CBTB is verontrust over inkomenspositie agrariër K.V.P.-Gelderland wordt agressiever in stembusstrijd Pachters willen prijsstop en bevriezing normen Amandelkoeken Klaverhoning 179 Handappelen 98 Geliebter Lump 7.10 5«> 400 I Krokussen 159 500 4-2.98 Oh Sinaasappelsap 298 KfiMupra 4f® 49 Oh Diner Oh Brokjes 79 gram gram flessen a 0,75 liter .en echt niet alléén om extra voordelige instant rijst,choc.hagel of Pale Sherry. Er is immers nog zo veel méér voordeel te halen bij Albert Heijn. Stofdoek spray albert heijn Klimaat voor landbouw niet gunstig i Autoslopen als vak op school Kitschprijs van Arnhem'''' Hypotheekboeren zitten klem V? per krop 140 gram 1/1 biikj?8 Ch Appeltjes zak 150 gram89 Ch Piccalilly i/3 pot yf 59 Rioja Tinto Chateau Gardus Rosé Perlé 500 Rosbief/Contrefilet «8 Runderlappen =,o™,„ 958 500 Leverkaas Het gezonde hondeleven wordt goedkoper! Aperitif Snacks zakje 70 gram m V Ch Krentenstoet 500 gram A O Ch Vruchtencarré's «05 Garibaldi ONDERWIJS VERGADERING NCRV APELDOORN doos 18 grote koeken ter kennismaking laking W pot 450 gram Laxton'sSnberb orida] fles 0.70 liter 050 Gekookte Gelderse Worst albert heijn Parein ESSlSSffBakie met acht blanwe DONDERDAG 26 FEBRUARI 1970 ARNHEM Een positiever saneringsbeleid by bedrijfsbeëindiging, een aanzien lijk gunstiger prijsstelling voor agrarische produkten, meer samenwerking tussen de verschillende confessionele stromingen op het terrein van het landbouwonder wijs en betere financieringsmogelijkheden voor de land- en tuinbouw, dat zyn allemaal actuele zaken waarnaar het bestuur van de Gelderse Christelijke Roeren en Tuinders Bond, de CBTB, streeft. Zaken die woensdag, tijdens de toogdag in Musis Sacrum in Arnhem, een traditioneel gebeuren in de bond, door de nieuwe voorzitter, de heer L. J. de Regt, nog eens met nadruk aan de orde werden gesteld. De grote zorg van de landbouworga nisaties, en met name van die in Gel derland, over de algemene economische ontwikkeling in de landbouw wordt met name veroorzaakt door de grote achter stand in het inkomen in de agrarische sector. Dat speelt niet alleen in de fruitteelt, maar ook op de bedrijven op de zandgronden waarvan de inkomens positie rondweg ongunstig genoemd moet worden, aldus de heer De Regt. In het oostelijk zandgebied van de provin cie hebben de boeren de laatste jaren een gemiddeld inkomen genoten van nauwelijks f 6450 p. jaar. Door de fruit telers, in de Betuwe weten ze er alles van, wordt zelfs een gemiddeld geno men negatief resultaat bereikt. Inmid dels hebben de fruittelers, die ernstig beconcurreerd werden door de Franse regering via allerlei subsidies met be trekking tot de aanplant, produktie en afzet van het Franse fruit, er zelf al het mes ingezet zodat in totaal zeker veertig procent van de fruitopstanden voor de bijl gaat. De voorzitter van de Gelderse CBTB wees er op dat de Nederlandse boer en tuinder bedrijfstechnisch en econo misch een voorbeeldige prestatie levert. Maar met de produktieprijzen is er iets mis. Dat geldt vooral voor 't EEG-prijzen- beleid waarin nog te veel een structuur beleid is verweven. Men durft de mo derne bedrijven eenvoudigweg geen re delijke prijzen in het vooruitzicht te stellen uit vrees dat de minder goede bedrijven stand zullen houden in stede van te verdwijnen, een zaak waar men naar toe wil en dat vooral in het plan- Mansholt tot uiting komt. Dat plan- Mansholt wilde de heer De Regt overi gens niet zonder meer verwerpen. Want zonder ingrijpende modernisering zal men nooit aan een gezond maken van de agrarische bedrijfstak toe kunnen komen. Bovendien zal de agrarische re volutie die zich thans aan het voltrek ken is, niet aan Gelderland voorbij kunnen gaan. De heer De Regt pleitte voorts voor een beter saneringsbeleid omdat de huidige regeling geen of wei nig effect sorteert vanwege de te ge ringe uitkeringen. Er dienen meer mo gelijkheden te komen voor de sanering waarbij de voorzitter van de Gelderse CBTB dacht aan de inlevering van gronden voor niet-agrarische doelein den. Met name de Wet op de Ruimtelij ke Ordening biedt de mogelijkheid tot het sluiten van bepaalde beheersover eenkomsten. Een zaak waar men overi gens nog aandacht aan zal gaan beste den. Veel kritiek had de heer De Regt voorts op de streekplannen voor de Ve- luwe en voor die van de Rijn- en IJs- selstreek omdat juist hier de landbouw het kind van de rekening van de plan nen der planologen dreigt te worden. Vooral trof hem de wijze waarop met kwistige hand agrarische gronden voor andere doeleinden worden bestemd. Re creatieve voorzieningen in specifieke landbouwgebieden wees de CBTB met kracht af. Sprekende over het landbouwonder wijs wees de heer De Regt erop dat de noodzaak van samenwerking met ande re groeperingen dringender wordt, vooral nu de agrarische sector kleiner gaat worden. Na samenwerking met de Geldersche Maatschappij van Land bouw komt nu ook een meer betrekken van de Katholieke ABTB bij het land bouwonderwijs aan de orde. Dat moet, met behoud van ieders eigen karakter, mogelijk zijn. Alleen op die manier De provinciale ledenvergadering van de Nederlandse Christelijke Radio Ver eniging wordt dit jaar eens niet zoals gebruikelijk in Arnhem gehouden, maar in Apeldoorn. Als datum is vast gesteld vrijdag 27 februari 's middags om 2 uur in Orpheus. Het belangrijkste punt dat op deze en alle andere provinciale vergaderingen aan de orde komt is de bespreking van de omroep- en verenigingsbelangen. Ie der lid kan op de provinciale vergade ring met de bij de NCRV verantwoor delijke mensen van gedachten wisselen over het wel en wee van de vereniging en haar optreden via radio en tv. De agenda vermeldt ook een causerie door de voorzitter, de heer dr. mr. J. Ozinga, alsmede de verkiezing van le den in het algemeen bestuur, de provin ciale commissie en de verenigingsraad. ARNHEM De nieuwe school voor woonwagenkampkinderen in Arnhem krijgt een speciaal praktijjdokaal voor autoslopen. De school waaraan naast een kleuter- en lagere school, ook een nij verheidsopleiding voor jongens en meisjes is verbonden, zal onderricht gaan geven in het slopen van auto's. Vele bewoners van het kamp verdienen hun brood met dit vak. De nieuwe school, die gelijk met een nieuw regionaal kamp in 1971 gereed moet komen, kost 1,3 miljoen gulden. ARNHEM Een groep Arnhemse kunstenaars, onder de naam „Honorabel Genootschap Kitschliefde", heeft de cul turele kitschprijs' voor de stad Arnhem ingesteld. Het genootschap heeft de ge meente Arnhem verzocht in het met veel marmer beklede stadhuis de prijs te mogen uitreiken. Arnhem weigert tot nu toe. De kunstenaars gaan van te vo ren aangeschreven notabelen en andere vooraanstaande personen af om bij hen thuis te kijken wie het meeste kitsch aan zijn muren heeft hangen. Wie de meeste punten krijgt heeft de prijs ge wonnen. Pierre Janssen, directeur van het Arnhemse gemeentemuseum, heeft al laten weten niet voor de prijs in aanmerking te willen komen. kunnen de problemen van de schaal vergroting bij het onderwijs worden bekeken en ligt de weg naar de vor ming van centra voor lager- en middel baar agrarisch en technologisch onder wijs open. De voorzitter eindigde met er op te wijzen dat men ook af zal moeten stap pen van verouderde idealen omtrent ei gendom en financiering; temeer omdat grondeigendom meer een last dan een lust is geworden. De landbouw blijft in de strijd tus sen welvaart en welzijn nog te veel ,ten achter omdat men zich misschien nog te veel aan streek en bedrijf gebonden voelt. Men ziet er tegenop zijn boter ham elders te gaan verdienen. Toch is beweeglijkheid in alle opzichten nodig wil men met zijn tijd mee kunnen gaan en van de mogelijkheden kunnen profi teren, aldus mejuffrouw J. van Leeu wen, de presidente van de Christelijke Plattelandsvrouwenbond en lid van de Tweede Kamer. Zij wees erop dat tal van problemen in de landbouw wel worden onderkend, maar dat ze niet hard genoeg worden aangepakt. De agrariër zal, wil hij mee kunnen spelen in het maatschappelijk leven de zaken wat agrèssiever moeten aanpakken. Mejuffrouw v. Leeuwen waarschuwde haar gehoor vele plattelandsvrou wen maakten de toogdag in Arnhem mee voor de collectieve hang naar bezit en de gedwongen consumptie. Zij wees erop dat er voor de vrouw veel meer vrije tijd is dan vroeger die be hoorlijk benut dient te worden. Aan de verbetering van het leefklimaat kan de vrouw, ook op het platteland, een grote bijdrage leveren. (Van een onzer redacteuren) ARNHEM De Katholieke Volks partij in Gelderland is van plan een „agressieve verkiezingscampagne" te voeren. „We willen nu eindelijk eens af van het beeld dat zij zo'n tamme partij zouden zijn die alleen maar in de ver dediging is", zeiden KVP-woordvoer- ders woensdagmiddag in een gesprek met de pers in het Huis der Provincie. De KVP wil met name D'66 uitdagen, „want die party houdt zich altyd op de vlakte, je weet beslist niet wat je eraan hebt", aldus de KVP'ers. Vrijdagavond gaaf de verkiezings campagne van start met een grote bij eenkomst van de Statenkring Nijmegen waar de minister van Cultuur, Recrea tie en Maatschappelijk werk, mej. dr. M. A. M. Klompé spreekt. Men hoopt dat zij zal ingaan op het vandaag gepubli ceerde landelijke kernprogramma van de KVP dat door een commissie onder leiding van prof. dr. P. J. A. M. Steen kamp is opgesteld. Volgende week vrijdag komt een groot aantal Tweede-Kamerleden (on geveer de helft van de KVP-fractie) naar Gelderland; zij zullen in twee ploegen door een deel van de provincie trekken en in Arnhem resp. Nijmegen starten. Fractievoorzitter drs. W. K. N. Schmelzer spreekt 's avonds in Zeve naar en „kroonprins" mr. F. H. J. J. Andriessen tezelfder tijd in het Betuw- se Bemmel. Op 7 en 14 maart rijdt de KVP-kara- vaan door de provincie en verder is te verwachten dat allerlei lokale activitei ten zich met name op de markten zullen afspelen. Op 14 maart wordt in Arnhem een kringvergadering gehou den waar partijvoorzitter mr. A. van der Stee zal spreken. In Apeldoorn belegt de KVP met haar partners in de Achttiende ARP en de CHUeen grote vergadering op ZWOLLE Een prijsstop voor land bouwgronden, bevriezing van de pacht normen op het huidige niveau en een rente-subsidie aan de alreeds zwaar belaste hypotheekboeren, dat zijn enige van de maatregelen die de voorzifter van de Bond van Landpachters en Hy potheekboeren in Nederland, de heer vrijdag 13 maart; daar zullen staats secretaris dr. R. J. H. Kruisinga (So ciale Zaken en Volksgezondheid) en de Staten-kandidaten dr. ir. D. de Zeeuw (KVP), mr. O. W. A. baron van Verschuer (CHU) en H. W. van den Brink (AR) het woord voeren. Het provinciale program van de Gel derse Achttien wordt in de loop van volgende week gepubliceerd. Dr. De Zeeuw deelde mee, dat de KVP-, CHU-, en AR-fracties in de nieu we Staten (nog) niet als één groep zul len optreden maar wel zeer nauwe sa menwerking gaan realiseren die o.m. tot uitdrukking zal komen in gemeen schappelijke fractievergaderingen en gezamenlijke woordvoerders. G. J. de Boer, heeft voorgesteld op d«* algemene ledenvergadering, die van daag in hotel Van Gijtenbeek in Zwolle onder grote belangstelling is gehouden. De heer De Boer wees er op dat in het bijzonder de hypotheekboeren ten gevolge van de rentestijging op zware lasten zijn komen te zitten. Hij weet de oorzaak van de moeilijkheden aan het opheffen van de Wet Vervreemding Landbouwgronden in 1963 waarbij de grondprijzen werden vrijgegeven met als gevolg een stijging van de pachten. Deze laatste zullen overigens, naar ver luidt binnenkort, weer worden herzien, hetgeen een verhoging van lasten van honderd tot ruim tweehonderd gulden per hectare kan betekenen. De leden van de Bond van Landpachters kan die verhoging alleen aanvaarden als die in de produktenprijzen zou kunnen wor den doorberekend. De statistische gege vens, aldus de heer De Boer, wijzen er op dat de beloning in de landbouw ze ker met 25 pet. bij het gemiddelde van andere bedrijfstakken achterblijft. Hij noemde dat een koude sanering. Tientallen stukjes knapperige amandelen geven aan elke koek een heel fijne smaak. i5 98 ALLEEN BIJ ALBERT HEIJN Voor de liefhebbers van een zacht gekristalliseerde honing. Prachtig licht van kleur. Ook de kinderen zijn er gek op. Vita-- minerijk natuurprodukt bij uit nemendheid. zacht-zuur kwaliteitsklasse! ir kwaliteitsklasse I Malse Sla kwaliteitsklasse I 45 Perziken Rechtstreeks geïmporteerd van het zuidelijk halfrond waar het zomerzonnetje nu volop schijnt. Elk blik bevat 9-12 prachtige halve perzi ken. De zware siroop geeft er een extra fijne smaak aan. K9 Gedroogde Zuiver en gezond! Diepgevroren - geconcentreerd Voor 6 glazen puur sap rijk aan vitamine C. blikje 25° Een milde witte Pfalz- wein. Prettige tafelwijn ook zeer geschikt om 's avonds te schenken. rode Spaanse tafelwijn mandfles 3 liter.&95* 'n rode, volle Bordeaux fles 0.75 literJfeftT mousserende wijnfles 0.70 literA25* Biefstuk per gram per 500 gramJWHf w. a per500gram^*05 M gram 4» per 100 gram.5§* 49 stukje vacuum verpakt vacuum verpakt per 100 gram stoft en glanst in één behandeling grote spuitbus JrtX D 2» voor de hond kant en klaar warme maaltijd met vlees komplete voeding, bereid uit de beste grondstoffen zak 3 kilo ALLEEN BIJ ALBERT HEIJN rond krentenbrood met veel krenten w W 250gramJ^2G* A. SPECIALE AANBIEDING (kindersnoepje) zak 200 gram Oh Instant Rijst CU Cho c. Hagel I rijk bloeiend NU9M0 /-88 Sherry 8874 Aanbiedingsprijzen gelden t/m woensdag 4 maart Alleen bij Q|^ (waar anders?!) A

De Vallei | 1970 | | pagina 9