Veenendaals dagblad Veehouders en fruittelers vol kritiek op beleid van minister Lardinois Er wordt gedreigd met protestacties Minister bekeek rivierdijken Buiten Socialisten winnen in Oostenrijk antatie I weer o Friese At je werd wereldkampioene Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Fles maanstof gestolen Maartse buien BOMAANSLAG OP VLIEGTUIG VAN ETHIOPIË VERIJDELD Omzwaai van kiezers 1 Politie in België onvoldoende Eerste overleg In Berlijn Na dramatische valpartijen Dode bij brand Verdachten vrij in Chicago LEEUWARDEN Veehouders en fruittelers hebben dit weekeinde gedreigd met acties tegen het beleid van minis ter Lardinois. Zij eisen snelle maatregelen om het voort bestaan van hun bedrijven te verzekeren. Koningin bezocht Irene en zoon Brandt in Londen Lentemaand ZWART-ROOD Executie in Algiers VERRASSING IN WEST-ALUS OPGETOGEN GELUKWENSEN Aangestoken brand in kiem gesmoord Veertig mensen in Schéveningen ontslagen Noordwestelijke wind Bur. voor wctectï» «n «drnfnlBtTatte: Prtne Barnhardlaan 28, Veenendaal, Tetef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10965 (red.). Giro 1321600. Losee nummers 0,25; Abonnement 1,03 p.w., f 4,40 p.m., 13,10 p.k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vtllei" opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. MAANDAG 2 MAART I970 44e JAARGANG no. 51 ONRUST ONDER BOEREN 0 In Friesland drongen 36 afdelin gen van de Maatschappij van Landbouw er bij hun hoofdbestuur op aan zonodig een protestdemonstratie met landbouwtractoren naar het mi nisterie in Den Haag te organiseren. De Actiegroep Fruitteelt Zeeland dreigde met bezetting van het ministe rie van Landbouw als haar eisen onvol doende worden ingewilligd. Grote grief van de Friese veehouders is de verlaging van de melkprijs voor de boeren met twee cent per liter. De minister heeft onze toekomst hierdoor verder in gevaar gebracht, zo menen de Friezen. In brieven aan hun hoofdbestuur, op peren verontwaardigde afdelingen be zetting van het provinciehuis in Leeu warden. De afdeling Dokkum-Dantu- madeel verklaarde hiervoor koeien be schikbaar te stellen. Ook dreigden zij met een protestoptocht van landbouw trekkers naar Heerenveen. Fruittelers uit Zeeland. Noord-Bra bant, Noord-Holland en de Betuwe ver weten zaterdag op een bijeenkomst in Utrecht in felle bewoordingen het hoofdbestuur van de Nederlandse Fruittelersorganisatie een te zwakke houding tegenover minister Lardinois. Zij gaan niet akkoord met de plannen om door middel van rooipremies ver nietiging van verliesgevende, boomgaar den aan te moedigen. DEN HAAG Koningin Juliana heeft het weekeinde doorgebracht in Parijs bij prinses Irene en haar jongste kleinzoon. De Koningin vertrok zaterdagmiddag per Friendship van Soesterberg naar Parijs, vandaag wordt zij in ons land terugverwacht. LONDEN Bondskanselier Brandt van West-Duitsland arriveert vandaag in l.onden voor een officieel bezoek van drie dagen. Het is de eerste reis van Brandt naar de Britse hoofdstad in zijn hoedanigheid van regeringsleider. Tn de tuinen bloeien wanneer maart op streek komt de krokusjes, sneeuwklokjes, sneeuw- hei, winteraconieten en nog zo 't een en ander, maar de zwarte els aan de slootkant laat zijn purper gouden katjes al veel eerder benge len, vaak zelfs nog vóór de haze laar, terwijl ook de watefwilgen vol zijdezachte poesjes zitten. Aan de wal ontluikt speenkruid en rek ken zich de pioniers van het voor jaar, die feitelijk heel de winter hun nietige witte of gele bloempjes dapper naar voren brachten. Ik heb hun namen in dit rubriekje herhaal delijk genoemd; nu krijgen we er het viltige kleinhoefblad bij en het zou geen wonder wezen, wanneer ge op een beschut, zonnig plekje door een maarts viooltje of de eerste paardebloem werd verrast. In zo'n milieu streeft ook het fijne nieuwe loof van kervel en brand netel durvend omhoog, het zwarte roodstaartje verschijnt op het ker- kedak, de kauwtjes krijgen nest plannen, evenals roeken, eenden en reigers: de laatste zitten misschien met hun kolonie in de rossig bloei ende iepen of met bengelende kat jes getooide populieren, terwijl de vlier reeds groen staat, evenals de kamperfoelie. Vogels keren terug: voorop de witte kwikstaart, dan de tjiftjaf en in ons Naardermeer staan kleumerige lepelaars op de nesten van 't vorig seizoen. Op de Gelderse hei is al vóór mid-maart de wulp verschenen zijn zuivere glissando's vloeien ver over veld en stuifzand. Moeflon lammeren dansen om de bedacht zame ooien en het edelhert begint aan zijn nieuwe brokaat. Op de akker en in de dorpstuintjes ver scheen nieuwe activiteit, in het hofje van de liefhebbers wordt op hoop van zegen gezaaid en al deze mensen worden bij hun werk bege leid door druk concerterende spreeuwen met op de achtergrond de voordracht van houtduif, zang en zwarte lijster allemaal sym ptomen van de lentemaand. 2 maart 1970 A. B. WIGMAN ROME Zevenentwintig passagiers, onder wie de minister van Buitenlandse Zaken van de republiek Gabon. Jean- Rémy Ajoen. zijn zondagavond op het vliegveld van Rome Fiumicino ontsnapt aan een bomaanslag op een passagiers vliegtuig van de luchtvaartmaatschap pij van Ethiopië. Het toestel, een Boeing-707, reed al naar het begin van de startbaan, toen het plotseling stopte en twee Ethiopi sche veiligheidsagenten door een nood uitgang naar buiten sprongen. Zij wier pen een handgranaat weg, die direct daarna explodeerde. Niemand werd ge troffen. Behalve 27 passagiers had de Boeing negen bemanningsleden en vier veiligheidsagenten aan boord. Minister Ajoen was op weg naar Ad dis Abeba, waar hij een conferentie van de Organisatie voor Afrikaanse Eenheid zou bijwonen. De ontploffing was van lichte aard en richtte deen scb?d/» aan. Met\ neemt aarf.' dat dé aanslag het werk is van het front voor de bevrij ding van Eritrea, een onrustige provin cie van Ethiopi. Etiopische verkeers vliegtuigen hebben sinds het begin van een serie aanslagen en kapingen veilig- hiedsagenten aan boord. Óp 13 decem ber van het vorige jaar werden twee le den van het front bij een vuurgevecht met veiligheidsagenten gedood toen zij. boven Spanje een Ethiopische Boeing- 707 wilden kapen. In Karatsji, (Pakistan), werden vorig jaar november drie leden van het be vrijdingsfront tot gevangenisstraffen veroordeeld wegens een poging een Ethiopische passagiersvliegtuig op het vliegveld van deze stad op te blazen. In september kaapten drie Eritreaanse na tionalisten een Ethiopische Douglas DC-6. Bewakers verwondden in een vuurgevecht een van hen nadat het toe stel in Aden was geland. WENEN De kiezers bij de gisteren in Oostenrijk gehouden algemene verkiezin gen, hebben een ommezwaai naar links gemaakt, waardoor de socialistische S.P.Ö van Bruno Kreisky voor het eerst sinds 1945 de grootste partij is geworden. Zjj kwam slechts twee zetels tekort voor een absolute meerderheid. De partijleiders komen vandaag bijeen om te trachten het vraagstuk van de toe komstige regeringsvorm op te lossen: Een „zwart-rode coalitie" van de regerende Oostenrijkse volkspartij Ö.V.P. met de socialisten of een kleine coalitie van socia listen en de rechts-liberale „Vrijheidspartij". Deze kleine partij kreeg zondag zes zetels. De „zwart-rode coalitie" heeft het land van 1945 tot 1966 geregeerd. Volgens de voorlopige einduitslagen wordt de verdeling in de Nationalrat, het 165 afgevaardigden tellende parle ment als volgt: socialisten 81, volkspar tij 78 en vrijheidspartij 6 zetels. De regering van de verslagen Volks partij onder kanselier Josef Klaus, komt woensdag bijeen, om haar ontslag aan te bieden en president Franz Jonas heeft dan de grondwettelijke taak een nieuwe kanselier aan te wijzen. Ver wacht wordt dat Klaus de leiding van de Volkspartij zal neerleggen. De kans is groot dat de 59-jarige Kreisky, die in zijn verkiezingscampag ne onder meer beloofde Oostenrijk te zullen moderniseren en de dienstplicht tot een half jaar terug te brengen, de eerste socialistische kanselier in de ge schiedenis van de tweede Oostenrijkse republiek zal worden. Hij heeft tijdens de verkiezingscampagne herhaaldelijk een samengaan met de vrijheidspartij, die volgens hem geen werkelijk liberale partij is, uitgesloten. De „zwart-rode coalitie", die direct na de oorlog veel succe. had en in 1955 het „staatsverdrag" het licht deed zien, dat tot het vertrek van de bezettingsle- PANNERDEN De minister van Verkeer en Waterstaat, drs. ,J. A. I Bakker, heeft zich zaterdag op de hoogte gesteld van de situatie in het gebied van de bovenrivieren. De minister was vergezeld van de directe ur- z generaal van Rijkswaterstaat ir. J. van de Kerk. De tocht werd gemaakt met een Alouette-helikopter van de Koninklijke Luchtmacht. Het toestel l landde omstreeks 9.30 uur in Brakel in de Bommelerwaard. Om halfelf arriveerde minister Bakker op het voetbalveld in Pannerden, waar hij werd begroet door burgemeester J. B. S. ter Veer. De minister maakte te voet een rondgang over de dijk en bekeek de door het kwelwater gevormde gaten, die men mei zandzakken heeft gedicht. De minister dronk in Pannerden koffie, omdat de helikopter bij moest tanken, op de vliegbasis Deelen bij Arnhem. De derde en laatste plaats, die aangedaan werd, was Bergen in Limburg. Ook de commissaris van de Koningin, mr. H. W. Bloemers, heeft zich zo te rd/ugmiddag op het districtshvis^van het polderdistrict' Riir< en Ussel z te Hémmèn dot>r dijkgraaf J. It. uaanvs' o'p de hoogte laién föpllert vin 1 de situatie. Onze foto laat zien hoe minister Bakker, vergezeld door deskundigen van l Rijkswaterstaat en burgemeester Ter Veer, een koude dijk*vandeling r maakte in Pannerden. ALGIERS In Algiers is zaterdag morgen een Algerijn gefusilleerd, die woensdag wegens verduistering van staatsgelden door een speciale recht bank voor economische delicten tér dood was veroordeeld. President Boumedienne had het gratie verzoek 'afgëwezen. De man had door het gebruik van valse cheques de natio nale maatschappij voor het wegvervoer voor vijfhonderdduizend gulden bena deeld. „Mijn zoon kan wel fietsen, maar als de weg gaat hellen, moet hij nog afstappen," vertelde mevrouw C. H. van Buuren- van de Berg uit Rotterdam, de moeder van de veertigjarige Ne derlandse emigrant Willem van Buu- ren, die in Amerika een nieuw hart heeft gekregen, za terdagochtend op de Luchthaven Rot terdam. Zij kwam toen net terug uit de Verenigde Sta ten. waar zij zeven weken in Mill Valley Californië), de woonplaats van haar zoon met zijn gezin, was ge weest. BRUSSEL. In België wordt om de drie dagen een moord gepleegd en het aantal overvallen is dit jaar verdrie voudigd. Volgens het blad Libre Belgique, dat deze cijfers publiceerde, is het hoog tijd de Belgische politie te modernise ren. Het blad schreef, dat er dit jaar in Bel gië reeds 22 moorden zijn gepleegd en dat van de negen moorden die het vo rig jaar in Brussel werden gepleegd, er slechts twee zijn opgelost. In de eerste twee maanden van dit jaar waren er reeds tien bankovervallen, ongeveer de helft van het totaal van het vorig jaar. Zeven daarvan hadden in Brussel plaats. Het blad weet de sterk toegenomen cri minaliteit aan de ondoeltreffendheid van het politieapparaat. Het blad be toogde dat er geen samenwerking be staat tussen de gemeentelijke politie korpsen en dat er zelfs grote wrij ving bestaat tussen de Rijkswacht en de plaatselijke politie. Volgens het blad is de verhouding tussen deze twee laatste zo slecht dat zelfs geen inlichtingen worden uitgewisseld. WASHINGTON Ongeveer 2,3 gram maanstof is gisteravond verdwenen terwijl het tentoongesteld werd tijdens een charitatief diner in Los Angeles, zo heeft het Amerikaanse bureau voor de ruimtevaart meegedeeld. Het stof, afkomstig van maansteen no. 50 van de Apollo-11, werd tentoon gesteld te zamen mét andere weten schappelijke materialen. De FBI is verzocht een onderzoek in te stellen. De gestolen ampul is voor degene die hem nu heeft praktisch van geen waarde omdat hij deze niet op le gale wijze kan verkopen. BERLIJN Inleidende besprekingen voor de conferentie van de regerings leiders van Oost- en West-Duitsland zul len vandaag in het communistische Oost- Beriy'n beginnen. Om 10 uur zijn de Westduitser UI rich Sahm en de Oostduitser Gerhard Schüss- ler in het gebouw van Oostduitse minis terraad gaan vergaderen. Indien zij en hun medewerkers een programma kunnen opstellen, dat voor beide partijen aanvaardbaar is, zal kan selier Willy Brandt naar Oost-Berlijn reizen voor een conferentie met de Oost duitse premier Willy Stoph. Brandt wil wat hij noemt een zuivere „werkvergadering" met Stoph. Hij wi> fanfare zoals een erewacht van het Oost duitse volksleger vermijden, omdat zulks in zijn eigen land tot moeilijkheden zou kunnen leiden De nieuwe wereldkampioene hardrijden op de schaats: Attje Keulen-Deelstra. WEST ALLIS De 31 -jarige Frie zin Atje Keulen-Deelstra is er bij verrassing in geslaagd op de kunst ijsbaan van het Amerikaanse West Allis de wereldtitel over te nemen van de Russische Lasma Kaoeniste. Het was een toernooi vol dramatiek. Zowel de Europese kampioene Nina Statkewitsj (1500 meter), als de I.S.U.-sprintkampioene Loedmila Tito va (3000 meter) en de Neder landse favoriete Ans Schut (1000 meter) kwamen ten val. daarmee de kansen op het wereldkampioenschap verspelend. Op de eerste dag bleven de Nederlandse dames weliswaar wat achter op de 500 meter, die door sprintkampioene Loed- iiiïlla Titova werd gewopnen, maar hel viervoudige succes op de mijl vergoedde veel. Ans Schut nam na haar overwinnig (2.23.3) een kansrijke positie in het al gemeen klassement in, maar een val op de kilometer „degradeerde" de Apel- doornse in een klap tot een plaats in de middengroep. Atje Keulen-Deelstra deel de op deze afstand de eerste plaats in de zelfde tyd als Loedmilla Titova en Sund- by (1.32.6). Op de drie kilometer sloeg Oranje op nieuw onbarmhartig toe. Ans Schut ont laadde haar teleurstelling in een tijd van 4.56.2, goed voor de eerste plaats. De 5.07.8 ,die Atje Keulen-Deelstra liet af drukken, bleek voor Stien Kaiser die ruim negen seconden moest goedmaken, een te grote opgave te zijn. De Delftse kwam tot 5.01.4 (tweede) en dat resul teerde in een tweede plaats in de eind rangschikking, achter Atje Keulen-Deel stra 192.303 tegen 192.780 punten. Iedereen was gisteravond van harte wel kom bij de dolgelukkige Jelle Keulen in Imsum. „Iedereen had me verzekerd dat Atje die wereldtitel zou gaan winnen", vertelde hij opgetogen. „Dezelfde mensen die ook hadden gezegd dat ze Nederlands kampioene zou worden. Na de 1000 me ter wist ik dat het kon, want we hadden uitgerekend dat Stien Kaiser zo onge veer een wereldrecord zou moeten rijden om Atje nog te pakken. Maar het was wel een verschrikkelijk zenuwachtig ge doe". Voorlopig kan Jelle Keulen zijn rappe echtgenote nog niet persoonlijk felicite ren, want de Nederlandse ploeg, die mor gen uit Amerika vertrekt, reist recht streeks door naar het Beierse Inzeil, waar deze week de recordwedstrijden worden gehouden. Terwijl het feest in Irnsum steeds luid ruchtiger werd was het telegram van minister Klorxjpé al onderweg naar Ame rika. „Warbere Friezinne", zo luidde het telegram „hwat hawwe jo jo ward. Lok- winske mei dizze strieljende oerwinning. It hiele Nederlan is greatsk op jo". Hetgeen betekent „Dappere Friezin, wat heb je je geweldig geweerd. Geluk wensen met deze schitterende overwin ning. Heel Nederland is trots op je". Ook de Nederlandse Sportfederatie feli citeerde Atje Keulen-Deelstra met haar titel en coach Kees Broekman met de successen van zijn ploeg. ENKHUIZEN Zondagavond is de 60-jarige J. van Marle bij een brand in zijn woning aan de Noordergracht in Enkhuizen om het leven gekomen. Het pand. dat alleen door het slachtoffer werd bewoond, brandde geheel af. Tij dens de brand deden zich enkele ont ploffingen voor, vermoedelijk veroor zaakt door gas. CHICAGO De zeven verdachten in het proces van Chicago zijn zaterdag op last van een Amerikaans hof van appel tegen borgtocht vrijgelaten in afwach ting van de behandeling van hun zaak in beroep. Bij het verlaten van het ge rechtsgebouw (met de waarschuwing dat ze geen opruiende taal mochten uit slaan) werden ze begroet door een hon derdtal aanhangers en familieleden. Daarna begaven ze zich naar een kerk aan de overkant van de straat voor een persconferentie. Ze vertelden dat in de gevangenis van Cook, waar ze zijn vastgehouden, „de mensen worden be handeld als beesten". Zij zouden de aandacht gaan vestigen op „de afschu welijke toestanden in de gevangenis". Daar zaten mensen, „acht, negen, twaalf maanden op een proces te wachten". Een der vrij gelatenen, Abbi Hoff man, vertelde dat het er zeer ruw was toegegaan toen in de gevangenis hun haar was afgeknipt. „De Filistijnen Fornan (de officier van Justitie in hun proces), Agnew (vice-president) en Ju lius Hoffman de rechter) zullen nog spijt krijgen van het afknippen van het haar van de zeven Samsons", verklaar de hij. „Zij zullen toch heel wat meer dan ons haar moeten afsnijden. Ze zul len onze hoofden moeten afhakken om de revolutie tegen te houder gers leidde en Oostenrijk zijn souverei- niteit teruggaf, verstarde in het begin van de jaren zestig. Het wantrouwen van de regeringspartners, dat nog uit de periode tussen de beide wereldoorlogen stamde, verhardde de tegenstellingen zodanig, dat zij tenslotte eikaars initia tieven gingen blokkeren, waardoor be langrijke vraagstukken niet konden worden opgelost en op (le lange baan geschoven moesten worden. Daarbij kwam dat het parlement niet de rol kon vervullen die het normaal in een democratie heeft. Belangrijke be sluiten werden door de coalitiegenoten binnenskamers genomen en stonden als vast voor het parlement zich erover kon uitspreken. De opkomst van de kiezers was zon dag met 90,67 pet. iets minder dan in 1966. toen deze 93.80 pet. bedroeg. De socialisten (SPÖ) kregen 48.39 pet. (in 1966 42,56) en 81 zetels (74), de conser vatieve Övp 44.69 pet. (48,35) en 78 ze tels (85), de conservatief-liberale EPÖ 5,45 pet. (5.35) en 6 zetels. Alle overige deelnemende partijen, da communistische KPO (1.4 pet.) de natio- naal-democratische partij NDPÖ en de democratisch-vooruitstrevende partij DFPÖ van de voormalige minister van Binnenlandse Zaken Franz Ola, behaal den geen zetels. De grote verliezer bij deze verkiezin gen, kanselier Josei Klaus, wenste zon dagavond voor de televisie Kreisky ge luk met zijn overwinning. Hij zei daar bij dat naar zijn mening een ..kleine coalitie" van ÖVP en met de FDÖ zeer onwaarschijnlijk is. MUNTENDAM Aan de Bovenweg in Muntendam is vannacht omstreeks twaalf uur brand ontstaan in de hout- opslagplaats annex werkplaats en win kel van de heer F. Bos. Een voorbijganger ontdekte vuur in de houtopslag en waarschuwde de eige naar. Door enkele balken snel weg te trekken, wist men te voorkomen dat een grote voorrad nieuw hout, ter waarde van ongeveer 50.000,- in brand zou raken. Bij onderzoek bleek, dat een aantal balken nat was van petroleum. Volgens de rijkspolitie te Muntendam, is hier sprake van brandstichting. Met hulp van een speurhond werd het onderzoek voortgezet, maar tot nu toe zonder re sultaat. In de omgeving van Muntendam zijn de laatste maanden ettelijke branden voorgekomen. Of er enig verband be staat tussen de brand van vannacht en de andere branden, valt niet met zeker heid te zeggen. Vorige week vrijdag brandden in Veendam op één dag een boerderij en twee grote voorraadlood- sen van de „Agrarische Unie" af. DEN HAaG Vrolijks Handelson derneming in Scheveningen heeft ruim veertig personeelsleden ontslag aange zegd. De directie zegt, dat de bedrijfsresul taten in de afgelopen drie jaar zo ach teruit zijn gelopen, dat het onmogelijk is het bedrijf in de huidige vorm voort te zetten. IIMItltMIItMMMM II iVMttttMMMtl I"ke luchtdrukverdeling geeft bij zonder snelle wisselingen te zien. Na een temperatuurstijging op zondag tot 4 a 5 graden is nu de arctische lucht alweer terug, vergezeld van veel hagel- en natte sneeuwbuien De weerkaart geeft een lughtdruk- verdeling te zien, die typisch is voor een Maartse kou-inval met een krachtig Atlantisch hogedruk- gebied (1040 millibaar) en een om vangrijke en diepe depressie boven Scandinavië (984 millibaar). De noordwestelijke wind is tijdens buien krachtig tot hard en op zee stormachtig tot storm (8 tot 9 Beaufort). De gemiddelde etmaaltempera- tuur van de afgelopen meteorolo gische winter in De Bilt was nul graden. Ook de niet-vrieskou is hierbij inbegrepen. Ter vergelij king: winter 1963 —3 graden, 1947 2,4 graden C. Drieënzestig dagen waren te koud. De Bilt registreerde met 116 mm de op twee na natste februari van de laatste 120 jaar. Weersverwachting van het KNMI van maandagavond tot dinsdagavond, op gemaakt te 11.15 uur. Wisselend bewolkt met enkele hagel en sneeuwbuien. Matig tot krachtige aan de kust harde noordwestelijke wind. Vannacht op vele plaatsen lichte vorst, morgen overdag ongeveer dezelf de temperaturen els vandaag.

De Vallei | 1970 | | pagina 1