Minister Nelissen over onze economie: Remm Bolletfe Hoofdstad kan metro boutven „Een grote wet op openbaar vervoer nodig" Kamer wenst meer maatregelen om bouw te stimuleren Politie baant zich schietend weg uil Arnhemse bar Hert Claus dood gevonden Amsterdam krijgt wassen beelden- kabinet f Na een jaar betalen later reeht op pensioen REUMATISCHE- EN SPIERPIJNEN £E KUYPIE OPPOSITIE IN KAMER: Achterstand nu al groot KOOPVAARDIJ WIL STEUN VAN REGERING Ron Boot nu vrij van alle dienst VERHOGING SOLDIJ KOST 27 MLN. meójeptoeom/ i FILIAAL VAN I TUSSAUD zonnebloem* margarine TIJDELIJK GUNSTIGER SPANNINGEN SER ADVISEERT: MOTIE KORTE TIJD GEEN ZORGEN br*nd^ Onmiddellijke verlichting van Tweede sluis Feeststemming FORSE DALING BEZOEKERS TRACHTTEN MEENEMEN WEGGELOPEN MEISJE TE BELETTEN WOENSDAG 25 FEBRUARI 1970 Mr. R. J. Nelissen (38) is de dertiende minister van economische zaken sinds dit departement in 1933 werd gevormd. ..Ik wst het niet, maar ik ljjd net on der dat ongeluksgetal", zegt deze, op het eerste gezicht wat stroeve uit 7eeuws-Vlaanderen afkomstige minis ter. Wie hem beter leert kennen ont dekt dat bij zijn kille, zakelijke bena dering. toch graag verwarmt met soms een spontane lach en vaak met inwen dig plezier. De man, die vijf uur voordat hij de beslissende telefoon van premier De Jong kreeg, tegen ons zei: ,.Ik hoop dat ik vanavond voor de opvolging van mr. De Block een vergeten man ben", zegt nu: „Het ministerschap brengt meer re gelmaat in je leven dan het lidmaat schap van de Tweede Kamer." '71 kans enkele wolkjes aan de hemel DEN HAAG Minister Nelissen volgde enige weken geleden „vijf we ken, of zeshet lijkt al eeuwen geleden" mr. De Block op als minister van Economische Zaken. Deze trad af omdat hij geen gat zag in het door breken van de loon- en prijsspiraal. Intussen ziet het er naar uh, dat de economische situatie het volgend jaar wat minder gunstig zal zijn, en het dreigt met de loonsverhogingen aardig uit het handje te lopen. AMSTERDAM Deze zomer zal j iit Amsterdam een filiaal van Ma- j me Tussauds Londense wassenbeel- j denkabinet worden geopend. Op het ogenblik wordt het voor- malige café-restaurant Formosa voor dit doel verbouwd. Eind vorig J jaar heeft het Amsterdamse aanne- j j mingsbedrijf, de firma Gebr. Ter- j lingen, de opdracht uit Londen ge- kregen. De komende maanden wordt het pand rigoreus verbouwd om er een aantal expositieruimten in te reali- seren, waar wassen beelden van op het ogenblik in de belangstelling staande prominente figuren zullen worden getoond. Tot hen behoren j minister Luns, Johan Cruyff en de popgroep Shocking Blue. Amsterdam krijgt daarmee het j eerste filiaal van het wereldberoem- de Londense beeldenkabinet van j Madame Tussaud. Het ligt in de be- doeling er naast de wassen beelden exposities van eigentijdse kunst te organiseren. Bovendien bestaat het voornemen twee speels ingerichte zalen te wij- j den aan Rembrandt en Jeroen j 5 Bosch. ADVERTENTIE {Angeveer vijftigduizend dienstplich- tige militairen zullen profiteren van de vreddeverhoging die minister Den Toom (defensie) hun per 1 juli toe kent. Dat gaat, zoals gemeld, het rijk voor de tweede helft van dit jaar 13,5 mil joen gulden extra kosten. Op jaarfcisis kost de maatregel de schatkist 27 mil joen gulden Indien minister Den Toom de wedde van de dienstplichtigen onder de huidi ge omstandigheden zou hebben opge trokken tot 85 procent van het salaris van de beroepsmilitairen tot en met de rang van sergeant zou dat 140 miljoen gulden per jaar hebben gekost. De weddeverhoging geldt per 1. juli voor de dienstplichtigen beneden 24 ,iaar. De minister hield deze leeftijds grens aan, omdat dienstplichtigen die om studieredenen uitstel krijgen van Slechts een enkeling ziet kans er ets leeftijd onder de wapens komen. Volgens onderzoekingen van de Ver eniging van dienstplichtige militairen besteedt de overgrote meerderheid van de dienstplichtigen de wedde louter als zakgeld. Er worden sigaretten voor ge kocht, er wordt van uitgegaan en de versnaperingen worden ervan betaald. Slechts een enkeling ziet kans er iet- aan over te houden voor de aankoop van bijvoorbeeld kledingstukken. Voor de wedden van dienstplichtigen en de beroepsmilitairen (bruto en zon der denstjaren per maand) geldt de vol gende vergelijking. Dienstpl. Nu 1 juli Beroeps soldaat 277 310 531 sold. I 286 319 550 korp. 304 337 586 serg. tit 342 380 sergeant 366 406 629 Hoe ziet de nieuwe minister, die in hoge mate verantwoordelijk is voor het prijspeil, de situatie? Gunstiger ..Eerst even 1970 en daarna de voor uitzichten voor het volgend jaar", zegt hij. „Binnenkort komt het Centraal Economisch Plan, en daaruit zal blij ken dat de economische situatie voor dit jaar in meer opzichten gunstiger is dan die in 1969." Hij wijst op twee punten: de stij ging van de prijzen is nog ongewenst hoog, maar ze zal toch beduidend be neden die van 1969 ruim zeven pro cent liggen. Hij wil het percentage voor 1970 niet noemen, maar wie in Den Haag zijn oor te luisteren legt hoort „ongeveer vier" zeggen. Het tweede punt: het werkelijk be steedbaar inkomen zal dit jaar een stuk groter zijn dan in 1969, toen het met slechts een half procent toenam. Dan nog een ander belangrijk punt: met onze betalingsbalans gaat het ook de goede kant op, hoewel we nog niet daar zijn waar we moeten wezen. De gedachte aan 1971 maakt de mi nister weliswaar niét somber, maar hij zet toch wel een aantal vraagte kens. De „gezondheid" van onze eco nomie zal in hoge mate afhangen van de wereldconjunctuur. Er zijn in Amerika tekenen die op een verflauwing wijzen; de ontwikke ling in Europa is nog niet duidelijk. Hoe gaat het met de prijzen in Duits land, waarvan onze export sterk af hankelijk is? Er zijn, zo zegt mr. Ne lissen, in dat land nogal wat sociaal- economische problemen. „Maar ook ons land heeft spannin gen. Denk maar aan de lonen, de prij zen, de spanning op de arbeidsmarkt. Daar komt nog bij de aanpassing van de lonen aan het gestegen prijspeil, de zg. indexclausule zoals in de cao voor de grootmetaal, en de verhoging van de omzetbelasting op 1 januari. Alles bij elkaar zijn er redenen om een vraagteken achter een gunstige ont wikkeling te zetten." Wat voor prijsbeleid gaat u voe ren? Wilt u het enigszins verzachten? „De tendens tot prijstijging is nog zo sterk dat de komende maanden een DEN HAAG Degene die binnen 'n jaar na deelneming aan een pensioen- of spaarfonds weer uittreedt, moet de gestorte premies terug krijgen. Wie langer dan een jaar in een pensioen fonds zat heeft recht op uitgesteld pen sioen. Deze verandering wil de Sociaal-Eco nomische Raad aanbrengen in de Pen sioen- en Spaarfondswet. De bestaande regeling is, dat wie bin nen drie jaar uittreedt, zijn premies te rugkrijgt en dat wie langer in pen sioenfonds zat, recht heeft op uitge steld pensioen. De Ser vindt dit een be lemmering om een regelmatig pensioen op te bouwen. De bepaling, dat pensioenrechten kunnen worden afgekocht wegens hu welijk van een vrouwelijke deelnemer, moet vervallen. Vrouwen moeten de ge legenheid hebben een eige pensioen op te bouwen, hetgeen bij echtscheiding van belang kan zijn. strak beleid moet worden gehandhaaft. Binnenkort wil ik opnieuw met de prijsadviescommissie overleggen". „Tegenover de noodzaak van een strak prijsbeleid staat echter wel dat we rekening moeten houden met be drijfstakken, die zich zelf moeilijk of niet kunnen bedruipen. We leven al sinds april onder de werking van een strak prijsbeleid, en biervan mag de bedoeling niet zijn om zwakke bedrijfstakken dat is ge lukkig maar een beperkt aantal in het hoekje te drukken waar de slagen vallen." „Er zijn sectoren, dje hun prijzen moeten verhogen om verlies te ver mijden. Vandaar dat ik b.v. de ziekte kostenverzekeraars heb toegestaan om hun premies te verhogen." De minister van economische zaken was als Kamerlid de tweede onderte kenaar van de motie Goudzwaard-Ne lissen. waarin werd gevraagd om een wettelijke regeling voor de totstand koming van fusies. Wat gaat er met die motie gebeuren? „U weet dat een interdepartementa le werkgroep bezig was om regels voor fusies te bestuderen. Deze groep heeft inmiddels een rapport opge maakt. Bovendien hebben we onlangs een advies van de Sociaal-Economi sche Raad (SER) gekregen over ge dragsregels bij fusies." „Het ligt in de bedoeling om binnen korte tijd de Tweede Kamer op de hoogte te stelle* van wat de regering over dit probleem denkt. Daarna kun nen er dan meer concrete voorstellen komen." Mr. Nelissen heeft de regionale in dustrialisatie, één van de sterke pun ten uit het beleid van z(jn voorganger De Block, overgedragen aan staatsse cretaris Van Son. Waarom? „Ik ben maar voor een korte perio de ingehuurd. Het betekent, dat ik niet de tijd heb om me op alle terrei nen goed in te werken. De staatsse cretaris heeft onder minister Bakker in het kabinet-Zijlstra ook de regio nale industrialisatie gedaan. Vandaar dat ik deze zorg aan hem kon overla ten." Toch wil mr. Nelissen er wel wat over zeggen. „Er is alle reden om ex tra aandacht aan het noorden te ge ven. Nieuwe maatregelen zijn. althans zeker nu, echter niet nodig. Wij heb ben in ons beleid middelen die, indien nodig, extra reliëf kunnen krijgen; de rentesubsidies en onze premieregelin gen voor industrie en dienstverlenende bedrijven." „Ik zou overigens de laatste zijn om te ontkennen dat we niet intens moe ten werken aan de vergroting van de industriële werkgelegenheid." Ook ten aanzien van de stimule- rings- en herstructureringsgebieden waarin bijzondere regelingen gelden voor de steun aan nieuwe of uitbrei ding van bestaande bedrijven wil de nieuwe minister zijn voorganger volgen. „Ik ben het met mr. De Block eens dat we moeten oppassen voor uitbrei ding ervan, tenzij in uiterste nood zaak. Half Nederland hoort al tot deze gebieden." „Dit wil niet zeggen, dat onder ver anderde omstandigheden niet iets zal kunnen moeten gebeuren. Sommige gebieden zouden kunnen afvallen, an dere eraan toegevoegd. Op korte ter mijn, zie ik echter geen veranderin gen." Deze reactie brengt ons op de vraag: Bent u rechts? De socialist Vrolijk zei als commentaar op uw be noeming dat u rechts bent en dus in het kabinet-De Jong thuishoort. Mr. Nelissen gnuift. Hij voelt zich kennelijk weer even op bekend poli tiek terrein. „Vrolijk heeft gezegd: „Hij is wel bekwaam, zij het rechts". Ik ben ervan gecharmeerd dat de op positie mij bekwaam vindt. Dan maak ik me over dat rechts geen zorgen." „Wat het ook moge zijn, ik heb me altijd in de beleidsrichting van de KVP die 'n evenwichtige is hap py gevoeld." Een laatste vraag: U bent jurist, geen econoom. Maakt dat uw werk moeilijker? „Ik heb me tijdens mijn zesjarig Kamerlidmaatschap altijd met econo mische problemen bezig gehouden. Tussen haakjes: het is wel 'n voordeel ADVERTENTIE dat ik Kamerlid ben geweest. Ik ken het parlement en de mensen. Ik heb hiervan bij de zaak-Verolme direct al profijt gehad." „Geen econoom: het meest verve lende is", zegt hij lachend, „dat ik zoetjes aan door de juristen niet meer als een jurist wordt gezien maar dat ik voor de economen geen econoom ben. Maar als dat het grootste pro bleem van mijn lot is..." ADVERTENTIE <*e viaUe Voor enkele centen médr per glas geniet U van de aller beste Hollandse cognac, De Kuyper Vieux, met de originele uit Frank rijk geïmporteerde brandy. Als lid van de Tweede Kamer is gis termiddag beëdigd de heer J. B. M. Meijer. Hij neemt de plaats in van de KVP'er mr. R. J. Nelissen die de porte feuille van Economische Zaken van mr. L. de Block heeft overgenomen. ADVERTENTIE "Doorstraalt" verlichtend weefsels en spieren tot in de gewrichten DenmatUche pijnen, «pit, zenuwpijnen, verstuikingen, stijve nek en ledematen niets werkt sneller, niets werkt aangenamer ter verlichting van pijn dan Algesal-balsem, Onmiddellijk in de huid doordringend, werkt Algesa] diep op de weefsels in tot aan de haard van de pijn (zonder oppervlakkige warmtesensatie of irritatie van de huid te veroorzaken) en "doorstraalt" verlichtend weefsels en spieren tot in de gewrichten. Reumatische pijnen en stijfheid maken spoedig plaats voor een durend gevoel van verlichting en welbehagen. Wacht niet tot de pijn uitbreekt! Zorgt dat U thuis altijd een tube Algesal bij de hand hebt om zodra het. nodig is de pijn te verlichten. ALGESAL bij alle apoth. en drog. AMSTERDAM Amsterdam kan met de eerste metrolijn (van Centraal Station naar de Bijlmermeer) beginnen. De regering zal de helft :195 miljoen) van de aanlegkosten betalen. Overleg tussen regering en de ge meente Amsterdam heeft tot een reeks maatregelen geleid, die de straatarme hoofdstad (begrotingstekort ruim hon derd miljoen) weer lucht moeten geven. Het belangrijkste resultaat noemden B. en W. van Amsterdam op een spoed- persconferentie het groene licht voor de metrobouw. Nog dit jaar zal men be ginnen met de lijn die de Bijlmermeer in 1975 moet ontsluieren. Besloten is voorts spoed te zetten achter' de Hemspoortunnel onder het Noordzeekanaal, zodat dit werk nog op de begroting van 1971 kan worden ge zet. Wat de havenontwikkeling betreft, is vastgesteld dat het te kostbaar wordt het Noordzeekanaal geschikt te maken voor nog grotere schepen, onder meer omdat dan de Velsertunnel vervangen zou moeten worden. Daarom gaat een werkgroep met spoed de mogelijkheid van een buitenhaven bij IJmuiden be studeren. Voor de industriële ontwikkeling van het Noordzeekanaalgebied zijn produk- tenpijpleidingen tussen Amsterdam en Rotterdam van grote betekenis. Men wil proberen enkele bedrijven tegelij kertijd voor deze projecten te interes seren. Intussen wordt de mogelijkheid van een tweede sluis in IJmuiden open ge houden. In de gezamenlijke verklaring van regering en gemeente wordt ook aan dacht besteed aan de stadsvernieuwing en de leefbaarheid van Amsterdam. Verkeer, vervoer, reconstructie en sane ring worden urgent genoemd. De rege ring gaat op deze terreinen Amsterdam naar verhouding sterke steun verlenen na een gecoördineerde adviesprocedure. In gezamenlijke inspanning willen regering en Amsterdam tussen 1970 en 1974 maatregelen nemen om tot een sluitende Amsterdamse begroting te ko men. De besprekingen hierover worden voortgezet. De regering is bereid maat regelen te bevorderen om de steeds gloeiende schuldenlast van Amsterdam op te vangen. Er heerste gisteren een lichte feest stemming in het Amsterdamse stadhuis, maar burgemeester Samkalden drukte zich als steeds genuanceerd uit „Wij zijn niet onvoldaan over deze eerste resulta ten. Voor het eerst is de gemeenschap pelijke verantwoordelijkheid nu het uitgangspunt. Het gesprek is in 1967 be gonnen. De versleten leuzen hebben nu een concrete inhoud gekregen." DEN HAAG De oppositie in de Tweede Kamer heeft gisteren minister Bak ker tijdens de begroting van Verkeer en Waterstaat gevraagd om een algemeen beleid op het terrein van het openbaar vervoer. Drs. Dijkstra (D'66) wilde weten wel ke de visie yan de regering is op het geheel van elkaar aanvullende voorzie ningen van openbaar vervoer. Hij meende, dat daarvoor één grote wet zou moeten komen. De socialist drs. Van Thijn vond dat het beleid nu nog steeds de sfeer heeft van de eerste klas wachtkamer. Er moet een alomvattend» structuurbeleid voor het openbare vervoer komen. In 1980 zullen er vijf miljoen auto's zijn en deze zijn in de woon- en werksferen van ons land niet meer te verwerken. Er zal dus meer railvervoer moeten ko men. Daartegenover stond echter het oor deel van de AR-afgevaardgde Schakel die erop wees dat de auto al alle gezin nen heeft bereikt, ook de minder draagkrachtigen, wat de overheid ertoe zou moeten brengen haar beleid daarbij aan te passen. Dit betekent volgens de afgevaardig de Schakel openbaar vervoer voor de lange afstanden, binnen de steden en voor bepaalde groepen van mensen, zoals ouderen en kinderen. De AR- fractie is in de lijn van dit beleid voor de opheffing van onrendabele spoor wegen, dit in tegenstelling tot de woordvoerders van de oppositie. De KVP'er Asmann vroeg minister Bakker om zijn oordeel over de inter nationale aanpak van Rijnmond, zoals die door de Rotterdamse burgemeester Thomassen is uitgelegd, waarbij dit ge bied met een deel van West-Europa zou worden verbonden door een netwerk van pijpleidingen. Drs. Van Thijn (PvdA) constateerde nu al tal van knelpunten die op het iil- voeringsprogram nog niet eens voorko men: de tweede IJsselbrug en de twee de Waalbrug. Ten aanzien van de fi nanciering vroeg drs. Van Thijn welke lastenverzwaring we hier weer voor na de verkiezingen in het vooruitzicht heb ben. „Doet minister Bakker ook al mee aan „Na-ons-de-zondvloed-politiek", zo wilde hij weten. In de avondvergadering vroeg mr. Koning (VVD) aandacht voor de vraag, of de opgelegde straffen op het ver oorzaken van een dodelijk ongeval on der invloed van alcohol hoog genoeg zijn. Men heeft vaak het gevoel, zo zei hij, dat dat niet het geval is. De heer Schakel (ARP) zei zich niet negatief te zullen opstellen tegen de opheffing van onrendabele spoorlijnen. (Van ee* onzer redacteuren) DEN HAAG Minister Schut (Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening) zal op korte termijn meer stimulerende maatregelen moeten nemen om dit jaar tot re delijke woningbouwcijfers te komen. Tweede-Kamerleden uit regeringspartijen en oppositie zullen hem hierom dringend verzoeken als morgen de vragen van de heren Andriessen (KVP) en Van den Doel (PvdA) aan de orde gesteld zullen worden. Een groot aantal Kamerleden Is erg bezorgd over de eind vorige week gepu bliceerde woningbouwcijfers over januari en de eveneens door het Cen traal Bureau voor de Statistiek be kendgemaakte gegevens over de woning equivalenten-1969. De woningbouw heeft in de afgelopen maand (door het slechte weer) zware tegenvallers moe ten incasseren. Volgens het CBS wer den in januari 6.039 woningen voltooid (januari 1969: 8.163) en 7.072 (v.j. janua ri 11.202) woningen in aanbouw geno men; februari zal, naar men vreest, nauwelijks betere cijfers laten zien. Het kabinet kan het zich niet veroor loven, aldus zegslieden van enkele fracties van regeringspartijen, dit jaar met nog minder voltooide woningen te komen dan over 1969 al het geval was. Nu het jaar zo ongunstig ingezet is móet er wel wat extra's gedaan worden om de woningproduktie te stimuleren. Het aantal woningequivalenten (de totale woningproduktie, gemeten in ge reedgekomen delen als deuren, da ken. muren, ramen etc.) bedroeg over 1969 120.700 tegen 127.800 over 1968, hetgeen een relatief forse daling is. Van verscheidene zijden is in de af gelopen weken betoogd dat de woning equivalenten de meest exacte cijferma tige benadering van de woningproduktie zouden zijn en juist daarom komt de klap extra hard aan, zó hard zelfs dat de altijd zeer milde woningbouwexpert van de fractie van de KVP in de Twee de Kamer mr. F. H. J. J. Andriessen, behalve parlementariër ook directeur van de Stichting Christelijk Sociaal Centrum voor Volkshuisvesting (het KIV) en algemeen gezien als een poten tieel minister van volkshuisvesting, het plan opvatte om een aantal scherpe vragen aan de heer Schut te stellen. Weliswaar heeft de minister al enke le maatregelen bekendgemaakt, maar er zal méér moeten komen om de nu al voor 1970 opgelopen achterstand te kunnen compenseren; dit is ook de me ning van minister Schuts partijgenoot mr. W. Aantjes. Het grote Algemeen Verbond Onder nemers Bouwnijverheid heeft de minis ter enkele dagen geleden in bescher ming genomen. Het wees erop dat ver scheidene factoren de woningproduktie remmen, zoals de relatief sterke ren testijging, het tekort aan bouwrijpe ter reinen maar daarnaast óók de telkens terugkerende wijzigingen in de premie regeling; verder is er een vrij hoog ziekteverzuim. De heer Andriessen heeft kort gele den nog een ander belangrijk én triest gegeven gepubliceerd: hij ver wacht dat de kwantitatieve woning nood nog „minstens tot 1980" zal voortduren. Minister Schut noemt in dat verband al lange tijd het jaartal 1974... DEN HAAG Rente-subsidie b(j de bouw van schepen, minder belasting en verschuiving van belasting zijn de be langrijkste voorwaarden om de Neder landse koopvaardij weer gezond te ma ken. Dit is de mening van werkgevers en werknemers in de zeescheepvaart die deze drie punten laten uitspringen in een nota die zij gezamenlijk aan staats secretaris Keyzer van Verkeer en Wa terstaat hebben aangeboden. De redersvereniging en de vakorgani saties dringen verder aan op overheids maatregelen voor het oplossen van so ciale problemen en op deelneming van de overheid in het speurwerk bij de modernisering van bedrijven en vloot, en bij de scholing van het wal- en vlootpersoneel. ARNHEM De Arnhemse politie heeft zich gisteravond schietend een weg moe ten banen door een groep woedende cafébezoekers, toen zjj een 15-jarig Haags meisje, dat van huis was weggelopen, uit de bar Het Biggetje wilde meenemen. De politie was in de bar. van waaruit bijna alle Arnhemse jeugdbendes blijken te opereren, om nader vragen te stellen over een schietpartij die zich daar het af gelopen weekeinde afspeelde. Toevallig liepen zij het meisje daar tegen het lijf. Bij de algemene vechtpartij die volgde raakten twee politiemannen aan hun han den gewond. Er werden twee arrestatie* verricht. ARNHEM Claus, het hert dat be kend was door z'n enorme gewei, is dood. Het elfjarige dier was al drie weken spoorloos en is nu levenloos gevonden by het Deelense Was in het Nationaal park De Hoge Veluwe. Het is mogelijk dat Claus geen natuurlijke dood is ge storven. Het gewei van Claus is gevonden in een tuin van een familie in Ede. De zoon het het dode hert gevonden toen hij met twee vrienden een tocht over de Hoge Veluwe maakte. Hij was van de grootte van het gewei Claus was een twintig-ender zo onder de indruk, dat hij zijn vader op belde. Vervolgens werd -Claus ont hoofd. Zijn kop en gewei gingen de auto van pa in. De vader van de Edese .iongen heeft een bekeuring gekregen Het ge\Vei is overgebracht naar het Nationaal park. DEN HAAG Ron Boot, die is vr(j gesteld van militaire dienst, hoeft ook geen vervangende dienst te doen. Het ministerie van defensie heeft hem dat geschreven. Nadat hij als dienstweigeraar was er kend, onderging Ron Bool een herkeu ring, waaruit bleek dat hij minder goed indeelbaar zou zijn geweest. Wanneer hij wel indeelbaar zou zijn geoordeeld, zou hij in dit geval als buitengewoon dienstplichtige zijn. bestempeld. De vrij stelling van vervangende dienst gaat alleen niet op in tijd van oorlog, oor logsgevaar of andere buitengewone omstandigheden.

De Vallei | 1970 | | pagina 9