Te v reden b eid en rust naast vrees voor verwereldlijki bij autochtone bevolking, want: Groei van dorpskern ondervindt kritiek Dorpshuis in aanbouw, uitbreiding sportveld binnenkort een feit „Uitbreiding afremmen betekent vergrijzing" Vooruitgang Dorpshuis EDERVEEN De meerderheid van de bevolking in de Edese buurtschap Ederveen is tevreden. Dat bepaalt de rust en de ge moedelijkheid in het ongeveer 2400 zielen tellende plattelands dorpje. Problemen en wensen zijn er echter wel, maar de over wegend orthodoxe inwoners maken zich er niet merkbaar druk over. Begrippen als inspraak en mede-verantwoordelijkheid schij nen hen nauwelijks te beroeren. De oorspronkelijke bevolking waakt ervoor slapende honden wakker te maken. Zij houdt alles het liefst zoals het is. Daarom ook zag men de laatste jaren met lede ogen de ..import-bevolking" toenemen. Er ontstond vrees voor vervlakking en verwereldlijking van de samenleving. Buitenstaanders laat men die vrees slechts zelden merken. Ze gaat schuil achter de gemoedelijkheid, die in het karakter van de Edervener is blijven overheersen. Tevreden Veranderen Meer begrip Pagina 5 DONDERDAG 26 FEBRUARI 1970 ,,'T GROTE KWAAD IN EDERVEEN HEET „IMPORT" Ederveen wordt in de gemeenteraad van Ede ook vertegenwoordigd door het OHU-raadslid de heer G. Harde man, in het dagelijks leven architect. Hij bespeurt in de buurschap in ver gelijking met vroeger een grote voor uitgang. „Na de oorlog hebben we hiér riolering, waterLeiding en aard gas gekregen. Ook de reconstructie van de Hoofdweg was een belangrij- Een luchtfoto van de Edese buurt schap Ederveen geeft een duide lijk beeld van de lintbebouwing, een karakteristiek van een veendorp. Bij na horizontaal de Hoofdweg met res pectievelijk naar boven en beneden de Nieuweweg en de Schras. ke verbetering." In tegenstelling tot zijn collega-raadslid en dorpsgenoot de heer Van Ginkel zegt de heer Har deman: „Alle mogelijkheden om Ederveen uit te breiden moeten we benutten. Voor de zogenaamde „im port" ben ik helemaal niet huiverig. Die moeten we zelfs proberen aan' te trekken als daarvoor de mogelijkhe den weer aanwezig zijn. Dat voor komt; een vergrijzing van de bevol king." De heer Hardeman noemt, het een groot bezwaar, dat de uitbreiding van Ederveen door de overheid (G.S.) is afgeremd. „De agrarische dorpen op de Veluwe worden beschouwd als heilige huisjes, waaraan niets mag worden veranderd. Gelukkig biedt het nieuwe bestemmingsplan in dat opzicht betere perspectieven. Het is te Spelen op de boerderij is in Eder veen ook nog mogelijk. met leedwezen van de nieuwe plan nen kennis genomen. Hel Ederveense raadslid de heer J. van Ginkel (SGP) windt er beslist geen doekjes om als hij de mening van zijn achterban vertolkt. „Wij zijn helemaal geen voorstander van die plannen. Wo ningbouw is goed, maar dan alleen voor de Ederveners. Die moeten hier tenslotte kunnen blijven wonen als ze dat willen. Het bouwen van teveel woningen is beslist niet goed. Daar krijg je steeds meer „import" mee. Dat werkt de vervlakking en verwe reldlijking van ons dorp in de hand." Het 61-jarige raadslid, dat een druk- hopen dat het ontwerp wordt goedge keurd. Ook de komende tyd staat, volgens het CHU-raadslid, voor Ederveen in het teken van de vooruitgang. Kort geleden is begonnen met de bouw van Enkele jaren geleden trad plotseling een versnelling op in de groei van Eder veen. Er vestigden zich mensen van buiten om er het „wonen in rust" te beproeven. Toch groeide het inwo- tal van de buurtschap niet zo hard als van de moeder-gemeente Ede. In 1920 bedroeg het inwonertal van Ederveen 1327, ongeveer 6 pet. van dc totale Ede.se bevolking. In 1968 telde Ederveen 2416 zielen, hetgeen nog slechts 3,59/« van het inwoner-totaal is. liet nieuwe bestemmingsplan voor Ederveen kondigt evenwel een be langrijke groei aan. Het geldende plan omvat ca. 375 woningen, waar van er 275 zijn gerealiseerd. Het nieuwe ontwerp gaat uit van een ca paciteit van ca. 500 woningen, zodat na voltooiing ervan de huidige kern Overal overalls. De Edervener voelt zich het best in zijn eigen omgeving. Vreemden worden wat wantrouwend benaderd. en de fiets zijn voor de Ederveners daarom ook nog veel gebruikte ver voermiddelen. En de auto niet te vergeten, want die heeft ook in Eder veen een dankbaar publick gevon den De Tienminutenweg in Ederveen dankt haar naam aan de tijdsduur, die men vroeger nodig had om de weg te voet af te leggen. Op bromfietsen had men toen nog niet gerekend Ke praktijk heeft, als veeverloskundi- ge, ziet de verwereldlijking van Eder veen nu al met geweld voltrekken. „Hij zegt: „Nieuwe mensen komen met nieuwe ideeën. Bij onze jeugd blijven alleen de slechte daarvan hangen. Het ontwricht onze samenleving en daar voor moeten wij waken." I)e woningbouw in Ederveen staat nu nog stil, zelfs in de particuliere sector is er geen enkele bouwmogelijkheid meer. Ook dat kritiseert dc heer Van Ginkel. „Veel oud-Ederveners ztfn verplicht hun dorp te verlaten. Er zijn geen huizen en van particulie re woningbouw is geen sprake. Dat houden Gedeputeerde Staten allemaal tegen. Ja. de gemeente Ede wil wel, maar die heeft ook niet alles voor het zeggen." Dat het nieuwe bestem mingsplan in dc behoefte gaat voor zien moet de SGP-er beamen. „Maar ik heb het al gezegd: dat is weer te veel van het goede. Overigens moet ik nog zien dat het plan wordt gerea liseerd. Zoals het nu is, ben ik het er in ieder geval niet mee eens." het dorpshuis annex gymnastieklo kaal, binnen afzienbare tijd wordt het sportterrein uitgebreid ('n ver- dubbclling!) en er komt een nieuwe bijzondere school. Op het gebied van de woningbouw is dc heer Hardeman minder tevreden. „Er is geen enkele mogelijkheid meer om te bouwen. Er is geen bouwrijpe grond, zelfs niet voor dc particuliere woningbouw. Er is sprake van een volledige stilstand. Daarom is het van groot belang dat de gemeente grond aankoopt. De behoefte aan woningen in Ederveen is groot. De woningnood is Zelfs in verhouding groter dan in gemeenten als bijvoorbeeld Veenen- daal." De waterhuishouding noemt ook de heer Hardeman als één van de grote problemen, die Ederveen kent. Vooral de dorpskern ondervindt bij langduri ge regenval ernstige hinder van de wateroverlast. Ook op dit punt is het raadslid echter niet pessimistisch. De verbeteringen worden voorbereid. Er vindt momenteel een meting plaats van de grondwaterstand, waarna de nodige voorzieningen kunnen worden getroffen. Buiten de dorpskern van Ederveen heeft het waterschap in middels belangrijke verbeteringen aangebracht. In het verleden stonden in voor- en najaar grote delen van de landbouwgronden onder water; te genwoordig komt dat niet meer voor. Het verenigingsleven in Ederveen is niet bloeiend. Zegt de heer Harde man: „Ik verwacht dat dit met. de komst van ons dorpshuis wel zal ver anderen. Er zijn eigenlijk nu nog geen mogelijkheden. Neem nu bij voorbeeld de fanfare „Prinses Ire ne", de jaarlijkse uitvoering moet worden gehouden in de daarvoor to taal ongeschikte markthal. Verder moeten de verenigingen voor het houden van vergaderingen het café in en dat ligt de meeste mensen in ons dorp nu eenmaal niet." Pogingen om in Ederveen industrie aan tc trekken, hebben tot nu toe schip breuk geleden. Het beschikbare indus- strieterrein ten noord-oosten van Ederveen is nog steeds leeg. Er schijnt geen belangstelling te bestaan. Ook de pluimveehouderij, vroeger één van de voornaamste bronnen van inkomsten in Ederveen, is kwijnende. EEG-invloeden deed veel pluimvee houders overschakelen of stoppen. Alhoewel de heer Hardeman Eder veen niet als een achtergebleven ge bied wil betitelen, zou hij toch graag meer begrip zien voor de problemen van de buurschap. Meer medewerking van G.S. zou bij hét treffen van voorzieningen en verbe tering, volgens hem op zijn plaats zijn. Als laatste noemt het raadslid geboren en getogen in Ederveen het gebrekkige openbaar vervoer. „De bevolking mist een goede verbinding met Ede. In de vorm van plaatselijke belastingen betaalt zij wel mee aan voorzieningen die in de moeder-ge meente worden getroffen, maar door het gebrekkige openbaar vervoer kan zij er moeilijk van profiteren. Daar moet verandering in komen." Overigens is de Ederveense bevolking voornamelijk georiënteerd op Vec- ncndaal. Dit is met name het geval wat de middenstand betreft. „De koopgclegenheden in Vecnendaal zijn ideaal. Er is een actieve midden- standsvereniging, die veel aantrek kingskracht weet uit te oefenen. De verbindingen met Veenendaal zijn weliswaar ook niet ideaal maar het ligt dichterbij dan Ede. De bromfiets Het kan de heer Van Ginkel niet In het begin van de 17e eeuw ont- ongeveer verdubbeld zal zijn. schelen wat anderen ervan denken, stond met de ontginning van de „swer- Het orthodoxe bevolkingsdeel heeft „Sommigen zeggen: Ederveen is een ten Eder venen" een woongemeen schap, die later Ederveen zou gaan he ten. Pas in het begin van de vorige eeuw vormde zich een dorpskern in de buurtschap. De karakteristiek van het veendorp lintbebouwing bleef echter door de eeuwen heen bewaard. De lange Hoofdweg (de belangrijkste verkeersader in Ederveen) met links en voornamelijk rechts de rechte stegen wijst nog steeds op de ontginning van de veengronden. Na afgraving van de turf ontstond op de overgebleven zandgrond een overwegend agrarische gemeenschap. Sindsdien voltrok zich de ontwikkeling in Ederveen zeer langzaam. achtergebleven gebied. Wij denken er zelf anders over en wat buitenstaan ders zeggen interesseert ons niet. Wij zijn tevreden. De voorzieningen op het .gebied van het onderwijs zijn ruim voldoende, de wegen zijn goed en de kerkgang ook. Als er dan toch nog een wens gedaan moet worden, zou ik (en met mij velen) graag zien dat de Hoofdweg voorrangsweg wordt en dat er een zebrapad komt bij de hervormde school. Daar is sprake van een gevaarlijke situatie." Ook de wateroverlast op de Hoofd weg na langdurige regenval zag de heer Van Ginkel graag in de toe komst verdwijnen. De onderwijsvoorzieningen in Ederveen lijken wat overdreven. In de praktijk blijkt echter het tegendeel. De drie lagere scholen een hervormde, een bijzondere en een openbare voor zien in een duidelijke behoefte. Ze trekken zelfs leerlingen uit Veenen daal, Renswoude, Lunteren, Ede en andere gemeenten. Het schoolgebouw van de bijzondere lagere school is on langs afgekeurd, maar aan de Schras wordt een nieuwe school gerealiseerd. Verder is er in Ederveen riog een bij zondere kleuterschool. Er wordt sinds kort gepoogd een openbare kleuter school te stichten. D(t is echter alleen mogelijk als er zekerheid bestaat om trent het aantal leerlingen, dat mini maal 60 bedraagt. Er wordt nu gepro beerd ontheffing te krijgen tot een uiterst minimum van 20 leerlingen.

De Vallei | 1970 | | pagina 5