Water Duitse rivierenzak Rhodesië wordt een (blanke) republiek rrico Eierzwendel in België Stap TOESTAND IN LAOS ZEER ERNSTIG Boek Stalins dochter in Franse vertaling nogal veranderd Over de grenzen Maxi paniek MINIM0DE OVERSCHOT V00RJAARSBEURS VERLICHTINGSBEURS FILM EN FOTO VAKBEURS KARWEI TECHN0-BEURS Mia Farrow moeder van tweeling Veelzeggende ansicht Handdruk van 1 miljoen Rus loopt over op Tahiti Sjelepin van moord verdacht i zondag O maandag- Q dinsdag A Woensdap' donderdap- C\ v"jdag *7saterdag maart maart maart maart 'maart maart Concours straaljager ONWETTIG HANDEL VREEST dus niet vergeten- Fricoeten Schilderijendiefstal in Italië Collaboratrices kaalgeschoren Levenslang voor oud-SS'er Laird: niets bijzonders VRIJDAG 27 FEBRUARI 1970 ADVERTENTIE maart maart maart maart ^maart maart 10 -18 uur 9-18 uur 9 -18 uur 9 -18 uur 9 - 18 uur 9 -18 uur geëindigd 10 -18 uur 9-18 uur 19 - 22 uur 9 -18 uur 19 - 22 uur 9 -18 uur 19 - 22 uur 9 -18 uur 9 -18 uur geëindigd 10 -18 uur 9-18 uur 9 - 18 uur 18 - 22 uur 9-18 uur 9-18 uur 9-18 uur 9-18 uur 10-18 uur 9-18 uur 9 -18 uur 18 - 22 uur 9-18 uur 9 -18 uur 9 -18 uur 9 -18 uur 10 -18 uur 9 -18 uur 9-18 uur 9 -18 uur 9-18 uur 9 -18 uur 9 -18 uur Voordelige reis-toegangbiljetten op de stations verkrijgbaar/Beatrixgebouw: Jaarbeursplein/Croeselaanterrein:Marijkehal, Julianahal, Bernhardhal en Irenehal Lawinegevaar minder LONDEN Rhodesië wordt maandag 2 maart een republiek. Het besluit hier toe is gisteravond getekend door de man die binnenkort president wordt: Clifford Dupont. Vorig jaar juni, sprak een grote meerderheid van de blanke kiezers in Rhodesië zich al uit voor de republi keinse staatsvorm. Tegelijk besloot men tot het invoeren van een grondwet, die op den duur zal leiden tot apartheid tussen de 4,8 mil joen zwarte Rhodesiërs en de 228.000 blanken, die de macht in handen heb ben. Rhodesië riep in november 1965 een- TEL AVIV De Israëlische minister van Defensie Mosje Da jan heeft een ansichtkaart van een „zoon van Pale stina" gekregen, waarop een foto staat van vier Arabieren, die een aanslag plegen op een vliegtuig met het El Al- embleem. De kaart, die is gedrukt door het „Volksfront voor de bevrijding van Palestina", is in de Spaanse stad Sa- ragossa gepost. De rijksvoorlichtingsdienst in Tel Aviv heeft foto's van de kaart gepubli ceerd, die volgens een woordvoerder van het ministerie van Defensie, een nieuw bewijs levert dat de Arabische terreurorganisaties verantwoordelijk zijn voor de sabotage en aanslagen op het luchtverkeer naar Israël. Op de kaart stonden leuzen gedrukt als: „Ons doel: bevrijding van de mensen en het land. Onze middelen: de natio nale bevrijdingsoorlog en achtervol ging van de vijand overal. Ons de vies: de gehele waarheid, openlijk uitgesproken. Onze hulpbronnen: het Arabische volk en de internationale krachten van de bevrijding". Achterop de kaart stond geschreven: „Vijand van de mensheid, we zeggen je Palestina is Arabisch land en blijft Arabisch land. We moeten er met ge bruik van wapens terugkeren en het Zionisme bij de wortels uitroeien." LONDEN Na tien jaar hoofdre dacteur van het zondagsblad „News oi the World" geweest te zijn, is Stafford Somerfield zonder opgaaf van redenen door zijn 39 jaar oude president-direc teur de Australiër Rupert Murdoch ont slagen. Somerfield (59) zei dat Murdoch tijdens een onderhoud van drie minuten om zijn ontslag had gevraagd. Hij zal een gouden handdruk van 1.000.000 krijgen. Murdoch, die op 4 januari 1969 zeg genschap over de krant heeft gekregen, wilde geen commentaar op het ontslag van Somerfield geven. WASHINGTON De Amerikaanse luchtmacht heeft acht vliegtuigfabrie ken verzocht ontwerpen in te dienen voor een straaljager bestemd voor bondgenoten van de Verenigde Staten. ADVERTENTIE OLIFANT A LA CARTE. In een duur restaurant te New York kunt u een portie olifant bestellen. Peperduur en... je moet er van houden. In Nederland kunt u volop Olifant krijgen. Oude en Jonge. Niet duur en héérlijkl-- zijdig de onafhankelijkheid uit tegen de zin van Engeland, dat het land nog steeds beschouwt als een kolonie, De Britse regering zei gisteravond, dat het uitroepen van de republiek een nieuwe onwettige daad is en dat de eco nomische sancties tegen Rhodesië wor den voortgezet. De kans is groot, dat Zuid-Afrika en Portugal, Rhodesië nu eindelijk de jure zullen erkennen. Zij hebben dat tot nu toe nog niet gedaan, hoewel ze Rhodesië economisch op de been houden. Nederland is een der twaalf landen die nog een consulaat hebben in de Rhodesische hoofdstad Salisbury, hoe wel het deelneemt aan de sancties tegen Rhodesië. Ter gelegenheid van het uitroepen van de republiek zullen er in Rhodesië geen feestelijkheden zijn. ADVERTENTIE FRICO. KAAS MET EEN GROTE K A Een beeld van de Rijnpromenade in de Westduitse stad Keulen, die door de bijzonder hoge waterstand van de Rijn geheel onder water staat. CATANZARO Door de Italiaanse politie is meegedeeld, dat uit de paro chiekerk te Taverna, een stad in de Zuiditaliaanse provincie Catanzaro, tien grote schilderijen van de 17e-eeuwse Italiaanse meester Mattia Preti zijn ge stolen. De waarde van de gestolen stuk ken kan worden geschat op een miljard lire (1,6 miljoen dollars). Alle schilderijen stellen godsdienstige taferelen voor. Preti, bijgenaamd „de ridder van Calabrië", werd in 1613 in Taverna geboren. Hij stond in zijn werk sterk onder de invloed van zijn ver maarde landgenoot Caravaggio. PAPEETE De plaatsvervangende commandant van 'n Russisch schip voor oceanografisch onderzoek, de 29-jarige Joeri Iwansjenko, heeft in Papeete op het eiland Tahiti politiek asiel ge vraagd. In afwachting van instructies uit Pa rijs Tahiti is een Franse kolonie heeft men Iwansjenko op het eiland verborgen. De gezagvoerder van het schip, De Very, heeft het vertrek van het schip uitgesteld. Iwansjenko, zei hij, is „gees tesziek". PRAAGIn Tsjecho-Slowakije is de 34-jarige ingenieur en voormalige jeugdleider Jiri Hluze tot een voor waardelijke straf van een jaar gevan genis veroordeeld. Volgens het blad „Pravda" van Plzen (het voormalige Pilsen) werd Hluze er van beschuldigd in augustus 1968 drie meisjes kaal te hebben geknipt, die vol gens hem met leden van de Russische bezettingsmacht hadden gepraat en ge flirt. De woede van de Tsjechen tegen deze meisjes is zoals bekend bijna nog groter dan die van de Nederlanders tij dens de bezetting tegen de „Moffen meiden". BONN Het peil van de grote West duitse rivieren is thans aan het zak ken. De Rijn bij Bonn staat nu 12 cen timeter beneden het gisteren behaalde recordpeil van 8,42 meter. De autoriteiten verwachten niet meer dat het water weer zal stijgen. De schade als gevolg van het buiten de oevers treden van de grote rivieren en hun zijrivieren, wordt in de Bondsre publiek geschat op enige miljoenen marken. Zo is er in Niederdollendort' een recreatiegebied, dat verleden jaar gereed was gekomen en 1,8 miljoen mark had gekost, geheel door het wa ter vernield. De politie te Bonn heeft mensen in eni ge wijken aangeraden het water voor gebruik te koken. In Frankfort staat een van de grote huizen van de stadsverwarming onder water, met onder meer als gevolg, dat het personeel van het stadhuis onder het werk de jas aan heeft, want het ge bouw kan niet worden verwarmd. Elders heeft men de stadsverwar ming afgesneden ten bate van zieken huizen en essentiële takken van dienst. De Main steeg vandaag in Hanau 12 cm in minder dan twee uur. Hanau loopt gevaar. Gistermiddag is In Hanau rampalarm gegeven. In Keulen toont de Rijn een neiging tot dalen. Men moot 8,76 tegen 8,87 m de dag tevoren. Sinds het weekeinde zijn in het wes ten van Oostenrijk negen mensen door lawines gedood, aldus is van ambtelijke zfjde meegedeeld. Vele wegen in Tirol en Vorarlberg zijn nog steeds geblok keerd door sneeuwmassa's en volgens de laatste ramingen zijn 5.000 a 8.000 vakantiegangers en dorpsbewoners nog geïsoleerd in wintersportcentra. De be voorrading van deze centra levert even wel geen moeilijkheden op, daar de weersomstandigheden thans gunstig zijn voor de aanvoer door hefschroef- vliegtulgen. Het spoorwegverkeer wordt langza merhand weer normaal en het gevaar van nieuwe lawines neemt af, naarma te de temperaturen weer beneden het nulpunt dalen. Maar in de Franse Alpen zijn donder dag opnieuw waarschuwingen uitge gaan voor nieuwe lawines. Te Cham- phorent, bij Grenoble, werden twee on bewoonde huizen door een sneeuwver- schuiving weggevaagd en werd een weg geblokkeerd. Persoonlijke ongelukken hebben zich echter niet voorgedaan. In het dorp Lans-Le-Villard in Sa- voie, waar enkele dagen geleden acht mensen omkwamen en tien werden ge wond, is men nog steeds bezig met, op ruimingswerkzaamheden. Woensdag werden uit het puin van een verwoest hotel vier overlevenden bevrijd, die langer dan 15 uur er onder gelegen hebben. MüNCHEN De justitie van de Westduitse deelstaat Beieren stelt een onderzoek in naar de beschuldigingen van moord, die zijn ingebracht tegen Alexander Sjelepin, het voormalige hoofd van de Russische geheime politie, die dit jaar een bezoek aan de Bondsre publiek zal brengen. Sjelepin is thans voorzitter van de centrale raad van de Russische vakbonden. Hij is voor een bezoek uitgenodigd door de voorzitter van de Westduitse federatie van vak centrales. De beschuldigingen hebben betrek king op de moord op twee Oekrainse nationalisten. Een officier van de Russische geheime politie (KGP), kolo nel Bogdan Stasjinsky, heeft bekend aan deze moorden schuldig te zijn. In 1962 werd hij tot acht jaar gevangenis straf veroordeeld. De rechtbank was van oordeel dat Sjelepin, die toen hoofd van de KGB was, indirect schuldig was. Stasjinsky heeft indertijd verklaard, dat hij onder direct bevel van Sjelepin stond. Deze had hem voor de geslaagde moorden gedecoreerd. ANTWERPEN Vier Belgen zijn gearresteerd in verband met fraude met de subsidies welke de EEG ver leent voor de uitvoer van eieren. Bfj het onderzoek gaat het om de handel in zeven miljoen eieren en 425 ton eier- poeder tussen Groot-Brittannië, Neder land, Zwitserland, Frankrijk en België, waarop een extra winst van vijf mil joen Belgische francs 350.000) ge maakt zou zijn. De eieren werden in Engeland ge kocht, in Nederland gestempeld, en dan naar Zwitserland uitgevoerd. Uit Zwit serland werden zij met behulp van val se documenten volgens welke zij aan Frankrijk waren verkocht, via België verstuurd. Blijkbaar kwamen de eieren nooit in Frankrijk aan. Nadat documenten waren verkregen dat de eieren de Franse douane waren gepasseerd, keerden de vrachtwagen chauffeurs terug naar België waar ten slotte de eieren verkocht werden. Dezelfde gang van zaken werd ge bruikt voor 425 ton eierpoeder dat uit Joego-Slavië, Hongarije en Polen werd ingevoerd. Tijdens hun reis werden de eieren steeds goedkoper door EEG-subsidies. MÜNCHEN in München is don derdag een 65-jarige voormalige SS'er, Paul Zapp, tot levenslange gevangenis straf veroordeeld. Hij werd schuldig bevonden aan medeplichtigheid aan moord op 15.880 mensen in Zuid-Rus land. LONDEN De Amerikaanse ac trice Mia (Allison Mackenzie in Pey ton Place) Farrow (25) is vandaag in een kliniek te Londen bevallen van een tweeling. De componist en diri gent André Previn, die zegt vader van de kinderen te zijn, was by de geboorte in de kliniek aanwezig. De kinderen zijn beide jongens en wegen elk viereneenhalf pond. Moe der en kinderen maken het goed. De jongens hebben volgens de agente van André Previn, de naam gekre gen van Mathew Phineas en Sascha Villiers. Mia trouwde in juli 1966 met Frank Sinatra. Dit huwelijk eindigde in augustus 1968 in een „Mexicaanse scheiding". Previn. die sinds november 1959 getrouwd is, heeft onlangs een echt scheidingsprocedure aanhangig ge maakt tegen zijn vrouw Dory. Zodra de scheiding geregeld is hoopt hij met Mia Farrow te trouwen. Mia Farrow is de dochter van re gisseur John Farrow en de actrice Maureen O'Sullivan. Haar eerste grote rol vervulde zij in de marathon televisiereeks Peyton Place. Als film actrice verwierf zij veel lof voor haar rol in Roman Polanski's thriller Ro- semary's Baby, en onlangs voor haar rol naast Dustin Hoffman (The Gra- duate) in John en Mary. WASHINGTON De Amerikaanse minister van Defensie Meivin R. Laird heeft gezegd, dat de Amerikaanse luchtmacht slechts in Laos wordt ge bruikt om de Amerikaanse stellingen in Vietnam te beschermen en dat er geen fundamentele wijziging in het beleid ten aanzien van Laos in de laatste drie of vier jaar is geweest. Hij verzekerde dat er geen Ameri kaanse grondstrijdkrachten in Laos vechten en dat de bombardementen slechts bedoeld zijn om de communisti sche bevoorradingslijnen naar Zuid- Vietnam door Laos af te snijden. Voorzitter J. W. Fulbright van de Se naatscommissie voor buitenlandse be trekkingen heeft later verklaard, de toestand in Laos buitengewoon ernstig te vinden. Hij sprak van een belangrijke escala tie van de oorlog in dat gebied. Hij drong opnieuw aan op het beschikbaar stellen van de notulen van de geheime hoorzittingen over de Amerikaanse rol A Een 14()-jarige soldaat, die in de Vlakte der Kruiken in Laos gewond werd door granaatscherven, wordt hier naar een hospitaal begeleid. NEW YORK Svetlana Alliloejeva, de dochter van Stalin, heeft via haar advocaten intrekking geëist van de Franse vertaling van haar boek „een jaar als geen ander" (only one year), omdat de tekst verdraaid zou zijn. In een verklaring die door haar advo caat Alan U. Schwartz werd bekendge maakt, zegt Svetlana dat in de Franse vertaling „de hele toon van het boek, die in het origineel tamelijk rustig was, hopeloos emotioneel klinkt en op be paalde bladzijden haast hysterisch". Als mogelijke motivering voor dc verandering voert Svetlana onder ande re aan, dat passages in het boek hande lend over de vriendelijke ontvangst die haar ten deel is gevallen in de Verenig de Staten vaak zijn weggelaten, terwijl „alle passages waarin kritiek wordt uit geoefend op het Sovjet-regime ver zacht of gewijzigd zijn". De Franse vertaling van „een jaar als geen ander", het tweede boek van Svet lana, is verleden maand uitgekomen bij Robert Lafont, een bekende Franse uit geverij, en steeg spoedig tot de derde plaats op de lijst van best verkochte boeken. Schwartz maakte bekend, telefonisch contact te hebben gehad met Lafont, die hem zou hebben gezegd dat de 45.000 exemplaren van de eerste druk vrijwel uitverkocht \yaren. Lafont zou hebben beloofd voor een herdruk een compleet nieuwe vertaling te doeri ma ken. Svetlana zegt in haar verklaring dat weglatingen, fouten en het inbrengen van „nutteloze grapjes en geestige zin sneden door de vertaler „de zin van vele belangrijke passages in het boek geweld aandoet". De vertaler, Michel Cournot, begon met te zeggen, dat er volgens hem hele maal geen betrekking bestond tussen de oorspronkelijke, Russische tekst en de Engelse, die „automatisch gedaan" was, en „school jongens werk" De Russische tekst, aldus deze des kundige, was „prachtig, roerend en soms zelfs geestig", maar de Engelse vertaling was vaak „erg doods". Wat betreft de twee specifieke klachten van de schrijfster zei Cour not: „Ik heb getracht het boek van Svetlana tot leven te brengen vooral waar het gaat om de meest delicate nuances. Het boek is vol dubbelzinnig heden: zij kritiseert de Sovjet-Unie maar stelt die aan de andere kant aan trekkelijk voor. Zij looft de Verenigde Staten maar brengt dit op een onver wachte manier onder woorden. Deze dubbelzinnigheid was niet naar voren gekomen in de Amerikaanse uitgaaf en heeft de schrijfster zonder twijfel mishaagd". in Laos en zei dat de publikatie gevolgd diende te worden door een volledig de bat daarover in de Senaat. Fulbright wees ook op berichten in de pers, dat voormalige groene baretten- militairen, die voor speciale oorlogsope raties zijn opgeleid „betrokken zijn bij de grondgevechten in Laos". De officiële rapporten van het ter rein van de strijd zijn nog steeds vaag. De regeringstroepen wijken overal voor de Noordvietnamezen. Het Laotiaanse ministerie van Defen sie heeft al in geen dagen communi qués gepubliceerd. In Westelijke krin gen gelooft men dat de regering door de snel veranderende toestand niet weet waar zij precies aan toe is. De Amerikaanse ambassade te Laos heeft doen weten, dat zij journalisten behulpzaam zal blijven bij het geven van verslag van de toestand in het land. De Laotiaanse regeringstroepen heb ben alle strategische stellingen op de hoogten rondom de „Vlakte der Krui ken", die zij na de evacuatie van de vlakte hadden ingenomen, ontruimd. Dit is donderdag in Vientiane verno men. De laatste van deze stellingen, Pho Khe, die de stad Xien Khoeang moest beschermen, is twee dagen gele den ontruimd, aldus een Westerse zegs man. De regeringstroepen hebben nu het gehele gebied, dat zij vorig jaar op de Pathet Lao hadden heroverd, verlo ren. De regering in Vientiane heeft verklaard, dat zij nog een derde van het land onder controle heeft, maar volgens een diplomaat in de hoofdstad zou die uitspraak nu herzien moeten worden. Volgens Amerikaanse bronnen heeft een Noord Vietnamees bataljon donder dag strijd geleverd met een regeringsle ger van guerrilla's die uit de Meo-stam zijn gerekruteerd. Ook is melding ge maakt van 'n botsing tussen regerings troepen en communistische troepen, 20 kilometer ten zuiden van de Vlakte der Kruiken, wat betekent dat de Pathet Lao dichter bij de Laotiaanse hoofdstad is gekomen. Sommige diplomatieke en militaire waarnemers in Vientiane me nen echter, dat de opmars waarschijn lijk twee of drie weken stopgezet zal worden om de bevoorrading op peil te brengen. ADVERTENTIE T)e verklaring van premier lan Smith, dat Rhodesië een repu bliek wordt, geheel onafhankelijk van Engeland, wekt nauwelijks ver rassing. Het is de enige logische stap die kon volgen, nu het conflict tussen het moederland en de vroegere kolo nie onoplosbaar bleek. Het land is in de moderne geschiedenis ingetreden, door de man die er ook zyn naam aan gaf: de Britse geld magnaat, politicus en intrigant Cecil Rhodos. Hy stichtte de z.g. „Chartered Company", een particuliere maat schappij, die bijna alle land en miin- concessies in het gebied tussen de ri vieren de Limpopo en Zambesi tot zich trok. De aanwezige inheemse stammen werden door de blanke, gro tendeels Britse, kolonisten in enkele bloedige oorlogen onderworpen. Pas in 1923 verloor de Company haar bestuursrechten en werd Rhodesië een Britse kolonie. By de ontkolonisatie na de Tweede We reldoorlog werd het met het toenma lige Noord-Rhodesië - thans Zambia- en Njassaland tot een federatie ge koppeld. In december 1963 viel de federatie vau Rhodesië en Njassaland uiteen in Zuid-Rhodesië (nu Rhodesië), Noord- Rhodesië (nu Zambia) en Njassaland (nu Malawi). Sinds Zuid-Rhodesië toen officieel om onafhankelijkheid' vroeg, heeft Enge land steeds als voorwaarde gesteld, dat er waarborgen moesten zijn voor een ongehinderde ontwikkeling naar een bewind van de Afrikaanse meer derheid. Er wonen ongeveer 4.820.000 negers en 225.000 blanken. De blanke minderheidsregering onder premier Ian Smith heeft zich daar altijd krachtig tegen verzet. Toen Smith op 11 november 1965 een zijdig de onafhankelijkheid had' uit geroepen, „schorste" de Britse rege ring het kabinet-Smith en legde eco nomische sancties op. Smith „schor ste" toen op zijn beurt de door Lon den benoemde gouverneur Sir Humphrey Gibbs. In april 1966 machtigde de veiligheids raad Engeland, desnoods met geweld te verhinderen dat schepen met voor Rhodesië bestemde olie, deze lading zouden lossen in Beira in het aan grenzende Portugese gebiedsdeel Mo zambique. In december van datzelfde Jaar had premier Wilson nabij Gibraltar aan boord van het Britse oorlogsschip „Tiger" een onderhoud met lan IAN SMITH proberen maar Smith. De Rhodesische leider wees toen de Britse voorwaarden voor een regeling van de hand. In maart 1968 begenadigde koningin Elizabeth drie negers die in Rhodesie ter dood waren veroordeeld. Enige dagen nadien werden de drie mannen echter toch terechtgesteld, een gebaar dat de gehele wereld met afschuw vernam. In oktober 1968 had Wilson weer een gesprek met Smith, nu aan boord van de „Fearless". Ook ditmaal had het overleg geen resultaat. Vorig jaar juni werd een referendum over een nieuwe grondwet gehouden, waarbij het kiezerskorps naar ras wordt verdeeld. Volgens deze consti tutie zal de macht altijd „in handen biyven van beschaafde Rhodesiërs", lees de blanken. Volgens de Britse re gering zou aanvaarding van de grondwet een absolute breuk met En geland betekenen. Het blanke kie zerskorps sprak zich echter met zeer grote meerderheid' uit voor de nieuwe constitutie en het uitroepen van dr republiek I^r wordt met zekerheid verwacht, dat de partij van Smith, de Rho desische Frontpartij, in de komende verkiezingen een overweldigende meerderheid zal krijgen. De naam van de nieuwe republiek zal eenvou digweg „Rhodesië" luiden. Smith verwacht, hij heeft dit al enkele malen gezegd, dat Rhodesië, na for meel republiek te zijn geworden, door andere landen officieel als zodanig zal worden erkend. Nu is Rhodesië nog door geen enkel land erkend, zelfs niet door het buurland Zuid- Afrika. Veel waarnemers te Salisbury zijn van mening, dut als Rhodesië een repu bliek is geworden, de laatste kans op een vreedzame regeling van het ge schil met Groot-Brittannië, over het onafhankelijk worden van het Afri kaanse land, verkeken zal zijn. TVe toekomst van het land is ondank* de nu ten toon gestelde zelfver zekerdheid, vrij onzeker. Economisch' hebben de sancties het land niet te zeer aangetast, maar dat is voorna melijk te wijten aan de hulp die Zuid-Afrika biedt. Het is te verwachten dat deze Zuidairi kaanse invloed, steeds sterker /al worden. Ook politiek ligt de enige kans voor de kleine blanke minderheid in een nau we aansluiting bij de apartheidspoli tiek van Zuid-Afrika. Hoelang de meerderheid dat zal verdra gen, kan met geen mogelijkheid wor den vastgesteld. Zeker zullen de „zwarte" Afrikaanse landen al hun best doen om deze laatste rest van kolonialisme het zo moeilijk mogelijk te maken.

De Vallei | 1970 | | pagina 13