Baas en hond begrijpen elkaar op de clubmatch in Wageningen Oran j e v er eniging presenteerde leden feestprogramma TERZAKE '3 *11 In Renswoude D'66 en PvdA samen in Visie Financieren van hoogst nodige restauratie geeft grote problemen Herv. Renswoude moet zeventien mille voor herstel bijdragen Overberg's Belang gaat dit jaar zilveren jubileum herdenken We leren de mensen graag iets Dodelijke val van keldertrap Personeel De Betuwe wil in Unilever Schietuitslagen VALLEI? Belt Ophaaldienst VVD-statenlid -.prak voor stoelen Honderd inzendingen bij kynologenclub Nederveluwe V r> UTLEG SPELENDERWIJS Gekostumeerd bed voor leden DVSA Paqina 3 WOENSDAG 25 FEBRUARI 1970 De spaniel heeft ook in het gebied, van de Nederveluwe veel vrienden en vriendinnen evenals, in de wat grotere maten, de Gordon setter. VEENENDAAL/WAGENINGEN Het wordt iets heel aparts, de club match van de kynologenclub Nederve luwe, die zaterdag in Ons Huis te Wa geningen wordt gehouden: nooit tevo ren kon hier een staalkaart van zoveel honderassen in één keer worden ver toond. Zoals op de meeste clubmatches waren er altijd veel honden van be paalde rassen, die er voor de leek dan allemaal gelijk uitzien nu zijn er van de meeste rassen minder honden, maar de variatie is veel groter. In totaal zul len er honderd honden van meer dan veertig rassen zijn. waaronder de zeld zame Pronkrug, de Welsh Corgi, de Schweizer Laufhund, Bassethounds. de Briard (Franse herder), de Russische Barzoi, de Saluki (Perzische windhond) en natuurlijk de meer voorkomende rassen. Bij de doggen loopt de variatie van de majestueuze Duitse dog tot de Franse bulldog, als kleinste vertegen woordiger van die familie. Ruim een derde deel van de inzendingen bestaat uit jachthonden, waarbij niet alleen aan de jagershond valt te denken, maar ook aan vele jachthondrassen die gewoon thuis worden gehouden. Tien honden komen uit in de kampioensklas. Wat de deelnemers aangaat - ze komen niet al leen uit het 250 man sterke ledenbe stand van de club, maar uit alle delen van het land. Wat velen van een clubmatch zo ple zierig vinden, is dat de sfeer er minder strak is dan op een grote tentoonstel ling. De tentoonstelling van de laatste jaren is een harde zaak geworden, al lang niet meer het ontmoetingspunt zoals de oudere kynologen het hebben gekend. Het gaat allemaal maar om kampioenen en de mensen hebben er vaak weinig contact meer met elkaar. Op de clubmatch is dat anders. Daar gaat het nog echt om mensen en hon den samen met al hun vreugden, voor spoed en tegenslagen. De keurmeester geeft hier ook door de microfoon uitleg over de gepresenteerde honden én over de beoordeling daarvan. Voor veel hondevrienden is zo'n clubmatch dan ook het begin geweest van een „carrière" als ervaren kyno- loog. Voorzitter E. H. van Schuppen in Veenendaal en secretaris H. van Dier- men in Ede praten met veel plezier over de voorbereidingen tot de club match en over hun club in 't algemeen. Die club heeft in de afgelopen jaren een grote naam gekregen in het land en de leden zijn ook door 't hele land ver spreid - dat is iets bijzonders voor een kynologenclub. Een belangrijke reden daarvoor is, dat de club bijzonder veel doet voor de vorming van haar leden èn die van hun honden. Te denken valt bijvoorbeeld aan de ringdressuur, waarbij we niet aan „dresseren" in de gangbare betekenis van het woord moeten denken, maar Klaar voor de clubmatch in Wageningen, waar ook voor de honden zelf heel wat te zien en te beleven is. Keurmeesters zijn mevr. Harmsen-Rispens en de heren T. van Dijk, G. Craanen en E. H. van Schuppen, tevens voorzitter van Nederveluwe. aan het leren van mens en hond, hoe zij zich op een tentoonstelling moeten ge dragen. Een van de hoofdzaken is, dat ze er allebei plezier in moeten hebben: een perfecte tweeëenheid van baas en hond. Dat is dan ook weer van belang in de hele verdere omgang van die twee met elkaar. Velen hebben op deze ma nier geleerd hun hond beter te begrij pen. De heren Van Schuppen en Van Dier- men, zelf ervaren kennelhouders, ver tellen niet zonder trots dat de keur meesters op grote tentoonstellingen vaak de leden van Nederveluwe er zó uit halen. Die hebben geleerd, een hond spelenderwijs voor te brengen en tege lijkertijd vakkundig. Zo'n keurmeester is dan meteen al in een goede stemming en al zal dat niet beslissend zijn voor de uitslag, van betekenis is het toch wel. Algemeen aanvaard in de kynologie is bijvoorbeeld, dat een keurmeester kleine foutjes milder mag beoordelen, wanneer degenen die de hond voor brengt bekwaam genoeg is om ze niet al te erg laten uitkomen. Een beetje te veel keelhuid bijvoorbeeld mag je bést met de hapd wegwerken. Al die kunstjes worden de leden van Voor een spelletje hebben ze geen uitnodiging nodig, dat gaat spontaan en vanzelf. RESTEREN Dezer dagen werd een algemene vergadering gehouden van de Oranjevereniging Prinses Juliana te Resteren. Na de opening en het voorlezen van de notulen werden de bestuursverkiezingen gehouden. Het bestuur werd uit gebreid met twee nieuwe leden, namelqk met mevrouw Remmeling en de heer A. van Geffcn. Het bestuur achtte hc belangrijk, wegens de grote groei van 't dorp, om uit iedere wjjk een afgevaardigde in het bestuur plaats te laten nemen. De viering van de koninginnedag zal dit jaar vooral zijn afgestemd op de jeugd van Resteren. De plannen voor deze dag zijn gereed en zien er als volgt uit. 's Morgens wordt 'n aubade eghou- den. 's Middags zullen de traditionele kin derspelen worden gehouden, terwijl 's avonds een lampionnenoptocht wordt georganiseerd. De dag wordt besloten met een gezel lig samenzijn in het Dorpshuis waarbij een bandje zal optreden om de liefheb bers in de gelegenheid te stellen een dansje te maken. Bij de 5-mei viering zal het accent komen te liggen op de ontspanning voor de volwassenen. 's Morgens wordt begonnen met een optocht, waarbij alle verenigingen en particulieren in de gelegenheid worden gesteld, om hun creatieve gaven ten loon te stellen. eens ophalen aan volksspelen. Het be- 's Middags kan men zijn hart weer stuur van Veilig Verkeer zal worden ge vraagd iets te organiseren voor het sluitstuk van de middag. Als voorbeeld werd genoemd een behendigheidsrit voor automobilisten. Als belangrijkste attractie is er voor de avond een gezelschap uitgenodigd, waarbij artiesten, bekend van radio en t.v. zullen optreden, zoals, Ria Valk, Tonny Bosch, Bouk Marken. De leden zullen reductie genieten op de toegangs prijs. Daar voor alle festiviteiten veel geld op tafel moet komen, heeft het bestuur aan de gemeente een subsidie van f 700,gevraagd. In de eerstvolgende raadsvergadering zal gesproken worden over een subsidie van f 500,terwijl dan ook het Oranjecomité van Opheus- den voor een subsidie in aanmerking zal komen. Hierop brak een felle dis cussie los. Men vond namelijk dat deze extrasubsidie niet gelijk op hoeft te gaan met die van Opheusden. Bij de rondvraag werd het idee geopperd, om de medewerking van de gemeente en van de hele Kesterense bevolking te vragen het dorp een fees telijk tintje te geven. AMERONGEN Voetbalvereniging DVSA gaat vrijdagavond een gekostu meerd bal organiseren in het Dorpshuis. •Alle leden worden verwacht in de meest dwaze kledij om aan het feest deel te nemen. Tijdens deze bijeen komst zal ook de jaarlijkse sportiviteits- prijs worden uitgereikt. De aanvang van het bal is vastgesteld op 8 uur. RENSWOUDE Donderdag 26 fe bruari start de heer J. M. van Mourik met de verkoop in zijn geheel gemoder niseerde brood- en banketbakkerswin kel. De eigenaar heeft zijn zaak uitge breid met een zelfbedieningswand met een assortiment levensmiddelen. Ook kan men er nu terecht voor frisdran ken, limonades en een grote collectie wijnen, terwijl naast brood en banket ook blikgroenten enz. in de bakkers winkel te verkrijgen zijn. Voor elke ko per is er ter gelegenheid van de herope ning een verrassing. AMERONGEN De uitslagen van de onderlinge wedstrijd van de schietver eniging „Willem Teil", die maandag avond te Amerongen plaatsvond, luid den als volgt: W. v. Veenendaal 97 pnt., J. de Greef 96 pnt., G. v. Tooren 94 pnt., H. den Uyl 94 pnt.. W. H. Drost 93 pnt., G. v.d. Horst 93 pnt., A. de Haas 92 pnt, R. Brinkman 91. pnt., T. Sunbrink 91 pnt., W. Engelaar 91 pnt., R. La- bruyer 89 pnt., J. Pak vis 88 pnt., J. van Leeuwen 86 pnt.. J. H. Engelaar 83 pnt., G. J. den Uyl 84 pnt., H. v. Veenendaal 82 pnt., R. Puter 81 pnt. en P. v. Ree 73 pnt. RESTEREN Een 80-jarige inwoner uit Resteren, d'e heer M„ is maandag avond overleden als gevolg van een val in zijn woning. Het slachtoffer moet zijn gestruikeld toen hij de keldertrap in zijn woning wilde afdalen. Hij kreeg een schedelbasisfractuur en werd op medisch advies direct overgebracht naar het Julianaziekenhuis te Veenen daal. Bij aankomst bleek hij aan zijn verwondingen te zijn overleden. Nederveluwe geleerd door vakmen sen, die hun kennis niet helemaal voor zichzelf willen houden. De re sultaten zijn uitstekend. Een van de leden heeft het zelfs gepresteerd, zijn - vroeger erg onwillige - New foundlander voor de keurmeester neer te zetten en er zelf bij weg lo pen: de hond bleef als gegoten staan. Ook komt het voor, dat de hond zijn nerveuze baas corrigeert op de tentoon stelling. Maar nogmaals, dit alles is al leen mogelijk als er een perfect begrip tussen baas en hond is, daar wordt bij de instructie steeds weer op gehamerd. En de keurmeester let er ook op: hij kan soms een prachthond laag waarde ren, als hij ziet dat de verhouding met de baas niet deugt. Die tweeëenheid, daar gaat het om. Dat is dus iets anders dan de vaak gehoorde mening, dat mensen alleen met hun hond naar tentoonstellingen en clubmatches gaan om ermee te pron ken. Natuurlijk zijn die mensen er wel en als ze goed voor hun hond zijn is dat ook niet erg - maar er zit toch meer aan vast. Eigenlijk draait alles om dat begrip tussen mens en hond en de waardering, die zij voor elkaar hebben. Als die verhouding er is, zal de baas het ook niet op zijn hond verhalen wanneer het allemaal niet zo goed lukt op een tentoonstelling. Zeker, er wor den wel eens honden weggedaan .omdat ze niet „mooi" genoeg zijn, maar meest al gebeurt dat toch niet. In 't algemeen worden onze vader landse hondehouders trouwens ook se rieuzer, vinden de heren Van Schuppen en Van Diermen. Als kennelhouders hebben wij veel ervaring met kopers van honden en zij zien, dat het meestal goed gaat. Die ervaring heeft hen trou wens ook geleerd, de mensen even aan te kijken en dan te beslissen of ze het hondje al of niet zullen verkopen. Als iemand uit een verafgelegen plaats al een paar keer naar het jonge hondje komt kijken zolang het nog bij de moe derhond is -nou, dat zit wel goed. Het gaat vaak ook nog beter dan de kennel houder denkt. Deheer Van Dierman had pas gele den een aanvraag voor een Gordonset- ter van een Amsterdamse grachtenhuis bewoner. Hij piekerde er zwaar over, want een Gordonsetter heeft veel be weging nodig en hoe zou hij er daór aan kunnen komen? Maar de koper zag er zo serieus uit dat hij toch verkocht en hij heeft er geen spijt van: de Amster dammer blijkt enorm veel tijd aan de hond te besteden, zodat van gebrek aan beweging geen sprake is. Dergelijke er varingen heeft ook de heer Van Schup pen met zijn spaniels. Wie nog veel meer hondeverhalen wil horen en meteen een groot aantal mooie honden bij elkaar wil zien: hij kan za terdag van kwart over twaalf tot vijf uur terecht in Ons Huis te Wageningen, waar hij door bazen en honden harte lijk begroet zal worden. voor Voofloddaol Tot 17.30 uur 10550 11070 'i Zotord. v. 16.30-17.30 u. Voor RHonon 3328 Nwe Voonondaalcowog 159 AMERONGEN Op maandag 2 maart zal van gemeentewege het z.g. grof vuil worden opgehaald. Men wordt verzocht de bundels vanaf half acht 's morgens aan de straat gereed te zetten opdat de wijken later niet nog eens moeten worden nagereden. RENSWOUDE De Partij van de Arbeid en D '66 doen in Renswoude samen mee aan de gemeenteraadsver kiezingen van 3 juni. Vermoedelijk on der de naam Visie zal de nieuwe com binatie zich aan de kiezers presenteren. De ledenvergadering van de PvdA- kiesvereniging heeft inmiddels haar fiat gegeven aan deze samenwerkings vorm, die een uitvloeisel is van contac ten tussen o.a. het socialistische raads lid E. Zweers en de voorzitter van de D'66-werkgroep J. Ph. v.d. Mijn. Er wordt nog gewerkt aan de opstel ling van een programma, maar het is al zeker dat op deze verlanglijst ook een openbare lagere school voor Renswoude zal staan. Ook zal speciale aandacht worden gevraagd voor voorzieningen in het belang van de bejaarden. De heer v.d. Mijn verklaarde gister avond nadrukkelijk dat de samenwer king in „Visie" alleen geldt voor de ge meenteraadsverkiezingen, en zeker niet voor de statenverkiezingen. Bovendien hebben de partijen de vrijheid bedon gen om de situatie opnieuw te mogen bezien, wanneer de samenvoeging van Renswoude, Scherpenzeel en Wouden berg in de komende vier jaar een feit f E. ZWEERS afwachten zou worden. PvdA-raadslid E. Zweers wilde gis teravond nog geen prognose van het aantal raadszetels van „Visie" geven. „Laten we dat maar rustig afwachten", zei hij, dat lijkt me tactischer". RENSWOUDE Op een of andere wijze moet de Renswoudese gemeente van de Nederlandse Hervormde Kerk een bedrag van naar schatting zeventien duizend gulden bijeen zien te krijgen, om een grondige en broodnodige restau ratie van het kerkgebouw financieel mogelijk te maken. De kerk wordt zo he vig door vocht belaagd, dat een ingrijpende opknapbeurt zowel aan de binnen- als aan de buitenzijde noodzakelijk is. Hoewel de restauratie ruimschoots wordt gesubsidieerd hangt er veel af van de mogelijkheden om op korte termijn de voor-financiering rond te krijgen. Hoe dat gaat gebeuren is nog niet bekend. OVERBERG Dinsdagavond hield de vereniging Overberg's Belang de eerste ledenvergadering van dit jaar in de school aan de Haarweg. Na de leden harteljjk welkom te hebben geheten, memoreerde de voorzitter, de heer A. Hasselaar, in zjjn openingswoord de verenigingsactiviteiten over het afgelopen jaar. Hierbjj legde hij de klemtoon op het aandeel van Overberg's Belang, betreffende de be schikkingen over de ruilverkaveling en de aansluiting op de waterleiding in het super-onrendabele gedeelte van Heuvelsesteeg, Groeperweg en Parallelweg. Verslagen van secretaris en penning meester werden zonder meer goedge keurd, met dien verstande, dat de voor zitter als aanvulling op het verslag van de secretaris nog meedeelde zijn bedan ken als gemeenteraadslid te hebben in getrokken, daar pas later en vrij plotse ling bekend werd, dat wethouder Van Tiel zich niet meer herkiesbaar stelde. De heren Hasselaar en Bos werden met grote meerderheid van stemmen als be stuursleden herkozen. Veel aandacht werd hierna besteed aan de viering van het zilveren vereni gingsjubileum waarbij de heer Van Garderen herdenkt dat hij 25 jaar lang Overberg's Belang heeft gediend als penningmeester. De vergadering was unaniem van oordeel, dat dit op passen de wijze gevierd moet worden met als gevolg dat over het „hoe" een uitge breide discussie ontstond. Resultaat: vóór genoemde datum zal het bestuur nog een ledenvergadering beleggen, waarbij het met definitieve voorstel len ter tafel zal komen. Bij de rondvraag kwamen de gebrui kelijke „brandende kwesties" naar vo ren. Verlichting vormde daarbij een be langrijk punt. De begrotingscommissie heeft al drie keer toegezegd dit te onderzoeken, maar tot op heden is hiervan nog niets geble ken.. Vragen betrefende het zgn. fietspad langs de Heuvelsesteeg wezen uit dat dit bezwaren oplevert in verband met de tunnel. Voor fietsers en voetgangers zou een apart tunneltje moeten komen. Dit is nu in onderzoek bij de Prov. Sta ten. Een witte streep op Dwars- en Haar weg werd in verband met het toene mende verkeer als zeer noodzakelijk gezien. Dit zal zo mogelijk uitge voerd worden. Ook het veel omstreden voetbalveldje voor de jeugd kwam ter sprake. Een overeenkomst over het gebruik hiervan is naar de mening van de voorzitter mondeling aangegaan. De stinksloot langs de nieuwe huizen Haarweg bleek in bespreking te zijn bij de gemeente met als resultaat, dat de techn. dienst naar een oplossing zal zoeken. Voor beveiliging van de ge vaarlijke bocht in de Haarweg bij En gelenhoven werd 't denkbeeld geopperd reflectoren te plaatsen. Als sluitstuk van de goed bezochte vergadering werd er nog een verloting gehouden. De restauratie zal volgens de huidige ramingen een bedrag van rond 170.000,vergen. Het rijk geeft een subsidie van vijftig percent, de ge meente Renswoude stelde onlangs der tig procent ter beschikking, en er be staat nog hoop op tien percent van de provincie. Het tiende deel dat dan nog ontbreekt is echter broodnodig, omdat met name het rijkssubsidie pas in 1976 op tafel komt, terwijl de gemeente haar bijdrage over twee jaren uit smeert. President-kerkvoogd A. P. Wolles- winkel zegt: „Wij zijn al bezig met po gingen om bij de bevolking voorschot ten te krijgen, uiteraard tegen een zo laag mogelijke rente, of helemaal ren teloos. In een paar gevallen is dat al gelukt. Hoe we aan de rest van het geld moeten komen kan ik nog niet zeggen. Daarover wordt deze week nog gespro ken met de kerkeraad en de predikant, en met de notabelen. Vast staat in elk geval dat we zo snel mogelijk met de restauratie willen beginnen". De restauratie van het kerkgebouw TIEL Een protestvergadering van werknemers van de Roninklijke Maat schappij De Betuwe in Tiel heeft zich gisteravond unaniem achter de eisen van de drie vakbonden gesteld. De bonden willen dat De Betuwe, qua cao, volledig geïntegreerd wordt in het Unileverconcern. Bij Van den Bergh en Jurgens, ook een onderdeel van het Unileverconcern, is inmiddels overeenstemming bereikt over een nieuwe cao. De verschillen tussen de lonen bij dit bedrijf en De Betuwe bedragen nu tien procent. zal zich niet tot de van vocht doortrok ken muren beperken. Ook de koepel van leisten moet geheel worden ver nieuwd. Het interieur moet een ander aanzien krijgen, zoals in de jaren vóór 1936: nieuwe bepleistering. Het vocht is er de oorzaak van geweest dat het pleisterwerk verdween, zodat de kerk vanbinnen nogal somber lykt. Verder moet een aantal balken onder de koepel worden vervangen, de steun beren moeten op veel plaatsen opnieuw worden gevoegd, en de lekken in de fundering gerepareerd. Eind deze week zal meer bekend worden over de wijze waarop de finan ciering van het omvangrijke werk eruit zal zien. De heer Wolleswinkel acht het niet uitgesloten dat onder de bevolking een inzameling wordt gehouden, al vindt hij dat geen sympathieke gedach te. SCHERPENZEEL „Men kan wel willen", aldus de heer mr. De Jager, fractie-voorzitter van de VVD in de pro vinciale staten van Gelderland, tijdens een gisteravond door de plaatselyke kiesvereniging belegde propaganda- avond. „Men wil allerwegen wel voor zieningen maar dan moet er ook het nodige geld voor zun. Men wil wel altijd de belastingen om laag maar als de overheid' minder krijgt kan zy ook minder doen". De jongste belastingverlaging noem de spreker geen verlaging maar een belastingcorrectie. Hij wees er op dat de loon- en prijsontwikkeling de gevaarlijke kant opgaat en zag vooral een groot gevaar in de metaal CAO al noemde hij deze niet bij naam Hij meende dat dergelijke CAO's een zeer gevaarlijke prijsspiraal aan de gang brengen. Spreker was verder van oor deel dat de VVD er juist aan gedaan had geen kabinetscrisis te veroorzaken toen minister De Block aftrad. „Er was geen nieuwe ploeg gereed om een nieuw kabinet te vormen", aldus mr. De Jager. Dat de mammoetwet zo slecht werkt, schreef spreker toe aan het feit dat men deze had ingevoerd op een mo ment dat de middelen er niet voor aan wezig waren. D'66 verweet hij dat deze partij geen duidelijkheid geeft en niet laat merken wat zij wil. Hierna volgde een uitvoerige discus sie waarna men nog wat huishoudelijke aangelegenheden afwerkte. De verga dering werd slecht hezocht.

De Vallei | 1970 | | pagina 3