i Voorstel-Den Uyl verworpen Tweede luchthaven komt niet in Zuid.-Flevoland „Morele protesten een beetje Uddelse boerin verjoeg 2 overvallers "Er is nu Cassis van SiSi" "Cassis 1 van wie?" "Cassis van SiSi!" Trein naar Schiphol wordt hypermodern PRINSES MARGRIET WOONDE FILMPREMIÈRE BIJ „Ik schaam me dood" zegt nu verdachte" Geen akkoord over een vast kelnersloon Voordrachten benoemingen in Utrecht zijn gereed Fractieleider PvdA laakt schijnvertoning' ACHTERSTRAAT LUST 6 Haagse vrouwenarts over Britse „reageerbuisbaby": Bij 3 Brabantse schoenfabrieken 83 ontslagen Bronzen kop van mr. Oud nu in Kamer LUCHTBUS OP GOEDE WEG Een platenbon is altijd raak Evangelische politiek vernieuwt de samenleving A.RJ>.-Evangelische Volkspartij ONWERKELIJK FABELTJE OVER MELKBUS MET GELD LOKTE ROTTERDAMSE ROVERS Meteen plaat vindt iedereen z'n draai BEWONDERING Wellicht verkoop Nieuwe Kerk Delft aan het Rijk gametuwtjjdmee-ga naar de nmb! Een platenbon is altijd raak KABINET VINDT AANSLAGEN OP VLIEGTUIGEN „VERBIJSTEREND" DONDERDAG 26 FEBRUARI 1970 Geen nieuw beraad over oefenterreinen DEN HAAG De Tweede Kamer zal geen openbare commissievergadering wijden aan de nota over de situering van nieuwe militaire oefenterreinen. Een hiertoe door de socialistische fractieleider Den Uyl ingediend voorstel kreeg gistermiddag alleen steun van de fracties van PvdA, CPN, Boerenpartij en de groep-Aarden. Drs. Den Uyl meende dat er aanleiding bestond voor een nieuw onderzoek, nu bekend is geworden dat er in tegenstelling tot hetgeen hierover in de nota staat waarschijnlijk weer in Frankrijk kan worden geoefend. Daarnaast zag hij in de uitlating van het KVP-Kamerlid Jansen in persberichten „dat het kabinet de nota-Schut maar beter kan vergeten" en in de in WD-kring leven de opvatting inzake een radicale wijziging van de oefenmethodes, aanleiding tot een nadere uitspraak van de Kamer. De regeringspartijen voelden echter meer voor de vastgestelde procedure, die o.m. voorziet in een openbaar ge hoor op 3 maart a.s. Drs. Den Uyl: „De Kamer is bezig aan een schijnvertoning. Het heeft geen zin allerlei mensen naar de Kamer te laten komen, terwijl zij de indruk hebben dat binnenskamers de beslissing toch al is gevallen. Als de regeringspar tijen zeggen dat die oefenterreinen be ter kunnen worden vergeten, is het no dig dat de fracties zich eerst uitspreken over de nota. Daarna kan ieder gehoord worden". De PSP stemde tegen het voorstel, aangezien zij de onrust over de oefen terreinen juist niet weggenomen wilde zien. „Dat is een heilzame onrust", zo verklaarde de pacifist Van der Spek. Spek. De heer Wierenga (PvdA) vroeg, na de verwerping van het voorstel-Den Uyl, toestemming om zich met een in terpellatie over de kwestie van de oe fenterreinen tot de ministers van volkshuisvesting en van defensie te mogen richten. Hij wil zo snel mogelijk een uitspraak van de Kamer over de aanwijzing van de Harskamp en Oir- schot tot oefenterrein en van het Kuin- derbos tot schietterrein. De Kamer heeft dit verzoek afgewe zen. Voor aanvaarding van dit verzoek spraken zich uit de fracties van de PvdA, PSP, D'66, Boerenpartij, de groep-Aarden, GPV en de heer Kronen burg. De fractie van de Partij van de Ar beid in de Tweede Kamer zal met an dere fracties in de Kamer aandringen op wijziging van het recht tot het hou den van interpellaties. Aanleiding tot deze stap is de afwij zing door de Tweede Kamer gistermid dag van een interpellatie-aanvraag van de PvdA-afgevaardigde Wierenga. Drs. Den Uyl zei daarover, dat hij daaraan nogal zwaar tilt, omdat dit afwijzen door de Kamer zijns inziens duidelijk werd ingegeven door politieke motie ven. Naar de mening van de PvdA- fractievoorzitter is door het besluit van de Kamer het recht van de minderheid in het geding gebracht. Drs. Den Uyl zei voorts, met andere fracties in de Kamer, te willen streven naar een wijziging van het reglement met betrekking tot het recht van en quête van de Kamer. Beide rechten zouden z.i. gemakkelijker toegankelij ker gemaakt moeten worden. DEN HAAG Ook bij deze begro tingsbehandeling van Verkeer en Wa terstaat in de Tweede Kamer kon mi nister drs. J. A. Bakker nog niet de juiste plaats onthullen waar onze twee de luchthaven zal worden aangelegd. De bewindsman zei gistermiddag het niet waarschijnlijk te achten dat Zui delijk Flevoland de aangewezen plaats is, in verband met de beveiliging van de bestaande luchtroutes. De keuze zal moeten vallen op een strook waar de Markerwaard in valt of op een stuk ten zuiden van de Marker waard. „Het lijkt er op dat, in verband met het vervoersaanbod, de nieuwe luchthaven in elk geval in de omgeving van de randstad zal komen,,. Overigens zal ook bij een aanleg van een tweede luchthaven niet zijn te ontkomen aan een verdere uitbreiding van Schiphol, aldus minister Bakker, die de belofte deed bij zijn beslissing Kamer, Prov. Staten en gemeenteraden te zullen be trekken. De regering is bereid om Fokker te laten deelnemen in het Europese „air bus" project met Duitsland en Frank rijk Het gebruik van de luchtbus door onze nationale luchtvaartmaatschappij „staat niet aan de top van het verlang lijstje van de KLM", aldus de minister. Minister Bakker heeft een krachtig pleidooi gehouden voor een nationaal en federatief zeehavenbeleid: „Van af zonderlijke beslissingen moeten we af". Rotterdam is aangewezen op zeer diep vaarwater voor op- en overslag, maar het zal zwaarwegende argumen ten moeten aanvoeren voor de vestiging van industrie. Deze zullen in ieder ge val strikt aan dit gebied moeten zijn gebonden, aldus de minister. Er zal een gerichte spreiding voor de vestiging van industrie moeten komen. De spreiding zal tot stand moeten ko men in het Moerdijkgebied, Reimers- waal en het Scheldebekken. Dit alles vormt een functioneel geheel. De „straat" met pijpleidingen die Rotterdam zal verbinden met België, komt onder beheer van een afzonder lijke vennootschap, zodat de gebruikers meebetalen aan de kosten. Een wet voor de onteigening van de grond is spoedig te verwachten. Amsterdam denkt voor de verwer king van het droge massagoed en con tainerschepen aan een buitenhaven in IJmuiden. Over het plan om de geul voor de Nieuwe Waterweg nog een meter dieper te maken, zodat deze bevaarbaar wordt voor schepen van 65 voet diepgang, kon de minister nog geen uitspraak doen, daar deze kwestie nog in studie is. Minister Bakker gaf een aantal voor lopige cijfers over de verkeersslachtof fers in 1969. Naar schatting liep het aantal gewonden met 65.000 enigszins op (1968: ruim 62.000), terwijl het do dental volgens deze voorlopige raming uitkomt op 2850 (1968: 2907). Over deze dalijg toonde minister Bakker zich verheugd, al zag hij hierin geen aanleiding te veronderstellen dat van een algemene benedenwaartse trend sprake is. Hij wilde niet verder gaan dan de voorzichtige conclusie dat „we met dit beleid op de goede weg zijn". Hij schreef dit toe aan allerlei kleine maatregelen zoals b.v. de invoe ring van praatpalen, de ongelijkvloerse kruising, verharde berm, enz. ADVERTENTIE f 5,- 7,50 ÏO,-15,- 20,- 25,- DEN HAAG Voor de Schiphollijn wil staatssecretaris Keyzer gebruik ma ken van de nieuwste technische vin dingen, waartoe ook de luchtkussentrein behoort. Dit is de zg. Aerotrain, waar mee een Franse onderneming nu aan het pionieren is. De Schiphollijn, die zo'n 550 miljoen gulden zal gaan kosten, moet zorgvul dig worden voorbereid. De NS hebben wel meegedeeld dat zij met de schop klaar staan, maar zij zouden niet heb ben geweten waar zij die in de grond hadden moeten steken, aldus de staats secretaris. ADVERTENTIE AMSTERDAM Door een erehaag van Luva's betreden prinses Margriet, mr. Pieter van Vollenhoven (achtergrond) en generaal KLu b.d. H. P. Ziel- stra, voorzitter van het stichtingsbestuur van het Nationaal Luchtvaartfonds het Bellevue cinerama-theater. De prinses en de heer Van Vollenhoven woonden de première bij van de film Marooned(Op drift in de ruimte). DEN HAAG De mogelijkheid dat nog dit jaar in Engeland een „re ageerbuis-baby" wordt geboren, deed een golf van emoties over de wereld gaan. Eenzelfde storm stak in 1964 op, toen de Italiaanse arts Daniede Pe- trucci op een wetenschappelijk con gres in Glasgow bekendmaakte dat er al 28 kinderen in leven waren, die in een reageerbuisje waren verwekt. Dr. Petrucci werd om deze experi menten met gerechtelijke vervolging gedreigd: hem werd op congressen het woord ontnomen en in medische tijd schriften werd hij weggehoond. Daar door is hij de publiciteit en zijn we tenschappelijke collega's gaan mijden en tot op heden is er nog steeds geen zekerheid of zijn experimenten wer kelijk zijn geslaagd. Het Engelse experiment dat thans via een televisie-uitzending van maandagavond in de publiciteit is ge komen, is verdraagzamer ontvangen, al laait ook nu weer hier en daar de morele verontwaardiging hoog op. Men spreekt al over een generaal, die honderdduizend baby's „besteld" om dat hij troepen nodig heeft. De Haagse vrouwenarts A. C. Kru- seman Nieuwenhuijzen zegt: „Die mo rele protesten acht ik onwerkelijk en een beetje laf. Deze ontwikkeling maakt ook mij soms angstig, maar zij is nu eenmaal niet tegen te gaan en we moeten zorgen voor normen, waarin de nieuwe wereld leefbaar zal blijven. We moeten soms vuile handen maken, maar met protesten ontloopt men zijn verantwoordelijkheid niet. Als dit experiment slaagt, is de weg naar eugenetica open (rasverbetering door hoogwaardige eitjes te laten be vruchten door hoogwaardig zaad) en dan bestaat de mogelijkheid dat we ook van de mens „stamboekvee" gaan maken". Hoeveel kans geeft u het experi ment? „Geen flauw idee. Tijdens iedere cyclus is de baarmoeder vijf dagen in staat een bevrucht eitje te ontvangen. Langs de natuurlijke weg duurt het ongeveer vijf dagen voordat een be vrucht eitje de baarmoeder bereikt. Als dat te vlug gebeurt, zou de baar moeder wel eens de innesteling kun nen verhinderen. Het is mogelijk dat in de tijd die het eitje neemt, om naar de baarmoeder te gaan, zowel eitje als baarmoeder in een conditie komt die innesteling mogelijk maakt. Van al deze bijkomende factoren weten we nog erg weinig". „Of al deze problemen nu in Enge land zijn opgelost, weet ik niet, maar zeker acht ik het wel dat deze proble men ooit opgelost zullen worden". U aanvaardt de morele bezwaren tegen deze ontwikkeling niet? „Wij leven in een afschuwelijk-in- teressante wereld en we moeten door gaan of we willen of niet. Er is nooit een weg terug of een stilstand". Tobben veel echtparen met on vruchtbaarheid? „Ruwweg één op de tien. Een klein deel van hen is met de huidige midde len te helpen, maar die middelen zijn vooral gericht op een weinig-vrucht baarheid bij de man. Het Engelse ex periment helpt de vrouw die langs normale weg niet zwanger kan wor den". ARNHEM Het gerechtshof te Arn hem heeft gisteren in hoger beroep behandeld de zaak tegen twee Rot terdammers, de 39-jarige monteur G. B. en de 31-jarige autohandelaar J. de H. De rechtbank te Zutphen had hen bei den op 5 december wegens een mis lukte roofoverval In een boerderij te Uddel bij Apeldoorn in de nacht van 18 op 19 augustus jl. tot drieëneen half jaar gevangenisstraf met aftrek veroordeeld. De procureur-generaal mr. J. v. IJsen- doorn had andere inzichten ten opzichte van de strafmeting dan de rechtbank, maar wilde nadere rap porten afwachten over de mannen, die een aanzienlijke straflijst hebben, maar hun leven de laatste jaren leken te verbeteren. Hq stelde voor de zaak terug te verwezen naar de rechter commissaris. Mr. Van IJsendoorn zei tot inzichten te zijn gekomen die afwijken van die van de rechtbank na de confrontatie van de verdachten met de overvalle nen, de 60-jarige mevr. G. Holdijk en ADVERTENTIE K Een platenbon is altijd raak f 5,- 7,SO ÏO,- 15,- 20,- 25,- OISTERVVIJK Voor 83 werkne mers in drie Brabantse schoenfabrie ken is per I april ontslag aangevraagd bij het arbeidsbureau in Tilburg. Het betreft de schoenfabriek Venus in Ois- terwijk met in totaal 20 werknemers, de stikafdeling van deze fabriek in een fabrieksgebouw in Bavel met 18 werk nemers en 45 werknemers van de Waalwijkse schoenfabriek Timtur. De betrokken werknemers maken al len deel uit van het concern Knoek en Ros NV uit Bunschoten. Met de betrok ken werknemersbonden is reeds overleg gaande over een vast te stellen af vloeiingsregeling. De vakantie-uitke ring en het bedrijfspensioenfonds zou den veilig zijn gesteld. ADVERTENTIE DEN HAAG Een bronzen kop van wjjlen mr. Oud is gisteren aan de Twee de Kamer aangeboden door zqn zoon, mr. H. C. Oud, die daarmee de laatste wilsbeschikking van de grote liberale leider uitvoerde. Het is 'n werk van de beeldhouwer Verbon, dat voordien in het Rotterdamse museum Boymans Van Beuningen stond. Kamervoorzitter mr. Van Thiel heeft het beeld toevertrouwd aan de zorgen van de WD-fractie. Het heeft een plaats gekregen in de kamer van frac tievoorzitter mr. Geertsema. Van mr. Oud hangt reeds jaren een schilderij van Sierk Schroder in een der zalen. haar zoon de 25-jarige student G. die te Zutphen niet als getuigen waren gehoord. De nadruk viel nu op de erbarmelijke houding van de mannen die het veld moesten ruimen voor de zich fel ver werende boerin. Deze sloeg in haar bedstee van zich af met een staaf lantaarn, die een van de mannen had moeten prijsgeven. Zij sloeg zo vinnig van zich af dat B. die haar met een pistool bedreigde, het wapen moest laten vallen. Toen de zoon met een wandelstok aan de strijd ging deelnemen en het pikdonker werd, daar de lantaarn het begaf, ontstond een grote verwarring. Hiervan maak ten de mannen gebruik zich uit de voeten te maken, zich met stoelen verdedigend tegen de aanvallen van de vrouw. Hun auto kon snel worden opgespoord, want de politie was bin nen vijf minuten aanwezig, gewaar schuwd door G., die intussen in het donker ook nog een paar tikken met de lantaarn van zijn moeder had ge had. De procureur-generaal sprak met be wondering over de kordate en intelli gente persoonlijkheid van mevr. Hol dijk, een bewondering die ter zitting ook werd gedeeld door de verdachten. Zij schaamden zich nu diep en boden moeder en zoon verontschuldigingen aan. „Maar geweld heb ik niet willen ge bruiken" zei De H. M. „Ik heb als bokser tegenover Aad Jansen gestaan, ik zou vrouwen niet kunnen slaan, nu ik haar terugzie schaam ik me dood". B. had het pistool niet willen gebrui ken, zei hij. Hij had het toevallig in de auto, omdat hij in wapentuig een clandestien handeltje drijft. „Ik wou de flinke jongen spelen, maar in werkelijkheid was ik zo bang als de dood. Die vrouw blufte me af. Ze nam gewoon de leiding." De procureur-generaal noemde het be denkelijk dat het pistool schietklaar was. In hun opzet was ook een flink risico ingebouwd. Maar tenslotte was het gedemonstreerde geweld gering. Volgens de procureur-generaal zijn er geen aanwijzingen dat het pistool zou zijn gebruikt. Het ging om een melkbus met geld (maar liefst twee ton), die volgens Veluwse tipgevers in de boerderij zou staan. „Een sprookje uit de oorlog, merkte de procureur-generaal op. „Het is te hopen dat dit hardnekkige sprookje van melkbussen met geld bij boeren nu voorgoed uit de wereld uit is". De zitting duurde de gehele dag. Uit spraak over veertien dagen. UTRECHT Bij de onderhandelin gen over de nieuwe c.a.o. voor horeca- personeel is geen overeenstemming be reikt over de invoering van een vast name de aanslag in Zwitserland ver bijsterend. De werkgevers hebben een loonsver hoging van 6,5 procent „geboden", zon der mogelijkheid tot verdere correctie. De vakbonden vinden dit veel te wei nig. De werkgevers staan onder meer ook afwijzend tegenover: een vrije dag voor vorming en scholing van jong per soneel, werktijdverkorting tot 90 uur per twee weken (wel akkoord met 91 uur) en tegen de vijfdaagse werkweek met toeslagen voor werken op zaterdag en zondag. DELFT De meerderheid van de hervormde centrale kerkeraad in Delft is bereid de Nieuwe Kerk in Delft aan het rijk te verkopen. De opbrengst van een financiële actie in april en mei zal bepalen of de Nieu we Kerk, waarin zich de koninklijke graftombe bevindt verkocht wordt of niet. ADVERTENTIE Ja, dat heb ik goed geschoten, mijn AOW bij de NMB. Want wie vindt het bijvoorbeeld leuk om in de rij te staan voor zijn eigen geld! Niemand toch? Alleen daarom zou je al naar de NMB gaan. Maar er is veel meer voordeel aan zo'n rekening. Neem de betalingen maar: via de NMB laat ik de huur. gas en licht en dat soort dingen automatisch afschrij ven. Ik heb er geen om kijken naar. Hou ik wat geld over dan laat ik dat rustig op mijn rekening staan. Dat levert nog rente op óók! En dan is er nog een belangrijk iets: ook met het oog op andere financiële problemen is het geweldig gemakkelijk wanneer je een bank ais de NMB achter je hebt staan. Als je voelt wat ik bedoel.Begrijp je nu waarom ik voor mijn AOW een rekening bij de NMB heb geopend? necierlandsche middenstandsbank de bank waar óók u zich thuis voelt! ADVERTENTIE VREESWIJK De 21-jarige dienst plichtige soldaat Th. N. G. M. Hooi schuur uit Koog aan de Zaan is gister avond op de Utrechtsestraatweg in Vreeswijk met een personenauto tegen enkele bomen aangereden. Hij was op slag dood. ADVERTENTIE f5,-7,50 10,-15,-20,-25,- DEN HAAG Het kabinet is van plan de benoemingen van de nieuwe commissaris der Koningin in Utrecht en van de nieuwe burgemeester van de stad Utrecht spoedig bekend te maken. In de ministerraad Is men het, aldus politieke kringen, eens over beide voor drachten. No. één op de voordracht voor de be noeming tot commissaris der Koningin is het Eerste-Kamerlid (AR) prof. mr. P. J. Verdam, hoogleraar aan de Vrije Universiteit; voor het burgemeester schap van Utrecht is of wordt H. G. I. baron van Tuyll van Serooskerken, nu burgemeester van Zoetermeer, voorge dragen. De heer Van Tuyll is, evenals jhr. De Ranitz die 30 april als Utrechts burgemeester aftreedt, niet bij een po litieke partij aangesloten maar de christelijk-historische beginselen toege daan. DEN HAAG De regering heeft met ontsteltenis kennis genomen van de jongste aanslagen op burgervliegtuigen, zo zei minister Bakker gisteren in de Tweede Kamer. De regering acht met name de aanslag in Zwitserland verbij sterend. Op Schiphol zullen voor de passagiers beschermingsmaatregelen worden ge troffen, in samenwerking met alle be trokken diensten. Er is scherpe controle ingesteld op passagiers en hun bagage. Dit is ook het geval met de post en de vracht.

De Vallei | 1970 | | pagina 7