Veenendaals dagblad Buiten Lawinegevaar in Tirol Laos vraagt om ingrijpen Spoedig beslissing over „Radio V CBS: In april komt dertienmiljoenste union Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei ELF DODEN DOOR HOOG WATER Amsterdam herdacht februari staking Derde tv-net binnenkort beschikbaar Nederlander met kunsthart Mia Versluis in Den Ooinian te Doetinchem Gerrit de postduif99 gestolen MOTORRIJTUIGENBELASTING OMHOOG VOOR WEGENBOUW Thailand wil wapens van U.S. Vrouw betaalt' speelgoed met e ui hooid MINISTER KLOMPÉ KONDIGT AAN: Twee jongetjes meldden zich na brandstichting Ledenverlies VPRO weer goedgemaakt Half jaar eis tegen vakbonds leider op Ned. Antillen Aanhoudend koud weer DEN HAAG - Minister Bakker heeft gisteren in de Tweede kamer een verhoging van de motorrijtuigen belasting tegen 1971 aangekondigd. /N DUITSLAND Nut der uilen j i AUTOBUSLIJNEN Van Brautegeni doet oproep GEBRUIKSRECHT Doden in New York door heroïne Plaatselijk sneeuw Wapen U tegen vocht en kou met een verwormings-motras Volgens een recent vergelijkingsondtrzoek: ERKEND DE BESTE Bur. voor r«d#ct»e er» administratie Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal. Telef. 08385-10550 (adm 10757 en 10955 (red.). Giro 1321600. Losse nummers f 0,25; Abonnement 1,03 p.w., 4,40 p.m„ 13,10 p k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. DONDERDAG 26 FEBRUARI I970 - 44e JAARGANG no. 48 Autorijden wordt in '71 opnieuw duurder Dit zal een verhoging van de opcenten zijn, die nodig is om het Rijkswegen fonds te voeden, opdat de wegenbouw volgens het bestaande programma kan voortgaan. HAMBURG Bij de overstromingen die grote delen van West-Duitsland hebben getroffen, zijn voor zover tot nu toe bekend 11 mensen om het leven gekomen. Woensdag is in Rijnland- Palts een kind door het woedende wa- 1 ter van een beek meegesleurd en ver dronken. In Beieren begint het water te aakken. maar het water van de Donau, Rijn en Main blijft nog stijgen. Vele oude wijken van Keulen staan blank. Volgens de autoriteiten ki München is Beieren maar net aan een overstro mingsramp ontsnapt. De schade zou miljoenen marken belopen. Het Beierse ministerie van Financiën heeft alle ge troffenen steun beloofd maatregelen voor hulpverlening te zullen nemen. Langs de Main moesten vele mensen hun weekendhuisjes verlaten, terwijl een aantal dorpen niet meer per auto is te bereiken. Het bruine water van de rivier de Rijn spoelt om de trappen van het Westduitse parlementsgebouw in Bonn. De wegen in vele delen van het land staan blank als gevolg van de ernstigste overstromingen sinds 20 jaar. De grote weg tussen Bonn en Koblenz staat eveneens onder water en de poli tie en het leger brengen de bewoners van geïsoleerde huizen per boot naar hogergelegen oorden. In de N.O.P. en andere polders, die j nu en dan door een veldmuizen- plaag bedreigd wordenis het zeer grote nut van torenvalk en velduil bij herhaling en onomstotelijk be wezen. Die kleine, actieve knagers kunnen het gewas van hele akkers en weidegronden vernielen. Ze gra ven overal gangen, zodat men erin wegzinkt, maar ook de vraatzucht is groot. Gelukkig maakt een virus ziekte er meestal een einde aan en dan verdwijnen ook de velduilen, al blijft er een klein restant trouw aan het gebied. Er woedde daar in de zomer van 1952 een muizenplaag en naar schatting broedden er toen 200 paar velduilen, ja tot zelfs in de cember werden nesten met jongen gevonden, maar deze gingen door invallende vorst verloren. Geduren de het zomerhalfjaar 1947 werden er geen broedgevallen geconsta teerd; in de d.a.v. wintermaanden konden slechts enkele tientallen ui len worden waargenomen, maar toen waren er weinig veldmuizen, dus dit klopte precies. Al heeft de velduil een geweldig woongebied in bijna alle landen der aarde uitge zonderd de tropen toch blijft hij in Nederland tot de zeldzame broed- vogels behoren. Een plotseling dich te populatie met veelal grote broed sels wijst op een z.g. muizenseizoen. Het is vreemd, in oude kronieken te lezen, dat omtrent 1635 de ,,velt- uylen" als gewaardeerde objecten van de valkerij golden. .,Syn Vorstl. Doorl. Prins Maurits placht in deze vlucht" het jagen met de valk heet vlucht b e drijf .groot vermaeck te nemen ende aen de huysluyden een daelder te geven, die hem een bracht oft in den helm oft duynen een in syn leger wist te wysen Mogen we hierin een aanwijzing zien van het veelvuldig voorkomen in die dagen? Betroffen het in de duinen nestelende uilen of beleefde de Prins net een invasie door een muizenrijk jaar? Dit vermeldt de historieschrijver jammer genoeg niet. 26 febr. '70 A. B. WIGMAN De minister van Verkeer en Water staat noemde nog geen cijfers. Hij liet ook in het midden of de verhoging mo gelijk in fasen zou kunnen geschieden. Deze kwestie komt 24 maart in behan- delijk bij de vaste Tweede-Kamercom missie voor Verkeer en Waterstaat. Voor minister Bakker staat op het ogenblik centraal dat de groei van het autopark resultaat is van de vrije keus van de idividuele burger. Of men ten aanzien van het gebruik het individu de volledige vrijheid kan laten is een vraag apart. De minister noemde het volledig duidelijk dat met name het ge bruik van het privé vervoermiddel in de stadscentra beperkingen zal moeten worden opgelegd en dat men niet onbe perkt tegemoet moet komen aan de vraag naar rijden en parkeren. „Dit zou mijns inziens leiden tot onaanvaardbare maatschappelijke consequenties". Spoedig zal een gunstige beslissing vallen ten aanzien van de semi-metro- plannen van Den Haag. De PvdA diende gisteravond, mede namens D'66, VVD, CHU, ARP, KVP en PSP een motie in waarin de regering wordt uitgenodigd de Schiphollijn be- steksklaar te maken. Drs. E. van Thijn. PvdA, kwam met het verzoek geen medewerking te ver lenen aan sluiting van autobuslijnen. Hij deed dit in verband met het besluit van de regering om het vraagstuk van de onrendabele spoorlijnen op te schor ten tot na het verschijnen van het rap port van het Nederlands Economisch Instituut. „Dat zal niet meer in 1970 kunnen gebeuren", zei minister Bakker desgevraagd. Drs. Van Thijn is van oordeel dat de onrendabele autobuslijnen van het streekvervoer op gelijke wijze dienen te worden behandeld en dat het huidige verzorgingsniveau dient te worden ge garandeerd. Zodoende zou ook ten aan zien van de sluiting van autobuslijnen op genoemd rapport moeten worden ge wacht. De motie droeg de steun van D'66 en de PSP. De PSP diende een motie in waarin de regering wordt uitgenodigd ook in de verdere toekomst geen gevolg te ge ven aan 'n eventueel verzoek van de di rectie van de Nederlandse Spoorwegen om lijnen te mogen sluiten op grond van rentabiliteitsoverwegingen. NEW DELHI Laos heeft verzocht om een soort Geneefse conferentie, met het doel een einde te maken aan de strijd met infiltrerende Noordvietnamese troepen, die een strategisch belangrijke stad hebben ingenomen na zich van de Vlakte der Kruiken meester gemaakt te hebben. Deze Laotiaanse stap is door Indfti bekendgemaakt, dat voorzitter is van de inter nationale controlecommissie voor Laos. In Aziatische hoofdsteden is de vrees geuit, dat de Noordvietnamezen hun offen sief in westelijke richting zouden kunnen voortzetten. In welingelichte kringen in Vientiane, de Laotiaanse hoofdstad, is gezegd, dat 400 man Noordvietnamese troepen zon der slag of stoot in het bezit zijn geko men van Moeong Soei, 25 km ten wes ten van de Vlakte der Kruiken. -Deze stad, die dinsdag door regeringstroepen werd prijsgegeven, is van strategische betekenis, daar zij de toegang verpspert tot de hoofdweg van Vientiane naar de koninklijke residentie Loeang Prabang. Het denkbeeld van een internationale conferentie over Laos is in het Indische parlement bekendgemaakt door de In dische minister van Buitenlandse Za ken Dinesj Singh, via besprekingen met de Laotiaanse minister van Buitenland- St. SIGMUND De toestand in de Ti- roler Alpen begint kritiek te worden hi verband met verwachte lawines. Hier het dorpje St. Sigmund, waar grote bergen sneeuw en puin wachten om opgeruimd te worden. (Voor verder nieuws over de lawine rampen, zie elders in dit blad) VEENDAM In Veendam kocht woensdagavond de 19-jarige vrouw M. K. uit Veendam in dr kruide nierszaak van J. Pronk die tevens speelgoed verkoopt, voor 200.- speelgoed. Zij vertelde dat ze alt voor het Leger des H.eils kocht. Toen zij moest betalen miste zij haar portemonnee. De 74-jarige heer Pronk zei dat deze misschien in de doos met speelgoed zat. Toen de man zich bukte om in de doos te kijken schoot de vrouw met een luchtdruk1- pistool de winkelier een kogeltje in het hoofd. Hij werd naar het Acade misch Ziekenhuis in Groningen ver voerd, waar werd geconstateerd dat er geen edele delen waren geraakt. De vrouw is ingesloten. BRUSSEL Viktor van Brantegem die afgelopen zaterdag door de Sovjet autoriteiten Rusland is uitgewezen, na een protest in een theater in Moskou, heeft een beroep gedaan op dc jeugd in de gehele wereld, om te helpen bij de bevrijding van de Russen, die gevangen zitten, omdat zij een afwijkende me ning huldigen. DEN HAAG Minister Klompé heeft gisteren aangekondigd dat het kabinet bin nenkort een beslissing zal nemen over het voortbestaan van Radio-Veroniea. Juist op dezelfde dag diende het loodswezen by de PTT in Den Haag een klacht in tegen een andere piratenzender Nordsee International maar dat kon de mi nister nog niet weten. Minister Klompé heeft gisteren in de Eerste Kamer gezegd dat een derde televisienet technisch binnekort be schikbaar komt. De Kamer had ge vraagd of dit net kan worden ge bruikt voor instructieve en opvoeden de uitzendingen. De minister zou dat nog moeten bekijken. Wel is voor deze zaak een wetswijziging nodig Over de aanvraag voor meer zend tijd van de AVRO zei de minister dat eerst het aantal leden van de AVRO zal worden gecontroleerd. Daarna gaat de aanvraag naar de Radioraad en daarna zal de minister een beslissing nemen. MILL VALLEY (Californië) Met een trommel vol medicijnen en instruc ties om dagelijks te fietsen en te wan delen, is Willem G. van Buuren het af gelopen weekeinde uit het Stanford- universiteitsziekenhuis naar zijn woon plaats Mill Valley teruggekeerd. De 40-jarige Van Buuren, die zes weken geleden het hart kreeg van een 16-jari ge Amerikaanse jongen, voelt zich beter dan ooit, zo zei hij bij thuiskomst. In de klacht werd gemeld dat op de vaste golflengte van het loodswezen in Vlissingen de radioverbindingen met de scheepvaart op de Westerschelde nage noeg onverstaanbaar zijn geworden. In tweede instantie haastte minister Klompé (cultuur, recreatie en maat schappelijk werk) zich er op te wijzen dat zij niets anders had gezegd dan dat er binnenkort een beslissing wordt ge nomen. ..Ik heb niet' verteld hoe deze zal uitvallen". In politieke kringen achtte men het gistermiddag onwaarschijnlijk dat het kabinet-De Jong Radio Veronica zal aanpakken. De liberale ministers zou den daarmee zeker in conflict komen met de Kamerfractie van de VVD. Het liberale Tweede-Kamerlid Von- hoff zei ons gisteren: „Het is voor ons onaanvaardbaar dat Radio Veronica zou moeten verdwijnen. Als er meer radio schepen zouden komen, zoals onlangs Radio Nordsee, wordt de situatie wel licht anders". De VVD-er Van de Werff had minis ter Klompé al meteen in de Eerste Ka mer gewaarschuwd: „U moet zich wel realiseren dat Veronica in een behoefte voorziet. Hilversum III is nog niet zo ver". Om Veronica aan te pakken moet het verdrag van Straatsburg worden gerati ficeerd. Bovendien moeten de Tele foon- en telegraafwet en het Wetboek van Strafrecht worden gewijzigd. „Wanneer de regering maatregelen wil nemen tegen piratenzenders en dus tegen ons kan ik haar niet te genhouden", zei ons de heer B. Verwey, een van de directeuren van Radio Ve ronica. „Wij zenden bijna 1 Ojaar lang van het schip op de Noordzee, Mij dunkt, er is een gebruiksrecht ont staan". De Nederlanders zouden Radio Veronica kunnen behouden door een andere zender aan de wal, aldus de heer Verwey. Door de pioeilijkheden die het loods wezen in Vlissingen van Radio Nordsee International ondervindt, is de roeiers- wacht daar overgeschakld op de golf lengte van het vijfde district (Rotter dam en omstreken). Het is nog nooit voorgekomen dat het loodswezen zich bij de PTT over piratenzenders be klaagde. GORKUM Twee jongetjes, tien en elf jaar oud, zijn verantwoordelijk vopr een brand die maandagmiddag in een Gorkumse winkelstraat een pand volle dig in de as legde en waarbij vijf win kels zware schade opliepen. Zij waren een leegstaande slijterij via een raam aan de zijkant binnengeklommen en hadden een vuurtje gestookt in een sta pel kranten. Toen het uit de hand liep zijn ze ervan doorgegaan. Het vuur greep zo hevig om zich heen dat de brandweer weinig meer kon doen dan de omliggende percelen bulten gevaar houden. Aanvankelijk had men omtrent de oorzaak van deze brand weinig aan wijzingen, maar de jongens hebben zichzelf later bij de politie aangemeld. De ouders zijn verzekerd tegen wette lijke aansprakelijkheid. NEW YORK Drie personen in New York, onder wie een jongen van 18 jaar, zijn zondag dood aangetroffen. Zij wa ren gestorven aan een overdosis heroï ne. Hierdoor is het aantal personen dat door misbruik van verdovende midde len in New York sinds 1 januari is ge storven op 141 gebracht. AMSTERDAM In de hoofdstad is gisteren weer de jaarlijkse herden king van de „Februaristaking" het protest tegen de deportatie van de Joodse landgenoten gehouden. Enkele duizenden waren daartoe naar het beeld van de dokwerker op het Jonas Daniël Meijerplcin gekomen. Velen legden bloemen aan de voet van het beeld. DEN HAAG Het Centraal Bureau voor de Statistiek verwacht dat de Neder landse bevolking in april de mijlpaal van dertien miljoen zielen zal bereiken. Eind december waren er 12.958.000 Nederlanders. Dit betekent ten opzichte van 1 januari 1960 een toeneming van anderhalf miljoen inwoners. HILVERSUM De VPRO heeft het verleden jaar geleden vrij aan zienlijke ledenverlies in de eerste an derhalve maand van dit jaar vrijwel weer goedgemaakt. Op 1 januari van het afgelopen jaar telde de VPRO nog 125.220 leden, maar mede onder invloed van een aantal 'schokkende' televisieprogramma's was dat aantal op 1 januari van dit jaar gedaald tot 120.425, nadat in het najaar het le dental zelfs even op ongeveer 117.000 had gestaan. Gisteren is bekendge maakt, dat de VPRO zich van de ge voelige klappen weer bijna volledig heeft hersteld. Op 13 februari ston den 124.279 leden ingeschreven. Daar onder zijn ongeveer 89.000 abonnees op het programmablad Vrije Gelui den. Het zijn vooral veel jongeren, die voor dit herstel blijken te hebben gezorgd. Voor het nieuwe kwartaal hebben acht- tot negenduizend men sen zich als lid opgegeven, terwijl er ongeveer 1500 bedankjes klaar lig gen. De bedankjes komen vooral van de zijde van de meer 'traditionele' VPRO-leden. DOETINCHEM Mia Versluis, het meisje dat drie jaar geleden een simpe le operatie aan de hiel onderging in het Enschedese ziekenhuis „Ziekenzorg" en dat als gevolg daarvan jarenlang be wusteloos bleef, is opgenomen in het reactiverings- en verpleeghuis „Den Ooiman" in Doetinchem. Mia is van het Streekziekenhuis in Bennekom naar Doetinchem overgebracht om daar een verdere behandeling te ondergaan. Hoewel de lichamelijke conditie van Mia zodanig is dat ze nooit meer valide zal worden, geven haar ouders en haar verloofde Geert de hoop niet op. Het heeft de heer Versluis, als vermeld, een fortuin gekost om de narcotiseur, die volgens vader Versluis de schuld van alle ellende is, strafrechtelijk vervolgd te zien. Vrijdag verschijnt het boek dat geschreven is door Vader Versluis en dat een schokkend relaas brengt van de „zaak Mia Versluis". Gerrit de Postduif, de bekende pop uit de Fabeltjeskrant, is maandag uit de studio in Duivendrecht ontvreemd. Gisteravond was het dier normaal in de televisieserie te zien, want de gesto len pop is namelijk de Gerrit uit de speelfilm, een kopie van de televisiepop. De pop was verzekerd voor een bedrag van 350 gulden. Van de dief ontbreekt elk spoor. se Zaken, Phangna Champa Panya.. Vol gens de Indische minister kunnen alleen Engeland en de Sovjet-Unie, mede-voor zitters van de Geneefse conferentie van 14 landen, die in 1962 de Laotiaanse neutraliteit tot stand bracht, een nieu we conferentie beleggen. De Indische minister zei, dat India zal helpen bij het zoeken naar een oplossing. Hij vindt dat de huidige situatie in Laos het gevolg is van niet-naleving van de Ge neefse overeenkomst naar de letter en de geest. In Bangkok heeft de premier van Thailand, Thanom Kittikatsjorn, de pers meegedeeld, dat een Noorvietna- mese colonne de stad Paksane nadert. Deze stad ligt dicht bij de grens van Laos met Thailand. Volgens de Thai- landse premier willen de communistisch gezinde Pathet Lao-troepen Laos in twee stukken verdelen. De Thaise minister van Buitenlandse Zaken Thanat Khoman gelooft dat de Noordvietnamezen met hun offensief in Laos niet meer voor hebben dan het veilig stellen van hun bevoorradings route naar Zuid-Vietnam. De minister had tevoren onthuld dat zijn regering de Verenigde Staten om meer militair materieel heeft gevraagd, om het hoofd te kunnen biéden aan een eventuele bedreiging van de Thaise grenzen door communisten vanuit Laos. WILLEMSTAD (Curasao) In een proces te Willemstad heeft de officier van justitie woensdag zes maanden ge vangenisstraf, waarvan vier voorwaar delijk, geeist tegen de Antilliaanse vak bondsleider E. O. Ong-A-Kwie. Deze stond terecht i.v.m. zijn rol tijdens <le „SO-mei-gebeurtenissen" op Curacao". De uitspraak volgt later. Drie centrale vakorganisaties hebben er woensdag de Antilliaanse regering in een boodschap „met de meeste nadruk" op gewezen, dat tot dusver onder haar bewind nog niet „van enige sociala vooruitgang kan worden gesproken". De organisaties zeggen samen het over grote deel van de georganiseerde werk nemers te omvatten. De organisaties willen: A. Wettelijke afkondiging van het zgn. minimumloon, dat de werknemers bij herhaling is toegezegd en tot heden niet tot uitvoering is of wordt gebracht; B. het met spoed invoeren van de alge mene ziektekostenverzekering; C. het met spoed bekendmaken welke maatregelen op voornamelijk econo misch gebied de regering heeft getrof fen om een debacle in de mijnbouw op CuraQao te voorkomen; D. Een rechtvaardige regeling van het zgn. ontslagrecht. Drs. B. M. Leito heeft woensdag het ambt van wnd. gouverneur van de Ned. Antillen aanvaard. Er moet na het ver trek van mr. N. Debrot nog een nieuw® gouverneur worden benoemd, nu de be noeming van dr. E. Jonckheer onge daan Is gemaakt. (Van onze weerkundige medewerker) Met de meteorologische lente in zicht, is de luchtdrukverdeling nog weer eens helemaal winters gewor den. Er zijn sterke hogedrukgebie- den van de Azoren tot IJsland en van Midden-Rusland tot over Scan dinavië, terwijl de luchtdruk laag is boven de Balkan. Door deze ver houdingen zal er de komende da gen in onze omgeving een nog iets in kracht toenemende wind zijn uit noord tot noordoost. Uit deze rich ting wordt vrij koude lucht aange voerd, waarin het 's nachts licht vriest met in Gelderland minima tussen -1 en -4 graden. De kans op sneeuw van betekenis blijft voor eerst klein. Ook gedurende het weekeinde verwachten we een koud weertype. Weersverwachting van het KNMI van donderdagavond tot vrijdagavond Wolkenvelden en plaatselqk sneeuw. Overwegend matige wind tussen noord en noordoost. Vannacht lichte tot mati ge vorst. Morgen overdag temperaturen in het algemeen iets boven nul. Morgen: Zon op: 07.31, onder 10.15 uur. Maan op: 08.38, onder 09.02 uur. ADVERTENTIE elektra thermostatisch behaaglijk - veilig -

De Vallei | 1970 | | pagina 1