Veenendaals dagblad PEIL GROTE RIVIEREN RECORDHOOG Buiten Laat accountant ledental AVRO vaststellen Volksfront zal blijven aanvallen lekker lui Treffer nachtmode DRQSTE Vrouw verbrand bij poging om haar katten te redden Ti ei se veer weer uit de vaart Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Thomassen beschuldigt fotograaf DISCUSSIE IN ENGELAND OVER REAGEERBUISBABY Vier jongelui gepakt wegens ha n ko ver val Toestand in Gelderland thans niet zorgwekkend Pompidou door Nixon ontvangen 25 Phantoms voor Israël VIJFLING IN NEW YORK Het water in de grote rivieren stijgt APELDOORN nog steeds. i Mollelot VOLGENS C.K.S.: „HOEK" WIL GEEN HOOGOVENS Senator vraagt minister: Boycot op London Airport KERSENBONBONS zijn Nederlandse kersenbonbons. Omdat er Droste od staat. Een verschil dat u moet Droeven. Arnhemse textielzaak verwoest Schoonmakers op Schiphol vonden partij hasjiesj Iets kouder Bur. voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.), Giro 1321600. Losse nummers 0.25; Abonnement 1,03 p.w.4,40 p.m., 13,10 p k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opgericht in 1926. Uitg.: Wegeners Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. WOENSDAG 25 FEBRUARI I970 - 44e JAARGANG no. 47 Het ernstigst is in ons land de wateroverlast in Noord-Limburg waar tal van wegen blank staan en zelfs enkele dorpen geheel geïso leerd zijn. Beide foto's geven een beeld van de toestand in de omgeving van het dorp Ber gen. HET WATER STAAT TOT DE LIPPEN..; Binnen een of twee dagen zal het peil van Rijn, Maas en Waal even hoog zijn als in het overstromingsjaar 1926. Rijkswaterstaat venvacht dat de Rijn bij Lobith vandaag zal stijgen tot 16 meter plus NAP. Vooral Noord-Limburg heeft veel van het water te lijden. TAoor de dikke sneeuwlaag zagen we dagen lang niets meer van de aardhopen, die de mol ook in de winter opwerpt; sommige weilan den kregen er een zwart-heuvelig dek door, maar vorige week had de witte deken alles liefdevol blank geëgaliseerd. De zwarte kompel teas echter ongezien nog springle- i vend aanwezig, 's Zomers liggen z'n j tunnels dicht aan de oppervlakte, waar zich ook insekten en wormen ophouden en waar eigenlijk altoos voedsel in overvloed voor de mol aanwezig is. Gaan zijn gangen recht naar boven, tot even beneden het maaiveld, dan ontstaan de be kende molshopen; lopen ze er een eind vlak onder voort, dan worden de z.g. molleritten gevormd, 's Win ters wordt de bovenste bevroren laag van de grond voor het dier te koud en onbewoonbaar, mede, wijl de aardwormen, ritnaalden en en gerlingen dieper naar een wormen zone trekken. Ze worden er echter door de mol niet met rust gelaten, want hij houdt geen winterslaap Minder gunstig is het mollelot, wanneer zoals thans de uiter waarden overstroomd zijn. In dit gebied zijn ze zeer algemeen, om- dat de grondgesteldheid en het l voedselpakket niets te wensen over- laten. Treedt de rivier buiten haar oevers, dan is Leiden evenwel in last, want als het water laag ge noeg blijft staan, trekt het zó diep in de grond, dat de uiterwaarden voor het dier onbewoonbaar wor den. Ze zoeken hoger gelegen toe vluchtsoorden, maar velen leggen het loodje, al kunnen ze behoorlijk zwemmen. Onderlangs de wage- ningse Berg vonden wij in zo'n pe riode tientallen verdronken, aange spoelde mollen. Ook hazen komen benard te zittenzelfs vluchten ze i in hun nood wel op de stoven der knotwilgen. Dat de natuur zich van zulke verwoestingen vrij gemakke- lijk weet te herstellen, bemerken l wij in de erop volgende lente en zomer, wanneer op vele plaatsen van het groene land langs de ri- vier weer molshopen ontstaan, als- S of er niets aan de hand was ge- IVGGSt, 25-2- 70 A. B. WIGMAN WASHINGTON President Georges Pompidou van Frankrijk heeft na een ontvangst op het Witte Huis twee uur lang met president Nixon geconfereerd. Het was de eerste werkzitting sinds het Franse staatshoofd maandagavond in Washington was aangekomen. Naast de grote politieke geschillen in de wereld hadden de twee presidenten ook gesproken over andere situaties in de wereld, Europese zaken, waaronder economische kwesties en de komende Amerikaans-Russische besprekingen over beperking van de strategische be wapening. Pompidou verzekerde de journalisten later dat Frankrijk in het conflict in het Midden- Oosten „in geen van beide kampen staat. Wij zijn zeker niet tegen Israël", zo betoogde hij. Op de bewering dat Frankrijk achter de Arabische landen staat, antwoordde hij: „De enige Mirages die vliegen (in het Midden-Oosten) zijn de Israëlische Mirages". Toen Pompidou zijn toespraak zou beginnen tot de leden van de persver eniging, stond er in de zaal een jonge vrouw op die de Franse president begon uit te schelden. Zij maakte hem uit voor „moordenaar". Zij werd met ge weld verwijderd. Voor het gebouw van de nationale pers is een twaalftal mensen gearres teerd die voor Israël en tegen president Pompidou betoogden. Zij werden in een politiewagen gezet toen zij het verzoek van de politie negeerden om zich te verspreiden. NEW YORK De Amerikaanse om- roepmaatschappij Columbia Broadcas ting System (CBS) zegt uit zeer be trouwbare bron vernomen te hebben, dat president Nixon volgende maand de verkoop var. 25 „Phantom" straaljagers aa.. Israël bekend zal maken. Israël is volgens CBS al op de hoogte van dit besluit. De omroepmaatschappij zei voorts, dat Israël op het ogenblik volgens een bestaand contract gemid deld vier „Phantoms" per maand ont vangt. Dit contract zal in juni geheel uitgevoerd zijn. Aan dé nieuwe levering zouden veel strengere financiële voorwaarden zijn verbonden. Ook zou president Nixon van plan zijn op deze nieuwe leveran tie te besnoeien, als Frankrijk en de Sovjet-Unie akkoord gaan met vermin dering van hun aandeel in de bewape ningswedloop in het Midden-Oosten, al dus CBS. In de provincie Gelderland is van daag dijkbewaking ingesteld. De pro vinciale waterstaat vreest een nieuwe golf van hoog water in Rijn en IJssel door de regen en de dooi van de afge lopen dagen. De nog volle uiterwaarden kunnen hier en daar mogelijk moeilijk het hoge water verwerken. De heer Mulder van de provinciale waterstaat zei gisteren vooral te vrezen voor o.m. de Munnikenwaard en het ge bied bij Giesbeek. Men sprak van een stijging van 5 centi meter per uur. Rijkswaterstaat ver wacht dat de hoogste waterstand sinds 1926 vrijdag zal worden bereikt. Het water staat dan op 16 meter en 5 centi meter. Zoals de heer De Groot van Rijkswa terstaat Zutphen ons meedeelde was hedenmorgen de bewaking ingesteld langs de Rijn tot de IJssel en langs de IJssel tot Doesburg. Thans worden de cijfers bestudeerd om na te gaan in hoeverre de „buitengewone riviercor respondentie" effectief moet worden, wat zou betekenen, dat de wijkbewa- king moet worden uitgebreid. Het ver wachte cijfer zestien meter tien bij Lo bith noemde de heer De Groot „zwe vend". De hoogte zal evengoed zestien meter twintig of dertig kunnen worden. Min of meer tot verbazing van „Openbare Werken" te Deventer onder vindt men in deze stad nog weinig of geen hinder van de hoge waterstand. Overstroming van de Worp en de weg naar Terwolde, zoals zich thans voor doet, behoort hier 's winters tot de nor male verschijnselen. In Noord-Limburg is het dorp Ayen volledig geïsoleerd geraakt en in de loop van dinsdag volgde ook het kerkdorp Bergen. Met een tractorbus wordt vanaf de rijksweg Venlo-Nijme- gen een pendeldienst naar Bergen en Ayen onderhouden. 180 gezinnen zijn hier door het hoge water afgesloten. Ook het dorp Well is geïsoleerd, waardoor vandaag de scholen gesloten zullen zijn. De rijksweg RoermondVenlo is vlak voor Venlo afgesloten. Langs de rijksweg VenloNijme gen staat het water tot aan de rand van het beton. 9 In Roermond staat een stadswijk blank. Twintig gezinnen zijn geëva cueerd en op kosten van de gemeente in hotels ondergebracht. De toestand langs de Waal en de Rijn is nog niet zorgwekkend. Het water van de IJssel vertoonde vanmorgen een was van 15 centimeter. De toestand in het polderdistrict Veluwe is echter, zoals het hoofd van de techni sche dienst, de heer W. van Soest, ons hedenmorgen meedeelde, niet alarme rend. In deze contreien treedt 's winters dikwijls hoog water op en de dijken zijn prima in orde. HOEK VAN HOLLAND ..Dit ls een trucfoto, dit is een falsificatie", zei burgemeester Thomassen van Rotterdam dindsdagavond laat over een foto met donkere rookwolken rond hel bedrijf van de Nederlandse Hoogovens in IJmijden. De foto. ge maakt door de fotograaf Dolf Kru- ger in Zaandam was sterk ver groot aanwezig op een emotionele discussie-avond in Hoek van Holland over de plannen van Hoogovens- Hoesch voor een staalindustrie op de Maasvlakte. Het comité „Schone lucht randstad Zuid" liet de foto door de heer Kruger maken, om te tonen hoe in het IJmondgebied luchtvervuiling optreedt door het Hoogovenbedrijf. Felle kritiek op een openbare wijk raadsvergadering (Hoek van Holland is een deel van Rotterdam) op de plannen van Hoogovens-Hoesch voor vestiging van een staalindustrie op de bij Hoek van Holland liggende Maas vlakte kwam uit de wijkraad zelf en van de meer dan 300 bezoekers. Vrij wel allen keerden zich uit angst voor luchtverontreiniging en aantasting van het leefmilieu tegen het princi pebesluit van de Rotterdamse raad tot uitgifte van grond aan de beide staalconcerns. Omstreeks middernacht kwam de foto ter sprake. Burgemeester Thomassen: ,.Er is nog nooit iemand geweest die dit heeft gezien met mensenogen. Met een camera kun je alles". Het actiecomité liet de burgemeester weten dat zijn beschuldiging „zeer ernstig" is. „Wij overwegen actie te nemen, opdat er duidelijk een uit spraak komt of er iets met deze foto is gebeurd". Burgemeester Thomassen: „Dat is dan heel nuttig." Fotograaf Kruger zei vanmorgen: „Je kunt trucfoto's maken, maar dit is er geen. Ik spreek het gewoon tegen" DEN HAAG In de Eerste Kamer heeft de PvdA-afgevaardigde J. B. Broeksz gisteravond gepleit voor het inschakelen van een onafhankelijk accountantsbureau by het vaststellen van het ledental van een omroepvereniging. Volgens de heer Broeksz zou uitbreiding van de zendtijd van de AVRO strijdig met de wet zijn, zelfs indien deze omroepvereniging 850.000 bonafide leden zou tellen. AMMAN „Het „Volksfront voorde bevrijding van Palestina" zal aanslagen blijven plegen op vliegtuigen van de Israëlische luchtvaartmaatschappij El Al, waar ze zich ook bevinden. Wij doen dit omdat de toestellen van El Al door de Israëlische luchtmacht worden gebruikt". Dit heeft vanmorgen de leider van het front. George Habasj, in de Jordaanse hoofdstad Amman verklaard. Kapitein Olaf Forsberg, voorzitter van het Verbond van Verenigingen van Verkeersvliegers, heeft dinsdagavond verklaard, dat door de terreuraanslagen op burgervliegtuigen de gevaarlijkste situatie is ontstaan, die de burgerlucht vaart ooit beleefd heeft. Het verbond, zei hij, doet zijn uiterste best om waarborgen voor de veiligheid van passagiers en bemanningen te ver krijgen. Forsberg heeft in het gebouw der Verenigde Naties te New York bespre kingen gevoerd. Hij zei o.m. voorgesteld te hebben de kwestie te laten behande len door de Veiligheidsraad. Bovendien wil hij, dat secretaris-géneraal Oe Thant zijn invloed gebruikt om voor stellen in te dienen voor de vorming van een internationale veiligheidscom missie. Zo niet, dan overwegen de vlie gers een boycot. Gisteren is het grondpersoneel van de BOAC (Britisch Overseas Airways Cor poration) te Londen een actie begonnen door te weigeren werk uit te voeren voor de acht Arabische luchtvaartmaat schappijen die diensten op het vliegveld Heathrow onderhouden. Men deed dit „uit angst, wegens niet- doeltreffende veiligheidsmaatregelen", aldus werd vernomen. Al het grond werk van de zes genoemde maatschap pijen wordt door de BOAC uitgevoerd. Men wil ook bepaalde werkzaamheden ten aanzien van de El Al gaan weige ren. De leider van de Palestijnse guerril la's, Jasser Arafat, heeft meegedeeld, dat het Verenigde Arabische Opperbe vel het vraagstuk van aanvallen in het buitenland op vliegtuigen, als onderdeel van zijn actie tegen Israël, grondig be studeert. Hij sprak tegen dat een Pales tijnse commandogroep verantwoordelijk zou zijn voor de aanslag van zaterdag op een Zwitsers vliegtuig waarbij 47 mensen het leven hebben verloren. Hij noemde verder zijn reis naar Moskou een groot succes. Oe Thant, de secretaris-generaal van de VN, heeft zijn vakantie in Birma afgebroken met het oog op de verwik kelingen in het' Tsraëlisch-Arabische ge schil. Hij keerde gisteren in New York terug. ATHENE Oost-Duitsland zal in Griekenland 3 elektrische centrales tre waarde van 14 miljoen dc"ar bouwen. Dinsdag werd in Athene bekend, dat Griekenland en Oost-Duitsland een overeenkomst hebben getekend, die bo vendien voorziet in de bouw van nog 3 elektrische centrales in de toekomst. De lezers van Televizier een blad dat door Rotogravure zelfstandig wordt geëxploiteerd, dat een zelfstandige re dactie, advertentie-acquisitie en abon nementenadministratie heeft kunnen niet als leden van de AVRO worden be schouwd. Indien de zendtijd van de NOS hetzelfde zou blijven, en de TROS een B-omroep zou worden, zou uitbrei ding van de AVRO-zendtijd alleen ten koste van de overige omroepverenigin gen kunnen gaan, zo meende hij. Het verzoek van' de AVRO om meer zendtijd een verzoek gebaseerd op art. 31 van de Omroepwet doet vra gen rijzen als: hoe wordt vastgesteld of iemand heeft betaald, hoe weet men of een lid in het bezit is van een radio- of tv-kaart, en of iemand als lid kan wor den beschouwd die zijn programmablad via een leesportefeuille ontvangt. Evenals drs. H. B. P. A. Letschert (KVP) bepleitte de PvdA-afgevaardig de naar analogie van het voorstel van de kiesraad t.a.v. de Tweede Kamer verhoging van de drempel voor het verlenen van zendtijd aan mini-omroe pen. Kennelijk sprekend over het verzoek van de AVRO verklaarde drs. Letschert dat hij „iedereen zijn succes gunde", maar dat de ledentallen nauwkeurig moeten worden gecontroleerd. M. van Pelt (PSP) informeerde of er binnenkort kans is op een derde televi sienet, dat uitsluitend voor educatieve en artistieke uitzendingen zou moeten worden gebruikt. ADVERTENTIE ADVERTENTIE in elegante cadeau- en presenteer verpakking 3,35 LONDEN In Engeland is een hevige discussie ontstaan, na de mededeling, dat men bezig is met de voorbereiding van het experiment met „baby's in reageer buisjes". Een 34-jarige vrouw uit Manchester, mevrouw Svlvya Allen, gehuwd sinds vijf jaar, doch wegens een afwijking kinderloos, heeft zich beschikbaar gesteld voor dit experiment. Volgens vele deskundigen is het niet mogelijk, dat een buiten de baarmoeder be vruchte eicel, enige levenskans heeft. De medische, morele en ethische gevolgen zijn nog lang niet overdacht en bekeken. Voor verder nieuws hierover, zie elders in dit blad. ARNHEM Bij een felle brand in het Arnhemse textielwinkeltje De Duif is gistermiddag omstreeks half zes de 60-jarige mej. Th. Broekman om het le ven gekomen. Ze was het als een fakkel brandende huis weer ingerend om haar beide Siamese poezen te redden. Pas twee uur later konden brandweerlieden, sterk gehinderd door een verstikkende rook, haar stoffelijk overschot bergen. Ze is al op de eerste verdieping van het huis gestikt. De brand ontstond bij een gaskachel in de tot de nok toe met rollen textiel volgepropte winkel. „Je kon er niets nuv.r tegen doen. Het vloog omhoog". aldus de volkomen verslagen R. Broek man, die met zijn twee zusters het ou derwetse zaakje, aan de Koningstraat, het hartje van Arnhems centrum, be heerde. De brand greep zo snel om zich heen dat een winkelbediende, die op het eer ste alarm uit zijn aan de overkant gele gen bedrijf met een brandblusser kwam aanrennen niet meer naar binnen durf de. Op dat moment begaf mej. Broek man zich weer naar binnen. De schade wordt geschat op twee ton; met het be drijfspand ging ee? enorme hoeveel heid wollen stoffen verloren. De hui zen naast het winkeltje bleven volledig gespaard. ■■■■aaaiiiHHiaiiiiauiiiiiiiiiiiai>aiaaiaiaa>aia»*Haaiw I SCHIPHOL In een werkkast in de B-pier op de luchthaven Schiphol hebben twee schoonmakers gisteren een partij hasjiesj met een gewicht van 5650 gram gevonden. De waarde van deze hoeveelheid ligt ongeveer rond de 20.000 gulden. De hasjiesj had in een wit linnen draaggordel reeds enige dagen in de werkkast gehangen nadat een schoonmaker deze vorige week in een der toiletten had gevonden. De partij is een der grootste die ooit op Schiphol is gevonden. De plaats van herkomst is nog niet vastgesteld. Men vermoedt dat een in het nauw gedreven passagier de par tij in een der toiletten heeft achter gelaten. BEST Met de arrestatie van vier werkloze jongelui hoopt de rijkspolitie in Best de daders van de overval op de Boerenleenbank, drie weken geleden, gegrepen te hebben. J. K. (22) en P. W. (22) uit Best zijn gisterhacht opgepakt, evenals de Eind- hovenaar J. S. (20). Gisteren overdag werd in Eindhoven ook Th. v. T. (17) uit die plaats aangehouden. Op 5 februari pleegden twee mannen een overval op de Boerenleenbank in Best. Zij gingen er met 25.000 gulden vandoor in een gestolert Citroen. Dank zij een nauwkeurig signalement van het bankpersoneel konden uit vijf tien foto's de vermoèdeliike daders worden gekozen. Na bijna drie weken speuren stelde de politie de verblijf plaatsen van de vier mannen vast. Een van de gearresteerden gaf 's a- vonds in de café's in Best opvallend veel geld uit. De rekening liep soms op tot tweeduizend gulden per avond. Bij een inval in een woning in Best vond de politie bovendien allerlei goe deren, die afkomstig waren uit de ge stolen Cit.roën. TIEL Gisteravond om twaalf uur ic het veer Tiel-Wamel uit de vaart geno men omdat de veerweg aan de Wamelse kant was onder gelopen. Het water wast nog steeds en bereik te vanmorgen in Keulen een stand van 8.86 met een was van 57. Het veer was op 17 februari weer gaan varen, nadat het zes dagen stil had gelegen. Ver wacht wordt, dat 't veer deze keer lan ger gestremd zal zijn. Het water in Keu len staat nu anderhalve meter hoger dan op 11 febr., toen het veer ook werd stil gelegd. In de Maas zijn de veren bij Lith en Alphen gestaakt. Wat de Rijn en Lek betreft, het Ingense veer zal wellicht in de loop van de mid dag uit de vaart gaan, omdat het water over de zomerdijken loopt. Van 15 febr. tot 19 febr. Werd dit veer ook al stil ge legd. Het Eek en Wielse veer was van morgen nog in de vaart. Daar probeert men met zandzakken dt Amerongse veerweg droog te houden. Het Beu- sichemse veer vaart alleen tot 's avonds half acht. Dat komt niet door het hoge water, maar door een defect aan de motor, dat men bezig is te repareren. NEW YORK In het Columbia Presbyterian Medical Center te New York is dinsdagavond een vijfling ge boren. De toestand van de drie meisjes en twee jongens is goed. De moeder heeft destijds een injectie ter bevordering van haar vruchtbaarheid gekregen. De namen van de ouders zijn niet bekend gemaakt. Weersverwachting van het KNMI: Vrij veel bewolking en plaatselijk en kele regen- of sneeuwbuien. Aanvanke lijk weinig wind. lat^r zwakke tot mati ge wind tussen noord en noordoost. In de nacht temperaturen om het vries punt tot lichte vorst. Morgenmiddag iets lagere temperaturen dan vandaag. Morgen: zon op 07.33, onder 18.13; maan onder 08.46. if

De Vallei | 1970 | | pagina 1