie van de socialist Wieldraayer waarin op het nemen van een dergelijke proef werd aangedron gen. Minister Den Toom vindt de tijd nog niet rijp. Hij wil de kans niet lopen dat door politieke discussie binnen de ka zernepoort de krijgsmacht wordt uitge hold. „Ik ben al ver gegaan om toe te staan dat politieke vergaderingen op de publikaiieborden worden vermeld". „Ik voel niets voor een proef, omdat die altijd moeilijk is terug te draaien. Ik wil niet riskeren dat zij uit de hand loopt", aldus de minister. De motie- Wieldraayer zal het waarschijnlijk net niet halen. De KVP'er Kleisterlee plaatste zich wel vierkant tegenover minister Den Toom, maar hij sprak na mens een minderheid in zijn fractie. Ook de fractie van WD, de ARP en de (meerderheid van de) CHU zullen tegea de motie stemmen. De heer Kleisterlee vond dat de mi nister bang is om zich aan koud water te branden. „Hij onderschat de vitale mentaliteit van zijn eigen manschap pen. De minister moet bereid zijn om zijn eigen angsten te overwinnen". „Het vraagstuk van oorlog en vrede behoort in discussie te zijn, ook binnen de ka- zernt. De minister kan de discussie niet ontlopen. Ik krijg de indruk dat hij de politici uit de kazerne wil weren," al dus de heer Kleisterlee De antirevolu tionair Walburg en de CH-afgevaardig- de Kikken zeiden dat de militairen na afloop van de dienst in hun burgepakje naar alle politieke vergaderingen kun nen gaan waarheen zij maar willen. betrof. De raadsman zei dat niet onom stotelijk vaststaat dat de vrouw op de bewuste foto de klaagster is. Hij achtte instelling van een civiele vordering door de vrouw na deze rechtzaak denk baar. „Wanneer de rechter te veel gaat millimeteren creëert hij angst bij de pers", aldus pleiter, die op juridische gronden tot vrijspraak concludeerde uitspraak 9 maart. O UTRECHT Jaarlijks gaan miljoe nen arbeidsuren verloren doordat patiënten in wachtkamers van dok ters lang op hun beurt moeten wach ten. Dr. R. S. ten Cate van het Ne derlands Huisartsgenootschap heeft berekend dat de 4500 Nederlandse huisartsen per jaar ieder gemiddeld 10.000 consulten hebben waarvoor de patiënten in de wachtkamer door de bank althans bij een „gewoon" spreekuur een uur kwijt zijn. Er vanuit gaande dat 40 pet. van deze mensen actief in het arbeidsproces is betrokken (16 min. arbeidsuren) bete kent dat bij een gemiddeld uurloon, een economisch verlies van 50 tot 100 min gulden per jaar. Deze getallen moeten niet absoluut worden bekeken want de laatste jaren is het aantal huisartsen dat een afspraakspreek uur heeft ingevoerd gestegen van 3 pet. in 1963 tot „enkele tientallen pro centen" (recente cijfers zijn nog niet beschikbaar) nu. voordelen van het afspraakspreekuur zijn tijdwinst voor de patiënten en opheffing van de discriminatie tus- en ziekenfondspatiënten en particu lier verzekerden, en meer overzicht oor de artsen. Maar een arts kan het afspraakspreekuur alleen invoeren «Is hij een assistente heeft die de te lefoon kan bemannen. Sommige art- en werken op het ogenblik met nummerautomaten, een soort prik klokken eid volgordenummer en tijd van de afspraak vermelden. Over het ADVERTENTIE dgemeen zijn de patiënten en ook de bedrijven volgens dr. Ten Cate enthousiast over het afspraakspreek uur, tenzij het mensen betreft die 'ol zijn op „gezellig volle wachtka mers". De praktijk heeft uitgewezen lat het aantal visiles do, een arts moet maken aanzienlijk afneemt als ïij een afspraakspreekuur heeft. Men is nu eenmaal eerder geneigd om ïaar de dokter toe te gaan als men weet dat men niet lang op zijn beurt oeft. te wachten. DEN HAAG Mr. II. G. R. is bij de Hoge Raad in cassatie gegaan tegen zijn veroordeling tot twee maanden gevan genisstraf door het Haagse gerechtshof. Het Haagse hof verweet hem grove schuld" aan het veroorzaken van een do delijke aanrijding. Als de Hoge Raad tot de overtuiging zou komen dat het hof op één of meer punten de wet heeft geschonden, wordt het arrest vernietigd en volgt een nieu we behandeling van de zaak door een ander gerechtshof. DEN HAAG De werkgroep Pro gressief Akkoord (PAK) heeft een soort program van 29 zogenaamd stra tegische punten bekend gemaakt. De groep wil daarvoor instemming en me dewerking van enkele politieke partijen verwerven: in de eerste plaats van de PvdA, PSP en PPR, die ruim een jaar geleden het initiatief namen voor het stichten van een progressieve concen tratie. De bedoeling was toen dat de werkgroep binnen enkele weken rap port zou uitbrengen. Het thans verschenen, zeer dikke rapport, omvat een aantal gedachten over een nieuwe verdeling van de wel vaart er van de macht. Daarbij gaat het om een verdergaande democratise ring van de overheidsinstellingen en het bedrijfsleven. Zo zouden bijvoorbeeld zelfs de be woners van een straat moeten uitmaken of daar auto's mbgen komen. Een groep van vijftigduizend kiezers zou een Tweede-Kamerlid dat niet bevalt, naar huis moeten kunnen sturen. De kiezers zouden voorts een tweede stem moeten krijgen om daarmee de a.s. minister president aan te wijzen. Een bepaalde „concentratie" van kiezers, naast de partijen staande, zou voor de eerste plaatsen op de kandidatenlijsten de mensen moeten aanwijzen. De werkgroep hecht ook grote waar de aan een opinieonderzoek dat aan de samenstelling van die lijsten vooraf moet gaan, een soort van voorverkie zingen. Over wezenlijke staatsrechtelij ke zaken, zoals monisme, dualisme, evenredige vertegenwoordiging of dis trictenstelsel, spreekt het rapport zich niet uit. Er staat wel in dat de land macht moet verdwijnen. Het is volgens de werkgroep ook nog te vroeg om zich uit te spreken over een nieuwe partij, volgens het rapport gaat het voorlopig alleen om een nieuwe progressieve mentaliteit, welke zieh van' onderaf n de partijen zou moeten waarmaken. Het plan is om half april een congres te beleggen, maar dan zullen eerst enkele partijen hun oordeel over dit rapport moeten geven v In de werkgroep, welke het afgelo pen jaar nogal eens van samenstelling is veranderd, zitten nu tien mensen uit zes partijen, overigens zonder enige binding, volmacht of welke verplich ting ook. DEN HAAG De Sociaal-Economi sche Raad (SER) is het met minister Roolvink (sociale zaken) eens dat er, bij wyze van noodmaatregel, een tijdelijk voorwaardelijk arbeidsverbod voor vijf tienjarigen komt. Dit verbod zou moeten lopen van 1 augustus 1970 tot 1 augustus 1971. Daarna moet, zo staat in een advies van de SER, de leerplicht zijn verlengd, en een verplichting tot gedeeltelijk on onderwijs zijn ingevoerd. In het advies staat verder dat gelijk tijdig met een voorwaardelijk arbeids verbod voor vijftienjarigen een alge meen arbeidsverbod voor veertienjari gen moet worden ingevoerd. Voor deze jongens en meisjes bestaat nu een voorwaardelijk verbod om te werken. Van dit absolute verbod voor veertienjarigen moot alleen ontheffing kunnen worden verleend als dit in het H°lang van het kind is. Zowel voor veei üenjfirigen die ge deeltelijk onderwijs krijgen als voor jongeren die een jaartje ouder zijn, moet gelden dat hot loon gedurende de school- of cursustijd wordt doorbetaald. De SER vindt niet dat een arbeids verbod moet gplden voor jongens en meisjes die kranten rondbrengen. Wel betreurt de Raad het dat veertienjarige meisjes die in gezinnen werken, niet on der het arbeidsverbod kunnen vallen. APPINGEDAM Tijden shet spelen in de nabijheid van de ouderlijke wo ning is het tweejarig zoontje Albertus van de familie Zweep uit Appingedam in een zinkput geraakt en verdronken.

De Vallei | 1970 | | pagina 7