In Italiëf rankrijk OostenrijkZwitserland: Laird wil meer geld voor Safeguard-raketten BRITS EXPERIMENT MET BAB UIT REAGEERBUIS De Rijn in Duitsland 6 meter boven peil innu: Gered door maxi-jas Moeilijk Over de grenzen Malik optimist in Moskou Kennedy wil alle troepen uit Europa Deskundigen tuijfelen en huiveren DON Tunnel ingestort in N.-Zeeland JSOG VELE VERMISTEIV POTTER'S CATARRH PASTILLES Bachmann overleden OOK IN BELGIË ZEER HOOG WATER Voor jarigen tussen 19 februari en 20 maart AFTER SHAVE BELGIË WOENSDAG 25 FEBRUARI 1970 LAWINES IN DE ALPEN EISEN AL 33 DODEN ADVERTENTIE MOSKOU De Indonesische minister van Buitenlandse Zaken Adam Malik heeft verklaard optimistisch te zijn ten aanzien van verbetering der betrekkin gen tussen Indonesië en de Sovjet-Unie en regeling van de kwestie der achter stallige Indonesische schulden. Malik, die zaterdag in Moskou is aan gekomen, heeft maandag en dinsdag be sprekingen gevoerd met Russische rege ringsfunctionarissen onder wie zijn ambtgenoot Andrei Gromyko. Hij zei dat zijn uiteenzettingen de Russen een beter begrip hebben gege ven van de Indonesische problemen en dat hijzelf een duidelijker beeld heeft gekregen van de Rusische standpunten ten aanzien van de wederzijdse betrek kingen. De besprekingen, aldus Malik, zijn bevredigend verlopen. Er is geen definitief akkoord bereikt over de aflossing van de uitstaande In donesische schuld ad 800 miljoen dollar, die resteert uit de jaren dat de Sovjet- Unie de Indonesische regering onder president Soekarno op grote schaal mi litaire en economische hulp verleende. Moskou had aangedrongen op onmid dellijke aflossing, maar zou nu, aldus Malik, inzien dat Indonesië piet in staat is de schuld direct te betalen en instem men met een regeling. ADVERTENTIE en bij zware of hardnekkige verkoudheid Al laan bij apothakara an. drogisten WEST-BERLIJN Josef Bachmann (95), die in West-Berlijn een gevange nisstraf van 7 jaar uitzat, omdat hij twee jaar geleden in Berlijn de linksra- dicale studentenleider Rudi Dutschke met een pistool levensgevaarlijk had verwond, heeft in de nacht van maan dag op dinsdag een eind aan zijn leven gemaakt. Tijdens het voorarrest heeft hij al verscheidene zelfmoordpogingen gedaan. RECKINGEN (Zwitserland) De Alpen zijn dinsdag opnieuw zwaar ge troffen door lawines, die in Zwitser land en Frankrijk aan zeker 33 men sen het leven hebben gekost. Het Zwitserse dorpje Reckingcn werd in de slaap overvallen door de „witte dopd". De sneeuwlading trof een mi litair kampement en zeven woningen. Er kwamen 29 mensen om. Spoedig na het bekend worden van de ramp kwam een grootscheepse red dingsactie op gang, maar deze werd bemoeilijkt door een sneeuwjacht. De reddingsploegen konden 11 lijken uit de sneeuw bergen. Maar meer dan 12 uur later waren nog 18 mensen ver mist. De kans dat rij nog levend wor den gevonden i$ uiterst klein. Van de geredden waren 19 gewond en sommi ge van hen waren er kritiek aan toe. Nabjj het Franse Grenoble werd het dorpje Lans-le-Villard getroffen, waar twee hotels en zes chalets bedol ven raakten. Het aantal slachtoffers staat nog niet vast. Enige uren na de lawine maakte het hoofdbureau van politic in het de partement Haute Savoie bekend, dat zeven mensen waren omgekomen en vier gewond waren. Korte tijd later volgde echter een mededeling van de prefectuur van het departement, dat er drie doden en zes gewonden waren. Van onafhankelijke zegslieden werd vernomen, dat er drie lichamen gebor gen waren, maar dat nog negen men sen, voornamelijk personeel van de twee getroffen hotels, vermist werden. Sinds zondag zijn in Oostenrijk als gevolg van lawines en noodweer zeker 8 doden gevallen. In de Oostenrijkse provincie Vorarl- berg werd de bevolking van het dorp temperaturen, verhogen het lawinege- Langen en het' personeel van het plaat- vaar. met uitzondering van de maritie- selijke spoorwegstation op last van de politie overgebracht naar de tunnel on der de Arlbergpas, om daar de nacht door te brengen. In de streek van Arlberg is dinsdag op sommige plaatsen 70 centimeter sneeuw gevallen en men vreest lawines. De Arlbergpas is wegens sneeuwver- schuivingen ai geruime tijd voor het autoverkeer gesloten. Enige duizenden toeristen kunnen wegens de sneeuwval de buitenwereld niet bereiken. Onder hen is de Franse ambassadeur in Oos tenrijk. Enige dorpen zijn met helikopters van voedsel voorzien. Andere dorpen moesten wegens sneeuwstormen ook deze vorm van hulp ontberen. De Italiaanse alpinistenclub heeft dinsdagavond gewaarschuwd voorlopig geen tochten te maken in de Italiaanse Alpen. Sneeuwstormen met een sterke oostelijke wind, bij betrekkelijk hoge me Alpen boven de 1.300 meter, aldus deze waarschuwing. RECKINGEN Zwitserse militairen dragen een van de slachtoffers van de lawineramp, waarbij 29 mensen door de sneeuwmassa omkwamen. WASHINGTON Senator Edward Kennedy van Massachusetts heeft ge pleit voor terugtrekking van het me rendeel van de Amerikaanse militairen uit Europa. Hij vindt dat de welvarende Westeuropese landen deze verdediging zelf moeten verzorgen en bekostigen. Volgens Kennedy kost het verblijf van 320.000 man troepen en 250.000 fa milieleden in Europa, de staat jaarlijks 12 tot 15 miljard dollar. Kennedy gaat met zijn voorstel ver der dan elk ander bekend voorstel uit de Senaat om troepen uit Europa terug te trekken. Dit streven wordt geleid door de democratische fractieleider Mike Mansfield, tegen de zin in van president Nixon. Mansfield heeft nooit een aantal ge noemd, maar van collega's van hem is vernomen dat hij aan terugtrekking van ongeveer 100.000 man denkt. WASHINGTON De Amerikaanse minister van Defensie, Laird. heeft plannen geopenbaard, over het doen verdedigen van een derde Amerikaanse rakettenhasis met raketten van het type „Safeguard" en ook gezegd, dat er nog vijf bases zullen worden gereedge maakt voor het eventueel installeren van dat verdedigingssysteem. Door enige leden van het Congres was al gezegd, dat de Safeguard-instal- laties, waarvan de kosten nu al op 12 miljard dollar worden geschat, vermoe delijk nog duurder zullen gaan uitval len. Maar Laird, die zijn plannen voor de Senaatscommissie voor de strijd krachten uiteenzette, zei „dat men wer kelijk niet minder kon doen" om het land te verdedigen tegen raketaanval- len uit de Sovjet-Unie en eventueel ook uit communistisch China. Verleden jaar zijn er Safeguard-in- stallaties gebouwd op twee bases van de luchtmacht in Malmström in Monta na en een op bases te Grand Forks in Noord Dakota. De Democratische senator .John O. Pastor heeft verklaard, de uitbreiding van het Safeguard-stelsel te verwer pen, vóór de bases in Noord Dakota en Montana aan. een zorgvuldig onderzoek zijn onderworpen. Laird zei dat de Verenigde Staten, door over te gaan op de tweede fase van het Safeguard stelsel, kunnen rea geren op de groeiende bedreiging van het potentieel der Sovjet-Unie aan of fensieve wapenen zonder zelf nieuwe offensieve wapenen te ontwikkelen waardoor de SALT-besprekingen in ge vaar zouden kunnen komen. Laird noemde het de „enige weg" die de Verenigde Staten kunnen gaan, wil len zijj_.de eigen veiligheid garanderen en tegelijkertijd de bewapeningswed loop bepe'rkeh. Onderminister van Defensie David Packard verklaarde schriftelijk aan de commissie, dat de uitbreiding van het anti-raketstelsel de SALT-besprekingen met de Sovjet-Unie niet nadelig zou beïnvloeden. Packard kon wegens ziek te niet persoonlijk verschijnen. De kosten van de uitbreiding van het Safeguard-stelsel worden door minister Laird geschat op minder dan 100 mil joen dollar voor het komende belasting jaar. LONDEN De Britse vrouwen arts dr. Patrick Steptoe heeft zon dagavond voor de televisie aange kondigd, dat hij een vrouw bereid heeft gevonden zich te onderwerpen aan het experiment van kunstmati ge bevruchting. Bij dit experiment is langs operatie ve weg een eicel uit het lichaam van de vrouw gehaald, vervolgens zal deze in het laboratorium met zaad van haar echtgenoot worden be vrucht en tenslotte, nadat de be vruchting is vastgesteld, in het lichaam van de vrouw worden te ruggeplaatst. De 34-jarige patiënte van dr. Step toe is tot nog toe kinderloos geble ven, doordat bevruchting langs de normale weg niet mogelijk bleek. Na de uitzending hadden zich vol gens de arts vijftig vrouwen gemeld, die zich eveneens voor een dergelij ke behandeling beschikbaar wilden stellen. Volgens dr. Steptoe zal de eerste „reageerbuisbaby" binnen een jaar een feit kunnen zijn. Ik heb geen morele bezwaren meer tegen dit werk," zei hij. Naar mijn mening behoefde de kwestie geen discussies met onderzoekers, artsen of kerke lijke personen. De operatie is een kleine ingreep, waarvan de vrouw binnen 24 uur geheel is her steld. Het blad „Evening News' schreef dinsdag, dat „vele Britse artsen en onderzoekers zich er zorgen over maken, dat het tijdperk van de rea geerbuisbaby, als het uit de hand loopt, een nachtmerrie van biolo gische techniek zou kunnen worden. „Volgens het blad, zal de medische wereld waarschijnlijk vragen om garanties en een gedragscode om misbruik tegen te gaan en om te voorkomen, dat de ontdekking tot ontwikkelingen leidt, die een mens koude rillingen bezorgt als hij eraan denkt. De Anglicaanse kerk heeft een verklaring uitgegeven waarin wordt gezegd dat deze nieuwe techniek moreel, sociaal en juridisch nauw keurig moet worden overwogen. Dr. Steptoe praktizeert in Oldham, in het noorden van Engeland. Zijn medewerker is dr. Robert Edwards van de universiteit van Cambridge. Een vrouw van 34 jaar in Man chester hoopt weldra zwanger te worden door middel van een eitje dat buiten haar lichaam is bevrucht met het sperma van haar 39-jarige man. Mevrouw Sylvia Allen (34) is het onderwerp van een verbitterde controverse in Engeland. Als proeven die nu worden ondernomen, slagen, zal zij de eerste vrouw zijn die een „baby-uit-een-reageerbuisje" ont vangt. De vrouw, Sylvia Allen, en haar man hebben al vijf jaar tevergeefs geprobeerd langs normale weg een kind te krijgen. Door een lichamelij ke afwijking bij mevrouw Allen kan dat niet. Volgens 'n deskundige aan de uni versiteit van Scheffield is de tijd van „babies-in-reageerbuisjes" nog niet aangebroken. Volgens hem be staat er nog geen zekerheid dat de baarmoeder een buiten het lichaam bevrucht eitje ook werkelijk aan neemt. PARIJS 352 kg goud en 140.000 frank aan Spaanse deviezen zijn uit 'n kluis van het vliegveld Orly verdwe nen. Het goud, dat door een Franse fir ma naar een klant in Saoedi-Arabië zou worden verzonden, was maandagavond in de kluis gedeponeerd. De vermissing van dit goud en van de deviezen werd eerst dinsdagochtend bij het openen van de kluis, ontdekt. Aan de kluis ont breken evenwel alle sporen van braak. BONN De overstromingen veroor zaakt door het stijgen van de Rijn, in Duitsland zijn de hevigste van de afge lopen 20 jaar. Tc Bonn was het peil van de rivier vandaag een kleine zes meter boven normaal. Het water bereikte het gebouw van hel Westduitse parlement en om de Amerikaanse ambassade moest een wa terkering worden gebouwd van zand zakken. Het stijgen van de Rijn, de Main en ADVERTENTIE GEEF HET AAN DE VISSEN een BOL.DOOT produkt mmmm Mannen, geboren onder het teken Vissen willen hoger, steeds hoger. Maar die weg is niet makkelijk. Zij hebben een natuurlijk gevoel voor het lief en leed van anderen Vissen houden van de natuur. Zij zijn idealistisch. Liefde is een belangrijk punt. Vissen zijn zeer gastvrij. En gevoelig. Gevoelig voor een welgemeend presentje: voor Boldon. De after shave met de praktische roller. En met de frisse, manlijke geur. BOLDON: After shave. pre shave, scheererème. haarlotion, haarcrême 't is wonderkoel, 't is wonderful. de Donau en verschillende zijrivieren, daarvan, heeft in het Zuidwesten van de bondsrepubliek tot nu toe aan tenmin ste v(jf mensen het leven gekost en een grote schade en bijzonder veel ongemak opgeleverd. In Bonn hebben de politie en de brandweer ten dienste van de school kinderen, de mannen die naar hun werk moeten en de huisvrouwen die gaan provianderen, een soort van pen deldienst met rubberbootjes ingesteld. Bij de historische brug van Remagen, is door een lawine de weg aan de wes telijke oever Van de Rijn gestremd. Hier loopt ook de spoorwegverbinding tussen Keulen en Koblenz, gevaar. In Frankfort siste en brulde de stoom hoog op, waar het water van de Main, dat in 18 jaar niet zo hoog was geweest, in aanraking kwam met de on dergrondse pijpleidingen van de stede lijke centrale verwarming. Op de Main en de Rijn is de scheep vaart tussen Frankfort en Düsseldorf tot stilstand gebracht. De meeste veer boten varen niet meer omdat de op- en afritten blank staan. Volgens de meteorologen zal het niet erger gaan worden. Vanmorgen werd alleen nog maar een lichte stijging van het peil van de Donau bij Regensburg en van de Main bij Schweinfurt ge meld. Honderden hectaren ondergelopen bouw- en weiland, schade in een groot aantal woningen, geïsoleerde gezinnen die door militairen bevoorraad of ge- evacueerd moesten worden( zoals Piot, de keeper van Standaard Luik met zijn gezin), vernielde en weggesleurde cara vans op de kampeerterreinen, bescha digde scholen en fabrieksgebouwen. Dat is de trieste balans van het week einde en de maandag, toen verschillen de delen van België door het woest stromende water uit de door dooi- en re genwater sterk gezwollen riviertjes werd besprongen. Zoals het zich nu laat aanzien heeft 't water vooral toegeslagen in het stroom gebied van de anders zo kalme en pitto reske riviertjes in de Ardennen. Uit Maas, Ourthe. Amblève en Vesder over stroomde het water velden en dorpen, zette het wegen blank en steeg het tot hoogten die sinds 1926 niet meer voor gekomen zijn. Gelukkig heeft het water geen slachtoffers gemaakt, maar vooral in Esneux bij de Ourthe wordt de aange richte schade al geraamd op vele hon derdduizenden guldens. DOVER (Engeland) Een Italiaansce is door de Nederlandse kustvaarder „Jenju" voor de kust van Dover uit het ijskoude water opgepikt. Het meisje, de 20-jarige Margharita Pa- lomba uit Milaan beweert dat zij haar leven te danken heeft aan haar maxi-jas. Zij was met de veerboot „Chantilly" van Dover onderweg naar Calais, toen zij door een onverwachte manoeuvre op het dek haar evenwicht verloor en in zee viel. „Mijn maxi-jas bolde rond mij uit en op de een of andere manier ben ik daardoor blijven drijven. Maar het was erg koud en ik kan niet herinne ren dat ik uit het water gehaald ben", aldus de geredde. Een opvarende van de „Jenju" had haar zien vallen. De gealarmeerde ge zagvoerder zette koers naar de dren kelinge en liet haar oppikken. Aan boord kreeg zij droge, warme kle ding en een borrel, waarna zij in Do ver werd afgezet. Margherita toonde zich niet zeer ge schokt door het ongeluk. Artsen die haar onderzocht hadden zeiden dat zij een kwartier in het koude water had gelegen. Nog enkele minuten, en dan was onherroepelijk de dood gevolgd, door verdrinking of door de koude, aldus de medici. AUCKLAND (Nieuw-Zeeland) Een van de 12 mannen die door het instor ten van een tunnel op het noordelijke eiland van Nieuw-Zeeland zijn opgeslo ten is vandaag uit zijn benarde positie bevrijd. Hij had zeven uur lang opge sloten gezeten. Hij verklaarde, dat hij had gepro beerd uit de tunnel weg te rennen toen hij hoorde dat de wanden naar beneden kwamen. Het puin blokeerde echter de uitgang. Door de houten steunbalken en metalen luchtbuizen ontkwam hij aan de dood. Deze hielden namelijk een hoe veelheid rotsen en puin tegen. Men is nog steeds bezig te proberen de overige 11 mannen te bereiken. Het gevaar be staat dat water achter het puin is geko men. zodat de opgesloten mannen ook daardoor worden bedreigd. Het zijn drie Ieren en acht Nieuwzeelanders. De redding kan nog dagen duren. ADVERTENTIE A Oresldent Nixons boodschap „State of the world" en de eerste Russische reactie erop illustreren, in wat voor gevaarlijke wereld wij leven en hoe moeilijk het is, deze minder gevaar lijk te maken. Het is duidelijk, dat de twee supermo- gendheden ver van elkaar staan op het moment dat zij voorbereidingen treffen voor de hervatting van de onderhandelingen over de wederzijd se beperking van hun wapen voorra den voor massale vernietiging. De kloof tussen beide landen is de laat ste tijd verdiept door de ontwikkelin gen in het Midden-Oosten, terwijl heide beseffen dat men daar ernstig rekening moet houden met een con frontatie met de wapens. De besprekingen over beperking van de strategische bewapening, kortweg „SALT", worden op 16 april in We nen hervat. President Nixon heeft de Amerikanen reeds aangeraden, deze besprekingen met een korreltje zout te nemen, door te waarschuwen voor „valse euforie", een suggestie dat de vooruitzichten op resultaat zeer be perkt zijn. XJet voornaamste obstakel is het wederzijds wantrouwen. Nixon zei in de State of the World, dat hij hoopte op betere betrekkingen met Rusland, maar gaf duidelijk te ver staan dat hij in het ongewisse ver keerde omtrent de doeleinden van het Kremlin. Ook de Russen hopen pu bliekelijk op „positieve resultaten" van de „SALT" besprekingen, maar herhalen gelijktijdig de bewering, dat de Verenigde Staten in de greep ver keren van een militair ingestelde eco nomie, wat weinig goeds voor de vre de voorspelt. In de eerste Russische reactie op de State of the World werd opgemerkt, dat Nixon het besluit van zijn rege ring had herhaald om „door te gaan met de tweede fase van het Safe guard antiraketsysteem en de opbouw van het Amerikaans nucleair poten tieel". Volgens de president was uitbreiding van het „Safeguard"-project het bes te antwoord dat op korte termijn ge geven kon worden op de aanzienlijke uitbreiding van de Russische kernwa pen voorraden. Tn de „SALT"-besprekingen liggen de kwesties duidelijk genoeg. De supermogendheden beschikken over voldoende wapens om elkaar tot een cultuur als van het stenen tijdperk te reduceren. Aan beide zijden is sprake van een overvloed aan wapens. Wat betreft raketten is de balans bijna in evenwicht. Een deel van het voorzichtig optimisme waarmee het SALT-overleg is begon nen, zal nu wel verdwenen zijn. De belemmeringen voor een akkoord schijnen nu zelfs groter dan ooit, en de botsing van de Amerikaanse en Russische belangen in het Midden- Oosten is er zeker niet de kleinste van. Het SALT-overleg zou zijn theoretisch onafhankelijk van andere problemen kunnen voltrekken, maar thans schijnt er een rechtstreeks verband te bestaan, tussen de vooruitzichten voor dit overleg en het Midden-Oos ten. In dat gebied heeft president Nixon volgens zijn zeggen aanwijzin gen bespeurd, dat Rusland naar een positie streeft „die rivaliteit tussen de grote mogendheden waarschijnlij ker maakt". ï£r zijn nog andere obstakels. Rus land beweert dat er sprake is van een anti-Russisch Amerikaans complot, om communistische bondge nootschappen te verbreken en het Sovjetrussische stelsel te ondergra ven. Voor beide partijen vormen de kosten voor voortzetting van de bewape ningswedloop een enorme last. De Russische burgerlijke leiders hebben goede redenen om een afspraak tot beëindiging van de wedloop te wen sen. De Russische economie heeft be hoefte aan herstel. Ook de Amerikanen hebben genoeg goede redenen om een eind aan de bewapeningswedloop te zien komen, zelfs al kunnen zij zich deze gemak kelijker veroorloven dan de Russen. Inmiddels schrijdt de automatische escalatie voort. In president Nixons boodschap was duidelijk de gedachte vervat, dal het land niet het risico van vermindering van zijn afschrikkingsmacht kan ne men, zolang Rusland zyn eigen raket arsenaal uitbreidt. Omgekeerd kunnen de Russische mili taire deskundigen niet ongestraft aannemen dat het Amerikaanse an ti-raketsysteem hun eigen nucleair potentieel niet neutraliseert, en zullen zij dus gedwongen zijn om weer een tegenzet op dit Amerikaanse ant woord te bedenken. 'T'och is er hoop misschien maar een glimp verborgen in het besef dat de Russen zich moeilijk voortzetting van de bewapeningswed loop kunnen veroorloven. Brengen zij telkens hun bewapening op peil dat weer een Amerikaans antwoord uit lokt. dan zullen zij, ondanks de ont zaglijke offers, steeds ver achterblij ven. Met deze vooruitzichten zouden zij tot de slotsom kunnen komen dat een akkoord met Amerika voordeliger is. Op het ogenblik ziet het er echter naar uit dat de wederzijdse aanvulling van de wapenvoorraden voort zal gaan. ondanks de SALT-besprekingen en ondanks de door beide partijen bele den wens. de vredle te bewaren. Steeds blijft het gevaar aanwezig dat door een ongeluk of door een krankzinnige daad een catastrofe wordt uitgelokt. 4

De Vallei | 1970 | | pagina 8