nanciele notities Loonbeheersing niet bij Sociale Zaken PRIJZEN WONINGEN EN BOUWGRONDEN Prof. Diephuis aangetrokken als deskundige VOORKOMEN VAN VERLIES PENSIOEN GEBREK AAN COÖRDINATIE IN ARBEIDSMARKTPOLITIEK NOG GEEN CONCRETE FEITEN BERVOETS N.V. Nederlandse jachtbouw blijft achter Samenwerking twee Europese spaarbanken Hog er dividend bij Van Gelder Bod Biihrmann op NEFA-papier Uitbreiding zakenvolume Hagemeijer FISCUS INT 15% MEER DIVIDENDEN Waterhoogten Kareltje Knetter en de blauwgeruite kiel VOLGENS SECRETARIS VAN COLLEGE RIJKSBEMIDDELAARS d de matvkakmn, ai da keuken. So tmmmmmmzmz PILOOT STORM TEKKO TAKS Wollenstoffenindustrie In metaalindustrie FEILEN BELANGRIJKE STIJGING IN DE VRIJE SECTOR Edy winstgevend WESTLANÜ-UTRECHT BATAAFSCHE MENEBA CREDIETBANK Faqiia 1 MAANDAG 2 MAART 1970 Ahmad jan en zijn metgezel be horen beiden tot een Turkse stam en verstaan eikaars dialect. (Noot van de vertaler). Het tweetal kwam nu samen binnen en de plank werd weer tussen de bed den gehangen. Chaly, nog opgewekter dan tevoren, deelde met zijn vlugge, zekere handen Wat kaarten rond om lijn vrienden een paar voorbeelden te geven. „Kijk, dit is een full house. Dan heb je er drie van één kleur en twee van een andere. Snap je het, „chechmek" Russische scheldnaam voor een Uzbek. (Noot van de verta ler). „Ik ben geen chechmek", zei Ahmad jan. Hij schudde ontkennend zijn hoofd, maar was niet beledigd. „Vóór ik bij 't leger kwam, toen was ik een chech mek". „Ook goed, dan niet. Hier, het vol gende is een flush. Dat zijn vijf kaarten van eenzelfde kleur. Daarna krijgen we de vieren: vier kaarten van één kleur, met een andere als vijfde. Dan een straight flush: een straight van een kleur, van negen tot de heer. Kijk, zo... of zo. En nog ho ger krijg je een royal flush". Natuurlijk was het niet allemaal in eens duidelijk, maar Maxim Petrovich verzekerde, dat dat vanzelf kwam als ze eenmaal echt speelden. Hoofdzaak was zijn vriendelijk gepraat, op onge kunstelde, openhartige manier. Het deed Pavel Nikolayevichs hart goed, hem te horen. Hij had niet gedacht, in een staatsziekenhuis nog eens zo'n prettige, voorkomende medepatiënt te zullen krijgen. Daar zaten ze nu met hun allen, een genoeglijke, saamhori ge kleine „cel". En zo zou het nog uren doorgaan, misschien zou het wel elke dag zo zijn. Waarom zou hij zich zorgen maken over ziekte? Waarom aan onplezierige dingen denken? Maxim Petrovich had gelijk. Rusanov stond net op het punt, te bedingen dat ze niet om geld zouden spelen, vóór ze 't goed onder de knie hadden, toen plotseling iemand in de deuropening verscheen. „Wie van jullie is Chaly?" vroeg hij. ..Ik!" „Ga maar mee, je vrouw is er". „Dat stomme wijf", schold Maxim Petrovich goedmoedig. „Ik zeg nog te gen d'r: kom nou niet zaterdag, kom zondag. Ze liep die andere zeker zo wat in de armen, niet? Vrienden, jul lie zullen me weer moeten excuseren". Opnieuw onderbraken ze hun spel. Maxim Petrovich stapte de zaal uit en Ahmadjan en de Kazakh namen de kaarten mee naar hun hoekje om ze te bekijken en vast te oefenen. En Pavel Nikolayevich begon weer te denken over zijn tumor en over de vijfde maart. En weer voelde hij hoe de oehoe op zijn plekje afkeurend naar hem zat te staren. Hij draaide zich om en keek recht in de open ogen van Boeventronie. Boeventronie had helemaal niet geslapen! Kostoglotov was al die tijd klaar wakker geweest. Toen Rusanov en Vadim met de krant ritselden en tegen elkaar fluisterden, had hij elk woord gehoord en expres zijn ogen niet ge opend. Hij wilde weten, wat ze erover te zeggen hadden, wat Vadim erover te zeggen zou hebben. Hij hoefde nu niet meer om de krant te vechten, hem open te slaan en te lezen, want het was allemaal al duidelijk. Hij hoorde weer kloppen. Zijn hart klopte. Zijn hart hamerde tegen een ijzeren deur, die nooit mocht worden geopend, maar die nu om de een of andere reden licht geknars liet horen. En die ook, nauwelijks merkbaar, tril de in zijn voegen, waarbij wat roest van de scharnieren schilferde. Het was voor Kostoglotov een on mogelijkheid, te begrijpen, wat hij van mensen uit de buitenwereld had opgevangen: dat vandaag voor twee jaar oude mannen tranen hadden ver goten, jonge meisjes hadden gesnikt en iedereen zich verweesd had ge voeld. Hij kon het zich niet voorstel len; hij herinnerde zich nog te goed, hoe voor hem die dag was verlopen. Ze waren plotseling niet gehaald voor hun dagelijks werk, de barakken ble ven op slot en de gevangenen mochten er niet uit. De luidspreker vlak buiten het kampterrein, die ze altijd konden horen zweeg. Je kon aan alles merken, dat de bazen de kop kwijt waren, dat ze zich behoorlijk zorgen maakten. En de zorgen van de bazen konden de ge vangenen nooit zwaar genoeg zijn! Je hoefde niet aan je werk, je kon ge woon op je brits blijven liggen en je rantsoenen werden je thuisbezorgd! Eerst waren ze lekker blijven uitsla pen, daarna hadden ze zich afge vraagd, wat er aan de hand zou zijn, toen hadden ze een poosje op hun gi taren en mandolines gespeeld, waren van brits naar brits geslenterd en hadden geprobeerd, te raden wat er was gebeurd. Je kunt gevangenen zo ver van de bewoonde wereld wegstop pen als je wilt, op de een of andere manier komen ze toch steevast achter de waarheid via de broodsnijders, ging hat nieuws van mond tot mand. Eerst vrij aarzelend. Ze kwamen langs je brits, gingen zitten en zelden: „Zeg lui, *t schijnt dat die ouwe kannibaal het hoekje om is..." Wat vertel je me daar? „Ik geloof er geen donder van!" „Nou, dat werd tijd ook!" en lachsalvo's. Haal de gitaren voor de dag, tokkel jullie balalaika's! Vieren twintig uur lang bleven de barakken op slot, maar de volgende morgen (in Siberië was het nog vorstig) stond het hele kamp in rijen op het appèl. De majoor, geslagen door verdriet, stak met zijn aankondiging van wal: „Tot mijn diepe droefheid... moet ik jullie meedelen... dat gisteren in Moskou..." En ze waren allemaal begonnen te grijnzen, het scheelde maar weinig of je had de triomf, open en bloot van die ruwe, broodmagere, donkere ge- vangenentronies kunnen aflezen. De majoor zag hoe ze stonden te glunde-, ren en commandeerde buiten zichzelf: „Mutsen af!" Honderden mannen aarzelden, op het punt te gehoorzamen. Van ronduit weigeren ze af te nemen kon nog geen sprake zijn, maar wél doen was te pijnlijk, te oneervol. Toen gaf er één het voorbeeld: de kamppias, de graag geziene grappenmaker. Hij trok zijn muts van zijn hoofd een Sta- linka van namaakbont en smeet hem de lucht in. Hij had het comman do uitgevoerd. Honderden gevangenen zagen het hem doen. En ook zij gooiden hun mutsen in de hoogte. De majoor snakte naar adem. En nu, twee jaar na dit alles, ont dekte Kostoglotov, dat oude mannen tranen hadden vergoten, dat jonge meisjes hadden gesnikt en iedereen zich verweesd had gevoeld... Chaly kwam terug, nog vrolijker dan eerst en weer beladen met een nieuwe zak proviand. Iemand grinnik te. Maar Chaly zelf was de eerste die hardop lachte. „Ach", zei hij, „wat moet je met die vrouwen? Waarom niet, als ze er nou eenmaal plezier in hebben? Waarom zou je niet troosten? Wat steekt daar voor kwaad in. In 't paleis of in de keuken, vrouwen laten zich graag..." Hij barstte in bulderend gelach uit en wie hem hoorde moest meelachen. Met een handgebaar maakte hij een eind aan het ergste rumoer. Rusanov had met hun gul, eerlijk gelach inge stemd. 't Klonk ook zo uitgekookt, zo als Maxim Petrovich het had gezegd. „En je vtouw...? Wie van de twee is het?" vroeg Ahmadjan, stikkend van pret. „Vraag me dat maar liever niet, broeder", zuchtte Maxim Petrovich. Hij was bezig, zijn nieuwe voorraden in het nachtkastje te laden. „De mos lims houden er een heel wat menselij ker regeling op na. En sinds vorig jaar augustus is abortus weer toege staan dat zal het leven een stuk eenvoudiger maken. Waarom zou je een vrouw in haar eentje laten zitten? (wordt vervolgd) MSBMRMSMMffMMM 4363. „Toch is het zo", sprak Rona nadrukkelijk, alsof zij 'n beetje gepikeerd was door Arends ongeloof. „Maar jij moet ook zó ontzettend jong zijn....Hoe kun je begrijpen, dat ik hier geboren ben, evenzoveel jaren geleden, als jij dagen telt in je gehele leven?" Arend breidde de armen uit in een gebaar van vertwijfeling en riep uit: „Je hebt niet met een idioot te doen hoor! Dan zou jij immers zo oud en gerimpeld moeten zijn als een mummie! Een bovendien morsdood!" Rona glimlachte weer geduldig. „Ik begrijp het al. Jouw ras kent natuurlijk de Tijdslaap niet!" constateerde zij. „Jullie verbruiken al je levensdagen achter elkaar! Hoe vreemd!" „Is er een andere manier dan?" vroeg Arend droogjes. „Zeker," antwoordde zijn gastvrou- we. „Kom maar eens mee, dan zal ik je laten zien, hoe de Tijdslaap genoten wordt!" 29. De beide vrienden hadden allebei echter dikwijls genoeg de verschillende zeeën bevaren om zelfs maar aan zeeziekte te denken. Bovendien, het weer was best en bleef best. En zo verdeden zij enige weken, met niets anders dan zeilen eten en luieren. Er werden, tus sen beiden, ook lange gesprekken gevoerd over de ver zonken kist met gouden dubloenen zodat Tekko liggend op de voorplecht, er vaak van moest uitblazen. De be hoefte aan vers vlees en vruchten deed zich echter hoe langer hoe meer voelen, niettegenstaande Terry op verbluffende wijze met blikjes wist om te gaan. „Wat zou je zeggen van een pittig gebakken visje met zure saus?" vroeg hij echter eens lans zijn neus weg. „Waarom niet' antwoordde Tekko. Wacht maar even!" En een ogenblik later gooide hij een lijntje uit met een stukje corned-beaf eraan. Bijna tegelijkertijd riep Terry: „Hé daar vriend! Niet meteen in de pan gooien! Ik moet ze toch eerst schoonmaken!" Deze opmerking, vergezeld van een knapperig sissen uit de pan, deed Tekko verbaasd opkijken. Er lag in derdaad een visje in de pan. Hoe kon dat? TILBURG De Nederlandse wollen stoffenindustrie heeft prof. G. Diep huis uit Hengelo bereid gevonden om bij de tot ontwikkeling komende vor men van samenwerking een adviseren de en stimulerende taak te vervullen. Prof. Diephuis is gedurende 40 jaar aan een der grootste Nederlandse accoun tantskantoren verbonden geweest, heeft in zijn vroegere functie veel be moeiingen met allerlei vormen van sa menwerking gehad en moet dan ook als een bij uitstek deskundige op dit ter rein worden gezien. Hij kent bovendien uit hoofde van zijn vroegere werkkring de textielindus trie zeer goed. Prof. Diephuis is momenteel als bui tengewoon hoogleraar verbonden aan de economische faculteit van de uni versiteit van Groningen. De samenwer kingen, welke worden nagestreefd, hebben met name ten doel de wollen stoffenindustrie een betere concurren tiepositie op de Europese markt te ge ven. De verdergaande marktintegratie stelt andere en nieuwe eisen aan de marke ting van de ondernemingen. De wollenstoffenindustrie verwacht door op deze ontwikkelingstendensen een aangepast antwoord te geven de in haar ondernemingen bestaande werkge legenheid een hechtere band te kunnen geven. DEN HAAG Het Bedrijfspensioen fonds voor de Metaalindustrie en de Stichting Samenwerking Levensverze keringmaatschappijen voor Bedrijfs pensioenregelingen een stichting, waarin een zeer groot aantal levensver zekeringmaatschappijen samenwerkt hebben in onderling overleg over eenstemming bereikt over een geza menlijke oplossing van één der belang rijkste onderdelen van het pensioen- vraagstuk, nl. het voorkomen van „pen- sloenverlies." Het Bedrijfspensioenfonds en de Stichting ontwerpen een regeling, waarbij de pensioenopbouw niet langer wordt beïnvloed door mutaties binnen deze bedrijfstak en tussen de uitvoe ringsorganen. Sinds 1 januari 1969 geldt in de Me taalindustrie een goede pensioenrege ling op eüv^Ioörtbasis voor alle wei'kne- mers (handarbeiders en; beambten). De uitvoering van deze pensioenregeling geschiedt naast het Bedrijfspensioen fonds door de andere in de Pensioen en Spaarfondsenwet genoemde uitvoe ringsorganen (levensverzekeringmaat schappijen en ondernemingspensioen fondsen). DEN HAAG Waterhoogten van he denmorgen Konstanz 342 -f 2; Rhein- felden 291 5; Straatsburg 364 16; Plittersdorf 535 34; Maxau 619 36; Plochingen 195 10; Mannheim 571 71; Steinbach 272 37; Meinz 561 70; Bingen 453 69; Kaub 569 101; Trier 520 39; Koblenz 586 104; Keulen 665 105; Ruhrfort 931 91; Lobith 1548 38; Nijmegen 1275 28; Arnhem 1238 20; Eefde IJssel 767 6; Deventer 660 5. Monain 5590 10; Borgharen 4321 27; Belfeld 1595 31; Grave beneden de sluis 860 30. Stuw open te Roermond, Sanibeek, Grave en Lith. De doorvaarhoogte aan de verkeers- brug te Venlo bedraagt 670 cm. De scheepvaart bij Belfeld blijft tot nader order gestremd en zal wegens verwachte vertraging in de val van het water, ten gevolge van neerslag in de Ardennen, vermoedelijk niet voor donderdag kun nen worden hervat. Op de Rijn, Waal, Bovenrijn en IJssel zal de ingetreden val de eerstkomende dagen aanhouden. Het schutten met de sluizen te St. An- dries en te Weert is weer mogelijk. In verband met de hoge waterstand moet de scheepvaart rekening houden met on juistheden in de betonning en de beba- kening van Vreeswijk tot Krimpen a.d Lek. Op de IJssel tussen Zwolsehoek en Kam perhoek worden nabij de brug over het Ketelmeer op 2 en 3 maart stroomme tingen verricht, hiertoe liggen aan weers zijden van en onder de brug scheper voor anker. De scheepvaart dient uiterst voorzichtig te zijn en aanwijzingen var de politie te water stipt op te volgen. 147 Govert Klodder en Lothar de helderziende waren trouwens niet de enigen, die zich in andere kleding gestoken hadden. Bovenop de klippen bij de Dodemansbaai waren op dit ogenblik namelijk een paar padvinders te zien, die ijverig bezig waren met het inrichten van een kampje. Ze hadden een tentje opgezet vlak boven de kelders van het ver dwenen oude koerhuis en nu waren ze bezig een rustiek poortje te bouwen van meegebrachte pad- vindersstokken. Het zag er dus allemaal erg echt UTRECHT Mr. R. J. Erdbrink meent, dat de beheersing van de lonen niet thuis hoort bij het ministerie van Sociale Zaken. Mr. Erdbrink is voorzitter van het college van rijksbemiddelaars, het college dat C.A.O.'s algemeen verbindend kan verklaren of voor afkeuring bij de regering kan voordragen, maar dat bij de inwerkingtreding van de nieuwe loonwet gaat verdwijnen. Onder de loonwet krijgt de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid zelf de volle verantwoordelijkheid, een streep te halen door overeenkomsten van werkgevers en werknemers. In „De Vakbeweging", het kaderblad van het Nederlands Verbond van Vak verenigingen, vraagt mr, Erdbrink zich af, of de minister deze verantwoorde lijkheid wel zal kunnen dragen. De mi nister zal, omdat zijn positie er mede van afhankelijk is, gedwongen zijn, po litieke beslissingen te nemen. De econo mische motieven waarop het loonbe- leid toch eigenlijk is gebaseerd zul len volgens mr. Erdbrink op het tweede plan komen. De heer Erdbrink meent, dat loonbe heersing een economische zaak is. Daarom heeft hij het altijd vreemd ge vonden, dat de uitvoering ervan werd toevertrouwd aan de minister van So ciale Zaken. Deze bewindsman zou zijns inziens hoogstens bemoeienis moeten hebben met de minimumlonen. Volgens mr. Erdbrink heeft zich al sinds 1945 een gebrek aan coördinatie geopenbaard in de arbeidsmarktpoli tiek. Zo is het de vraag, of de monetai re en fiscale mogelijkheden die be schikbaar zijn, wel als een onderdeel van het werkgelegenheidsbeleid zijn gebruikt. Andere feilen die sinds 1945 aan het loonbeleid hebben gekleefd, al dus mr. Erdbrink, zijn de te gedetail leerde overheidsbemoeienis en het wer ken met gemiddelde cijfers en gemid delde loonruimtes die dan voor het hele bedrijfsleven van toepassing werden geacht. „Het was eigenlijk dezelfde wijze van werken als die van een genees heer-directeur van een ziekenhuis, die en indrukwekkend uit, alleen de gelaatstrekken van die twee pad vinders...nee! Die waren verdacht ge noeg. Dat waren nou echt geen gezichten van jonge lui die zich tot doel gesteld hadden elke dag een goed daad te verrichten... - En van al deze span nende zaken en geheimzinnige gebeurtenissen had den Smidje Verholen en Kareltje Knetter helemaal geen weet. Dit tweetal had het-namelijk veel te druk met het zoeken naar de schatten van Simon Duyn- kerke. We weten natuurlijk nog wel, dat ze samen met Foppe Helmstock in dat opgeblazen rubberboot je zee gekozen hadden. De afstand, die ze moesten varen, hadden ze nauwkeurig uitgemeten en op de plaats, waar ze moesten zijn, hadden ze een kleine opvallende boei verankerd. Foppe Helmstock bleef nu alleen in 't bootje achter, want Smidje Verholen sprong net de golven in en toonde daarbij aan de herbergier een paar fraai gespierde kuiten. „Mooi werk voor de voetbalclub..." zei Foppe... AMSTERDAM Herhaaldelijk is in het verleden in de jaarvergaderingen van de N.V. Gebr. Bervoets' Kleedingbedryven te Rotterdam door aandeelhouders de vraag gesteld of en wanneer voor de op de incourante markt genoteerde aandelen officiële beursnotering zal worden aangevraagd. Hierop werd van bestuurszijde meestal afwijzend gereageerd omdat de omstandigheden daartoe nog niet ge schikt waren. In de vergadering van oktober 1968 deelde de directeur mee dat het bedrijf al lang samenwerking in gedachten heeft en dat ook reeds besprekingen waren gevoerd, toen echter nog zonder resultaat. Het laatste boekjaar waarover verslag is uitgebracht (1968/1969) is teleurstellend geweest en tevens werd aangekondigd dat, naar verwachting, de resultaten over het lopende boekjaar (1969/1970) nog weinig gunstig zullen zijn. De dividenden z(jn de laatste jaren afgezakt van ip naar resp. 8 en 6 pet., totdat over 1968/'69 het dividend moest worden gepasseerd. Het bedrijf heeft in vele steden van ons land verkoopfilialen (het laatste jaar verslag vermeldt er 16, waaronder een filiaal in Apeldoorn) en telt ongeveer dui zend personeelsleden in totaal. In de laatste aandeelhoudersvergadering (oktober 1969) werd meegedeeld, dat de N.V. open staat voor samenwerking, maar dat men de gevoerde onderhandelingen heeft afgebroken omdat er niet voldoende waar borgen waren tot voortzetting van het bedrijf in zijn totaliteit. Het heden gelanceerde communiqué geeft nog geen concrete feiten. Onder het personeel te Rotterdam viel heden, naar vernomen werd, enige ongerustheid over de gang van zaken Waar te nemen. Nadere bijzonderheden' vförder. niet spannig afgewacht. AMSTERDAM Het gaat niet zo goed in de Nederlandse jachtbouw. Deze tak van industrie is de laatste jav ren ten achter gebleven bij de ontwik kelingen op dit gebied in het buiten land. De moeilijkheden liggen in de steeds groeiende arbeidskosten en de hoge in vesteringen in verband met mechanisa tie en seriebouw. De bouw van jachten is tot nu toe nogal arbeidsintensief ge weest. Hierdoor is de Nederlandse jachtbouw in een moeilijk concurren tiepositie gekomen. De 15e internationale watersport- en kampeertentoonstelling wordt gehouden van vrijdag 13 maart tot en met zondag 22 maart a.s. in de RAI in Amsterdam. AMSTERDAM Krachtens de sa menwerking in de uitwisseling van er varingen tussen grote Europese spaar banken zijn de Spaarbank voor de Stad Amsterdam en de Hongaarse Staats- spaarbank overeengekomen dat eerst genoemde zich bereid verklaart gelden van in Nederland verblijvende Honga ren en van anderen, die bedragen naar Hongarije wensen over te maken, te ontvangen en naar dat land te transfe reren. De Amsterdamse spaarbapk dient bij de ontvangst behalve de naam en adres van de opdrachtgever ook die van de begunstigde in Hongarije te weten. Na ontvangst van deze gegevens zal de staatsspaarbank de tegenwaarde in fo- rinten onmiddellijk ter beschikking van de begunstigde stellen. DEN HAAG Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft in de februari- aflevering 1970 van de maandstatistiek van de bouwnijverheid gegevens gepubli ceerd over de koopprijzen van woningen en bouwgronden in de periode 1965 tot en met 1968. Uit de cijfers voor de woningen blijkt o.m. dat de gemiddelde koop prijzen voor het totaal van alle woningen in 1968 met omstreeks 3*/« stegen. Op basis van 1965 100 bedroegen de gewogen indexcijfers voor de jaren 1965 t/m 1968 resp. 100, 100, 103 en 106. Voor de vrij te aanvaarden woningen was de stijging van de gemiddelde koop prijzen belangrijk hoger, terwijl voor de niet vrij te aanvaarden woningen een lichte prijsdaling werd waargenomen. In 1968 waren de gemiddelde koopprijzen van vrij te aanvaarden woningen als volgt (tussen haakjes de prijzen van niet vrij te aanvaarden woningen): Herenhuizen, villa's e.d. 104.600,79.300, Overige eengezinshuizen 36.500,24.200, Portiek- en etagewoningen 12.800,9.500, Flats en appartementen 38.400,30.500, Voor de eerste maal zjjn ook gegevens gepubliceerd betreffende de prijzen van bouwgronden. Uit de gegevens blijkt onder meer dat de gemiddelde koopprijzen in de jaren 1965 t/m 1968 belangrijk zijn gestegen. Op basis van 1965 100 zjjn ge wogen indexcijfers berekend, welke als volgt luiden: Voor bouwgronden door de gemeenten verkregen resp. 100, 152, 167 en 214. Voor bouwterreinen gekocht van gemeenten »esp. 100, 121, 144 en 156. Voor bouwterreinen gekocht van anderen resp. 100, 134, 170 en 217. Het totaal van de oppervlakte bouw- en industrieterreinen gekocht van gemeen ten en van anderen was in de verslagperiode vrij constant (16,6 tot 19,6 min. m2 per jaar). De gemiddelde koopprijzen per m2 grond bedroegen in 1968: door de gemeenten verkregen bouwgrond (vnl. niet bouwrijp) 6,60; bouwterreinen van gemeenten gekocht (vnl. bouwrijp) 32,40; bouwterreinen van anderen gekocht (vnl. niet bouwrijp) 30,10; industrieterreinen van gemeenten gekocht (vnl. bouwrijp) f 14,20 en industrieterreinen van anderen gekocht (vnl. niet bouwrijp) 13,10. Behalve landelijke cijfers zyn ook een aantal regionale uitkomsten berekend, waaruit blijkt dat belangrijke verschillen bestaan, zowel bij de gemiddelde koop prijzen van de woningen als van de bouwgronden. In het vervolg zullen per half jaar gegevens over de koopprijzen worden gepubliceerd in de maandstatistiek van de bouwnijverheid. 's morgens naar de gemiddelde tempe ratuur van zijn patiënten vroeg en *e op grond daarvan allemaal dezelfde pil voorschreef". In principe is daaraan volgens mr. Erdbrink ook na 1959, toen men de loonruimte ging afstemmen op de produktieviteitsverbetering per be drijfstak of onderneming, niets veran derd. Mr. Erdbrink is ingenomen met het systeem dat de metaalindustrie sinds enige jaren heeft. De cao's gelden daar als minima waarvan per onderne ming kan worden afgeweken, zodat re kening kan worden gehouden met extra mogelijkheden in sommige ondernemin gen. AMSTERDAM Koninklijke Pa pierfabriek Van Gelder Zonen NV maakt bekend aan de op vrijdag 15 mei 1970 te houden algemene vergadering van aandeelhouders te zullen voorstel len over het boekjaar 1969 op de prefe rente en de gewone aandelen een divi dend uit te keren van 9 pet. (vorig jaar 8 pet.) derhalve op de gewone aandelen 9,- per aandeel van 100,-. AMSTERDAM Het papierconcern Bührmann-Tetterode heeft een bod van 105 procent (ruim 5 1/2 miljoen gulden) uitgebracht op de Nederlandse Export papierfabriek (Nefa). De Nefa heefl vorig jaar opnieuw (zij het een kleiner) verlies geleden. Deze heeft geen nadelige gevolgen voor de werkgelegenheid. AMSTERDAM De resultatenreke ning over 1969 van Hagemeijer en Co's Handelmaatschappij NV. wordt afge- j sloten met een positief saldo van 10,2 min tegen 7,0 min over 1968. Uit de door het bedrijf getroffen voorzienin gen en stille reserves was het mogelijk een bedrag van 2,2 min te laten vrij vallen en aan de winst toe te voegen. Voor afschrijvingen op het aandelen pakket, betrekking hebbende op tot hel concern behorende deelnemingen, heeft men een bedrag bestemd van 1,6 min. waardoor de netto boekwaarde van dit actief kwam te staan op 93 min tegen 57,5 min per ultimo 1968. Voorgesteld wordt een onveranderd dividend van 36 pet waarvan desgewenst 10 pet in aan delen uit de agioreserve. Het geplaatst» aandelen kapitaal kan hierdoor ge bracht worden op 17,5 min. De alge mene reserve deelnemingen komt te staan op 10,4 min tegenover een boekwaarde van het aandelenbezit van 93 min. Vooruitzichten: de activiteiten blijven er op gericht te komen tot een verdere uitbreiding van het zakenvolume, niet alleen door het ontplooien van grotere activiteiten bij de huidige dochteron dernemingen, maar ook door 't overne men van andere bedrijven. Daarnaast •zal het bestuur bijzondere aandacht be steden aan het op rendabele basis bren gen van de in 1969 verworven verlies gevende ondernemingen. De tot dusver behaalde resultaten bij de dochteron dernemingen doen verwachten dat 1970 eveneens redelijke resultatien zal bren gen. Aan het verslag wordt nog ontleend: voortgaande op de gekozen weg om de basis waarop het bedrijf werkt te ver breden teneinde een zo groot mogelijke risicospreiding te verkrijgen, werd in 1969 wederom een aantal ondernemin gen overgenomen o.a. Indola en Edy. Wat Edy betreft is het streven er op gericht 1970 zonder verlies af te sluiten. DEN HAAG De belastingen heb ben in januari 2.142 miljoen opge bracht. Dit is 277,6 miljoen of onge veer 15 pet. meer dan in dezelfde maand van vorig jaar. Grote verschillen zaten in de loon- 88,7 miljoen) en omzetbelasting (117 miljoen), belastingen, die vorig jaar nogal onder de raming volgens de Mil joenennota bleven. Het ministerie van financiën schreef dit toe aan de over gang naar de belasting over de toege voegde waarde, maar verwachtte voor dit jaar een zeker inlopen. De Westland-Utrecht Hypotheekbank stelt over 1969 een divident voor van 5,50 per aandeel van 50, waarop 20 procent is gestort. Op de certificaten van volgestorte aandelen zal 8,50 worden betaald. De jaarvergadering is 23 maart. Aan de jaarvergadering van de Ba taafse Aanneming Maatschappij v/h Fa. J. van der Wal en Z. 22 april wordt voorgesteld het dividend over 1969 te verhogen van 24 tot 25 pet. De Meelfabrieken der Nederlandse Bakkerij willen over 1969 weer 10 pet. betalen. Dank zij het laatste kwartaal lag de winst 935.000 hoger dan de 5,6 miljoen van 1968. Het jaarverslag komt dinsdag. Aan de jaarvergadering van de Ne- derlandsche Credietbank in april wordt voorgesteld het dividend over 1969 te verhogen van 10 tot 12 pet., waarvan weer 2 pet. in agio-aandelen. Over 1968 werd nog 3 pet. extra in agio-aandelen als jubileumdividend betaald. De bruto winst steeg vorig jaar met 30,8, de ba- langstelling met 36,8 pet. tot 1.372 miljoen.

De Vallei | 1970 | | pagina 2