Veenendaals dagblad VVD wil niet met PvdA in kabinet Buiten regering wil amnestie voor demonstrerende jeugd AMERIKANEN BLIJVEN NOG LANG VECHTEN Mooi souvenir uit Tunesië Drie belangrijke bestuursposten thans vervuld Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei KLM-vlieger ontslagen na weigering om te vliegen Uniek reparatiekarwei Man vernielde remkabels auto om eega te laten verongelukken ,,/Ar heb me gewoon versproken Luns, las in Tanzania telegram van Angola- comité voor Bakker maakt rondvlucht boven de overstroomde gebieden VROON VOOR STEMBUSAKKOORI) «II Roulettespelers in Loosdreelit betrapt Tegen het rechtstreeks kiezen van kabinetsformateur BREDA - De V.V.D. heeft als eerste partij gekozen voor een stenibusakkoord. De gisteravond in Breda begonnen jaarvergadering sprak zich eenstemmig uit voor regeringssamenwerking in 197 1 met K.V.P., A.R.P. en C.H.U. en ook met D '66. Tevens daagden voorzitster Haya van Someren-Downer en politiek leider Geertsema D '66 uit kleur te bekennen. Wintervogeltjes! TWEEDE VAN DIONNE- VIJELING OVERLEDEN Moeilijkheden rond Marcel Amont-show Clay Shaw eist se 11 a I e v e r goed i 11 g PREMIER DE JONG OVER kWESTIE-SCHl T: Schoenhandel Hanoi-aigezant in Parijs: tegen Aanklacht in New York ÉÊÊmKLM wegens lucht verontreiniging Jongen na val van 12 meter ongedeerd Winters weekeinde Bur. voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaa!, Telef. 08385-10550 (adm 10757 en 10955 (red.), Giro 1321600. Losse nummers 0,25; Abonnement 1,03 p.w„ 4,40 p.m., 13,10 p.k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad ,,De Vallei", opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. ZATERDAG 28 FEBRUARI I970 - 44e JAARGANG no. 50 Na uitvoerige discussie is uitgesproken dat de VVD geen ministers zal leveren, aan een na de verkiezingen in 1971 te vormen kabinet, als daarvan ook zouden deeluitmaken ministers behorende tot de PvdA. de PSP. de CPN, de PPR en/of de Boerenpartij. De discussie over een conceptresolutie, waarin deze uitspraak was vastgelegd, richtte zich voornamelijk op de vraag SCHIPIIOI- Gezagvoerder J. van Riemsdijk (50) is door de K.L.M. ont- «lagen. Aanleiding voor dit ontslag was de weigering van de heer Van Riemsdijk om in september vorig jaar met een DC-8 van de K.L.M. een chartervlucht uit te voeren voor de Israëlische lucht vaartmaatschappij EL AL. Volgens de vlieger waren onvoldoende veiligheids maatregelen getroffen. De heer Van Riemsdijk, die in Portu gal woont, werd geschorst en zijn ont slag per 1 augustus is nu goedgekeurd door net gewestelijk arbeidsbureau. Tus sen de vlieger en de K.L.M. waren al eerder conflicten geweest. Een gezagvoerder van Air France heeft vrijdagavond geweigerd twee Jor- daniërs, die uit West-Duitsland waren uitgewezen, als passagiers mee te nemen op zijn vlucht naar Beiroet. Volgens de luchthavenpolitie waren beide mannen om „administratieve redenen" uitgewe zen. |7 r wordt tegenwoordig veel voor de vogels gedaan; vooral in de winter is haast iedereen met hun lot begaan en verlicht de moeilijk- J heden, die vorst, ijzel en sneeuw i brengen, op plezierige wijs. Alom i wordt gevoerd en in bijzondere ge- vallen geeft Vogelbescherming" voorlichting met raad en daad. We zijn dit geleidelijk alles heel ge- woon gaan vinden en al naar onze aard en instelling, treden wij de wintervogels tegemoet, omdat we er een esthetisch genot aan be leven, omdat ze in de koude tuin ons mededogen opwekken en mis schien, omdat we weten, dat ze on misbaar zijn als bestrijders van schadelijk gedierte. Dit laatste mo tief komt dunkt me echter zelden voor. Toch bemoeide men zich in de vorige eeuw lang niet zo intensief met het blije gefladder rondom het huis. Dit blijkt wel uit hetgeen Rit- zema Bos ruim een eeuw geleden schreef over het mérenvolk. Men heeft weieens zo staat in zijn ..Landbouwdierkunde" beproefd, deze vogeltjes met spek te voeden, omdat men hen dikwijls, als zij geen ander voedsel konden krijgen, met gretigheid zag pikken aan stukjes vleesch en vet, die om een weggeworpen stuk been waren blij ven zitten. Daarom heeft een hout vester met succes (gedurende den tijd, dat sneeuw en ijzel op de tak ken waren vastgevroren) gehekle meezenjamilies gevoed met een blokje spek, door middel van een in 't zwoerd vastgenaaid draadje aan een kunstmatig vogelnestje beves tigd." Met zulke vogelnestjes be doelt de schrijver nestkastjes, die toen net in zwang begonnen te ko men. Men bestreek hen met don kere olieverf, waarop mos werd gestrooid, dat erop blijft kleven, maar nog mooier waren de van boomschors gemaakte noodwonin gen. Ook had men toen al een mo del, dat uit gebakken klei-aarde be stond en dit herinnert aan de tegen woordig alom gebruikte houtbeton- nestkasten, die we altoos als een nouveauté beschouwden. 28 febr. 1970 A. B. WIGMAN of bij de afwijzing van de Partij van de Arbeid rekening zou moeten wor den gehouden met de aanwezigheid in deze partij van de groep Nieuw Links. Mr. W. J. Geertsema, de liberale frac tievoorzitter in de Tweede Kamer, zei niet te voelen voor het voorstel in de conceptresolutie om aan de naam van de Party van de Arbeid toe te voegen: „indien de groepering Nieuw Links daar van nog deel uitmaakt". Hij noemde 't denkbaar dat - gezien de huidige Verhoudingen in de Party van de Arbeid - de groep Nieuw Links zich nog vóór de verkiezingen zal opheffen, omdat zij „dan reeds de partrj zelf zal zijn". De toevoeging van de omstreden zin zou naar zijn mening in dat geval de uitspraak van het congres ongeldig maken. Eerst na vier stemmingen werd de heer Geertsema, met slechts geringe meerderheid, in zijn opvattingen ge volgd. Het congres sprak zich tenslotte uit voor de eigen verantwoordelijkheid, zo wel van het kabinet als van de beide Ka mers en tegen een rechtstreekse ver kiezing van een kabinetsformateur. Ook werd uitgesproken dat de goede wer king van het parlementaire stelsel wordt bevorderd indien verschillende leden van het kabinet parlementaire ervaring heb ben. Ook werd vastgelegd dat in het al gemeen een lid van het parlement zijn zetel ter beschikking behoort te stel len, wanneer hij geen deel meer uitmaakt van de partij op welke kandidatenlijst hij geplaatst was. Wel werd er in dit verband nog op gewezen dat het ove rigens onmogelijk moet worden geacht een sluitende wettelijke omschrijving te geven van alle gevallen waarin zulks behoort te geschieden. (Zie elders in dit blad „VVD daagt D '66 uit") MONTREAL Eén van de beroemde Dionne-vijfling, Marie, is vrijdag op 35- jarige leeftijd na een kortstondige ziekte in Montreal overleden. Ze heeft altijd een zwakke gezondheid gehad, en ze verkeerde in een depressieve toestand na een mislukt huwelijk. Haar twee kinde ren had ze ondergebracht in een tehuis. Marie was de tweede van de vijfling die stierf. Haar zuster Emilie overleed in 1954. ■«■■•■««HIK ROTTERDAM Uniek reparatie- karwei op de werf Wilton-Fijenoord in Schiedam: een drijvend dok (met een scheur in de bodem) vaart met een Grieks vrachtschip in reparatie het grote gegraven dok 8 binnen, waar zowel dok als schip onder han den genomen zullen worden. HILVERSUM De Trys is met de produktie van dc Marcel Amont-show in moeilijkheden geraakt met de vakbon den, de Franse produktiemaatschappij Le Verger, het Metropole Orkest en Marcel Amont zelf. Uitzending van de show en verkoop naar het buitenland lijken voorlopig niet mogelijk. De moeilijkheden begonnen toen de vakbonden merkten dat Le Verger geen Frans televisiestation is, maar een par ticuliere maatschappij. Het Metropole Orkest mag aan deze coproduktie met een particuliere partner niet meewerken. Toen deze gang van zaken werd op gemerkt had het orkest reeds meege werkt aan de opnamen van de muziek, waarop Marcel Amont later zijn chan sons zou „inzingen". De vakbonden kun nen de verkoop van de show naar het buitenland niet toestaan, tenzij de Tros besluit er alsnog een eigen produktie van te maken. Tros-directeur J. Landré verklaart, dat dit afstuit op financiële bezwaren, want er is minstens een ton mee ge moeid. Bovendien moet het ook geregeld worden met de produktiemaatschappij met wie de Tros het contract heeft en die heel weinig begrijpt van de gecom pliceerde situatie bij de. Nederlandse omroep. Verder heeft Marcel Amont, die inmiddels weer in Parijs is, geklaagd dat enkele van zijn muziekpartijen in beslag zijn genomen. De heer Landré acht dat een onmogelijke zaak, omdat deze muziekpartijen het eigendom van de zanger zijn. 99 BONN' He Westduitse socialistisch- liberale regering heeft vrijdag een wets ontwerp ingediend voor ontslag van rechtsvervolging voor duizenden jonge ren, die betrokken zjjn geweest bij on- ROERMOND De veertigjarige M. H. uit VVittem-Mechelen is in Roermond ingesloten verdacht van poging tot moord op zjjn 42-jarige vrouw. De man werd aangehouden nadat zijn vrouw bij de politie aangifte had ge daan dat haar man, met wie zij in on min leefde, de remkabels van hun auto had doorgeknipt. De man wist dat zijn vrouw de auto kort nadien zou gaan berijden. geregeldheden tijdens politieke demon straties. Het wetsontwerp heeft betrekking op aanklachten tegen bijna 5.000 jongeren, die vooral in 1967 deelnamen aan de ongeregeldheden van studenten en linkse groeperingen. De minister van justitie Gerhard Jahn zei in zijn toelichting dat de socialisten en de vrije democraten een verzoening met de jonge generatie wen sen. Volgens de christen-democraten zal de amnestie tot gevolg hebben dat mensen, die schuldig zijn aan het verwonden van anderen en aan vernieling, aan de rechts pleging ontkomen. Ex-minister van bin nenlandse zaken Erst Benda zei in de Bondsdag te vrezen dat „deze wet niet als een teken van sterkte van ons recht uitgelegd zal worden, maar als teken van zwakheid van onze staat en demo cratie". c? r» NEW ORLEANS De Amerikaanse zakenman Clay Shaw, vorig jaar vrij gesproken van de beschuldigingen dat hij had deelgenomen aan een samen zwering om president Kennedy te ver moorden, heeft een proces aangespan nen tegen de officier van justitie Jim Gasrison en anderen, die bij de vervol ging betrokken waren. Hij eist vijf mil joen dollar schadevergoeding. DEN HAAG Het kabinet slaat nog eensgezind achter het woningbouwbe leid van minister Schut. Er bestaat daarover zelfs ge?n begin van onenig heid. He! weöüngbouwbeleid is trou wens een kabinetszaak. Dat verklaarde minister-president De Jong gisteren na afloop van de verga dering van de ministerraad. Het kabinet had zich beraden op de uitlatingen van premier De Jong over de woningbouw in een vergadering van de K.V.P. in Roermond. Het presidium .van de Tweede Kamer heeft intussen gisteren besloten premier De Jong en minister Schut uit te no digen dinsdag een nadere verklaring over een en ander af te leggen. „Ik heb me in Roermond gewoon versproken," bekende premier De Jong gisteren. „ïk heb het over woningbeleid gehad, terwijl ik eigeniyk woning- produktie bedoelde." Op het punt van de achtergebleven woningproduktie zijn premier De Jong en minister Schut het eens: deze voldoet niet aan de verwachtingen. SCHIPHOL By zyn terugkomst in Nederland van een officieel bezoek van vier dagen aan Tanzania heeft minister Luns gisteravond op Schip hol op desbetreffende vragen mede gedeeld dat hy, hoewel verbolgen over wat hij noemde „deze buiten parlementaire actie" van het Angola- comité, toch het telegram van dit comité met de kritiek op hemzelf heeft voorgelezen aan de Tanzani- aanse regering. „Men vroeg mij daarop of het een Ne derlandse gewoonte is om met tele- grammmen te pogen een officieel bezoek in een slecht daglicht te stellen", aldus de minister, die ge antwoord had „Nee, nog niet, maar misschien wordt het wel de gewoon te. Overigens heeft Tanzania er volledig begrip voor dat Nederland tegenover Portugal, waarmee het ge allieerd is, geen drastische maat regelen neemt". Vaar bekend steunt Tanzania zelf wel het verzet in Mozambique en Angola tegen de Portugese overheersing. Mi nister Luns heeft in Dar-Es-Salaam als standpunt van de Nederlandse re gering verkondigd dat Nederland de wens voor onafhankelijkheid van deze beide Portugese kolonieën wel moreel doch niet financieel steunt. Het Angola-comité in Nederland stuurde daarop aan de regering van Tanzania een telegram waarin dit beleid van onze bewindsman werd aangevallen. „Ik kreeg het echter eerder in handen dan de regering in Dar-Es-Salaam zelf", zei minister Luns op Schiphol, „en ik heb de heren van het comité de vriendelijkheid bewezen om de inhoud van het telegram zelf voor te lezen". ADVERTENTIE r'HOFIEVFRANGER Hoofdstraat 105 - VEENENDAAL Telefoon 10170 PARIJS Dc afgezant van Hanoi bij de Parijse vredesbesprekingen, Le Due Tho, is ervan overtuigd dat de Verenigde Staten van plan zijn ndg vier of vijf jaar in Vietnam te blijven vechten. Tho heeft dit laten blijken tijdens een diner met de 86-jarige Amerikaanse miljonair Cyrus Eaton. OOSTERBEEK Vrijdagavond is de veertienjarige jongen R. A. Spruijt uit Oosterbeek in zijn woning tijdens het nemen van een bad oVferleden. Vermoe delijk is de jongen bij gebrek aan zuur stof onwel geworden. PARIJS Vier Spaase kinderen zijn bij een brand in hun huis een houten hut in een voorstad van Parijs om het leven gekomen. De kinderen zes, vier, twee en een jaar oud bevonden zich alleen in de hut toen de brand uitbrak. NEW YORK De procureur-gene raal van New York. Louis Lefkowitz, heeft vrijdag aanklachten ingediend tegen elf buitenlandse luchtvaartmaat schappijen wegens verontreiniging van de lucht boven New York. In een rapport van het ministerie van gezondheid van de staat New York worden de luchtvaartmaatschappijen van Italië. Israël en de Sovjet-Unie uitdrukkelijk uitgezonderd. Volgens dit rapport veroorzaken vliegtuigen met Rolls Royce-motoren de minste veront reiniging en die met Pratt en Whitney- motoren de meeste, aldus is vernomen. De door de Newyorkse procureur- generaal in zijn verklaring genoemde maatschèppijen zijn de BOAC, Air France, Air Canada, de Lufthansa, Air Jamaica, Aeronaves Mexico, de British West Indian Airways, Finnair. Iberian Airlines, Japan Airlines en de KLM. In deze verklaring heet het verder, dat aan het hooggerechtshof van de staat New York zal worden verzocht de genoemde luchtvaartmaatschappijen te gelasten, hetzij de luchtverontrei niging te staken of hun vliegtuigen uit te rusten met apparaten, die ver- hideren, dat luchtverontreinigende stof fen geloosd worden. Naar Reuter verneemt, wordt in een rapport aan de procureur-generaal van het Newyorkse ministerie vann Volks gezondheid een uitzondering gemaakt voor de eerder genoemde drie lucht vaartmaatschappijen, die geen lucht verontreiniging zouden veroorzaken. Soortgelijke klachten zijn een week geleden tegen 18 Amerikaanse binnen landse luchtvaartmaatschappijen inge diend en volgens de Newyorkse procu reur-generaal hebben verscheidene hier van maatregelen genomen om veront reiniging van de lucht door hun vlieg tuigen te verminderen. MADRID Een militaire rechtbank in Madrid heeft vrijdag de caféhouder José Aparisi tot twaalf jaar gevange nisstraf veroordeeld omdat hij vorig jaar een aantal brievenbussen in brand had gestoken. Aparasi werd schuldig ver klaard aan herhaald terrorisme. DEN HAAG De ministerraad heeft gisteren een beslissing genomen over de vervulling van enkele belangrijke be stuursposten. Benoemd werden: Prof. nir. P. Verdam tot commissaris van de Koningin in Utrecht. Mr. H. Rjjpstra tot commissaris van de Koningin In Friesland. H. G. I. baron van Tuyll van Seroos- kerken tot burgemeester van Utrecht. Prof. Pieter Verdam (a.r.p.) werd in Amsterdam geboren. Na zijn rechten studie werd hij advocaat. Na de oorlog hoogleraar aan de Vrije Universiteit in romeins en oud-vaderlandsrecht. In 1958 iid Gedeputeerde Staten van Noord-Hol land. Hij was minister van binnenlandse zaken in de kabinetten Cals en Zylstra. Hy is lid van de Eerste Kamer. Mr. Hedzer Rijpst ra wertl in 1919 in het Gelderse Zelhem geboren. Studeerde rechten en werd in 1952 benoemd tot burgemeester van Terneuzen en in 1966 burgemeester van Almelo. Hy is een zoon van de in de oorlog in een Duits concentratiekamp omgekomen burge meester van Zelhem. H. G. I. baron van Tuyll van Seroos- kerken (geboren 1917) werd In 1946 burgemeester van Ruurlo. Ook was hij enige tyd burgemeester van Wisch in de Oude IJsselstreek en van 1961 tot 1963 landdrost van Elten. In 1964 werd hij burgemeester van Zoetermeer. TUNESIË De Nederlandse solda ten, die nog steeds de helpende hand bieden in het rampgebied van Tunesië, willen uiteraard graag souvenirs aan deze tijd mee naar huis nemen. Heel geschikt daarvoor is dan ook een foto van een herder met zijn dromedaris: de goede man bleek bereid te zijn om tegen betaling voor de lens te poseren. MAASTRICHT De dertienjarige Frans Bouhuis uit Urmond heeft anderhalf uur op de bodem van een twaalf meter diepe schacht in een bruggenhoofd hij het Julianakanaal gelegen voor h(j door de brandweer kon worden gered. jongen was gisteravond tijdens het spelen met vriendjes per ongeluk in de schacht gesprongen. Hij meen de dat het gat slechts enkele cen timeters diep was. kij tuimelde twaalf meter naar beneden, maar bleef vrijwel ongedeerd. ..Hanoi is bereid alles te doen wat in zijn macht ligt om met de Verenigde Staten tot overeenstemming te komen als twee fundamentele eisen worden in gewilligd", aldus Eaton. Deze eisen zijn aanvaarding van een cpalitieregering en terugtrekking van de Amerikaanse troe pen. Ook leden van de huidige Zuid- vietnamese regering zouden deel uit kunnen maken van de coalitie. Eaton is de eerste Amerikaan, die met Le Due Tho heeft gesproken, sinds deze begin februari uit Hanoi naar Parijs terug keerde. UTRECHT De rykspotilie heeft vannacht na een inval In hotel Najade in Loosdrecht tegen veertien personen proces-verbaal opgemaakt wegens over treding van de wet op de kansspelen. De afgelopen maanden was al twee keer eerder een succesvolle inval in het zelfde hotel gedaan. Vannacht had de recherche weer „beet". Een groep rou lettespelers werd op heterdaad betrapt. Er deden zich overigens geen inci denten voor en er werd maar weinig geld aangetroffen. Op last van de offi cier van justitie in Utrecht is de rou lettetafel in beslag genomen en ter plaatse verzegeld. DEN HAAG De minister van Ver keer en Waterstaat, drs. J. A. Bakker, wilde zich vanmorgen persoonlijk op de hoogte stellen van de situatie in het gebied van de Nederlandse bovenrivie- ren. Hij werd daarbij vergezeld van de directeur-generaal van de Rijkswater staat, ir. J. van de Kerk en enige leden van de staf van het ministerie. De mi nister maakte de tocht met een Alouet- te helikopter van het 299e squadron van de Koninklijke Luchtmacht. Op enkele plaatsen werd geland om informatie over de actuele toestand uit de mond van de ter plaatse aanwezigen te verkrijgen. De minister ontmoette zo wel de hpofüingenieur-directeur van de rijkswaterstaat in Gelderland, als de hoofdingenieur van de rijkswaterstaat in Limburg. Hij heeft zich ook zoveel mogelijk in contact gesteld inet plaatselijke auto riteiten. Hy landde om 9.30 uur in Bra- kel, in de Bom mei er waard, om circa 10.15 uur in Pannerden en om ongeveer 11.20 uur in Bergen (L.). Te Brakel waren aanwezig de bur gemeester, de dijkgraaf en vertegen woordigers van de rijkswaterstaat, te Pannerden de burgemeester, de com missaris van de koningin, een gedepu teerde, de hoofdingenieur-directeur van de rijkswaterstaat in Gelderland en de dijkgraaf ter plaatse. Om 13 uur zou de minister in Brum- men in het gebouw van het polder district Brummen-Voorst arriveren om zich op de hoogte te stellen van de situa tie in dat gebied en in het polderdistrict Veluwe. i (Van onze weerkundige medewerker) Het blijft dit weekend koud. In de nacht van zaterdag op zondag moet Gelderland rekenen op overwegend lichte vorst: 2 tot —5 graden, in de nacht van zon dag op maandag op matige vorst, lager dan 5 graden C. Verwacht wordt, dat de as van een sterk hogedrukgebied uit Scandinavië onze omgeving dan passeert. Daar het nog niet mogelijk is vast te stellen, hoever het hoge drukgebied naar het zuiden door schuift, is het weer van maan dag nog onzeker. In Midden-Europa is gisteren eel sneeuw gevallen, in Scan dinavië werd plaatselijk vorst van 30 gemeten. De kans op sneeuw van bete kenis blijft dit weekeinde klein: wij verwachten overwegend droog weer.

De Vallei | 1970 | | pagina 1