Flinke straffen geëist tegen vier stelende jonge Veenendalers Sociale en culturele academie Arnhem 111 september '72 open? ■BH Minister opende in Ede trainingscentrum van verzekeringsgroep Oevers-ondermijnende muskusrat rukt op aan de Duitse grens Velu wemeer behoed voor verdere vervuiling Veiling Kesleren Effectieve verdelgingsmethodes UIT DE KERKEN Praktische mensen maken gebruik yan het moderne betalingsverkeer en betalen giraal. Ook u kunt het uzelf gemakkelijk maken met een „privé-rekening" bij de Raiffeisenbank, de bankrekening voor alle ontvangsten en betalingen in de particuliere sfeer. Hoe dat in z'n werk gaat? Heel eenvoudig: u laat enerzijds uw salaris, pensioen of andere inkomsten op deze rekening storten. Anderzijds voeren wij al uw betalingsopdrachten stipt uiten wanneer u dat wenst, worden periodieke betalingen automatisch uitgevoerd. Bovendien kunt u gemakke lijker sparen, als u dat wilt, een Een wilt óók automatisch met vast bedrag per maand „privé-rekening" bij de Raiffeisenbank: uw geld staat veilig èn u krijgt 3-Ja 7° rente. Kosten? Geen enkele. Service van de Raiffeisenbank: ook voor u! Drank MARKTEN WOENSDAG 25 FEBRUARI 1970 In het grote rijk der planten zijn vele verschillen te vinden, hetgeen bete kent ook bij die planten, die tot ka merplanten zijn gecultiveerd. Tus sen de zogenaamde vochtplanten hydrophytenen de droogteplanten xerophytenis het grote verschil, ook voor de amateur-liefhebber, duidelijk te zien. Vochtplanten heb ben veel huidmondjes en een massa blad om hen in staat te stellen het overtollige vocht gemakkelijk te doen verdampen. Deze hebben zich aangepast aan de hoge vochtig heidsgraad, waarin, zij zich- in hun land van herkomst hebben moeten ontwikkelen. De droogteplanten zijn toegerust met een dikke opperhuid en hebben wei nig en diepliggende huidmondjes. Let u maar eens goed op: bij de droogteplanten ziet men, dat deze soort planten meestal klein blad hebben en dan nog vaak zijn de bla deren door beharing, een waslaag of kleur in staat gesteld om veel ionnewarmte terug te kaatsen. Vanzelfsprekend is het dus, dat planten uit beide groepen niet onder dezelfde t omstandigheden kunnen groeien, waarmee ik dus zeggen wil, dat men deze ook als kamer plant zodanig dient te behandelen. De omstandigheden moeten steeds zoveel mogelijk bij de behoefte van de planten aangepast worden. Tot de vochtplanten behoren o.a. de Varens. Men rnagwel aannemen, dat alle platen met grote dunne bla deren vochtplanten" zijn. Laat ik een voorbeeld noemen: de Horten sia vraagt veel water, de kamerlin de heeft sterk behaard blad en wordt tin tegenstelling met, haar zuster Hortensia) geholpen hierdoor de verdamping van het vocht te verminderen en verbruikt dan ook niet zoveel vocht als de Hortensia. De Ficus of de Philodron (gatenplant) hebben grote dikke bladeren en zijn hierdoor minder gevoelig voor dro ge lucht in de kamer, doch de jonge nog dunnere bladeren van deze filanten kunnen van droge kamer- ucht erg te lijden hebben tijdens de ontplooiing. Sommige planten met grote dunne bladeren, die niet groen, doch gekleurd zijn. zoals bij voorbeeld de bekende Coleus (sier- brandneiel) hebben door het. ge kleurde blad weer bescherming ge kregen tegen sterke zonbestraling maar zijn toch wel gevoelig voor te droge kamerlucht. Alle hierboven genoemde planten zijn planten die in grond groeien (zoge noemde terrestrische planten).' Daarnaast zijn er nog epiphyten. planten die in hun land van her komst op bomen groeien en 'die wij als kamerplanten gebruiken ter op vrolijking van het interieur, zoals o.a. de Bromelia's en de Anthu- riurhs. De Anthurium geeft door haar grote dunne bladeren duide lijk te verstaan dat zij in een voch tige omgeving moet groeien, dus sproeien over de bladeren. Ik hoop er in geslaagd te zijn met dit een voudig plantkundelesje de amateurs wat meer wegwijs te hebben ge maakt. 1-Iet zal ongetwijfeld de flo rakinderen ten goede komen. Een wel zeer vererend schrijven mochten wij ontvangen van abon nee mevr. W. H. v. W.-de B. Schrijfster jubelt over het éne en jammert over het andere en met dat andere bedoel ik dan haar bele venis met een haar geoffreerde Medinella magnifica"Deze echte tropische warme kasplant is oor spronkelijk afkomstig uit Java, moet dus in de zeer warme kamer gehou den worden, moet beslist een zeer vochtige atmosfeer hebben en u had duS veel moeten sproeien. Ook de onderzijde van de bladeren re gelmatig besproeien. Daarbij moet deze plant vrij veel wa ter hebben (lauw water). Na de bloei had u haar wat rust moeten geven, geen bemesting en minder water geven. Ze vraagt een voed zame, vooral luchtige grond, bloe- mistengrond met een weinig veen- mos er doorheen. Zorg voor vol doende potscherven op de bodem. De plant moet tegen felle zon wor den beschermd. Het beste is de Me dinella op de diepe-bord-methode te kweken. Aldus: vul een diep bord met water, daarin legt u een omge keerd theeschoteltje, zó dat de bo dem boven het water uitsteekt en daarop kan dan de pot gezet wor den. De plant raakt dus niet het wa ter en ook de pot niet. Het geheel staat dus op een eilandje en is om ringt door water. De plant komt hierdoor in een veel vochtiger om geving te staan. Gaat u aldus te werk, geachte briefschrijfster, en u zult succes boeken. De Stephanotis (Bruidsbloem) moet beslist een voldoend vochtige atmo sfeer hebben en dagelijks zal men het blad dus vochtig moeten maken. Dat sproeien moet gebeuren met lauw water! De plant kan men met succes op de diepe-bord-methode kweken, 's Winters volop zon, 's zo mers tegen felle zon beschermen, in de groeitijd wekelijks bemesten. Jonge planten bloeien de eerste ja ren niet zo best. doch als ze het een paar jaar in de kamer hebben uit gehouden, zullen ze steeds rijker gaan bloeien. Het is wel de moeite waard om aan de Stephanotis zorg te besteden. De dagen beginnen weer flink te len gen en ondanks vorst en sneeuw ontgaat het ons niet nu al voorjaars- buitingen. op te merken. De toverha- zelaar, de Cornusmas, de naakt- bloeiende Jasmijn, etc. geven nu al een lentetooi te zien. De Kamper foelie en de Vlier beginnen reeds eerder uit te botten en onder de sneeuwlaag (terwijl ik dit neer schrijf sneeuwt het onophoudelijk) maken zich de vroege lenteboden gereed om door de aardkorst heen te breken en ons in het prilste voor jaarslicht hun bloempjes te openba ren. E. J. GRIJSEN. RHENEN. Ned. Herv. Kerk Beroepen: te Voorhout: J. Hoogenkamp te Amsterdam: te Randwijk: H. van der Post, kandidaat te Beekbergen. Bedankt: voof Lage Zwaluweg: E. C. van Offeren te Gelselaar. Aangenomen: naar Woudrichem: A. de Kleine te Oudemirdum. Geref. Kerken Aangenomen: naar Voorschoten: P. Reedijk te Hoogezand-Sappemeer. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Beroepen te Winterswijk. Neede en Aal ten (buiten verband): H. Schuurman te Creil. (N.O.P.) Beroepen: te Neede, Winterswijk en Aal ten: H. Schuurman te Creil. Gereformeerde Gemeenten Bedankt: voor Kapelle-Biezelinge: G.J. van den Noort te Capelle a/d IJssel. Geref. Gem. in Nederland Beroepen: te Rhenen: M. van Beek te Opheusden. ARNHEM De Gelderse Sociale en Culturele Academie in Arnhem, een initiatief van het provinciaal bestuur, zal naar verwacht wordt in 't scholen plan 1971 worden opgenomen. Het ziet ernaar uit dat de Academie met ingang van september 1972 haar deuren kan openen. De Gelderse Academie wordt zowel door de provincie, de gemeenten als het bedrijfsleven urgent geacht. In Neder land is voortdurend sprake van grote aantallen vacatures in de sociaal-cultu rele sector. De vraag naar afgestudeer den van sociale academies overtreft het aanbod aanzienlijk. Het gemis van een voldoende aantal afgestudeerden van deze onderwijsinstellingen zal zich in de naaste en verdere toekomst nog ster ker voelbaar zijn. Op grond van onderzoekingen van het Economisch Technologisch Instituut voor Gelderland verwacht men voor de G.S.C.A. in het eerste jaar een leerlin genaantal van om en nabij 150. De Aca demie zaj. behalve een dagopleiding, ook een urgentie-opleiding gaan omvat ten. Voor de dagopleidingen wordt ge dacht aan afdelingen voor maatschap pelijk, cultureel en personeelswerk. Het G\foor praktische betalers èm:. accent zal op het personeelswerk wor den gelegd. Men hoopt, dat de belang stelling voor deze afdeling groot zal zijn. Wegens de maatschappelijke ont wikkeling mag. veronderstelt men, wor den verwacht dat al in de nabije toe komst er een grote vraag naar goed-ge- schoolde personeelsfunctionarissen zal zijn. Vorig jaar december heeft de Stich ting G.S.C.A. in oprichting bij de Alge mene Bond ter Bevordering van Be roepsonderwijs te Den Haag een ver zoek ingediend om de Academie door de minister van Onderwijs en Weten schappen in het scholenplan op te ne men. De bewindsman heeft intussen la ten welen dat dit voor de'jaren 1972, 1973 en 1974 het geval is. In deze pro vincie beslaat aan een sociale academie grote behoefte. Het volgen van de dag opleidingen aan sociale academie door Gelderse leerlingen ligt aanmerkelijk lager dan op grond van het bevolkings aantal zou mogen worden verwacht. De afwezigheid van zon academie in de naaste omgeving speelt hierbij uiter aard een voorname rol. De nieuwe on derwijsinrichting is derhalve om het ..vacuum" in het spreidingspatroon van de sociale academies elders op te vul len. Bij de keuze van Arnhem als vesti gingsplaats is men er onder meer van uitgegaan, dat de hoofdstad al een cen trum voor hoger beroepsonderwijs is. Uit onderwijskundige, organisatorische en sociale overwegingen wordt het wenselijk geacht dat een samenwerking op bepaalde terreinen tussen allerlei vormen van hoger beroepsonderwijs wordt gestimuleerd. Een provinciale werkgroep is inmid dels al zo ver met haar werkzaamheden gevorderd dat men thans bezig is met de oprichting van de G.S.C.A. De statu ten zullen binnenkort notarieel worden verleden. Voorlopig wordt het bestuur in oprichting gevormd door de gedepu teerden drs. A. R. Vermeer (voorzitter), en H. J. A. Verbeek evenals H. van der Goot (ambtenaar ter provinciale grif fie), secretaris; mejuffrouw mr. G. B. Leppink (adjunct-directrice van de Stichting Gelderland voor Maatschap pelijk Werk); B. Meeuwsen (sectorchef personele zaken Enka NV), mr. J. Hek- kelman (wethouder van Arnhem) en dr. W. Verkade (directeur van de Culturele Raad voor Gelderland). ARNHEM Een zoete inval van jon gens die een chronisch geldgebrek had den. dat was in de lange hete zomer van het vorig jaar het huis van 21-jari ge fabrieksarbeider Rob W. uit Vee- nendaal. Menigmaal verzonnen ze er 'n nieuw plan voor een inbraak bij een van de vele fabrieken die Veenendaal rijk is; menigmaal ook werden er ladin gen gestolen spul binnengebracht. Toen de politic huiszoeking deed kwam er tenminste heel wat te voorschijn. Ze moesten er ook wel de nodige ke ren gratis van hebben gegeten, de jeug dige Veenendalers die zo graag door de Hoofdstraat paradeeerden in hun prachtige kleurrijke pakjes. Als ze zich in hun stamcafé hadden volgegoten be raamden ze weer nieuwe plannen. Si mon de Wit, een cash and carrybedrijf, of anders een fabriek. Gisteren stonden, schuchter, en voor deze gelegenheid in wat minder fleuri ge kledij, voor de rechtbank in Arnhem, Rob W.. zijn 21-jarige vriend Harry J., kok van professie, de 18-jarige Cornelis D.. fabrieksarbeider, en de 19-jarige rietdekker Henk B.. enkele leden van de misdaadcommune die de officier had kunnen grijpen. De dagvaarding, nog maar een bloemlezing, vermeldde een reeks van inbraken. Voornamelijk fabrieken op het industrieterrein, zoals Hendriks alumunium, waar voor 450 gulden scha de werd aangericht en helemaal niets kon worden buitgemaakt, Setter Set, van Hunnink Vos en anderen. Het was in het laatste bedrijf waar de jongens de avond tevoren met succes hadden gewinkeld, dat ze een dag later werden gegrepen. Het was allemaal zo soepel gegaan, dat ze nog maar een krat pils kwamen halen. Dat was op 15 augustus, na maanden van samenwerking. Ze hadden allemaal, behalve hun voorliefde voor gebloemde pakken, één ding gemeen: thuis was het niet alles geweest. Ze zochten de gezelligheid in het café, ze compenseerden hun onvre de met drank. Het geld dat daarvoor no dig was kwam uit de kassa's van ande ren, zo gauw de steun op was. Flinke straffen eiste de officier van justitie, mr. J. Pieters, tegen de stelende Veenendalers. Tien weken, waarvan zes voorwaardelijk, teggn J. tien weken waarvan zeven voorwaardelijk tegen B. twee weken voorwaardelijk tegen D. (met reclasseringstoezicht) en vier we ken voorwaardelijk met toezicht tegen W. Bovendien wilde de officier dat ze de schade aan de opengebroken kasten bij Hendriks vergoeden. De raadslieden pleitten voor minder straf. Ze zeiden dat de jongens nu weer goed terecht zijn gekomen, weg uit de slechte omge ving. Mr. J. .Spermon. raadsman van W., was van oordeel dat de bedrijven zelf voor de misdaadbeveiliging moeten zor gen door honden op hun terrein te laten lopen. Uitspraak over veertien dagen. EDE Minister G. H. Veringa van Onderwijs en Wetenschappen heeft gisteren in Ede het trainingscentrum ..De Bunte" geopend. Dit instituut staat ten dienste van de „AMFAS-Groep". de verzekeringsgroep waartoe o.a. de le vensverzekeringsmaatschappij RVS en de schadeverzekeringsmaatschappij De Zeven Provinciën behoren. Het opleidingscentrum biedt plaats aan ongeveer veertig cursisten, die in twee groepen meestal gedurende één wèek in internaatsverband werken. Bij de training wordt gebruik gemaakt van moderne hulpmiddelen zoals een geslo ten tv-circuit. Minister Veringa wees in zijn ope ningsrede o.a. op de samenhang die er bestaat tussen het nog jonge Econo misch Administratief Beroepsonderwijs en de scholing en bijscholing die door de bedrijven, i.e. het verzekeringsbe drijf worden gepleegd. In verband hiermee ging de minister in op de'mo gelijkheid te komen tot geïnstitutionali seerd overleg tussen Economisch Admi nistratief Onderwijs enerzijds, en het verzekeringswezen anderzijds. „Het uit wisselen van wederzijdse ervaringen zal hierbij alleen maar bevruchtend werken", aldus de bewindsman, die tot slot opmerkte dat regelmatige bijscho ling binnen het bedrijf geheel past in het steeds meer naar voren komende begrip „education permanent". Minister Veringa verrichtte de ope ning door het in werking stellen van een televisiefilmpje over het „centrum in bedrijf", waarna via hel gesloten tv-circuit het laatste gedeelte van de openingsrede op de monitoren werd hervertoond. Na de minister werd achtereenvol gens het woord gevoerd door prof. mr. N. E. H. van Esveld en door de chef Opleiding en Training mr. J. A. J. Zeg veld. Prof. Van Esveld onderstreepte in zijn referaat het grote belang van op leiding en training voor de ontplooiing van de totale mens. „Hij moet leren om te kunnen teneinde te zijn", aldus prof. Van Esveld. De heer Zegveld gaf in zijn toespraak aan waaruit de leerme-^ thode in De Bunte bestaat. „Doordat in dit centrum in het leerproces de leer ling voor een belangrijk gedeelte zijn eigen leraar is, zal hij zich ontwikkelen tot een onafhankelijker individu", zo zei de chefopleiding en training. O HARDERWIJK Het Veluwcrand- meer. recreatie-oord voor vele duizen den Nederlanders, lijkt voor verdere vervuiling te worden behoed, dank zij de maatregelen, die op en rond de af valwaterzuiveringsinstallaties in Har derwijk zijn en worden getroffen. Met enige tevredenheid stelde gedeputeerde mr. O. W. A. baron van Verschueren gisteren op een persconferentie in Har derwijk vast: „De zaken schijnen hier medio mei wel opgelost te zijn". Het be tekent echter niet het einde van de „strijd" tegen het vuilwaterprobleem, want ook via open water (beken) be reikt nog steeds minder fris water het recreatiemeer langs de Veluwe. Het vorig jaar werd geconstateerd, dat de spiksplinternieuwe zuiveringsin stallatie in Harderwijk niet werkte zoals men wel wilde. Het bleek, dat de installatie niet berekend was op de dik ke vloeibare substantie, die ontstond door vermenging van het rioolwater met veren en mest van de tientallen kippen- en eendenmesterijen in Ermelo en Harderwijk. Hoewel het nooit de be doeling is geweest, dat de vaste be standdelen op het riool zouden worden geloosd, gebeurde zulks in de praktijk toch. Intussen zijn putten met (fijne) roos ters op de bedrijven verplicht gesteld. In Harderwijk is deze zaak praktisch voor 100 pet. rond en ook in Ermelo zullen alle bedrijven binnenkort van dergelijke „riool-beveiligers" zijn voor zien. Om de eigenaren van de bedrijven een alternatief te bieden, is in Ermelo een stortplaats ingericht, waar de droge mest tijdelijk (1 a 2 jaar) kan worden gedeponeerd. Op langere termijn hoopt men tot een definitieve maatregel van het mest-probleem te komen. Gedacht wordt, volgens de gedeputeerde, o.a. aan verbranding of het inschakelen van de VAM. De gemeentebesturen zul len op de bedrijven zeer nauw toezien of aan de verplichtingen wordt vol daan. Wanneer de zaak op de mesterijen, naar verwachting, eind maart gereali seerd zal zijn, kan ook (voor het eerst) het biologisch gedeelte, dat dient ter verwijdering van de opgeloste vervui ling (oxidatiebedden), in bedrijf gesteld worden. Het effluent bevat dan echter nog vrij veel schadelijke bacteriën. Zo wel in Harderwijk als in Elburg wor den daarom momenteel chlorering-cir- cuité (een buizenstelsel met doserings installatie) aangelegd, waarvan de kos ten 1,2 miljoen gulden bedragen. Het Rijk zal hier 10C pet. subsidie op verle nen. In de buizen worden de bacteriën vernietigd, terwijl de contacttijd zo lang is, dat aan het eind daarvan het chloorgehalte dermate laag zal zijn, dat het geen schadelijke gevolgen op het meer zal hebben. VEEMARKT DOETINCHEM Aanvoer: Slachtvee 465; gebruiksvee 932; vette kalveren 6; vaarskalveren 2750; scha pen 24; lammeren 11; geiten 8; paarden 20; veulens 2; biggen 204; totaal 4421. Prijzen (in guldens): Melk- en kalf koeien, per stuk 1235- 1610; mest- en weidevee, per stuk 890- 1260; drachtige vaarzen, per stuk 1190- 1585; guste vaarzen, per stuk 900-1240; pinken, per stuk 600-910; graskalveren, per stuk 465-640; vaarskalveren, per stuk 140-175; stierkalveren, per stuk 50-80; schapen, per stuk 115-130; lam meren, per stuk 70-110; biggen, per stuk 97-105; vette kalveren le kwal. per kg lev. gew. 3.80-4.10; 2e kwal. per kg lev. gew. 3.10-3.60; 3e kwal. per kg lev. gew. 2.50-2.75; slachtvee le kwal. per kg gesl. gew. 4.60-4.80 extra kwal. tot 5.15; 2e kwal. per kg gesl. gew. 4.00- 4.40; 3e kwal. per kg gesl. gew. 3.50- 3.75; worstkoeien, per kg gesl. gew. 2.90-3.70; slachtpaarden, per kg gesl. gew. 3.10-3.50; veulens, per kg gesl. gew. 3.20-3.65. Handel: Slachtvee willig; weidevee redelijk; biggen willig; vaars- en stierkalveren redelijk; vette kalveren kalm; schapen en lammeren kalm; paarden kalm. KESTEREN De prijzen van de aan gevoerde produkten bij de veiling te Resteren waren als volgt: Goudrenette: 1 65-75: 30-33 IL 65-75: 28-30 I 75-85: 36-46 II 75-85: 35-38 I 85-95: 37-45 II 85-95: 38-40. Cóx's Orange Pippin: I 60-65; 23-28 I 60-74. 65-70: 35-42 I 19-15: 45-60 I 75-80: Jonathan: II 60-70: 24-25 I 60-70: 31-33 II 70-80: 26-27. Lombartscalville: I 60-70: 21-23 I 70-80: 32 I 80-90: 37. Golden Delicious: II 65-75: 25-30 II 75-85: 33-45. St Remy: II 55-65: 66 II 65-75: 96-101. Prijzen genoteerd in centen per kg. z.ARNHEM De muskusrat staat op het punt Nederland binnen te rukken; aan de grens met Duitsland staan de rattenvangers klaar om de dieren, be rucht omdat ze overal de oevers onder mijnen, buiten ons land te houden. De Duitse rattenbestrijders vechten op het ogenblik tegen de steeds verder optrek kende rattenbendes. Ondanks dat ver wacht de Nederlandse commissie voor de muskusrattenbestrijding in te zullen moeten grijpen. Een duidelijke vinger wijzing daarvoor vormde de recente vondst van een muskusrat bij Ubber- gen. Dat vertelde gisteren het lid van de commissie B. Littjens tijdens een voor provinciehuis te Arnhem. De heer Litt- lichtingsbijeenkomst in het Gelderse jens pleitte er voor dat ieder die een muskusrat tegenkomt onmiddellijk waarschuwt. De bestrijding van het dier, dat ei genlijk geen rat maar een soort woel- muis is, werd kort geleden voor het eerst gedeeltelijk aan rijkswaterstaat toevertrouwd. Tot voor kort viel de be- strijdingscommissie uitsluitend onder landbouw. Er zijn nu elf muskusratten vangers in Nederland. Een van hen is in Gelderland gestationeerd, speciaal om in de Achterhoek de grens te bewa ken. Er zijn de laatste tijd effectieve nieuwe methodes voor verdelging en vangen ontwikkeld. De muskusrat kwam tot nu toe voor namelijk via België ons land binnen, hoewel twee jaar geleden in Doetin- chem en. Gendringen twee alleen zwer vende ratten werden gevangen. De commissie beschouwt zulke mannetjes als kwartiermakers. De Nederlandse commissie denkt de komende invasie wel aan te kunnen, mede door de onderzoekingen van de plantenziektenkundige dienst in Wage- ningen en het rijksinstituut voor na tuurbeheer in Arnhem. De muskusrat, vroeger wel geteeld vanwege zijn pels, is ongeveer 35 cm lang en heeft een afgeplatte staart van zo'n 25 cm. Hij graaft gangen van s' ms wel 10 meter lang, met ingangen onder de waterspiegel.

De Vallei | 1970 | | pagina 12