htijd?) SSÊk Rudi Lubbers bokst vanavond eerste partij als professional Zaalhandbalteam bedwong Noorwegen Kijk. Mantano is voortaan ook: 25 héle goeie king size filtersigaretten voor één-50. Wat zijn Pandbrieven? Kinq size filter Jong boks- talent dient zich aan Pandbrieven mmmêm. mmmmk wmmzmm imi Loting F.A.-cup Boskamp terug naar Feijenoord Merckx won tweede etappe REVANCHE HOGE AMBITIES ACHTERSTAND Schaatswedstrijden in Heereveen GROEIENDE KRACHT RONDE VAN SARDINIË Hypotheekbanken financieren woningbouw. De miljoenen die daarvoor nodig zijn, moet een hypotheekbank lenen. Met kleine bedragen. Van mensen die geld willen uitlenen tegen rente. Die "uitleners" krijgen van de Hypotheekbank een schuldbewijs, Zo'n rentepapier heet Pandbrief. Hypotheekbanken geven ze uit. En uw bank of commissionair verkoopt ze. de Hypotheekbanken staan erachter Pagina 9 DINSDAG 24 FEBRUARI 1970 Mantano ADVERTENTIE AMSTERDAM Niet getekend door zijn hondertien geleverde partijen trekt Rudi Lubbers vanavond in de Rotterdamse Rivièrahal de bokshandschoenen aan. Ondanks het zeer respectabele aantal tegenstanders dat hij al afwerkte is het vanavond een debuut: het is zijn eerste partij als professional. Gezien zowel zijn erelijst als zijn leeftijd kan men zeggen dat hij er niet vlug bij is als prof. Met zijn 25 jaar heeft hij een boksboekje dat honderd overwinningen aangeeft, twee onbeslis te partijen en acht duels waarin hij als verliezer uit de ring stapte. Velen zouden bij hun vijftigste over winning trappelend van ongeduld de sprong hebben gewaagd naar het grote werk. Zeker als zij zo regelmatig over zichzelf kwalificaties als „hoogst be kwaam technicus, ons populaire kans- paard voor de Olympische Spelen, aanstaand Europees kampioen" hadden gelezen. Rudi Lubbers miste Olympisch me taal, miste ook Europese titels. De ma nier waarop hij werd uitgeschakeld was hier en daar niet zo, dat men de recht spraak een pluim kon geven voor on partijdigheid, maar de nederlagen wa ren er. Sterk stukje: in zes van de acht (ne derlaag) gevallen ontmoette Lubbers zijn tegenstander nog eens: in vier van die gevallen nam hij revanche. Wanneer hij vaavond in de ring klimt is het startschot gegeven voor een race naar de top. Vijf jaar geeft de Amsterdammer zichzelf met als doel een gevecht om de Europese titel. Voor die vijf jaar is alles opzijgezet. Dat houdt in, dat Lubbers met bescheiden geldmiddelen je kunt tenslotte in het algemeen niet twee keer in de week in de ring stappen moet rondkomen. Maar als het slaagt, als hij ongesla gen door de derde en de tweede serie heen wandelt, dan komt hij bij de gro- teri. En voor de grote halfzwaargewich- ten en zwaargewichten, wordt in het buitenland wel een som geld neergeteld die voor bijna iedereen een magnifiek jaarsalaris zou betekenen. Natuurlijk, iemand die overstapt naar de profs zal wel eens willen denken aan die grote avond in een ver ver schiet, dat ergens in een mudvolle zaal de scheidsrechter zijn stem verheft: Winnaar en kampioen van Europa „Ik heb hoge ambities, inderdaad" zegt Rudi Lubbers. „Ik had die ook wat betreft Olympische Spelen en Europese titelgevechten. Het werd een teleurstel ling. Ik heb de laatste tijd keihard ge traind en ik heb het gevoel dat ik nu inderdaad ijzersterk ben". Vier lagen kleding omhullen de ui terst vriendelijk uitziende prof als hij de trainingszakken die in Ter Meulens zaal hangen te lijf gaat. Derde tussen die lagen is een poncho die de warmte op het lijf houdt en de transpiratie nog wat versterkt. Drie dagen voor het eerste profge vecht wordt er nog een kilootje afge traind: 81 kilo moet het worden. Lubbers staat weg te smelten. De lange, logge, zware zandzak traag onder Lubbers' vinnige tikken. De concentra tie is volledig, de concentratie is een punt waar hij geen moeite mee heeft. Onder moeilijke omstandigheden werk te hij zich met riante cijfers door Mulo, HBS en slechts twee jaar door de Academie voor Lichamelijke Opvoe ding. Toen kwam er een hapering: de Spelen van 1968 en Mexico waren daar van de oorzaak. Ongelauwerd kwam Lubbers terug en in zijn leerjaar had hij een achterstand. Hoewel velen het hem afraadden liet hij zijn opleiding in het derde jaar schieten. „Ik wil het geld dat in mijn boksen zit eruit halen. Tenslotte zie ik het lesgeven in sport helemaal niet als een onmogelijkheid voor „later". Er zijn genoeg banen en baantjes waarin be hoorlijk te verdienen valt". Vanavond dus de afzet voor de grote sprong na 'n lange aanloop bij de ama teurs. Of Rudi dit met enige schroom zelf beziet? „Welnee, ik lig er niet wakker van. Ik heb hard getraind, een uur of drie per dag ben ik er praktisch mee bezig, als ik wat anders doe zet ik het van me af, maar je bent er natuurlijk geestelijk wel meer dan drie uur mee aan de gang". LONDEN De Engelse tweede divi sieclub Watford, die zaterdag in de kwartfinales van de strijd om de FA- cup voor een verrassing zorgde door Li verpool uit te schakelen, zal in de halve eindstrijd uitkomen tegen Chelsea. De andere halve finale gaat tussen Leeds United en de winnaar van het duel Manchester UnitedMiddlesborough. Zaterdag eindigde de ontmoeting tussen Middlesborough en de United in een ge lijk spel: 1-1. Beide clubs spelen woens dag de replay. De loting voor de halve finales ver nietigde de hoop van Bobby en Jackie Charlton om tegerv'elkaar uit te komen in de finale in het Wembley-stadion op 11 april. Het tweetal speelt namelijk, wanneer Manchester United Middlesbo rough in de tweede wedstrijd verslaat, al op 14 maart tegen elkaar. Chelsea bereiktede halve finales voor de tiende maal. De club leverde die prestatie vier maal in de afgelopen zes jaar. Watford is voor de eerste keer na zijn oprichting in 1891 zover in het toernooi om de Engelse beker gekomen. Watford versloeg dit seizoen reeds twee eerste divisiclubs: gtoke City en Liver pool, in de strijd om de beker. ROTTERDAM Het staat wel vast dat Jan Boskamp, thans uitkomend voor Holland Sport, aan het eind van dit voetbalseizoen teruggaat naar Feijen oord. Boskamp, die door Feijenoord voor één jaar werd uitgeleend, heeft nog een contract van één jaar bij de Rotterdam se club. Manager Brox: „Het zit er wel in, dat hij terugkomt. Boskamp is een goede speler. Als je overigens iets uitleent, is het een normale zaak, dat je het weer terugkrijgt". A Rudi Lubbers: prof debuut. AMSTERDAM Het jonge talent, dat de boksbond in de amateursector nodig heeft nu achter elkaar Rudy Lubbers, Henk Baars en Jan van Ispe- len tot de beroepsklasse toetraden, staat al weer te dringen om de opengevallen plaatsen in te nemen. Dat werd duide lijk bij de maandagavond in Amster dam gehouden finales van de kam pioenschappen van Noord-Holland in de a-klasse. Zeer opvallend bokste de 21- jarige Amsterdammer Sjoerd Tuininga, die zijn debuut in de hoogste klasse maakte met een verdienstelijke punten- overwinning op stadgenoot Adriaanse. In dit harde gevecht waarin Tuininga in de tweede ronde ten onrechte een openbare waarschuwing kreeg wegens vasthouden, kwam de nieuwe kampioen in het half zwaargewicht herhaaldelijk met keiharde rechtsen op gelaat en li chaam van zijn tegenstander door. Wat hij nodig heeft is een grotere wedstrijd routine en een strakke leiding. Voor het laatste staat zijn kundige trainer Kosman, die ook voor de tweede we reldoorlog al vele kampioenen afleverde (onder wie Ben Bril) wel borg. Goed boksen lieten ook Rudy Koop- mans (winnaar in het zwaarwelter) en de 20-jarige Zaandammer Jan Schurink (kampioen in het lichtgewicht) zien. Van de oude rotten tekende de 28-ja- rige Gerry te Paske via een duidelijke zege op Roesli in het vedergewicht weer voor een jaar bij. De 37-jarige computertechnicus Herman Schregar- dus daarentegen verloor in het weiter- gewicht opnieuw van Johnny van Schaik en zal waarschijnlijk na dit sei zoen stoppen met de wedstrijdsport. KRIMPEN aan de IJSSEL De lo ting van de internationale handbalfe deratie, die Nederland in de kwalifica tiewedstrijden voor het toernooi om het wereldkampioenschap tegenover West- Duitsland plaatste, is zeer onrechtvaar dig geweest. Nederland speelde een van die wed strijden gelijk en verloor de tweede en haalde de eindronde niet. In de afgelo pen vijf dagen heeft Nederland drie wedstrijden gespeeld tegen ploegen, die wel in het eindtoernooi mogen uitko men, twee tegen Frankrijk (één gewon nen, één verloren) en maandagavond tegen Noordwegen. Het werd in de bomvolle sporthal van Krimpen aan de IJssel de klap op de vuurpijl: een over winning met 1211. Twee jaar geleden, toen de Tsjech Mraz zijn werk als bondscoach begon, verloor Nederland HEERENVEEN In Heerenveen worden vandaag en woensdag interna tionale avond-schaatswedstrijden ge houden met deelnemers uit Rusland, West-Duitsland en Nederland. Voor Rusland starten onder meer de winnaar van de wedstrijden in Deven ter, Valerie Troizky, Alexander Hapa- lov, Alexander Ivanov, Anatbli Masj- kov en Valerie Vasjilev. Zij nemen het op tegen de Nederlanders Eddie Ver- heyen, Ron Nooitgedagt, Arie Eriks, Karei te Winkel, Jan Palsma, Henk Waanders, Piet Vink, Go Giling, Piet Kleine en Jan Hendrik Koops. Tevens worden races voor sprinters georganiseerd. Hieraan nemen deel: Marten Hoekstra, Jan Pasman, Gerard Demkes en Piet de Boer. Bij de dames rijdt naast de Russinnen Kapitalina Serogina en Vera Soeroviki- na de Westduitse kampioene Monika Pflug, terwijl van de Nederlandse b- rijdsters onder meer Wil Burgmeyer, Annie van Dalsen, Truus Dijkstra, Akke Falkena en Sijtje van der Lende uitkomen. De heren rijden 500, 3000, 1500 en 5000 meter. Voor de dames staat de 500, 1500, 1000 en 3000 meter op het pro gramma. met 1318 van Noortvegen en ruim een jaar geleden wonnen de Noren nog in Oslo met 2412. De groeiende kracht van het Neder landse herenzaalhandbal is evident, maar zonder de in zijn allerbeste vorm verkerende doelman George van Noes- weer een groot beroep gedaan. De No ren weer kansloos zijn geweest. En juist aan de sterkte van Vap Noessel heeft Mraz niet veel kunnen doen, want hij is altijd al een „wonder- doelman" geweest. Op de kwaliteiten van Van Noessel is weer een groot bereop gedaan. Dé No ren waren sneller, speelden gevarieer der, kregen veel meer kansen aan de cirkel maar werden steeds weer gestopt door de weergaloze, rijzige, Arnhemse onderwijzer. De grootste verdienste van Mraz is, dat hij zijn ploeg bestand heeft gemaakt tegen een 'keihard ver dedigende ploeg als die van Noorwegen en dat hij de slagvaardigheid van spe lers als Eddy Niensch en Kees Keizer ongeschonden heeft gelaten. CAGLIARI De Belg Eddy Merckx heeft maandag de tweede etappe van de Ronde van Sardinië, een rit over 149 km van Lanusei naar Cagliari, gewon nen. De Italiaan Giancarlo Polidori be hield de eerste plaats in het algemeen klassement. Uitslag: 1. Merckx (België), de 149 ki lometer in 4 uur, 6 min. en 30 sec.; 2. Polidori (Italië) z.t.; 3. Ballini (Italië) op 1 sec.; 4. Gosta Petterson (Zwe) op 4 sec.; 5. Bitossi (Ita) op 11 sec. Alg. klassement: 1. Polidori 8.18,43; 2. Merckx op 1 min. en 17 sec.; 3. Sercu (Belg) op 1,38; 4. Ballini z.t.; 5. Bitossi op 1,48. MILAAN De wielerronde van Italië >zal dit jaar van 18 mei tot 7 juni worden gehouden. In 20 dagen zullen de renners 3.000 km moeten afleggen. Er zal slechts een rustdag zijn. De start is in San Pel- legrino Terme bij Milaan en de finish is, zoals gebruikelijk, in deze Noord- italiaanse industriestad. Een publicatie van de Vereniging van Hypotheekbanken, Adelheidstraat 8, 's-Gravenhage.

De Vallei | 1970 | | pagina 9