Over de grenzen Groot deel van Congres boycotte rede Pompidou OOSTENRIJK VREEST THANS LAWINES Ruim 4V2 voor Van min. Gogh Bolletje Komplot tegen Eban bij z'n bezoek aan Bonn ontdekt Hernia Ondergrondse oorlog om lengte van rok bij Frans bezoek Naar beneden helpt tegen pijn Geen woord over wapenleveranties -riGoudty Sovjet-Fiat veel te laat ruurlo ZINGEN VAN THEODORAKIS: VIER MAANDEN CEL Tarwi-rog roggebrood GESLAAGD GROMYKO AAN MUUR ct grootpak 1 ct.enkelpak vacuum verpakt! WERK zonnebloem- margarine Gaat u rustig zitten in een van onze honderden stoelen (kun je doen als je met 124 bent) Ja, dat zit wel goed in de gezellige meubelshowroom van DE GRAAFSCHAP in Ruurlo. Want daar ontdekt u zó veel lekker-gezellige stoelen en fauteuils! Klassiek, ultramodern, in alle vormen en stijlen daartussen. Skai, leer, velours, petrt-point, rib-fluweel.Zo'n keus is natuurlijk alleen maar mogelijk, als 124 woninginrichters samenwerken in één meubel-showroom. En dan blijkt ook, dat het voor u met de service en met de prijzen (correct zwart op wit bij elk meubel) heel goed zit. Dominesteeg 14 Ook op donderdagavond van 6 tot 9 uur geopend.'s Zondags gesloten. HM DONDERDAG 26 FEBRUARI 1970 ADVERTENTIE WASHINGTON Tweehonderd Congresleden waren afwezig en een lid verliet stilletjes de zaal, toen pre sident Georges Pompidou woensdag „de eer" te beurt viel, het Amerikaan se Congres toe te mogen spreken. De overige Congresleden hoorden 't Franse staatshoofd welwillend aan en applaudisseerden soms voor zijn woor den. Het Huis van Afgevaardigden was niet geheel gevuld toen Pompidou zijn redevoering van 25 minuten hield. Naar het scheen, waren ongeveer 150 van de 434 leden van het Huis en 40 van de 100 Senaatsleden afwezig. Een aantal zetels werd bezet door kinde ren van de Congresleden en stafleden en voorts waren veel diplomaten aan wezig. Pompidou repte met geen woord over de Franse wapenleveranties aan Libië de kwestie die leidde tot de Boycot actie. Om deze reden verliet het demo cratische congreslid van New York Les ter Wolff de zaal, toen de Franse pre sident het spreekgestoelte betrad. De twee belangrijkste thema's van de redevoering waren: De grote vier moeten onder auspi ciën van de Verenigde Naties trachten zo spoedig mogelijk de vrede in het Midden-Oosten te herstellen. Frankrijk is niet van plan een van de partijen te begunstigen, ten nadele van de andere. Wat Vietnam betreft, was hij er van overtuigd, dat bij president Nixon de wil aanwezig is om een eind te ma ken aan de oorlog. Dit zou „een van de waardigste overwinningen zijn een overwinning op zichzelf". Pompidou werd achtmaal in zijn rede door applaus onderbroken eenmaal toen hij wijlen president Eisenhowers woorden aanhaalde, dat „elke natie het recht heeft haar eigen leven te leiden". „Hierbij bevestig ik het recht van de staat Israël, niet alleen op bestaan, maar ook op veiligheid en vrije uitoe fening van alle rechten van een onaf hankelijke en souvereine staat" zo zei hij, „maar wie ziet niet de gevaarlijke en op de lange duur, steriele aard van militair succes?" Het is volgens hem de taak van de grote vier om in samenwerking met de VN de algemene voorwaarden voor op lossing van het conflict in het Mid den-Oosten op te stellen, alsmede de garanties voor de uitvoering ervan. Juist door het gevaar van een nu cleaire oorlog is „vrede ons eerste en permanente doel". „Omdat u het mach tigste land op aarde bent, bent u meer dan ieder ander verantwoordelijk voor de vrede". Hij besloot zijn toespraak met de heilwens in het Frans: „vive les Etats- Unis de l'Amérique". Een van de deelnemers aan de boycot- BERLIJN De Russische minister van Buitenlandse Zaken Andrei Gro- myko heeft in Oost-Berlijn de muur bezocht die het oostelijk stadsdeel van het westen scheidt. De minister prees de Oostduitse grenswachten en schreef in het boek voor eregasten: „Ieder re delijk persoon moet de hechtheid van de staatsgrenzen van de DDR begrijpen. Wij wensen onze vrienden en grenssol daten in de broederstaat DDR succes toe". De Franse president Georges Pom pidou tijdens zijn rede tot het Ame rikaanse Congres. Links achter hem vice-president Spiro Agnew (links) en de speaker John McCormack. actie, het democratische congreslid Ro man Pucinski uit Illinois, zei na afloop van de redevoering, dat hij de boycott als een geslaagde actie beschouwt. Volgens hem is van gezaghebbende zijde uit Frankrijk vernomen dat de Fransen in de naaste toekomst de 50 Mirage straaljagers aan Israël zal leve ren, die dat land heeft besteld en reeds heeft betaald. Ook beweerde hij tegenover verslag gevers dat volgens betrouwbare berich ten, de Amerikaanse regering besloten heeft, Israël binnenkort nog een 25 „Phantom" straaljagers te leveren. WENEN In Tirol en Vorarlberg in Oostenrijk heerst een kritieke toestand als gevolg van voortdurende lawine dreiging. 14.000 wintersporttoeristen kunnen niet naar huis. In Tirol zyn 25 wegen voor het ver keer afgesloten vanwege het lawinege vaar. De spoorlijn tussen Oostenrijk en Zwitserland is tussen Langen en Blu- NEW YORK Een schilderij van Van Gogh heeft op een veiling van Parke-Bernet in New York het record bedrag opgebracht van ruim 4,5 min. gulden. Dit was meer dan driemaal zo veel als ooit voor een van zijn werken is betaald. Het ging om het schilderij Le Cyprès et l'arbre en fleurs, waar voor al direct negen ton werd geboden. In drie minuten was de prijs opgelopen tot tegen de 4.5 miljoen en leek het bie den afgesloten. Maar een anonieme ko per bracht een eindbod uit, dat nog bij na twee ton hoger lag. Een ander schilderij van Van Gogh, Le laboureur, werd ook voor een zeer hoog bedrag verkocht: ca. drie min. gul den. Beide doeken werden door de schilder vervaardigd tijdens zijn ver- ADVERTENTIE blijf in een psychiatrische inrichting in de Franse plaats Saint-Rémy. Hij schreef daarover in een brief aan zijn broer Theo, dat hij met al zijn energie „worstelde om mijn werk meester te worden, met de gedachte dat als ik win, dat de beste bliksemafleider zal zijn voor mijn ziekte". Tot de andere schilderijen die werden geveild behoorden werken van Renoir, Monet, Degas, Cézanne, Matisse en Kees van Dongen, wiens portret van madame Malpel eveneens een recordbe drag opbracht, nl. 340.000 gulden. MOSKOU De voorpagina van het partijorgaan „Pravda" bevatte vandaag de waarschuwing, dat de verkoop van de Italiaanse Fiat 124, pas maanden la ter zal beginnen om dat de fabriek nog lang niet gereed is. „Het is werkelijk verontrustend", zei een functionaris op het bouwterrein aan de rivier de Wolga. „Het eind van het werk dat nog ge daan moet worden is nog niet in zicht niet slechts voor de installatie van ma chines, maar ook wat betreft de bouw werkzaamheden". De waarschuwing schijnt bedoeld te zijn om een domper te zetten op de ver wachtingen onder de bevolking, dat spoedig auto's gemakkelijker te koop zullen zijn. De geweldige fabriek te Togliatti, praktisch een nieuwe stad een 800 km ten zuidoosten van Moskou, wordt ge bouwd met Italiaans technisch advies en is vrijwel hoofdzakelijk met buiten landse machines uitgerust. „Pravda" maakte vandaag duidelijk, dat de assemblage niet op de beoogde datum van 22 april, de 100ste geboorte dag van Lenin, zal kunnen beginnen. KARLSRUHE In Karlsruhe heeft een woordvoerder van het openbaar ministerie een plan onthuld, dat Arabi sche verzetsstrijders zouden hebben ge had, om de Israëlische minister van Buitenlandse Zaken Abba Eban tydens zijn bezoek aan de Bondsrepubliek uit de weg te ruimen. Volgens de woordvoerder had zich vorige week woensdag bij de autoritei ten in Bonn een Arabier gemeld, die verklaarde bij de samenzwering be trokken te zijn. Hij zei tot taak te heb ben uit een bagagekluisop het station van München machinepistolen en bom men te halen en deze in Keulen te overhandigen aan twee medeplichtigen. De Arabier had toen in tegenwoor digheid van leden van de veiligheidspo litie een geheim telefoonnummer ge beld voor nadere instructies. Hij maak te daarbij een afspraak voor vrijdag jl. op het station in München, maar zijn contactman kwam toen niet opdagen. De Westduitse justitie stelt nu een onderzoek in naar de identiteit van de betrokken Arabier en naar de eigenaars van de 3 paspoorten die hij bij zich had. De Arabische regeringen, zeer ver ontrust door de alom in de wereld ont stane opschudding over de Zwitserse luchtramp van zaterdag die door een Palestijnse verzetsorganisatie zou kun nen zijn veroorzaakt, hebben thans deze organisaties onder druk gezet, om hen te bewegen hun activiteiten te beperken tot „directe omgeving" van het conflict in het Midden-Oosten. De Westduitse politie heeft meege deeld dat een van de twee Arabieren die men zocht in verband met de ont ploffing van jongstleden zaterdag in een Cara veile van de Oostenrijkse luchtvaartmaatschappij, niet meer bin nen bereikt is. Hij is gevlucht naar Ca iro. Swissair heeft nu met zekerheid vastgesteld dat de ramp met de Corona- do-Convair-990 door een ontploffing in het bagageruim is veroorzaakt. Door de explosie werd een door het bagageruim lopende antenne beschadigd, waardoor de bestuurbaarheid van het vliegtuig werd beïnvloed. Nu de oorzaak van de ramp is opgehelderd moet nog vastge steld worden hoe de explosieven in het vliegtuig konden komen en wie daarvoor verantwoordelijk was. Het grondpersoneel van het vliegveld bij Londen heeft woensdag de werk zaamheden voor vliegtuigen van de Arabische landen en Israël weer hervat. Een BOAC-woordvoerder deelde mee dat het personeel de veiligheidsgaran ties van de directie heeft aanvaard. De boycot van het BOAC-personeel heeft het verkeer overigens niet erg gehin derd, want volgens een woordvoerder van het vluchtcontrolecentrum liepen vluchten naar het Midden-Oosten over het algemeen niet veel vertraging op. De Westduitse regering is niet voor nemens voor personen van Arabische nationaliteit algemeen een visum ver plicht te stellen als zij Duitsland binnen willen, aldus is woensdag in Bonn be kendgemaakt. Volgens regeringskringen is een visum voor het merendeel der Arabieren die de Bondsrepubliek willen bezoeken reeds verplicht. Wel zal ook in West-Duitsland strengere controle plaatshebben op de uitgifte van visa. denz geblokkeerd. Alle internationale treinen worden via Beieren omgeleid. Het station en verscheidene huizen in Langen zijn ontruimd. In Zürs, een wintersportplaats die al vijf dagen van de buitenwereld is afgesneden, kwam woensdag een kleine lawine op een ho tel terecht. Een echtpaar uit Argentinië werd bedolven. Na enige uren kon het worden gered. De vrouw is ernstig ge wond. In het Pitzdal kwam een lawine op een weg terecht, waardoor vijf perso nen werden bedolven. Drie van hen konden spoedig worden bevrijd. Naar de andere twee wordt nog gezocht. Als gevolg van lawines die zich dins dag in de Dolomieten hebben voorge daan, zijn verscheidene bergdorpen van de buitenwereld afgesloten. Er zijn geen slachtoffers gevallen. De 3.000 in woners van deze dorpen moeten met behulp van helikopters bevoorraad worden. De daling van temperatuur vergroot de kans op nieuwe lawines. Men heeft daarom strenge voorzorgs maatregelen getroffen. Namens de „Beierse bergpatrouille" te München, een organisatie die 4251 vrijwilligers op de been heeft, is be kendgemaakt dat er in 1969 in de Duit se Alpen alleen al 64 mensen om het le ven zijn gekomen, acht meer dan in 1968. Tien van de verongelukten verlo ren het leven bij het skiën. Volgens de laatste gegevens zijn er bij de lawinerampen die zich dinsdag in Zwitserland en Frankrijk hebben voor gedaan, vermoedelijk minstens 38 men sen om het leven gekomen. In Reckin- gen, een dorp in het Zwitserse kanton Wallis dat dinsdagmorgen door een la wine werd getroffen, is het aantal do den waarschijnlijk tot 30 gestegen. Een zwaargewonde is overleden en een red dingsploeg heeft de lijken van twee mensen geborgen. In het Franse Alpendorpje Lans-Le- Villard heeft men een man en een vrouw kunnen redden die 17 uur lang onder de sneeuw en de puinhopen van hun hotel bedolven hebben gelegen. Men neemt aan dat de vijf mensen die hier nog vermist worden, zijn omgeko men. Voorzover tot nu toe bekend, heeft de lawine in dit dorpje zeker acht mensenlevens geëist. In Frankrijk verwijt men de plaatse lijke autoriteiten dat zij al te vlot bouwvergunningen verstrekken en daardoor op lichtzinnige wijze met mensenlevens omspringen. Voorts zou den mededelingen van meteorologische stations over lawinegevaar, gewoon per brief naar de gemeentehuizen zijn ge zonden. ADVERTENTIE WASHINGTON Werden enige dagen geleden de Amerikaans- Franse betrekkingen nog over heerst door de vrees dat president Georges Pompidou wel eens min der hartelijk door de Amerikanen zou kunnen worden ontvangen dan de regering-Nixon hoopte, thans schijnt de lengte van mevrouw Claude Pompidou's rokken een be langrijker onderwerp van discussie te zijn. Zoals zij al bij enige officiële ge legenheden in Washington heeft la ten zien, is het devies van de Fran se presidentsvrouwe, de rokken ,,even over de knie" te dragen. Hierin, wordt zij gesteund door een aantal vooraanstaande Franse mo deontwerpers, onder wie Guy La- roche. De vrouwen van de Amerikaanse functionarissen met mevrouw Pat Nixon voorop toonden zich echter weinig geneigd dit voor beeld te volgen. Op een bijeenkomst van vrouwen van Republikeinse congresleden was woensdag nauwelijks een rok- zoom beneden de knie te bespeu ren. Sommige vertegenwoordig sters wilden wel kwijt, dat zij der gelijke dracht voor overdag be paald onaantrekkelijk vonden. Ook mevrouw Nixon was na con frontatie met mevrouw Pompidou nog niet bereid haar rokken langer CLAUDE er onder PAT nee, er boven te dragen. ,,Ik zal wel zien wat de Amerikanen te bieden hebben", luidde haar commentaar. Voor een diner ten huize van de Franse ambassadeur, dat de heer en mevrouw Pompidou woensdag avond de Franse gasten aanboden, was zij van plan een roze avondja pon met een door Rijnsteentjes ver oorzaakt vest-achtig effect te dra gen, dat ontworpen was door de Amerikaan Malcolm Star. Mevrouw Javits, echtgenote van de New Yorkse republikeinse sena tor Jacob Javits, kunstminnares en zeer modebewust, vond een rok tot over de knie voor haarzelf onaan vaardbaarVoorts vond ze, dat het mevrouw Pompidou ,,zeer on flatteus" stond, v, Frankrijks first \ady is met een garderobe van 22 haute couture toiletten naar Amerika getogen. Voor degenen die haar niet in ei gen persoon hebben kunnen aan schouwen, waren er de kranten. Alle dagbladen in Washington toon den foto's van mevrouw Pompidou, waarop haar roklengte duidelijk te zien was. ,,Het was niet zacht of uitnodi gend. Het zag er zeer stijf en ou derwets uit", vond mevrouw Ja vits. ATHENE Miche Garufi, een 22-ja- rige Italiaan uit Brindisi, is in Athene bij verstek tot vier maanden gevange nisstraf veroordeeld, omdat hij in Grie kenland een liedje van de gevangen Griekse componist Mikis Theodorakis zou hebben gezongen. Tijdens een va kantieverblijf in 1968 zou de Italiaan ook anti-regeringsgezinde propaganda verspreid hebben. Hij werd in april van dat jaar op Rhodos gearresteerd en la ter in afwachting van het proces vrij gelaten. Tijdens de behandeling van zijn zaak voor een krijgsraad werd verklaard, dat de Italiaan een lied van Thedorakis zou hebben gezongen. Het betrof het meest bekende lied uit de film „Zorba, de Griek": de sirtaki „Strose to stroma soe jathio" (spreid je matras voor twee). Het is een van de niet politieke lied jes van de componist, die op het ogen blik gevangen wordt gehouden in een kamp buiten Athene, omdat hij een ge vaar zou zijn voor de openbare veilig heid. Alle liederen en muziek van Theodorakis zijn in Griekenland verbo den. Door dezelfde krijgsraad werd ook een Griek, Ioannis Efthimiades tot twee jaar gevangenisstraf veroordeeld, om dat hij schuldig werd bevonden aan het „verspreiden van valse geruchten". Hij zou o.a. gezegd hebben, dat „mensen in Rusland meer vrijheid genieten, dan de Grieken in Griekenland". JACKSON De „satelliet-eland" Monica is dood. Don Redfearn, be heerder van het elandenreservaat bij Jackson, (Wyoming), heeft be kendgemaakt dat de eland, met zijn elektronische kraag, dinsdag dood is gevonden in het natuurpark. ADVERTENTI h. VTog geen jaar geleden verklaarde de Italiaanse minister van Finan ciën, dat hij weerstand had geboden aan de internationale druk om de lire te revalueren. Plotseling vernamen de Italianen nu de vorige week, dat de lire in het bui tenland eerder aan waarde verloren dan gewonnen had. Het was de laat ste slag voor de gewone man die maandenlang geplaagd is door einde loze arbeidsconflicten, politieke on stabiliteit en stijgende prijzen. De arbeidsuren die in 1969 door sta gen verloren zyn gegaan, bereikten een record van 294.850.000. Dit was bijna vier keer zo hoog als in 1968. Maar de vakbeweging beweert dat het de moeite waard was geweest, omdat zij loonsverhogingen had ver overd. Voor alle categorieën van werknemers zal die verhoging in 1970 rond dertien procent bedragen en voor grote groepen, als de chemische en metaalindustrie, 16 procent. Maar reeds worden de loonsverhogin gen genoemd als oorzaken van nieu we prijsstijgingen. De kosten voor het levensonderhoud zijn het vorig jaar met 4,3 procent gestegen. Voor 1970 voorspellen de deskundigen een stij ging met zes procent. In deze prijzenspïraal zijn gevangen verpakking: 14 en 40 tabletten ALDO MORO tijd dringt automobielen, huishoudelijke voor werpen, huishuur, kleren, vlees, kaas, groente en fruit. Iedereen is het er over eens, dat de re gering iets moet doen om de economie af te koelen. Maar de laatste zeven maanden is Italië bestuurd door een interim-regering en het land beleeft thans zijn 31ste regeringscrisis in 26 jaar. Elke crisis brengt een verlamming met zich mee van de regerings- en parle mentaire werkzaamheden. En dit keer bestaat het gevaar, dat de partijen het niet eens worden over de vorming van een nieuwe regering en ontbin ding van het parlement forceren, te g volgen door nieuwe verkiezingen, welke dan drié jaar eerder komen dan vastgesteld. De staatsbegroting glijdt steeds dieper in de schuld. Voor de financiering heeft de regering beleggingskapitaa] weggezogen van het publiek, met het gevolg, dat de industriële belegging stagneert. A7oor de eerste keer sinds 1963 ver toonde de betalingsbalans in 1963 een tekort en liep de handelsba lans terug. De macht en vaak on macht van de vakbeweging, het falen van de politici om doeltreffend te re geren en de aantrekkingskracht van hoge rente in het buitenland ontke tenden een massale vlucht van Ita liaans kapitaal vooral naar Zwitser land en de Verenigde Staten. In 1969 werd naar schatting voor een waarde van 2880 miljoen dollar aan Italiaans bankpapier het land uitge smokkeld. Dit gaf Italië de unieke positie van gelijktijdige uitvoer van arbeidskrachten en geld. In 1969 ver trokken 200.000 Italianen om in het buitenland te gaan werken. De minister van Financiën Emilio Co lombo zei onlangs, dat het wegvloeien van kapitaal zich in 1970, ondanks de hogere rentetarieven in het binnen land, heeft voortgezet. De politieke onstabiliteit was de voornaamste psy chologische factor geworden voor dit smokkelen van geld naar het buiten land. Deskundigen zijn het er over eens, dat als dit voortduurt devaluatie van de lire onvermijdelijk kan zijn. Om het wegvloeien af te remmen is bepaald, dat alleen het hoofdkan toor van de nationale centrale bank in Rome, in het buitenland gekochte lires mag crediteren. Daarom moeten banken in het buitenland lires naar Rome sturen, alvorens er voor gecre diteerd te kunnen worden. De Banca d'Italia, zo menen financiële waarne mers, zou van plan zijn, de lires dagen, weken, misschien zelfs maan den in Rome vast te houden, om de buitenlandse handel in Italiaans bankpapier tegen te gaan. Deze maat regel heeft buitenlandse valutahan delaren reeds gealarmeerd. Bankiers in Zwitserland, West-Duits land, Oostenrijk en Engeland hebben een of twee dagen het kopen van li res geheel stopgezet. Italianen die normaal de grens over trekken naar Zwitserland om daar goedkopere benzine, suiker, koffie en chocola te kopen, hebben bevonden, dat de winkels weliswaar de lire nog steeds aanpakken maar tegen een koers die tien procent lager ligt dan vroeger. Toch wordt devaluatie thans door mo netaire autoriteiten uitgesloten geacht. Zij wtfzen op de grote in vloed van buitenlandse orders voor de Italiaanse industrie, de lichte da- üng van de werkloosheid en de grote mate van optimisme over de econo mische ontwikkeling waarvan Ita liaanse zakenlieden getuigden in een jaaroverzicht. In sommige kringen bestaat echter de vrees dat de internationale speculatie gebruik gaat maken van de tegen woordig zwakke positie van de lire en dat na het Britse pond, de Franse frank en de Duitse mark nu de beurt aan de lire is Qndertussen is er in de nieuwe links van het centrum evalitie nog geen schot. Aldo Moro zit gevangen- voor de barrière van de echtschei- dingswet, die via het concordaat door de kerk wordt tegengehouden. De rechtervleugel van de Chr.-Democra- ten juicht daarbij. Doch de regeerbaarheid van het land neemt met de dag af en deze toe stand kan niet te lang duren.

De Vallei | 1970 | | pagina 13