Sparta capituleerde in de laatste seconde voor Engeland versloeg België: 1-3 Groningse zesdaagse Charles Ruys gokt op henen ACCENT Amateurelftal gelijk tegen W. Duitsland EVINRUDE hetzdjewetk 5§l? vlezen- nu 1 X 13 goed 100 x zijn eigen gewicht trekt deze 1 Va pk Jan Zwartkruis genoemd als opvolger van Georg Kessler weekblad 65ct. overal verkrijgbaar VEDETTEN SCHOOLKINDEREN STEEDS DRUKKER HAASTIG STRAFSCHOP VERRAST SPORT IN 'T KORT Sercu leidt in Ronde van Sardinië DONDERDAG 26 FEBRUARI 1970 ADVERTENTIE AMSTERDAM Pas in de laatste seconde moest Sparta capituleren. Toen knalde Mühren Ajax in het Olympisch Stadion naar de niet meer verwachte winst. Het manmoedige verzet van de Rot terdammers, het weergaloze optreden van doelman Van Beveren, dat alles was voor niets gebleken: 21. Dat Sparta met de successen van de laatste weken als morele ruggesteun voor Ajax een moeilijk te overwin nen hindernis zou zijn, stond reeds bij voorbaat vast. Rustig uitverdedigend, gedirigeerd door de altijd bekwame Eij- kenbroek en de opnieuw sterke Van Beveren vingen de Rotterdammers het lauw gestarte Ajax laconiek op. De handige Kowalik en de technisch begaafde Kristensen zorgden voor de tegenaanvallen. Plaagstoten, die duide lijk maakten, dat dit Sparta tot een verrassing in staat zou kunnen zijn. Een weergaloze actie van Kristensen drukte Ajax na een kwartier met de neus op de waarheid. Moeiteloos draai de hij om Krol heen en lepelde de bal over de aarzelende Suurbier op het hoofd van de gretige Venneker: 01. Peter Post op kop in de afvalrace, die hij zou winnen. BRUSSEL Door een betere licha melijke conditie klopte het Engelse voetbalelftal gisteravond in Brussel de Belgen met 31. Dertigduizend toeschouwers zagen op het veld van Anderlecht België sterk starten. Het heerste dankzij Van Moer en Dockx op het middenveld. Voor het doel van Banks gekomen was het ech ter mis. Een afwerker in de aanval ontbrak. Na dertig minuten opende Engeland, dat zonder Bobby Charlton speelde maar met Moore, de score door Ball. Na de hervatting, toen Vart Moer en Dockx het min of meer lieten afweten, bracht Hurst in de 55ste minuut de stand op 02. Een vrije schop van Dockx, drie minuten later, bracht de score op 12. In de 59ste minuut bepaalde Ball de eindstand op 13. DEN HAAG Bij het kantoor van de sporttoto was woensdagmorgen nog slechts één aanmelding binnen gekomen van een deelnemer met dertien juiste voorspellingen in de voetbaltoto van het afgelopen weekeinde. Voor de tweede prijs (twaalf goed) waren er 173 aanmeldingen, voor de derde (elf goed) 2306 en voor de extra-prijs (eerste acht juist) 1813. GRONINGEN Charles Ruys (51) gokt op benen. De benen van de wielrenners. De organisator van de Groningse zesdaagse, die gisteravond van start ging, weet, dat de mensen uit het noorden van ons land minutenlang bewonderend naar de benen van een paard kunnen kijken. Waag het dan ook niet om hier over de poten van deze viervoeter te spreken. De Groninger zal zich vol afkeer over zoveel on begrip afwenden. Charles Ruys heeft zo'n vijftiendui zend mensen nodig die naar de benen van zijn coureurs moeten komen kij ken. Financiëel heeft hij dan de zaken rond. En de start gisteravond was niet onbevredigend. De tribunes waren re delijk gevuld toen wethouder Hendriks van Groningen de tien koppels weg schoot. Ruys haalde op dat moment opge lucht adem. Zijn vierde door hem geor ganiseerde zesdaagse daarvoor twee in Londen en één in Rotterdam draaide. „Ik heb er heel wat werk in zitten; een normaal mens zou het niet volhouden. Gelukkig ben ik niet hele maal normaal". Charles Ruys met een lichtblauw poloshirt wijd open en af en toe ner veus strijkend door zijn enigszins dun nen en grijze haardos noemt het hele leven een waagstuk. „Ik ben een kind uit een artiestenfamilie. Mijn omge ving, uitzonderingen daargelaten, vond ik een tikje verwijfd. Ik wilde wat an ders. Je gaat in zwart en wit denken, ADVERTENTIE Geweld door welvaart? Geweld-delicten worden talrijker en ernstiger. Vooral in de steden. Vooral door de jeugd. Komt het door onze welvaart? Lees Accent Wat speelt u? Wilt u elke week een interessante dam-, schaak- en bridgerubriek? Lees Accent! Parüs dicteert De Parijse modehuizen hebben gesproken. Wat zeiden ze? Wordt het mini, maxi, midi of mixi? Lees Accent! hoewel je dat later pas beseft. Ik koos de wielersport". Met vallen en opstaan heeft sportdi recteur Ruys zijn doel bereikt. „Ik heb hier in Groningen een prach tig veld aan de start gebracht. Peter Post samen met Jan Janssen. De eerste keer dat ze een koppel vormen. In Ant werpen hadden ze Bugdahl er nog bij toch een stunt!" Waarom koos Charles Ruys Gronin gen uit? „Ze kennen hier de namen van de ve detten, maar ze zien ze nooit in actie. Ik dacht wel dat men hier in het noorden het recht had de grote mannen ook eens te zien fietsen". „Vroeger, toen Groningen nog een baan had, was er redelijke belangstel ling voor de wielersport. Neem Bremen nu, dat ligt toch ook ver buiten de Duitse randstad? Daar zijn drie maan den, voor dat de zesdaagse start, al drie avonden uitverkocht". Sportdirecteur Ruys heeft voor deze zesdaagse voor ongeveer een halve ton aan premies beschikbaar. „Er zal flink moeten worden gefietst, 's Middags en 's avonds. Ik wil een eerlijke zesdaagse met sport van de bovenste plank De sterkste moet winnen." Ruys heeft voor 's middags een vol ledig programma vastgestel. Met jach ten en ritten achter dernies. „Van een tot zes uur, dan is er tot acht uur neu tralisatie. Van zeven tot acht uur ko men de amateurs in de baan". Om 's middags de renners niet voor lege tribunes te laten rijden kunnen schoolkinderen. gehandicapten en a.o.w.-ers voor het prijsje van een gul den de zesdaagse bezoeken. De belang stelling daarvoor is groot. Joop Middelink, coach van de Ko ninklijke Nederlandse Wielerunie, ge looft in het succes van Ruys in Gronin gen. Hij zegt: >,De noordelingen willen zélf dat hun eerste zesdaagse slaagt en daarvan ben ik overtuigd. Dat ligt in hun karakter besloten." Woorden die gisteravond door de Groningers al werden bevestigd. Stand vanmorgen bij de neutralisatie om drie uur: 1. Post/Jansen (Ned.) 118 pnt.; 2. Koel/De Wit (Ned.) 53; 3. Bug- dahl/Kemper (Wdl.) 35; 4. Renz/Gil- more (Wdl./Aus) 28. Op een ronde: 5. Loevestijn/Deloof (Ned./Belg.) 59; 6. Verschueren/Seeuws (Belg.) 45. Op twee ronden: 7. Pfenninger/Spahn (Zwi.) 86. Op vier ronden: 8. Van der Lans/Hlll (Ned./GB) 55; 9. Van Midden/Fritz (Ned./Wdl.) 35; 10. Simes/Lawrie (VS- Aus.) 28. Sparta had wat het wilde. Een snelle openingstreffer schonk de formatie van trainer Visser het vertrouwen in de eigen tactiek. Ogenschijnlijk eihotieloos verwerkte het team zijn eigen doelpunt, geroutineerd riep het Ajax al ver voor het heiligdom van doelman Van Beve ren een halt toe. Bovendien hielden de Rotterdammers de Ajax-defensie achter. Gelanceerd door de ijverige Klijnjan en de alom aanwezige Venneker, drong Kowalik ver door. Samen met Kristensen vooral in de beginfase imponerend vond hij de voltallige Amsterdamse verdediging. Nijdig zocht Ajax naar tegenwape- nen. Maar Van Dijk moest te vaak bui gen voor zijn directe bewaker De Quant. Ter Horst vplbracht zijn taak Cruyff te schaduwen naar behoren en Bentzon deklasseerde Swart. Ajax bleef fanatiek naar openingen zoeken. Heftiger werd het offensief, steeds drukker werd het in het straf schopgebied van Sparta. De hoge voor zetten van de mee oprukkende ^Suurbier werden telkens een prooi van de mak kelijk koppende Eijkenbroek. En kwam er eens een kansje, dan was daar de koelbloedige en organiserende Van Be veren. Toch had Ajax nog voor de rust op gelijke hoogte kunnen komen. Een steenharde inzet van Keizer werd ech ter op miraculeuze wijze door Van Be veren verwerkt. En zelfs kwam dit Ajax seconden voor de rust goed weg, toen Suurbier in paniek gebracht- door een plotselinge tegenaanval te gen zijn eigen doellat kopte. Haastig koos Ajax ook in de tweede helft de aanval. Sparta liet de Amster damse equipe nog meer dan daarvoor het middenveld en gokte op de eenzame spitsspelers Kristensen en Kowalik. In dien nodig werden die twee plotseling geassisteerd door de snel uitzwermende KJlijnjan en Venneker. Door die tactiek kreeg Sparta tijdig de zo nodige lucht. Maar steeds minder werden die ontsnappingspogingen. Ajax schroefde het tempo op en bouwde via de uitblinkende Mühren aan een impo sant overwicht. Meer dan voor de rust kwamen er kansen. Dramatisch werd het voor de moedige Rotterdammers toen Ter Horst Cruyff bruut onderuit liep. Arbiter Boogaerts legde de bal op de elfmeterstip, maar op aandringen van de grensrechter die juist tevoren had gevlagd voor bui tenspel herriep hij zijn beslissing. Met vertrager Bosveld als invaller voor solist Kristensen trachtte oefen- meester Visser de vloedgolf van de Am sterdamse aanvaller te stuiten. Ver geefs. Cruyff wentelde zich langs drie op ponenten en werd toen door de wanho pige Eijkenbroek^gevloerd. Ditmaal was het wel,een strafschop. Vasovic pas seerde toen eindelijk Van Beveren: 1-1. Sparta leek geslagen. Maar uit ogen schijnlijk kansloze positie kwam het te- rug. Bosveld lanceerde Klijnjan, die bal over Bals heen wipte. Toen de Rotter dammers juichten voor een doelpunt trapte Rijnders het leer tot ieders ver-> bazing nog van de doellijn. Geschrokken hield Ajax daarna en kele verdedigers terug. Maar zo groot kon het offensief niet worden of Sparta moest capituleren. In de door scheidsrechter Boogaerts bijgetrokken tijd was het Mühren, die van Sparta een gedesillusioneerde ploeg maakte. Vanaf de rand van het strafschopge bied dreunde hij Ajax naar de al lang niet meer verwachte winst: 2-1. AJAX: Bals, Suurbier, Hulshoff, Va sovic en Krol; Rijnders en Mühren: Swart, Cruyff, Van Dijk en Keizer. SPARTA: Van Beveren; Walbeek, Ter Horst, Eijkenbroek en Bentzon; Van der Veen en De Quant; Venneker, Kowalik, Klijnjan en Kristensen. Scheidsrechter: Boogaerts. Toeschou wers: 30.000. MEPPEN Het Duitse stadje Meppen, 20 km over de grens ten oosten van Coe- vorden, gelegen in het Boerdangermoeras, heeft zijn voetbalhappening gehad. De 6390 betalende toeschouwers, zoals de speaker nauwgezet meldde, aangevuld met zeker 2000 blikbaar niet betalenden, die het knusse stadion tot de nok toe vulden, waren te verguld met de wedstrijd tussen de amateurploegen van West-Duitsland en Nederland om over het resultaat ontevreden te zyn. Het gelijke spel (1I) was echter een voor de Westduitsers inferieure prestatie. Met vjjf spelers in het team, die geregeld in de Bundesliga uitkomen, mocht men een intelligenter spelsysteem verwachten dan dit elftal uitvoerde. Nederland, dat in de slotfase van zo wel de eerste als gle tweede helft, ste vig aandrong, bleek echter met gebruik van overigens noodzakelijke hard heid allerminst zwakker. Een solide af gewerkt 4-2-4 systeem was voldoende om de Duitsers weinig ruimte te geven. Ruimte, die zij ondanks hun wellicht grotere technische kunnen, op eigen kracht niet konden scheppen. Neder land verraste in conditioneel opzicht. Hoewel de eerste helft in totaal toch wat sterker was dan de tweede, kwa men de mannen van Arie de Vroet te gen de steeds fanatieker spelende Duit sers zelden echt in gevaar. Duitsland speelde snel, plaatste goed, maar miste een doortastende „Stürmer", die de aan vallen tot in het strafschopgebied door dreef en afrondde. Ook Nederland kwam aan deze onderdelen vrij zelden toe, maar compenseerde eventuele te kortkomingen in tactisch opzicht door een prijzenswaardig enthousiasme. De snelpeid van de gebroeders Van de Kerkhof kon door de goed dekkende Duitse verdediging niet beslissend uit gebuit worden. De Westduitse ploeg stond voor de eerste keer onder leiding van Jupp Der- wall. Trainer Udo Lattek, die in het verleden met zijn team Nederland vijf maal versloeg en slechts een keer een nederlaag moest incasseren, zal het ko mende seizoen de Duitse Bundesliga- club Bayern München onder zijn hoede nemen. Derwall toonde zich verrast over het sterke verzet van de Neder landse ploeg. De Nederlandse amateurs hadden in de beginminuten moeite in hun ritme te komen. Zij hebben tenslotte vrijwel twee maanden op non actief gestaan. Het verband tussen de linies kwam dan ook moeilijk tot stand en de Duiters zorgden met snelle aanvalsstoten dade lijk voor. gevaarlijke momenten voor het Nederlandse doel. Meestal over links, hoewel op de andere vleugel meer mogelijkheden lager, omdat Zohel (Hannover '96 )voor achterspeler Van Kesteren duidelijk te snel was. De Duitse „liefhebbers" bouwden vanuit de verdediging accuraat aan hun aan vallen, maar slaagden er toch niet in het Nederlandse kordon, met aan het hoofd de sterk koppende Van Kesteren, te doorbreken. Dezelfde Van Kesteren „maakte" ook de eerste gevaarlijke Ne derlandse aanval. Door het centrum naar voren stormend, gaf hij op de zes tienmeter lijn een flitsend passje aan Kiel, kreeg de bal goed terug op het hoofd, maar zijn felle kopstoot ging juist naast. Henk Kiel, zowel voor als achter, waar zijn aanwezigheid niet ge mist kon worden, zag vervolgens in goede positie geen kans de gevaarlijke rechtervoet onder de bal te zetten. De Nederlandse schoten waren doorgaans niet slecht maar stuitten veel al af op een haag van Duitse benen. Aan de overzijde werd het overwicht van de „Grünen" van Jupp Derwall gaandeweg overtuigender gesmoord door een zich goed opstellende Nederlandse defensie. Willy van de Kerkhoff zorgde, toch nog onverwacht, na een half uur voor de Nederlandse treffer. Op rechts draaide hij snel om Schmitt, schoot in volle ren, zag zijn schot uit de boven hoek gehaald door Schulte, maar faalde in tweede instantie niet (0-1). De Ne derlandse doelman Wever moest even eens vaak reddend optreden hetgeen hij zeker deed. Na rust kwamen de Duit sers fel opzetten. Na een snelle aanval zag Wever geen ander redmiddel dan Kalb vast te pakken. Schmitt benutte de elfmetertrap feilloos. In de slotfase hadden Hpek en Delmotte geen geluk met afstandsschoten, die maar net overgingen. Coach Arie de Vroet was tevreden. Slechts driemaal werd er dit jaar ge traind en de leider van de Nederlandse equipe toonde zich Voldaan, dat de ge ringe wedstrijdervaring van de laatste weken (slechts een wedstrijd tegen NEC) geen ernstige handicap was ge bleken. De Vroet: „Ik heb gehamerd op hardheid. De jongens hebben goed vast gehouden. Dat misten we juist tegen Schotland". Nederland zal zijn ware ge zicht moeten tonen in de wedstrijd te gen Wales, op 21 maart in Oosterhout. Dan heeft de equipe de kans zich te plaatsen voor de eindronde van het Eu ropese toernooi voor amateurlanden teams. West-Duitsland: Schulte, Haebermann Hommrich Jan van Reveren gaf zijn tegenstan ders weinig gelegenheid werkelijk ge vaarlijk te worden. Ook hier is de doel man van Sparta de situatie meester. Manchester United heeft zich woens dagavond geplaatst voor de halve fina les van het toernooi om de Football As sociation Cup door op eigen terrein Middlesborough met 2-1 te verslaan. De Mancunians stuiten bij de laatste vier op landskampioen Leeds Utd. AMERSFOORT De trainer van het Nederlands militaire elftal Jan Zwart kruis wordt genoemd als mogelijke op volger van de coach van de Nederland se voetbalploeg, Georg Kessler. De voorzitter van de sectie betaald voetbal van de Koninklijke Nederland se Voetbalbond (KNVB), de heer J. Co- Ier, die de directe chef van de bonds coach is, weet overigens van niets. „Er is mij daarvan niets bekend en ik zou het toch wel moeten weten". Zwartkruis is beroeps-adjudant en aki sportinstructeur werkzaam bij de luchtmacht in Soesterberg. Hij heeft goede resultaten geboekt met het mili taire team. Zwartkruis is tien jaar trai ner geweest van het Amersfoortse Quick. ALGHERO De Belg Patrick Sercu heeft woensdag de vierde etappe van de Ronde van Sardinië gewonnen. Hij legde de 166 km van Oristano naar Al- ghero af in 4 uur 37 min. 33 sec. Sercu nam de leiderstrui over van de Italiaan Franco Bitossi. De Belg Steegmans ein digde als tweede in dezelfde tijd als de winnaar. Uitslag vierde rit: 1. Sercu (Bel) de 166 km in 4.37.33; 2. Steegmans (Belg) z.t.; 3. Scarbozza (It.) z. t.; 4. Behetto (Ita) z.t.; 5. ex aequo 48 renners onder wie Gimondi (Ita), Merckx (Bel), Bitossi (Ita) en Reybroeck (Belg), allen in de zelfde tijd als de winnaar. Het alge meen klassement na vier ritten is: 1. Sercu 16 uur 17 min. 21 sec.; 2. Bitossi op 30 sec.; 3. Van Vlierberghe (Belg) op 1 min.; 4. Dancelli (Ita) z.t.; 5. Moser (Ita) z.t.; 7. Merckx op 1.54; 10. Gimondi op 1.57. ADVERTENTIE (Kirsch), Zore en Schmitt, Mietz en Schneider, Zobel, Bergfelder (Alger), Kalb en Nickel. Nederland: Wever (SC Assen), Delmotte (Middel burg), Mel (DOG), Van Londen (De Graafschap) en Van Kesteren (Noord- wijk), Hoek (ZVV) en Leget (UVS); W. van de Kerkhof (Mulo), Kiel (Go Ahead Kampen), Camoen (RHC) en R. van de Kerkhof (Mulo). Scheidsrechter was: Preben Christophersen (Denemarken).

De Vallei | 1970 | | pagina 17