Overschotten in landbouw slechts tijdelijke zaak Vlotte verkoop van stieren in Barneveld Dierenbescherming stelt onderzoek in Meer „gemotiveerd" studeren aan L.H. GS nemen plan voor Arnhem én Nijmegen ter hand Minderheid van college wil Bruil uitsluiten bij wegaanleg Nieuw record bij verkoop van kinderzegels Clandestiene zenders opgespoord Arabieren in Frankfort gepakt Beeld voor Churchill Produktiviteit door afvloeiing afremmen G.M.v.L.-leden kregen politie op bezoek MARKTEN 19 kalveren gedood Nieuwe studie-opzet Wageningen Grafveld onder Vrijthof ontdekt Herv. jeugd hield stijlvol jaarfeest DENK OVERAL, EN ALTIJD WEER, AAN T KIND IN HET VERKEER U HEI1 Parkeerverbod Sportlaan Toch weer wapens voor Grieken Ontgronding Wereldgebedsdag DUUR KOPEN VERHOGING BURGERLIJKE STAND STATEN AANVAARDEN NIEUW PLAN RIJN-IJSSEL UITSTELLEN INSPRAAK RANDSTAD VRIJDAG 27 FEBRUARI 1970 ZWOLLE Het overschottenprobleem in de landbouw is maar een tijdelijke zaak, waarover men zich niet meer zorgen moet maken dan strikt noodzakelijk is. Deze kwestie heeft twee facetten, die van de produktie en die van de vraag. De pro- duktie neemt per Jaar nog zo'n drie tot vier procent toe. De vraag, die momen teel onder de produktie ligt, zal evenwel toenemen als ook de EFTA-landen zich bij de EEG aansluiten. Dan is er zelfs een tekort voor sommige produkten, terwijl men dan voorts door wisseling van produktie van het overschottenprobleem wel voor een groot deel af kan komen. Dat stelde drs. G. van der Lely, in specteur voor de landbouw en grondza ken van de EEG, donderdagmiddag tij dens de algemene ledenvergadering van de Bond van Landpachters en Hypo- theekboeren in Nederland, die onder voorzitterschap van de heer G. J. de Boer in Zwolle werd gehouden. Drs. Van der Lely wees er in dit verband ook op dat weliswaar de produktie per man een nog grotere stijging vertoont, n.l. van 7 pet, maar dat we straks reke ning moeten gaan houden met een gro tere afvloeiing in de landbouw. Die afvloeiing, hoe onprettig het ook is het te moeten stellen, zal door moe ten gaan en wel in versterkte mate om- VEENENDAAL Het college van B. en W. is het onderling niet eens over de vraag welke wegenbouwers zullen wor den uitgenodigd om In het bestem mingsplan Dragonder-zuid en Indus triewijk II de wegen aan te leggen. Wel is men er in het college over eens dat onderhandse aanbesteding de voor keur verdient boven een openbare in schrijving. De kleinst mogelijke meerderheid staat een onderhandse aanbesteding voor door uitnodiging van de volgende vier aannemers: nv Aannemingsbedrijf NBM te Zaandam, Bruil Apeldoorn nv. te Ede, Koninklijke Utrechtse we genbouw Mij. te Utrecht en de NV Ver meer te Hoofddorp. De grootst mogelij ke minderheid van het college is voor stander van een onderhandse aanbeste ding, maar wil Bruil Apeldoorn nv. van uitnodiging uitsluiten. De raad moet nu uitmaken of er onderhands zal worden aanbesteed en wie men hiervoor zal vragen. VEENENDAAL Zestien scholen hebben meegedaan aan de verkoop van zegels en kaarten ten bate van de actie „Voor Het Kind". De totale opbrengst was ƒ17815,50 (In 1968 ƒ15546; in 1967 ƒ15224,) De opbrengst van de scholen afzon derlijk is als volgt: Pr. Beatrixschool ƒ990,50 (740,50). Gr. v. Prinstererschool. 1107,50. Chr. Nat. School I 1572, (1370,50). Herv. School Mavo II 2035,50 (2173). Joh. Calvijnschool. ƒ744. (598,50). Kon. Jul. School. L.O. ƒ1019. (1376,50) Kon Jul. School Mavo. ƒ597. (1028) Re- hobothschool. ƒ1331,50. (1229,50) Jul v. Stolbergschool, f 1803,50 (1433) Patrimo- nlumschool. ƒ1987,50 (1776,50) St. Salva- tor school, ƒ1286,50 (1365,50) Dr. Hek- sterschool 172 (406) Chr. Nat. school II f1016,50 (802,50) Chr. Nat. School III 552,50 (411) Chr. Lyceum 970,50 Ich- thusschool Mavo ƒ608,50 (810) De cijfers tussen haakjes zijn die van de actie, 1968. Aan de loketten, én doOr de Stand in het Postkantoor, alsmedé door het Co mité werd voor ƒ8430 aan Kinderpost zegels verkocht. (Verleden jaar voor ƒ7845.) De toeslag van deze zegels be droeg ruim ƒ2760, Bovendien werd er voor bijna ƒ2100 aan kaarten verkocht. dat de ruimte voor toeneming van de produktie maar beperkt is. Waar het duidelijk is dat afvloeiing uit de land bouw door hulpkrachten vrijwel is uit gesloten omdat er nog maar weinig land arbeiders zijn, zal de afvloeiing zich nu gaan richten tot de bedrijfshoofden. De jongeren kunnen nog kiezen, maar ze( moeten dat zo laat mogelijk doen. Voor de reeds wat bejaarden is vertrek uit de landbouw een moeilijke zaak omdat er buiten de landbouw vaak niet genoeg bestaansmiddelen zijn en omdat de saneringsmaatregelen in vele geval len niet voldoende blijken. Voor de boe ren op middelbare leeftijd ligt de zaak al heel moeilijk omdatl die zich moeten laten omscholen, terwijl het niet zeker is of er elders in het bedrijfsleven wel voldoende werkgele genheid is. Het gevaar bestaat dat bij een reces sie in handel en industrie vele oud- agrariërs toch weer naar de landbouw terug zullen keren. Vandaag de dag staan velen voor de vraag, vertrekken uit het boerenbedrijf of blijven. De blijvers moeten het hoofd boven water zien te houden door specialisatie of door grond bij te kopen. Men moet zijn bedrijf vergroten en daarom staat men te dringen op de grondmarkt waardoor de prijzen hoog worden. Ook bij uit te produktie nemen van landbouwgrond. Mansholt heeft voorgesteld in de EEG-landen 5 miljoen hectare uit de produktie te nemen, maar in Frankrijk is het al mogelijk daar alleen tot 11 miljoen hectare te gaan, zal de vraag door de „blijvers" nog groot zijn. Het zijn momenteel de boeren zelf die aan prijsopdrijving van de grond schuld zijn omdat ze voor veel te hoge prijzen kopen. Vaak kunnen ze dat doen omdat ze elders door onteigenin gen grote sommen geld in handen heb ben gekregen. Ook drs. Van der Lely wees er op dat een terugkeer van de Wet Vervreemding Landbouwgronden, een vorm van prijsbeheersing die tot 1963 gold, niet kan geschieden, omdat dan een daling van de grondprijs op zou treden hetgeen een nog grotere drang op de grondmarkt zou doen ont- BARNEVELD Onder leiding van de heer E. van Reenen kwam de afde ling Barneveld van de Geld. Mij van Landbouw donderdagavond in vergade ring bijeen in café Vinkenborg. Na afhandeling van de huishoudelij ke zaken hield de heer J. Vlieger van de gemeentepolitie te Barneveld een in leiding over „De landbouwtrekker in het moderne verkeer". De heer Vlieger verduidelijkte zijn inleiding met dia's en daarbij werd door de aanwezigen zeer druk gebruik gemaakt van de gele- genhei dom te interumperen. Allerlei verkeersregels en speciale problemen en verkeerssituaties in de gemeente Barneveld kwamen ter sprake. Terloops merkte de heer Vlieger op, dat binnenkort in de gehele gemeente een controle zal plaats hebben op de geplaatste gastanks, daar er nog veel te veel gastanks onvoldoende beveiligd zijn of te dicht geplaatst zijn bij de woningen en boerderijen. Op de vergadering kwam verder een eventuele zomerexcursie ter sprake. Hier kon men het niet over eens wor den. Het bestuur zal dit nader bekijken. FUTTEN Eiermarkt, aanvoer wo. 114.000 eieren. Prijs kippeëieren f 11,- tot f 12,25, kg-prijs f 1,82 op basis van 63 gram; jonge henneëieren f8,- tot f 11,-; eendeëieren f 13,50, alles per 100 stuks. Handel: redelijk. Veemarkt, aanvoer 40 biggen. Prijs f95 tot f105 per stuk. Handel: vlug. Verder 5 Jonge, drachtige zeugen. Prijs f500,- tot f600,-; 5 oudere drachtige zeugen, prijs f600,- tot f700,- per stuk. Handel: vlug. BARNEVELD De provinciale bond van FH-fokverenigingen en de afzet organisaties van fokvee in West- en Oost-Gelderland hebben donderdag te Barneveld met hun tweede voorjaars- stierenverkoopdag weer een succesvolle dag beleefd. Er waren een dikke hon derd stieren (jongeren) aangevoerd en de belangstelling was opvallend groot. Blijkbaar wordt de k.i. nog niet als het alleen zaligmakende beschouwd want tegen het middaguur was wel zo onge veer de helft der honderd verkocht. En dat tegen zeer bevredigende prijzen. We hoorden de meeste prijzen van zo tus sen de 1200 en 1700 gulden, in het laat ste geval nog met enige nabetaling „als het goed gaat". Ja, er was ook een prijs van 1110, één van 1100 en zelfs één van 800 gulden! Maar de laatste gold een pas eind juni geboren kleinzoon van de lste klas preferente Blitsaerd Keimpe, over welk jang ding nog niet zo heel veel valt te zeggen. De duurste is ook een kleinzoon van Blitsaerd Keimpe, van één jaar en 4 maanden, uit een moeder met een mooie conduitestaat. Er waren trouwens verschillende knapen uit moeders en van (preferente) grootmoeders met heel goede produk- tie-gegevens. Met name de preferente Dirkje 6 van H. Timmer te Putten heeft een beste produktie. Uit deze stal waren 3 stieren aangegeven waarvan twee echter thuis al verkocht waren: een inteelt-kleinzoon van Dirkje 6 en een andere terwijl haar kleinzoon, te vens kleinzoon van Blitsaerd Keimpe, nog niet verkocht was hoewel er al een aardig bad op was gedaan. De verkochte stieren gaan naar vele andere provincies zo werd ons door het secretariaat medegeeld. In doorsnee was het een knappe col lectie jonge stieren daar in Barneveld: de minst goeden zullen wel moeilijk een koper vinden maar de betere zijn van daag al in meerderheid verkocht. Van wege het NRS was al een vrijentwin- tig-tal in het stamboek opgenomen, de meeste met b- voor algemeen voorko men maar ook een viertal met de volle b Mooi resultaat voor de Gelderse zwartbontfokkerij. Het juiste percenta ge der verkochte dieren zal pas later, per enquête, bekend worden worden, maar met degenen die reeds op stal verkocht waren zullen het er stellig meer dan 50 pet. worden. En als we dan de prijzen zien zou het ons niet ver wonderen of Gelderland heeft in het najaar ook weer een stieren-verkoop dag van zwartbonten. Het viel ons op dat de stieren die, wat minder robuust, wat meer naar het armer gespierde werktype neigden, het vlotst verkocht werden. staan. Over de pacht wordt nog gedis cussieerd. Maar vast staat nu al, dat die verhoogd wordt. Tegen die verhoging kant zich met name de Bond van Land- pachters en Hypotheekboeren, als ten minste die verhoging niet door een be tere produktenprijs zou worden gecom penseerd. En dat laatste zit er niet in omdat men in de EEG juist door een la gere produktenprijs de produktie in de landbouw af wil remmen. Naar een ze kere stabilisatie van de grondprijs wil men echter wel toe. Over de vorm waarin dat zal moeten gebeuren wordt eveneens discussie gevoerd. Overigens wil de Bond van Landpachters en Hy potheekboeren de regering en de volks vertegenwoordiging voorstellen wette lijke regelingen te treffen die een eind moeten maken aan de benarde toestand waarin de landpachters en hypotheek- boeren verkeren. Om uit de impasse te raken zijn volgens het bestuur van de Bond ingrijpende maatregelen nodig. Ook de verpachter zit met zorgen Zijn rendement is ten hoogste 2 tot 2Vt procent. Daardoor zijn veel ver pachters genoodzaakt grond te verko pen. De pachter heeft voorkeursrecht, maar koopt hij, dan komt hij met grote financieringsproblemen te zitten omdat hij geld tegen acht of negen procent moet lenen. Voor zo'n pachter is het dan misschien toch beter om meer pacht te betalen. Naar verluidt zal ech ter de komende pachtverhoging zich bewegen tussen bedragen van 100 tot 200 per ha. RHENEN Naar aanleiding van de negentien verongelukte mestkalveren aan de Zuidelijke Meentsteeg te Ach- WAGENINGEN Twee propaedeu- ses in plaats van een, naarmate de stu die vordert meer keuzemogelijkheden en de student begrip bijbrengen voor de plaats van het door hem gekozen spe cialisme in de samenleving. Dit zijn enkele hoofdelementen voor een nieuwe regeling van de studie aan de Landbouwhogeschool te Wageningen. In overleg tussen wetenschappelijke staf, studenten en afgestudeerden is overeenstemming bereikt over de in voering hiervan per 1 september 1970. De faculteit heeft nu een ontwerp op gesteld voor een Koninklijk Besluit, waarbij de nieuwe regeling wordt inge past in het academisch statuut. In de bestaande natuurwetenschappelij ke propaedeuse die mede de economie omvat, zullen in de nieuwe regeling veel meer maatschappijwetenschappen zijn ondergebracht. In die nieuwe propaedeuse zit ook nog wel wiskunde, maar natuur- en scheikunde hebben wat terrein moeten prijsgeven. Wel is de biologie blijven staan. Op de nieuwe propaedeuse wor den geënt: de beide studierichtingen economie en de beide studierichtingen sociologie (westers en niet-westers), de tuin- en landschapsarchitectuur, het stuk van de cultuurtechniek dat zich in de richting van de landinrichting be weegt. „Hiermee," aldus rector magnificus prof. Hellinga willen wij 't beeld door breken dat de toegang tot Wageningen alleen via de natuurwetenschappelijke propaedeuse gaat. Bij een aantal eerste jaarsstudenten van tussen de vijf- en zeshonderd zou een eenvormige propae- MAASTRICHT Op het Vrijthof in Maastricht is gisteren door de „Rijks dienst voor Oudheidkundig Bodemon derzoek" een belangrijke vondst gedaan met betrekking tot een Merovingisch grafveld (ca. 5e en 6e eeuw na Chr.). Er konden reeds enkele sarcofagen met interessante bijgraven worden bloot ge legd. Drs. J. Bloemers van de ROB noemde het een spectaculaire vondst die ook voor hem een complete verrassing was. Het onderzoek van de rijksdienst, waarmee in mei van het vorig jaar werd begonnen werd enkele weken ge leden afgesloten omdat op het Vrijthof begonnen moest worden met de bouw van een ondergrondse parkeergarage. Op enkele belangrijke gegevens over de Romeinse geschiedenis van Maastricht en de vondst van een Middeleeuws grafveld na was het resultaat van het onderzoek beneden de verwachtingen gebleven. Of het Merovingisch graf veld verder zal worden bloot gelegd, was voor de rijksdienst voor oudheid kundig bodemonderzoek nog een grote vraag omdat men nog niet weet of de aannemer en de gemeente bereid zijn daaraan medewerking te verlenen. Prof. W. van Es, directeur van de rijksdienst zal zich maandag van de be langrijke Maastrichtse oudheidkundige vondst op de hoogte komen stellen. DEN HAAG Ambtenaren van de bijzondere radiodienst van PTT hebben vier klandestiene zenders opgespoord en in beslag genomen. In samenwerking met de „gemeentepolitie van Deventer werden de zenders „Studio Columbus", „De Golfbreker" of „Pluto" e n „De Sportman" opgespoord. Tegen de betrokkenen, de 22-jarige verwarmingsmonteur F. W. K., de 18- jarige stoffeerder A. B. S. en de 32-ja- rige buschauffeur J. G., allen te De venter, werd proces-verbaal opgemaakt. In samenwerking met de rijkspolitie van Twello werd de zender „Oranje" opgespoord waarbij proces-verbaal werd opgemaakt tegen de 19-jarige elektriciën B. B. uit Twello. deuse een dwangbuis zijn, dat Wage ningen niet wil aanbieden. Men hoopt met de nieuwe opzet te bereiken dat de jonge student meer gemotiveerd stu deert. Trapsgewijs wil men de keuzemoge lijkheid van de student opvoeren. Voor zijn propaedeutische studie (eerste jaar) kan hij, zoals gezegd, uit twee groepen kiezen. Voor zijn kandidaatsstudie (tweede en derde jaar) heeft hij keuze uit acht groepen en een half jaar of een jaar na het begin van die kandi daatsstudie kan hij binnen een van die groepen zijn studiekeuze verfijnen. In het tweede jaar van de kandidaatsstu die wordt de student niet meer te streng voorgeschreven welke combina ties hij kan kiezen. Op die manier hoopt de landbouwhogeschool zowel een betere afstemming op de behoeften van de maatschappij als een betere mo tivatie van de student te bereiken. Ten slotte gaat men trachten de stu denten meer begrip bij te brengen voor „waar ze in hun specialisme aan bezig zijn". Tijdens de kandidaatsstudie wil men belichten welke plaats het gekozen vak, de cultuurtechniek of de tuin- en landschapsarchitectuur bijvoorbeeld inneemt in de Nederlandse samenle ving. Zo wil men voorkomen dat afge studeerden hun vak straks alleen om het vak zelf gaan uitoefenen. ARNEVELD „Wij hebben hier in Barneveld een groot en goed Hervormd jeugdwerk, dat in al zijn geledingen ferm meedoet, en daar kunnen we dankbaar en verheugd over zijn", zei ds. P. M. Breugem woensdagavond in zijn openingswoord, dat hij uitsprak op het jaarfeest in gebouw Irene van de Hervormde jeugdvereniginen voor de oudere jeugd. „Er wordt, aldus ds. Breugem veel werk gedaan, vooral ook door de leiding en dat is voor hen zeker geen tijdverdrijf. Het is het brengen van onze jeugd bij de Heiland en het leren kennen van Jezus Christus en Zijn werk". Er wordt ook in de ge meente flink met dit werk meege leefd", zo ging ds. Breugem verder, „getuige ook de enorme grote belang stelling op deze avond". Een viertal jongeren las hierna een gedeelte uit Genesis 24 over „Izaaks huwelijk" voor, waarover Cor Noorlan- der een inleiding hield. Een club van de meisjes van „De Morgenster" zong onder leiding van Ar jan Klok een drietal liederen. Verder lieten Wellie Boschma, Marja Breigem en Hannie v. d. Pol de aanwezigen van een drietal vlotte liedjes genieten, die zij voorspeelden op de blokfluit. De jaarverslagen werden ingeleid door Arjan Klok, die vertelde dat ze gespeeld zouden worden in een verhaal waarin van elke club een afgevaardig de voor de rechtbank moest verschij nen, zich moest verdedigen tegenover dit college, en daarna onder het vonnis kwam. Dit stuk werd goed gespeeld en verwerkte veel hilariteit bij de aanwe zigen. Na de pauze lieten ook nog verschil lende clubs iets van hun werk zien. De Morgenster bracht enkele volksliedjes, de club Benjamin liet de aanwezigen raden en Mirjam beeldde de 12 maan den van het jaar uitstekend uit. Een vrolijke quiz was een van de laatste nummers in drie delen n.l.: Kent u ze?, Bent u dat? en luister goed! Eben Haezer bracht nog een muzikale noot, waarna de prijzen werden bekendge maakt van de quiz. KESTEREN Geboren: Charles C., z.v. C. C. Wennekes en M. van Setten; Elisabeth H. F., d.v. J. C. Zaaijer en R. van de Sluis. v Ondertrouwd: J. Meijering (Dode- waard) en A. Winkelman. SCHERPENZEEL Geboren: Daniel Jan, z.v. J. C. Beentjes en A. C. Vlaar, (Holevoetlaan 44); Gijsbertus, z.v. G. van den Broek en G. W. van Amerongen, (Lindenlaan 50b); Martin Ronald, z.v. T. van den Broek en A. Hazeleger, (Vlie- 1 terweg 50). terberg heeft de inspectie van de die renbescherming gisteren onmiddellijk een onderzoek ingesteld in samenwer king met de rijkspolitie. Inspecteur Stokman van de dierenbe scherming en de heer Bosman, voorzit ter van de afdeling Rhenen, hebben gisterochtend de destructie uit Overschie verzocht de dode kalveren niet weg te halen, voordat het onderzoek was vol tooid. Daaraan heeft de destructie ge volg gegeven en eerst in de late middag werden de kadavers verwijderd. Kalve ren van 85 cm hoog mogen niet worden vervoerd in een wagen zoals voor dit transport werd gebruikt, maar alle die ren waren „ondermaats" zodat de ver- voersbepalingen niet zijn overtreden. De schuldvraag staat nog niet vast. De lading was verzekerd. BONN De Westduitse politie houdt twee Arabieren in hechtenis, die vol gens de recherche contacten onderhiel den met de twee Arabieren die gezocht worden in verband met de explosie van vorige week zaterdag in een Oosten rijks verkeersvliegtuig. De politie vermoedt, dat het aange houden tweetal waarvan de namen niet zijn bekendgemaakt, nauw contact on derhield met de gezochten Sofian Radi Qaddoemi en Moesi Hawher, die ver moedelijk vrijdag in Frankfort post pakketjes voor Jeruzalem hebben afge leverd. Het zouden deze pakketjes zijn geweest, die tijdens de vlucht van het Oostenrijkse vliegtuig van Frankfort naar Wenen in de vrachtruimte ont ploften. Het vliegtuig kon een veilige noodlanding op Frankfort uitvoeren; geen van de 38 inzittenden liep letsel op. De politie zegt dat de twee aangehou den mannen samen met Hawher en Qaddoemi op een heuvel bij Frankfort een drukmetingsinstrument hebben be proefd. De politie gelooft dat de ont ploffing in het Oostenrijkse vliegtuig ontstaan is door een ontsteker die rea geerde op drukverschillen. Van de twee in hechtenis verkerende personen, was er al een eerder aange houden wegens overtreding van de voorschriften voor buitenlanders in de Bondsrepubliek. De tweede werd giste ren aangehouden. Plaatsing geschiedt buiten verantwoordelijkheid van de redactie VEENENDAAL Burgemeester en wethouders van Veenendaal maken be kend: I. dat zij bij hun besluit van 9 februari 1970, nr. 66.235, hebben beslo ten op de Sportlaan borden model 49 van bijlage II van het Reglement ver keersregels en verkeertekens te plaat sen. waardoor het verboden is aan de zuidzijde van deze weg te parkeren; II. dat hun onder I genoemd besluit in werking zal treden, zodra dit onherroe pelijk is geworden; III. dat een af schrift van hun onder I genoemd be sluit gedurende 30 dagen na heden voor een ieder ter inzage ligt in het Raad huis (kamer 1.7) en dat gedurende deze termijn eventueel beroep kan worden ingesteld bij H.M. de Koningin, in te dienen bij de Commissaris der Konin gin in deze provincie; IV. dat afschrift van hun meergenoemd besluit is gezon den aan: 1. gedeputeerde staten van Utrecht; 2. de hoofdingenieur-directeur van de Rijkswaterstaat te Utrecht; 3. de Koninklijke Nederlandsche Auto mobielclub KNAC, Sophialaan 4 te 's Gravenhage; 4. de Koninklijke Neder landsche Motorrijders Vereniging, Zij- pendaalseweg 1 te Arnhem; 5. de Ko ninklijke Nederlandsche Toeristenbond ANWB, Wassenaarseweg 220 te 's-Gra- venhage. Veenendaal, 23 febr. 1970. B. en W. voornoemd: de secretaris, Van Manen, de burgemeester, P. Bode. GARDEN CITY (New York) In de Verenigde Staten worden voorbereidin gen getroffen om de levering van zwaar militair materieel aan Grieken land te hervatten. Dit schrijft het nieuwsblad „Newsday" vandaag. In een artikel uit Washington schrijft het blad, dat op het hoogste regerings niveau een definitief besluit genomen is, dat evenwel niet voor maart bekend gemaakt zal worden. De reden voor de vertraging, aldus het artikel, is dat de minister van Bui tenlandse Zaken Rogers eerst een rap port over het gedrag van de kolonels en hun junta moet ontvangen van de pas benoemde Amerikaanse ambassadeur Henry Tasca. Het rapport van Tasca zal echter slechts voor het eigen land een rechtvaardiging zijn van een stap, die de regering al besloten heeft te nemen. Het voornaamste militaire argument voor het samenspel met de kolonels is, dat Griekenland een belangrijke rol speelt op de zuidelijke flank van de NAVO. De Arabisch-Israëlische oorlog, de staatsgreep in Libië en de concentra tie van Russische zee-strijdkrachten in de Middellandse Zee hebben de waarde van de Griekse vliegvelden en havens in de ogen van het Pentagon sterk ver groot. LONDEN In een ingezonden stuk aan de Times wordt vandaag voorge steld 30.000 pond (bijna 3 ton) bijeen te brengen om op Parliament Square in Londen een beeld voor Sir Winston Churchill te plaatsen. De oproep is ondertekend door Lord Mountbatten, Edward Heath, leider van de conservatieve partij, en Ema nuel Shinwell, vooraanstaand lid van de Labour partij. „Wij geloven, dat zeer velen een natio naal gedenkteken wensen voor Sir Winston Churchill op een voor ieder toegankelijke plaats in het hart van Londen. Slechts een beperkt aantal mensen kan het beeld zien dat on langs in het Lagerhuis in onthuld. Velen duizenden zouden echter een nationaal gedenkteken kunnen bezoe ken op Parliament Square". Premier Wilson heeft toegezegd een punt recht tegenover het Lagerhuis beschikbaar te zullen stellen, indien de steun van het publiek voor het oorstel groot is. RHENEN Burgemeester en wethou ders van Rhenen brengen ter openbare kennis, dat Gedeputeerde Staten van Utrecht bij hun besluit van 23 januari 1970, afdeling 5, nr. 180RO/218, aan de erven Ir. W. v.d. Tak en mevrouw J. J. F. Roghair van Rijn- Kersemaekers, behoudens rechten van derden, onthef fing hebben verleend van de verbods bepalingen, genoemd in artikel 2 van de verordening op de ontgrondingen Utrecht, voor het afgegraven van de percelen, kadastraal bekend gemeente Rhenen, sectie H. nrs. 235, 3811, 1348, 2380 en 2071, onder de in het besluit ge noemde voorwaarden. Zij vestigen er de aandacht op, dat ingevolge artikel 6 van de verordening op de ontgrondingen Utrecht van deze beslissing voor alle belanghebbenden binnen 30 dagen na dagtekening van deze bekendmaking beroep openstaat op Hare Majesteit de Koningin over eenkomstig artikel 21 der Waterstaats wet 1900. Het bovenaangehaalde besluit ligt vanaf heden gedurende 30 dagen voor belanghebbenden ter inzage ter ge meentesecretarie, afdeling Algemene Zaken. Rhenen, 25 februari 1970. Burgemeester en wethouders van Rhe nen, De secretaris, W. C. Pieters. De burgemeester L. Bosch v. Rosenthal. VEENENDAAL Onder het thema „Houd moed" wordt vrijdagavond 6 maart door een plaatselijk actie-comi té de vrouwenwereldgebedsdag georga niseerd. De bijeenkomst vindt plaats in de Gereformeerde Brugkerk aan de Kerkewijk en begint om acht uur. (Van een onzer redacteuren) ARNHEM Provinciale Staten van Gelderland hebben woensdagavond na urenlange en vaak felle discussies het herziene Streekplan Rijn en IJssel vast gesteld, maar nü al staat het vast dat dit plan een zeer beperkte geldigheids duur zal hebben,omdat Gedeputeerde Staten onmiddellijk de integratie van dit plan met het Streekplan Rijk van Nijmegen in behandeling zullen nemen. De totstandkoming van een geheel nieuw streekplan, dat zowel Rijn en IJssel als Rijk van Nijmegen zal omvatten, zal over maximaal vijf jaar een feit moeten zijn. Deze verrassende ontwikkeling Is een gevolg van minister Schuts recente aanwijzing dat de Ooypolder ten noor doosten van Nijmegen niet gebruikt zal mogen worden voor bebouwing ten be hoeve van de Nijmeegse „overloop". Provinciale Staten hebben gisteren met grote klem gesteld dat met spoed bestu deerd zal moeten worden hoe de regio Arnhem-Nijmegen er in de toekomst uit zal moeten zien. De mogelijkheid dat de streek tussen de beide steden er als gevolg van de aanwijzing van de minister anders uit zal zien dan in het gisteren vastgestelde streekplan staat aangegeven moet niet uitgesloten worden. Om alle mogelijk heden een kans te geven zullen zich, al dus Provinciale Staten, tót het nieuwe plan is vastgesteld geen ontwikkelingen in de Over-Betuwe mogen voltrekken, die deze mogelijkheden zouden kunnen blokkeren. „In elk geval zal het goed- keuringsbeleid van GS met betrekking tot bestemmingsplannen op het behoud van deze mogelijkheden moeten worden afgestemd", aldus een door gedeputeer de dr. H. J. van Eek in de streekplan tekst op het laatste ogenblik aange brachte wijziging. Namens de KVP-fractie had dr. ir. D. de Zeeuw tevoren verklaard dat zijn fractie er de voorkeur aan zou hebben gegeven de beslissing over het streekplan Rijn en IJssel aan te hou den, mede omdat deze groep ook nog andere bezwaren tegen het plan, maar nog meer tegen de voorberei ding ervan, koesterde. Later op de dag deed de KVP-fractie een poging slechts een deel van het streekplan te doen vaststellen maar daartegen rees fel verzet van andere zijden, opvallend scherp naar voren gebracht door de AR-woordvoerder ir. J. Ach terstraat. Aan het eind van de vergadering werd het plan vastgesteld met 45 tegen 12 stemmen. De tegenstemmers waren de fracties van de VVD, Binding Rechts, PSP en twee leden van de christelijk-historische fractie. De woordvoerder van de CHU-frac- tie, de heer J. Wieten, had uitermate veel kritiek op de wijze waarop de her ziening van het plan was voorbereid. „Door de gevolgde handelwijze zijn meer weerstanden ontstaan dan nodig was geweest; van alles is gedaan om het vertrouwen te ondermijnen, „riep hij uit. Ook de andere fracties waren opvallend kritisch op dit punt; zij wa ren er allerminst gelukkig mee dat geen van de 48 bezwaarschriften GS ertoe had gebracht ook maar enige wijziging in het oorspronkelijke voorstel aan te brengen. Gedeputeerde Van Eek wees deze kri tiek van de hand; het eerste plan voor Rijn en IJssel (dat de streek langs de Rijn van Wageningen af in oostelijke richting, de Arnhemse agglomeratie en een deel van de Liemers omvat) werd in 1961 vastgesteld en toen was er nog geen sprake van „inspraak"; „bedenk wel dat we op dit gebied nog aan het experimenteren zijn", hield hij de Sta ten voor. Met nadruk wees hij op de importan tie van dit plan; „het gaat om het cen trale gebied van Gelderland waar de meeste (planologische) spanningen be staan", zei hij. Hij vond het niet rede lijk om een heel nieuw totaal-streek plan voor Rijn en IJssel en Rijk van Nijmegen binnen bijvoorbeeld drie jaar te eisen; „hierin spelen zoveel factoren een rol, laten we de vijf jaar maar als maximum aanhouden", aldus dr. Van Eek. De commissaris der Koningin mr. H. W. Bloemers bepleitte krachtig aanneming van dit herziene streek plan; „op deze wijze kunnen we al thans Eist verdere groeimogelijkhe den geven; in de afgelopen jaren is Eist al sterk gegroeid, maar dat kan onder het oude streekplan niet ver der doorgaan," vond hij. Dit argu-' ment deed uiteindelijk ook de KVP- fractie zwichten. Dr. Van Eek maakte duidelijk dat het college nog altijd niet voor een band stadontwikkeling Arnhem-Nijmegen voelt (evenmin als de minister, die aan Nijmegen geschreven heeft dat deze gemeente haar uitbreidingsmogelijkhe den aan de zuidelijke en westelijke zij de van de stad moet zoeken). De PSP'er G. van de Heide wilde echter wél een bandstadsontwikkeling; ook kritiseerde deze afgevaardigde het ontbreken van een bevolkingspolitieke paragraaf in het plan. Zeer veel kritiek was er op het pa- raisseren van „wegen-in-studie" op het plan, zoals de weg ten oosten van Ben- nekom en een weg bij Dieren. Bij mo tie van PvdA-fractievoorzitter mr. S. J. Wijnperle werd besloten dat GS en de streekplancommissie uit de Staten met elkaar zullen overleggen als er proble men met bepaalde bestemmingsplannen en dergelijke wegen-in-studie zullen optreden. Met grote spanning wordt nu afgewacht hoe snel het nieuwe college van GS met de opstelling van het nieuwe plan kan vorderen. In het gebied Arnhem-Nijme gen móet, daarover was men het een», op zéér korte termijn de onzekerheid over de toekomstige ontwikkeling weg genomen worden.

De Vallei | 1970 | | pagina 15