Broekman niet erg gerust op succes in West Allis Simes slaat zich uitstekend dooi' de zesdaagsen heen Griep? KNVB stelt misschien tijdelijke coach aan rook rustigen alleen voor uw plezier! CAMBRIDGE de milde sigaret met het 3-voudige filter WK ijshockey eg Behang is opwindend nieuw Behang is anders. Indestaalboeken '70 van R&D. T afeltennisteams uitgeschakeld TRIPLE-FILTER Belasting in de bocht AARDIGE SUCCESSEN PROFLICENSIE Nickel liep wereldrecord In Harderwijk zondag stri jd om nationale veldlooptitel Als jij griep hebt, wat doe je dan? Dan neem ik een MANN pijnstiller. MANN poeders en cachets B M of MANN tabletten. IWI Alledrie helpen direct. ITI Sercu behield leiderstrui Post wordt geopereerd HEKKEN OM DE VELDEN! Rook Cambridge Triple-Filter.Want dat filter is 3-voudig! Het wikt, weegt en selecteert. Zo rookt u alleen maar voor uw plezier, heerlijk rustig. Proef het zelf, dat echte Cambridge-aroma, puur en ongewoon zacht. 25 Menthol 25 KingSize VRIJDAG 27 FEBRUARI 1970 WEST ALLIS Maandenlang heeft coach Kees Broekman het Nederlandse schaatspubliek voorgehouden „Wees gerust. Wij komen nog. Ons doel ligt in West Allis". Dat zei hij toen in januari zijn kernploeg nauwelijks overeind bleef bij de fron tale aanval van de Friese rijdsters. Dat zei hij ook in Heerenveen. waar Nina Statkovitsj Europees kampioene werd met een voorsprong van bijna een vol punt. Nu het bijna zo ver is en de ploeg in Milwaukees voorstad West Allis bezig is met de laatste voorbereidingen, heeft Broekman zijn optimisme aanzienlijk getemperd. „Er is weinig veranderd in vergelijking met Heerenveen. Statke- vitsj is nog altijd de grootste kansheb ster", geeft hij toe. Moet men daaruit concluderen, dat Broekmans jaarplan ning niet zo is verlopen als hij zich heeft voorgesteld? „Neen, zo kan men dat niet stellen. Natuurlijk hebben we de tegenslag ge- Tijdens in Windsor gehouden wed strijden leek het, of de vliegende paarden" een jockey zijn hoofd deed verliezen. ■^SAAAAAAAAAA^AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA^ GRONINGEN Woensdag stond een deurwaarder voor de neus van Charles Ruys, organisa tor van de Groningse zesdaagse. Een van de renners had een fikse belastingschuld. De deurwaarder wilde beslag leggen op de gage van de betreffende renner. Ruys protesteerde fel. „Dan contracteer ik een andere renner. Dit vind ik geen manier van doen". De deurwaarder hield voet bij stuk. Ruys ging met het belastingkantoor in de slag. Er kwam een minnelijke schikking uit de bus waarin beide partijen een veer lieten. Toen de zaken waren opgelost verkondigde de Groningse zesda- genbaas luid: „We laten dezer da gen wel een extra premie verrij den van een rijksdaalder voor een door de belastingen zwaar getrof fen renner". BOEKAREST Noorwegen heeft donderdag in Boekarest tijdens het we reldkampioenschap ijshockey in de b- groep met 42 (21, 11, 10) ge wonnen van Zwitserland. Roemenië versloeg voor 7000 en thousiaste toeschouwers Zuid-Slavië met 4—3 (0—0, 1—1, 3—2). Na de twee ronden ziet de stand er als volgt uit: 2 2 0 0 4 30—2 2 2 0 0 4 8—4 2 2 0 0 4 8—5 2 10 12 7—7 2 10 12 6—0 2 0 0 2 0 6-10 2 0 0 2 0 2-13 2 0 0 2 0 3-23 Verenigde Staten West-Duitsland Noorwegen Roemenië Zwitserland Zuid-Slavië Japan Bulgarije GRONINGEN Duizend Belgische francs kreeg Jack Simes (27) in zijn handen na afloop van zijn eerste zesdaagse in Antwerpen. Veel belangrijker dan die 70 gulden vond de Amerikaan het echter dat hij het karwei had vol bracht. Simes, die met Bill Lawrie in de zes daagse van Groningen een koppel vormt, vreest echter dat het ditmaal niet zo gemakkelijk zal gaan. Het vinnige sprintertje legt uit dat hij nu veel meer werk moet verzetten dan in Antwerpen. „We reden daar met z'n drieën. Dat betekende dat je na twintig minuten kon rusten. Hier in Groningen zijn het koppels van twee man. Dat is een half uur fietsen en een half uur rusten". Jack Simes slaat er zich tot nu toe uit stekend doorheen. Als enige Amerikaan in de Europese wielerwereld kan hij toch op een reeks van aardige successen bogen. Zelfs veroverde hij een zilveren medaille bij de wereldkampioenschap pen wielrennen in Montevideo op de duizend meter tijdrit voor amateurs. En met Mountford, een landgenoot, werd hij in Brno vierde op d* tandem. „Er had voor ons daar toch wel een medaille ingezeten. Maar ik had een val gemaakt en daarmee mijn pols gebro ken", zegt hij verontschuldigend. Simes zit al heel lang op de fiets. Zijn vader, lid van een kleine wieler club in Amerika, voert een ijverige propaganda voor de wielersport. Vader Simes was een veelbelovend renner toen hij na een zware val in de eerste zesdaagse die hij in Amerika reed, op doktersadvies met de wielersport moest stoppen. Dat gebeurde kort nadat Simes sr. kampioen van Amerika op de weg bij de amateurs was geworden. Ook zijn zoon koos voor de wieler sport. „Ach in het begin dacht ik nog ADVERTENTIE Ontdek het nieuwe gezicht van be hang. In andere kleuren, opwindende dessins en duurzame materialen. 1001 Mogelijkheden om uw kamer een verrassend nieuw gezicht te even.Vraag ernaar bij uw leverancier. )e opwindende staalboeken '70 van Rath Doodeheefver. R&D - vooruitgang in behang. weieens aan baseball of football maar ik kreeg toch steeds meer belangstelling voor de wielersport. Uit Europa liet ik tijdschriften overkomen en tenslotte besloot ik zelf maar over te steken". De blonde Amerikaan, die nu tussen de vedetten een beetje verloren rodrijdt, trok naar Italië. „Ik zag daar voor het eerst de baan in Rome. Wat een steile bochten. In het begin was ik bijna bang om erop te rijden". Een ernstige valpartij zette voorlopig een streepje onder de wielercarrière van Simes. Met een hersenschudding ging hij terug. Later moest hij in militaire dienst. Vijf dagen nadat hij zijn diensttijd erop had zitten, stapte hij weer in het vliegtuig naar Europa. Bezeten van de wielrennerij. Om in zijn onderhoud te kunnen voorzien vroeg hij een profli centie aan die hij, na veel moeilijkhe den, van de internationale wielrenunie kreeg. Simes was waar hij wezen wilde. „Het is een hard beroep, waarin je wel een hele grote moet zijn om goed te kunnen verdienen. Maar ik zal mijn kans grijpen. Ik ben van origine sprin ter en dat kan bij een spurtje nog wei eens wat centjes opleveren. Volgend jaar ga ik ook met een vaste koppelge- noot in zee. Mountford waarmee ik op de tandem in Brno reed, komt dan naar Europa. Samen gaan we een koppel vormen. Misschien valt er dan wel wat meer te verdienen dan de duizenden franken die ik in Antwerpe n over hield"." Gelukkig voor Simes hoefde er daar in Antwerpen geen geld meer af voor een soigneur. De Amerikaan vindt het onzin om voor zo'n man geld uit te geven. „Ik kan het alleen wel af" ,zegt hij gedici- deerd. LEVERKUSEN Tijdens wedstrij den in Leverkusen heeft de Westduit ser Günther Nickel zijn eigen wereld- indoorrecord op de 50 meter horden verbeterd en gebracht op 6,2 seconden Het oude record stond ook op naam van Eddy Ottoz (It), Leon Coleman (V.St) en Milan Kotek (sj). In Moskou verbeterde de dertigjarige Pool Wladislav Komar het Europese in- doorrecord kogelstoten, dat in het bezit was van de Oostduitser Hartmut Brie- senick met 1.92 meter. Hij bracht het op 20.08 meter. Tijdens een ontmoeting in Moskou won de Rus Igor Feld het polsstokhoog springen met 5.00 meter. Zijn landge noot Joeri Tsjanafin, die onlangs het Europese record tot 5.25 meter op schroefde, kwam niet hoger dan 4.80 meter. De Oostduitse Renate Meissner won de 60 meter in 7.2 sec. had, dat het sneeuwde in Davos en dat we hier in West Allis niet zoveel heb ben kunnen doen als we wilden. Maar per slot van rekening hebben onze meisjes ook een kans op de titel. Daar bij denk ik dan in de eerste plaats aan Ans Schut en verder misschien Stien Kaiser of Atje Keulen-Deelstra". Maar bij de uitwerking van die pro gnose valt vele malen het woordje „als". Kernpunt: de 500 meter van Ans, de 1000 meter van Atje en de wedstrijdin stelling van Stien Kaiser. „Stien houdt van regelmaat in de training. Daar is hier nog niet zoveel van terecht gekomen. Eerst moesten we acclimatiseren. Daarna was het ijs te zacht om vooruit te komen. Woensdag hebben we eigenlijk pas goed kunnen trainen". Dat is dan te danken aan een plotse linge weersomslag. In één etmaal zakte de temperatuur Van tien graden boven tot tien graden onder nul. In de afgelo pen tien dagen is wel gebleken, dat de capaciteit van de machines in West Al lis zo gering is, dat eigenlijk alleen op natuurijs kan worden gereden. Wedstrijdleider Henny Roos hierover: „Als de temperatuur zou oplopen tot flink boven het vriespunt, willen wij pas om vier of vijf uur starten in plaats van om een uur. De omstandig heden moeten zoveel mogelijk gelijk zijn. Wij kunnen niet hebben, dat de strijd om de wereldtitel door het geluk beslist wordt". Tot de factoren, die voor dat laatste beslissend zijn, behoort de wind, die in West Allis nogal plage rig is. Broekman: ..Men zegt wel, dat wij bij harde wind beter schaatsen dan de Russinnen, maar daar is geen enkel bewijs voor. Wij hopen net zoveel op kalm weer als ieder ander". Wie in West Allis de serieuze manier heeft gezien waarop Atje Keulen-Deel stra zich voorbereidt is er van over tuigd, dat de Nederlandse kampioene haar eerste internationale wedstrijdsei zoen dicht in de buurt van de wereldti tel wil komen. Atje heeft zich in West Allis zo min mogelijk van haar schaatsbezigheden HARDERWIJK Zondag worden in Harderwijk, op een terrein achter de WGF-kazerne, door de atletiekvereni ging AVVOG de nationale veldloop kampioenschappen georganiseerd. Er is een deelnemersveld van ruim 400 atle ten en atletes en verwacht mag worden, dat er felle strijd wordt geleverd. Op de 10 km voor heren is ongetwij feld de nationale kampioen op de 5 en de 10 km, Egbert Nijstad, de grote fa voriet en het ziet er niet naar uit, dat de winnaar van vorig jaar, Jan Zijder laan, kans zal krijgen zijn titel te pro longeren. Naast Zijderlaan behoren o.a. Piet Beelen en Haico Scharn tot de concurrenten van Nijstad. In de groep van de 5-km-lopers lijkt de vroegere Harderwijker Bram Wasse naar, die nu in Amsterdam woont, een goede gooi naar de titel te maken. Maar ook hij kan op felle tegenstand reke nen. Nu Ilja Keizer en Tilly van der Made niet aanwezig zijn, maakt Anneloes Bosman uit Nijmegen op de 3 km voor dames een heel goede kans om Maria Gommers als titelhoudster op te volgen. Maar zij zal toch terdege rekening moe ten houden met o.a. de Apeldoornse Diny Koekkoek, Marijke de Graaf, Els Gommers en mogelijk nog enkele outsi ders. laten afleiden, hoewel veel van wat zij in Milwaukee aantrof volkomen nieuw voor haar was. „Ik ben toch voor schaatsen gekomen", is een stereotiepe uitdrukking van haar. De andere meis jes hebben haar voorbeeld gevolgd, zij het dat bij hen een gevoel van onzeker heid de voornaamste drijfveer was. ADVERTENTIE MANN In het Walter Ulbrichtstadion in Oost-Berlijn. waar Feijenoord woensdag voor de Europa Cup moet aantreden tegen Vorwarts, zijn mili tairen met man en macht bezig de ijs- bodem van het speelveld te verwijde ren. In Oost-Berlijn wil men (nog) niets horen van het niet doorgaan van de wedstrijd. Of men erin zal slagen het veld werkelijk bespeelbaar te ma ken is echter een grote vraag. LONDEN In de eerste ronde van het toernooi om de Britse'open tafel tenniskampioenschappen voor ploegen zijn de twee Nederlandse herenteams uitgeschakeld. De a-ploeg verloor don derdag in Londen met 3-0 van Enge- land-a en het b-team moest met de zelfde cijfers zijn meerdere erkennen in Zweden-a. Het Nederlandse dames b-team be reikte de tweede ronde door een zege met 3-0 op Engeland-c, maar werd later uitgeschakeld door Roemenië met de zelfde cijfers. Het dames a-team, dat de volgende ronde haalde door een overwinning van 3-0 op Schotland, moest daarop het hoofd buigen voor Engeland, 3-0. OLBIA Patrick Sercu heeft in de wielerronde van Sardinië zijn leiders trui behouden. In de tijdrit, het eerste deel van de vijfde etappe die gisteren werd verreden, werd hij tweede. Hij reed de 20 km in 23 min. 36 sec., het geen een 29 sec. slechtere tijd was dan die van Eddie Merckx, de winnaar. De Italiaan Boifava werd derde in 23.42. De Belg Emile Cambre won de twee de afdeling van die etappe, van Sassari naar Olbia over 133 km met 1 min. 24 sec. voorsprong op Sercu, die de sprint van een groepje won. GRONINGEN Peter Post zal direct na afloop van de zesdaagse in Gronin gen naar Berlijn gaan om te worden geopereerd. Een fors gezwel veroorzaakt hem veel last. De lange Amstelvener, een van de favorieten voor de titel in Gro ningen, rekent dat hij na veertien da gen weer de oude is. „Maar veel slaappilletjes slikken, dan is het gauw achter de rug. En dan kan ik de weg weer op". ZEIST Met de herstructurering van het Nederlandse voetbal semi-profs en amateurs gescheiden zal waarschijnlijk pas kunnen worden begonnen bij de aanvang van het seizoen 1971-1972. De structuurcommissie, bij toerbeurt onder voorzitterschap van de heren Zon en Brinckman, is met haar rapport op zijn vroegst in mei klaar. Tijdens de vergadering van de Ko ninklijke Nederlandse Voetbalbond (KNVB) in november of december zul len dan de plannen ter tafel komen. Nauw houdt hiermee verband de aan stelling van een nieuwe coach voor het Nederlands elftal. Die coach, wiens taak het wellicht wordt alleen te zorgen voor het Neder landse team en de ploeg van Jong Oranje dus geen neven-functies meer, zoals het verzorgen van oplei dingscursussen gelijk dat bij Kessler het geval was kan normaal gespro ken niet eerder worden gekozen dan op het moment, waarop het rapport van de structuurcommissie wordt aangenomen. Immers: de nieuwe coach zal van te voren moeten weten wat zijn taak pre cies wordt. Wat voor mogelijkheden hij heeft, wat zijn arbeidsterrein in wezen is en welke absolute bevoegdheden hij heeft. Ook dit is een punt, dat in het rap port van de structuurcommissie een plaats moet vinden. Daar aan het eind van dit jaar het toernooi begint om het Europese kampioenschap voor landen teams, is het heel goed mogelijk, dat binnenkort een tijdelijke coach wordt aangesteld. Een trainer, die het Neder lands elftal voorlopig onder zijn hoede zal nemen. Verder ligt het in de bedoeling van het sectiebestuur betaald voetbal, om aan het begin van het nieuwe seizoen de betalende clubs te verplichten te zorgen voor een duidelijke afrastering van het speelveld. Dit om de scheids rechters en spelers te beschermen. Daarnaast zal men trachten de negen eredivisieclubs, die nog niet over een lichtinstallatie beschikken, een derge lijk project via Philips te verkopen. De gloeilampenfabriek uit Eindhoven werkt op het ogenblik aan een plan om dit te verwezenlijken. Het zou deze ne gen clubs gezamenlijk drie miljoen gul den voor een dergelijke installatie gaan kosten. De KNVB wil hierdoor de mogelijk heid scheppen ook op woensdagavonden wedstrijden te laten spelen. ADVERTENTIE ^Registered Trade Marfc

De Vallei | 1970 | | pagina 17