nanciele notities VERZEKERINGEN MET OVERRENTE- AANDEEL i KT» beurs overzicht^ i\ Bredero geeft hoger dividend Rank Xerox in Venray Regering doet weinig tegen sluipende inflatie Introductie omstreeks inei ENCK wordt Amerikaans LAGERE WINST UNILEVER :v.;- - o Kareltje Knetter en de blauwgeruite kiel -4 W BEURS IN STIJGENDE RICHTING PILOOT STORM H55d TEKKO TAKS Waterhoogten DUIDELIJKHEID ONTWIKKELING VERKOOP WASMIDDELEN VIEL TEGEN fÊÊKÊÊÊSM TEGENVALLER Pagina 2 WOENSDAG 25 FEBRUARI 1970 107 Soms lag hij maar, de dekens over zijn hoofd getrokken en dan bekroop hem de gedachte, dat opgeven en een eind aan dit' alles maken misschien veel gemakkelijker zou zijn dan vech ten. Hij begon het afschuwelijk onge rijmde van zijn miserabele omgeving en van de stompzinnige gesprekken in te zien en voelde de lust in zich opko men, zijn gladde zelfbeheersing aan flarden te scheuren en te brullen als een wild dier in een strik. ,,'t Is wel goed zo, schei maar uit met die gekheid en laat m'n been met rust!" Vadims moeder was bij vier hoog geplaatste ambtenaren geweest, maar had nog geen colloïdaal goud kunnen bemachtigen. Ze had uit Rusland wat chaga (1) meegebracht en met de zus ter afgesproken dat ze hem om de an dere dag een kan van het aftreksel zou geven. Toen was ze teruggegaan naar Moskou, om te proberen, bij weer an dere functionarissen goud los te krij gen. Ze kon zich er niet bij neerleg gen, dat er misschien ergens radioac tief goud bestond, terwijl intussen haar zoons kankeruitzaaiingen in zijn liezen doordrongen. (1) Een berkezwam, waarvan velen ge loven, dat het een middel is tegen kanker. (Noot van de vertaler). Dyoma stapte naar Kostoglotov om een afscheidswoord te zeggen of te horen. Kostoglotov lag dwars op zijn bed, zijn voeten op de stang en hij liet zijn hoofd over de rand van de ma tras boven het gangpad hangen. Ze zagen elkaar ondersteboven. Oleg stak een hand uit en zei zachtjes (het viel hem zwaar, hardop te praten, hij kon iets voelen meegalmen onder zijn lon gen) „Hou je taai, Dyoma. Lev Leoni- dovich is er. Ik heb hem gezien. Hij heeft het er in een handomdraai af gehakt." „Is hij er?" Dyoma's gezicht klaarde op. „Heb je hem zelf gezien?" „Jazeker". „Wat een meevaller! Goed, dat ik zolang heb tegengestribbeld!" Inder daad hoefde de magere, wat slungel achtige chirurg met zijn lange apear- men zich maar in de gangen van de kliniek te vertonen, of de patiënten kregen onmiddellijk weer moed, alsof ze zich realiseerden, dat die lange ke rel net degene was, die ze al de hele maand hadden gemist. Als ze alle chi rurgen vóór de patiënten op een rijtje hadden gezet en gezegd: zoek maar uit, zouden ze hoogstwaarschijnlijk als één man Lev Leonidovich hebben ge kozen. Hij keek altijd vrij verveeld, wanneer hij door de kliniek beende, maar die blik legden de patiënten uit als een teken, dat het geen operatie dag was. De kleine, tengere Yevgenia Usti- novna was een uitmuntend chirurg; voor Dyoma zéker goed genoeg, maar toch gaf het een heel ander gevoel, onder Lev Leonidovichs harige han den te liggen. Hoe het ook afliep, of hij je er doorhaalde of niet, aan een fout van hem zou het niet liggen. Daarvan was Dyoma op de een of an dere manier vast overtuigd. De vertrouwelijkheid tussen patiënt en chirurg mag van korte duur zijn, ze is groter dan die tussen een zoon en zijn eigen vader. „Dat is een goede chirurg, hè?" klonk de gemompelde vraag van de nieuweling met de opgezette ogen in het bed dat eens van Dyoma was ge weest. Hij keek verwezen, als over rompeld. Zelfs in de zaal droeg hij een loshangende bombazijnen kamer jas over zijn pyjama. De oude man keek om zich heen alsof hij mid den in de nacht en alleen in huis was gewekt door geklop op de deur, was opgestaan en nu niet goed snapte wat hem bedreigde. „Mmmmm," bromde Dyoma. Zijn gezicht verhelderde meer en meer. Hij keek alsof zijn operatie al half achter de rug was. „Een kei, dat is ie! Moet u ook geopereerd worden? Wat hebt u?" „Ja, ik moet ook geopereerd wor den," was al wat de nieuweling ant woordde. Hij leek Dyoma's vraag niet helemaal te hebben gehoord. Zijn ge zicht weerspiegelde Dyoma's - opluch ting in geen enkel opzicht, er kwam geen verandering in zijn grote, ronde, starre ogen., Of ze staarden veel te strak, of ze zagen totaal niets. Dyoma liep de zaal uit. Ze maakten het bed op voor de nieuwe, die erop ging zitten en tegen de muur leunde. Weer tuurden stil de te grote ogen. De man bewoog ze niet, maar richtte ze op iemand in de zaal en bleef dan tij denlang staren. Dan draaide hij zijn hoofd om en keek naar een ander, of misschien ook wel vlak langs hem heen. Hij zat doodstil en reageerde niet op de geluiden en beweging om zich heen. Hij sprak niet, vroeg niets, gaf geen antwoord op vragen. Er ging een uur voorbij en alles wat ze uit hem konden krijgen was, dat hij uit Fergana kwam. Toen riep een van de zusters hem en bleek hij Shulubin te heten. Hij was een oehoe, dat was hij, Ru- sanov herkende die starende, ronde, volmaakt roerloze ogen dadelijk. De zaal was toch al bepaald geen opwek kend oord, dus zo'n oehoe was het laatste wat ze nodig hadden. De man vestigde somber zijn ogen op Rusanov en bleef hem zolang aanstaren, dat het hem onbehaaglijk te moede werd. Zo keek hij naar iedereen, alsof ze hem stuk voor stuk wat hadden aan gedaan. Het leven in de zaal zou niet langer normaal en ongedwongen zijn gang kunnen gaan. De dag ervoor had Pavel Nikolaye- vich zijn twaalfde injectie gehad. Hij was er nu aan gewend en onderging ze zonder te gaan ijlen. Maar hij hield zijn hoofdpijnen en voelde zich hele maal veel slapper. In elk geval zou hij niet dood gaan, dat hadden ze nu wel vastgesteld. De hele familie was in paniek geraakt en achteraf had 't ge val niets te betekenen. De helft van zijn tumor was al verdwenen en het restant dat nog in zijn nek zat, voelde veel zachter aan, het hinderde hem nog wel, maar het was niet zo erg als eerst. Zijn hoofd had weer bewe gingsvrijheid. Het enige was zijn slap heid, en slapheid kan een mens wel verdragen, het is zelfs prettig, zomaar te liggen lezen in Ogonyok en Krokodil* versterkende middelen te slikken en lekkere hapjes, waar je trek in had, uit te zoeken. Hem ont braken enkel nog een paar aardige mensen om mee te praten en een radio, dan kon hij luisteren. Maar dat kwam wel terecht als hij naar huis ging. Nee, alleen die slapheid en dat pijnlijke onderzoek onder z'n oksels, de harde druk van Dontsova's vingers, waarmee ze zat te porren als met een stok. Ze zocht iets en nu hij hier een maand was, kon hij wel raden wót: een nieuwe tumor. Ze haalde hem ook wel eens naar haar behandelkamer, liet hem languit op de bank liggen en betastte pijnlijk hardhandig zijn lie zen af. *Ogonyok: geïllustreerd Sovjetweek blad. Krokodil: bekendste satirische beeldverhalenblad in de Sovjetunie. (Noot van de vertaler.) „Zou het werkelijk ergens anders kunnen opkomen?" vroeg Pavel Niko- layevich dan ongerust, zijn blijdschap om het invallen van zijn tumor hele maal verdwenen. „Daarvoor behandelen we je, om te zorgen, dat het niet gebeurt", ant woordde Dontsova in zo'n geval hoofdschuddend. „Maar we zullen nog heel wat meer injecties moeten ge ven". „Hoeveel?" vroeg Rusanov verbijs terd. „Dat zullen we wel zien". (Dokters vertellen je nooit iets op de man af.) Hij was al zo verzwakt van zijn eerste twaalf injecties ze deden be zorgd over zijn bloedbeeld zou hij heus nog eens hetzelfde moeten ver duren? De ziekte wilde zich koste wat kost van hem meester maken. De tumor was kleiner geworden, ja, maar echt reden tot vreugde had hij niet. Lusteloos, haast aldoor liggend, bracht Pavel Nikolayevich zijn dagen door. Overigens was zelfs Boeventronie* aardig getemd! Hij bulderde en snauwde niet meer en je kon zien, dat hij niet deed alsof; ook hem had de ziekte geveld. (wordt vervolgd) 4359. Piloot Storm had nooit gedacht, dat hém zoiets zou overkomen! Flauwvallen als een geagiteerde hof dame L.Dat was zijn eer toch te na en hij zou zich wel wachten om dit moment van zwakheid ooit te bekennen tegenover Sandra of zijn vrienden. Toch was het niet zo onnatuurlijk, dat het hem gebeurde, want tenslotte ervaart men zo'n ontmoeting met een schone reuzin niet elke dag. Het was trouwens maar goed, 25-XII 25. Niet zodra zat Tekko bij zijn oude vriend in diens gezellige zitkamer, of de professor begon met hem nog maals te verzekeren hoe ellendig hij het vond, dat Tek ko, toch min of meer door zijn toedoen aan die geweldi ge belastingschuld gekomen was. Maar ja, hij kon er toch ook niets aan doen, dat het met het grote plan niet helemaal volgens plan gegaan was. Tekko vaagde alle bezwaren echter weg en zei dat hij zelfs aan die dingen had behoren te denken. Daar had hij als rente nier warempel toch tijd genoeg voor! Starreveld knikte enigszins opgelucht en ging de kamer uit met het ver dat hij niet zag, wat er verder allemaal met hem ge schiedde. De geheimzinnige vrouw tilde hem zorgvol van de grond en droeg hem in haar sterke armen met zich mee, verder het duistere binnenste van de tem pel in. Zij scheen geen licht nodig te hebben of ken de de weg bijzonder goed. Als een kleine jongen werd Arend meegevoerd tot de „schone slaapster" hem er gens op een soort rustbank neerlegde. zoek hier even op hem te blijven wachten. In een oog wenk was de goede oud man weerom met in de hand een lange stok met aan het einde drie lange tanden. „Dit is mijn geschenk voor de reis!" lachtte de geleer de. „Mijn laatste uitvinding!" „Een draai aan de knop en het beest, monster of wat ook in aanraking komt met de tanden, krijgt een enorme schok en moet af deinzen!". Tekko bedankte zijn oude vriend en stapte even later met de drietand als een hengel over de schouders naar huis. UTRECHT Commissarissen en direc tie van Bredero Vast Goed NV hebben besloten aan aandeelhouders voor te stellen het dividend over het boekjaar 1969 te bepalen op 9 procent. De houders van de winstdelende 6 procent obligaties 1965 ontvangen dan overeenkomstig de voorwaarden van uitgifte een toeslag van drie kwart (3/4) procent op de rente. De jaarvergadering zal worden ge houden op woensdag 29 april a.s. in het jaarbeurs congres- en vergadercentrum te Utrecht. Over 1968 werd acht pet. uitgekeerd. VENRAY Rank Xerox Nederland NV heeft in haar fabrieken te Venray een nieuwe produktielijn voor de as semblage van het dupliceerapparaat 3600 in gebruik genomen. Hiermee is de eerste fase van het 36 min gld. ver gende uitbreidingsproject, dat vorig jaar september werd aangekondigd, voltooid. Het eerste apparaat dat in Venray werd geassembleerd, was be stemd voor de Nederlandse verkoopor ganisatie. De 3600 assemblagelijn in Venray is de eerste buiten de Ver. Sta ten en Groot-Brittaijnië. DEN HAAG, 25 2 Waterhoogten van hedenmorgen: Konstanz 344 +5; Rheinfelden 397 —7; Straatsburg 524 —54; Plittersdorf 695 +16; Maxau 830 57; Plochingen 314 50; Mannheim 781 +8; Steinbach 575 +45; Mainz 712 36; Bingen 589 +27; Kaub 758 +42; Trier 847 —33; Koblenz 860 +40; Keulen 886 +57; Ruhrort 1078 +86; Lobith 1570 92; Nijmegen 1278 +80; Arnhem 1212 66; Eefde IJssel 715 +13; Deventer 584 +15. Monsin 5705 —35; Borgharen 4474 —34; Belfeld 1780 +30; Graven bene den de sluis 902 +75. Stuw open te Borgharen, doch niet voor de scheepvaart. Verder zijn de stuwen geopend te Roermond, Sambeek, Grave en Lith. De doorvaarthoogte aan de verkeers- brug te Venlo bedraagt 501 cm. Op de Maas bij Maastricht zet de val zich in langzaam tempo voort. De top is gisteravond Roermond ge passeerd bij het peil NAP 1954 en heeft vanmorgen Venlo bereikt bij het peil NAP 1710. De top wordt morgen te Grave verwacht bij het peil NAP 930. De scheepvaart bij Belfeld blijft tot nader order gestremd. De Rijn bij Lo bith blijft v,andaa& en morgen nog enige decimeters stijgen. De top wordt ver wacht in de nacht van donderdag op vrijdag bij een van NAP 1610. (Van onze financieel-economische redactie) APELDOORN Over enige maanden, de streefdatum is 1 mei 1970, zal het mo gelijk zijn om bij een groot aantal b|j de NVBL aangesloten levensverzekerings maatschappijen verzekeringen af te sluiten met een contractueel gegarandeerd 80 procent overrente-aandeel. In feite is deze nieuwe verzekeringsvorm een ant woord van de maatschappijen op de vele kritiek die de laatste tijd is gehoord over het hoge profijt dat de maatschappijen trekken uit de zich reeds lang handha vende hoge rentevoet. Tevens is de verzekering bedoeld als een remedie voor de kleine spaarders om zich middels hun verzekeringen te wapenen tegen de steeds voortschrijdende inflatie oftewel geldontwaarding. Vooral de laatste maanden hebben de verzekeringsmaatschappijen in een nogal kwade publiciteit gestaan. Door parlementariërs is er zelfs op gezin speeld om deze economisch zo belang rijke bedrijfstak te nationaliseren. Door de steeds oplopende rentevoet zijn de winsten van de verzekeringsmaat schappijen gedurende de laatste jaren zeer belangrijk gestegen. Hiertegen is in veel publikaties verzet gerezen. Meestentijds werd echter geen rekening gehouden met de risico's die de maat schappijen nemen en de dekking die zij daarvoor moeten aanhouden, alsmede de belangrijke economische functie die zij vervullen met grote bijdragen aan de nationale woningbouw en als ver schaffer van geldmiddelen voor de overheid. Dat het de laatste jaren ontstane kli maat van in feite „overwinst" om maatregelen vroeg, was zonder meer duidelijk. De bij de NVBL aangesloten maatschappijen (veertig, waaronder alle groten) willen dat nu bereiken door de introductie van verzekeringen met een duidelijk. De bij de NVBL (Ned. Ver eniging ter Bevordering van het Le- vensverzekerngswezen) aangesloten deel in de overrente. Hiermee komt men dan tegemoet aan de behoefte om meer duidelijkheid, die bij de aanhou dend hoge rentestand steeds belangrij ker is geworden. Overrente is in dit ge val het verschil tussen de gemiddelde rente- op de kapitaalmarkt voor staats leningen en de rente (vier procent) waarop de tarieven zijn gebaseerd. De overrente in de nieuwe polissen staat geheel los van de totale bedrijfs resultaten der maatschappijen. Van de overrente komt 80 procent toe aan de polishouders, tenzij de rentemarge min der dan een half procent zou bedragen, hetgeen niet in de lijn der verwachtin gen ligt. De mogelijkheid van contrac tuele overrentedeling zal betrekking hebben op enkele eenvoudige stan daardvormen, die als belangrijkste be standdeel de gemengde verzekering be vatten. De contractuele overrente wordt gebruikt voor jaarlijkse verhoging van de uitkering op de einddatum. Het ka pitaal bij overlijden vóór de einddatum wordt jaarlijks gelijktijdig met en evenveel als de Uitkering op de eindda tum verhoogd. Voor nieuw te sluiten verzekeringen zal bij introductie de keuze bestaan tussen een contractuele deling in de overrente als een standaardvorm wordt gekozen en deling in het totale bedrijfsresultaat. Dit laatste zal uiter aard voor vrijwel iedere verzekerings vorm mogelijk blijven. In de sector col lectieve verzekeringen bestaat het sys teem van contractuele rentewinstde- ling reeds lang. De grote variatie in de sector individuele verzekeringen heeft de invoering van een dergeliik systeem vertraagd, mede vanwege de admini stratieve complicaties. In deze sector tot dusverre alleen een winstdeling afhan kelijk van het totale bedrijfsresultaat mogelijk. Tijdens een door het bestuur van de NVBL belegde persconferentie werd stelling genomen tegen de suggestie, dat de groep „oude verzekerden" (uit de voor- en na-oorlogse jaren van de tweede wereldoorlog) er in de beleids- politiek van de verzekeringsmaatschap pijen slecht vanaf zijn gekomen. De monetaire ontwikkeling van de laatste jaren is voor deze groep niet te voor zien geweest, evenmin als nu met ze kerheid gesteld kan worden hoe de toe stand, vooral ten aanzien van het rente niveau, over een tiental jaren zal zijn. Ook werd duidelijk, dat het uiterst moeilijk, zoal niet onmogelijk is om de kostenfactor voor het afsluiten van verzekeringen in belangrijke mate te reduceren. De individuele verzekering en ook de meeste andere verzekeringen worden, alhoewel de massa van de noodzaak overtuigd is (het onafgebro ken toenemende verzekeringsbestand is hiervan een du'lelijk bewijs), vrijwel nooit spontaan gesloten. Over de hele wereld worden verzekeringen praktisch altijd aan huis verkocht. De verzeke ringsagenten en inspecteurs zijn met hun deskundige adviezen, vanwege de moeilijke materie en de talrijke moge lijkheden mogelijk die zich voor elke verzekerde persoonlijk het beste lenen, een onmisbare schakel tussen cliënt en maatschappij. Ook werd opgemerkt, dat door de re gering te weinig wordt gedaan tegen de sluipende inflatie, die een bedreiging vormt voor de vrijheid in de economi sche sector, en waarvan slechts weini gen zich werkelijk rekenschap geven. Een opmerking, dat agenten er naar zouden streven om zo groot mogelijke posten af te sluiten, ongeacht de draag kracht der verzekerden, werd duidelijk weerlegd. Door de maatschappijen wordt er juist scherp op toegezien, dat dit niet kan voorkomen. Dergelijke ver zekeringen. die dan uiteraard niet lang kunnen worden volgehouden, zijn voor de maatschappijen een nog grotere ver liespost dan voor de verzekerden zelf. VLAARDINGEN De Amerikaanse onderneming Central Resources Corpo ration heeft een bod in contanten uit gebracht op de Eerste Nederlandse Coöperatieve Kunstmestfabriek in Vlaardingen en haar dochteronderne mingen en deelnemingen, waaronder Deltachemie. De besturen van de ENCK en haar moedermaatschappijen, de Zeeuwse en Noord Nederlandse Coöpe ratieve Kunstmestfabrieken bevelen aanvaarding van het bod aan de ruim 6000 leden aan. ROTTERDAM De herstelbeweging bij Unilever, die al eerder dit jaar begon, heeft zich ook in het vierde kwartaal voortgezet. Desondanks is over het gehele jaar de winst b(j die van 1968 achtergebleven. De omzet over 1969 steeg met 9 procent tot 21,83 miljard; De concernwinst liep terug met 5 procent van 746 tot 709 miljoen. De winst over het vierde kwartaal steeg van 177 tot 187 miljoen. Aan de op 6 mei te houden jaar vergadering wordt een dividend voor gesteld van f 5,43 (v.j. f 4,70) per aan deel; het slotdividend bedraagt 2,19 (v.j. 2,17). Daarnaast wordt een eenmalig spe ciaal dividend van 0,73 per aandeel voorgesteld. (Slotkocrsen van gisteren) Fonds Vonge l«te koen» oot A.K.Z.O. Alg. Bank Ned. Amrobank Amsterdam Rubber Deli Mij eert. Dordtsche Petrol. Heineken's Bier H.A.L. Hoogovens nr.c.v.a. H.V.A.-mijen ver. K.L.M. Kon. Petroleum Nat. Ned. cert. Philips gem. bez. Robeco Rolinco Scheepvaart Unie Unilever c.v.a. Ned. 7 j. '69 8 Ned. 25 j. '69 8 Ned. 7 j. '70 8 Ned. 25 j. '70 8 Ned. '69 7è Ned. '66-1 7 Ned. '69 7 Ned. '68-1 6i Ned. '68-2 64 Ned. '68-3 64 Ned. '68-4 64 Ned. '66 61 Ned. '67 61 Ned. '67 6 Ned. '65-1 5i Ned. '64-1 51 Ned. '64 5 93.4 248 53.4 46.8 47.1 842 179 84 106.8 53.2 122.5 135.5 106 65.1 239 191 69.3 116.8 101.3 100.3 100.2 99.2 96 90.2 89.5 85.2 85.2 85.2 85.2 86.1 83 81.2 83.3 81.6 78 95 248 53.5 49.5 48.5 854 181.8 83.9 107.2 53 122.5 136.8 105.8 64.8 239.3 191.5 67.5 117.3 100.3 85 143 „Nou geloof ik toch heus, dat ik knetter gek geworden ben..." bromde Govert Klodder. „Ik lijd aan waanvoorstellingen. Ik zei muisjes, die ratten...., ratten, die biggetjes..., en biggetjes die kaboutertjes zijn..." Hij schudde eens even met zijn hoofd en constateerde toen, dat hij door de emotie volkomen nuchter was geworden. Hij zag alles weer zoals hij het behoorde te zien, ging op zijn knieën zitten en vroeg aan het kleine heertje: „Zeg..., klein heertje..., bent U mis schien een kabouter? Of heb ik het mis?" Lothar was intussen alweer een stukje gegroeid, en was nu ongeveer zo groot als een jongetje van een jaar of twaalf. „Nee, nee, als ik zo vrij mag zijn, een kabouter ben ik niet", zei hij plechtig. „Eerlijk gezegd zijn mij ook geen gevallen bekend van kabouters in een pandjesjas. Evenmin kreeg ik ooit in mijn leven beelden door van kabouters met een hoog hoedje op. Zij houden het gewoon lijk bij kleurige puntmutsjes. Verder heb ik al even min een sierlijke, lange baard". Nu was Lothai de helderziende alweer even groot als hij nor maal was. Maar dat wist Govert Klodder niet en daarom zei deze: „Zeg mijnheer, U houdt nu toch wel op met groeien, he?" „Het gaat mij na tuurlijk niet aan of U al maar langer wilt wor den maar misschien kunt U in dat geval beter naar buiten gaan. Daar loopt mijn gammele dak ?een gevaar, ziet U." „Wees niet bezorgd, goe de vriend," glimlachte Lothar. „Ik ben nu, zoals ik altijd was en zal zijn, want geen goeds kwam voort uit de moedwillige verandering van de loop der dingen. Weliswaar probeerde ene Nosco en ene Asmar dit te bewerken, doch stellig zullen zij er varen, dat mislukking hun deel wordt..." Ned. '58 44 81 Ned. '64 4 4 94.5 Ned. '59 41 79.8 Ned. '63-1 41 72.7 Ned. '61 4 76.5 76.6 Ned. '53 31 71.1 71.3 Ned. staffell. '47 34 68 68 Ned. '51 34 90.5 90.9 Ned. '53 1-2 34 78.1 78.5 Ned. '50 1-2 31 65.6 Ned. '54 1-2 31 66.6 66.6 Ned. grootb. '46 3 78.1 78.2 Ned. dollarl. '47 3 89.9 90 BNG won.bl. '57 6 89 89.2 id. 30-jar. '58/'59 44 76.3 76.3 BNG '67-1-2 61 87.2 87.4 BNG '68-1-2 61 87.4 87.4 BNG '67-1-2-3 64 85 85.3 BNG '65-1 6 85.1 85.1 BNG '58-1-2-3 4l 78.7 78.9 Bk. mid. kred. '66 7 96.3 96.5 Nat. Inv.b. '65 51 88.1 Fr. Gron. h.b. dw. 6 83.2 83 Alb. Heijn '55 4 116% Brit. Petrol. '66 71 93% 92.8 Bijenkorf Beheer 6 94.7 94.7 Co-op r.spaarbr. 167.5 Ned. Gasunie '69 74 94.8 94 Ned. Gasunie '66 71 93.9 94.1 Ned. Gasunie '66 64 87.6 87.6 Philips dir. '51 4 80.5 80.5 Pegem 1-2 1957 6 86.1 86.1 Pegem 1958 54 82.9 82.5 Rott. Rijn Pijpl. 5l°/o 90.7 90.7 K.L.M. 1968 7 88.7 88.8 K.L.M. 15-jarig 5 92.7 92.7 Ned. Sp.w. '57 1-2 43 83.9 83.5 A.K.Z.O. 41 80.5 81.5 Bergh. Papier 44 Gelder Zonen v. 43 87.1 87.5 Grasso 53% 87 87 K.L.M. 53 80.5 81.5 Meteoor beton 53% 103.5 104 Stokvis 43% 85.5 Thom/Dr.-Verbl. 44% 141 142.6 Ned. cred.b. aand. b. 186.5 187.5 Ned. Midd.bank a. 106 105.5 Slavenburg's a. 213 214.5 Albert Heijn 158 159.4 Arnh. scheepsb. cert. 95 94 Befo ,,b" 134 Bergh/Jurg. 250-1000 175 175.5 Blijd.st. f 1000 nr cva. 49.8 49 Bols Lucas 215 217 Brakke Grond. 21 21 Bredero Bredero n.r.cert. 193 192 Bredero ver. bedr. 484.2 505.6 Bührm.-Tetterode f. 85.5 85.5 Bijenk. beh. n.r. c.v.a. 502.8 503 Bijenk. beh. 6% pref. 76.3 77.5 Calvé D. Calvé D. n.r. c.v.a. 718 724 Calvé pr. wo. r. cert. Drents-Ov. houth. 121 118 D.R.U. 39.2 395 Elsevier f. 770 775 Erdal Mij wasverw. 345 850 Etna-Daald. Hold. f. 51.5 51.2 Europe ('1) Hotel 269 269 Fokker Mil Gazelle 128 124 Gelder (van) 151.8 152.5 Gelder (van) pref. Gist-Broc. 115 116.5 Grasso 169 171 Hellingman 211 213 Holec 115.5 115 Internatio Kluwer f. 270 270 Kon. Ned. Papier 162.5 163 Kon. Ned. Text. cert. 38 38 Krasnapolsky f. 49.8 49.5 K.V.T. 130 128 Leidse Wol 151 148.5 Lips en Gispen cert. 125 126 Meteoor 218 219.5 Naarden Chem. 875 878 Naeff gebr. 258 252 Nedap. 146 145 Ned. Kabel 285 287 Nelle, wed. van 347 353 Nijma n.r. c.v.a. 16.9 16.8 Nijverdal-ten Cate 78 79 Overz. gas bez. v.a. f. 85 85.3 Pakhoed 81 81.8 Palthe 49.1 47.1 Parkhotel 350 350 Pont hout 162.5 166 Reesink en co a. 132 132.5 Schev. expl. mij. f.a. 19.4 18.7 Schokbeton aand. b. 160 165 Scholten cart./pap. a. 170 167 Schuppen sajetf. a. 127 Sim. de Wit aand. b. 237 236 Technische Unie a. 318 320 Thom./Dr.-Verbl. f.a. 141 143 Tw. kabelfabriek a. 322 320 Ubbink-Davo a. 64 60.3 Unil. 1000 cert 7cpr a. Ver. Machine!. a. 75 72,6 Ver. Nd. Uitg.bedr. a. 240 240 Ver. Ned. Uitg. f. 16.6 16% Ver. Touw c.v.a. 119.5 121 Vredestein c.v.a. 139.5 145 Vulcaansoord 56 55 Wegener n.r.c. 109.5 110.3 Wessanen 71.5 73 Billiton 2e rubr. a. 130 135.5 Geld. tramw. mij. a. H.B.B. bel. dep. f. 822 820 Interbond: Ipb f. 613 614 Vastg.bel.f. part. f. 497.5 497.5 I.K.A. bel. mij. f. 186 185 Unitas f 50 a. 99.8 100 Can. pac. railw. cert. 64.45 64.45 Int. nickel cert. 47 46.6 Shell oil Can. cert. 27.6 27.5 Am.tel/tel cert. 50.9 50.85 Anaconda cert. 28 28.1 Bethlehem steel cert. 27.3 27% Chesap. a. Ohio cert. Cities ser. cert. 39.4 40 Dupont d. N. cert. 103% 102.5 Gen. electric cert. 73 73 Gen. motors cert. 68.3 69 Kennecott cop. cert. 47 49.9 Phil, petroleum cert. 25 24% Radio corp. Am. cert. 32 31% Republic steel cert. 34.6 34% Shell oil cert. 42.5 42.8 Standard br 10 a cert. 53.1 53 V4 Un. St. steel (10) cert. 36.4 36.45 Wool worth cert. 36.1 35.6 Hoewel de verbetering van de resul taten onmiskenbaar is, is de verkoop van wasmiddelen tegengevallen. Daar door was het tempo van de verbetering in de winstpositie lager dan het bestuur aan het eind van het derde kwartaal verwachtte. Daarbij komt dat de winst op veevoeder laag was en dat het ver bod van cyclarrtaten in enige landen een ongunstige invloed had op de resulta ten. De winst stond het hele jaar onder druk door kostenstijgingen en door de overheid opgelegde prijsbeheersing. Hierdoor, en door de hoge kosten we gens de introductie van nieuwe was middelen. was de winst lager dan over 1968. Voor het eerst sinds 1966 liep de winst in verhouding tot de omzet terug. In 1966 was dat 3,3 procent, in 1967 3.6 procent, in 1968 3,7 procent en in 1969 slechts 3,2 procent. AMSTERDAM Hoewel hei Beurs plein het vandaag zonder de koersen van New York moest doen door het verlengde weekend in Amerika wegens Washington's Birth Day, schrok men er hier niet voor terug een stijgende rich ting in te slaan. Althans lagen de ope ningskoersen van de internationals me rendeels op hoger niveau en kreeg de markt een betrekkelijk vriendelijk as pect, waarmee de nog altijd solide on dertoon werd geaccentueerd. Vooral Kon. Olie heeft de wind mee. Hel Ame rikaanse aanbod doet zich op dit mo- men met gelden en de lichte vraag drijft de koers omhoog, vandaag tot 136.70, dus een stijging van een gulden. Donderdagmiddag zullen de resulta ten van dc Kon. Shell-groep over 1969 worden bekendgemaakt. Wat Unilever betreft was de beurs iets terughouden der. Voor dit fonds slechts een stijging van 40 cent op 117.40, kennelijk in af wachting van de jaarcijfers, die heden nabeurs werden bekend gemaakt, doch waarvan de markt tijdens de officiële handel nog volkomen onkundig was. Voor de overige internationals blijft vooral een goede stemming bestaan voor AKZO, die opende op 94.80 en op liep tot 95.20 hetgeen tegenover gisteren een verbetering van 1.70 betekende. Hoogovens kon de aanvankelijke koers winst niet behouden en noteerde vrij wel prijshoudend op 170. Philips was tegenover gisteren geheel ongewijzigd op 65.10 en ve+oonde vrijwel geen fluctuaties. Heineken Bier profiteerde van de gunstige indruk der geconsoli deerde jaarcijfers en trok 2 aan tot 181.50. Overigens had de markt een verdeel de aanblik. De openingskoers van Am sterdam Rubber was ruim 2.50 hoger hetgeen in de hoek aan toevallige om standigheden werd toegeschreven. Ook Deli was vast op 48.30 doch HVA kon zich niet handhaven en ging terug naar 53. De affaire had in deze fondsen nog niet veel om het lijf en hetzelfde kon gezegd worden van de scheepvaarthoek waar de koersen zich moeilijk konden handhaven. Dit was vooral het geval voor Scheepvaart-Unie die niet minder dan 2.50 inzakte tot 67. KLM was on veranderd op 122.50. Overigens waren voorhands in de an dere fondsen de korswijzigingen nog gering en zelfs de Nederlandse staats fondsen hadden een rustige aanblik. Alleen de 8 pet. korte lening 1968 trok wat aan tot 101,60, de overige jongste leningen waren prijshoudend, de oudere leningen waren iets zwakker.

De Vallei | 1970 | | pagina 2